LEIDSCH DAGBLAD Drie ontvoerde kinderen ongedeerd teruggevonden Masaryk werd doodgeschoten Zweden smokkelden wapens naar de Turken Gangsters blijkbaar bevreesd geworden voor politiemacht lEMCOl S alles Vlieland Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1964 No. 31374 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21501 Witte Singel 1, Leiden Giro no 57055 De drie Franse kinderen, die uit het dorp Marnay waren ont roerd, zijn ongedeerd terug. Een jonge vrouw trof de vijfjarige Patrick Guillon, zijn zesjarig zusje Christine en de vijfjarige Noel Biet vanochtend vroeg aan de kant van de weg aan in Carbon- Blanc, een dorp bij Bordeaux. Zij herkende hen van foto's uit de lagbladen en, bracht het trio naar de gendarmerie. Zoals bekend werden de kinderen deze week ontvoerd op weg van school naar ïuis. De ontvoerders hadden een losgeld van 700.000 gulden geëist. onge vrouw trof hen spelend aan De kinderen speelden aan de kant de weg, toen zij werden aange- ;offen. Zij zeiden, dat zij door een ,n en een vrouw waren afgezet. plaatselijke gendarmerie bracht i naar Bordeaux. Het drietal zag goed verzorgd uit. De politie ver- loedt, dat de ontvoerders, uit angst edreven, zich op deze wijze van de inderen hebben ontdaan. De kid- appers zijn kennelijk onder de in ruk geweest van de enorme activi st, die de gendarmerie en de nieu- brigade van „G-men", die on- mgs speciaal voor de strijd tegen et gangsterdom werd opgericht, nds het begin van de week hebben itplooid onder de persoonlijke lei- ran de minister van Binnen- ndse Zaken Roger Frey. Gisteren had de politie nog een brief onderschept, door de tttvoerde naar de ouders van de kin- Jongen op rails: mislukte poging tot zelfmoord aire van de op vastgebonden Engelse scholier heeft een bevreemdend slot ge- ?n. Nadat de jongen, de zeven tienjarige Stephen Hargreaves, gisteren in het ziekenhuis was on dervraagd, gaf de politie van Dorset de volgende verklaring uit: „Het onderzoek der politie in deze is thans geëindigd. Er is vastgesteld, dat hier geen sprake is geweest van een misdaad". het algemeen is op deze bondige verklaring kritisch gereageerd. Men vindt dat, nu eenmaal be paalde feiten in de openbaarheid zijn gebracht, het publiek er thans recht op heeft de juiste toedracht deze affaire te kennen. Zelfs >u het om een mislukte poging tot zelfmoord gaan, eën vermoe den dat steeds sterker wordt, dan nog vindt men dat deze verklaring teveel vragen onbeantwoord laat. isteren zijn beide benen van de jongen afgezet, zo heeft een woordvoerder van het ziekenhuis meegedeeld. De ouders van Stenhen hebben gisteren hun zoon bezocht. WEERBERICHT DROOG WEER Het KNMI verwacht van heden- -rgenavond Opklaringen, maar ook enkele lolkenvelden en in de nacht en :htend hier en daar mist. Over- egend droog weer. Zwakke tot atige wind tussen zuidwest en zuid- Bt. Weinig verandering' in tempe- ituur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 26 SEPTEMBER Zon op: 6.32 uur; onder: 18.29 u Maan op: 20.59 u.; onder: 12.19 u Hoogwater te Katwijk te 6.02 en 18.20 uur. Laagwater te 1.57 en 14.07 uur. bestaat uit 28 pag. deren gezonden. In deze brief, die geschreven was in hetzelfde hand schrift als de beide vorige (een vond men in de schooltas van een der kin deren en de tweede werd gisteroch tend bij de ouders van een der ont voerde kinderen besteld eisten de kinderrovers betaling van het los geld voor vrijdagavond zeven uur. Het geld zou door vijf rijke zaken lieden bijeengebracht moeten wor den, doch enige van de door de ont voerders aangewezenen bezitten geen cent Men maakte daaruit op dat de ontvoerders niet al te best met de plaatselijke omstandigheden op de hoogte waren. Wel moeten de gangsters hebben geweten, dat de ouders van de kinderen geen cent bezitten, vandaar hun advies kapi taalkrachtige zakenlieden voor de lossom te laten opdraaien, (de ouders van de kinderen zijn een gezin van boerenarbeiders en een vrouw van losse zeden). In Poitiers hielden vele welgestelde winkeliers en zaken lieden gisteren hun kinderen voor de veiligheid maar liever thuis, uit vrees dat ook zij na schooltijd het slacht offer van kidnappers konden wor den. Het handschrift tels deed volgens onderstellen, dat de beide epis- grafoloog ver- evenals in de met „de Wurger", opnieuw met een psychopaat heeft te doen. Psychopaten zijn echter doorgaans weinig gevoelig voor geld en de los som die geëist werd, leek, ook vol gens de politie, eerder ir de richting van de Parijse onderwereld te wijzen. De laatste brief werd trouwens van uit Parijs verzonden. Nog een ontvoering WERVELSTORM TREFT JAPAN Het Japanse eiland Kioe-Sjioe is gisteren getroffen door een zware tyfoon, „Wilda", waardoor 26 perso nen werden gedood en 150 gewond. Bovendien zyn er nog tien vermis ten. De storm, die de hevigste tot dusver was van dit seizoen bereikte soms snelheden van ruim 250 km. per uur. Tweeduizend woningen stortten als kaartenhuizen ineen, terwijl bomen en telegraafpalen in groten getale afknapten. Als gevolg van de hevige regenval, waarmee de tyfoon gepaard ging, dreigen ver scheidene dorpen door een modder stroom te worden verzwolgen. „Wil da" trekt verder in noordoostelijke richting, maar zal waarschijnlijk To kio niet treffen. Tsjechische socialist onthult: Van espondent Jan Mararyk, die in 1948 der geheimzinnige omstandig heden om het leven kwam, zou op 'n vliegveld door 'n commu nistische officier zijn neerge schoten, toen hij naar het buiten land probeerde te vluchten. Volgens de officiële communisti sche voorlichtingsdienst is Jan Ma sai yk de laatste democratisch be noemde minister van Buitenlandse Zaken van Tsjecho-Slowakije, kort na dc communistische staatsgreep in 1948 om het leven gekomen, door dat hij uit het raam van zijn villa zou zijn gesprongen. Volgens mede delingen van betrouwbare getuigen in Tsjecho-Slowakije heeft Masaryk echter geen zelfmoord gepleegd. Het is algemeen bekend dat de verzetsbeweging tegen de Duitsers niet alleen door communisten in Tsiecho-Slowakije. maar ook door de socialistische partij werd gedra gen. Mede daardoor hadden zij ook Jan Masaryk tot minister van Bui tenlandse Zaken benoemd. Toen de communisten echter de mogelijkheid kreger om de macht aan zich te trekken, was de socialist Masaryk een van de eersten die uit de weg moest worden geruimd. Een verzetstrijder uit het socialis tische kamp heeft nu echter mede gedeeld dat Masaryk niet uit zijn roam is gesprongen. Vooreerst was de villa niet hoog, zodat een dode lijke sprong hier moeilijk denkbaar is. Bovendien is Masarvk volgens een betrouwbare ooggetuige bij een po ging om met een vliegtuig naar het buitenland te vluchten door een ze kere Schramm, een communistische officier, op het vliegveld neergescho ten. Deze Schramm werd kort daarop door een student die tot dt socialis tische vleugel behoorde, omgebracht. Nadat de communistische staatspo litie de student in handen had ge kregen, heeft deze onder de grootste folteringen de namen prijsgegeven die bij het komplot tegen Schramm waren betrokken. De student werd Wenen) terechtgesteld, de anderen werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van zeven tot 25 jaar. Een van hen, die zich nu in vrijheid bevindt, kon de ware toedracht mededelen. De drie kinderen klaagden over de kou maar niet over de behandeling die ze hadden ondervonden. Een man en een vrouw, die Nicole heeft, hadden hen te eten en te drinken gegeven. Als signalement wisten ze alleen te vertellen, dat de man een bruin pak en een zwarte pet en de vrouw een blauwe jurk had gedra gen. Ze waren ontvoerd in een licht blauwe auto. Het nummer wisten ze zich natuurlijk niet meer te herin- Een frappante onthulling deden ze nog door mee te delen, dat maandag nog een vierde kind, een jongetje dat Serge heette, met hen samen eveneeens zou zijn ontvoerd. Serge had zich, volgens de kinderen, ech ter uit de voeten weten te maken. Over zijn verdwijning noch zijn eventuele terugkeer naar huis was tot dusver met enig woord gerept. Ernstig dienstver grijp' op Cyprus Gisteren zijn twee officieren en drie manschappen van de Zweedse VN-eenheid op Cy prus in arrest gesteld, nadat in hun twee pantserwagens een hoeveelheid wapens en munitie was aangetroffen, die zich daar rechtens niet had mogen bevin den. De pantserwagens waren gisteren ins de omgeving van Xeros door Cyprische politie mannen en leden van de Cypri sche nationale garde aangehou den, nadat er verdenking was gerezen, dat de Zweden zich aan clandestien wapenvervoer schul dig maakten. De opperbevelheb ber van de VN-vredesmacht op Cyprus, generaal Thimaja, heeft een grondig onderzoek gelast. De Zweedse vertegenwoordiger bij de VN in New York heeft terstond aan secretaris-generaal Oe Thant verontschuldigingen aangeboden voor het incident. Hetzelfde deed hij te- Gisteren zijn Oostduitsers be gonnen met het maken van door gangen door de muur. zodat Westberlijners weer een bezoek aan familieleden in het Oosten kunnen brengen. genover de Cyprische minister van Buitenlandse Zaken, Kyprianoe. Ge bleken is, dat alleen de twee Zweedse officieren wisten, dat de auto's wa pens bevatten. De drie soldaten wa ren niet op de hoogte, evenmin als de compagniescommandant. De beide Zweden handelden op verzoek van de Turken. Zij wilden dezen helpen en dachten niet aan eigen voordeel. Het ging hier om een voorraad van tien mitrailleurs, 75 automatische ge weren, 73 bajonetten, twee mortieren van 60 mm, vijf apparaten voor het afschieten van vuurpijlen, 39 kisten en acht zakken munitie voor de ge weren, acht kisten met vuurpijlen, tien kisten met granaten en twee kisten met mortiermunitie. De wa pens zijn ter beschikking gesteld van de Cyprische regering. Generaal Gri- vas zei op een persconferentie, dat Cyprische veiligheidstroepen al eni ge maanden hadden vermoed, dat net gebied van Mansoera en Ko- kina werd gebruikt voor de aanvoer van wapens uit Turkije. Volgens hem waren de in beslag genomen wapens in hoofdzaak van Amerikaanse her komst. In Stockholm werd gisteravond be kendgemaakt, dat de Zweedse troe pen op Cyprus zullen worden geher groepeerd. De eerste compagnie van het bataljon gaat naar het gebied van Kokkina, terwijl de tweede com pagnie, die in Kokkina was gelegerd naar de streek van Lefka zal wor den overgebracht. Dit besluit schijnt verband te houden met bovenge- Eerste stap naar openbaar lichaam Groot-Amsterdam Een commissie, waarin zitting hebben de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg, twee leden van Gedeputeerde Staten en de burge meesters van Amsterdam, Amstel veen, Diemen, Haarlemmerliede en Spaamwoude, Haarlemmermeer, Landsmeer. Oostzaan, Ouderamstel en Weesperkarspel heeft een voor lopig rapport aan minister Toxopeus (Binnenlandse Zaken) gezonden, waarin zij mededeelt, hoe zij zich voorstelt een openbaar lichaam dat aangeduid zou kunnen worden als „Groot-Amsterdam" te vormen. De commissie zet haar werkzaam heden voort en zal een wetsontwerp voorbereiden, dat in het begin van het volgend jaar aan de minister van Binnenlandse Zaken zal worden gezonden. Mogelijk zullen het rap port en het ontwerp voor hem aan leiding zijn de Tweede Kamer voor te stellen over te gaan tot het vor men van een openbaar lichaam. Dit kan echter nog wel twee jaar duren. Soortgelijke lichamen zijn in op richting voor de Rijnmond en Eindhoven. Voor Amsterdam wordt geen be hoefte gevoeld aan een bestuurlijk orgaan, waaraan bevoegdheden op planologisch gebied zouden dienen te worden toegekend. Maar er moet wel een orgaan komen, waaraan andere bevoegdheden worden gege ven. zoals tenaanzien van de be- drijfsvesticing. de volkshuisvesting, de openluchtrecreatie. aanleggen van weren houw van bruggen, het personen- en goederenvervoer, enz. noemde wapensmokkelarij. In Stock holm werd vernomen, dat de schuldi gen zich in Zweden zullen moeten verantwoorden voor „ernstig" dienst, vergrijp". Het Turkse ministerie van Defen sie heeft gisteren bekend gemaakt, dat de verloven der Turkse strijd krachten zijn ingetrokken en dat het zenden met groot verlof van reserveofficieren en afzwaaiende mi litairen is opgeschort, „zulks met het oog op de situatie en de huidige om standigheden". Een Turks blad meld de gisteren, dat de dienstplichtigen, wier diensttijd afgelopen is, nog zes maanden onder de wapenen zullen worden gehouden. De leden van de Veiligheidsraad hebben na dagenlang moeizaam over leg overeenstemming bereikt over een compromisformule voor de verlen ging van het verblijf van de vredes macht van de Ver. Naties op Cyprus met drie maanden, zo deelden wel ingelichte kringen gisteravond in New York mee. Men verwacht, dat de Veiligheidsraad een desbetreffen de resolutie op zijn bijeenkomst van heden zou goedkeuren. De voornaamste factoren die over eenstemming in de weg hebben ge staan waren het verzoek van secre taris-generaal Thant, de bevoegdhe den van de VN-troepenmacht duide lijker te omschrijven en te vergroten, de wijze van financiering van de ope ratie en de vraag of op enigerlei wijze verwezen zou moeten worden naar de jongste voorstellen van Ma- karios inzake vermindering van de spanning op het eiland. In de nu op gestelde ontwerp-resolutie wordt „kennisgenomen" van het rapport van Oe Thant en in het bijzonder van het feit, dat deze het noodzake lijk acht, de bevoegdheden van de troepenmacht uit te breiden. Gehoopt wordt, dat Oe Thant dit voldoende zal achten voor 't geven van nieuwe instructies aan de bevelhebber van de troepenmacht. PARIJS NEEMT MAATREGELEN INMELKOORLOG Om het hoofd te kunen bieden aan de staking van de zuivelboeren heeft de Franse regering besloten een voorraad van 15.000 ton boter vrij te geven, 5.000 ton door invoer verkre gen melkpoeder op de markt te bren gen, de uitvoer van melkprodukten af te remmen en het aanleggen van voorraden boter te verbieden. Op deze manier wil de Franse regering het kopen van melk, normaal be stemd voor de consumptie, door melkinrichtingen en fabrieken die melkprodukten maken, zoveel moge lijk te bemoeilijken^ illllllllllllllllllBIlllllllllllllllllllllllli I/O L A. U TOMA Tl SC HE llllllllllflllllllUlllllllillllllililllllllllllilllll In het Witte Huis is het rap port. dat de commissie-W arren heeft opgesteld over de moord op president Kennedy aan presi dent Johnson overhandigd. Het wordt zondag a.s. openbaar ge maakt. Voorzitter Warren over handigt het lijvige boekwerk aan Johnson. Russische kunstmaan Rusland heeft gisteren een weten schappelijke kunstmaan in een baan om dc aarde gebracht. Het is de 46ste satelliet in de Kosmos-serie. K,ES UIT150 vogel kooien! fn éde soorten, élle vormen, élle ma ten, alle materialen, élle uitvoeringen die er bestaan. Vanaf een prachtige koperchroom kamervolière ander halve meter hoog op standaard 34.50 via alle mogelijke standaards vanaf 13.95 tot een lief klein kooitje toe van -7 gtj Ir Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 0824 (01710) (§uc/ Qttemvs f (Jit het Leidsch Dagblad van f t 26 Sept. 1864: f i Een schitterende ïilumi- i natie ivas Vrijdagavond door f de zorg van het Gemeentebe- j stuur ontstoken aan de sin- l gel tussen de Mare- en Rijns- burgsche poort: ter gelegen- l heid van de tentoonstelling f van de Mij. voor Landbouw. J AdvertentieGecostu- meerde optogt, te houden door H.H. studenten van het L. Stud.-Corps, in de maand Junij 1865. Zij die in aanmer king wenschen te komen voor de leveranties worden ver- 4 zocht vóór le Oct. e.k. schrif- i telijk kennis te geven A. L. v. Cattenburch. i1)

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1