LEIDSCH m DAGBLAD Twee daders van overval op juwelierszaak gepakt Oswald en Rubv handelden alleen NEGEN DODEN BIJ AUTOBOTSING Commissie - Warren kritiseert geheime dienst en politie HAD KENNEDY VOORGEVOEL? RUTECKS IN HANDEN VAN ZOMERZORG HONDERD DODEN IN KASJMIER SCHOTEN VIELEN IN AMSTERDAM Busje vloog in brand Op rijksweg 11 in Alphen aan den Rijn Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 28 SEPTEMBER 1964 No. 31378 f. 10.05 per kwartaal, 3.35 per maand, f. 0.78 per week DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 'BRUTALE ROOF OP KLAARLICHTE DAG HEVERDE GANGSTERS F 400.000 OP De commissie-Warren, die, ten getale van zeven man, een gron dig onderzoek heeft ingesteld naar alles wat in verband stond met de moord op wijlen president Kennedy, heeft gisteravond in Washington een uitgebreid rapport gepubliceerd. De conclusies van de commissie zijn: de moord is gepleegd door de 24-jarige Lee Harvey Oswald, die zichzelf .marxist" noemde. Hij heeft alleen gehandeld. Aangetoond is, dat een ervaren schutter als Oswald de drie schoten in 't korte tijdsbestek, waarin deze werden afgevuurd, inderdaad heeft kunnen lossen; Jack Ruby, de man die Oswald neerschoot, kende zijn slacht offer niet en ook hij handelde geheel op eigen verantwoorde lijkheid. Er is geen enkele aanwijzing gevonden, die erop zou duiden, dat Oswald en/of Ruby medeplichtigen hebben gehad of in een samenzwering betrokken waren; de commissie is van mening, dat de geheime dienst is tekort geschoten en geen enkel gebouw langs de weg, die de stoet zou nemen, heeft laten doorzoeken. In het rapport van de com- missie-Warren wordt nog ont- X huid, dat president Kennedy, kort voor zijn dood, heeft opge- J merkt dat het niet moeilijk zou zijn een Amerikaanse president S te doden. Hij beschreef tevens X hoe dit, met behulp van een ge- f weer met een televizier, zou kunnen worden gedaan. Het gesprek vond plaats op de X ochtend van de 22-ste november I toen de president in Fort Worth S verbleef. Voor het vertrek uit zijn hotel, sprak de president i met zijn vrouw Jacqueline en met een zekere O'Donnell, een i lid van de staf van het Witte X 1 Huis, over „de gevaren, die er voor een president bestaan, X hij zich in het open- vertoont". de commissie noemt een aantal factoren, die Oswald tot zijn daad hebben gedreven: zijn diep gewortelde afkeer van elk gezag, een vijandige instelling tegenover zijn omgeving, een afkeer van de Amerikaanse maatschappij en een niet aflatende ontevreden heid met de wereld in het alge meen, waarin hij leefde. Oswald wilde als „een groot man", die zijn tijd vooruit was, de geschie denis ingaan. Hij had een neiging geweld te gebruiken, zoals ook blijkt uit zijn mislukte aanslag op generaal Walker. Twee van de drie door Oswald ge loste schoten hebben doel getroffen, terwijl er een de president vermoede lijk heeft gemist, aldus concludeert de commissie verder. De twee rake schoten hebben vermoedelijk al de wonden veroorzaakt, waarin presi dent Kennedy is bezweken en waar door gouverneur Connally van Texas, die met hem in dezelfde auto zat, ernstig werd gewond. De commissie doet een beroep op de geheime dienst om het geheel van maatregelen, dat bestaat om samen zweringen tegen het leven van het Amerikaanse staatshoofd te verijde len en te voorkomen dat de presi dent het slachtoffer van een aanslag wordt, opnieuw in studie te nemen. De commissie beveelt ook betere be veiligingsmaatregelen aan voor het beschermen van de president, wan neer deze in een presidentiële auto stoet meerijdt. (Men zie ook elders in dit Blad) Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling, dat het Leidse Ru- tecks' bedrijf (cafetaria) door de eigenaar van „Zomerzorg", de heer S. Platteel, wordt overge nomen. Er moet nog een beslis sing vallen of dit op 1 dan wel 5 oktober geschiedt. Een gedeelte van het personeel komt in dienst van ,,Zomerzorg". Het restaurant van Rutecks' zal echter verdwijnen. Hier komt een showroom van het autobe drijf van de heer Bierman, ge vestigd aan de Oude Singel. Bjj botsingen langs de bestandslijn in Kasjmier zijn in deze maand ten minste 109 mensen om het leven gekomen, zo heeft de Indiase minis ter van Defensie, Chavan, vandaag meegedeeld. Aan Indiase zijde sneu velden 37 mensen en werden er zeventien gewond, terwijl er acht worden vermist. Aan Pakistaanse kant bedroeg het aantal doden 72, terwijl er twee gewonden waren, aldus de minister. Theo Eerdmans, omdat het signale ment van één der daders van de roofoverval in de Leidsestraat over eenkwam met dat van de heer Eerd mans, zij het dan, dat de haarkleur verschilde. Uit Dortmund kwam daar na bericht, dat getuigen van de al daar gepleegde overval in Theo Eerdman gelijkenis zagen met één van de daders. Kriminal-Oberkommissar Lublein was, nu het wel duidelijk was, dat in Dortmund en Amsterdam dezelfde misdadigers hadden geopereerd, naar Amsterdam gekomen om met de heer Landman het onderzoek te bespre ken. Hij nam o.m. foto's mee van lieden, die vermoedelijk deel uit maakten van de bende. Terwijl de politiemannen in ge sprek waren kwam de melding van de roofoverval binnen. Commissaris Landman liet zijn gast in de steek, greep zijn pistool en liet vrijwel alle agenten van het bureau per voet en per auto uitrukken. (Men zie ook elders in dit Blad) (Van onze Amsterdamse correspondent) Met de arrestatie van de sprekend op quizmaster heo Eerdmans gelijkende 35-jarige Duitse typo- (raaf Petrus Dominas hoopt de Amsterdamse olitie één van de daders te hebben van de groot te overval, die sinds de oorlog in Nederland is [epleegd. olgens aanwijzingen is hij de man, die zaterdag- ïorgen al schietend de weg vrijmaakte voor zijn leide metgezellen, die uit de etalag van juwelier dier man Schipper aan de Heiligeweg een buit van Irca f 400.000,- aan juwelen roofden. De overval zaaide paniek, in winkel en ook op straat. Eén var winkelbedienden, die zich in het kan toortje bevond, had de tegenwoordig heid van geest de politie te bellen. De overval duurde nog geen halve minuut. De man, die het dienstmeis je had vastgehouden loste drie scho- in de smalle straat, waar de voorbijgangers zich doodsbenauwd op de grond wierpen of overstuur in portieken en winkels vluchtten. Op het moment, dat de drie kerels met hun buit de benen wilden ner draaide een politieman met zijn auto de Heiligeweg op. Maar het was agent, die een vrije dag had en met iw en kinderen wilde winkelen. Hij sprong niettemin uit zijn auto te trachten de gangsters de door gang te beletten. Opnieuw klonk schot. Later bleek de kogel e< wieldorp van de auto te hebben ge raakt. De politieman, zelf uiteraard ongewapend, stond machteloos. Maar hij had de schietende man goec zich opgenomen en dat zou later groot belang blijken te zijn. juwelenroof in Amsterdam is alleen de grootste maar stellig de brutaalste die ooit rn isterdam is gepleegd. De uit drie a bestaande gewapende bende !g namelijk toe om even over half 's-morgens terwijl tientallen men- op straat liepen, op nauwelijks iderd meter afstand van een po lbureau en midden in een buurt ir het moeilijk is zich snel uit de ten te maken. uwelier Herman Schipper opende winkel aan d, Heiligeweg bij de verstraat om half tien. Hij, had metalen rolluik opgehaald en een it aan juwelen uit de brandkast aald en in de etalage gelegd. Het tistmeisje, de achttienjarige Griet- Smid, kreeg opdracht de etalage- te zemen. Iet meisje liep naar buiten en juist met haar werk begin- toen zij door een man werd tgepakt en mee getrokken naar naast gelegen sigarenwinkel van Lookeren. „Die vent had een >lver in zijn hand. Ik durfde niet te schreeuwen", zei Grietje la- én tweede man die een donkere droeg, sprong in de deuropening de juwelierszaak (terwijl 'n der- met een zwar.e hamer de etalage- verbrijzelde en een groot deel de inhoud waaronder een bril- van f87.500,in een linnen stopte. EERBERICHT KOUDE NACHT et KNMI verwacht van heden morgenavond: droog weer met ke zonnige perioden, maar in de ht en ochtend plaatselijk mist. oude nacht. Morgen overdag on er dezelfde temperaturen als van- g. Zwakke, later matige wind tus- zuidwest en zuidoost. 11.15 uur) 29 SEPTEMBER on op: 6.37 uur; onder: 18.22 uur. laan op: 23.37 uur; onder: 15.50 u. oogwater te Katwijk te 8.38 en lur, laag water te 4.02 en 16.29 Dit blad bestaat alt 16 pagina's (Van een onzer redacteuren) Bij een verschrikkelijk verkeersongeluk op rijksweg 11 in Alphen aan den Rijn tussen het Goudse Rijpad en Gouwsluis zijn zater dagmiddag negen personen om het leven gekomen: de 27-jarige heer W. Mommaert en zijn twee jaar jongere echtgenote mevrouw E. Mommaert-Robbers uit Alphen aan den Rijn, de 74-jarige heer W. A. Robbers uit Haaksbergen en diens vier kinderen Julius (15), Herman (10), Adeline (6) en Arnoële (3) en twee kinderen van de bestuurder van het volkswagenbusje, dat in botsing kwam met een vrachtauto, de heer B. Wollrabe (25) uit Haaksbergen, Roy (4) en Bettina (2). De heer Wollrabe werd zwaar geword naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. Zijn toestand was vanmorgen redelijk. De bestuurder van de vrachtauto de heer G. Kranenburg (35) uit Alphen aan den Rijn, werd licht gewond door glasscherven. Omstreeks half vier verlieten de families Robbers en Wollrabe, die een reünie bij de familie Mommaert bij woonden met het volkswager busje de Vinkenbuurt met de bedoeling in Al- i inkopen te doen: Op rijksweg 11 Steekterweg), ongeveer waar vroeger de spoorbrug in de lijn Al phenUithoorn gelegen was „slipte het busje in een bocht toen het van het asfaltwegdek op do künkerbe- strating kwam en schoof haaks de linkerrijstrook op. Het regende hevig, zodat het zicht slecht en het wegdek glad was. Juist op dat moment na derde uit de richting Leiden een vrachtauto. De voorzijde daarvan boorde zich met geweld in de rechter zijkant. Vrijwel onmiddellijk vlogen beide wagens in brand. De gevolgen waren ontzettend. Twee kinderen werden uit de auto ge slingerd en omstanders wasten nog twee volwassenen uit de auto te trekken. Het echtpaar Mommaert Robbers, de heer W. Robbers en diens 3-jarig dochtertje Arnoële, alsmede de 4-jarige Rcy Wollrabe konden niet meer worden bevrijd. Zij kwamen in de vlammen om. De Met een geweldige klap bot- ste het volkswagenbusje tegen de vrachtauto. De gevolgen wa ren ontzettend: negen doden. (Foto Leldsch Dagblad) chauffeur van de vraohtauto kon door het intrappen van een zijruit de cabine verlaten. Slot pag. 2 In het Stedelijk Museum te Amsterdam werden zaterdag middag de Sikkensprijzen uitge reikt aan de Franse architect C. E. feanneret (Le Corbusier) en de Haagse beeldende kunstenaar L. A. C. J. van der Bundt. Jhr. dr. W. J. H. B. Sandberg (rechts) reikt de prijs uit aan Le Corbusier. Petrus Dominas die tevens |ordt verdacht van de op 7 juli ^pleegde gewapende roofover- al bij juwelier Jos Inden in de eidsestraat in Amsterdam uit f 30.000,- en van een bortgelijke roof in de Duitse Jad Dortmund wordt door de Duitse politie gezocht voor niet under dan 10 misdrijven waar- Jider een schietpartij met twee pden in Unna (Westfalen). T.jZijn vriendin, een 20-jarige .rfiticiensassistente is eveneens ial Amsterdam aangehouden. Epe arrestant voor wiens opsporing .Ji prijs van f45.000,— was uitge- Jfd blijft met hardnekkigheid ont- "pnen aan de overvallen te hebben jjïlgenomen. Op het politiebureau Higel, waar hy aan een zwaar ver kor wordt onderworpen weigerde hij .Iteren uit protest zijn avondeten. Iwrijwel op hetzelfde ogenblik, dat Tjminas gistermiddag op het Rokin I Amsterlam in de kraag werd ge nepen, arresteerde de Duitse politie jt tweede lid van de bende, gj 30-jarige Helmuth Balck, in de „Jning van diens broer in Bottrop. jar de derde gangster, de 43-ja- gée Pool Edward Kulmas, die in Hankfurt woont, wordt nog gezocht, mals naar de buit. BRUTAAL Uit het Leidsch Dagblad van j 28 Sept. 1864: A (Advertentie)De onder ge- f J teekende maakt door deze be- f J kend, dat de diligence van f Leiden naar Woerden, vice y i versa, vertrekt van Leyden 's y i morgens ten 9 uur en van Jl i Woerden 's namiddags ten 2 y i uur. f J G. Tibboel. V f Op de vruchtenmarkt te J Parijs werd dezer dagen de pompoenkoning gekozen. Hij i f weegt 275 pond, heeft een i J omvang van 3,7 meters en f werd voor 108 francs ver- f f kooht. KOGELS Op dat ogenblik bevonden zich in de winkel negen mensen, allen per soneelsleden. Herman Schipper trachtte eerste de alarmknop te be reiken, maar toen hjj zag, dat de man in de deuropening een pistool had, greep hij 'n kruk. „Hands up", riep de man, maar toen de heer Schipper de kruk optilde ging het pistool af. Er vielen twee schoten. Een kogel flit ste rakelings langs het hoofd van de juwelier en sloeg door het glas van het achter in de winkel gelegen kantoortje. „THEO EERDMANS" De schrijver van een detectivero man had het niet mooier kunnen bedenken: op het ogenblik, dat de gangsters hun slag sloegen, zat om de hoek in het politiebureau Singel commissaris P. L. Landman met de foto's van de daders in zjjn hand. Tegenover hem Kriminal-Oberkom missar Lublein uit Dortmund, die de leiding had van het onderzoek naar een juwelenroof in die stad. Commis- sarois Landman had zijn Duitse col lega enige weken geleden een foto gezonden van quizmaster-journalist

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1