KRIS-KRAS TE PAS EN TE ONPAS Brie-, vier- en hoogwielers in collectie curieuze fietsen Klompen dragende studenten poetsen in New York schoenen MILES DAVIS ROLAND KIRK DAVE BRUBECK prijzen verontrustend snel slonk. Zij willen nu met een vliegtuig te rug. Op het ogenblik hebben zij voor him luchtpassage reeds 184 dollar opzij gelegd. De studenten hebben nog 154 dollar nodig, welke zij de komende weken ho pen te verdienen met het poet sen van schoenen, 's Nachts sla pen zij in een tent bij de Wereld tentoonstelling. Baden Jeugdige archeologen hebben in een bouwput in de Lon- dense „City" belangrijke overblijf selen aangetroffen van Romeinse baden. De baden behoren tot de belangrijkste en de best bewaard gebleven vondsten die ooit onder Londen werden gedaan. Ook werd een olielamp aan het licht gebracht die de handtekening draagt van de pottenbakker Vibius. „Privileges" Premier Castro heeft meegedeeld, dat jongeren die na de leerplichtige leeftijd een verdere opleiding willen volgen, privileges zullen krijgen op het ge bied van de militaire dienstplicht. Er zullen centra worden gevormd voor militaire en middelbare schoolopleiding. Het eerste jaar zal aan militaire zaken zijn gewijd. Daarna volgt de schoolopleiding, aldus Castro. Op Cuba geldt dienst plicht tussen 17 en 21 jaar. Und wir fahren Bijna 60 procent van de Westduitse soldaten kan niet zwemmen, zegt de „Co- burger Conventie", een Duitse studentenbond. Muzikale tik In de Ver. Sta ten is een muzikale schrijfmachine uitgevonden, waardoor men op het gehoor kan leren typen. Elke keer wanneer een toest wordt ingeslagen klinkt een bepaalde toon. Geen pantalon s.v.p. - De poli tie in Djakarta heeft een beroep op de jonge meisjes gedaan om geen pantalons of dergelijke kle ding te dragen waarin hun figuur geaccentueerd wordt. Record De 25-jarige Zweedse houthakker Ragnvald Rosenberg heeft een record gevestigd door een voetbal drie uur en veertig minuten lang met 24.434 trap pen van de grond te houden. NOG DIT JAAR IN AMSTERDAM Zaterdag 19 september 1964 ,,Deze loopt wel tegen de honderd jaar." Wil Koomen rijdt een rode, houten Michaux-velocipède uit de schaduw. „Mijn showflets". De koperen pedalen en knoppen, kennelijk kortgeleden nog gepoetst, glimmen (n de zon. Wil wijst op de dikke wielen, die stevig genoeg lijken om een tilbury te torsen. „Ik durf te wedden, dat ze nu zoiets niet meer kunnen maken. Zon wiel moet CLEIDSCH DAGBLAD Schijntje Hij loopt naar de pathéfoon en zet nog een wasplaat op. „Ik geloof, dat je vroeger wel een spek- koper was als je zo'n ding in huis had." Hij vertelt het ding een jaar of vijf terug voor een schijntje te hebben gekocht. „Nu betaal je er al gauw 125, 150 gulden voor. De prij zen van die oude spullen verdub belen zowat om de twee jaar." Heeft onlangs nog een grote speel doos (80 bij 60 cm) gekocht met twintig bijbehorende platen. „Het loopt wel in de papieren, maar ja. Ik heb overigens liever niet dat u bedragen noemt. Maar laat ik u wel vertellen, dat ik die vierwieler voor nog geen vijfdui zend gulden kwijt zou willen". En Op Times Square, een van de drukste punten in het hartje van New York, lopen twee Ne derlandse broers op klompen. Niet om reclame te maken voor het land, waar volgens de Amerikanen iedereen in kle derdracht naar zijn werk gaat, in zijn voortuintje een molen heeft staan en een paar fraai beschilderde klompen voor de zondag heeft. Maar gewoon om ten bate van de eigen financiën de aandacht te trekken. De 24- jarige Herman en de 22-jarige Joseph Kessens, van origine, oefenen namelijk tijdelijk het eerbare beroep van schoen poetser uit. De twee jongens kwamen in juli in de Verenigde Staten aan. Zij waren in Hamburg op de boot gestapt. In de zomermaanden reisden zij het hele land door. Samen hadden zij de beschikking over honderd dollar, plus 250 dollar in reischeques voor „nood gevallen". Tijdens hun reis, die hen helemaal na.ar de oostkust van Amerika voerde deden zij allerlei kar weitjes om de reiskas te spekken, die gezien de Amerikaanse dan komt het gesprek weer op het verzamelen van oude fietsen. Een schaars voorkomende hobby vol gens Wil. Hij gaat weieens naar an dere verzamelaars, kent er een stuk of acht. „Van de zomer zijn we voor het eerst met z'n tweeën gaan fietsen". Nu loopt hij met het plan rond een vereniging van rij wiel-enthousiasten op te richten. Maar dat horen we nog wel, als het zo ver is. H IE O WIE? De Chileense autoriteiten breken zich het hoofd over de herkomst van een vreemdeling, die zegt zijn geheugen te hebben verloren. De man, die ongeveer 25 jaar oud is, spreekt Spaans met een Argentijns of Uruguees accent, maar drukt zich tevens met gemak uit in het Duits, Engels en Frans. In zijn zakken vond men een buskaartje uit Lon den. een kaartje voor de Parüse metro en een boekje over het Lou vre. Zijn kostuum is van Britse origine, hij draagt een overhemd dat door een Amerikaanse firma is vervaardigd, zijn schoenen zijn van Italiaanse herkomst en zijn pols horloge komt uit Argentinië..., „Jeugd moet meer over het communisme weten" Vertegenwoordigers van de vijf tien NAVO-landen hebben be sloten, een programma te laten op stellen dat tot doel heeft, de jeugd een beter inzicht te geven in het communisme. In een door de „Atlantische con ferentie over het onderwijs" goed gekeurde beginselverklaring wordt gewezen op de noodzaak, de jeugd het wezen van het communisme te leren kennen. Het betreft hier, zo staat in de verklaring, louter en alleen onderricht, geensdeels indoc trinatie of propaganda tegen het communisme. Men acht het vooral van belang, dat studenten een analyse krijgen van de ideologische doctrines „om hun een grotere ken nis van die doctrines te verschaf fen en om ze daar dan later zelf een oordeel over te kunnen laten vormen". De conferentie besloot- tot het in stellen van een internationale stu die groep voor voornoemd program ma. Het Nederlandse jazz-seizoen wordt op 26 september geopend met een nachtconcert van het kwintet van Miles Davis in het Concert gebouw te Amsterdam. Het kwin tet bestaat uit Miles Davis (trom pet), Sam Rives (tenorsax), Her- bie Hancock (piano), Ron Carter (bas) en Tony Williams (drums). Op 9 oktober worden in het Am sterdamse Concertgebouw twee concerten gegeven, 's Avonds con certeert het Dave Brubeck quar tet (Dave Brubeck, piano; Paul Desmond, altsax; Gene Wright, bas Joe Morello, drums) en 's nachts het Ronals Kirk quartet (Ronald Kirk, diverse blaasinstrumenten; Tete Montoliu, piano; Jimmy Woode, bas; Kenny Clarke, drums) en een groep musici die met de overleden jazzmusicus Charlie Par- kc-r heeft samengewerkt. Deze groep die optreedt onder de naam „Tribute to Charlie Parker" be staat uit J. J. Johnson trombo ne Sonny Stitt (tenor- en altsax), Howard Mc Ghee (trompet), Ken ny Clarke (drums) en Walter Bishop (piano). Onderhandelingen worden ge voerd voor een optreden van het Jimmy Smith trio (vermoedelijk 6 november), Duke Ellington «fe bruari», Ella Fitzgerald and 0?car Peterson trio (vermoedelijk 21 maart) en Thelonious Monk. aanschafte. „Voorzover ik weet, Is het de enige in Nederland. Inder tijd zijn er maar drie van inge voerd. Ik heb 'm gekocht bij een scharrelaar in Haarlem". Hy ver telt, dat hij nog een keer samen met een meisje en een neefje op de triplet (plaats voor drie perso nen) naar IJmuiden is gefietst; gemiddelde snelheid 15 tot 20 km. We moeten de vierwieler zien en rijden dus (niet op de fiets) naar Bennebroek, waar Wil een rommel hok heeft gehuurd. Veel valt er voor ons aan het pronkstuk niet af te kijken, want het hangt gede monteerd ln de touwen. Wel staat er een ruim tachtig jaar oude drie wieler („dat kleine wieltje moet je niet meetellen") die pas een goede beurt heeft gehad. Dan dus de driewieler op de foto. Wil haalt gauw een pomp. „Ik zal het voor bandje ook wat lucht geven. Als er knikjes in zitten en er is iemand die er op letJe hebt van die lui Reportage: Frits Koffijberg Foto's HOLVAST Hij heeft verder nog een fiets met cardanaandrij ving, een gewo ne fiets uit ca. 1890 en een Swift van 1885. De laatste is op het ogenblik te zien op de expositie „Alles draait op wielen" in Amster dam. Op de laatste RAI stonden twee oude fietsen van Wil. Het ge beurt trouwens herhaaldelijk, dat hij wordt uitgenodigd ergens aan deel te Kinderwagen Terug bij de boerderij krijgen we ook nog wat anders te zien. „Ik specialiseer me op fietsen, maar zo nu en dan pik ik er ook wat anders tussen door", zegt hij, terwyl hy een ruim 65 jaar oude kinderwagen naar buiten rijdt een enorm leuk ding. Zyn moe der: „Hy heeft zich altyd voor oude spullen geïnteresseerd." Aan ouderwets rijdend materieel heeft hy verder nog een Harley uit 1922 („daarmee zit ik in de Federale Motorclub") en een Austin van 1930 („niet zo byzon- der. dat is meer voor de aardig heid") Hy neemt ons mee naar de één kamer-schuur waar hy 's zomers bivakkeert. Wat meteen opvalt, is in de hoek van de kamer een oude pathéfoon (1910'20) met een enorme hoorn. „Ik weet niet of u van klassiek houdt" en even later davert een Hongaarse dans van Brahms uit de hoorn. Muziek stemt tot nadenken, vindt Wil, die er bij gaat zitten. „Als je je er in gaat verdiepen, wat die mensen ge peinsd moeten hebben om toen zo iets te maken.... Want we heb ben nu wel radio en televisie, maar daar (wijst naar grammofoon) is het allemaal vandaan gekomen". Een circa tachtig jaar oude driewieler, pas opgeknapt. Hij tilt van de vloer een betrek- kelyk klein voorwerp op, dat een ongeveer honderd jaar oude naai machine blijkt te zyn, compleet met spoel. „Leuk dingetje om te zien. En het werkt nog". Hy toont een doos vol oude carbidlampen. „Als ik het kan bereiken, richt ik later mijn huisje helemaal antiek in". Hy vertelt u:t te kyken naar e°.n meisje me' lang haar, „een ar- t'st'ck modelletje, dat ook plezier in dit soort dingen heeft. Stel je voor dat je trouwt en het vrouwtje zit te schelden op die ouwe rom mel! Zy moet er ook iets voor voe len". nog sporen ook". En: „Het rijdt fantastisch licht. Maar als er een beetje wind staat, zit je zo in de berm. Trouwens, als je wilt opschieten, kun je net zo goed gaan lopen". die rijwiel-enthousiast Wil („maar ik maak van m'n hobby geen sleur") in zes jaar tyd, her en der door het land reizend, by een heeft gebracht. „Het is erg moeilyk om antieke fietsen te pakken te krij gen", vertelt hy, de smeer van zijn handen aan z'n broek vegend, „de lui die er een hebben, willen 'm meestal niet kwyt". Maar soms heeft hy geluk. Zoals een maand of negen geleden in Middelburg, toen hy de houten Mi- chaux wist „los te branden" voor een bedrag dat hy liever niet in de krant wil zien genoemd. „Hy had daar zo'n veertig, vyftig jaar op zolder gestaan. Ziet er nog pri ma uit, he?" En hy kijkt tevreden Wils showjiets: een houten Michaux van ongeveer een eeuw oud. naar de fiets uit betovergrootmoe ders jonge jaren die tegen de boer derij leunt. T riplet Toch is de Michaux niet het kostbaarste stuk uit zyn collectie hoogbejaarde rijwielen. Die eer komt toe aan een vierwieler of tri plet, merk Rudge, uit circa 1886 de eerste antieke fiets die Wil zich Twee vlaggen, een bordje met 1 Hoeder Koomen" en dan een ébéldebobbel-weggetje naar een koraal lapje grond, dat offi- '.él onder de gemeente Noord- ijk valt, door de PTT gemaks- ive bij Noordwijkerhout wordt veleend en geografisch deel uit- lakt van de buurtschap 't Lan- veld. Op dit omstreden stukje md („de gemeente aast er al r hele tijd op", aldus de pacht- •laai rr/ staat een oude witgeschïl- de boerderij, nu al vele jaren i café-restaurant-pensionbedrijf Is b wederlijk" bestierd door me- cei ww Koomen. 'z®ü 'oon Wil 28, dragline-machi- t) zit op het erf, pardon: ter- LaatIn luchtig tenue, de handen dooiirf van de smeer, is hij druk een onderdeeltje van een 'm. Ie fiets op te knappen. Van een i oude fiets, want voor rijioie- die later in deze eeuw zijn mar dig d heeft hij weinig be- 9SteïUng- st' 'egen een schuur staan twee ve- QaaI pèdes met hoge wielen, geen 1 iquiteiten die op het punt staan Gei te storten, maar klaar voor ge- lam! ik. „Als het morgen mooi weer Huwspring ik er op en ga ik een dreaije rijden", zegt Wil. Dat er op e) (ingen is voor beginnelingen wens makkelyker gezegd dan 01 aan. Een poging onzerzyds mis- tc c le jammerlijk. Wil vertelt, dat san hem de eerste de beste keer wel om er op te komen, maar i hy eenmaal in het ruim an- idelli ^Ive meter hoge zadel zat, s, De Ide hy er niet af te springen. 2-1 heb toen net zo lang moeten «n, tot ik een paaltje had ge- ie. im" Ven r z'jn nog' vr'J vee' hoogwielers Ke ons land, onthult Wil, „maar zijn even goed geestige dingen, satle, ïe or,der de bomen rijdt, moet ;e. t el oppassen, want je fietst met g vc oofd tegen de takken. „De rem oma le* ^oge voorwiel die het ding pronkelijk had, is er af. „Als 2535 emde, sloeg je over de kop". Jug Zes jaar eveld d a ij heeft in totaal drie hoogwie- f vormen eenderde van de ief-K le verzameling museumstukken

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7