Jan Cremer bij Elegance te rade OPENINGSCONCERT K. EN O. BRACHT MELODIEENRIJK DOM Vaticaans Concilie over verklaring joelen en niet-cliristenen v.h. Sanders Co. N.V. Het voor en tegen van de ombudsman ERVAREN METAALDRAAIER ERVAREN BANK-PLAATWERKERS FIRMA KASTEEL ASSISTENT(E) EEN TYPISTE VERKOOPSTER hoek herenhuis leerling-verkoopster vrouwelijk fabriekspersoneel BESCHAAFDE JUFFROUW MEVROUW SWARTBERG Mrs. Ph. J. de Ruyter de Wildl c.s. secretaresse Hulp in de huishouding PLAATWERKERS BANKWERKERS enz. LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1964 De zer dagen publiceerden wij een foto van een schilderij van Cremerde schrijver van „Ik, Jan Cremer", dat door Simon Vinkenoog ten bate van de noodlijdende „Kroniek voor Kunst en Kuituur" te Amsterdam verkocht werd. Een belangstellende lezer heeft ons het mei-nummer 1963 van het tijdschrift „Elegance" ver- strekt: de voorpagina wordt gesierd door het portret van een 13-jarige leerlinge van de Royal Ballet School in Engeland. Dit portret vormt wel een merkwaardige en opvallende gelijkenis met dat van Jan Cremer. Wij veronderstellen, dat de schilder door dit voorbeeld geïnspireerd is geweest en er een zorgvuldige kopie van heeft gegeven. Is hier nog sprake van eigen werk? Links: het portret in „Elegance"reeks: het portret van Jan Cremer. VN-leger blijft op Cyprus I De Veiligheidsraad heeft gisteren het mandaat van het VN-leger op Cyprus tot 26 december verlengd. Een resolutie daartoe was ingediend door Bolivia, Brazilië, Ivoorkust, Marokko en Noorwegen. Deze reso lutie werd na een debat van tien dagen eenstemmig aangenomen. Na de stemming maakte secreta ris-generaal Oe Thant bekend, dat tussen Turkije en Cyprus overeen stemming is bereikt over aflossing van eenderde van het Turkse mili taire contingent op Cyprus. Deze af lossing was tot nu- toe door Cyprus geweigerd en de kwestie dreigde be gin deze maand ernstige vormen aan te nemen. Oe Thant zei voorts Al fredo Bernardes (Brazilië) benoemd te hebben tot zijn persoonlijke ver tegenwoordiger op Cyprus, in de plaats van Galo Plaza Lasso, die nu VN-bemiddelaar is. Oe Thant maakte verder bekend, it is overeengekomen de weg van Kyrenia, tot nu toe beheerst door Turks-Cypnioten en Turken, onder uitsluitend toezicht van het VN- leger zal worden geplaatst. Vice-president Kütsjük van Cyprus heeft intussen een telegram aan secretaris-generaal Oe Thant gezon den waarin hij er over klaagt dat, ondanks de door president Makarios afgekondigde opheffing van de eco nomische blokkade, de Griek-Cyprio ten nog steeds de strengste beperkin gen toepassen bij de bevoorrading van het Turks-Cyprische volksdeel. 'remières van het Scapino Ballet Op 30 september zal het Scapino allet onder artistieke leiding van ms Snoek in de stadsschouwburg Tilburg de première dansen van >t meisje met de zwavelstokjes" ,r het gelijknamige sprookje van dersen. De choreografie is van Rebel, de muziek van Julius ffaro en Ton Dissevelt. Dit bal- is gemaakt in opdracht van het aisterie van O., K. en W. roorts zullen in première gaan Pauwhof" (Ernst W. Bohm - •los Chavez) en „Dansen met •rwerpen" (Angiola Sartorio org es Auric) Essayprijs-Amsterdam voor J. Kamerbeek en W. van Amsterdam hebben loten, de „Essayprijs-1963" van de neente Amsterdam toe te kennen Kamerbeek jr. voor zijn in verschenen bundel „creatieve dijver". De jury, die B. en W. om- nt deze toekenning adviseerde rd gevormd door mevr. dr. E. G. PerronDe Roos en de heren K. en A. Morrien. lederlandse mode in Amerika Amerikaanse confectie-in- (trie zal volgend jaar de zomer- le zoveel mogelijk op Nederland ramen. Dit in navolging van januari-nummer van het in de nigde Staten verschijnende da- (blad „Mac Call", dat geheel aan land gewijd zal zijn. mode-redactrice van dit blad, 8,5 miljoen exemplaren) iSj eht met een fotograaf en twee WM nnequins een bezoek van tien da- 1 i aan Nederland. Het doel van fc-1| reportagereis van mejuffrouw Vir ile ia Steele was vooral om de Ame- *pp lanse huisvrouwen zoveel moge- J suggesties op het gebied van de- - =1 ling, de woninginrichting, de me- jf samenstelling en het gebruik r' asccessoires te doen. Men heeft '-M (iet naar gestreefd om Nederland een andere zijde te laten zien, - ,v| die de toeristen kennen, maar -f is juist op dit voor vele Ame- XI"! nen vertrouwde stramien dieper gaan. toonaangevende modehuizen in de lenigde Stafen zullen zich op ad at j van „Mac Call" door de Neder- ]lfise klederdrachten laten inspire- I en oranje, wit en helblauw tot dkleuren kiezen, terwijl grote wa- huizen het publiek Delfts- w, reprodukties van zeventiende ffse meesters en tulpen te koop rieden. Nederlander zesde in bijbelwedstrijd te Jeruzalem Nederlandse bijbelkampioen, de arige P. ten Have uit Scheemda, (aide de zesde plaats met 16 pun- in de wereldbij bel wedstrijd in zalem. De wedstrijd begon dins- ivond en duurde tot in de vroege van vrijdagochtend, winnaars waren een Australi- boekhouder, een Israëlische iiud-student. een Finse studente en Nieuwzeelandse teler met 45, 44, 38.5 en 37 punten. Wayenbergsolist van groot formaat In een uitverkochte Stadszaal (enige honderden moesten worden afgewezen!) opende K. en O. gister avond het nieuwe muziekseizoen met een „populair" orkestconcert, zoals dat in de wandeling nog immer heet: „Moldau" van Smetana, eerste pianoconcert van Tsjaikofski en Beethovens „Vijfde". Drie wereld veroveringen en alle overbekend. Kan echter ooit een kunstwerk te bekend zijn? Bezwaren op dit stuk komen zo vaak van belanghebben den. Misschien zegt iemand, dat de „Moldau" niet in de schaduw kan staan van Beetht-vens geniale worp en dat in Tsjaikofski alleen de finale van meesterschap getuigt. Dit geven we toe. Maar laten we dan de arge loze hartelijkheid en de muzikanten- warmte bij Smetana in onvolmaakt heid mogen liefhebben, en de nobele roerende eerlijke weemoed in het mididen van het pianoconcert en de betoverende breed beierende inlei- Geen capitulatie voor De Gaulle, zegt Lefèvre De Belgische premier Lefèvre heeft in Antwerpen verklaard, dat de voor stellen van minister Spaak voor de Europese politieke samenwerking geen „capitulatie" zijn voor de op vattingen van president De Gaulle. Sprekende voor het Europees Stu die- en informatiecentrum over het onderwerp „Europa, democratie of technocratie?" zei Lefèvre, dat Bel gië, de toetreding van Engeland tot de Europese gemeenschappen nog evenzeer wenst als vóór het Franse veto van januari 1963. „Het verzet tegen de toetreding van Groot-Brittannië is en blijft een gebaar, dat is geinspireerd door na tionalisme, niet zozeer economisch dan wel politiek en cultureel. Deel neming van Groot-Brittannië zou aan de Europese Gemeenschap het gewenste evenwicht geven en deze beveiligen tegen een eventueel Frans of Frans-Duits overwicht." Premier Lefèvre voegde hieraan toe, dat Engeland „er stellig toe zou bijdragen om van een verenigd Euro pa een waarachtig democratische ge meenschap te maken". „Het parlementair regime is Groot-Brittannië langer en steviger gevestigd dan in Frankrijk of Duits land. Het is dus waarschijnlijk dat Engeland zou streven naar meer genschap van het Europese parle ment en naar beperking van de macht der Europese technocratische uitvoerende lichamen". ding tot het inderdaad lege en lang- i gesponnen eerste deel Want d'eze avond bracht een rijk dom aan bevattelijke melodieën, die u door het leven begeleiden kunnen, willen en zullen. Velen hebben giste ren denkelijk voor het eerst de sym fonische orkest-drempel overschreden en nieuwe levensschoonheid ontdekt. Ze hebben blijde meegeklapt, geest driftig hun dank uitend voor de componisten, Van Otterloo, het orkest en voor Daniël Wayenberg als solist. Zeventien jaar geleden is Wayen berg hier als onbekende en 18-jarige, die toen nog Da-ni heette en nog naar Parijs moest voor voltooiing van zijn studies, eens voor de Vrienden van het R.O." komen spelen. We schreven, dat zijn alles belovend muzikaal begrip hem stem pelde tot een van Nederlands rijzen de sterren van groot formaat. Dit werd letterlijk waar. Het grote sym pathieke in deze solist was gisteren, dat alles zo van zelfsprekend gewoon en natuurlijk liep, sonoor en rein van zang, menselijk, bescheiden, virtuoos zonder spoor van vertoon. Van Otterloo en de zijnen hebben het even goed gedaan. In het eerste deel van het pianoconcert, bij het inzetten van een frase, ontstond er een deeltje van een seconde kort sluiting, een misverstand je dat het orkest op slag opving. De tempi in Beethoven warren aan de voortvaren de kant en droegen 'ertoe bij, hem Mgr. dr. J. Groot Conciliedeskundige Paus Paulus VI heeft mgr. dr. J. Groot benoemd tot concilie-des- kundige. Tegelyk met hem werden nog vijf anderen benoemd, onder wie de bekende Amerikaanse theoloog Edward Murray. Mgr. Groot is sedert het begin van het concilie theologisch adviseur van het Nederlands episcopaat. Hij is speciaal deskundig op het gebied van de oecumene. meer te tekenen als heerser over de muzikale wetten en als onafhanke lijke van. geest dan als opstandige. De directie hield in een open en helder beeld de spanningen van dit geladen werk in strak doorgaande beweging in toom. V. Kerkbouwactie Antwoord '64 over twee ton De kerkbouwactie „Antwoord '64' van negen kerken heeft in een dag een halve ton binnen gekregen. Gis termorgen was de stand nog iets meer dan honderdvijftigduizend gul den. De post en de giro deden dit be drag in de loop van de morgen stij gen tot f201.003,14 Zoals bekend kunnen de 4,3 mil joen leden der negen samenwerken de kerken op hun toezegging aange ven, dat hun bijdrage voor een of meer der kerken bestemd is, dan wel voor de kerken gezamenlijk. Het blijkt, dat deze bijdragen voor de gezamenlijke kerken een stijgend percentage van het geheel moeten uitmaken. Schommelde dit percenta ge vorige weken reeds om de 20, thans is bijna 23procent van de giften bestemd voor de gezamenlij ke kerken. In het Utrechtse Esplanade is gis teren de discussie losgebrand over het voor en het tegen van een „ombudsman", of, zoals de Neder landse term meestal luidt, „de alge meen vertrouwensman". Dit gebeur de op een werkvergadering van de 25-jarige vereniging voor Admini stratief Recht. De voorzitter van de vereniging, de heer G. J. Wiarda, kenschetste de ombudsman in een inleidend woord als een typische grensbewo ner: zowel de juristen als degenen die geïnteresseerd zijn in de be stuurswetenschappen hebben belang stelling voor hem. Volgens de heer Wiarda beoogt de figuur van de ombudsman niet in de eerste plaats rechtsbescherming, maar moet hij vooral voorkomen dat de vertrou wensband overheid-burgers wordt geschaad. Prof. mr. A. M. Donner. president van het Europese Hof in Luxemburg sprak de vrees uit, dat degenen die in Nederland zoeken naar iemand die het algemeen vertrouwen heeft, alleen maar „uitgebluste vulkanen" zullen vinden. Men kan beter zoe ken naar een man, die door zijn werkzaamheden cp den duur het algemeen vertrouwen wint. Prof. Donner Is er geen voorstander van, het werkterrein van de vertrouwens- Kardinaal Bea houdt pleidooi voor aanvaarding Kardinaal Bea heeft vrijdag in het Vaticaans concilie gepleit voor aan vaarding van de verklaring over de joden en niet-christenen. Hij achtte het „absoluut onmogelijk" een der gelijk stuk ter verbetering van de verstandhouding tussen de R.-K. Kerk en de joden weg te laten, zoals enige bisschoppen hadden gewlid. De verklaring zoals deze nu luidt, wijkt af van de tekst zoals deze vorig jaar werd besproken. In de oor spronkelijke versie stond, dat de rol, die de joodse leiders destijds bij de kruisiging van Christus hebben ge speeld, niet het gehele joodse volk van toen of van thans ten laste mag worden gelegd en dat het daarom onrechtvaardig zou zijn het joodse volk van „godsmoord" te betichten. De nieuwe tekst, die volgens Ame rikaanse theologen het resultaat van vele wijzigingen is, stelt alleen, dat hetgeen ten tijde van het lijden van Christus is geschied, in geen enikel geval aan de joden van van daag mag worden toegeschreven. De oorspronkelijke verklaring be vatte ook de traditionele leer van de R.-K. Kerk, dat de verantwoorde lijkheid voor de dood van Christus berust bij de zondige mensheid. Deze passage is nu geschrapt, hoewel r.-k. theologen verzekeren, dat het stand punt van de R.-K. Kerk in dit op zicht niet is gewijzigd. Men verwacht dat verscheidene bisschoppen zullen vragen om een versterking van vdfe verklaring, maandag het debat begint. Het votum over het sacrement van het huwelijk, dat reeds eerder aan de vaders was uitgereikt, is thans in zijn nieuwe, gereduceerde vorm vrij gegeven. Het houdt enige beginselen ivelke moeten dienen als grond slag voor de herziening van het ker kelijk huwelijksrecht, met name voor herziening van de normen, die het gemengde huwelijk betreffen. Het hele votum beslaat slechts 5 paragrafen in drie stukken te ver delen. Het eerste somt de beginselen op: het heilig karakter van het hu welijk als zodanig, de heiligheid van het huwelijk tussen gedoopten, leden van het mystiek lichaam van Chris tus en de competentie van de kerk om de integriteit van het sacrament van het huwelijk te verzekeren en dientengevolge haar recht daartoe wetten uit te vaardigen. Het tweede deel behandelt dan de richtlijnen, welke moeten gelden voor de herziening van het kerkelijk recht en de aanüassing aan de noden van deze tijd. Het votum vestigt de aandacht op het optreden van twee geheel nieuwe omstandigheden, zo als de emigratie en het ontstaan van nieuwe staten. De wetgeving omtrent de huwelijksbeletselen moet vereenvoudigd worden. Vooral waar het betreft de beletselen voor ge mengde huwelijken. In het derde en laatste deel van dit votum gaat over d'e voorbereiding op het huwelijk, waar bij op de schouders der zielzorgers een zware last drukt Zo nodig moeten de pastoors de hulp van andere priesters en kundige leken inroepen mannen zowel als vrouwen. Met overgrote meerderheid van stemmen hebben de Concilievaders hun goedkeuring gehecht aan het voorstel van kardinaal Suenens, die als moderator de vergadering leidde, om de debatten over de verklaring „Over de godsdienstvrijheid" te be ëindigen. Er waren nog 11 sprekers daarover aan het woord geweest. man voorlopig te beperken tot een aantal departementen. Tenslotte merkte hij op, dat men de taak van de ombudsman niet al te nauwkeu rig moet vastleggen, omdat hij al werkende pas kan beoordelen aan welke behoeften hij moet beantwoor den. De Utrechtse hoogleraar prof. mr. W. F. Prins stelde, dat de huidi ge maatschappelijke werkelijkheid schreeuwt om een ombudsman. Het grootste gedeelte van onze ellende komt voort uit het contact met de overheid, zo voegde hij hieraan toe, en ik maak me sterk dat één om budsman drie psychiaters kan ver vangen. De sfeer om de ombudsman heen moet. volgens hem, zodanig zijn, dat de vertrouwensman een uitweg kan vinden voor de voort gaande ontmenselijking van de rela ties. Voordat de studiecommissie de deelnemers aan het debat antwoord de, vertelde de Deense ombudsman prof. Stephan Hurwitz, iets over de ervaringen die hij tot nu toe (hij is al tweemaal herkozen) heeft opge daan. Hij ontkende, dat de verant woordelijkheid van de ministers wordt uitgehold door het werk van de ombudsman. Deze maakt volgens hem van hun verantwoordelijkheid juist een realiteit. Het eerste Kamerlid W. E. Sieg- mann sloot zich aan bij de sprekers die de voorkeur gaven aan gemeen telijke voorlichtingsambtenaren. Ook hij ziet niet de noodzaak om voer de voorlichtende taak een algemeen vertrouwensman aan te wijzen. De burgemeester van Gorcum, mr. L. R. J. Ridder van Rappard, be toogde vervolgens dat hij evenmin heil ziet in de ombudsman. Door deze zaak al te serieus te behande len, zo zei hij, spelen we in wezen in de kaart van degenen die ons ervan proberen te overtuigen dat er in Nederland nogal wat ontbreekt aan een behoorlijk bestuur. Prof. dr. S. O. van Poelje sprak zich pertinent tegen de instelling van een ombudsman uit. Volgens hem zal men moeten beginnen met de uitbreiding van het administra tief recht tot de redelijke omvang die het ook in andere landen heeft, mét het recht van beroep voor iedere burger. Hil bepleitte een voorlichting in de lokale sfeer, door mensen tot wie men zich mondeling kan wen den. Honderdduizendste DAF-personenauto Op de DA.F.-fabrieken is gistermid dag de 100.00ste personenwagen van de band gelopen, die tijdens een fees telijke bijeenkomst van het personeel en de directie op het voorplein van de fabriek werd verloot. De geluk kige winnaar van de 100.00ste was de magazijnmeester van DAP.-Rotter- dam de heer Lie, die de wagen ont hutst in ontvangst nam. De grootste verrassing voor het uit 6.000 koppen de wagen nummer 100.001 onder het personeel werd verloot. Deze wagen werd gewonnen door A. Lekens, machinebediende in de me chanische afdeling in Eindhoven, een vader van zeven kinderen, afkomstig uit Heusden in België, die sinds drie jaar in Eindhoven werkzaam is. Dr. Huub van Doorne, die per 1 januari het bedrijf gaat verlaten, hield een feestrede die zeer kritisch was gestemd. Hij legde er de nadruk op dat 100.000 personenwagens geen over donderend aantal is, maar de pro- duktie van geen der bestaande klei nere wagens kon in vijf Jaar hoger worden opgevoerd. De heer Van Doorne leverde ern stige kritiek op het verbod tot verti- kale prijsbinding in de automobiel branche dat volkomen overbodig is, omdat die prijsbinding niet bestaat. Op middelgroot bedrijfskantoor is plaats voor: een accuraie administratieve kracht (vrl.) Leeftijd 2030 jaar. Gegadigden moeten zelfstandig de loonadministratie kunnen bijhouden en goed kunnen typen. Prettige werk kring, goede salariëring en sociale voorzieningen ver zekerd. 5-daagse werkweek. Gevraagd voor spoedige indiensttreding een Sollicitaties persoonlijk of schriftelijk te richten aan C. van Holten, Tramstraat 4, Rijnsburg. NotarisN.W.Hollkamp in Leiden, Rapenburg 66, HUURT UW AUTO bij LE1DSE AUTOVERHUUR CENTRALE (A. J. Bierman) Oude Rijn 54 - Leiden. Telefoon 32310. in onze wijnhandel-slijterij. 't Wijnhuis M. Elshof TE KOOP LEEG met garage en c.v. (olie). dagmeisje wegens huwelijk der tegen woordige. Meerdere hulp aan wezig. Mevr. HENRY-DE MONCHY Wilgenlaan 9, Voorschoten, Telefoon 01717—3311. Fa. WIJNNOBEL EN CHEVALIER te LEIDEN, Breestraat 108, Damesmode - fourniturenhandel, vraagt een Sollicitaties mondeling of schriftelijk telefoon 21036. PAKKEN OUDE COURAN1EN f 0.75 PER 5 KG. AFGEHAALD AAN ONS BUREAU WITTE SINGEL 1 KONINKLIJKE ZEEP-, EAU DE COLOGNE EN PARFUMERIEËNFABRIEK Leiden Levendaal 3042 Wij hebben plaatsingsmogelijkheden voor op diverse afdelingen. Sollicitaties schriftelijk of mondeling aan bovenstaand adres. In een gezin met 4 kinderen, 711 17 en 19 jaar wordt gevraagd ter assistentie van de huisvrouw. Niet boven de 45 jaar en van goede getuigen voorzien. Dienstbode voor dag en nacht en werkster aanwezig. Straatweg 219 in Rotterdam - Telefoon 183962 Kantoor zoekt een VEREISTEN: minstens eindexamen u.l.o. en goed kunnende typen en stenograferen. BREESTRAAT 81 - LEIDEN - TELEF. 01710—22644 GEVRAAGD: gevraagd in gezin met studerende kinderen, intern, eigen kamer, met radio en c.v. (oliestook). Directe busverbindingen met Leiden en Den Haag. AFGESTUDEERDEN van de L.T.S. krijgen bij ons de meest veelzijdige praktische scholing (scheepsbouw, apparatenbouw, staalconstructies, enz.) Zwitser N.V. KATWIJK AAN ZEE. Fabriek en kantoor aan de Haringkade. TELEFOON 01718—3201 (Na 18 uur 01718—3201 of 4068).

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 17