LEIDSCH DAGBLAD I Russische inval bij Britse m Amerikaanse attachés PREMIER TSJOMBE TOCH CAIRO AANGEKOMEN Rechter beslist over lot advocate Kreuzer Verhoogde produktie bij Vianda Schending van diplomatieke immuniteit OOK STRAUSS fcÉT HOTELKAMERS DOORZOCHT urt geding tegen lid Irenecomité eersverandering tien dagen zon JüERBERICHT rint- GEDEELTELIJK AKKOORD BIJ GENERAL MOT. VOOR EENHEID Voedsel schaars op Cuba Terugkeer van het (brom) f ietsplaat je STAATSLENING AD f.20» MILJOEN imtws jgericht 1 maart 186^ DINSDAG 6 OKTOBER 1964 No. 31382 acteur: E. A. E. van Dlshoeck f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 jfdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 imerika en Engeland hebben bij de Sowjet-Unie officieel ge testeerd tegen het doorzoeken van twee hotelkamers in Cha- owsk, waarin één Britse en drie Amerikaanse militaire atta- s logeerden. Naar nu pas is bekendgemaakt, werden de vier itairen in de nacht van 28 op 29 september gewekt door vijf- i Russische beambten, die de beide kamers gedurende drie uur veertig minuten grondig doorzochten. De Russen namen o.a. camera's, fototoestellen, een transistor-radio, notitieboekjes en ^polshorloge in beslag. ;V[ i vier attaché's die op reis waren Tokio en Hongkong, werden its korte tjjd opgehouden en zjjn plan binnenkort naar Moskou te keren. Het lukte hun in de 4 end van de 29ste september een verslag over het incident aan Iritse en Amerikaanse ambassade loskuo door te geven. Nadere nderheden zijn in het afgelopen :einde in Tokio aan Britse en rikaanse diplomatieke vertegen- aldaar verstrekt onze Arnhemse correspondent) or de Arnhemse rechtbank zal inde week een kort geding die- tegen de vroegere beheerster van elden van het Irenecomité, me te J. E. M. Bahlmann-Verhoe- jiit Nijmegen, aangespannen door enningmeester van de stichting, ptterdamse reder Ph. 't Hoff Jr. jvrouW Bahlmann had ernstige >en tegen het beleid van de voor- r van het comité, dr. J. P. Grib- De meerderheid van de leden ^3 echter niet achter haar, waar- zelf uit het comité trad. Di- i bescheiden, welke zij als pen- neesteresse onder haar beheer waaronder een lijst met de Dkers, hield zij echter onder haar Bting. - ,lkele verzoeken om deze beschei- over te dragen hadden echter 10 resultaat. „Ik zal t.z.t. zelf de pkerslijsten wel naar Prinses 5 brengen", zo heeft mevrouw jmann verklaard. „Als het niet pchiks kan", zo heeft de heer 't Hoff toen gezegd, „dan maar idschiks" en spande een geding i onze weerkundige medewerker) 1 zon scheen de laatste tien \n in De Bilt nog 86 uren te- normaal 35 uren. De tempe- ur bereikte in Brabant gister- lag 22 graden celcius. Alleen het Middellandse-Zeegebied I Zuid Frankrijk was het en- graden warmer. Een record het niet voor ons land. Op 10 ber 1959 en op 15 oktober 1949 \en in het zuiden .van ons nog maxima van 25 graden iten. II record staat op 10 oktober met 27 graden in De Bilt en raden in oost-Brabant. Het drukgebied brokkelt lang- i af waardoor een zwak re- rontje vanochtend al het en van ons land kon berei- maar pas in de 2e helft van ieek wordt een doorbraak van essies verwacht, nu het hoge- •gebied verder naar Rusland ''■rekt. Koud is het al in Rus- want Moskou kwam gisteren hoger dan 3 graden. geinig verandering in temperatuur it KNMI verwacht van heden- norgenavond: aringen en op de meeste plaat- droog weer. Zwakke tot matige, jen overdag matige tot vrij btige zuidwestelijke wind. Weinig Qdering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur) 7 OKTOBER 1964 op: 06.50 uur; onder: 18.04 uur. n op: 08.35 uur; onder: 19.07 uur jwater in Katwijk: 4.08 en 16.28 laagwater: 0.05 en 12.18 uur. li nummer bestaat alt 18 pagina's Ohabarowsk ligt bij Wladiwostok. Het eerst werd de kamer doorzocht waarin de Amerikaan Liewer en de Brit Laville verbleven. De twee offi cieren moesten in hun kamer blijven tot eenzelfde onderzoek was verricht in het vertrek, waarin de Amerika nen Aubrey en Smith logeerden. Engeland en de Verenigde Staten hebben 29 september j.l. bij het Sowjetrussische ministerie van Bui tenlandse Zaken in Moskou gepro testeerd, terwijl de Britse en de Amerikaanse regering de volgende dag in krachtige bewoordingen uiting hebben gegeven aan hun bezorgdheid over het gebeurde bij de Russische ambassadeurs in Londen en Wash ington. Schandelijk De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken voor Euro pese aangelegenheden, Tyler, ver klaarde 30 september tegenover de Russische ambassadeur Dobrinin dat zijn regering „deze schandelijke schending der diplomatieke schendbaarheid van drie leden van de Amerikaanse ambassadestaf Moskou zeer ernstig opneemt". Tyler stelde in zijn onderhoud met Dobrinin de volgende eisen: 1. Een grondig Russisch onderzoek naar het voorgevallene in Cheba- rowsk. 2. De Amerikaanse regering ver- De „General Motor Corp." (280.000 werknemers) en de „United Auto Workers" hebben een voorlopige overeenkomst bereikt over alle n a- t i r n a 1 e geschilpunten van econo mische en niet-economische aard. De maatschappij en de vakorganisatie deelden mede, dat zij hun inspannin gen thans zullen richten op het re gelen van plaatselijke geschil punten. Ondanks de regeling voor een na tionaal collectief contract zal de maatschappij geen personen- en vrachtauto's produceren vóór de plaatselijke conflicten geregeld zijn. Slechts dertien van de plaatselijke afdelingen hebben tot nu toe over eenstemming bereikt over punten var plaatselijk belang. Over de bereikte overeenstemming zijn nog geen bijzonderheden bekend. De regeling van economische vraag stukken volgt dezelfde lijn als de met. „Chrysler Corp." en „Ford Motor Corp." bereikte contractover eenkomst. wacht een volledig verslag van de resultaten vam een dergelijk onderzoek. Zij wil verzekeringen dat de Rus sische regering alles in het werk zal stellen om verdere schendin gen der diplomatieke onschend baarheid van Amerikaanse amb telijke personen in de Sow jet- Unie te voorkomen. Zo spoedig mogelijke teruggave der in beslag genomen persoon lijke bezittingen van de Ameri kaanse attachés. 5. Bestraffing van de verantwoor delijke beambten. Tyler zei oök, dat de Amerikaanse regering mogelijk deze zaak nog ver der met de Russische autoriteiten zal behandelen, wanneer zij een vol ledig rapport der drie Amerikaanse militaire attachés zal hebben ont vangen. Van de zjjde van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is medegedeeld dat tot dusverre nog geen antwoord uit Moskou is ont vangen. De voormalige Westduitse minis ter van Defensie Strauss, die voorzit ter is van de Beierse Christelijk- sociale Unie (CSU), heeft de oproep van Bondskanselier Erhard om de eenheid in de Westduitse coalitiere gering te handhaven, onderschreven. Hij verklaarde gisteren in West- Berlijn tegenover leiders der chris tendemocratische fractie aldaar, dat ook hij bereid is een streep onder de bestaande tegenstellingen te zet ten. Hij voegde hieraan toe: „Van zelfsprekend moet het mogelijk zijn over de op zichzelf staande politieke vraagstukken te spreken en van ge dachten te wisselen". Strauss, die zei „getrouw tegenover de Bondskanselier te staan", ver klaarde dat hij ook bereid was tot samenwerking met de liberale rege ringspartij. Kongo's premier Tsjombe, bruikbaar" waren, zogenaamd omdat neutralisering, bijeenroeping van de wiens vliegtuig gisteren niet in Cairo mocht landen, waarop het doorvloog naar Athene, is van daag toch in de Egyptische hoofdstad aangekomen ter bij woning van de conferentie van staatshoofden en regeringslei ders van niet-gebonden landen. De luchthaven van Cairo was vanochtend vrijwel verlaten. Al leen een lagere ambtenaar van het Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken en militaire politie waren aanwezig. Gisteren meldde de verkeerstoren van Cairo bij de nadering van Tsjombe's toesteld, dat de twee lan dingsbanen „voor onbepaalde tjjd on- In de afgelopen weken is in Ha vanna het voedselrantsoen vermin derd. De rantsoenen voor reuzel en stookolie zjjn gehalveerd, aardap pelen zjjn niet te koop en groenten zijn slechts uiterst schaars verkrijg baar. De dure restaurants, die prijzen rekenen tot ruim veertig gulden per maaltijd, hebben naar verhouding nog behoorlijke voorraden, doch men weet niet of dit nog lang zal duren. Toch was het afgelopen half jaar de voedselsituatie verbeterd ten op zichte van vorig jaar, doordat de re gering over de middelen beschikte om voedingswaren, waaronder aardap pelen, vlees en rijst, in te voeren. Doen doordat op de wereld-suiker markt de prijzen zjjn gedaald, is Cuba wat buitenlandse valuta be treft in een moeilijke situatie geko men. Ficel Castro bevestigde dit vorige week in een openbare redevoering, toen hij zei dat de Cubanen een jaar te wachten staat van uiterste beper king, tijdens hetwelk maar weinig van de vorig jaar geïmporteerde goe deren beschikbaar zullen zijn. Het ziet er dus naar uit dat de Cubanen zwaar jaar tegemoet gaan. een Amerikaans particulier vliegtuig conferentie van Genève en toelating een noodlanding wilde maken, achtergrond van de moeilijkheden was echter van politieke aard: een aantal deelnemers aan de con ferentie, met name president Ben Bella van Algerije, wenst niet met Tsjombe aan één tafel te zitten. Wel had het conferentiebestuur de Kon golese president Kasavoeboe uitgeno digd, maar deze gaf er de voorkeur aan Tsjombe af te vaardigen, omdat hij geen inmenging in de binnen landse aangelegenheden van zijn land wenste te aanvaarden. En een zelfstandige natie als Kongo diende zelf te bepalen, wie het zou afvaardi gen. Niemand heeft het recht de pre mier van de soevereine, democrati sche en wettige regering van Kongo te beletten de conferentie, waarvan Kongo mede-organisator is, bij te wonen", aldus verklaarde Tsjombe gisteravond op een persconferentie in Athene. Tsjombe gewaagde van „een samenzwering tegen Kongo" en zei, dat „de diplomatieke agressie jegens ons land uit drie plaatsen is gekomen: Cairo, Addis Abeba (de hoofdstad van Ethiopië) en Nairobi (de hoofdstad van Kenia), waar be paalde landen alles hebben gedaan om ons te brengen tot een vijandige houding jegens de Organisatie voor Afrikaanse eenheid". In Cairo ver klaarden bepaalde zegslieden, dat Tsjombe, al zou hij er alsnog in sla gen Cairo te bereiken, toch uit de conferentiezaal geweerd zou worden. Op de conferentie-agenda staan dertig ontwerp-resoluties, die door zestien landen zjjn ingediend. Daar in wordt om steun gevraagd voor be paalde kwesties. Zo roept Cyprus de steun van de niet-gebonden landen voor het verkrijgen van „volledige onafhankelijkheid", dringt Laos aan op naleving op het bestand op zijn grondgebied, pleit Cambodja voor Beveiliging postauto's (Van onze Haagse correspondent) De P.T.T. is bezig met het uit breiden van de beveiliging van haar postauto's. Naar wij vernemen wor den op het ogenblik uitgebreide proe ven genomen met een nieuw systeem van beveiliging. Om begrijpelijke re denen wilde men ons bij de P.T.T. niet zeggen, welk systeem dat zal worden. Bovendien, zo verzekerde mens ons, is nog helemaal niet be sloten welk beveiligingssysteem voor de postauto's zal worden gekozen. van Rood-China tot de VN en eist Cuba, dat er 'n einde wordt gemaakt aan de economische blokkade door Amerika. Tanganjika en Kenia heb ben gezamenlijk een ontwerp-resolu- tie opgesteld over de strijd tegen het kolonialisme, de rassehaat en de apartheid. Bijna alle ontwerp-reso luties koppelen behoud van de vrede aan uitbanning van het kolonialis me in al zjjn vormen. Er is echter één uitzondering: Indonesië heeft die twee punten van elkaar geschei den gehouden. (Van onze Amsterdamse correspondent) De Amsterdamse rechtbank is vanmorgen in raadkamer bij een gekomen om te beslissen over het lot van de bij de roof overval op de Heiligeweg be trokken advocate, mevrouw Ma rianne Kreuzer uit Essen en haar 21-jarige dochter Gerlinde. De raadsman van mevrouw Kreu zer, de advocaat Karl- Heinz Huetsch uit Essen was hierdoor zo verrast dat hij spoorslag naar Am sterdam is gekomen. Hjj acht de mo gelijkheid groot, dat beide damens (of één van hen) vandaag in vrij heid worden gesteld. Weliswaar is het een normale procedure, dat de rechtbank over de verlening van de voorlopige hechtenis met dertig da gen beslist maar dit zou pas don derdag gebeuren. Bovendien zal de rechtbank zich vandaag niet bezig houden met hoofdverdachte, Petrus Dominas, over wiens arrest deze da gen ook een beslissing moet worden genomen. Ter ondersteuning van een collecte voor de dierenbescher ming werd gisteren in Amster dam een paardenparade gehou den. Bij het Hilton-hotel vonden de viervoeters een gedekte tafel en kelners, die lekkere hapjes uitdeelden. Vriendin In Amsterdam is verder aangeko men een vriendin van mevrouw Kreuzer, mevrouw S. Mercke- de Leeuw, een tolk uit Essen van Ne derlandse afkomst Zij hoopt toege laten te worden tot mevrouw Kreu zer en verwacht in een persoonlijk gesprek vele onduidelijkheden in de rol die de advocate heeft gespeeld te kunnen ophelderen. Het grootste deel van de buit van de roofoverval is nog steeds zoek. De Amsterdamse politie acht het niet uitgesloten, dat er nog kostbaarhe den in het Amsterdamse bos begra ven liggen, maar meent dat „het geen zin heeft het hele bos om te spitten". De politie van Amstelveen meldde gisteren dat men zondagnacht van de parkeerplaats aan het einde van de roeibaan een auto, merk Mer cedes, met een Duits kenteken snel zag wegrijden. GEEN ontslag Het ontslag, dat het gehele personeel van de N.V. Vleeswa ren- en Conserven fabriek Vi anda'' te Leiden ruim zestig man was aangezegd, is inge trokken. De fabriek wordt dus niet gesloten. Een optimistisch gestemde directie deelde ons he denochtend telefonisch mede. dat de produktie met verhoogde capaciteit zal worden voortgezet. Door deze grotere produktiviteit zal er zelfs een tekort aan perso neel ontstaan. Alle werknemers van de Leidse vleeswarenfabriek kregen gisteren 'n brief, waarin hen per 16 oktober a.s. ontslag werd aangezegd. In dezelfde brief stond echter ook, dat de moge lijkheid tot voortzetting van het be drijf open bleef. De directie heeft gisteravond nog een oplossing kun- nen vinden voor de moeilijkheden en alle ontslagen onmiddellijk ingetrok- j ken. De moeilijkheden zouden onder meer In het kader van de scherpe concurrentie, ontstaan door de ver dere verwezenlijking van de Euro- markt, hebben gelegen. Hoe de di rectie erin is geslaagd op het laatste ogenblik een oplossing voor alle pro blemen te vinden, is op het ogenblik niet duidelijk. „De onderhandelingen die wij nu voeren, worden vandaag nog afgerond", aldus de directie. hen Oostduitse vrouw wordt met een geïmproviseerd hijstoe stel uit de tunneluitgang op Westberlijns gebied gehesen Zij was een van de 57 Oostduit sers, die door de elf meter diepe tunnel konden ontsnappen voor dat de tunnelingang op Oostber- lijns gebied werd ontdekt. (Van onze Haagse correspondent) Komt het beruchte rijwielplaatje terug? De kans is heel groot, maar dan als „bromfietsplaatje", zo wordt ons van de zijde van het ministerie van Verkeer en Waterstaat bevestigd. Hoe het plaatje er precies zal gaan uitzien, is nog niet bekend. Men denkt in de richting van het Duitse systeem, wat neerkomt op een frame- plaatje met een nummer. Het plaatje dient dan om aan te tonen, dat de „brommer" een W.A.-verzekering heeft. Daarbij komt dan nog een do cument, waaruit hetzelfde blijkt. Vermoedelijk zal het plaatje op 1 maart 1965 verplicht worden gesteld. De minister van Financiën is voor nemens over te gaan tot de uitgifte van een 5H Staatslening groot f 200 miljoen tegen een koers van 98V4 Op de lening zal de eerste vjjf Ja ren geen aflossing plaatsvinden. Daarna, dus te beginnen op 1 no vember 1970, zal aflossing geschieden in 20 gelijke jaarlijkse termijnen. Versterkte of algehele delging is de eerste 10 jaren niet toegestaan. De rente gaat in op 1 november 1964; de coupons verschijnen jaarlijks op 1 november. De storting op de toegewezen schuldbewijzen zal moeten geschie den op woensdag 4 november 1964. I Uit het Leidsch Dagblad van I 6 October 1864: De vereeniging ter huis- vesting der arbeidende klasse t te Dordrecht heeft thans hare eerste serie woningen aldaar voltooid. De woningen zijn sierlijk en doelmatig, ter- wijl de huurprijs slechts f 1J0 per week bedraagt. Wij vestigen de aandacht r onzer stadgenoten op de r nieuwe stereoscoopplaten, bij r den heer Sala te verkrijgen, voorstellende gezichten van onderscheidene gedeelten van Leiden.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1