Japanse slag van starten maakt Ron Kroon nijdig maakt roeien Deining op Toda-baan moeilijk NEDERLAGEN H0CKEYP10EG DERDE OOG Warming-up Scliuuriiig en Dolman marcheren uitstekend EEF KAMERBEEK IN GOEDE VORM Vorstelijk aanbod voor Jan Derksen REGIE VAN MEESTERHAND Generale repetitie benadert realiteit HOFFELIJKHEID Hockeytoernooi verwarde zaak tfjgrteht 1 maart 1860 Maandag 5 oktober 1964 Vijfde blad no. 31381 Grote belangstelling voor voorspel van de Olympische Spelen jlegeii Japan I In een hobbelende bus over {slechte buiterwegen, waarop en- jkele verkeersopstoppingen het ge duld van de westerling danig op proef stelder> is de Nederlandse hockep-ploeg er zaterdag op uit getrokken on anderhalf uur bui ten Tokio een tweetal oefenwed strijden tigen de Japanners te spelen. Ongever 50 km ten noordwes ten van de Japanse metropool hebben le Olympische hockeyers van Ni-pon hun trainingskamp, waar zi al enkele weken verblij ven. N( hun Europese tournee, waarinook een wedstrijd in Am- stelvee was opgenomen, zijn de rappenannetjes van coach Ka- matsvop het sportcomplex van de Tcyo University in Chiba in concttratie gegaan en zij zijn er zo stoig aangepakt dat er sedert die ydstrijd op vrijdag 14 augus tus -gen de Nederlandse bonds- ploe alweer van een duidelijke voortgang in hun spel kan wor- deivesproken. I Nederlandse formaties, die do(- en namiddags tegen de Ja- paiers in het van een goede gr,mat voorziene maar toch ef- fevolle strijdperk traden, heb- l>( dit kunnen ervaren. Beide rdstrijden werden door de met vöïlbVergave spelende zonen van hetosterse keizerrijk gewonnen. De \rste met 32, de tweede met 2— Snel, wendbaar, handig en meteen terrierachtige vasthou- deriheid speelden zij alsof het de Cmpische finale gold. Bze concentratie en wilskracht tor door de Nederlandse ploeg ne worden opgebracht. Het leek dof een ieder speelde met de ge- aihte: het is maar een oefen- yistrijd. Piet Bromberg, de Ne- hlandse coach, kon die houding in zijn jongens maar half waar- --s' tren, maar was aan de anderel tint toch ook weer niet zo erg j ongelukkig met de resultaten. ,}Iet is wel goed voor ze. Ze den- n wel eens, dat ze onverslaan- I ar zijn. Het is niet erg, dat ze. ns goed schrikken en begrijpen lat niet alleen India, Pakistan e- \og enkele topploegen zware \enstanders zullen worden". Zondag in Tokio. Een zondag in de dub bele betekenis van het woord. De Japanse hoofdstad werd overko^eld door een blauwe hemel en de stralende zon zorgde voor een zomerse temperatuur. ïij tienduizenden waren de Japanners, van gro»t tot klein, erop uitge trokken en niet alleen ii de parken groepten zij samen, maar ook rona de Olympische arena's en het dorp, waar zij oh zo graag een voet over i verschillen met die in Nederland. i i .i i ji_ t r Oo uw nlaatsen". klaar Dane! En maar het is duidelijk „streng verboden voor on bevoegden". En daarmee verzoenen zij zich. Bij honderden echter schoolden zij voor de toegangspoorten samen om een blik op te kun nen vangen van de Olympiërs, die allen hopen op een hoofdrol in de komende strijd. toonden Niet alleen echter oor de poorten, ook achter de schel de Japanners zondag een grote belangstelling voor het voorspel Olympische Spelen. 1 'as het Olympisch Stadion zaterdag bij de generale repetitie van de ope- ingscermonie nagenoeg uitverkocht, zondag bevolk ten duizenden Japdiners de tribunes van het architectonisch bijzonder mooie zwembad, a'een maar om van verre de training te kunnen mee maken. Het waren vooral de torenspringers, die bewondering oogstten met hun gewaagde prong en met salto's en wervelingen, wélke voor het oog nauwelijks waaneembaar zijn. Maar bijna élke Japanner draagt een derde oog bij zich, een fotoof filmcamera, waarmee hij niet alleen 's werelds sportélitevereeuwigt, doch ook zijn lieve vrouwtje, de kinder en oma in het Olyrtpische decor. Terwijl voor het oog van de dui zenden op de tribunes de Amerikaan se zwemploeg trainde 'n training, die geheel gericht is op snelheid trok het Nederlandse team in het zgn „warming-up bad" in alle stilte zijn baantjes. Het was ook voor onze zwemploeg zondag. Voor elke dag wordt opnieuw een trainingsschema voor de verschillende landen vastge steld en daarbij was voor de zondag de eerste training bepaald op zes uur 's morgens en de tweede van 14.00 tot 15.00 uur. In overleg met coach Forbes Carlile besloot de ploeg leiding de eerste training te laten vervallen. Slechts éénmaal dus gin- gexi Erica Terpstra en Adri Las- terie zijn al aardig gewend. Het lukt de zwemsters zowaar al thans op de foto met stokjes te eten. en toen was het nog meer een „proe ven" dan een ..toetsen". In een rus tig tempo trokken de zwemsters en zwemmers hun baantjes. De klokken daarbij buiten werking. Zondag rust dag. Proefstarts De dag tevoren pen de zwemsters ter met grimmige gezichten rond. of schoon toch ook de humor niet ont brak. Met een kwinkslag veegde Ada op landgenoten in het water Kok de problemen weg, die Tiemen Groen blijft ijskoud Spanning dat moment toch wel waren. De twee Japanse starters de één voor de dames, de ander voor de heren- maakten met onze landgenoten een aantal proefstarts. Hierbij bleek de Japanse wijze van starten nogal te nu ging het om het tijdsverschil tus sen het ..klaar" en het schot. De ruimte, die de Japanners hiervoor lieten, was geringer dan in Neder land en dit schiep moeilijkheden, voor al voor Ronnie Kroon, die zich zelfs zo opwond dat hij het bassin de rug toekeerde. Gelukkig slechts voor kort. want hij liet zich niet kennen. Kroon klom opnieuw op het startblok en. pang, steeds beter ging het nu, tot hij tenslotte de „Japanse slag" ge heel te pakken had. Overigens is Ronnie Kroon dik tevreden, „ik zit ver beneden mijn normale tijden. Weet je, dat ik in Leipzig over de vijf tig meter 25.3 sec zwom en dat ik nu al op 24.7 ben gekomen?". De tevredenheid in de Nederlandse- ploeg blijft niet beperkt tot Ronnie Kroon, onze snelste sprinter, alleen. Over de gehele linie is zij opperbest De klachten worden met een glim lach weggevaagd en de conditie laat niets te wensen over. Zaterdag, vóór de training, heeft de ploeg een bus tocht door Tokio gemaakt en de eer ste inkopen gedaan. Een voorschot op als we het zo beluisteren, kan het niet anders, of het moet tenmin ste goud zijn. Eef Kamerbeek en de tienkamp kampioenen van Japan en Amerika Suzuki en Russ Hodge, zijn het er over eens dat de nieuwe puntentel ling op hun nummer op deze Olym pische Spelen wel eens tot een sen sationele uitslag kan leiden. Vooral voor Kamerbeek zit er nu na de correcties in de waardering van verschillende nummers de mo gelijkheid in van een relatief beter resultaat;. De Eindhovenaar traint daar hard voor en hij is bovendien gelukkig in een goede vorm. Zondag, b.v. sprong hij uitstekend met de polsstok: twee keer 3.90 meter. Cees Koch wierp dit weekeinde de schijf steeds rond de 55 meter. Frans Luitjes werkte zijn sprinttraining met groot plezier af. Hij heeft het in To kio, zoals alle anderen, erg naar zijn Ook de dames Gerda Kraan, Jan- ny van EyckVos, Lia Hinten. Tilly van der Zwaard en Joke Bijleveld, waren zondagmorgen druk aan het trainen. Duidelijk bleek dat Gerda Kraan steeds betere tijden gaat lo pen. Jan Derksen heeft een vorste lijk aanbod gekregen van India om daar in '65 de wielersport op gang te helpen. Er staat voor Derksen en zijn gezin even bui ten New Delhi een grote villa ter beschikking en bovendien heb ben de Indiërs zoals Derksen zegt een „super salaris" geboden. Derksen voelt er wel wat voor, maar zal toch eerst met zyn echtgenote moeten overleggen alvorens hij een beslissing neemt. Ook solgneur Piet Li- bregts is door de Indiërs bena derd. Voor de eredivisie van de Ne derlandse Volleybal Bond'zijn zater dag de eerste wedstrijden van het nieuwe seizoen gespeeld. De uitslagen luiden: Odulphus-Tornado 30. Duizenden studenten de jongens gekleed in het zwart, de meisjes öf in het zwart öf in een witte blouse met een zwarte overgooier heb ben zaterdagmiddag in het bijna geheel bezette Olympisch Stadion van Tokio de rol mogen spelen sterke boeiverscliillen Opvallend „De baan valt mee, daar niet van", stelde Max Alwin met een ondertoon van teleurstelling i zijn stem vast, „maar die zijdei ning. Als de wind maar iets draait komt er een golfslag die het varen vreselijk moeilijk maakt". De Nederlandse dou- ble-sculler stond na drie dagen intensieve training op de Toda- baan, niet alleen bij het verkon digen van die opvatting. Coach Den Hartog, die de ongestuur de Nereus-Willem 3-vier onder zijn hoede heeft, was nog veel pessimistischer. „Een beetje meer wind en het is onmogelijk om te roeien. Dat hebben we vrijdag ondervonden", was zijn commentaar. De experts zijn het er vrijwel una niem over eens: tijdens de Olym pische regatte zullen de deelnemers niet alleen tegen hun concurrenten moeten strijden. Ook de hinderlijke zijwind, die bovendien opvallend sterke boeiverschillen geeft, zal veel de roeiers eisen. Een voordeel hebben de meeste Nederlandse ploe gen. De technische bekwame roeiers Nederlandrenners proberen de steile werbaan van Ha- chioji. Op l voorgrond Piet Ipan der Toil* y»j erf pri Onder de deelnmers van de 18e (Olympische Spelerbevinden zich een •fgenaam van -n troon en een ibinet-miaister. Het zijn kroon prins HaraTu vA Noorwegen, die voor zijn lanc'zal uitkomen in de 5,5 meterkla&s van de zeilwedstrij den en de 22-J"ige Idriss Mahamat, minister voorportzaken van de cen traal Afrikasse Republiek Tsjaad die zijn land-p het onderdeel hoog- Hnringen ver&enwoordigt. Tiemen Groen is een ijskou de. De kersverse wereldkam pioen der amateurachtervolgers, die ook sterk favoriet is voor de Olympische titel, is nauwe lijks onder de indruk gekomen van zijn nieuwe, vreemde om geving. Gevraagd naar zijn eer ste indruk van Japan, luidde het nuchtere antwoord van de acht tienjarige Fries: „Het is hier lekker warm Warm was het inderdaad op de eerste zondag, die de wielerploeg in het 45 km. uit het centrum gelegen stadsdeel Hachiojl doorbracht. Van een rustdag was geen sprake, want de chef d'equipe mr. J. P. A. v. Ballego- yen de Jong en coach Joop Mid- delink oordelen het nuttig om de kandidaten voor de ploegenachter- volging en de weg na een paar da gen luieren weer eens geducht onder handen te nemen. Bezweet maar toch ook wel voldaan kwamen onze jongens na bijna 150 km, waarbij zij onderweg door de soigneurs De Haan en Libregts „geravitailleerd" waren, in het dorp terug. Voldaan vooral omdat Cor Schuuring en Evert Dolman, die beiden vlak voor het vertrek naar Tokio tijdelijk op non- actief waren gesteld, uitstekend ble ken tc marcheren, voldaan ook om dat Gerard Koel de moeilijkheden van het acclimatiseren hü had de eerste twee dagen bijna niets ge geten - te boven was gekomen. Er komen nog spannende dagen voor de coureurs op de weg en die van de ploegachtervolging, want het staat nog niet definitief vast wie er zullen rijden. Jan Derksen bijvoor beeld gaat het in de aehtervolgings- ploeg, waarin Jaap Oudkerk, Gerard Koel en Cor Schuuring wel zeker zijn van een plaats, ook eens proberen met Henk Cornelisse, in plaats van Theo Nikkessen, die niet zo goed rijdt als men verwacht had. Op de weg liggen de zaken zo mogelijk nog moeilijker omdat men zowel voor de individuele rit als voor de ploegentijdrit de keus heeft uit totaal zes renners: Gerben Karstens, Bart, Zoet, Harry Steevens, Evert Dol man, Henk Cornelisse en Jan Pie- terse. „Ze zijn er allemaal vast van overtuigd dat ze zullen rijden", zuchtte mr. Van Ballegoyen de Jong, „het wordt echter een moeilijke keus". Goed nieuws viel er te noteren van het tandemduo De GraafVan der Touw Tijdens de training had dit koppel een tijd van 10,5 sec over de laatste 200 meter laten afdruk ken. een bijzonder goede prestatie op de met kunst en vliegwerk In elkaar gezette betonnen piste, die na de Olympische Spelen weer even snel zal worden afgebroken. De baan is er dan ook wel naar. Ze zit vol bobbels en bovendien is de dekken de cementlaag zo slordig aan gebracht, dat eventuele valpartijen in de sprint ruïneus kunnen worden. De Aziatische hoffelijkheid is een zaak, waaraan de Europeaan pas kort in het land toch wel even moet wennen. Vooral in deze ener verende dagen zo vlak voor het begin van de Spelen, nu iedere Japanner extra zijn best doet het de buitenlander naar zijn zin te maken. Van de traditionele ondoorgronde lijkheid is weinig meer te bemerken. De jonge studenten allen gekleed In het strakke zwarte pak, het ken teken van de universiteit als enige versiering op de kraag kijken op straat de Europeaan nieuwsgierig aan. Velen lachen, 9omniigen ook slaan de ogen neer. Maar wanneer men hen passeert en zich omdraait blijkt toch dat ook zU zich hebben omgedraaid. En dan wordt over en weer gelachen, een beetje beschaamd vaak, alsof men zich betrapt voelt. Het is vrijwel uitgesloten om met een Japanner tot een goed gesprek te komen. „Yes" is praktisch het enige dat men uit hem krijgt; „no" hoort men zelden de etiquette ver biedt hem dat woord uit te spreken. En aangezien de (Europese) talen kennis van 99,9 pet der Japanners verder nihil is, blijft de gespreks partner vaak weinig anders over dan begriploos mee te lachen en mee te buigen. Dit voldoende direct* contact brengt vaak problemen met zich mee. Toen wij zaterdagmorgen naar de dojo van het Keizerlijk Paleis gingen om daar de training van Geeslnk bij te wonen, duurde het anderhalf uur voor de suppoost ein delijk duidelijk werd wat wij eigen lijk wilden. De zich voortdurend beheersende Japanner bleef knikken lachen, en toen eindelijk Iemand verscheen aan wie de situatie in simpele woorden kon worden uiteen gezet, werden wij als het ware aan de hand genomen en naar de dojo gebracht. Geeslnk was tegen die tijd al verdwenen. zullen beslist minder moeilijkheden ondervinden dan degenen die de 2000 meter bijna uitsluitend op kracht moeten afleggen. Opvallend Opvallend is dat een groot aan tal ploegen van internationaal for maat op de Olympische wedstrijd- baan een minder sterke indruk maakt dan twee maanden geleden, kort voor de Europese kampioen schappen van Amsterdam. Zelfs de onweerstaanbaar geachte Ratzebur- geracht lijkt minder indrukwekkend dan op de Bosbaan. De lange en vermoeiende vliegreis van Europa naar Tokio blijkt de vorm van vele ploegen geen goed te hebben gedaan. Met groot enthousiasme hebben de Nederlanders in het weekeinde ge traind. Start-sprints werden afge wisseld met honderden meters in hoog tempo. Vooral Blaisse en Vee- nemans, volgens de Japanse kranten de favorieten voor de titel bij de ongestuurde tweeën, bewezen nog steeds in glanzende vorm te verke- Geen tijd Van negen uur ln de morgen tot laat in de middag onderbroken door een korte rust rond twaalf uur zijn de Nederlanders op het water geweest. Tijd voor praten was er nauwelijks. Steeds weer zetten de coaches langs de kant hun pupil len tot groter spoed aan. Zelfs chef d'equipe dr. Dokkum moest zijn schaarse gesprekken in telegram stijl voeren. Nog geen minuut wilde de Amsterdamse arts. die momen teel de dubbel twee Alwin-Bots traint verloren laten gaan. Geen wonder overigens. Drie dagen van training op de moeilijke Toda-baan mogen misschien nog niet veel geleerd heb ben, ze hebben wel duidelijk gemaakt dat de strijd om de medailles ont stellend fel zal worden. Feller nog dan in begin augustus tijdens de I af te werpen. Het wereldrecord Europese kampioenschappen van Danek staat op 64.55 meter Amsterdam, toen verschillende lan den hun sterkste troeven de kan sen op Europese titels opzettelijk ont namen om zodoende een sterkere groep te krijgen op het Olympische ere-metaal. Het is met het Olympisch Hockey toernooi een wat verwarde zaak ge worden. Eerst deelden de Polen mee niet te zullen komen, toen liet Egyp- tet 't afweten en nu heeft Tanganji- ka, dat als plaatsvervanger was aan gewezen en reeds de uitnodiging had geaccepteerd, toch weer afgezegd. De Verenigde Staten en Oostenrijk, die beide werden getelegrafeerd met het verzoek de organisatoren te berichten of zij eventueel bereid waren de zes tiende plaats te komen innemen, heb ben geantwoord dit op zo'n korte ter mijn niet meer voor elkaar te krij gen. Intussen had Indonesië een hockey- ploeg aangewezen en de organisatie meegedeeld als reserve klaar te staan. De Internationale Hockey Federatie heeft dit geaccepteerd en nu zal In donesië dus in groep A worden in gedeeld. Dit had slechter kunnen treffen, want Maleisie, de grote poli tieke rivaal van Indonesië, speelt in groep B en het is niet waarschijnlijk dat beide landen elkaar daarna nog in de halve finales of in de wedstrij den om de 5de en 6de plaats zullen ontmoeten. Daarmee is 'n anders on vermijdelijke rel bij voorbaat voor komen. De Tsjechische discuswerper Da- nek bezorgde zijn concurrenten tij dens de training een onplezierige verrassing door de ronde schijf en kele malen 65 a 66 meter van zich van de atleten, die uit alle delen van de wereld naar de Japanse hoofdstad zijn gekomen om eikaars krachten te meten op het sport veld. Tokio had zyn generale repetitie van de openingsceremo nie voor de Spelen van de 18de Olympiade. Het was allemaal niet echt, maar tochhet pakte de mensen. En toen de fakkeldrager met een diepzwarte pluim rook achter zich aan het stadion binnenliep, kwam het publiek dan ook tot groot enthousiasme. Straf tempo Het machtige Olympische apparaat, dat de Japanners hebben opge bouwd en dat in een straf tempo draait hoewel toch, waar nodig, soepel kreeg zaterdag zyn eer ste krachtproef. Ongetwijfeld zal men tevreden zijn geweest en het vuurwerk, dat dadelijk nadat de laatste „deelnemer" het stadion had verlaten in de nabyheid werd afgestoken, was dan ook niet on gerechtvaardigd. De regie was die van een meesterhand. Machtig Machtig waren de muziek en de zang, kleurig de duizenden bal lonnen, die na de overdracht van de Olympische vlag door de „bur gemeester van Rome" aan Tokio's eerste burger de lucht ingingen, indrukwekkend het binnendragen van de Olympische vlag door zes in smetteloos wit gestoken matrozen van de Japanse marine, vertede rend de vrije vlucht die de duiven namen na de eedsaflegging. Het was nog slechts de repetitie, doch het geheel kwam de werke lijkheid zo nabU. dat de tiendui zenden toeschouwers de „scherts" vergaten. Het was ook bittere ernst en toen tegen het slot vjjf straal jagers hoog tegen de blauwe lucht in het wit de Olympische ringen tekenden, barstte een ovationeel applaus los. De Luxemburgse turner Josy Stof fel zal vrijwel zeker geen medaille behalen ln Tokio. Toch is hfj in zekere zin een kampioen. De 36-jarige Stoffel neemt namelijk voor de vijf de maal aan de Spelen deel. Hfj maakte zijn debuut in 1948 in Lon den. De belangstelling voor de tocht van de Olympische fakkel blijft in Japan overweldigend. Zaterdag wer den bij de doorkomst in Nagoya vijf ouden van dagen onder de voet ge lopen toen de 15.000 toeschouwers onstuitbaar naar voren drongen b\j de nadering van de estafetteloper. Het Olympisch Stadion van Tokio tijdens de generale repeti tie van de openingsceremonie. Studenten namen de plaats in van de atleten.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9