LEIDSCH DAGBLAD HARD TEGEN HARD IN FRANSE MELKOORLOG KIER IN „MIT ONDERZOEK NAAR WONINGBEHOEFTE Biesheuvel besluit tot leveringmaar gevaar voor molest .RTS UIT HET RENECOMITÉ NIMBUS WERKT NIET MEER Kinkhoest in Peru Teamwork met Russen Nieuw vredesplan voor Cyprus KUNSTMAAN OVER DE POLEN Engelse scholier op rails vastgebonden Kustvaarder met 34 verstekelingen aan boord N.A.M. naar Assen reutvs JOpgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1964 No. 31373 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand. f. 0.78 per week DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no 57055 In de Franse melkoorlog zijn de partijen nog geen stap tot kaar gekomen. Integendeel, het gaat thans hard tegen hard, het en blijkt uit de volgende feiten: minister van Landbouw Pisani verklaarde: „Ik wens me niet in een discussie over de prijzen te begeven zolang de staking voorduurt; de zuivelboeren hebben hun actie vandaag uitgebreid met vijf tien departementen en in 47 van de 90 departementen zijn de gevolgen van de „melkstaking" merkbaar; de Nederlandse minister van Landbouw, mr. Biesheuvel heeft besloten van morgen af dagelijks 70.000 liter melk naar Frank rijk te sturen, maar op een totale dagelijkse consumptie van meer dan twee miljoen liter is dat slechts een druppel op de gloeiende plaat; minister Biesheuvel nam zijn besluit ondanks een afwijkende opvatting van het Produktschap, dat de kwestie pas volgende week woensdag opnieuw wil bezien; de Alg. Ned. Agrarische Bedrijfsbond heeft zijn leden gead viseerd geen melk naar Frankrijk te vervoeren uit vrees voor molestatie. Nederlandse melk kan baby's redden oals bekend wensen de Franse elproducenten een verhoging de grossiersprijs van 37.2 centi- per liter tot 44 of 45, de gemid- prijs van de zes landen van de omarkt. Zij zijn vastbesloten vol louden en de staking van de 2 [leverantie kan dan ook nog wel inden duren. De drie centrale lbouworganisaties in Nederland sympathiek tegenover jljren van de Franse zuivelboeren, ebben zij gisteren na een verga in Den Haag bekendgemaakt, f franse prijs is namelijk de laag- van de EEG-Ianden. Overigens en zij niet in een beoordeling te van de middelen, die de organisaties voor hun doel s en gekozen en die, gelet op de irlandse verhoudingen (geregeld eg tussen overheid en georgani- bedrjjfsleven) „ongebruike- Parijs hebben medische orga- een communiqué uitgegeven |^in wordt gewaarschuwd dat tal baby's het niet zonder verse kunnen stellen, omdat zij geen van gecondenseerde vloeistof ui poeder kunnen verdragen, die categorieën, die dus in een ion 'lire 4501 onze R'damse correspondent) Amsterdamse huisarts Van Re- heeft zich als gevolg van het P£id worden van -zijn N.S.B.-ac- EOjiten in de oorlogsdagen uit het comité teruggetrokken. Hij JL deze beslissing genomen, aldus iet uit een brief, die de Rotter - prel e reder Van 't Hoff, de penning- >ucj er van de stichting, ontving, Ule van prinses Irene en het e klijk huis en opdat de bedoe- i van het comité kunnen wor- gerealiseerd". Het comité respec- dit besluit volkomen. ERBERICHT DROOG Bilt verwacht van heden- tot UV enavond: lelijk meer bewolking, maar op Qeeste plaatsen droog weer. e tot vrij krachtige wind tussen 101 ast en zuidwest. Minder koude t. Overdag dezelfde tempera- als vandaag of iets lagere. .ga(j gemaakt om 11.15 uur). J 25 SEPTEMBER op: 6.30 uur; onder: 18.32 u. ail op: 20.29 u.; onder: 10.56 u. &?wat©r te Katwijk te 5.21 en Hen 1 uur. he(irwater te 1.20 en 13.30 uur. otsc jelh - allerminst denkbeeldig levensgevaar komen te verkeren, worden in ver scheidene Franse steden distributie kaarten vervaardigd. Die kaarten zullen nog deze week worden uit gereikt. De melkoorlog begint zich dus nu een kwaadaardige kant te tonen, maar beide partijen blijven op hun stuk staan. De boeren zullen het vermoedelijk geruime tijd kun nen uitzingen, omdat zij hun melk thans aan de kaas- en boterfabrie- ken leveren. Wat de bedreiging van de baby's betreft: ook al is de Ne derlandse leverantie slechts een fraotie van de Franse consumptie, toch hoopt men dank zij deze Ne derlandse bijstand althans de zuige lingen en kinderen van verse melk te kunnen voorzien. Tot zover onze Parijse corespon dent. Het is intussen de vraag of de Ne derlandse melklevemnjbie zal door gaan. Daarbij is niet van betekenis, dat het Produktschap voor Zuivel gisteren na een gesprek met minister Biesheuvel met negen tegen zes stemmen een voorstel verwierp om de uitvoer van 75.000 liter per dag toe te staan en met negen tegen drie stemmen besloot de kwestie volgen de week woensdag nader te bezien. Weliswaar heeft de toenmalige mi nister van Landbouw enige jaren geleden zijn bevoegdheid tot het af geven van uitvoervergunningen aan het Produktschap overgedragen, maar dit is gehouden daarbij de aanwijzingen van de minister te volgen. Van meer belang is het standpunt van de voorzitter van de by het NVV aangesloten ANAB, de heer S. van De Amerikaanse weersatelliet Nim bus, die op 28 augustus werd gelan ceerd, seint geen gegevens meer uit doordat de batterijen zijn uitgeval len. Het was de bedoeling geweest, dat de satelliet minstens zes maan den in bedrijf zou blijven. Het fa len der batterijen wordt door des kundigen toegeschreven aan het feit dat de vlakken met zonnecellen, die zich automatisch naar de zon be hoorden te richten, vast zijn geraakt waardoor onvoldoende zonne-energie wordt opgevangen om de batterijen te voeden. De Nimbus heeft in zijn te korte leven 27.000 heldere foto's van de aarde en de atmosfeer gemaakt en naar de aarde gezonden. De presta ties van de Nimbus gedurende de 380 omwentelingen om de aarde hebben de hoogste verwachtingen overtrof fen, waardoor meteorologen belang rijke gegevens hebben kunnen ver krijgen. De Nimbus was de eerste weersatelliet, die in staat was wol kenformaties bij nacht te fotografe ren door middel van een infra-rood- systeem. Het ligt in de bedoeling dat in de eerste helft van volgend jaar een nieuwe Nimbus gelanceerd zal worden. der Ploeg, die zijn leden-chauffeurs van melkauto's heeft geadviseerd geen melk naar Frankrijk te vervoe ren. „Ik wil niet dat ze het gevaar lopen daar te worden gemolesteerd". Men kan zich wel voorstellen, aldus de heer Van der Ploeg, „dat een Nederlandse melkitransportauto op zichzelf al een ongewoon verschijn sel op de Franse wegen is. En ge zien de nogal temperamentvolle mentaliteit van de Franse boeren ten noorden van Parijs kan men er zeker van zijn, dat zij een transport van Nederlandse melk met chauffeurs van mijn bond niet ongemoeid zul len laten". Derhalve het advies van de heer Van der Ploeg géén melk I naar Frankrijk te vervoeren tenzij na overleg met het hoofdbestuur van j de ANAB. Weigering van een op dracht door Nederlandse chauffeurs betekent geen handeling in strijd met de cao, want deze heeft alleen betrekking op arbeid in zuivelfabrie ken en meikvervoer in Nederland. Westberlijners mogen vier keer per jaar naar Oost-Eerlijn Gistermiddag heeft de onder- (Van onze correspondent in Bonn) De Westberlijners zullen bin nen een periode van een jaar viermaal naar Oost-Berlijn mo- van acht maanden onderhande len, van hoop en teleurstelling en gen reizen. Dit is het resultaat van onophoudelijke geruchten. Nadat reeds enkele weken de Oost- duitse onderhandelaar het fiat van zijn regering had gekregen voor de overeenkomst zoals ze toen was op gesteld, bleef nog aan de regering in Bonn de beslissing of zij de West- berlijnse onderhandelaar opdracht tot ondertekenen zou geven. Dit be sluit van Bonn viel gistermiddag, na dat eerst nog was geprobeerd te elf der ure meer voordelige voorwaarden uit de besprekingen te halen. Deze pogingen mislukten in het algemeen. Vanmiddag om twee uur is de over eenkomst over de pasjesregeling voor de Westberlijners in Berlijn onder tekend. In oktober al zullen de eer ste bezoekers „door" de Muur naar het voor hen verboden deel van de vroegere Duitse hoofdstad gaan. Hun vergunningen zijn geldig voor twee bezoeken elk veertien dagen. In to taal zullen ze tweemaal een pasje twee bezoeken kunnen aanvra gen. Behalve voor de komende maand oktober zullen de pasjes gel dig zijn rond de komende kerstda gen en voor de paas- en pinkster dagen van het komende jaar. De pogingen van de regering in Bonn om de regeling te laten door lopen tot en met Kerstmis 1965, lie pen op niets uit. Wel is echter over eengekomen dat de termijn van een jaar in de komende zomer zonder verdere onderhandelingen zal kun nen worden verlengd. De regeringswoordvoerder Von Hase deelde mee, dat de betekenis van het pasjesakkoord op menselijk gebied lag en hij ging voort: „Op nieuw is een bres in de Berlijnse Muur geslagen". Evenals Von Hase ter persconfe rentie, was gisteravond in een tele visievraaggesprek Erich Mende, de minister voor vraagstukken betref fende de beide Duitslanden, van me ning dat het doel van de Westduitse politiek „hereniging door middel van zelfbestemming" blijft. Mende voeg de eraan toe dat de nieuw overeen gekomen regeling ook van „eminente politieke betekenis" is. De Westduitse regering heeft zich in alle mogelijke bochten gewrongen om de Oostduitsers niet het argu ment in handen te spelen dat door schoolwelke hij in 1926 stichtte gerecipieerd ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag, die hij morgen viert. Op de foto de ju bilaris met zijn echtgenote in ge sprek met de huidige directrice van de schooi mej. TH. Lam bert t blad bestaat uit 22 pagina's Een dagblad in de Peruaanse hoofdstad Lima heeft gisteren ge meld, dat een klnkhoest-epedimie in de provincie Libertad, ten noorden Lima, aan ongeveer driehonderd kinderen het leven heeft gekost. Volgens het blad heeft de epide mie zich de laatste dagen uitgebreid. De autoriteiten ter plaatse hebben dringend om medicamenten en ent stof verzocht. In 16.000 gezinnen Een intensief onderzoek naar de woningbehoeften in ons land staat op het punt te beginnen. Nog deze week zal bij de eersten van 16.000 Nederlandse gezinnen een brief in de bus vallen van de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, drs. P. C. W. M. Die brief gaat over het onderzoek dat in opdracht van het ministerie wordt ingesteld in 155 gemeenten. In zyn brief motiveert de bewinds man de noodzaak van het onderzoek. „Zoals een bedrijf moet weten welke mogelijkheden er zijn voor de afzet van zijn produkten, zo moet de bouw nijverheid die soorten woningen ver schaffen waaraan de bevolking be hoefte heeft". Hoeveel en wat Het ligt in de bedoeling, zo zegt de minister, te onderzoeken, wat er ir. de naaste toekomst kar worden gedaan om naast het verkrijgen van een woning ook de gewenste veran dering v. huisvesting zoveel mogelijk te bevorderen. Behalve, dat er zoveel mogelijk moet worden gebouwd, dient ook duidelijk te zijn, wat er pre cies moet worden gebouwd. Dat nu dient de Nederlandse bevolking ken baar te maken. Door het onderzoek hoopt men verder ook gegevens te verzamelen, niet alleen over welke woning men wil hebben, maar ook wat men daarvoor wil en kan be talen. Een Russische torpedoboot- i jager, die zich ophoudt in de i omgeving van de NAVO-sche- i pen die aan de oefening „Team- work" deelnemen, heeft van een 1 door de NAVO-vliegtuigen ge- 1 - bruikte radiofrequentie gebruik 1 gemaakt om mee te delen dat hij zich niet in moeilijkheden bevond, aldus het Noorse pers- bureau N.T.B. Volgens de N.T.B.-correspon dent aan boord van het Ameri kaanse vliegdekschip „Wasp" had men dinsdag vanuit een NAVO-vliegtuig dikke rookwol ken uit het Russische schip zien komen. Hiervan werd melding gemaakt aan het vliegdekschip. Men zei voorts dat het schip blijkbaar in moeilijkheden ver- keerde tengevolge van een ont- ploffing. Onmiddellijk viel een Rus op 1 dezelfde golflengte in de rede. 1 In het Engels deelde hij mee: 1 „Nee, er is geen gevaar. We bla zen alleen maar wat stoom af" De correspondent meldde voorts 1 dat een andere Russische tocr- pedobootjager dinsdag verschei- 1 dene m-en op ongeveer 45 meter 1 afstand naast het Amerikaanse 1 vliegdekschip „Independence" was blijven varen. Amerikaanse officieren zijn er van overtuigd dat veel van de in het oefengebied gesigna- leerde Russische treilers uitge- rust zijn met speciale appara- tuur voor militaire inlichtingen, us de correspondent. Een nieuw vredesplan voor Cyprus, dat is toegeschreven aan Grieken land, zou op het ogenblik worden be studeerd. Het plan zou betrekking hebben op een Cyprische volksraad pleging over Enosis (de permanente unie van Cyprus en Griekenland), een amnestie voor de Turks-Cyprio ten en een handvest waarin de rech ten van de Turkse minderheid op het eiland zouden worden vastgelegd. Permanente VN-vertegenwoordigers op Cyprus zouden erop toezien dat niet aan de rechten van de Turkse bevolkingsgroep zou worden getornd. Verder zou op het eiland een NAVO-basis worden gevestigd, waar op Engeland, Griekenland en Tur kije zouden worden vertegen woordigd. Het vredesplan valt samen met de huidige pogingen in de Veiligheids raad der VN om het mandaat voor het VN-vredesleger op het eiland met drie maanden te doen verlengen. deze pasjesregeling Bonn de regering Ulbricht zou hebben erkend. Hoewel op de aanvraagformulieren voor de pasjes Oost-Berlijn als „hoofdstad der D.D.R." wordt vermeld, werd op het laatst de Oostduitse toestemming verkregen voor de aanvullende for mule: „volgens het proctocal van In dit protocol is de toverfor mule verwerkt dat de beide partijen geen overeenstemming hebben be reikt over de aanduidingen van plaats en betreffend ambt. Koningin Juliana heeft gister avond in Rotterdam de toneel voorstelling .Romulus der Grosse" bijgewoond in het kader van de Duitse week in de Maas stad. De hoofdrolspeler Giinther Witte werd aan de Koningin voorgesteld. De Amerikaanse luchtmacht heeft bekend gemaakt dat zij een satelliet heeft gelanceerd van de basis Van- denberg die een baan over de polen zal beschrijven. De luchtmacht heeft verder geen bijzonderheden onthuld. Het enige wat bekend is gemaakt is het feit dat de. lancering op dezelfde wijze geschiedde als het indertijd met de „Samos" waarnemingssatelliet. Beide voeten afgereden, de handen gebonden en een prop in de mond. In deze afschuwelijke toestand werd de zeventienjarige scholier Stephen Hargreaves gisteren aan getroffen langs een weg nabij (Van onze Groningse correspondent) De kustvaarder „Gitana" van E. H. Schuur's Scheepvaartkantoor in Groningen is vanmorgen met 10 Portugese verstekeling in de haven van IJmuiden aangekomen. Met 34 Portugese verstekelingen kwam het schip, dat met een lading stukgoed onderweg is van Lissabon naar Ham burg gisteren in Duinkerken aan. Vieventwinitg van de 34 Portuge zen die zich hadden verstopt in het ruim tussen het stukgoed, konden in Frankrijk achterblijven. Zij zul len in de mijnen werk krijgen. Van de tien overgeblevenen waren de pa pieren niet voldoende in orde. Ka pitein Ottens en eigenaar E. H. Schuur, die gisteravond naar IJmui den reisde, om zijn schip op te van gen, willen proberen de verstekelin gen in Nederland achter te laten. De 34 verstekelingen kwam in vol le zee tussen Lissabon en Duinker ker uit him schuilplaats in de ruim 1000 ton metende Gitana te voor schijn. Het hoofdkantoor van de N.V. Ne derlandse Aardolie Maatschappij zal van Oldenzaal naar Assen worden verplaatst. Dit betekent dat de circa 200 employé's zullen moeten meever huizen. Advertentie RAUMANN TEPPEMA Nieuwe win tercol lecties Damesmantels en .rokken Herenoverjassen en kostuums Rodex - Daks - Cotsmoor - Sumrie Schildt. MAARSMANSSTEEG 2—6, LEIDEN TELEFOON 21673 Blandford in zuld-Engeland. Het enige dat de jongen kon uitbren gen, was: „Ze hebben me vastge bonden". Het ziekenhuis waar de scholier is opgenomen, maakte la ter bekend dat zijn toestand „niet gevaarlijk" is. Sporen toonden aan, dat de jongen aan de rails van een spoorweg vastgebonden was geweest, waar hij door een trein werd overreden. Zwaargewond wist hjj zich toch nog naar de zeven meter hoger gelegen verkeersweg te slepen, waar voorbijgangers zijn hulpkre ten hoorden. Volgens de politie werd de jongen srnds maandag vermist. Een directielid van de dure kost school (lesgeld byna vijfduizend gulden per jaar) waar Stephen zijn opleiding volgt, zei desge vraagd niets over het ongeluk te hebben gehoord en geen medede lingen te kunnen doen. „Ik kan niet zeggen, of et een onderzoek zal worden ingesteld naar een mo gelijkerwijze mislukte grap", ver klaarde hij. Neem geen risico ...verf met De verf met flexabiliteit* "extra speling voor de doe-het-zelver (§üc/ i Uit het Leidsch Dagblad van I 24 Sept. 1864: Wij vernemen, dat het ge- t drukt -programma van het vuurwerk, dat Maandag- i avond op het land buiten de Witte Poort zal worden af- j gestoken, ook verkrijgbaar wordt gesteld vanwege het gemeentebestuur. 1 Gewezen vonnissen in 1 strafzaken door het kanton- 1 gerecht op 19 Sept. 1864: o.a. 9 wegens op de openbare itraat honden zonder muil band te laten loopen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1