Leids kunstenaar aan vergetelheid ontrukt Werk van een diep voelende natuur i Tegenstellingen Bij de PhviD is het goed sparen. Coopvaett Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 26 september 1964 Tweede blad no. 31373 Expositie Theo Lohmann in Lakenhal: Leids kunstenaar, Theo Lohmann (1880—1963) is aan de rgetelheid ontrukt door middel van de tentoonstelling, aan zijn elzijdig werk in het museum ,,De Lakenhal" gewijd. Gister- ond is deze door de heer J. G. Wertheim (van „Openbaar instbezit") geopend. Het is voor ons een onbegrijpelijk raadsel, hoe het mogelijk is weest, dat tijdens zijn leven zo weinig aandacht aan hem is steed. Vermoedelijk zal dit wel het gevolg zijn geweest van het feit, at deze uitermate teruggetrokken, vereenzaamde en naar zijn tuvre te oordelen bijzonder sombere figuur, het contact met de Jiitenwereld en bekendheid bij het publiek of in de kring van |llega's bij voortduring geschuwd heeft. "Theo Lohmann, geboren op 19 'jiart 1880 als tweede zoon van een fldse textielwever, werkte aanvan- flljfe een aantal jaren in het bedrijf p zijn vader en tekende en schil- jrde ln zijn vrije tijd. ÏToen hij twintig jaar was, vertrok J met een jongere broer naar ipnkrijk, zwierf rond met een en maakte veel tekenin- 4i. Al spoedig werd Floris Vester p vriend, ook Toorop moedigde In aan en ondanks invloeden van n, van wie aanvankelijk voor- Van der Lek te noemen valt, ibwikkelde hij zich tot een zeer persoonlijkheid, die naast zijn wantschap met het pointillisme, de loop der jaren een sterke sym- lek in zijn werken realiseerde, fen heeft hier te doen met een gevoelige neurotische natuur, j werkfcrant ln grote styiver- i leidenheid, tenslotte uitmondde sn realisme, waaraan de schil - zelf het predicaat „magisch" i kende. en natuur, bij wie zich fantasie irde aan een zorgvuldige topogra. fhe inslag, herkenbaar in zijn i loze Leidse impressies, waarvan ciaal die, welke na de Stadhuis- nd vervaardigd werden, de aan- trekken. Be tegenstellingen bij Lohmann rm: wie zou in zijn schilde- i tekeningen, zo sterk con- 18terend, een en dezelfde kunste vermoeden? Sterke symboliek ohmann, een colorist, die met lekte kleuren, zoveel schoons wist vervaardigen, weet, uit wélke I iode zijn werk ook stamt, telken- Ie te boeien. Niet alleen in zijn uraiistische tekeningen, ook in sterk -symbolische schilderijen, wij bijv. noemen zijn „Zelf- tret" (no.- 18), een alleenstaande i itn, met de taJkken toch zoekend naar contact, „De wanhoop" (no. 27), een groene boom met grijpar men, „Fantasia no. 2" (no. 26), beeld van een man en een zloh terugtrek kende vrouw en nog zovele andere voorbeelden. Door haar veelzijdigheid is deze expositie in hoge mate interessant. Typisch in Van der Lek-stijl is no. 9 „Sneeuw" gehouden, Franse invloe den zijn elders aanwezig, van sfeer doortrokken is zijn „Kerkhof te Gul pen", karakteristiek is ook het wezen van de voor velen saaie „Zon dag" uitgedrukt. Lohmann moet aan het eind van zijn leven vooral naar „rust" ge zocht hebben. Daarvan spreken de schilderijen, waarin het „kussen" een dominerende rol speelt. Dat zijn er op deze expositie slechts enkele: hij heeft er echter vele met dit onderwerp gemaakt. Deze schilder is ongetwijfeld een diepvoelend mens geweest, door vele aanvechtingen verteerd', een gesple ten figuur, die enerzijds de dingen zag zoals ze werkelijk zijn, ander zijds de fantasie de vrije loop liet en als met een vierde dimensie, échter de dingen kon zien. Wij willen nog speciaal de aan dacht vestigen op enkele Blaricumse etsen en zijn „Slapend meisje" (no. 65) dat haast breekbaar-teder voor de toeschouwer ligt uitgestrekt en van zijn onbetwistbaar groot kunste naarschap getuigt. Eindelijk „eer" Na de oorlog is Lohmann, die ln de tweede wereldoorlog geen enkel contact met de „Kultuurkamer" wenste, de Verzetspenmlng voor Kunstenaars toegekend. Bjj deze ene onderscheiding is het helaas gebleven: na hetgeen wjj van hem zagen, hadden het er meer ge weest moeten rijn. Deze overzichtstentoonstelling brengt Lohmann eerst na zjjn dood de eer, die hem ongetwijfeld toe komt. U krijgt daar het beste persoonlijke spaaradvies en...een goede rente. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK de bank waar u zich thuis voelt! Tekening van Theo Lohmann: Boomgaard Het is te wensen dat zijn talloze tekeningen van Leiden, door de gemeente worden aangekocht. Zowel uit artistiek als historisch oogpunt. H. ADVERTENTIE K O deze winter naar wim sonneveld lid worden van k o, plantsoen 25. Meer „Zonnehuizen" voor langdurig zieken Van dinsdag t.m. vrijdag wordt in Leiden de jaarlijkse collecte gehou den voor de Vereniging „HET ZON NEHUIS", de vereniging die chris telijke verpleging beoogt van lang durig zieken en ernstig invaliden van alle leeftijden, ongeacht gods dienst of gezindte in „Zonnehuizen". Deze „Zonnehuizen" z\jn speciale zie kenhuizen voor chronische patiën ten. Thans zijn er vier van deze huizen, namelijk te Beekbergen, Doorn, Schiedam en Zuidhom (Gr.). In deze Zonnehuizen worden in to taal meer dan 300 zieken en invali den verpleegd. Bij uitvoering van de huidige plannen zullen dit er binnen tien jaar meer dan duizend kunnen zijn. Deze plannen omvatten het bouwen van „Zonnehuizen" te Vlaardingen met 204 bedden (met de bouw is in 1963 begonnen) en te Amstelveen met 300 bedden, waaronder 80 voor geestelijk gestoorde bejaarden. Toneelavond S.R.0. De ontspaningsvereniging van Smit- Röntgen kan terugzien op een „dolle" avond. Een groot aantel leden had zich nl. gisteren in het St.-Antonius- clubhuis verzameld en op de planken van deze feestlokaliteit verscheen de toneelgroep „Het Masker". Opgevoerd werd een kluchtspel in drie bedrijven door Stanley Owen, met als titel „Op het nippertje geen slippertje". Het bleek al heel gauw, dat in dit „toneelstuk", dat van begin tot eind op goedkope lacheffecten is geba seerd, de ene dwaze (en meest waarschijnlijke) situatie op de ander volgt. Het gaat hier om een oude graaf, die uit geldnood zijn kasteel koopt aan een mosterdfabrikant, maar het toch in de familie tracht te houden door zijn dochter met hem te laten trouwen. De adellijke oude heer is zeer conservatief, de jonge mosterdfabrikant zeer progressief. Dat alleen schept natuurlijk al grote problemen. Het spreekt vanzelf dat aan het eind van het verhaal alles zich ten goede keert. Was de keuze van het stuk wat minder geslaagd, „De Maskers" kwa men redelijk goed voor de dag. Er werd met veel vaart en routine ge speeld en de zaal toonde zich daar dankbaar voor. Na het toneel was er het gebrui kelijke gezellige samenzijn, waarbij de stoelen aan de kant werden ge zet. Veel te vroeg naar de zin van de meesten kwam ook aan het dan sen tenslotte een eind. VERKEER OP 3 OKTOBER De commissaris van politie maakt bekend, dat op 3 oktober, krachtens besluit van burgemeester en webhou ders, de binnenstad1 van Leiden op de gebruikelijke wijze zal worden afge sloten voor bespannen wagens, rij- en trekdieren en vee en motorrijtuigen meer dan twee wielen van 7 uur >orm. tot 6 uur nam. Onder verwijzing naar de betref fende publikaties wordt bekend ge maakt, dat eeni beperkt aantal ont heffingen van bedoelde rijverboden zal worden uitgereikt, indien kan worden aangetoond, dat tot het toe laten van de omschreven categorie vervoermiddelen een dringende reden bestaat. Mondelinge aanvragen tot het verkrijgen van een ontheffing kun- uitsluitend gedaan worden op woensdag, 30 september, donderdag, vrijdag, 2 oktober 1964 van 9—12 uur voorm. en van 2—5 uur nam. aan het bureau van politie. Zonne veldstraat 10. Schriftelijke aanvragen worden alleen in behandeling genomen, in dien daarin duidelijk vermeld staan: aam van de aanvrager, 2. voor welk soort vervoermiddel de aanvraag geldt, 3. bij motorrijtuigen het ken teken daarvan, 4. reden van de aan vraag. Aanvragen welke niet volledig zijn of na 2 oktober binnenkomen, worden niet in behandeling genomen. Nogmaals wordt er op gewezen, dat slechts voor urgente gevallen een ontheffing wordt verstrekt. Mindervaliden naar optocht Ook dit jaar zullen de zieken en mindervaliden in de gelegenheid worden gesteld om op de Breestraat, in de omgeving van de Stadsgehoor- en het Postkantoor, de 3 okto- beroptocht gade te slaan, zonder in het gedrang te komen of het uit- zich te belemmeren. Het publiek wordt verzocht zich in verband hiermee niet op te stel- aan de noordzijde van Bree straat 80 tot het Belastingkantoor, Breestraat 40. Diegenen, die niet of moeilijk kun nen lopen, kunnen worden afgehaald en weer thuisgebracht, indien zij dit bij het afhalen der plaatsbewijzen schriftelijk aanvragen. De plaatsbewijzen kunnen worden afgehaald op vertoon van een be wijs van invaliditeitsrente of onge- vallenrente of een lidmaatschaps kaart van de A.N.I.B. of een zus terorganisatie. Het afhalen der plaatsbewijzen kan geschieden a.s. dinsdag des avonds van 8 tot 9 uur in het ge bouw „Ons Centrum" Hooigracht 84, Leiden. Hier zij nog eens uitdrukkelijk me degedeeld dat op 3 oktober geen plaatsbewijzen kunnen worden ver strekt en dat deze uitsluitend dienen voor zieken en invaliden, dus niet voor ouden van dagen. Ziekenhuizen, zusters, verpleegte huizen e.d. dienen zich te wenden tot het secretariaat van de Alg. Ned. Invalldenbond, Verlengde Nassau- straat, tel. 21855. Gouden bruiloft Uurtje vrij om te trouwen ,Ik moest op mijn knieën smeken bij mijn kapitein om een uurtje vrij te krijgen om te trouwen" vertelt de heer C. Vijlbrief, die 7 oktober a.s. 50 jaar getrouwd is met H. van Oos ten Het vierde regiment Infanterie bij de oude Leidenaren welbe kend was toen namelijk gemobili seerd en ook de heer Vijlbrief dien de als soldaat bij dat onderdeel. De heer Vijlbrief 70 jaar, gezond als vis heeft nagenoeg zijn he le leven bij de N.V. Zaalberg ge werkt. „Ik herinner me nog goed de tijd, dat Zaalberg zelf nog als directeur door de fabriek liep. Dat u heel anders" aldus de heer Vijlbrief, die zijn tijd na zijn pensio nering onder meer doorbrengt met het houden van vissen en vogeltjes. Ook mevrouw Vijlbrief-Van Oosten (68) kan zich verheugen in een bla kende gezondheid. Trots vertelt zij over haar 6 kinderen, 13 kleinkinde ren en 2 achterkleinkinderen, die op 7 oktober het kleine huisje aan de Lusthoflaan 44 overvol zullen ma ken. Het echtpaar Vijlbrief is ook al i 50 jaar geabonneerd op het Leidsch Dagblad. ICC-jazzavond in L. de Coligny-hbs Een van de jaarlijkse evenementen van de ICC (Interscholaire Contact Commissie) is de jazzavond. Deze werd gisteravond in de aula van de Louise de Coligny-h.b.s. gehouden. Ongeveer 350 leerlingen van middel bare scholen uit Leiden en omgeving hoorden hoe Michiel de Ruyter een overzicht van de geschiedenis van de jazz gaf. Op zijn bekende vakkundige wijze liet hij. aan de hand van grammo foonplaten van hoogtepunten uit de geschiedenis van de jazz, de ontwik keling zien, die de jazz in de afge lopen halve eeuw heeft doorgemaakt. „Hoe jazz ontstaan is weet geen mens" was een van zijn conclusies. Wel bekend zijn de vele invloeden, die deze muziek ondergaan heeft zo als die van de Franse harmonie- niuziek, de Creoolse muziek en de religieuze negermuziek. In de afge lopen vijftig jaar hebben deze invloe den en de voortdurende perfectione ring zowel van instrument als instru mentalist het gezicht van de jazz- van-vandaag bepaald. Michiel de Ruyter („laat dat klappen maar, want King Oliver is toch allang dood") heeft overigens niet die aan dacht gekregen, die hij waard was. De zaal was bepaald rumoerig en vooral tijdens het spelen van de pla ten was weinig aandacht bij de jon gelui te bespeuren. Na de pauze tra den het trio van Cees Nix en Moa- nin' Attics op. Er was een half uur te laat met het programma begonnen, waardoor het gedeelte na de pauze nogal in de verdrukking kwam. Advertentie Zoekt een GERO-CASSETTE van f 40.— of f 400.—. v. d. WATER, Haarlstraat 207 heeft het. De Gero-specialist. J.CAHEN SPRAK V00REXP0GE De Leidse afdeling van de Neder landse Vereniging van Ex-politieke gevangenen (Expogé) opende gister avond in de onder-officiersmess van de Doelenkazerne het seizoen met een goed bezochte ledenbijeenkomst. De heer J. Cahen uit Haifa (Israël) hield een lezing met als onderwerp „Enkele hoogtepunten uit het Oude en Nieuwe Testament". De heer Ca hen oud-Leidenaar en oud-bestuurs lid van Expogé) woont sedert 1948 in Haifa, waar hij meewerkt aan de economische ontwikkeling van Israël. In zijn vrije tijd maakte hij een grondige studie van het Oude en Nieuwe Testament. Aan de hand van bijbelteksten vertelde de heer Cahen bijzonderheden over de gebeurtenis sen, die zich in die tijd in Israël hebben afgespeeld. Hij lichtte zijn le zing toe met dia's. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Alblasserdam (wijkgem. Ill) E. M. Ooltgensplaat R. C. Cuperus Rouveen te St.-An.nala/nd H. A. v. Slooten te Voorthuizen te Oude- sohool A. ter Stee ge te Burum. GEREF. KERKEN Beroepen te Velp (2e pred.pl.) J. H. Kappers ,te Oegstgeest. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Klundert B. Bijleveld te Bussum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Werkendam P. Blok te Dlrksland. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen te Leeuwarden A. J. Buur- DOUWE EGBERTS Zachte geurige pijptabak Bloemen- en fruit- tentoonstelling De heer P. Visser, voorzitter van het Algemeen Verbond van Volks- tuindersverenigtngen in Nederland verricht hedenmiddag de officiële opening van de dahlia- en fruitten- toonstelling, die door de leden van de amateurfniitteeltclub Prof. ir Spren- ger" en de Leidse Dahliavereniging „Joban Mater" ln het clubgebouw van „Ons Buiten" gezamenlijk werd georganiseerd. Teneinde deze vierde expositie van de door hen zelf gekweekte produk- ten ditmaal nog beter dan in de drie voorgaande jaren in te richten, zijn de amateur bloemen- en fruitkwe kers tot diep in de nacht in touw ge weest met het opbouwen en inrichten van een groot aantal stands, die in derdaad, zowel wat betreft het assor timent als de kwaliteit van de geëx poseerde produkten, de verwachtin gen hebben overtroffen. De jury had bij haar beoordeling en keuring lof voor de wijze waarop deze expositie was verzorgd en voor de kweekresul- taten, die werden bereikt De expositie Is voor belangstellen den vandaag geopend van 15 tot 19 uur en morgen van 10 tot 19 Uur. Het clubgebouw van het volkstuin complex „Ons Buiten" is te bereiken via de Verlengde Marnixstraat „De vijf hoven" sluit seizoen af Leidsters en leiders, die het afge lopen seizoen de jongelui van de speeltuinvereniging ,.De vijf hoven" onder hun hoede hebben gehad wa,- ren gisteravond bijeen in „'t Boshof" aan de Hoflaan om op feeste lijke wijze afscheid te nemen van het seizoen. De voorzitter van „De vijf hoven" bracht hen dank voor het vele werk dat verricht is. Hij wees er op, dat er by „De vijf ho ven" in tegenstelling tot andere speeltuinverenigingen nooit een te kort aan medewerkerssters) is ge weest. Na de vertoning van drie amusementsfilms kon er gedanst worden op de muziek van het trio „The Mellow Towns". JEUCDRATEL" OPGERICHT De dynamische ontwikkeling van de thans bijna 14 jaar bestaande Werkgemeenschap „De Ratel" (gehuisvest in het Leidse Volkshuis) en de daarmee gepaard gaande uit breiding van haar activiteiten bracht met zich mee, dat reeds geruime tijd de wens werd gekoesterd om ook voor de jongeren een „Ratel" te ver wezenlijken. Gezien het grote aantal jongeren, dat als lid hiervan wil toe treden, is dezer dagen de oprichting van de „Jeugdratel" een feit gewor den. Binnenkort zal zij met een eigen werkprogramma starten. Dit werkprogramma omvat onder meer maandelijkse bijeenkomsten met ge varieerde activiteiten alsmede een cursus in boetseren, houtbewerken en (eenvoudige) EHBO. Onder grote belangstelling van de zijde der Waddinxveense in woners werd gisteren - zoals wij reeds meldden - omstreeks het middaguur de zwaar beschadig de brugdoor de drijvende bok Jumbo van de steunpunten ge licht. De foto geeft het moment weer, waarop de brug tussen de beide heftorens uitkomt. Het ge vaarte is op de gemeentelijke los- wal aan de Noordkade gelegd. (Foto Leldach Dagblad) ZILVERSCHAT IN PLAFOND (Vaai onze correspondent) In het gebouw van een textlel- gToothandel in Amsterdam, dat maandag door brand gedeeltelijk werd verwoest, heeft een verzeke ringsinspecteur een grote hoeveel heid tafelzilver, wat zilveren gul dens, snuisterijen en een huwelijks- acte in het plafond gevonden. De huweiyksacte vermeldt de namen van een joods echtpaar, dat in 1937 is getrouwd, Wolf de Groot Janette Nathans. Het echtpaar heeft ln het huls gewoond, maar is ln de oorlog door de Duitse bezetters naar een nietigingskamp gestuurd en niet meer teruggekeerd. Uit de papieren blükt voorts, dat in 1939 een dochter is geboren. De politie tracht haar op te sporen. Reeds is gebleken dat z{j in 1946 naar Curasao is vertrokken. Nieuwe uniformen voor Werkmans Wilskracht' De Harmoniekapel „Werkmans Wilskracht" zal op maandagavond a.s. om 20.00 uur in het Van der Werffpark weer een gemeenteconcert verzorgen. Ook bij de komende 3 ok toberfeesten zal „Werkmans Wils kracht" meewerken om aan de tra ditionele optocht muzikale luister b(J te zetten. Voor de leden van Leidens oudste ruim 62 jaar bestaande harmoniekapel krijgt het geheel een feestelijk tintje. Op 3 oktober a.s. zullen zij zich aan het Leidse publiek presenteren in hun nieuwe unifor- waarmee een reeds lang gekoes terde wens in vervulling is gegaan. De huidige uniformen verkre gen ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan werden voor het eerst eveneens op 3 oktober gedragen in 1951, waren om verschillende re denen aan een vernieuwing toe. Dank zij onder meer enkele actie» in de WW-leden, w.o. een glazen* i papieractie, de financiële steun in particulieren en Leidse bedrij- :n konden alle problemen worden opgelost en zal „Werkmans Wils kracht" op 3 oktober a.s. „verjongd** buiten uit kunnen treden. De oplossing van het uniformprobleem heeft tot gevolg, dat WW nu weer een aantal klarinettisten, tamboers en hoornblazers kan plaatsen. Spoedig verkiezing in Brits Guyana Gouverneur Sir Richard Luyt van Brits Guyana (buurman van Suri name) heeft gisteravond in een radiotoespraak bekendgemaak.t dat het parlement is ontbonden en dat op 7 december algemene verkiezin gen zullen worden gehouden, voor het eerst volgens het stelsel van evenredige vertegenwoordiging. Het parlement, dat tot dusver bestond ïen wetgevende vergadering van vijfendertig en een senaat van der tien leden en sinds augustus 1961 in functie was, zal worden .vervangen door een enkele kamer van drie envijftig leden- De gouverneur maakte ook de vrijlating bekend van vice-premier Brindley Berm, voorzitter van de regerende Progressieve Volksparty en vier andere P .P.P.-leiders, die op 13 juni in hechtenis waren genomen wegens het aanzetten tot geweld (de gouverneur had in mei de noodtoe stand afgekondigd na hevige rassen- onlusten) De P.P.P. heeft de vorige maand al aangekondigd, dat zij „onder pro test" aan de komende verkiezingen zal deelnemen. De waarnemend- voorzitter, Ash ton Chase, en mevr, Janet Jagam^ algemeen secretaris van de partij en echtgenote van premier Chedidi Jagan, hebben ge zegd, dat de P.P.P. „zich krachtig blijft verzetten tegen het stelsel van evenredige vertegenwoordiging, dat de kolonie door de Britse regering is opgelegd in een vorm en op een wijze, die de nederlaag van de party moet verzekeren". De Progressieve Volksparty, wier aanhangers voornamelijk uit men sen van Indiase afkomst bestaan, huldigt het tot dusver toegepaste stelsel van eenvoudige meerderheid. Evenredige vertegenwoordiging wordt voorgestaan door Forbes Bumhams van het voor het over grote deel uit negers bestaande Nationale Volkscongres, de voor naamste oppositieparty. Rode Kruis-hulp voor Stanleystad Een vliegtuig van het Internatio nale Rode Kruis, met artsen en medicamenten aan boord, is gisteren in het door opstandelingen bezette Stanleystad geland. De vlucht werd uitgevoerd met een gehuurde Zwitserse DC-4. Er bevon den zich vier artsen en twee Rode Kruisfunctionarissen aan boord. Men wist in Leopolds tad niet of getracht zal worden op de terugreis leden van de 525 zielen tellende blanke bevol king van de stad te evacueren. Er zijn zes weken van onderhan delingen tussen het Internationale Rode Kruis, ambtenaren van de Verenigde Naties en de opstandelin genregering aan het zenden van hel vliegtuig voorafgegaan.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3