LEIDSCH DAGBLAD Peronistische onlusten bij bezoek van De Gaulle Ia Moise Tsjombe mag Cairo niet verlaten tip) Talrijke gewonden tijdens botsingen in de stad Cordoba rdschokken in turkije: dertig doden weerbericht prinses irene getuige zaak- carel briels? noodtoestand in negerwijk van salisbury NEEMT TEEKENS VI AND A" OVER? v twee nieuwe kunstmanen Zeer lage waterstand in de grote rivieren amnestie voor tienduizend oostduitsers teuws pgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 7 OKTOBER 1964 No. 31383 recteur: E. A. E. van Dishoeck jofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f. 0.78 per week DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 positieve indrukken van zijn vier daags bezoek wilde onthouden. Ook met Argentinië heeft De Gaulle een cultureel akkoord geslo ten dat tot weinig lijkt te verplich ten. Het aureool van de unaniem be wonderde held, die alle tegenstellin- soeverein domineert, is nu ech ter wel wat geschonden. En met die (Van onze Parijse correspondent) De Franse president De Gaulle is gisteren in de Argentijnse stad jrdoba betrokken geraakt bij betogingen van voorstanders van de ormalige dictator Peron. Er ontstond een hevige botsing tussen litie en betogers, toen deze laatsten de auto, waarin De Gaulle president Illia van Argentinië waren gezeten, omsingelden en t pamfletten bestrooiden, waarin de terugkeer van Peron werd ëist. De politie kwam ogenblikelijk in actie. Over en weer werd bruik gemaakt van revolvers, traangas, knuppels, stenen en po~ iehonden. Zestig personen zijn bij deze botsing gewond. De 73- rige Illia werd licht aan zijn hand gewond door rondvliegend as, maar president De Gaulle, die volkomen onverstoorbaar was, eef ongedeerd. de schuld van „vakbondsophitsers", die speciaal uit Buenos Aires waren overgekomen om een massabetoging op touw te zetten. President Illia gaf een verklaring uit, waarin het voorval betreurde, maar presi dent De Gaulle had hem voor vertrek verzekerd, dat hij alleen de. 'ranse president onverstoorbaar e tweede auto van de stoet werd Jens de onlusten gescheiden van presidentiële auto en reed een ittoir op. In deze tweede wagen iren de echtgenotes van De Gaulle Hlia gezeten. De menigte stoof irop uiteen. De schoten, die zowel demonstranten als door de po- werden afgevuurd, deden een isachtige verwarring ontstaan, dens het middagmaal, dat op de [eregeldheden volgde, sprak de mse president over „het bedrjj- woelige Argentijnse volk", tgeen kennelijk een zinspeling was de betogingen. Na. het middag- tal vertrokken de Gaulle en zijn zeischap per vliegtuig naar de Pa- [uese hoofdstad Asuncion. !n Cordoba zijn intussen vier pero- stische vakbondleiders gearresteerd, ïtgeen een protest heeft uitgelokt m de secretaris-generaal van het igentijnse vakverbond, Jose Alonso. olgens de politie is de rel tijdens it bezoek van president De Gaulle Door een reeks zware aardschok- en die noordwcst-Turkije gisteren ebben geteisterd, zijn tenminste ertig personen om het leven geko- ien en 52 gewond. De aardschokken zijn ook in Istan- ttfil en in Europees Turkije gevoeld, laar zjj hebben daar geen schade broorzaakt. Alle slachtoffers zijn gevallen in orpen in een driehoekig gebied in provincies Bursa en Balikesir in zuiden en zuidwesten van Istan- oel. De dorpen in het noordelijk Balikesir gelegen district Ma yas, waar 15 personen om het leven wamen en de grootste materiële Jhade veroorzaakt werd, kregen het et zwaarst te verduren van de ihokken, die om half vier 's mid- ags dood en verderf begonnen te aaien. rige slachtoffers vielen in èhuchten van Bandirma op de kust an de Zee van Marmora tot aan lonen aan de Dardanelles Volgens Radio-Ankara is te Muda- laya ten noordoosten van Tikesir minaret ingestort. Persoonlijke ingevallen hebben zich daarbij niet foorgedaan. Te Ilicakoy spoot okend water uit de grond omhoog, ldus de radio. BUIEN EN OPKLARINGEN Het KNMI verwacht van heden- jtot morgenavond: Enkele buien afgewisseld door op- Waringen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde wind tussen zuidwest en west. Weinig verande ring in temperatuur. i 11.15 uur). 8 OKTOBER Zon op: 6.52 u.; onder: 18.02 u. Maan op: 9.47 u.; onder: 19.27 u. Hoogwater te Katwijk te 4.44 en 17.00 uur. Laagwater te 0.42 en 12.51 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's (Van onze Amsterdamse correspondent) Zal prinses Irene als getuige de charge worden gedagvaard Li de z k tegen Carel Briels, die op 6 november voor de Arnhemse politierechter dient? De Amsterdamse verdediger van showman, Briels, mr. dr. B. Stok vis is van mening, dat dit inderdaad mogelijk is nu de prinses door haar huwelijk wettelijk niet meer tot vorstenhuis behoort. Hij overweegt haar als getuige op te roepen, omdat zij gunstige verkla ringen zou kunnen afleggen voor rel Briels. Over de aard van de klaring kon men ons op net kantoor van mr. Stokvis niet inlichten. Prin- sep Irene was destijds een vap de be zoeksters van het spel „Voor en na Waterloo", dat ter gelegenheid van de viering 150 jaar koninkrijk in Nijme gen is opgevoerd. Over het deb&cle van dit door Briels opgezette openluchtspel heeft de Nijmeegse journalist J. Eilander enige opmerkingen gemaakt in tekst, die hij schreef .voor de nie jaarsvoorstelling van de toneelgroep „Theater". Carel Briels wond zich hierover dusdanig op, dat hij met zijn zoon naar Nijmegen reed en de jour nalist enige klappen toediende. De heer Eilander deed aangifte van mis handeling, waarvoor Briels zich nu voor de Arnhemse politierechter moet verantwoorden. schending heeft de reis van zijn nut verloren. Een nut, dat immers vrij wel uitsluitend op het psychologische plan was gelegen, want economisch, militair en politiek was het tevoren wel duidelijk dat De Gaulle tegen over het prestige van de Verenigde Staten toch maar weinig zou kun nen inbrengen. De regering van Zuid-Rhodesië heeft vandaag voor drie maanden de noodtoestand afgekondigd in de negerwijk Harare in de hoofdstad Salisbury. Volgens de regering is deze maatregel noodzakelijk omdat de openbare veiligheid in deze neger- wijk in gevaar is. Het ligt in de bedoeling de ongure elementen in de wijk te arresteren en het mogelijk te maken dat alle fatsoenlijke men sen in vrede en rust leven. Een dergelijke maatregel is reeds enige tijd geleden afgekondigd voor een andere negerwijk in Salisbury genaamd Highfield. Er is kans dat de Leidse vlees- warenfabriek ..Vianda" wordt overgenomen door Teekens Sla gerijen. Het staat in ieder geval vast, dat Teekens hierover onderhan delingen voert met de directie van de vleeswarenfabriek. Of en wanneer deze onderhandelingen tot een gunstig resultaat zullen leiden kon men ons in dit sta dium nog niet mededelen. ,,Het In de Tweede Kamer zijn gis teren de algemene beschouwin gen over het regeringsbeleid be gonnen. Achter de regeringstafel van voren naar achter minister De Jong van Defensieminister Bot van O. K. en Wminister Toxopeus van Binnenlandse Za ken, minister Biesheuvel van Landbouw en Visserij, minister president Marijnèn, minister Scholten van Justitie en minister Andriessen van Economische Zaken. De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren van de basis Vandenberg in Californië met behulp van een Thor- Able-Star-raket een kunstmaan ge lanceerd, waarvan geen bijzonderhe den bekend werden gemaakt. Aange nomen wordt, dat de satelliet bedoeld is voor verkenningsdoeleinden. De Sowjet-Unie heeft gisteren de kunstmaan „Kosmos-47" gelanceerd. De Verenigde Staten willen de be sprekingen met de Sowjet-Unie over een overeenkomst inzake samenwer king bij het ruimteonderzoek hervat ten, zo heeft het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart NASA bekendgemaakt. De Egyptische regering heeft de Kongolese premier Tsjombe laten weten, dat hij niet mag ver trekken voordat het „beleg" van de Egyptische en de Algerijnse ambassades in Leopoldstad is opgeheven, aldus het gezagheb bende Egyptische dagblad ,,E1 Ahram". Zoals bekend vertoeft Tsjombe op het ogenblik in Cai ro ter bijwoning van de confe rentie van „niet-gebonden sta ten". Hem is evenwel in feite huisarrest opgelegd in een paleis aan de rand van Cairo, dat hij nu dus niet mag verlaten zolang de tegenmaatregelen in Leopold stad niet zijn opgeheven. Van Kongolese zijde is evenwel me degedeeld, dat de omsingeling door gendarmes van genoemde ambassades bedoeld is om de ge bouwen te beschermen tegen de woedende menigte, die verbol gen is over de wijze waarop Tsjombe in Cairo is ontvangen. De maatregelen tegen Tsjombe, die zich in een bittere brief aan pre sident Nasser erover heeft beklaagd, dat hjj „de gevangene is van zjjn gastheer", zijn een gevolg van de bezwaren van een aantal leden van de conferentie tegen Tsjombe, die zij beschouwen als „een stroman van de blanke imperialisten" of als de schul dige aan de moord op de communis- tische-gezinde Patrice Loemoemba. Een ander moeilijk te verteren punt is, dat Tsjombe blanke huurlingen in dienst heeft genoemen voor de strijd tegen de opstandelingen. Voordat Tsjombe in feite huisar rest kreeg opgelegd, had men ge poogd hem ook op andere wijze het leven zuur te maken: er werden vele uren besteed aan een passen- controle en ook was er een tekort koming in zijn inentingspapieren ontdekt De beschuldiging, dat het gezondheidscertificaat van Tsjombe niet in orde zou zijn, werd door de Kongolese delegatie als „belachelijk" van de hand gewezen. Tsjombe wordt vergezeld door zijn lijfarts en deze verklaarde, dat de papieren volko men in orde waren. Prinses Paola van België werd bij haar aankomst in Tokio voor het bijwonen van de Olympische Spelen begroet door de Belgi sche ambassadeur Hupperts President Kasavoeboe heeft inmid dels een protest gericht tot de voor zitter van de conferentie van niet- verbonden staten. „Ik kan niet toe staan dat de vertegenwoordigers van bepaalde landen zich het recht aan meten, de Kongolese republiek de sa menstelling van haar delegatie te be twisten, iets wat uitsluitend het op pergezag van een staat aangaat", al dus Kasavoeboe. Hij zei deze hou ding in strijd te achten met een van de grondbeginselen van de niet ge bondenheid, te weten het niet tus senbeide komen in aangelegenheden van lid-staten. Oevira in Kivoe heroverd Het Kongolese nationale leger heeft vandaag Oevira, in de provin cie Kivoe, bezet. Oevira was sinds het midden van april in handen van de rebellen. Er bevinden zich 27 Europeanen. De stad Oevira ligt op ongeveer 128 km van Boekavoe bjj de punt van het meer van Tangan- jika. Scheepvaart in noodsituatie (Van onze Nijmeegse correspondent) Nog een paar nachtmistjes en de Waal is veranderd in een sloot je, waarin nauwelijks meer kan worden gevaren. Met Rijn en IJssel is het al zover. De laatste dagen zijn deze rivieren zover weg gezakt, dat de scheepvaart er door in een noodsituatie is geraakt. Een vracht grint van 2500 ton, die een Nijmeegse scheepsbevrachter deze week naar Zutphen moest ver laden kon alleen wegkomen door de inschakeling van twintig schepen. Normaal wordt een dergelijke partij met drie schepen overgebracht. De afnemer moest de drievoudige vrachtprijs voor het transport neer tellen. Als gevolg hiervan is de kans groot, dat kolen, zand en grint de komende maanden duur en schaars zullen worden in het grootste deel van het land. De Rjjn is deze zomer al zeer vroeg laag in zijn water komen te staan. De oorzaak hiervan ligt in het zach te weer van de afgelopen winter, dat bijna geen sneeuw in de Alpen deed vallen. Dit voorraadje smeltwater was in de lentemaanden al geconsumeerd, zodat de Rijn drie maanden gele den verschrompelde tot een smalle rivier, waar over de onderbeladen bo ten met moeite een weg konden vin den. Het intreden van de herfst heeft tegen de hoop van de schippers, scheepsbevrachters en verladers in geen regen gebracht. De lage water standen hielden aan. Daarbij voegde zich het abnormaal warme weer, dat zorgde voor hoge luchttemperaturen. Als gevolg hiervan verdampte weer de laatste nacht veel water uit de rivieren, waardoor deze vooral in ons land zeer snel ondieper werden. De situatie begint hierdoor snel kritiek te worden. Een verbetering in de situatie valt voorlopig niet te verwachten. Van de bovenloop der Rijn wordt nog steeds val gemeld en tenzij plotseling over vloedige regens losbarsten zal dit wel voortgaan. „Alleen het adventswater kan ons nog redden", zeggen de schippers. Dit wordt dus begin de cember. hangt van talrijke factoren af", zei men vanmorgen. De aanvraag voor ontslag van al het „Vianda"-personeel bij het Gew. Arbeidsbureau is hangende de be sprekingen nog niet ingetrokken. Als de onderhandelingen slagen zal de directie 'dit onmiddellijk doen, mislukken zij, dan wordt het Leidse vleeswarenbedrijf opgeheven. Het personeel ruim zestig man ver keert op dit ogenblik dus nog in bij zonder grote onzekerheid. De moei lijkheden bij „Vianda" vinden hun oorsprong onder meer in de hoge vleesprijzen, waardoor de export naar Engeland en Amerika sterk terug loopt. Er moest om de klanten te be houden, de laatste tijd tegen kostprijs worden verkocht. De leider van de Oost-Duitse com munistische partij, Walter Ulbricht, heeft gisteravond een algemene am nestie afgekondigd voor 10.000 gevan genen en vermindering van de straf fen van mensen die op beschuldi gingen van spionage in de gevange nis zitten. Ulbricht maakte dit bekend in een rede voor de Oostduitse televisie aan de vooravond van het vüftienjarig bestaan van Oost-Duitsland, de zo genoemde Duitse Democratisch Re publiek (D.D.R.). Dit is de eerste algemene amnes tiemaatregel die door het bewind is genomen. Men was tot nu toe alge meen van mening dat Oost-Duitsland met uitzondering van Albanië het enige Europese land in het commu nistische blok was dat nog steeds vasthield aan een Stalinistisch be wind. Het regime heeft wel eerder straffen kwijtgescholden, maar dit is steeds op individuele basis ge beurd. De gebaarde partijleider verklaar de, dat de vrijlating van de gevan genen die onder de amnestiemaat regel vallen, op 20 december zal zijn voltooid. Ulbricht maakte geen onderscheid tussen criminele en politieke gevan genen. Hij liet echter doorschemeren dat ook politieke gevangenen onder de maatregel zullen vallen toen hij zei: „De amnestie kan ook van toe passing worden gebracht op perso nen die hun vrijheid hebben verlo ren en die door hun gedrag de zeker heid bieden dat zij zich in de toe komst zullen houden aan de socia listische wetten". Ulbricht sprak in de Werner See- lenbmderhal in Oost-Berlijn, waar de festiviteiten ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan zijn ge opend. Leonid Breznjew, voormalig president van de Sowjet-Unie en nu secretaris van de Russische commu nistische partij, leidt de Russischa delegatie. Sikkens autolokken NIEUWE RIJN 49 Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteif 'extra speling voor de doe-het-zelver Naar men verneemt is den heer Völlmar, kapelmeester van het muziekcorps van het reg. gren. en jagers, door de leden van de sociëteit Ami- citia te Leiden, het eerelid maatschap dier sociëteit aan geboden. 1 Een schoenmaker te Ko- 1 penhagen heeft 300 thaler aan de gemeente vermaakt, onder voorwaarde dat het kapitaal met rente op rente tegen 4 pet zal worden uitge- zet en gedurende 300 jaar niet uitgegeven zal worden. In het jaar 2154 zou het 80 millioen bedragen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1