LEIDSCH DAGBLAD mv Arrestant slaat door: Dominas was aanvoerder' Gespannen toestand in MALAWI (Njassaland) BAMI Zes aanhoudingen in zaak juwelenroof Parijs zoekt naar redelijk vergelijk in de „melkoorlog" Toto moet ook met buitenlandse spelen kunnen concurreren Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 29 SEPTEMBER 1964 No. 31377 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, t. 3.35 per maand, L 0.78 per week DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 6705» GROENE VERZEKER1NGSKAART WEES DE WEG (Van onze Amsterdamse correspondent) De derde en laatste gezochte gangster van de roof overval op de Heiligeweg in Amsterdam is ge arresteerd. Commissaris P. H. Landman, die in Amsterdam het onderzoek leidt, is vanmorgen het verhoor van de zondagmiddag gearresteerde, maar sindsdien hardnekkig ontkennende Petrus Dominas begonnen, met hem mee te delen dat Paul Cichetzki uit Bottrop gisteravond door de Duitse politie is gearresteerd en dat Cichetzki niet alleen een nauw keurig verslag heeft gegeven van de roofoverval, maar bovendien Petrus Dominas als aanvoerder beeft aangewezen. Het was gisteren een succes- 'olle dag voor de commissaris :n zijn politiemannen van het ureau Singel, die sinds zater- agmorgen dag en nacht zwoe- en om de zeer gevaarlijke gang- ;ters te ontmaskeren. Maar hoe- el alle betrokkenen thans in de :el zitten is het nog niet mogelijk [ebleken een wettig bewijs van chuld te construeren. aan een voort- Kurend verhoor onderworpen zijn: Petrus Dominas, 35 jaar, typo- I graaf, zondagmiddag op het Ro- I kin gearresteerd, op het moment I dat hij met zijn auto wilde weg rijden. I. De 21-jarige opticienassistente J Gerlinde Kreuzer die samen met Dominas werd aangehouden, j Helmuth Balck, zondagavond in het Duitse stadje Bottrop gearres teerd. t. Mevrouw Rusch, zuster van Balck, eveneens zondagavond in Bottrop aangehouden omdat in haar wo ning, van overvallen afkomstige sieraden zijn aangetroffen. Zij is een gescheiden vrouw die tot voor kort een verhouding met Dominas I had. J. Marianne Kreuzer, 55 jaar, advo- I cate in Essen, moeder van Gerlin- K de. Zij kwam gistermorgen op het politiebureau Singel pleiten voor I haar dochter, maar is na langdu rig verhoor opgesloten. Paul Cicketzki, door de Duitse politie in Bottrop gearresteerd. Hij heeft als enige een bekentenis af gelegd. GROENE KAART de auto van Dominas, een Opel het Duitse kenteken BOT-Y-241, zondagmiddag na zijn arrestatie beslag is genomen, had de politie groene verzekeringskaart gevon- afgegeven op de naam „Paul tzki", wonende in Bottrop. De tse politie werd verzocht even na deze voor de Amster- - c imse politie onbekende man was. Gisteravond om tien uur rinkelde de zoveelste maal "deze dag de lefoon op bureau Singel. Het was rimlnal-Oberkommissar Herribert iiblein uit Dortmund die het onder- ek in Duitsland leidt. Tot verbazing de Amsterdamse politie vertelde dat de Pool Edward Lachmacki, Jch ook wel noemende Kalmas, die *ceQds zondag werd gezocht als één de daders van de overval on- huldig is. Lachmacki had de door Duitse recherche verspreide foto ak de kranten gezien en had zich bij politie van Hamburg beklaagd, heeft daar sinds een week een werkkring en kan aantonen in die tijd niet in Amsterdam te zijn ge- I weest. Maar commissaris Landman en de meeluisterende hoofdinspecteur Val ken konden hun oren niet geloven, toen hun Duitse collega het grote nieuws bracht: „O ja, wel bedankt voor die naam van die groene kaart. Het adres bleek niet te bestaan maar we hebben Cichetzki opgespoord. Niet Lachmacki, maar hy bleek één van de daders te zyn. Hij heeft ons de toedracht van de overval op de Hei ligeweg tot in de details beschreven, luister maar". VERKLARING En Kriminal-Oberkommissar Lublein las de verklaring van Paul Cichetzki voor: „lk heb een week lang, tot en met zaterdag, met Helmuth Balck en diens vrouw gekampeerd in een tent op het kampeerterrein van het Am sterdamse bos. Dominas bracht op een dag twee pistolen, die hij uit Duitsland had gehaald. Zij werden in mijn tas verborgen on der één van de luchtmatrassen. Zaterdagmorgen om 8 uur had den wij afgesproken op het Munt plein. Ik bracht de tas met de wapens mee. Ik trof daar Domi nas, die de pistolen meenam naar zijn kamer in hotel Polen. Toen hij terugkeerde, gaf hij een pis tool aan mij en zei: „Het wapen is gereed om te vuren". Dominas zette zijn auto op het Rokin bij de Olieslag er ssteeg. Ik kreeg van Dominas opdracht Balck te dek ken, die met een hamer de etala geruit van de juwelierszaak moest inslaan. Die hamer kreeg hij van Dominas. Ik moest van Dominas iedereen neerschieten, die ons in de weg zou komen. Ik geloof dat van Dominas opdracht naar het kampeerterrein te gaan. Later kwam Balck daar ook. Hij is met zijn vrouw teruggereden naar het buitenland. Ik ben met de trein naar Oberhausen gereisd en heb Slot pag. 2 Soekarno in de Sow jet-Unie President Soekarno werd vandaag in Moskou verwacht, waar hij zich zal voegen bij zijn minister van De fensie, generaal Nasoetion die sinds zaterdag in de Russische hoofdstad verblijft om te spreken over Rus sische wapenleveranties. Indonesië zou de wapens, welke in juli aan de minister van Buitenlandse Zaken dr. Soebandrio zijn toegezegd, spoedig willen ontvangen. President Soekarno zal daarna de Indonesische afvaardiging leiden naar de conferentie van met-gebon den landen, die op 5 oktober in Cai ro wordt geopend. Parijse correspond.) kenhuizen, kraamklinieken melkproducenten In stand <f houden. (Van onz De bond noord-Frankrjjk heeft besloten met ingang van donderdag a.s. de leve ring van melk ook in het noorden des lands voorlopig te staken. Er zijn evenwel maarregelen genomen om de melkvoorzieningen van zie- in De voorgestelde verhoging van de maximumprijs voor de sport- totalisator (van f 50.000 tot f 100.000) is bedoeld als een middel om de levensvatbaarheid van de bestaande sporttotalisator te handhaven met het oog op de belangstelling voor veel meer „bie dende" buitenlandse kansspelen. In Den Haag heeft de tijdelijk zaakgelastigde van de Verenig de Staten, de heer Fischer Howe in aanwezigheid van Prins Bern- hard de Peter Stuyvesantprijzen als blijk van waardering voor hun bijdrage tot de Nederlands- Amerikaanse vriendschap en handel uitgereikt. Prins Bern- hard en de heer Howe (geheel rechtsmet de prijswinnaars dr. ir. F. Q. den Hollander, de ge wezen president van de Ned. Spoorwegen, de heer H. During, directeur van Fokker en mr. J. Meynen, president-directeur van de AKU. Deze motivering geeft minister mr. Y. Scholten (Justitie) in de memorie van antwoord op 't voorlopig verslag over de wet op de kansspelen. Dit ontwerp van wet werd 25 maart van dit jaar blij de Tweede Kamer inge diend. Met betrekking tot de sport- toto wordt hierin niet alleen voorge steld de hoofdprijs te brengen van f 50.000,— op f 100.000,— (waarvan vijftien procent belasting moet wor den betaald) maar ook een verhoging van de maximum-inleg tot f 2,50 (thans f 2,00) en het totaal aantal toto's per jaar te bepalen op 52. In de memorie van antwoord wordt opgemerkt, dat het ontwerp van wet beslist „niet leidt" tot het onnodig ik eenmaal h'ergWchotm, maar de vrUheW hande" Chauffeur bekent moord op vrouw Een 26-jarige Leeuwarder chauf feur, die zondagmorgen op verden king een wurgmoord gepleegd te heb ben, werd aangehouden in café „Het oude tolhuis" aan de Groninger Straatweg in Leeuwarden, heeft in de loop van gistermiddag bekend een 43-jarige prostituée door wurging om het leven te hebben gebracht. De aangehoudene was, naar de echtge noot van de gedode vrouw tegenover de politie verklaarde, een van de vaste relaties van het slachtoffer. Een ruzie zou de directe aanleiding zijn geweest. WEERBERICHT Enkele wolkenvelden Iet KNMI verwacht van heden- tot orgenavond Droog weer met enkele plaatselijke ilken velden en in de nacht en htend hier en daar mist. Zwakke matige wind, aanvankelijk tussen Jd en west, later tussen west en lord. Dezelfde of iets lagere mid- igtemperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 30 SEPTEMBER op: 06.39 uur; onder: 18.20 uur. aan op: uur; onder: 16.36 uur. oogwater te Katwijk: 10.07 en 22.54 laagwater: 5.18 en 17.55 uur. Dit blad bestaat nlt 20 pagina's ik heb met opzet niemand raakt. Terwijl Balck de etalage leeghaalde, stond Dominas in de deuropening. Het kan wel zijn dat hij „hands-up" heeft geroepen, maar ik spreek geen vreemde ta len en heb het niet verstaan Toen we in de auto op het Dam rak stapten had Balck de zak met de buit nog bij zich.Waar die la ter is gebleven weet ik niet. Wij zijn via allerlei omwegen op een gracht terecht gekomen, hebben daar de auto achtergelaten, kochten wat brood bij een bakker en zijn ten slotte naar een kapper gegaan, waar Balck zich liet knip pen. Ik kreeg in de kapperswinkel len. Het beoogt in de lijn van de thans geldende regeling, voor het ter rein der sportprysvragen zekere grenzen te trekken, doch laat binnen die niet te nauw getrokken grenzen voldoende „speelruimte" voor de or ganisatoren en het grote publiek". De totstandkoming van de wet wordt verwacht binnen negen maan den na de indiening van het wetsont werp, zo blijkt uit deze toelichting. In de Afrikaanse staat Mala wi, tot voor kort Njassaland, heerst een gespannen toestand. Het ontslag door premier Has tings Banda van een drietal mi nisters en het vrijwillig neerleg gen van hun functie door drie andere ministers heeft aanlei ding gegeven tot betogingen, gepaard met geweldpleging en brandstichting. Een van de kor telings benoemde ministers, In Engeland heeft de „boom top-bommenwerper" TSR-2, die 500 miljoen gulden aan ontwik kelingskosten heeft gevraagd, de eerste proefvlucht gemaakt. De TSR-2 kan 2.000 km per uur vliegen op zeer geringe hoogte, waardoor het toestel aan vijan delijke radar kan ontsnappen. Op de foto de landing met een remparachute na de eerste ge slaagde vlucht. Sjakoemba, aan wie de porte feuille van Economische en So ciale ontwikkeling werd toever trouwd, is gisteren in de hoofd stad Zomba door een menigte „bewerkt" met fietskettingen en stokken. Zijn toestand is zorg wekkend. De zetel van de Congresparty van Malawi, die aan het bewind is, is door opstandigen in brand gestoken en ge heel verwoest. De daders waren de zelfden, die minister Sjamoeka had den aangevallen. Zij mishandelden ook een hoofdinspecteur van politie. Het eigenlijke geschilpunt, dat de oorzaak is van deze ongeregeldheden, is het standpunt van de regering ten opzichte van Portugees Mozambique, Zuid-Rhodesië en Zuid-Afrika. De ontslagen en vrijwillig afgetreden mi nisters achtten het standpunt van premier Banda jegens deze staten te vriendelijk en ook verschilden zij met hem van mening over verhoging van de geneeskundige verzorging. Het Franse persbureau AFP meldt nog, dat een van de ontslagen minis ters, Ortin Sjirwa, wordt vermist. Zijn uitgebrande auto is op 30 km van Blantyre gevonden. Premier Banda maakt op het ogenblik ee rondreis door de noordelijke provin cies, waarop hij zijn volk probeert uit te leggen hoe en waarom de politieke crisis is ontstaan. Volgens Banda is die het gevolg van de ontdekking van een samenzwering, die geleid zou worden door Rood-China. Volgens het Amerikaanse persbureau United Press International hebben zich nog andere gewelddaden voorgedaan: in Zomba is een Europese politiefunc tionaris gewond, toen zijn auto met stenen werd bekogeld; in de Afri kaanse woongemeenschap Limbe is een Afrikaan bij een gevecht gedood; twee „jonge pioniers" werden na een rel dichtbij Blantyre gewond en naar het ziekenhuis gebracht. Premier Banda heeft Intussen alle vergaderingen en optochten verboden tenzy 48 uur van tevoren toestem ming van de politie is verkregen. In Zomba waren gisterochtend de Afri kaanse markt en sommige winkels gesloten nadat benden waren rond gegaan om de mensen te zeggen niet op regeringskantoren te werken. De benden haalden vlaggen van ver scheidene regeringsgebouwen neer en staken deze in brand. Premier Pompidou heeft gisteren een goed deel van de dag besteed aan gedachtenwisselingen over de melkoorlog met de ministers van Binnenlandse Zaken en van Land bouw, alsmede met een deputatie van parlementariërs van de rege ringsmeerderheid. Het lijkt niet uit gesloten, dat de Kamerleden, die de temperatuur op het platteland mis schien wat beter kennen dan de be windslieden, zich nu zullen Inspan nen om een compromis te vinden, waarbjj de gevoeligheden van beide partijen kunnen worden ontzien. Wat de levering van de Neder landse melk aan Parijs betreft: het was gisteren verbazingswekkend en ook teleurstellend te moeten con stateren. dat er in de winkels om die melk allerminst gevochten werd. De bekende Franse achterdocht tegen buitenlandse produkten was aan die bescheiden belangstelling ditmaal misschien minder schuld dan het feit dat niemand in Parijs eigenlijk meer melk in de vrije ver koop verwachtte. De Parijzenaars kennen bovendien de grijze karton nen doosjes, waarin de Nederlandse melk is verpakt, nog niet zo goed en zo moesten heel wat winkeliers zich gisteren echt enige moeite ge ven om hun koopwaar kwijt te raken. In verschillende winkels is men gis teren zelfs met Nederlandse melk blijven zitten! Maar nu de melk officieel in vele steden alleen op distributiekaarten of met speciale toestemming van de overheid ver kocht mag worden, zal die beschei denheid vermoedelijk wel gauw tot het verleden behoren. De Franse boeren spreken er in tussen schande van, dat de regering bereid was aan Nederland voor de melk 7 centimes meer te betalen, ter wijl hun altijd een verhoging van 5 of 6 centimes geweigerd is. En „Le Monde" citeerde gisteravond com mentaren in de Nederlandse pers, die de Franse minister van Land bouw Pisani beschuldigden chan tage op zyn collega Biesheuvel te hebben gepleegd. Pisani zou zyn Nederlandse ambt genoot in Brussel met de represaille hebben gedreigd in geval van wei gering van melkexport naar Frank rijk de verdere onderhandelingen over Europese land bouw kwesties te zullen staken. Een overeenkomstig geluid heeft ook de Franse secreta ris-generaal der boerenfederatie Marcel Bruel doen horen, die ln een redevoering Pisani verweet voor geen middel terug te deinzen ten einde een staking te kunnen breken. Bovendien heeft de Franse minis ter volgens Bruel in zijn strijd tegen de Franse boeren een eer anti-Euro- geestesgestelcLheid gedemon streerd „die het vertrouwen van onze bondgenoten in Europa niet zal heb ben bevorderd". Van ettelijke kanten heeft de minister dan nu ook al waarschuwingen ontvangen zijn rei zen naar verschillende delen van Frankrijk nog liever even uit te stel len aangezien hij zich anders weer eens op een warme ontvangst zal moeten voorbereiden Advertentie eet U graag' Koop het dan VERS kant en klaar Alle ingrediënten Zijn reeds toegevoegd. Drie minuten in de braadpan en bet is klaar. Slechts f 1,25 per groot pak Verkrijgbaar bij slagerijen,, met verkoop uit gekoelde toonbank, VERPAKTE KANT EN KLAAR MAALTIJDEN GORTMOL^N 27 - DEN HAAG - TEL 165125 5 Advertentie OBOLEUM Het meest toegepaste middel om hout tegen weersomstandigheden te be schermen. Het aangewezen middel voor houtrijke bouw, o.a. bungalows woonschepen, directieketen, zomer huisjes, barakken, broeikassen, woon wagens, schuren, enz. vochtregulerend (voorkomt blaar- waterafstotend V°rming) houtconserverend brandvertragend. „DE SCHILDER". N. t. GROENINGEN Morsstraat 31 teuws Uit het Leidsch Dagblad van 29 Sept. 1864: Dingsdag heeft 't examen van de 28 jongelingen plaats gehad, die zich voor de hoo- gere burgerschool met 5-jari- gen cursus alhier hadden aangemeld en zijn daarvan 7 afgewezen. (Advertentie). Gymnas- tiekschooi. Tot het inschrij ven van leerlingen, zal wor- ien gevaleerd op Vrijdag 30 Sept. 1864 des namiddags van 34 ure, ten huize van den Heer Ds. J. H. Maronier, op de Hoogl. Kerkgracht. De Secr. der commissie P. C. Lezwijn.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1