Weg voor de wielerwedstrijd is na de Spelen nutteloos Windstilte voor de zeilers? SPORT- SHIRTS Geheim wapen Weer een Ethiopiër WIELRENNERS WACHTEN IN LANGE RIJEN VOOR DE KLEINE ZELFBEDIENINGSKEUKEN Prachtig parcours TE LANG Waterpoloërs stellen teleur in oefenwedstrijd tegen Japan In de praktijk NIET ALLEEN eek cloppenburg lof ziens in Marina ZEILOORD ENOSHIMA- PLAATSJE AAN HET EINDE VAN DE WERELD... Nog vijf dagen voor de Spelen Geen hoge hakken bij openingsceremonie Ipgericht 1 maart 1860 Dinsdag 6 oktober 1964 Derde blad no. 31382 Het nieuwste geheime wapen In de atletiek zyn de opgewarm de glasfiberpolsstokken. Daar mee zou het mogelijk zijn ge middeld zeven centimeter hoger te springen. Een Japanner heeft aangekondigd een speciaal ver warmingsapparaat op de markt te zullen brengen om het de springers mogelijk te maken be- tere prestaties te bereiken. Hij ontdekte de voordelen van het voor-verwarmen bij het golfspel, toen een juist uit het clubhuis gehaalde en nog warme bal vijf meter verder vloog dan de nor male koude ballen. De speciale polsstok - verwar- mings- apparatuur zal pas na de Olympische Spelen in de handel worden gebracht. Tot zolang blijft het behelpen. Maar het is niet denkbeeldig, dat men eerstdaags 'n polsstok hoogspringer met een primus onder de arm de Olympische irena zal zien binnenschrijden. ATLETIEK Mamo Wolde uit Ethiopië is een ze kere winnaar van een gouden me daille", dat zegt de Finse trainer Onni Niskanen, de man die Ethio pië tijdens de Olympische Spelen 1960 zijn eerste goud bezorgde toen de barrevoets lopende Abebe Bikila op zo'n sensationele wijze de ma rathonzege behaalde. Ie 31-jarige Wolde begon als 13-ja rige al met atletiek, zij het be scheiden, want van enige gecoör dineerde training was in die dagen geen sprake. Als lijfwacht van kei zer Haile Selassie nam hy in 1956 op de 1500 meter deel aan de spe len in Melbourne, maar dat werd een volkomen mislukking. In 1960 ging hij dan ook niet naar Rome, imaar nu in Tokio is hij naast Bi- |kila die overigens vlak voor de I spelen een blindedarmoperatie Imoest ondergaan een belangrijk 'man geworden. lit Onni Niskanen werden wij niet veel wijzer over de tijden, die Ma mo Wolde dit jaar gelopen heeft, maar wat wij wel weten is, dat de 31-jarige soldaat in 1963 over tien kilometer 28 minuten en 31 secon den liep. In training eindigde I Wolde, die naast Bikila niet alleen ïan de 10.000 meter maar ook aan ie marathon wil deelnemen („Er liggen toch altijd nog tien dagen tossen", aldus Niskanen), op de marathon met slechts enkele tien den van seconden achter zijn land genoot in een tijd van 2 uur 16 min. 19.2 sec. Dat is een prestatie van groot formaat. ,,Het mooiste parcours ooit voor een wereld- of Olympisch kampioenschap gebruikt". Dat is de algemene mening in het wielerdorp, waar de Europese naties uiteraard de toon aangeven. De Japanners, die bepaald weinig belangstel ling hebben voor dit onderdeel van de Spelen, hebben niet geaarzeld om rigoureuze maatrege len te nemen en het de heren van de UCI naar de zin te maken. Met de baan is dit weliswaar niet helemaal gelukt, maar ten aanzien van de weg moet zelfs de grootste nurks onder de wielerheren toegeven dat een dergelijk par cours in het wielerminded Europa haast niet meer mogelijk is. Zowel de ploegentijdrit als voor de individuele wegwedstrijd wordt voor een groot deel gebruik gemaakt van de zesbaans autowegen, die naar het hart van Tokio leiden. Dit betekent niet alleen dat op de twee wedstrijd dagen het toch al chaotische verkeer volslagen stilgelegd zal worden, maar bovendien wordt thans al om de dag de helft van de brede autobaan ge reserveerd voor de training. Het moest ook wel, want zich normaal op een fiets op de weg begeven betekent hier bijna zelfmoord plegen. Het parcours voor de ploegentijd rit heeft een lengte van 36 km en is vrijwel geheel vlak. Het traject moet drie keer worden afgelegd, zodat er in totaal 108 km wordt gereden, acht kilometer meer dan voor dit Olym pische nummer is voorgeschreven. Voor de individuele wedstrijd was dit parcours te lang en te gemakke lijk en daarom wordt er slechts een deel van gebruikt. Ongeveer halver wege werd een nieuwe weg aange legd om de twee autobanen te ver binden en zo ontstond er toen een parcours met een lengte van bijna 22 km met veel „vals plat", maar naar de zin van de Japanners toch nog Wereldkampioen Jaap Oud- kerk breekt zich het hoofd over hetgeen de Japanse krant over hem te schrijven heeft. niet zwaar genoeg. Hun uitkomst was een vlak bij de Tamagawa ge legen heuvel, waarheen echter slechts een klei-weggetje voerde. Geen nood, In een paar maanden werd ook hier een nieuwe brede baan gelegd, die na de Spelen volkomen nutteloos achterblijft. Het parcours kreeg nu de definitieve lengte van 24 km, maar tevens een geduchte barrière meer, waartegen vele ren ners met ontzag opzien. IFaar zijn de schutters gebleven Indrukken kunnen snel wijzigen en niet altijd ten goede. Wij kebben dit helaas moeten ervaren bij de twee oefenwed strijden, die onze Olympische waterpoloploeg speelde. Met een intimistische tred verlieten wij in de morgenuren het Metropoli- !an-zwembad, waar de Nederlanders twee uur hadden getraind. Er straalde een puike conditie van de ploeg af, levenslust en [Enkele uren later waren wü weer het bad, nu om de ploeg in de ityk te zien tegen het Japanse ïpische team. En laten we er doekjes om winden: het werd teleurstelling. Het resultaat doet er weinig toe, het was het dat na de van een goede ïiollng getuigende „openbare les" deceptie werd. De flitsende aan- zoals de twee zestallen de itten" werden gecompleteerd door chef d'équipe en oud-internatio Frits Smol 's ochtends in het fenpartijtje demonstreerden, kwa- nen er in de wedstrijd tegen de Ja rs zelden. Er werd over het leen te traag gespeeld. De Ja- ïers mochten iets snellere zwem- zijn, van overwegend belang dit niet. De fout bij de Neder- lers zat vooral in de balbehan- ig. Het duurde telkens te lang, ioor de tegenpartij voortdurend gelegenheid kreeg de verdediging sluiten. Geen kansen „Bovendien kroop men veelal te dicht op elkaar in plaats van het „ruime sop" te kiezen, waardoor de schutters en dat ze kunnen schie ten hebben wij gezien... weinig kansen gekregen. De conditie van de ploeg is uitstekend en zy moet het kunnen opbrengen de volle speel tijd op volle toeren te draaien. „De jongens zijn helemaal geac- clamatiseerd en de loomheid, waar van iedereen hier dadelijk na aan komst last had, is eruit", aldus coach Rudi van Feggelen, wiens stem door het bad donderde. Was Van Fegge len 's ochtends nog heel optimis tisch en klonk er zo nu en dan ook een kwinkslag, tijdens de wedstrijd tegen de Japanners werd zijn kritiek steeds scherper en zijn gezicht ver duisterde. De moeilijkheden, die hij tijdens de training met enkele Ita liaanse polospelers had. die tegen zijn wil achter de doelen baantjes gingen zwemmen terwijl het de of ficiële tra^'ngstijd voor Nederland was, kreeg hij nu met zijn eigen Voorsprong Met twee doelpunten van Nico van der Voet en Fred van Dorp namen ons landgenoten in de eerste speel periode een voorsprong van 20, wel ke in de tweede periode echter ge heel teniet ging. Uit een strafworp werd het 21 en daarna buitten de Japanners hun numerieke meerder heid uit (Van der Voet zat aan de kant) met de gelijkmaker: 22. De derde speeltijd bracht niet alleen winst voor de Nederlanders Bram Leenaards en Harry Vriend voerden de score op tot 4—2 maar ook hun beste spel. Opnieuw konden de Japanners die nogal eens buiten hun boekje gingen, him achterstand verkleinen toen Muller buiten het speelveld was gestuurd. Het daaropvolgende doelpunt van Frits van Dorp leek beslissend: 53, maar door een fout van doelman Kniest werd het 54 en tenslotte nog 55. Van het „spelen op bal bezit", dat Van Feggelen voor de laatste periode de spelers als op dracht had meegegeven, kwam wei nig terecht.... Het optimisme, waarvan Van Feg gelen tijdens de training getuigde, hadden zijn spelers in de wedstrijd tegen de Japanners niet waar kun nen maken. De chef de mission Si mon de Wit, die de strijd op de tri bune volgde, heeft er evenmin plezier aan beleefd. Soigneur Piet Libregts heeft van zijn tegenstandersmr. J. P. A. van Ballegoyen de Jong en Jan Derksen de „gele trui" van hun onderlinge competitie gekregen omdat hij gisterochtend tijdens een trainingsritje in Tachikawa door een rood stoplicht reed en pardoes tegen een optrek kende taxi botste. Libregts hield aan dit avontuurtje 'n licht gekneusde enkel en twee kromme wielen over. De blessure is niet ernstig. Li bregts is er niet eens mee naar een dokter geweest maar heeft de enkel zelf ver bonden. Bij zijn terugkeer in het Olympische wielerdorp werd Libregts, die tien jaar niet op de fiets had gezeten maar hier, aangespoord door de chef d'equipe en Jan Derksen, weer ivas gaan mee rijden om wat kilo's te ver liezen hartelijk uitgelachen. „Zie je wel, je kunt het nog niet alleen", grinnikte mr. Van Ballegoyen de Jong, die overigens toch wel blij was dat Libregts er zo goed was afgekomen. Lastig Na de tiende kilometer is namelijk een steile afdaling, die eindigt in een bocht van 120 graden. Onmiddellijk daarna wacht dan de klim, waarvoor de coureurs nauwelijks de tyd heb ben om aan te zetten. Het is geen berg zoals de reuzen uit de Tour de France, maar toch een lastige rakker. „Het is een vreselijk ding, maar al onze jongens gaan er goed tegenop, ook Henk Cornelisse, wiens sterkste zijde bepaald niet het klimmen is", constateerde chef d'equipe mr. J. P. A. van Ballegoyen de Jong tevreden na de eerste kennismaking. „Dit par cours is zwaarder dan Sallanches" was de mening van Gerben Karstens, die daarin door zijn teamgenoten werd bijgevallen. De aankomst, die evenals de start vlak voor de deur van het Olym pische wielerdorp is gelegen, is voor beide wedstrijden ideaal. De laatste kilometer namelijk voert in rechte lijn over de autobaan zodat er ruimte genoeg is zelfs voor een massale eindspurt, maar daarin gelooft nie mand. Geschrokken Patrick Sercu, de sloom kijkende Belg, die in Parijs door de jury d'appèl als wereldkampioen der amateursprinters werd onttroond en toen zwoer nooit meer op dit num mer uit te komen, is van gedachte veranderd. Zyn oorspronkelijke in schrijving voor de kilometer tijdrace is gehandhaafd, maar daarnaast zal Sercu toch ook de sprint rijden. Pierre Trentin, die in Parijs de titel veroverde, is er zo van geschrokken, dat hij harder dan ooit tevoren aan het trainen is geslagen. Toto Gerardin, coach van de Fran se wielerploeg, kwam een dezer dagen bij Jan Derksen informeren of de Nederlanders na de Olympische Spe len belangstelling hebben voor een wegwedstrijd in Japan. Die interesse was er wel, maar de hele Olympische i ploeg vliegt op 2 november naar huis j en dus moest Derksen het aanbod afslaan. Belangstellend informeerde i de Nederlandse coach of de Fransen j wel zouden starten. Gerardin moest ontkennend antwoorden: „Wij heb- I ben er geen tyd voor want we gaan alléén woensdag zolang de voorraad strekt» voor jongens van 6 t/m 15 jaar fn een ijzersterke kwaliteit flanel. Ruim zittend model in prachtige ruiten. En San forized, dus.... krimpvrij speciale J.M. prijs leeftijd 6 jaar 775 van ^<75" voor kleine stijging per maat, bijv. 10 jaar van Jvoor 8.75 15 jaar van 1SL?S voor 9.75 Weegschaal Voor en na de training van de wiel renners wordt een druk gebruik ge maakt van de weegschaal in de hal van het restaurant. Theo Nikkessen kwam na een zware trainingsrit op getogen naar zijn kameraden. „Ik ben in anderhalf uur tijd drie pond afgevallen". Een der anderen repli ceerde: „Het was wel nodig... De wielrenners hebben slechts één klacht: de zelfbedieningskeuken van het restaurant is te klein en het ge beurt dan ook elke dag dat er onaf zienbare rijen wachtenden staan. Vooral voor het ontbijt slingert de rij etenhalers zich tot ver in de gan gen van het Olympische dorp. Het wachten verzwakt de eetlust van de heren overigens niet. Enorme porties worden met een stalen ge zicht verwerkt. Alsof het de gewoon ste zaak van de wereld is zagen we een Japanner een dienblad met een kom soep, een groot bord tomaten, drie karbonades, een schaaltje rijst, een bak sla, twee flesjes melk en een puddinkje torsen. Een half uurtje later streek hij voldaan over zijn buik Advertentie Het GEZELLIGSTE TREFPUNT aan de KATWIJK SE BOULEVARD. Win tertarieven. De bar is elke dag tot 12 uur geopend, behalve des maandags. Voor de toerist in Tokio, die een dag bij de Olympische zei lers wil doorbrengen, schijnt Enoshima aan het einde van de wereld te liggen. Toch scheiden nog geen 60 kilometers de Ja panse hoofdstad van de jacht havens der zeilers. Nadat de express-trein van Tokio naar Yokohama verwisseld is voor treintjes die steeds duidelijker een lo kaal karakter krijgen, brengt een steunend trammetje, dat duidelijk in gevecht is met de tijd en het onder spit dreigt te delven, de bezoeker van Kamakura naar de kust. Zo dicht staan de houten huisjes tegen de baan van het trammetje aan, dat de ijzeren golfplaten van de daken soms op slechts enkele centimeters worden gemist. Steeds zeldzamer worden de En gelse route-aanduidingen. Kort voor Enoshima schijnt kennis van de En gelse taal zelfs helemaal zinloos. De poging van een goedwillende spoor weg-beambte om de supporters van de zeilers duidelijk te maken dat Enoshima nu toch eindelijk bereikt is, blijkt maar ten dele te zijn gelukt. Al dagen staat boven het bordje, waarop in Chinese lettertekens de naam van het plaatsje is aangegeven, in strakke Arabische letters Enos- nima Niemand zal, nadat hij na een wandeling door de dorpsstraat het eilandje in de Sagami-baai kan zien, vinden dat zijn moeite slecht beloond werd. Een 600 meter lange brug, die wat drukte betreft op een zonnige dag zonder moeite kan concurreren met de Kal verstraat in de ui t ver kooptij d, brengt de zeilliefhebbers met vele tienduizenden dagjesmensen op het eiland waar de jachthavens zijn. Schoonheid Het toerisme mag dan veel van de schoonheid van het vroeger zo idyl lische eiland verloren hebben doen gaan, het uitzicht van de terrasjes op de kust van de Sagami-baai is nog even indrukwekkend als in de tyd waarin de Japanners uit de dorpjes rond Enoshima alleen naar het eiland trokken om in hun tempels de goden te eren. Op dat door het toerisme geschon den eiland houden de Olympische zeilers domicilie. Afgesloten voor de stroom toeristen ligt de prachtige jachthaven van Enoshima. Zy zijn er enthousiast over, de Nederlandse zei lers. Chef d'équipe Van Luin, vrijwel hersteld van zyn pijnlijke beenbles sure, kan nauwelijks uitgepraat ge raken over de Japanse hulpvaardig heid en de prachtige accommodatie. Eén ding staat echter wel vast: de baai van Sagami mag nog zo mooi zyn, veel overeenkomst met Medem- blik, waar de Nederlandse Olympiërs zich hebben voorbereid, is er niet. WIM VAN DÜYL Als de Middellandse Zee „Vorige week, toen er zo'n tien meter wind per seconde stond", zei de grijze chef d'equipe, „toen zeiden we tegen elkaar: nou is het net de Zuiderzee. Maar vandaagZorgelijk keek de man uit Zaltbommel over de bijna rimpeloze zee waar slechts hier en daar een aasje wind voor wat teke ning op het water zorgde. „Als we dit weer hebben wordt het een kwestie van pech of geluk. Als je in zo'n olie vlek terecht komt, zie er dan maar weereens uit te komen". Niet zo somber Wim van Duyl, juist terug van een verkenning met de nieuwe draak, was minder somber. „Natuurlijk, geluk speelt een rol. Maar er zyn zeven races en je kan niet altyd pech heb ben. Het water heeft inderdaad wei nig van het IJsselmeer, het doet me steeds denken aan de Middellandse Zee". Terwijl stuurman Van Duyl zyn mening gaf pompte bemanningslid Jan Jongkind nog wat water in de boot. „Het hout is door het lange transport wat uitgedroogd en we zijn beneden de gewichtslimiet. Vandaar dat er voor de weging nog een paar kilo by moet". Veel grotere zorgen hebben de meeste FD-zeilers gehad. Vrijwel alle boten bleken niet geheel aan de meeteisen te voldoen. D „Daisy" van Ben Verhagen was een van de wei nige schepen, die zonder meer het certificaat kregen. In vrijwel alle ge vallen bleken de dekken juist iets te hoog, zodat er in het weekeinde druk geschaafd, getimmerd en gelijmd is. Gehuurde jol Hans Will ems, de Nederlandse Finn- jollenzeiler, heeft het Olympische wedstrijdwater alleen nog maar in een oude gehuurde finnjol kunnen verkennen. In tegenstelling bot bij de Draken en de FD's, waar elke zeiler voor een eigen schip moet zorgen, wordt in de Finnklasse met nieuwe Japanse boten gevaren. Deze worden deze week verloot, waarna dus paa het belangrijke trimwerk kan begin» nen. De zeilers in Enoshima tellen de dagen, die hen nog scheiden ran de eerste start. Met groot enthousiasme werd dan ook de mededeling ontvan gen, dat voor het startschot voor de eerste race valt, een oefenwedstrijd is uitgeschreven, waaraan alle Olympi sche zeilers kunnen deelnemen. Al zal niemand bij deze trial zijn kaarten duidelijk tonen, het ronden van een boei in een wedstrijd is voor elk* zeiler toch altijd heel wat aantrekke lijker dan het varen op bijna verlaten water, waar elke overstag-manoeuvr* doelloos schijnt. De dames, die aanwezig zijn bij de openingsplechtigheid, zullen geen schoenen met hoge hakken mogen dragen. Na de generale repetitie zijn de Japanners tot de conclusie gekomen, dat meer uit gebreide veiligheidsmaatregelen noodzakelijk zijn. Het verbieden van hoge hakken is er daar één van. Op de Phïlippijnen woont een moderne Wilhelm Teil. Schutter Mariano Ninonuedo, die zal uit komen op het onderdeel vrij pistool, pleegt thuis als oefening de oorbellen van zijn dochters af te schieten. Aangezien het echter niet toegestaan is familieleden mee te nemen in het Olympische Dorp zal Mariano het de laatste dagen zonder dit trainingonder deel moeten stellen. De moeilijkheden rond de Duit se deelneming aan de zeilwed strijden in de Finnjollenklasse zijn opgelost. Zowel de (Oostduit- se) winnaar van de kwalificatie wedstrijden Bernd Dehmel als Europees kampioen Willy Kuh- weide mogen starten. De kans is niet denkbeeldig, dat zij voor Duitsland de gouden en zilveren medaille winnen. De Canadezen hebben een vrouw atlete Jennifer Winger- som, aangewezen om tijdens de openingsplechtigheid de vlag van haar land te dragen. Volgens in siders is het de eerste maal, dat een lid van het zwakke geslacht deze eer te beurt valt. De Ameri kaanse vlag wordt gedragen door kogelstoter Parry O'Brien. De meest verheugde man in Tokio was gisteren de Italiaanse ruiter Graziano Mancinelli, Hij mag met zijn paard Rockette toch aan de Spelen deelnemen, nadat het Internationaal Olympisch Comité hem eerder had geweigerd omdat zijn amateurstatus in twij fel werd getrokken. Japanse sportjournalisten, be leefd als altijd, hebben vijf Euro pese meisjes ex aequo tot „schoonste van het Olympische Dorp" gekozen. De vijf zijn Chris tine Caron (Frankrijk), Vera Cos- lavska (Tsjecho-Slowakije), Jutta Heine, Heidi Schmidt en Harriet Blank (allen Duitsland). De Ja panners lieten evenwel doorsche meren dat zij de Tsjechische turnster Vera Caslavska de „mooi ste der mooisten" vonden. Doch dit is uiteraard niet officieel. De Russische basketballspeler Janis Krouminch, met zijn 214 meter reeds in 1960 te Rome een bezienswaardigheid, is voor de over het algemeen kleine Japan ners helemaal een wonder. Zijn nieuwste bijnaam: ,J)e Eifjelto- ren van Tokio".

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5