LEIDSCH DAGBLAD premier mocht niet landen in Egypte Prins Peter beschuldigt ex-koningin Frederika Conferentieleiding 3wil alleen president tin Caïro ontvangen Dader gegrepen van overval in Werkhoven Gas in de Schermer (Due/ ffp§' •ericht 1 maart 1860 MAANDAG 5 OKTOBBER 1964 No. 31381 telrecteur: E, A, E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Premier Tsjombe van Kongo, die voornemens was deel te emen aan de conferentie van niet-gebonden landen in Cairo, is Enochtend om 8 uur op het vliegveld van de Griekse hoofdstad thene geland, nadat de verkeerstoren van Cairo aan de piloot e?e*n Tsjombe's vliegtuig had meegedeeld, dat de twee landings banen „voor onbepaalde tijd onbruikbaar waren" en hem had koers te zetten naar Beiroet, Tsjombe gaf echter de Dorkeur aan Athene. De Kongolese premier noemde de Egyp- sta&che weigering voor een landing „ontoelaatbaar". „Het eerste ik ga doen, is een protestnota indienen. Nu zullen we zien onze vrienden en wie onze vijanden zijn". Tsjombe (nu in anb Athene) zal een >P protest indienen jJ5be achtergrond van dit incident is in een besluit van de deel- tmers van de vandaag in de Egyp- hoofdstad begonnen conferentie n „niet-gebonden" landen. Op deze sleede conferentie (de eerste werd in in de Joegoslavische hoofdstad tlgrado gehouden) besloten de drie Elders, president Nasser van Egypte, iesident Tito van Joego-SIavië en emier mevr. Bandaranaika van tijdens voorbesprekingen, dat Owiet onSewenst was dat Premier Hjombe de conferentie zou bijwonen". •kref' was namelijk bekend geworden I Tsjombe met een delegatie **!rtig man naar Cairo wilde komen, „Tsjombes aanwezigheid de ••erkzaamheden ter conferentie zou .jnderen" werd niet de premier maar president van Kongo, Kasavoeboe, Jegrafisch uitgenodigd. wvPe Kongolese delegatie liep gisteren de conferentiezaal weg omdat de Inferentie zich, door premier Tsjom- i af te wijzen, mengde in de binnen- aangelegenheden van het land. Kongolese afgevaardigden stelden wixxfch op het standpunt, dat hun land jéverein is en zich kan laten ver- genwoordigen door wie het wil. Som- Afrikaanse staatslieden deelden standpunt van de Kongolese dele- doch anderen, onder wie presi- lt Ben Bella van Algerije, willen met Tsjombe aan één tafel zit- De delegaties uit Azië nemen het algemeen in deze kwestie standpunt in. Uit Leopoldstad herd gisteravond vernomen, dat pre- ird öent Kasavoeboe aan premier vertejombe had opgedragen zijn plaats te i «Het vertrek uit Leopoldstad, gister- 2.93?ond, is ook niet zonder incidenten ;n verlopen. De paspoorten van de Kon- iaarjiese delegatie waren verscheidene ren op de Egyptische ambassade op- De Egyptische ambassade- in 'den schenen onvindbaar en premier luujBjombe besloot tenslotte zonder de I °lnodigde documenten te vertrekken. „Toen de „Boeing 707" van de „Sa- reeds °P de startbaan was deel- f de gezagvoerder mee dat het ver- II »'ek „om diplomatieke redenen" werd voorertraagd- on1 1 _^Ruim een uur later betrad Hanasl „^jtoest-afa, ambassaderaad van de igyptische ambassade, het toestel om 18jremier Tsjombe de documenten te vanterhandigen. „Ik wil u niet zien", zei e Kongolese premier. Moestafa ant- vooïoordde hem: „Ik kom afscheid van te nemen en uw paspoorten brengen". angbaar0p Tsjombe antwoordde: „U °udt te laat gekomen kunnen zjjn". Toestafa: „U behoeft niet op zo'n .pon tegen mij te spreken. Ik verte- Ej enwoordig mjjn regering. Vf1 r. T.n n „m rlirtjicioll 711TÏ rde diensten zijn de oorzaak deze vertraging". Tsjombe riep WEERBERICHT DROOG WEER I op Het KNMI verwacht van heden- bt morgenavond: Droog weer met weinig bewolking, in de nacht en vroege ochtend lier en daar mist. Weinig wind. In |et binnenland plaatselijk nacht- forst. Overdag ongeveer dezelfde emPeraturen als vandaag, s?!* (Opgemaakt om 11.15 um:). i bij 6 OKTOBER Zon op: 6.49 uur; onder: 18.06 u. Maan op: 7.21 u.; onder: 18.50 u. Hoogwater te Katwijk te 3.34 en 15.53 uur. j Laag water te 11.46 uur. Dit blad bestaat uit 22 pagina's hem toen toe: „Vertrek mijnheer, vertrek", hetgeen Moestafa deed met de woorden: „Ik zal mjjn regering telegraferen om u op dezelfde wijze te behandelen als u mjj hebt gedaan' Regionale markten Het gezaghebbende Egyptische blad „Al Ahram" meldt, dat Egypte ii commissie voor economische en turele zaken, welke voorbereidend werk heeft verricht, heeft voorge steld tolunies en regionale gemeen schappelijke markten tussen de niet- verbonden landen tot stand te bren gen. Volgens „Al Ahram" heeft Egypte verscheidene voorstellen gedaan welke beogen de economische samenwerking tussen de niet-verbonden landen te versterken. Het blad legt er de na druk op dat al deze landen nog in staat van ontwikkeling verkeren. Egypte heeft verder voorgesteld, dat de niet-verbonden landen een resolutie zullen aanvaarden waarin wordt gewezen op „de noodzaak om uitvoering te geven aan de beslissin gen welke op de te Genève gehouden ORKAAN TREFT LOUISIANA: 31 DODEN Een aan de orkaan Hilda vooraf gaande tornado heeft zaterdag in het gebied van het Amerikaanse stadje Larose, bijna 90 km ten zuidwesten van New Orleans, 31 mensenlevens geëist. Meer dan honderd mensen werden gewond. De orkaan, die de kust van Louisia na teisterde, richtte verder grote materiële schade aan. Huizen stort ten in en auto's werden weggeslin gerd. In het centrum van de or kaan zelf komen windsnelheden voor van 190 kilometer per uur. In Raceland, dertig kilometer van Larose, is een noodziekenhuis in gericht, maar dat kan de stroom gewonden al niet meer verwerken. Meer dan 125.000 mensen aan de kust van Louisiana hadden hun wonin gen verlaten bij de nadering van de orkaan. President Johnson heeft de streken van de staat Louisiana, die door de orkaan zijn getroffen, tot nood- gebied verklaard. Hierdoor kunnen' federale fondsen voor hulpverle ning aldaar worden gebruikt. conferentie voor handel en economi sche ontwikkeling zijn genomen". Voorts meent Egypte dat de niet- verbonden landen de eis moeten stel len, dat de te Genève ingestelde Raad voor handel en ontwikkeling tot or gaan van de Verenigde Naties wordt verklaard. Alle in deze raad vertegen woordigde landen zouden stemrecht moeten verkrijgen. Veel slachtoffers in Lisala (Kongo) Onder leiding van een afdeling van het Kongolese Rode Kruis en een arts van de Wereldgezondheids organisatie (WHO) zijn de afgelo pen dagen in het gebied van de Kongolese stad Lisala de stoffelijke resten van achthonderd slachtoffers van de rebellen begraven, zo is za terdag te Leopoldstad uit goede bron vernomen. De sanitaire problemen zijn in het betrokken gebied zeer groot. Er bestaat een ernstig gevaar voor epidemieën. VROUW NEERGESLAGEN Mevrouw Vernooij.De Bie, wonende op de hoeve ,,De Hoge Leemkolk" in Werkhoven is vrijdagmiddag in haar woonkamer met een stuk betonijzer neergeslagen. Door het hulpgeroep van de vrouw sloeg de overvaller op de vlucht, zonder evenwel zijn plan, zich van haar geld meester te maken, uit te voeren. Zaterdagnacht heeft de Amsterdamse politie de dader aangehouden: een 32-jarige metselaar in Amsterdam. Hij heeft bekend. Sinds zijn benoeming tot bur gemeester van de Sleutelstad in 1945 was jhr. mr. F. H. v. Kinschot elk jaar op 3 oktober in het Waaggebouw aanwezig om daar ook zijn aandeel te le veren in de uitreiking van haring en wittebrood. Zaterdag was hij er weer, doch nu, in verband met zijn naderende afscheid, voor het laatst in deze functie. Wat nog niet eerder was geschied, ge beurde deze ochtend: aan vier van zijn kleinkinderen deelde hij persoonlijk de feestgave uit. Meer over dit Leidse feest is el ders in ons Blad te lezen. RUIM ZESTIG OOSTDUITSERS NAAR WESTEN Tussen 3 en 5 oktober zyn 57 Oost duitsers er in geslaagd via een tun- 1 naar 'West-Berlin te vluchten, heeft de Westberljjnse veiligheids dienst meegedeeld. De tunnel, die van een huis op Oost duits gebied naar de Franse sector van West-Berlijn leidde, is intussen door de Oostduitsers ontdekt en af gesloten. De laatste groep van de in totaal mannen, 31 vrouwen en drie kin deren, bereikte vanochtend veilig het Westen. Op andere plaatsen slaagden nog s Oostduitsers erin veilig het Westen te bereiken. Tweespalt in Griekse koningshuis Prins Peter van Griekenland, een neef van wijlen koning Paul en achterneef van koning Constantijn, heeft zondag tijdens een persconferentie in Athene koningin-moeder Frederika ervan be schuldigt tweespalt in het Griekse koningshuis te hebben veroor zaakt. Dit was dan ook de reden geweest, naar hij zei, waarom hij van 1947 tot 1957 zich in het buitenland had gevestigd. Nadat koning Paul alles in het werk had gesteld om de verhoudingen weer in het reine te brengen, keerde hij later naar zijn land terug. Prins Peter sprak zijn twijfel uit over de interpretatie van de Griekse grondwet op grond waarvan thans prinses Irene, zuster van koning Con- In Calliano in de Amerikaanse staat Louisiana heeft de orkaan Hilda, welke een spoor van ver nietiging door het zuiden van de Verenigde Staten heeft getrok ken, vele levens gekost en een onvoorstelbare verwoesting aan gericht. Een gewonde vrouw wordt over de puinhopen naar een ziekenwagen geleid. stantijn, als troonopvolgster wordt beschouwd. De prins zelf meent, dat de grondwet de opvolging toekent aan de mannelijke leden der zelfde dy nastie, ongeacht tot welke tak zij be horen, hetgeen erop neerkomt dat hij zelf kroonprins is. Naar aanleiding van de persberich ten van de laatste tyd over de civiele lüst voor het Griekse koningshuis en de kosten voor de koninklijke hofhou ding, welke de Griekse staat heeft te dragen, verklaarde prins Peter, dat deze „zeer buitensporig zijn en een slechte indruk in het buitenland ma- Afkeuring Premier Papandreoe heeft zondag avond een verklaring uitgegeven, waarin hij zijn sterke afkeuring uit sprak over de uitlatingen van prins Peter. De premier had daarvoor een onderhoud van anderhalf uur gehad met koning ConstantijnK die kort te voren in Athene was teruggekeerd van zijn huwelijksreis. De vorst trouw de op 18 september met prinses Anne- Marie van Denemarken en verbleef sindsdien „ergens" in Griekenland. Kunstmaan niet in juiste baan De tweede Amerikaanse satel liet voor wetenschappelijk ruimte on derzoek van te type Imp die zon dagochtend van de basis Kaap Ken nedy in Florida werd afgeschoten, blijkt bij lange na niet in de be oogde baan te zijn gekomen. Zestien uur na de lancering van de 63 kg. wegende kunstmaan die haar naam dankt aan de afkorting van de woorden „Interplanetary Mo nitoring Platform", vertelden func tionarissen van 't Amerikaanse bu reau, voor lucht- en ruimtevaart Na- sa, dat de baan varieert van 95.600 km tot 193 km. van de aarde. Het was de bedoeling dat deze baan zou lopen van 257.500 tot 19? km. van de aarde, zodat alleen de kortste af stand voldoet aan de opzet. De mensen van de Nasa konden nog niet zeggen, in hoeverre de Imp n zal kunnen vodoen aan de ver wachtingen wat betreft het ver schaffen van gegevens die van be lang kunnen zijn voor een bemande vlucht naar de maan, zoals bijzon derheden omtrent magnetische vel den, zonnevlammen en kosmische stralen. De eerste Imp die een jaar gele den werd gelanceerd, heeft al veel waardevolle gegevens naar de aar de gezonden. RCN wil scheepsreactor bouwen Voor 20 miljoen (Van onze correspondent) Het Reactor Centrum Nederland zal eind van deze maand aan de regering toestemming vragen voor de bouw van het prototype van een scheepsreactor. Zodra de wetenschap pelijke adviesraad er officieel zijn goedkeuring aan heeft gehecht zal de brief naar de regering uitgaan met het verzoek, 20 miljoen gulden beschikbaar te maken voor de bouw van een druk-waterreactor met een vermogen van 67.000 kilowatt ther misch, waarmee schepen kunnen worden voortgestuwd van vrijwel ie dere gewenste grootte. Verleent de regering toestemming, dan zal het prototype bouwen op het terrein van het RCN in Petten. Men heeft er welbewust van afge zien voor te stellen direct een com pleet reactorschip te bouwen, omdat de kosten zowel van de bouw als van de latere exploitatie voor een land als het onze voorlopig nog veel te duur zouden komen. Met het pro totype te land denkt men grote er varing te kunnen opdoen zowel ten aanzien van de reactor zelf als bij voorbeeld inzake de splijtstof. De roofoverval mislukte vrijdag door het gegil van de neergeslagen vrouw. Haar schoonvader, die op nog geen vijftien meter van het huis aan het appel en sorteren was, kwam toe gesneld, waardoor de overvaller ijlings in de boomgaard verdween. Met speurhonden heeft de politie de omgeving afgezocht, maar er werd geen spoor gevonden. Signalement Mevrouw Vernooij, die met een zware hersenschudding en een hoofd wond in het Sint Anthoniusziekenhuis in Utrecht is opgenomen, herkende de aanvaller toen zij werd neergesla gen. Toen zij in het ziekenhuis bij bewustzijn kwam, kon ze een duide lijk signalement van de man geven. De metselaar is bekend met de omge ving waar hij de aanslag pleegde, om dat hij voor kort in Driebergen heeft gewoond. De man heeft een keer ap pels bij de vrouw gekocht. Hij is overgegeven aan de Rijks politie in Wijk bij Duurstede. (Van onze Alkmaarse correspondent) Er zit gas in de Schermer. Daarvan kunnen we nu wel zeker zijn, nadat zaterdagmiddag om zes uur een vier meter hoge gasvlam werd ont stoken. Het gas moest eerst voor verwarmd worden. De vlam veroor zaakte een donderend geraas, alsof er een zware sneltrein door het land reed. Het geluid was kilometers in de om trek te horen. Aangenomen wordt, dat het gas van 3000 meter diepte komt. Drie weken geleden, toen hier voor het eerst gas werd gecon stateerd, was men tot op 2300 me ter diepte gekomen met het boren. Om tien uur zaterdagavond werd de vlam weer gedoofd, maar om twee uur in de nacht van zaterdag op zondag werd de stilte in de Schermerpolder weer wreed ver stoord. De gasvlam brandde weer. Dat duurde tot gisterochtend half tien. Toen bleef het rustig tot drie uur 's middags, toen de vlam we derom werd aangestoken. Om acht uur gisteravond werd hij weer ge doofd. Het fantastische schijnsel trok een groot aantal bezoekers. Vanoch tend is de vlam weer aangestoken. Hij moet nu zo'n drie dagen blijven branden. De experts van de Amoco zullen een onderzoek instellen naar de kwaliteit, de druk en de hoe veelheid van het gas. Vermoeid wordt, dat de hoeveelheid zo groot zal zijn dat de gasbron exploitabel is. De Franse maatschappij zal dan concessie aanvragen. Gebouw in Caïro ingestort: reeds 26 doden Het aantal slachtoffers dat is ver oorzaakt door het instorten op vrij dag jl. van een woongebouw in Cairo, is tot 26 gestegen. Er zijn totnutoe 25 lijken gebor gen. Voorts is een vrouw, die ernstig gewond uit de puinhopen tevoor schijn werd gehaald, aan haar ver wondingen bezweken. Het reddingswerk wordt voortgezet. Het is nog niet bekend hoeveel per sonen zich nog onder het puin bevin den. ieuws Bij een liefhebber van ka naries te Rijsbergen zit een paar kanaries voor de 6e maal op een nest met eijeren te broeijen. Circa 30 eijeren heeft het diertje gelegd en 3ven zoo vele jongen zijn daarvan. Aan den president Lincoln (Amerika) is door een ver- eeniging van negers te Balti more een bijbel ten geschen ke aangebodenwaarvan het bindwerk alleen reeds 580 i dollars heeft gekost.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1