TAL VAN EERSTE PRIJZEN OP VEBO-1964 Leidse verfhandel „de Valk' De Burcht tien jaar reeds 11a aan top BLOEIEND Kon. Ned. Grofsmederij doet het in 't groot: zestien jubilarissen Vijf Koninklijke onderscheidingen MARTIN LUTHER KING BIJ PAUS Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 19 september 1964 Tweede blad no. 313S9 De gisteren gehouden Vebo 1964 is een groot succes geworden. Het programma omvatte een fokveetentoonstelling, een zuivelexpo- sitie, jongerenwedstrijden en veebeoordelingswedstrijden. Voor de tweede maal in successie had het Vebogebeuren plaats op het Schuttersveld. Allen waren het er over eens, dat deze ruimte er zich bijzonder goed voor leende. Waar nodig, werd van tenten gebruik gemaakt. Hieronder volgen de uitslagen van de veekeuringen en van de verschillende wedstrijden, waarbij wij volstaan met het noe men van de eerste prijzen. BLAARKOPPEN Stieren, geboren voor 1 september 1961: eerste prijs Marius van Sutte- ma (eig. Vita Nova), Diplomaat (eig. Vito Nova) en Marius (eig. W .G. A. van Veen, Zoeterwoude). Stieren, geboren tussen 31 augustus 1961 en 1 september 1962: eerste prijs Wetrum (eig. P. C. den Hollander, Leiderdorp) Stieren, geboren tussen 31 aug. 1962 en 1 sept. 1963eerste prijs Diewertjes Dirk (eig. A. H. Rotteveel. Oude We- t'h tering) en Romeo van de Wilk (eig. PCr 11 Angenent, Woubrugge). uj Melkgevende koeien, geboren voor 1 juli 1958: eerste prijs Aaltje (eig. agsoï-C. J. J. Verhaar, Ter Aar), Tonia 4 m,j4(eig. G. P. W. Belt, Zoeterwoude), i spl Margo 18 (eig. A. H. Rotteveel, Oude senda Wetering) m j Melkgevende koeien, geboren tus- Piana sen 30 juni 1958 en 1 sept. 1959: eer- rte prijs Aaltje 53 (eig. H. Angenent, oubrugge), Esther 3 (eig. G. P. W. Zoeterwoude), Annie 6 (Eig. H. F. J. Mooren, Leimuiden) en Koosje j (eig. H. Roest, Zoeterwoude). Melkgevende koeien, geboren tus sen 21 aug. 1959 en 1 sept. 1960: eer prijs Annie J. (eig. H. F. J. Moo- :n, Leimuiden)Rika 6 (eig. L. Eike lboom, Rijnsaterwoude), Willie 21 (eig. T. van Ingen, Woerden) en An- (eig. G. J. J. Verhaar, Ter Aar). Gewone produktieklasse koeien, 1 okt. 1958: eerste prijs loosje 4 (eig. H. Roest, Zoeterwou- Molina 2 (eig. G. P. W. Belt, oeterwoude, Willy 19 (eig. H. v. d. ip, Hazerswoude) en Minke 8 en ella 10 (eig. H. F. J. Mooren, Lei- iiiiden) Gewone produktieklasse, koeien ge- 35" Sjloren na 30 sept. 1958: eerste prijs 5 R* Qaro 8 (eig. G. P. W. Belt, Zoeter- 'rzóek oude), Cato 2 en Aaltje 51 (eig. H. •h--lr BERT Dan. siek," Levensproduktieklasse, dieren met Med en produktie van meer dan 35.000 ^Gran 6 melk: eerste prijs Klaro 6 (eig. G. W. Belt, Zoeterwoude) en Beatrix (Eig. L. Eikelenboom, Rijnsater- Joude) uéds} Melksohotten, geboren tussen 31 1 sept. 1961: eerste prijs j! ipie 6 en Leidenaar 10 (eig. H. F. J. BÏgl i ooren, Leimuiden)Aaf je 34 en "frilly 28 (eig. T. van Ingen, Woer- Histori m) en Jan 10 (eig. A. W. Treur, ■mfijdrecht) Melkvaarzen, geboren tussen 31 1961 en 15 febr. 1962eerste prijs R rda 78 (eig. H. Roest, Zoeterwoude) uurke 5 (eig. W. van Santen, Was- naar) en Keetje 59 (eig. H. v. d. p, Hazerswoude). Melkvaarzen, geboren na 14 febr. iofooni62: eerste prijs Johanna 58 (eig. C. verdenfojieven-Leeflang, Nieuwkoop) )523 ADraoh-1ige droogstaande koeien met jmninste een afgesloten melklyst: erste prijs Molly 34 en Jennie 6 (eig. 0 Ocbi Eikelenboom, Rijnsaterwoude) 1 00 N&j-go 21 (eig. A. H. Rotteveel, Oude enkelingen, geboren tussen '62 en 10 febr. 1963: eerste Med! fUs Grietje 26 en Tresia 5 (eig. A. 3 Vooii. v. d. Akker, Zoeterwoude) en Aal- ventuS* 97 H- AnSenent, Woubrug- ïzlek. ball^Puiken, enkelingen, geboren tussen febr. 1963 en 1 sept. 1963: eerste Cora 4, Duultje, Dorina en Drie- (eig. W. Los, Bodegraven) 'irecte vrouwelijke nakomelingen 1 stier, ouder dan 2 jaar, ten- 5 stuks van een natuurlijk nde stier en tenminste 8 stuks ki.-stier: eerste prijs Vita H. F. J. Mooren, Leimuiden. 2 kestay em: eerste PriJs L- Eikelenboom, 23.5!fnsatenvouciie. en H. F. J. Mooren, Luiden. 'irecte vrouwelijke nakomelingen 1 stier tenminste 5 stuks van nphonUf natuurlijk dekkende stier en ten- *~>te 8 stuks van een k.i.-stier: eer prijs W. Los, Bodegraven. ViihelmE^ecties volbloeden van 1 eige- minstens 2 jaar oud en min de helft melkgevend): eerste C. I. J. Verhaar, -Ter Aar, H. •rat, Woubrugge en L. Eikelen- Rij nsaterwoude. eerste prijs A. H. Rotteveel, Wetering; H. F. J. Mooren, Lei- G. P. W. Belt, Zoeterwou- 18.20 0 Amal jcital ROGR t. op 26E Allegro f* lerhan, r Bamberg itles co agitf Quasi 1 e grazll All) i Orkei npioenen RAMMA iampioen koe: Klaro 6 van G. P. ne aeen Belt, Zoeterwoude; reservekam- j1'JournEn Bea^x 11 van L. Eikelenboom, ïdtljd P nsaterwoude. Kampioen stier Ma- storlsche b van Snttema van Vita Nova. Re- >ifnnn(T> Kampioen stier Marius van W. Veen, Zoeterwoude. ngen, 1S| artbont (eig. Vita Nova). Stieren, geboren tussen 31 aug. •rzoekenp eï* 1 sept- 1962: eerste prijs abonnt wartaal oktober' Advertentie Zoekt O een GERO-CASSETTE f40.- Of f 400,—. d. WATER, Haarlatraat 207 eeft het. De Gero-speciallst Noordwij ker Adema Z en Zonnestein 4 (eig. Vita Nova) en Burghorner Sjoerd (eig. J. C. Wesseling, Zoeter woude) Melkgevende koeien, geboren voor 1 sept. 1959: eerste prijs Leeuwarder 39 en Hermina 7 (eig. v. d. Bergh- stichting) en Lena 7 en Sjoukje 90 (eig. Gebr. v. d. Boom, Leimuiden). Idem, geboren tussen 31 aug. en 1 sept. 1960: eerste prijs Trijntje 42 (eig. P. J. den Hertog, Alphen a. d. Rijn) en Alke 58 (v. d. Berghstich- ting) Gewone produktieklasse, koeien geboren voor 1 sept. 1960: eerste prijs Juliana 4 (eig. G. P. Kuipers, De Kwakel), Jetske 21 en Dina 34 (eig. C. P. van Wees, Aalsmeer), Trijntje 35 (eig. P. J. den Hertog, Aliphen) en Wilkje (eig. v. d. Berghstichting). Levensproduktieklasse, dieren met een produktie van meer dan 35.000 kg melk: eerste prijs Wilkje C 6 en Afke 56 (eig. v. d. Berghstichting) Janke 3 (eig. Gebr. v. d. Broon, Lei muiden) en Afke 2 (eig. C. P. van Wees, Aalsmeer). Melkschotten, geboren tussen 31 aug. 1960 en 1 sept. 1961: eerste prijs Marie 95 en Gerarda 25 (eig. Bonda, Wassenaar)Juliana 17, Sjoukje 94 en Sjoukje 93 (eig. Gebr. Boon, Leimui den), Rosalina 2 (eig. P. J. den Her tog, Alphen/). Melkvaarzen, geboren na 31 aug. 1961: eerste prijs Hermina 11 en Her mina 14 (eig. v. d. Berghstichting), Aagje 14 (eig. Gebr. v. d. Boon, Lei muiden) Pinken (enkelingen), geboren tus sen 31 aug. 1962 en 1 sept. 1963: eer ste prijs Marie 102 (eig. Bonda, Was senaar), Rita 5, Ida 26 en Corrie 15 (eig. G. C. Kraan, Alphen). Directe vrouwelijke nakomelingen van 1 stier, ouder dan 2 jaar, min stens 5 stuks van een natuurlijk dek kende stier en minstens 8 stuks van een k.i.-stier; zij mogen van meer eigenaren zijn: eerste prijs Vita No- Directe vrouwelijke nakomelingen van 1 stier, pinken, geboren tussen 31 aug. 1962 en 1 sept. 1963: eerste prijs Vita Nova. Collecties volbloeden: eerste prijs C. P. van Wees en Zn, Aalsmeer, Gebr, v. d. Boon, Leimuiden, P. J. den Hertog, Alphen, v. d. Berghstichting. Kamp groepen van minstens vijf geiten lste prijs afdeling Leiderdorp-Zoe terwoude; afd. Hazerswoude-Koude- kerk; eig. P. C. Maat, Koudekerk aan den Rijn; afdeling Nieuw-Vennep. Drie of meer geiten van één eige naar: lste prijs P. Oosterhof, Nieuw- Vennep; mevr. Rademaker, Koude kerk aan den Rijn; H. W. Turk, Zoe terwoude; P. Clement, Nieuw-Ven- nep; L. Hemerik, Zoeterwoude; J Muys, Leimuiden. Produktieklasse; lste prijs Jannie 2 2129 R, K. Kom, Zwammerdam. Kampioensgeit: José 2531 S. H. W. Turk, Zoeterwoude; res. kampioen Joke F. 442, J, C. Stam, Nieuw-Ven- nep. Kampioen bok: Zodiac H 84, Geitenfokver. Nieuw-Vennep. Schapi en Rammen geboren voor 1963: lste prijs mevr. J. Olieman-Staalduinen, Leidschendam; L. Vergeer, Alphen aan den Rijn. Rammen geboren in 1963: lste prijs A. P. Bos, Leiderdorp; Jac. Verkley, Leiderdorp. Ramlam- meren groep 1: lste prijs J. C. de Boer, Aalsmeer (2 x); no. 9518 l.o. (1), S. J. Goedhardt, Leiderdorp. Ramlammeren groep 2: lste prijs M. Kraan, Abbenes; J. H. van Leeu wen, Nieuwveen. Drietal ramlamme ren van één vader: lste prijs J. J. den Hollander, Leiderdorp; N. J. C. Koot, Leiderdorp. Ooien met één lam: lste prijs S. J. Goedhardt.Lei derdorp (2 x); J. H. van Leeuwen, Nieuwveen. Ooien met 2 lammeren: lste prijs J. J. den Hollander, Leider dorp; mevr. J. Olieman-Van Staal - ooilammeren van één vader: lste pr. mevr. J. Olieman-Van Staalduinen, Leidschendam; Joh. Speelman, Bo degraven. ooien geboren voor 1963: lste pr. mevr. J. Olieman-Van Staal duinen, Leidschendam (2 x); Joh. Speelman, Bodegraven. Ooien gebo ren in 1963: lste prijs J. Groot Aar- landerveenA. Doelman, Leidschen dam. Drietallen ooien geboren voor 1964 van één vader: lste prijs M. Kroon, Abbenes; mevr. J. Olieman- Van Staalduinen, Leidschendam. Viertallen ooien van één eigenaar: lste prijs mevr. J. Olieman-Van Staalduinen, Leidschendam. Kampioen ram no. 1459, mevr. J. Olieman-Van Staalduinen, Leid schendam; res. kamp. ram 1447, L. Vergeer, Alphen aan den Rijn. Kampioen ooi 6083, mevr. J. Olie- man-Van Staalduinen, Leidschen dam; res. kamp. 11475, S. J. Goed hardt, Leiderdorp. Varkens, groot Yorkshire Beren geboren voor 1 januari 1963 lste prijs C. Clemens, Nieuw-Vennep; P. Buitelaar, Leidschendam. Beren geboren na 30 juni 1963 en vóór 1 ja nuari 1964: lste prijs N. C. Th. Koot, Hazerswoude; M. den Hertog, phen aan den Rijn; C. Clemens, Nieuw-Vennep. Zeugen geboren 1 januari 1963: lste prijs C. Clemens, Nieuw-Vennep (2 x); P. Houweling Rotterdam (2 x). Zeugen geboren na 31 december 1962 en voor 1 juli 1963: lste prijs C. Clemens, Nieuw-Vennep. Zeugen geboren na 30 juni 1963 ei voor 1 januari 1964: J. H. van Leeu wen, Nieuwveen (2 x) Twee of drie afstammelingen van één zeug, ge boren na 31 december 1963: lste prijs P. Houweling. Rotterdam. Drie zeu gen, ouder dan één jaar van één eigenaar: lste prijs C. Clemens, Nieuw-Vennep; J. H. van Leeuwen, Nieuwveen. Kampioen beer 3784 PPNH, C. Cle mens, Nieuw-Vennep; res. kampioen Piet 6887, P. Buitelaar, Leidschen dam. Kampioen zeug 1930 NH. C. Cle mens, Nieuw-Vennep; res. kamp. 14889, idem. Piétram varkens Beren geboren voor 1 januari 1963 lste prijs Jardin 005 en Jimmy 054, G. Hofman, Waddinxveen. Beren ge boren na 31 december 1963 en voor 16 juni 1964: lste prijs G. van Straa- len, Zoetermeer. Zeugen geboren voor 1 januari 1963: lste prijs Mary 367, G. Hofman, WaddinxveenCorrie 317, G. van Straalen, Zoetermeer. Zeugen geboren na 30 juni 1963 en voor 1 januari 1964: lste prijs J. H. van Teylingen, Voorhout; G. Hof man, Waddinxveen. Zeugen geboren na 31 dec. 1963 en voor 16 juni 1964: lste prijs G. Hofman, Waddinxveen. Zeugen met biggen, zeug geboren na 31 dec. 1962: eerste prijs J. H. van Teylingen, Voorhout. Twee of drie afstammelingen van 1 zeug, geboren i 31 dec. 1963: eerste prijs: J. H. m Teylingen, Voorhout. Kampioenen: beer van G. Hofman, Waddinxveenres.-kampioen beer G. Hofman, Waddinxveen; kam pioen zeug van G. Hofman, Wad dinxveen, reserve: G. van Straalen, Zoetermeer. Advertentie Het best gesorteerd ins loenen Koe: Leeuwarder 39 van v. d. Berghstichting; reserve Sjoukje van Gebr. v. d. Boon. Leimuiden; stier Arnold van Vita Nova; reserve Zon nestein van Vita Nova. Zuivel Voor een inzending Leidse kaas ontvingen een eerste prijs: J. P. van der Hulst, Oud Ade; P. F. Vergeer, Warmond; Th. Warmerdam, War mond. Ereprijs: A. Th. Straathof, Rijpwetering (2 x) en J. P. van dei- Hulst (Oud Ade). Goudse kaas: eerste prijs T. F. W. van der Bast, Moordrecht; G. W. Versteegen, Zoeterwoude; Q. Onder water, Zoeterwoude; A. Hartveld, Ter Aar; G. C. Tersteeg, Oud Ade; L. C. van der Geest, Oud Ade. Ereprijs: T. F. W. van der Bast, Moordrecht. Mej. a. Straathof te Rijpwetering ontving een eerste prijs in de rubliek „kazen van oud-cursisten". De dorpenwedstrijd werd gewonnen door Warmond. Jeugdwedstrijden Organisatiewedstrij den Meisjes - slaatjes: 1) J. de Jong, CPJO (41) Groepen: 1) HLJ (117) bloemschikken: 1) G. de Regt, CPPJO (92) Groenpen: 1) CPPJO (244) stof versieren: 1) R. Bos, HIJ (34) Groepen: 1) HIJ (142). Jongens - zwartblaar: 1) A. Straathof f, KPJ (79) Groenpen: KPJ (212).; zwartbont: 1) C. Wes- selingh, KPJ (88). Groepen: KPJ (113)trekkerbehendigheidswedstrijd 1) P. Verboon, CPJO (235). Groepen HLJ (1178 stra f puntenbedrijfs economische wedstrijd: 1) G. de Regt, CPJO (92). Groepen CPJO (244). Geiten Bokken geboren voor 1964: lste prijs Geitenfokvereniging Nieuw- Vennep. Geiten geboren voor 1961: lste prijs J. C. van Stam, Nieuw- Vennep; P. Oosterhof, Nieuw-Ven nep; H. W. Turk, Zoeterwoude. Gei ten geboren in 1961: lste prijs A. Schreurs, Nieuw-Vennep. Geiten ge boren in 1962: lste prijs D. Hoog straten, Leiderdorp; L. P. Hemerik, Zoeterwoude. Geiten geboren in 1963 lste prijs P. Oosterhoff, Nieuw-Ven nep; L. P. Hemerik, Zoeterwoude; H. Turk, Zoeterwoude; J. Muys, Lei muiden. Lammeren Lammeren, geboren voor 26-3-1964: lste prijs P. Clement, Nieuw-Vennep; J, Muys, Leimuiden; P. Oosterhof, Nieuw-Vennep. Lammeren gebaren na 26-3-1964: lste prijs L. P. Heme rik, Zoeterwoude. Moeder met twee afstammelingen: lste prijs P. Ooster hof, Nieuw-Vennep. Vijf afstamme lingen van één vader: lste prijs af deling Nieuw-Vennep. Verenigings- schildersverven, ladders en schildersgereedschappen LAMMERMARKT 3 - LEIDEN - TELEFOON 33909—33300 Verkoop uitsluitend engros. Het zal zaterdag 26 september precies tien jaar geleden zijn, dat Leiden werd verrijkt met een nieuwe drumband, die de spe cifiek Leidse naam ,,De Burcht" kreeg. Onder de leiding van in structeur De Jeu lieten de jeugdige tamboers en blazers zich reeds spoedig horen. Op 20 april 1955 werd de eerste, verrassend goede uitvoering gegeven en nadien volgden de successen elkaar regel matig op. Kort na de eerste uitvoering werd op Initiatief van de bekende musicus dirigent, de heer J. Scheffers, be sloten om ook een jeugdorkest op te richten met een Engelse bezetting. Weldra kon de heer Scheffers met de theoretische opleiding van een dertigtal jongens beginnen, terwijl tevens een werkcommissie en een damescomité door middel van enige acties probeerden de nodige gelden de aankoop van een eigen instrumentarium büeen te krijgen. Dank zU een onvermoeibare ijver kon in oktober 1955 reeds een 25-tal instrumenten worden aangeschaft de jeugdige muzikanten him eerste praktische lessen. Op 23 april 1956 presenteerde ..De Burcht" samenstelling jeugdorkest en -drumband voor het eerst In het openbaar tijdens In de „Den Bucht", waarbij rat negen nieuwe in- t een vaandel ontving. grote zaal vt voorzitter S stmrmenten i Crescendo Het ging met ..De Burcht" steeds crescendo. De band tussen orkest en dirumlband werd steeds hechter en ook meisjes konden toetreden. Een Niet minder dan zestien jubilaris sen van de N.V. Kon. Ned. Grof smederij zijn gisteravond in het An- toniusclubhuis op hartelijke wijze gehuldigd. Het waren mej. M. H. C. Verhoog en de heren S. la Rooy. I. Boom, T. Philippo, S. Boekkooy, D. Hoog straten, L Keyzer, J. J. van Tonge ren, C. J. v.d. Reijden, B. Kruyt en P. v.d. Linden, die hun zilveren ju bileum herdachten, de heren P. van Egmond, I. Kluivers, W. F. Meijers en A. Melet, die reeds veertig jaar aan dit bedrijf verbonden zijn en de heer H. Crama, die dit jaar de halve eeuw volmaakte. Onder dit zestien tal waren twee „echte" jubilaris sen, t.w. de heren Boekkooy en Van der Reijden, beiden vierden vandaag hun jubileum. De overige jubilea vie len reeds eerder in dit jaar en wer den toen in de huiselijke kring her dacht, waarbij ook de directie blijk van belangstelling gaf. In afwijking van de steeds gevolgde traditie: een viering in het bedrijf van elk ju bileum afzonderlijk, is men dit jaar voor het eerst tot deze gezamenlijke huldiging overgegaan. Met de Jubila rissen en hun familie waren deze avond tevens de directie en de staf van het bedrijf aanwezig. Boven dien was van de zijde van het ge meentebestuur de loco-burgemeester, wethouder S. Menken, aanwezig. Zijn belangstelling ging deze avond in het bijzonder uit naar de gouden jubilaris en de vier „veertigjarigen". In een sympathieke toespraak wees hy op het langdurig dienstverband en de trouw aan de onderneming om dan mede te delen, dat het H.M. de Koningin had behaagd om aan de heren Crama en Kluivers de zilve ren ere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, te verle nen, en aan de heren Van Egmond, Meijers en Melet de ere-medaille in brons. Ook de directeur, ir. M. C. de Jong, kwam deze avond niet met lege handen. Namens de Ned. Maat schappij van Nijverheid en Handel bood hij alle jubilarissen het vere rend getuigschrift en een draagme- daille aan. Bovendien ontvingen al- Vij[ Koninklijke onderschei dingen. V.l.n.r. de heren W. F. Meijers, P. van EgmondA. MeletI. Kluivers en H. Crama. Geheel rechts wethouder S. Menken. (Foto LD/Hoivast) len een herinneringsbord van het be drijf, terwijl de „echte" jubilarissen (de overigen hadden dit reeds op hun jubileumdag ontvangen) een gratificatie ter hand werd gesteld. Ook van de zijde van het Jubileum fonds was er deze avond een atten tie. Daarvoor zorgde de mnd. voor zitter, de heer J. Wassink, en wel in de vorm van een enveloppe met inhoud en een fraaie bloemenhulde. Nadat de heer C. Slijkhuis namens de ondernemersraad felicitaties had aangeboden, deed dit de heer F. v.d. Berg in zijn kwaliteit van voorzitter van de Personeelsvereniging onder aanbieding van resp. bonbons, siga ren dan wel een boekenbom Na al deze goede woord en geschenken, was het tijd voor „The light stars" die met een vrolijk programma zorgden voor een feestelijk slot. gift van f. 1000 uit het Anjerfonds maakte het mogelijk de uniformen voor de twaalf majorettes aan te schaffen. Toen in 1958 de heer Scheffers om gezondheidsredenen zijn functie neerlegde werd naar een nieuwe leider uitgezien. In de persoon van de heer W. Mark werd deze gevon den. terwijl zijn zoon Koos zich als een bekwaam assistent ontpopte en ook de mors „De Burcht" oompo- neerde. De (theoretische) opleiding van de heer A. Bijlsma aan de Mij. van Toonkunst en de stimulerende lei ding van de directeur-dirigent YVim Mark, kapelmeester Koos Mark (20 jaar) en de 19-jarige tamboer- ma itre Wil Middelkoop, hebben vruchten afgeworpen. Het jeugd orkest kreeg nationale en interna tionale bekendheid en de vele tro feeën zijn er de getuigen van. Het Jeugdorkest en de drumband tellen thans 96 muzikantjes en 30 leerlingen alsmede een dertigtal muzikantjes-in-spé op de wachtlijst. Velen van hen zijn reeds sedert de oprichting lid. Het huid'ige bestuur wordt ge vormd door de heren G. Sierat (voorzitter), H. vanHooven (secreta ris), N. van Hooven «penningmees ter'. L. Stakenburg «2de secretaris), H. Groeneweg (2de penningmeester), P. Reyke (commissaris van mate riaal) en J. Petiet (alg. adjunct). Van de oprichting af geniet „De Burcht" ook de steun van een even ru"tief als onvermoeibaar dames comité, waarvan mevrouw Sierat reeds van de oprichting af presidente is. Ook voor haar krijgt de komende lustrumviering een extra feestelijk tintje. Instrumentarium Hoewel bil de herdenking van het 10-iarig bestaan kan worden gezegd, dat het met „De Burcht" steeds cres cendo Is gegaan bleven enkele wen- ~en nog onvervuld. Zo moet het instrumentarium nog steeds een grote uitbreiding ondergaan teneinde de lanee waoht.liist te reduceren. „De Burcht" laat de herdenking van het 10-jarig bestaan niet onge merkt voorbij gaan. Vanmiddag wordt er in het St--Antoniusclubhuis een receptie gehouden, terwijl don derdagavond 24 september In do Stadsgehoorzaal een jubileumcon cert wordt gegeven. Zaterdag 26 september wordt het programma besloten met een feestavond ln het S t.-Antoniusclubhuis. Militaire parade op 3 oktober Dank zij de medewerking van de militaire autoriteiten zal ook dit jaar op de feestdag van Leidens ontzet wederom een militaire parade en de- filé worden gehouden. Er wordt aan deelgenomen door eenheden van de Koninklijke Zee- en Landmacht en door een detachement van de Leidse Studenten ver. tot vrij willige oefening in de wapenhandel „Pro Patria". Het défilé vindt zoals gewoonlijk plaats voor het bordes van het sta«ihuls aan de Breestraat en begint om half tien precies. De stoet zal als volgt zijn samenge steld: 2 pelotons „Pro Patria", Mari nierskapel van de Kon. Marine met tambour- en pijperkorps; 1 eenheid van de Kon. Marine van het Vlieg kamp Valkenburg. Tamboerkorps van het 11de infanterie bataljon van het Garderegiment Grenadiers; 1 batterij 155 houwitsers Veldartillerie; 1 bat terij 8 inch Veldartillerie; Vaandel en vaandelwacht Regiment „Van Heutz", 420ste compagnie Regiment „Van Heutz" 4 compagnieën Koks- school; Kon. Militaire Kapel. De commandant van de Koksschool, kolonel Th. H. Wessels treedt op als parade-commandant, terwijl als pa rade-inspecteur zal fungeren de bri gade-generaal der Intendance Haf- kemeijer. Rome en de reformatie In de aula van de school aan de Asserstraat hebben de leden van de afdelingen centrum en noord van de afdeling Leiden van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond gisteravond het seizoen geopend. Mevrouw A. A. van der Kwaak-Van der Berg wekte in haar openingswoord de dames op deel te nemen aan de Bondsdag op 1 oktober a.s. in Utrecht. Hierna was het woord aan ds. J. Spoelstra uit Eoskoop, die sprak over „Rome en de Reformatie". Ds. Spoelstra schetste de wijzigingen die plaats hebben ge had in de opvattingen van de R.-K. Kerk en die van de Geref. Kerken. „Deze eeuw staat in het teken van de oecumene", aldus ds. Spoelstra. De R.-K. Kerk is haar reputatie van conservatisme en behoudenheid ten opzichte van de protestantse kerken kwijt geraakt. Sedert het concilie van Paus Johannes in 1959 zijn de inzich ten en opvattingen van de R.-K. Kerk ten opzichte van de protestan ten ingrijpend veranderd. Ds. Spoel stra lichtte zijn lezing na de pauze toe met fraaie dia's van zijn bezoek het concilie in Rome. Daarna 3n de dames in de gelegenheid meer over dit interessante onder werp met spreker van gedachten te wisselen. Spanje blijft handel met Cuba drijven De handel van Spanje met Cuba gaat door, zowel met schepen onder Spaanse als niet-Spaanse vlag. Dit heeft de Spaanse minister van Han del op een persconferentie in Ma drid verklaard. Zijn verklaring houdt verband met de aanval op het Spaanse vrachtschip „Aranazu" dat goederen voor Cuba vervoerde. Kerkelijk Leven A Grijpskerke CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Maassluis N. de Jong te Dr. Martin Luther King, de Ame rikaanse negerleider, is gisteren door de Paus in audiëntie ontvangen. Hij verklaarde nadien, dat Paus Paulus de strijd van de Amerikaanse ne gers voor gelijke rechten steunt, maar er op wees dat deze strijd met vreedzame middelen moet worden gestreden. De Paus herinnerde in dit verband aan Mahatma Gandhi. Hongaarse bisschoppen naar Rome Elf Hongaarse bisschoppen onder leiding van de nieuwe aartsbisschop. Andras Hamvas, zijn gisteren in Ro me aangekomen om het Vaticaanse concilie bij te wonen. Onder hen zijn de bisschoppen die deze week door de Paus zijn benoemd onder het gedeeltelijke verdrag tussen het Vaticaan en Hongarije. Kardinaal Alfrink over de Maria-vererin» D Kardinaal Alfrink heeft zich gis teren in de vergadering van het con cilie gekeerd tegen de titel „midde lares" voor Maria, zoals die in het achtste hoofdstuk van het schema over de kerk herhaalde malen wordt gebruikt. Kardinaal Alfrink voerde het woord namens 70 bisschoppen, even als de Duitse kardinaal Frings en de Spaanse bisschop Lacona. De Spanjaard beklaagde zich erover, dat het hoofdstuk in tegenstelling tot de oorspronkelijke schema-tekst geen aandacht schonk aan de titel „Ma ria, moeder der kerk". De discussies over dit hoofdstuk waren al afge sloten, maar de drie sprekers kon den toch nog het woord voeren, om dat zij namens 70 bisschoppen spra ken. Kardinaal Alfrink wees erop, dat het hoofdstuk over Maria niet de persoonlijke Maria-verering in dis cussie wil stellen, maar alleen het geloof der kerk inzake Maria wil weergeven. Van minimalisme of maximal isme te spreken, vond hij daarom helemaal niet op zijn plaats. Deze termen kunnen wel worden ge bruikt voor de Mariaverering, maar niet voor het geloof der kerk in Maria. Hier kan men niet van meer of minder spreken, maar heeft men toch uitsluitend aan de waarheid ie houden.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3