LEIDSCH DAGBLAD Amerika verrast door een staking in antoindiistrie Suurhoff„Loonstop is niet te verwezenlijken" General Motors en vakbond konden het niet eens worden bezwaar egen olgeld Westduitse kanselier bezorgd over gang van zaken in NAVO Diefstal postkantoor te Leiden opgelost b.p. BUILDING PRODUCTS van EGM0ND TV NOORDZEE Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1964 No. 31375 Plrecteur: E. A_ E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, f3.35 per maand, f. 0.78 per week DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 (Van onze correspondent in Washington) Ruim 260.00 arbeiders van General Motors, een van Amerika's utoreuzen, gingen gisteren tot staking over, waardoor een hele fabrieken, verspreid over de hele Verenigde Staten, stil wam te liggen. Gestaakt werd omdat de autoarbeidersbond, die wordt geleid oor Walter Reuther, geen overeenstemming met General Motors id weten te bereiken over een nieuwe arbeidsovereenkomst voor komende drie jaren. De onderhandelingen daarover liepen gistermorgen vast op sen van Reuther tot verbetering van de arbeidsomstandigheden, aarop het autoconcern niet wilde ingaan. sprek met General Motors zonder al te grote problemen zou verlopen. De gisteren uitgebroken staking heeft niet alle General Motors-be drijven lamgelegd. Die delen van het concern, die onderdelen produceren voor Ford en Chrysler werken door, hetgeen uiteraard extra hatelijk is omdat daardoor voor de directe con currenten van General Motors geen enkele stagnatie in de produktie ontstaat in deze herfstdagen, waarin alle grote autobedrijven met hun nieuwe modellen uitkomen. General Motors zelf had juist de zer dagen zijn nieuwe produkten aan het publiek voorgesteld en aange kondigd dat de produktie van al dit glimmende lekkers op hoog toerental was gebracht. De staking dreigt natuurlijk ook allerlei industrieën te teisteren, die van de autoindustrie afhankelijk zijn. Het werk behoeft by General Motors niet lang stil te liggen of de produ centen van staal, glas, ruber, alu minium en andere metalen zullen het gevoelig aan hun order-porte feuille merken. Prijsbeleid van regering thans ernstig bedreigd Ie staking treft Amerika's regering zakenleven enigszins onverwacht, dat de autoarbeidersbond in de jelopen weken juist overeenstem- ng over nieuwe contracten had reikt met Chrysler en Ford ver- chtte iedereen, dat het loonge- C.H.U. >e Christelijk Historische Unie dt het niet verstandig om naar tijdperk van de diligence terug gaan en heeft daarom bezwaar en de door de regering aangekon- de heffing van tolgeld op de voor- imste autowegen, aldus het eerste merlid, prof. dr. J. W. van Hulst een gisteravond voor de leden van CHU-Kamerkring Den Haag ge lden lezing. Ie Chrliteiyk Historische senator ak de verwachting uit, dat de ctievoorzitter van zyn party in Tweede Kamer, mr. H K J. Beer- k, hierop tijdens zyn politiek jnentaar op de troonrede nader ingaan. Namens mr. Beemink cht prof. Van Hulst naar voren, de CHU bovendien zal aandrin- i op meer vrijheid in de woning- vr. Enerzyds is men gelukkig met In de troonrede genoemde toene- ig van de woningbouw, maar an- zjjds acht men particulier initia- nog onvoldoende, terwyl mr. mink bovendien van oordeel is, de gemeentelyke en provinciale rheden tot een grotere zelfstan- besluitvorming moeten kunnen uor het overige deel heeft de inrede evenals de miljoenennota n ongunstige indruk op de CHTJ laakt, zo zal mr. Beemink bin- ikort in de Tweede Kamer mee- EERBERICHT E RANDERLIJKE BEWOLKING wakke storingen trekken van nje naar het noorden en noord- zy zullen in de komende 24 ons land aanleiding geven tot nderlyke bewolking en verspreid komende buien. Gedurende de nacht kan zich weer plaat- k mist vormen. In het tempera- rverloop komt nog weinig ver ering. Zwakke wind uit uiteen- nde richtingen (Opgemaakt om iur). 27 SEPTEMBER tin op: 06.34, onder: 18.27 uur. i op: 21.39, onder: 13.39 uur. Dogwater in Katwyk: 6.42 uur en uur, laagwa-ter: 2.32 uur en uur. 28 SEPTEMBER Dn op: 06.35 uur, onder 18.25 uur. T.v.-zendtijd voor Socutera De minister van O., K. en W. heeft met ingang van 1 oktober tv-zend- tijd toegewezen aan de stichting „Socutera" in Den Haag en wel vyf minuten per week en elke vierde week vyftien minuten. In de stich ting „Socutera" (voor sociale en cul turele televisie- en radiozaken) zyn vertegenwoordigd: de Stichting Cen traal Overleg Fondsenwervingsacties, de Stichting Collecteplan en de Stichting Centraal Archief en In lichtingenbureau inzake het Inza- melingswezen. De dagen en uren, waarop de bovengenoemde stichting zal uitzenden, worden na overleg met deze stichting vastgesteld door het bestuur van de NTS. De Franse kinderen, die ont voerd waren, herenigd met hun ouders. Links mevr. Biet met haar zoontje Joel, rechts vader Guillon met zijn dochtertje Christine en zijn zoontje Patrick. Gezien de ernstige consequenties, die dit kan hebben voor de gehele economie van het land en boven dien ook voor de presidentsverkie zingen van begin november, is te verwachten dat de betrokkenen èn de regering in de komende dagen alle zeilen zullen by zetten om het con flict te beslechten. Maar voorlopig lykt er weinig hoop op een spoedige regeling. De directie van General Motors leek gisteren woedend over de staking, terwyi vakbondsleider Reuther van geen wyken wilde weten. Een langdurige stillegging van het werk, zoals het record van 113 dagen in 1945—1946, lykt echter uitgesloten. Het arbeidsconflict valt overigens midden in de groeiende kritiek, in zakenkringen maar ook in Washing ton, op de overeenkomsten die de autoarbeidersbond met Chrysler en Ford had gesloten. Het nieuwe loon- pakket, dat in deze contracten werd omschreven, bevatte een loonsverho ging van rond 55 dollarcent per uur in de vorm van hogere pensioenen, langere werkpauzes en meer vakan tiedagen. Deze loonsverhoging wordt in Washington berekend als 4,3 pro cent hetgeen 1,1 procent hoger is dan het percentage der produktie- stijging, dat de regering als uiterste grens voor loonsverhogingen heeft aanbevolen om inflatie tegen te gaan. De autoarbeiders zeggen echter, dat hun bedryfstak een onvoorstel bare hausse beleefd en dat de ver hoging daardoor verantwoord is. Op zichzelf lykt dit waar, want de grote autoconcerns hebben al laten weten dat zy de verkoopspryzen van hun produkten niet zullen verhogen. Maar het gevaar is natuurlyk groot dat parallelle looneisen binnenkort gesteld zullen worden in minder florerende bedrijfstakken, die dan gedwongen zouden kunnen worden hun pry zen op te schroeven. Daardoor zou het door de regering Johnson beoogde stabiele prysbeleid in de knel kunnen komen en inflatie onvermydelyk zyn, waardoor de prestatie van de kabinetten-Kenne- dy-Johnson om de ontwaarding van de dollar in de afgelopen vier jaar te beperken tot in totaal 3,9 cent (tegen 7,2 cent tydens Eisenhowers tweede ambtsperiode) veel van haar glans zou verliezen. De aangekondigde spoorwegstaking gaat intussen niet door. De vakbon den trokken hun stakingsorder in, nadat een akkoord was bereikt met de spoorwegdirecties. Wat dit ak koord inhoudt is niet bekend. Het geschil gold eisen van het spoorweg personeel inzake garanties voor sa lariëring of schadeloosstelling met het oog op mogelyk ontslag of sala risvermindering bij de voortschry- dende automatisering. Aan Prinses Beatrix, die in Utrecht demonstraties bijwoonde ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Vereniging ter Bevordering van de Landbouw- tuigpaardfokkerij, werd een schimmelkleurige merrie aange boden. De Prinses met haar aan winst. (Van onze parlementaire redactie) „Hoe de regering bij een voortdurende spanning op de arbeids markt en een stijging van het prijspeil met een percent of vijf de krachttoer van een loonstop denkt te kunnen volbrengen, is niet duidelijk". Dat zei de heer J. G. Suurhoff, voorzitter van de Partij van de Arbeid, gisteravond in Voorburg in commentaar op de troonrede en de miljoenennota. Hij noemde beide regeringsstuk ken teleurstellend. „We zitten weer dik in een over- besteding", zo hield hij zyn toehoor ders, leden van de plaatseiyke afde ling van de PvdA, voor. „Een nieuwe bestedingsbeperking sluipt op kouse voeten naar binnen". De heer Suur hoff, ten tyde van de jongste be stedingsbeperking (in 1956) zelf mi nister van Sociale Zaken in het ka- binet-Drees, zei dat de regeringspar tijen er bij de laatste verkiezingen steeds op hebben gehamerd dat re geren met de PvdA altyd uitloopt op overbesteding. Was er echter in 1956 een tekort van 750 miljoen op de betalingsbalans, over dit jaar wordt een tekort van maar liefst 1250 miljoen gei-aamd, zo tekende hy aan. Eenzijdig Volgens de heer Suurhoff sohryft de regering de overbesteding een- zydig toe aan de recente loonexplo sie, terwyl zij over de toeneming van de investeringen (met 13 procent) in alle talen zwijgt. Behalve van uitstel de (al zo vaak aangekondigde) belastingverlaging en de verhoging een aantal heffingen (weggeld, collegegelden, extra-belasting op si garetten en benzine) verwacht de regering herstel van het economisch evenwicht van een feitelyke loon stop. Hoe die loonstop gerealiseerd zou moeten worden by een stygend prijspeil en een spanning op de ar beidsmarkt, valt evenwel niet in te Eerste voorwaarde voor rust aan het loonfront, moet volgens de heer Suurhoff toch zyn het scheppen van een gunstig klimaat. Hy sprak zich in dit verband uit voor de invoering van een vermogenaanwasbelasting en meende dat beperking van de extra salarisverhogingen in de overheids sector (het zogenaamde vierjaren plan van minister Toxopeus) gebo den is, terwyl ook ministers en ka merleden een veer zouden moeten laten. In plaats van de invoering van weggeld had de heer Suurhoff liever een verhoging van de benzine belasting gezien. Waar de PvdA een algehele afschaffing van het school geld voorstaat, toonde hy zich tegen stander van de aangekondigde ver hoging van het collegegeld. Van correspondentie in Bonn) Het bezoek van Chroestsjow aan Bonn gaat gewoon door, verklaarde gistermiddag Bondskanselier Erhard tydens een druk bezochte perscon ferentie De verklaring van de kan selier is met spanning tegemoet ge zien na de complicaties rond de komst van de Sowjetrussische premier. Want nog steeds zoekt in een kliniek in Bonn de ambassade employé Horst Schwirkmann gene zing voor de gifgasaanslag die in het Sagorsk-klooster in de Sowjet- Unie op hem werd gepleegd Schwirkmann die aan de Westduit se ambassade in Moskou verbonden was stond bekend als een expert in het opsporen van afluisterapparaten Kanselier Erhard verklaarde op zyn persconferentie dat de hele affaire een „zeer negatieve uitwerking" in de Bondsrepubliek had gehad en hy sprak over de nota van ambassadeur Smirnow als een volkomen onbevre digend en toereikend antwoord In verband met de komst van Chroesjtsjow naar Bonn merkte kan selier Erhard met grote nadruk op dat er van een „terug naar Rapallo" geen sprake zou zyn. Erhard doelde hiermee op het in 1926 tussen het toenmalige Duitsland en de Sow jet- Unie gesloten verdrag waarby in feite het verdrag van Versailles ont doken kon worden. Het verdrag duikt geregeld op als een spookbeeld van op directe eigenbaat berustende Duitse oriëntatie op de Sowjet-Unie met verwaarlozing van zyn afspra ken jegens het Westen. Van belang was wat Erhard zei over de NAVO ten aanzien waarvan hy constateerde dat die gebukt gaat onder gebrek aan besluitvaardigheid. Het zou verstandig zyn als de Ame rikaanse president na de verkiezin- en president De Gaulle van Frankryk met elkaar gaan praten want zoals het nu is kan de ver dragsorganisatie niet doorgaan. Er hard noemde het natuurlyk dat lieuwe Amerikaanse president na de verkiezingen naar Europa komt daaruit zou een werkelijke top conferentie kunnen voortkomen Noordivijker nam negentien biljetten van honderd door het loket weg Een 18-jarige inwoner van Noordwijk, die vorige week woens dag door de politie te Rotterdam terzake van diefstal werd ge hoord en daarna is ingesloten in het Huis van Bewaring aldaar, heeft nu bekend dat hij de onlangs gepleegde diefstal van negen tien biljetten van honderd gulden uit het postkantoor te Leiden, heeft gepleegd. By fouillering werd op hem een bedrag van f 1200 gevonden. Hy gaf eerst over de herkomst van dit geld diverse verklaringen. Gisteren be kende hy dat dit geld afkomstig was van deze diefstal te Leiden. By een verhoor door de opsporingsdienst der PTT in Den Haag kon aan de hand van de reeds verzamelde gegevens worden vastgesteld, dat deze verkla ring omtrent de diefstal te Leiden juist was. Vraagt advies by: OBOLEUM Het meest toegepaste middel tegen weersomstandigheden schermen. Het aangewezen middel voor houtryke bouw, o.a. bungalows, woonschepen, directieketen, zomer huisjes, barakken, broeikassen, woon wagens, schuren enz. vochtrepulerend (voorkomt blaar- vorming) waterafstotend houtconserverend brandvertragend. „DE SCHILDER", N. v. GROENINGEN - Morsstraat 31 LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING De Noordwyker heeft meegedeeld, dat hjj tydens een moment van af wezigheid van de loketambtenaar kans heeft gezien via het loket het geld weg te nemen uit een op de lokettafel staande geldbak. Dank zy zijn lichaamslengte heeft hy dit zy het met enige moeite kunnen klaarspelen. Van het geld had hy enkele goederen gekocht, die in be slag werden genomen. Advertentie BETER BONT ENORME KEUZE VERANTWOORDE ADVIEZEN 3 punten die een bezoek volkomen rechtvaardigen. BREESTRAAT 173 (Advertentie) f Weekblad [^Üj Het enige programmablad met alle programma's. Ook van Doe wat duizenden doenl Neem ook een abonnement. Schrijf vandaag nog naar: YELEVizIER Postbus 2 - Lelden (§ucf ws CJit het Leidsch Dagblad van 27 Sept. 1864: 1 (Advertentie) B. H. Pér el, 1 -pedicure (likdoornsnijder aan het hof van HJI.M.M. 1 den Koning en Koningin der Nederlanden, is te ontbieden bij den heer J. Boekman, Maarsmansteeg, van 's mor- gens 8 tot des namidd. 5 ure. (Advertentie) wordt ver- h.nad, een koek- en banket bakker sbediende. Salaris f 5 a 10 per week naar bekwaam- heid. Franco brieven L. Dag- i blad, onder letter a. 2.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1