Twee doden en vijf gewonden bij botsing GOLDEN FICTION aiieuw ongeluk op Rijksweg 11 in Alphen a. d. Rijn Bestuurder werd ermoedelijk onwel karno wil met hman praten VERSTEKELING WEER OP WEG Staking geëindigd bij Hardy Spicer Bisschoppen tot eind der tijden opvolgers van apostelen BESCHIKKEN ECHTER NIET OVER ALLE VOORRECHTEN "ericlit 1 maart 1860 Maandag 5 oktober 1964 Zesde blad no.31381 ;Jt nieuw heeft zich zate r- )p Rijksweg 11, de Steek- sg in Alphen aan den Rijn, /fleer ernstig verkeersonge- -foorgedaan, waarbij twee ftien werden gedood. Vijf rgewonden moesten in het %misch Ziekenhuis in Lei- ^vorden opgenomen. IR. M. VAN EDE (Foto Leldsch Dagblad) ,90 gpngeluk gebeurde op Rijksweg 'g^ de T-kruiging Vinkebuurt aatweg, waar een personen- ;stuurd door ir. M. van Ede, 5n®r van Turkenburg's zaadhan- lodegraven en komende uit de Alphen aan den Rijn, fron- M botsing kwam met de per- ,to van dr. K, van Asperen, bij de Stichting Laboratorium IKekticiden-onderzoek van de iw Hoge School in Wagenin- wonende in Ede. wagen werd bestuurd e echtgenote van dokter '"Nperen. Voorts bevonden zich GAULLE s/V PERON ent De Gaulle is za dag op door Zuid-Amerika in Argen ngekomen. Hij werd op het l van Buenos Aires verwei - loor president Arturo Illia. eer tienduizend peronis- Btogers bevonden zich op het •plein, waar De Gaulle uit van de burgemeester van Aires de gouden sleutels van ontving. De demonstranten spandoeken mee waarop „De GaullPeron, un solo De Gaulle-Peron, tercera (De GaullePeron, één i Gaulle-Peron, derde positie wijzing naar de standpun- zowel De Gaulle als Peron •ekking tot een derde positie Aoskou en Washington). De ïn dictator Juan Peron, die rid woont, heeft zijn aan- opgeroepen, de Franse pre- i verwelkomen „alsof ik het peronistische betogingen is jigtal mensen gearresteerd, ook verscheidene gewonden onder wie zeven politie- Ondanks de grote politie- lie op de been was in de 1, zijn talrijke winkeliers en kooplieden het slachtoffer l van de relletjes die tot de nacht duurden. Ruiten ikels werden ingeslagen en geplunderd. lint Soekarno heeft contact peisië gezocht om te komen Igesprek over een vreedzame van de kwestie-Maleisië. |ft premier Abdoel Rahman /chtend op een vakbonds- neegedeeld. in zei voorts, dat president dit initiatief heeft genomen 'lA vertrek naar het buiien- /|i Maleisische regeringsleider niet te hebben geantwoord lij Soekarno's houding op de .tie van niet-gebonden staten V afwachten. 33-jarige Engelsman Gra- heeft zondag in Watkins ït zijn BRM de Grote Prijs bilisme) van de V.S. op ■ni gebracht. Hill, die reeds ireldkampioen was, leidt ook it klassement met 41 punten. in auto drie kinderen van het echt paar Anette (14), Geerlof (16) en Evelien (7). De gevolgen van deze frontale bot sing waren verschrikkelijk, De 43- jarige dr. K. van Asperen, die naast zijn echtgenote zat, werd op slag ge dood, terwijl de bestuurder van de andere auto, de 62-jarige ir. M. van Ede, nog dezelfde avond in het Aca demisch ziekenhuis in Leiden tijdens een hersenoperatie is overleden. De echtgenote van ir. Van Ede, de 60-jarige mevrouw M. C. van Ede Turkenburg, werd in ernstige toe stand naar het Academisch Zieken huis overgebracht, waarin ook de zeer zwaai- gewonde mevrouw T. van AsperenDoorn (43) werd opgeno men. De dochter van dit echtpaar, Annette, is ernstig gewond naar het ziekenhuis vervoerd, evenals haar broer Geerlof en haar zusje Eveline. De in de auto van Van Ede gezeten dochter van de heer en mevrouw Van Ede, mevrouw J. H. van EdeRomijn (34». uit Beckenham (Kent - Enge land), is er met haar anderhalf jarig zoontje wonderlijk genoeg goed afge komen. Onwel Vermoedelijk is de heer Van Ede achter het stuur onwel geworden, zijn dochter, die de botsing zag aanko men, waarschuwde haar vader nog met de woorden: „Pa-wat doet u, pas op" maar Ir Van Ede reageerde toen al niet meer. De gewonden werden met zieken auto's uit Alphen aan den Rijn, Bo degraven, Boskoop en Aarlanderveen naar het Leidse ziekenhuis vervoerd. Het verkeer werd omgeleid via de Spoorlaan en de Vinkebuurt. Gister avond was de toestand van mevrouw Van EdeTurkenburg en de zeven jarige Eveline van Asperen redelijk goed. De toestand van mevrouw Van AsperenDoorn en haar zoon Geer lof is nog steeds zeer ernstig, terwijl die van de 14-jarige dochter' Anette zorgelijk is. Burgemeester Bruins Slot was ge ruime tijd op de plaats van het onge val aanwezig. Medische hulp werd verleend door de artsen Gill en Van der Steen uit Alphen en de juist pas serende dokter Roessingh uit Eindho ven. Ir. Van Ede keerde met zijn familie huiswaarts, terwijl de familie Van Asperen op weg was naar Schiedam, waar de ouders van dr. Van As peren wonen. Zij wilden van deze ge legenheid gebruik maken om een be zoek te brengen aan een collega in Alphen aan den Rijn. De auto van dr. Van Asperen werd totaal vernield, die van ir. Van Ede zwaar bescha digd. Andere ongelukken De voorzitter van de Algemene Bond voor Werkers in het Mijnbe drijf, de 53-jarige heer W. Hamers uit Munstergel een is vrijdag bij Bastogne (België) met zijn personenauto tegen een boom gereden. Zijn 53-jarige echtgenote en de 50-jarige mevrouw Boesten uit Geleen kwamen om het leven. In de omgeving van Rijssel in Noord-Frankrijk is zaterdag een auto met Nederlanders in botsing ge komen met een vrachtauto, tengevol ge waarvan de 60-jarige sluiswachter E. Witkop uit Den Helder op slag werd gedood. De 3!-jarige Nico Bolleman uit Axel is gistermiddag, toen hij met een buurvrouw in de omgeving wan delde, door een achterop komende personenauto aangereden. Toen de auto naderde rukte de kleuter zich olotseling van de buurvrouw los. Hij was op slag dood. Zaterdagmiddag reed de 44-Jarige c -' —enwoordiger Th. van der Ste el uit Horst in Venray in volle vaart met zijn auto tegen een hem tegemoetkomende vrachtauto. De heer Van der Stegen, was onmiddel lijk dood. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. Bij een autobotsing op Rijksweg 63 tussen Oirschot en Tilburg is za terdagavond de 39-jarige heer C. G. van Beurden uit Eindhoven om het leven gekomen. Gistermorgen is een auto be stuurd door een 20-jarige vaandrig uit Heerlen, bij Voerendaal geslipt, tegen een boom gebotst en over de kop geslagen. Zijn 20-jarige verloofde uit Schin op Geul,, werd uit de auto geslingerd en kwam om het leven. Een personenauto is zaterdag nacht in de Koninginnegracht in Den Haag gereden. Toen de politie ter plaatse kwam, bleek de autobe stuurder te zijn verdwenen. Op de achterbank van de auto werd een on gedeerde passagier aangetroffen, die verklaarde een eindje met de hem onbekende bestuurder te zijn meege reden. De politie heeft de zaak in on- Waarheen en hoe lang (Van onze R'damse correspondent) Het is het noodlot van de zwerver, die zonder papieren als verstekeling aan boord van een schip kruipt: hij komt er, ook na zijn ontdekking, niet meer af. Er is geen land, dat hem als vreemdeling accepteert en hij vaart met het schip over de hele wereld. Zaterdag is Amadeo Sano Schibo, een goede veertiger uit In dia, aan de volgende etappe van zijn omzwervingen begonnen. Met de „Silva Plana", een Zwitsers schip is hij op weg naar Canada. Intussen doet de rederij van het schip moeite toestemming te krijgen „zijn verste keling" weer in- India aan land te krijgen. Amadeo is nu een jaar of drie on derweg. Met de Cruzeiro do Sol ver trok hij uit India en ging in Egypte aan land. Hij bleef er lang. maar toen de Egyptische politie van zijn verblijf op de hoogte kwam moest hij het land uit. Men wachtte tot de Cruzeiro do Sol weer in Alexandrië was en zette Amadeo aan boord. Sinds het begin van dit Jaar voer hij op het Zwitserse schip zonder er gens een haven te vinden waar hij aan land mocht. Tot de rederij hem graag op een ander scnip wilde over zetten. Daartoe was het nodig, dat Amadeo veertien dagen in Amster dam bij de vreemdelingendienst bleef. Dat andere schip werd de Sil va Plana. Zaterdag is Amadeo met zijn schamele bezittingen aan boord gebracht. De reis gaat verder. Waar heen en hoe lang? Amadeo wil terug naar India. Te eniger tijd zal hij er wel weer komen. Of hij zonder pa pieren aan land mag? U kunt 'n Amerikaan roken U kunt ook 'n Virginia roken Maar u kunt ook een eigen stijl kiezen: de onvergelijkbare Golden Fiction melange... Waarom onvergelijkbaar? De tabakken van Golden Fiction zijn meer uitgerijpt, warmer van kleur en dus zachter van smaak. Ze worden niet gesausd. Geen extra aroma wordt toegevoegd. Alleen GF heeft deze aparte, pure melange. Voor rokers met een eigen smaak. Voor rokers met een eigen stijl EEN LAURENS PRODUKT De staking bij Hardy Spicer in Bir mingham, fabriek van propellerassen, is gedurende het weekeinde bijgelegd. Dit betekende een opluchting voor de Labourpartij, omdat de verlamming van vrijwel de gehele Britse auto-in dustrie welke voor het grootste deel van Hardy Spicer afhankelijk is, tnans is afgewend. Zoals bekend heeft de directeur van dit bedrijf een aanklacht inge diend tegen de socialistische partij leider Harold Wilson, die gesugge reerd heeft, dat de conservatieven verantwoordelijk zijn voor de stakin gen in de perioden, die aan verkie- :ingen voorafgaan. Het Franse dames-golfteam is in Parijs wereldkampioen ge worden. De Franse ploeg (588) had slechts één punt voor op de ploeg van de Verenigde Staten, die met 589 tweede werd. Op de voorgrond de totaal vernielde auto van dr. Van .As peren, links de zwaar bescha digde wagen van ir. Van Ede. (Foto Leidsch Dagblad) Historische waarheid van Heilige Schrift (Van onze correspondent) De concilievaders hebben thans de discussies over de inleiding van de twee eerste hoofdstukken van het schema over de godde lijke openbaring beëindigd. Er kwamen nog zestien sprekers aan het woord, van wie de eerste de bisscho nn Haarlem, mgr. Van Dodewaard was. Deze drong erop aan. dat het concilie ->cnlijk onderstreept, dat de bisschoppen de opvolgers zijn van de ap~s zien, zodat de een heid tussen de apostolische kerk en de post (na)-apostolische kerk duidelijk naar voren komt. Het Is daarbij echter tevens ge wenst te preciseren, dat de bisschop pen niet over alle voorrechten be schikken die de apostelen gegeven waren hoewel zij tot het einde der tijden hun opvolgers zullen zijn. PAUS PAULUS OVER ONGEBOREN KIND Leven niet opofferen om moeder te redden Paus Paul es heeft zaterdag het standpunt van Paus Pius XII op nieuw bevestigd, dat het tegen de wet is opzettelijk het leven van een ongeboren kind op te offeren om dat van de moeder te redden. De Paus sprak in het Engels tegen leden van de Gynecologische-vereni- ging uit Nieuw-Engeland. „Onschul dig menselijk leven moet van het eerste ogenblik van zijn ontstaan af, beschermd zijn tegen elke directe vrijwillige aanval, ongeacht de toe stand waarin het verkeert. Dat is een fundamenteel recht van de men selijke persoon Dit principe geldt evenzeer voor het leven van het kind als voor dat van de moeder". Paus Pius zei in november 1951: „Nooit en bij geen enkele gelegenheid heeft de kerk geleerd, dat het leven van het kind voor dat van de moeder zou moeten gaan. Noch het leven van de moeder, noch dat van het kind kan aan een daad van directe onderdrukking worden onderworpen". Wanneer het niet mogelijk is beide levens te redden, „blijft er voor de man, die tot het laatste ogenblik alles zal doen om te helpen en te redden, niets anders over dan met eerbied het hoofd te buigen voor de wetten van de natuur en de beschikkingen van de goddelijke voorzienigheid". Andere belangrijke sprekers waren o.a. de Spaanse bisschop Argaija, die diep in ging op het verschil tussen r. katholieken en protestanten en de aartsbisschop van Bari, mgr. Ni- codemo die sprak over het belang de kwestie der traditie goed door te nemen. Hierna ging men over tot de vol gende hoofdstukken, die werden in geleid door de bisschop van Haar lem, die zei dat de hoofdstukken, die de bisschoppen nu nog moeten on derzoeken, rechtstreeks betrekking hebben op de heilige schrift. Het der de hoofdstuk over de ipspiratie en de uitlegging van de heilige schrift is gelijk aan de oorspronkelijke le zing van 1962, zonder dat het vraag stuk van de verhouding tussen de heilige schrift en de traditie wordt opgelost. Het vierde hoofstuk over het oude testament stelt vast, dat het oude testament niet alleen de geschiedenis verhaalt van het uit verkoren volk, doch ook de geschie denis van de zaligmaking. Het vijfde hoofdstuk over het nieuwe tes tament onderstreept vooral het historische karakter van de evange liën en het 6e hoofdstuk tenslotte, handelend over de h. schrift ln het leven der kerk, is vrijwel geheel ge baseerd op het woord Gods. Historische waarheid van heilige schrift Hierna sprak o.a. kardinaal König, de aartsbisschop van Wenen, die er op wees dat de oudheidkundigen en geschiedkundigen veel bewijzen heb ben gevonden voor de historische waarheid van de heilige schrift. De bfjbelvorsing moet daarmee terdege rekening houden. Maar de weten schappen, en vooral de exacte we tenschappen, tonen ook aan dat er in de bijbel onnauwkeurigheden voorkomen inzake dingen op het ge bied van natuurvorsing. Onder andere in Mattheus, Mar cus, Daniël en nog enige boeken. Ook zijn er aardrijkskundige en tijdre kenkundige onjuistheden. Dat alles vermindert echter niet het gezag van de heilige schrift. Het is duidelijk, dat de kennis, die de personen in kwestie hadden, de kennis was van hun tijd en dat God zich van hen heeft bediend zoals zij waren. NED. HERV. KERK Beroepen te Buren (Old.) (toez.) P. Hazekamp. kand. te Bodum te Kol der- en Dlnxterveen (toez.) A. de Leeuw. kand. te Utrecht te Klazie- naveen (toez.) B. W. Vermaat te St. Nlcolaasga te Bennekom (vac. P. J. F. Lnmens) J. F. Doornenbal te Oene door de centrale kerkeraad van Am sterdam. tot pred. v. bljz. werkz.heden (t.b.v. stichting herv. scholen) G. Lans te A'dam-W. Aangenomen naar Mete ren en Est G. Hamoen te Oud-Alblas naar Purmer A. D. H. Huysman te Ruinerwold naar Veenendaal (6de pred.pl.) T. Langerak te Vlnkeveen, die bedankte voor Ed© (wljkgem. II) (toez.) en voor Lunteren (vac. K. v. d. Pol). Bedankt voor Delft (vac. J. van Rootselaar) J. v. Slledregt te Baarn voor Barneveld (vac. B. Eysenga) P. de Jong te Veenendaal. GEREF. KERKEN CHR. GEREF. KERKEN GEREF. GEMEENTEN REM. BROEDERSCHAP Aan het Remonstrants Seminarium ln Lelden slaagden voor het admlssle- examen de dames T. B. Cleton, A. M, Verbist en M. v. Zl)verden en de heer H. J. Knijp. ALLEMAN'S DIENST IN WINKEL De Doopsgezinde, Gereformeerde, Hervormde en Rooms-Katholieke Kerk in het Noord-Hollandse Winkel hebben gisteravond de eerste van een reeks van twintig oecumenische zon dagavonddiensten gehouden. Hiertoe is de kerk der hervormde gemeente van Winkel, waar de bijeenkomsten plaatsvinden, omgedoopt tot Alle- mans' kerk. Tijdens de samenkomsten wordt er geen dienst gehouden in de normale tekenis van het woord: een dominee of priester komt er niet aan te pas. Integendeel, het is juist de bedoeling der organisasatoren dat leken van allerlei denkrichtingen en beroepen spreken over wat het geloof voor hem betekent. Gisteravond deed de parti culier secretaris van H M. de Ko ningin mr. J. van der Hoeven, dat voor een aandachtig gehoor van en kele honderden belangstellenden. Mr. van der Hoeven zei o.m. dat het geloof voor hem een allernood zakelijkste levensbehoefte is. Er volg de een discussie tussen de aanwezigen en mr. Van der Hoeven. Om al te veel plechtigheid te vermijden en degenen, die niet geregeld een kerk bezoeken, niet af te stoten, wordt er op iedere bijeenkomst koffie ge schonken en muziek ten gehore ge bracht. De organist D. Barten uit Schagen speelde o.m. een aantal werken van J. S. Bach.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 19