LEIDSCH DAGBLAD F abrikant uit Birmingham klaagt Harold Wilson aan Wilis# Advocate Kreuzer kocht pistolen voor Dominas Herbert Hill acht zich aangetast in zijn goede naam ,Ik werd gechanteerd Het 3-oktoberfeest van uur tot uur HoogeHuys TV NOORDZEE Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 2 OKTOBER 1964 No. 31380 Directeur: E. A. E. van DlshoecI Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 SENSATIE IN ENGELSE VERKIEZINGSSTRIJD (Van onze Londense correspondent) De Engelse verkiezingsoorlog is in volle gang en heeft zich thans toegespitst in een hevig conflict tussen Herbert Hill en de socialistische partijleider Harold Wilson. Hill is leider van de firma Hardy Spicer, een fabriek van voor de gehele Britse auto industrie onontbeerlijke motoronderdelen in Birmingham. Hij heeft thans bij de justitie een aanklacht ingediend tegen Wilson wegens „aantasting van goede naam en laster". Wilson had na melijk de bedekte beschuldiging geuit, dat de conservatieven de gangmakers zijn van de steeds weer in de verkiezingsstrijd terug kerende stakingen in de auto-industrie. De conservatieven hadden de aanval van Wilson die heeft aangekondigd vandaag met bewijsmateriaal te zullen komen als een belachelijke vertoning beschouwd en als een propagandistische wanhoopsdaad. Maar de heer Hill dacht er anders over en heeft er nu een rechtszaak van gemaakt. Hij eist overigens geen schadevergoeding, die in der gelijke gevallen in de tienduizenden kan lopen. zou laten instellen. Nadrukkelijk zei Wilson erbij, dat hij de Tories niet by voorbaat beschuldigde, maar wel gebruikte hy de woorden „conserva tieve samenzwering". Nog voordat Hill tot zyn aanklacht overging, had Wilson gezegd niet geweten te heb ben, dat Hill lid was van een anti socialistische propaganda-groep, een van de „front-organisaties" van de conservatieve partij. Reginald Maudling, de kanselier van de schatkist, reageerde op de aanval van Wilson met de uitspraak, dat deze zijn beheersing had verloren. Intussen wordt Labour nog van an dere zijde belaagd. Lord Poole, de vroegere voorzitter en thans een van de ondervoorzitters van de conserva tieve partij, en een invloedrijk ban kier in de City, heeft aanklachten wegens laster en smaad ingediend tegen Fred Lee, Labours woordvoer der in het Lagerhuis voor de lucht vaart, en tegen John Harris, chef van de pers en publiciteit van de La- bourpartij. Deze aanklachten houden verband met beweringen over de par ticuliere luchtvaartmaatschappij British United Airways, waarbij vol gens de Labourpartij verscheidene vooraanstaande conservatieven grote persoonlijke belangen hebben zodat deze ten kost van de genationaliseerde BOAC wordt bevoordeeld. Zo zouden de BOAC contracten voor troepen- Ook Lord Poole komt in het geweer Wat had Wilson nu eigenlijk pre cies gezegd? Hü had verklaard, dat hÜ de zich steeds weer vlak voor de i verkiezingen herhalende stakingen verdacht vond en dat een socialis tische regering er een onderzoek naar Advertentie VOLAUTOMATISCHE I EM C O NY Droge 3 oktober Het KNMI in De Bilt is optimis- tisch voor morgen: drie oktober, de Leidse dag der dagen. Het meldt, dat er boven Scandinavië i een nieuw en krachtig hogedruk- gebied tot ontwikkeling komt. En dat betekent dan, dat het droge weer in onze omgeving aanhoudt. Be wind blijft oostelijk en zal bo vendien in de komende nacht 1 weer voldoende sterk zijn om de nachtvorst van onze velden weg te blazen. Er is één maar aan de verwachtingdie De Bilt om tien I uur in het weeroverzicht uit- I sprak: het zal morgen iets kouder i worden. Niet veel, maar toch wel iets. Nu ja, dan maar een trui aan. in ieder geval kan men op het Schuttersveld de voeten droog 1 houden cn een optocht in de zon- j nige entourage doet het altijd be ter. En we mogen ook de kinder tjes niet vergeten, die vanavond i in dunne uniformpjes de fakkels door de Leidse binnenstad dragen. We zijn dus gelukkig met deze verwachting, ondanks die trui en ondanks het nare lagedrukgebied dat de Fransen thans met onweer en veel regen het leven tracht te verzuren. Zolang het daar blijft kan het onze vreugde niet versto ren. WEERBERICHT DROOG WEER Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond Droog weer met opklaringen, maar ook enkele plaatselijke wolkenvel den. Vannacht slechts kleine kans op nachtvorst, morgenmiddag dezelf de temperaturen als vandaag of iets lagere. Matig, morgen nu en dan vrü krachtige wind tussen oost en noordoost. (Opgemaakt om 11.15 uur). 3 OKTOBER Zon op: 6.44 uur; onder: 18.13 u. Maan op: 3.31 u.; onder 17.59 u. Hoogwater te Katwijk te 1.26 en 13.53 uur. Laagwater te 9.35 en 21.56 uur. Dit blad bestaat uit 26 pagina's transporten zijn onthouden. Labour heeft er gisteren opnieuw by Julian Amery, de Britse minister voor luchtvaart, op aangedrongen een on derzoek hiernaar in te stéllen. De staking bij Hardy Spicer scheen gis teren nog te zyn verscherpt doordat de heer Hill zichlaatdunkend zou hébben uitgelaten over het stakende personeel. Aanvankelijk weigerden de vakbondsleiders dan ook verder te onderhandelen. De voorzitter van de vereniging van werkgevers in het me taalbedrijf in de West Midlands ver- Chaos in Delftse drinkwaterleiding Over een afstand van 'ongeveer acht meter is de hoofdtransportlei ding voor drinkwater tussen Rotter dam en Delft waarin zondagmor gen voor de tweede maal een breuk was ontstaan, over een afstand van ongeveer acht meter blootge legd. Men heeft nu de plaats van de breuk kunnen vaststellen, en tevens kunnen constateren, dat de overige buizen, hoewel er nog wel sprake is van een onderling verband, schots en scheef in de grond liggen. Er is geen sprake meer van een rechte lijn. Ten gevolge van de slappe on dergrond, is de ligging.van de bui zen ernstig verstoord. Het onderzoek wordt thans voortgezet en zal zich uitstrekken over een groot deel van de leiding. Een prognose omtrent het tijdstip waarop de leiding,kan wor den gesloten, en de normale aan voer van water via de hoofdleiding kan worden hersteld, kon nog niet worden gegeven. Gezien de wanor delijke toestand, waarin de leiding verkeert, moet er rekening mee wor den gehouden, dat met het volledig herstel' nog wel geruime tyd gemoeid zal zijn. Morgen, op de feestdag van Leidens Ontzet, zal ons Blad niet verschijnen; onze bureaus zullen de gehele dag gesloten Gisteren zijn in West-Berlijn de pasjeskantoren weer openge steld voor hen, die een familie bezoek in het oostelijke stadsdeel willen afleggen. Deze lange file bewijst dat er grote belangstel ling voor de pasjes is. klaarde *,dat er als gevolg van deze staking aan het eind van volgende week 150.000 tot 200.000 arbeiders zonder werk zullen zijn. Dat Wilson tot zyn onstuimige aanval overging is toe te schrijven aan het feit dat stakingen de Tories altyd verkiezingswinst opleveren. De gladiatoren zijn thans in volle actie maar het publiek kijkt nogal ver veeld toe. Volgens opiniepeilingen is er sinds de oorlog nooit zo weinig be langstelling voor een verkiezing ge weest als thans. Maar in de eerstvol gende twee weken kan dit nog ver keren. Weer verrassende bekentenis na juwelenroof (Van Amsterdamse •spondent) Tijdens een zwaar verhoor in het Amsterdamse politiebureau Singel heeft de 55-jarige advocate uit Essen mevrouw Marianne Kreuzer, bekend op 2 oktober van het vorige jaar twee pistolen te hebben gekocht voor bendeleider Petrus Dominas, die wordt ver dacht van het doodschieten van twee bejaarde mensen in Duitsland 'en van niet minder dart 8 roofovervallen. Mevrouw Kreuzer, die na de ver horen van de afgelopen dagen een gebroken mens is, heeft verklaard, dat zij de wapens voor 600 mark. dié zy van Dominas voor dat doel had gekregen, bij een clandestiene wapenhandelaar is Essen heeft ge kocht. De pistolen behoren tot het drie tal, dat woensdag in het Amster- diamse Bos is opgegraven en waarmee vorige week zaterdag de overval op juwelier Schipper aan de Heiligeweg in Amsterdam is gepleegd. Met deze bekentenis is de juriste, die in Essen een bloeiende advoca ten praktijk heeft en aldaar in de onderwereld bekend is als „de goed moedige Marianne", te beschouwen als medeplichtige aan de misdaden van Dominas en zijn bendeleden. Zy is vandaag voor de officier van Jus titie, mr. G. R. Nube, geleid die de rechtercommissaris zal verzoeken de voorlopige hechtenis te verlengen. Mevr. Kreuzer heeft voorts ver klaard sinds ruim een jaar door Do minas te zijn gechanteerd. De Am sterdamse politie wenste de aanlei- Op Nederlands schip in Australische haven Voor vier miljoen aan heroine in beslag genomen De Australische douane heeft een hoeveelheid heroïne ter waarde van vier miljoen gulden in beslag ge nomen, die verborgen was aan boord van de „Straat Cook", een vrachtschip van de Koninklijke Java-China Paketvaart Lynen, dat zondag in de Australische haven Newcastle is aangekomen. Volgens dit bericht van het Austra lische radiostation „ABC" gaat het hier om een van de grootste voor raden gesmokkelde narcotica gaat, die ooit in Australië in beslag is genomen. De heroïne zat verpakt in een cellofaanzak, die in de ma chinekamer van het 5.234 ton me tende schip werd aangetrokken. De douanebeambten zouden ook op hun speurtocht door het schip ver borgen transistor-radio's hebben gevonden. In het hoofdkantoor van de maat- schappy in Amsterdam kon men nog geen commentaar op het ra dio bericht uit Newcastle leveren. De hoofddirectie was van een en andere nog geheel onkundig. De „Straat Cook", die uit India kwam, zou nog enkele havens in Australië aangedaan hebben. Het schip heeft Europese officieren, de rest van de bemanning bestaat voor het merendeel uit Chinezen. Klein deel terecht De bekentenis van de Duitse juriste is gisteravond ter kennis gebracht van Kriminal-Oberkommissar Lü- blein in Dortmund, die het onderzoek in Duitsland leidt. Woensdag zei de heer Lüblein tydens.zijn korte be zoek aan Amsterdam, dat hij geen belangstelling had voor mevr. Kreu zer. Hy kon toen nog niet vermoe den, wat zijn Amsterdamse collega commissaris Landsman de volgende dag uit de vrouw zou krijgen. Mevr. Kreuzer had aanvankelijk gezegd, dat zy uit een soort sensa tiezucht naar Amsterdam was ge komen om getuige te zyn van de roofoverval op de Heiligeweg. Giste ren trok zij deze verklaring in en beweerde naar Nederland te zijn ge komen om haar dochter Gerlinde uit handen van de bende te houden. Opvallend blyft dat de vrouw op de oorspronkelijke datum van de overval, 19 september, ook naar Am sterdam kwam en dochter Gerlinde haar vorige week vrijdagavond tele fonisch vroeg opnieuw te komen om dat de destijds uitgestelde overval de volgende morgen wel zou doorgaan. Stond zy zo onder druk van Domi nas, dat zy ook een deel van de buit in veiligheid moest brengen. Op deze vraag is nog geen antwoord verkregen. De in het Amsterdamse bos gevon den buit is getaxeerd op een waarde van f 28 k f30.000. Juwelier Schipper heeft als waarde van het gestolene 400.000 gulden verkoopwaarde opge geven hetgeen neerkomt op circa 300.000 gulden inkoopwaarde. Van de totale buit is dus pas een tiende deel terecht. Raadslieden De .uit Duitsland overgekomen raadsman van Marianne en Gerlinde Kreuzer, Rechtsanwalt Karl Heinz Hütsch, heeft gisteren een kort on derhoud gehad met de officier van Justitie in .Amsterdam. Deze heeft hem aangeraden de bijstand van een Nederlandse advocaat te nemen, om dat hij als buitenlander niet voor zijn Cliënten kan optreden. De heer Hütsch heeft hiervoor ge kozen mr. B. J. Valkena, advocaat en procureur in Arnhem. Mr. Val kena zei ons gisteravond: „Ik ken de zaak alleen maar uit de krant. Het is gebruikelijk, dat een advocaat aanwezig is als de verdachte voor de officier van Justitie wordt ge leid. Ik heb beloofd naar Amsterdam te komen om de voorgeleiding bü te In het Parkhotel in Amsterdam zei de heer Hütsch ons, dat hü zijn collega Kreuzer al jaren kent, doch dat hy zowel als de gehele advoca- jtuur in Essen verrast was te horen dat zü nog relaties onderhield met Dominas, die zü vroeger eens als raadsvrouwe in een rechtzaak had bügestaan. Ook de heer Hütsch was nog niet op de hoogte van de ach tergrond van de chantage. De laatste Overigens: de overval op juwelier Schipper aan de Heiligeweg te Am sterdam zou voorlopig de laatste zijn die de Duitse gangsters op hun lijstje hadden staan. Dit heeft een van de in Duitsland gearresteerde daders, Helmuth Balck gisteren tydens een verhoor verklaard. Zelf had hy het voornemen om de beloning voor zyn aandeel in de roofoverval 50.000 mark te ge bruiken om een benzinestation te nopen Morgen is het 3 oktober, de herdenkingsdag van Leidens Ontzet. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat zal het feest zyn in de stad. Het programma vermeldt de volgende festiviteiten: 7.00— 1 7.30— 9.30 1 8.001 8.15— 9.00—10.15 l 9.30 1 10.00—12.00 l 10.30 i 13.00—16.30 1 19.00 1 19.30 i Reveille op het Stadhuisplein Uitdeling haring en wittebrood in de Waag Koraalmuziek in het Van der Werfpark Poppenspel (8.15-8.45 uur Lage Morsweg—P.C. Hooftlaan; 9.00-9.30 uur P. Bothstraat; 9.45-10.15 uur Zeemanlaan; 10.30-11,00 uur Bevrijdingsplein) r Muzikale wandeling Harmonie-orkest N.V. Vee- nendaalsche Sajetfabriek van Stationsplein naar Kaasmarkt, waar een muzikale exercitie wordt ge houden. r Rolschaatsshow „Marathon" op de Jan van Hout kade. r Demonstratie Heinkelclub op Vüf Meilaan. r Militaire parade op de Breestraat r Tentoonstelling in „De Lakenhal" r Herdenkingsdienst in de Pieterskerk, r Optocht „Feest in speelgoedland". r „Potasch en Perlemoer" in de Schouwburg, r Toneelavond Leidse Chr. Oranjevereniging in het Volkshuis. r Cabaretvoorstelling in de Stadsgehoorzaal. lit Vuurwerk op het Schuttersveld. Het lunapark is vanaf 9 uur voormiddag tot mid dernacht. geopend. Up Schiphol is gisteren een herdenking gehouden van de eerste Indië-vlucht veertig jaar geleden met de Fokker H- NACC. De toenmalige gezag voerder dr. A. N. J. Thomassen Thuessink van de Hoop (l.) en boordmeccano P. A. van den Broeke, die tot Rider in de Orde van Oranje-Nassau werd be noemd, woonden de herdenking bij. Roofoverval Epe Derde verdachte nu ook in arrest Een 33-jarige Rotterdammer, de derde verdachte van de roofoverval op het bükantoor van de Nederlandse Handel Maatschappü in Epe is ge pakt door de politie in West-Berüjn. De gewapende overval op het bank kantoor aan de Beekstraat in Epe werd gepleegd in de nacht van 14 op 15 november 1963. De daders ont kwamen met een buit van büna 30.000 gulden. Op 5 december werden twee Duitsers (33 en 22) gearresteerd. Naar de Rotterdamse verdachte werd geruime tüd tevergeefs gezocht. Later bleek dat hü in Oost-Berlün was ge pakt, omdat hü daar nog voor een misdrüf van minder ernstige aard werd gezocht. De hem daarvoor op gelegde straf heeft de man daar on dergaan. Daarna zette de Oostduitse politie hem als ongewenste vreemde ling over de grens. Hun Westduitse collega's sloegen tiadelyk toe. De officier van Justitie in Zutfen heeft om uitlevering verzocht. Advertentie LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING f Weekblad [TtlCj Het enige programmablad met alle programma's. Ook van Doe wat duizenden doenl Neem pok een abonnement.- Schrijf vandaag nog naar: IE LEVI ZIER - Postbus 2 - Leiden 'UWS Men verzekert, dat de be- kende luchtreiziger Nadar 1 voornemens is nog dit jaar te Amsterdam met een ballon 'J op te stijgen. 3 Oct. 1574. „Altijd zal ons oog met welgevallen en zelf- voldoening op die bladzijde onzer geschiedenis staren, die 1 van Leiden's kloeke volhar- 1 ding en welverdiend ontzet i den nazaat blijken doet".

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1