Parlementariër Cals I Rudi Carrellsliow viel ditmaal wat tegen GESTOLEN KAMSTEEG'S Kwitanties achter de voorruit van auto's LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1964 DE Russische premier he,eft de Chinese „kameraden" dezer da gen nog eens voor ogen gehou den, dat er wapens bestaan, waarvan het gebruik het einde van de gehele mensheid zou betekenen. De klem toon dient te vallen op gehéle. Peking immers heeft het gevaai van een atoomoorlog tot nu toe afgedaan met de opvatting, dat zo'n oorlog welis waar de gehele vrije wereld, de Sow-- jet-Unie en zelfs een deel van de Chinese bevolking het leven zou kos ten, maar dat er dan nog altijd 300 miljoen van zijn onderdanen zouden overblijven om de erfenis der mens heid over te nemen. En omdat zo'n catastrofe voor de Roodchinese lei ding nauwelijks een schrikbeeld schijnt te betekenen, heeft Chroesjt- sjow gezinspeeld op'wapens, die ook de resterende Chinezen het leven er bij zouden doen inschieten. Overigens heeft het Kremlin nog een andere bedoeling met deze waarschuwing ge had: de Chinezen tot nadenken te stemmen alvorens zij hun gebieds- aanspraken in Russisch Azië nog na drukkelijker naar voren schuiven. In de Russische hoofdstad beseft men maar al te goed, dat een dergelijke dreiging in de lucht zit. Moskou weet dat al langer dan vandaag of giste ren. Want menigeen is het echter vergeten Chroesjtsjow verscheen destijds op het politieke toneel met de kreet: vul de Aziatische steppen. Zolang Russisch Azië zo dunbevolkt is als thans, vormt het een vacuum, dat de bezitslust van Rood-China op wekt. In het vooruitzicht, dat zijn land te kwader ure „de eerste stoot" zal moeten opvangen, komt de hou ding van Chroesjtsjow ten opzichte van het Westen misschien in een wat ander licht te staan. Men zou zich kunnen voorstellen, dat hij zal trach ten van het Westen zekere concessies te verkrijgen, onder het motto: wat is het u waard als wij straks de Chinese stortvloed trachten te keren? Evenzo kan men zich Indenken, dat hij, te genover een weinig tegemoetkomende vrije wereld, een situatie poogt te scheppen, die hem in een goede on derhandelingspositie plaatst tegen het tijdstip, dat het begint te span nen. Dit alles klinkt nu nog wat fan tastisch, maar de tijd gaat snel. De bevolking van China groeit in angstwekkend tempo, met enige tien tallen miljoenen per jaar. Voor de keuze geplaatst te streven naar eei groter gebied dan wel te trachten al thans een deel van de bevolking op een hoger niveau te brengen, heeft Peking naar het schijnt voor het ste gekozen. Dat is althans de opvat ting in Moskou, waar men, spreekt wel vanzelf, voor dit punt bijzondere belangstelling aan de dag legt. VOORNAAMSTE stelling Mao en zijn aanhang is, dat de Russische communisten de erfgenamen zijn van het door de tsaren gestolen land, dat voorheen aan China toebehoorde. Het gaat hier dus om een dooi- historische motieven gesteund streven „Lebensraum", waarmee het Kremlin terdege rekening moet houden. Reeds tien jaar geleden, aldus onthulde de Russische „Prawda" onlangs, be gonnen de Chinezen de terugkeer van Mongolië te eisen, d.w.z. Buiten-Mongolië, dat in het begin van de jaren-*20 onder Russische invloed was geraakt. Binnen-Mon- golië hadden de Chinezen zelf weten in te palmen, waarna zU het over spoelden met een golf van vele mil joenen landgenoten. Tegenover de Chinese direiging in Russisch-Azië heeft Moskou op tweeërlei wijze ge reageerd: het hoopte door hulp de industrialisering in China de bevolkingsdruk te verminderen er daardoor de expansiezucht var Peking t-e kalmeren, terwijl het in tussen koortsachtig bezig was „d< steppen te vullen". Dit schema m is tegengevallen: de modernisering in China ging te langzaam on gewenste vruchten op tijd af te werpen en de groei van de bevolking in Aziatisch Rusland voltrok zich eveneens te langzaam om het vacuum in korte tijd op te vullen. Vandaar dat Moskou op zeker ogen blik tot het besluit kwam zijn tech nici terug te roepen. Daarbij speelde natuurlijk ook de Chinese ets van een eigen atoomwapen een rol betekenis. Vooral dat punt werd gevaarlijk. Nu zou het aan Weste lijke zijde niet verstandig zijn al te sterk te rekenen met een rood schisma. Wat vandaag een ernstige breuk tussen Rassen en Chinezen lijkt, gaat morgen schuil achter scherm van samenwerking. Wel is het noodzakelijk, dat de vrije wereld haar ogen goed openhoudt en, mocht het Inderdaad tot een breuk komen, ogenblikkelijk gebruik maakt van de daardoor geboden kansen. De afloop van een rood „concilie" in december, op convocatie van Moskou en tegen de wil van Peking, kan van beslissende betekenis blijken te zijn Tot nu toe gaat het de Russen bij de voorbereiding niet helemaal naar wens, vooral omdat met name de Roemeense en Italiaanse kameraden niet zo enthousiast zijn als werd verwacht. Het is voorts niet onmoge lijk, dat Mao zal antwoorden met de oprichting van een ..Vijfde interna tionale", die dan onder Chinese lei ding zou staan. En intussen trach ten de Chinezen hun economische moeilijkheden te boven te komen door nauwere economische betrek kingen aan te knopen met Frankrijk en West-Duitsland enerzijds en Japan anderzijds, drie „kapitalisti sche" staten, die gelegen zijn in de tussenzones" tussen de communisti sche landen en Amerika. De hierbo ven genoemde ideologische spannin gen tussen het Kremlin en Peking zijn. evenzeer als de economische manoeuvres, overigens wel een be wijs. dat de stille strijd in midden- Azië niet op zichzelf staat, maar een schakel vormt in een keten van wrij vingspunten. (Door onze parlementaire redactie) BEHALVE de miljoenennota in een nieuw koffertje heeft deze week nog iets nieuws ge bracht: de parlementair Cals. Een heel jaar lang heeft onze ex-minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen zitten zwijgen in zijn groene bankje en je kon zien, dat het hem moeite kostte. Buiten het parlement is minister Cals na zijn aftreden en zijn herstel van een lange over werktheid direct weer aan het praten gegaan: over het parle ment en deszelfs werkwijzen. In het parlement waar traditiege trouw een ex-minister het eerste jaar van zijn lidmaatschap niet meedoet aan de debatten, was men wel benieuwd naar de prak tijk van mr. Cals' eigen theorie. Hy hield een spits betoog en bracht m paar fijne grapjes mee: „Ik zal proberen niet te herhalen wat anderen al gezegd hebben. Dat vond ik vroeger altijd zo hinder lijk". Na een stekelige discussie met Luns: „Ik merk nu pas hoe moeilijk het is voor Kamerleden om vriendelijk te zijn tegenover de regering". Over Hugo de Groot en zijn uiteen zettingen over de vrije zee: „Iedere Nederlander neemt Hugo de Groot dagelijks ter hand. Hy staat op het biljet van tien gulden. Het is tekenend dat Huygens goed werd geacht voor het biljet van vijfen twintig en Erasmus voor dat van honderd gulden. Wie er op een biljet van duizend gulden voorkomt weet ik niet. Die zie ik nooit". Marcus Bakker: „Verolme". Cals: „Nee, Verolme niet". Het aardige was, dat mr. Cals be kende reputaties niet spaarde. Hij nam het op tegen mr. Luns die bijna altijd kritiek weet te smoren met een goed geplaatst grapje. Soms is het grapje niet meer dan een komisch gebaar of een gek gezicht. Maar Cals heeft jarenlang met Luns in dezelfde kabinetten gezeten en op hem werk ten deze trucjes niet. „Ik krijg dus geen antwoord op mijn vraag", zei hij langs zijn neus weg, toen minister Luns inderdaad met veel woorden helemaal niets had gezegd over de manier waarop de regering de natio naliteit van het radioschip Veronica onderzoekt. Luns: „Ik vind dat ik een nogal aardig antwoord heb gegeven". De Kamer gnuifdp. Maar Cals hield vast: „Dat is nou allemaal wel leuk maar ik vroeg gewoon om antwoord en dat heb ik niet gekregen". Mr. Luns keek een beetje beledigd en sprak even later met net iets te veel nadruk van zijn „politieke vriend, de geachte afgevaardigde de heer Cals". Mr. Van Thiel keek be paald somber tijdens deze discussie. Zijn KVP heeft er weer een probleem by: de betrekkingen CalsLuns. Marcus Bakker vatte de indruk van de Kamer over Cals parlemen taire première aardig samen: „Cals vraagt erom dat men aandacht aan hem besteed" Dat deed Bakker ook. Toen Cals tydens een interruptie aan het adres van de CH-woordvoerder Bos was opgesprongen, om te ant woorden, zei Bakker: „Het parlemen taire ideaal van Cals is woordvoerder te zjjn van alle partijen. Meneer Schmelzer kan dan woordvoerder voor Cals worden of alleen maar aangever van stukken". Dat laatste sloeg op de vergeet achtigheid van Cals, die tijdens zijn lange rede van tijd tot tyd fractie leden als loopjongens gebruikte om stukken aan te geven. Bakker had trouwens nog wat aardige opmerkin gen. „De REM-wet stelt eigenlijk niets voor. Het is een boekenkist zon der Hugo de Groot". En nog een hele mooie voor de in gewijden, die de naam van de Am sterdamse CPN-burcht kennen: „Het beleid moet worden bezien op zyn merites. Niet op Felix Meritis.... maar toch Over de tegenstelling tussen de li berale fractie (tegen de REM-wet) en liberale ministers (voor de REM- wet) „Ze zijn allemaal tegen de wet. Het is helemaal geen tegenstelling. Het is gewoon een werkverdeling". LO.'OVER'RADIO EN T.V. t.D. OVER RADIO EN T.V1 Het staat nu al vast dat de BBC (Panorama), België, Duitsland, Oostenrijk. Italië en Canada de reportage op het televisiescherm zullen brengen die Herman Wigbolt en cameraman Frans Verhey op Borneo maakten, vlak bij de Maleisische grens, waar de „con frontatie" het hevigst is .Zij waren de eerste filmers die daar wer den toegelaten, zelfs Indonesische filmers hadden daar nooit toe stemming voor gekregen. Het resultaat was uiterst belangwekkend, maar weinig opvrolijkend. ANTWOORD '64 Ton reeds overschreden Het programma „Contrast", wil de voortzetting zijn van „Mijnheer de voorzitter", een rubriek die het vo rige seizoen slechts half slaagde in de poging de kijkers een interessante politieke rubriek voort te zetten. „Contrast" wil hetzelfde doen. maar directer bij de actualiteit aansluitend. De heer Rengelink zei behartens- waardige dingen over het centraal antennesysteem zoals de regering dat wil invoeren, en Joop van Os had een gesprek met de KVP-wethouder Muziekhal - vier miljoen - voor Kerkrade (Van correspondent) Het vijfde wereldmuziekconcours dat in 1966 in Kerkrade zal worden gehouden, zal niet meer zoals de eerste vier W.M.C.'s gehouden wor den in tenten, maar in een echte muziekhal. Gistermorgen gleed in de brievenbus van het Kerkraadse ge meentehuis een enveloppe met de in de klankstad zo fel begeerde Rijks goedkeuring voor deze hal. De vreug de in Kerkrade over de eindelijk ontvangen Rijksgoedkeuring is alge meen. Met man en macht wil men aan de uitvoering van het project dat viermiljoen gulden zal kosten, gaan werken om het voor het a.s. lustrum- concours gereed te hebben. Prijzen muziekweek „Gaudeamus" Burgemeester Boot van Hilversum heeft gisteravond de prijzen uitge reikt van de 16de internationale mu ziekweek van de stichting „Gaudea- De eerste prijs voor het beste niet- Nederlandse werk werd gewonnen door de Deen Ib Norholm. Reynbert de Leeuw werd winnaar van de prys voor het beste Nederlandse werk, be schikbaar gesteld door het Prins Bernhardfonds en de Zwitser Pierre Mariétan kwam in het bezit van de aanmoedigingsprys van de AVRO. Thomas Mann- expositie In het kader van de Duitse week in Rotterdam, is gisteravond in het Rijnhotel in Rotterdam een tentoon stelling geopend over de bekende Duitse schrijver en Nobelprijswinnaar Thomas Mann, die leefde van 1875 tot 1955. De expositie, die een overzicht geeft van het leven en werken van de schrijver, omvat foto's, handschriften en boekwerken. De opening is ver richt door dr. W. Köpke van het Goetihe-instituut in München. van Arnhem over het doen en laten van ene meneer Polsman of Stols- man of Wolsman, dat kon ik niet verstaan Het amusement van de avond werd door Dick Powel verzorgd (niet zo'n beste aflevering dit keer) en door de weder opgestane Rudi Car- rell. Het uittreksel uit zijn circus show viel wat tegen. Hét ging alle maal wat traag, het viel wat hetero geen uit en de grapjes van Carrell hadden we (van hemzelf) al eens eerder gehoord. Carrell had van de nood (Anneke Grönloh en Rob de Nys deden niet mee, wegens andere, toekomstige t.v.-verplichten) een deugd gemaakt, de zwakste punten weg gewerkt, zyn terloopse confrence „up to date" ge maakt, alle reclame eruit gewipt (uiteraard), enkele visuele televisie grapjes ingevoegd, de verrassende zanggroep „les doubles six" geënga geerd en voor de gebruikelijke stunt- jes gezorgd. Eerst een kleintje: Marjan van Arnhem, omroepster van de AVRO- radio, mocht op haar manier „Les doubles six" aankondigen, omdat ze dat enkele dagen tevoren op de ra dio ook zo leuk-enthousiast had ge gaan. Daarna de grote stunt: voor die kijkers in den lande die dé Noordzee-televisie niet konden ont vangen, presenteerde Rudi in leven den lyve de beide REM-omroepsters, Marjan en Hetty, die samen het rol letje van Anneke Grönloh alsschiet- schijf overnamen. Tot slot van hun optreden schoot Carrell nog met een z.g. „ketskogel" via zuiltjes, die de VARA. de NCRV, de KRO. de VPRO en cie AVRO voorstelden, een ballon netje kapot dat op een Remzuiltje stond. Mooie ..witz". Het tijdperk van het „open bestel" lijkt hiermee wel ingeluid. De eerste opbrengsten van de ge zamenlijke kerkbouwactie „Antwoord '64" hebben een ton overschreden. Op het centraal bureau aan de Haagse Javastraat werd een bedrag geno teerd van f 101.456,18. Deze toezeg gingen en geldsbedragen kwamen nog steeds binnen als spontane reacties op de publiciteit die de actie ver kreeg. Nog hebben de kerken zich uitsluitend via advertenties tot hun 4,3 miljoen leden gericht. Eind deze maand zullen ze aan die leden recht streeks een brief schrijven en half oktober zullen veertigduizend vry willigers de leden persoonlijk bena deren. Het wei-kcomité van „Antwoord '64" heeft de predikanten, voorgangers pastoors van de negen samenwerken de kerk gevraagd, a.s. zondag de i dacht van de gemeente te richten op de actie. De kerken tellen met elkaar 3675 „bedienaren van de godsdienst" zoals het in vorige-eeuwse wettelijke taal heet. Op valse cheque zeven mille geïnd Een buitenlander, die zich heeft gelegitimeerd met een Portugees pas poort, heeft op 9 september by een by kantoor van do Rotter'damsche bank in Utrecht op een valse cheque f7200,90 geïncasseerd. De bank heeft daarvan pas nu aangifte gedaan by de Utrechtse politie. De valse cheque was afkomstig van de „first National City Bank of New York" in San Juan in Porto-Ri- ca. Op de cheque (2000 dollar) stond de handtekening van een employé van deze bank. De man die het geld incasseerde, had een Portugees pas poort op niam van Jorge Blanco Norbitti of Norberto. Voorstellingen Ned. Opera blijven doorgaan Naar aanleiding van het besluit tot liquidatie, dat de gemeenteraad Amsterdam woensdag heeft genomen, deelt, de directie van de Ned. Opera mee, dat dit besluit geen wijziging brengt in de bekend gemaakte plan nen voor het seizoen 1964/65. De gekondigde series abonnementsvoor stellingen blijven gehandhaafd e als de incidenteel vastgestelde stellingen. Voorlichting over Koninklijk Huis Het intern advies van de twee ministers van Staat, te weten dr. W. Drees en prof. mr. P. J. Oud omtrent het wijdere vraagstuk van de ministeriële verantwoordeiykheid in aangelegenheden van 't Koninklijk Huis is door de regering ontvangen. Minister-president mr. V. G. M. Ma- rynen heeft dit meegedeeld in de toelichting op de begroting algemene Zaken voor 1965. De regering is van plan, aldus de minister-president, de Sfaten-Generaal de opvatting ken baar te maken, waartoe zy naar aanleiding van die adviezen komt. Het komt hem echter juister voor, in afwachting van die openbaarma king, thans nog niet te komen met zijn zienswijze op de voorlichting inzake het Koninklyk Huis. hetgeen aan de Tweede Kamer werd toege zegd. De minister-president geeft er n.l. de voorkeur aan te zynertyd by de uiteenzetting van het stand punt over het hier bedoelde wydere vraagstuk, ook dat met betrekking toe de voorlichting inzake het Ko ninklyk Huis te geven. „Trouw": landelijk ochtendblad Het protestants-christelijke dag blad „Trouw" zal binnenkort in heel Nederland als ochtendblad verschy- nen. Hiertoe hebben directie en com missarissen van Trouw besloten. De beslissing wordt vandaag op de voor pagina van T'rouw meegedeeld. Op het ogenblik wordt ongeveer de helft van de oplage van Trouw 's nachts vervaardigd en als ochtend blad verspreid in het noorden, oos- en zuiden van het land. De abonnees in de Randstad Holland krygen thans een avondeditie van Trouw. De beslissing om Trouw tot lan delijk ochtendblad om te schakelen gekomen op grond van de over weging, dat in deze tyd, nu de aan dacht in de avonduren voor een be langrijk deel door televisie wordt ge trokken, de lezer het beste gediend is met een ochtendblad. Bovendien betekent het vervaardi- ;n van zowel ochtend- als avond edities, zoals Trouw al sinds de oor log doet, vry veelextra werk en extra kosten. Met ingang van 1 januari 1965 zullen de Nieuwe Provinciale Gro ninger Courant en de Nieuwe Drechtsche Courant als zelfstandige bladen verdwijnen om te worden op genomen in het expeditie- en editie systeem van het prot. chr. dagblad „Trouw". EERSTE NET KRO: 19.30 uur Sir Lancelot: Familietwist 20.00 uur NTS-journaal 20.20 uur Brandpunt, actualiteiten 21.00 uur Last night of the Proms, concert v. h. BBC-orkest ijjj 22.05 uur Een uur met Hitchchock: Beste oom George 22.55 uur Conciliejournaal H 23.10 uur NTS-journaal. I TWEEDE NET VARA: 20.20 uur Thérèse, Frans Filmdrama H 20.45 uur Stephane Grafely speelt 5= 21.00 uur Rawhide: Geheimzinnige krachten 21.50 uur Broadway goes Latin, Edmundo Ross en zyn orkest TV NOORDZEE: H 18.30 uur Rin Tin Tin: „Gestrafd en beloond" j= 19.00 uur Gevarieerd programma met o.a. „Kunstlicht op 19.20 uur Schimmen op het scherm, de onzichtbare man EE 22.00 uur Het geheime commando, speelfilm. ZONDAG 20 SEPTEMBER Hilversum I 402 m IKOR: 8.00 Nieuws. 8.15 Goede Morgen: muziek, actualiteiten en lez. Inleiding hoogmis. 10.05 Hoogmis, 11.15 Klassieke kamermuziek. 12.00 In het land van de dichter, lezing, 12.20 Stereof. ultz.: Operafragmenten Instrumentaal 17.50 Nieuws, sportuitslagen journaal, 18.30 Stereof. uitzendt Stradlva-Sextet. 19.00 De kleine i /er gebeurl^khe cltal: klass. muz.. AVRO:' 20.00 N: Promenade-orkest en zangsö 13.30 Kinderkoren en ;rumentaal ensemble, 14.00 Prijswinnares Internationaal 15.05 Lichte grammofoonmuz., sport- reportages en -uitslagen, 16.30 Stereof. uitzending: Klass. gr .muz., 16.45 Am.- Kerken: 17.00 Ge- kerkdienst. NCRV: 18.00 Negro spirituals. 18.10 Lerkorgelconcert: klas. muziek, 18.30 i bereid, hoorspel, 19.00 Gees- „ke liederen, 19.15 Het werk Heilige Geest, lezing. 19.30 Vocaal ----- geestel. liederen, 20.00 wekelijkse be> dubbelkw: Nws., 20.08 Reflex ipiegellng over het levei KRO: 20.15 Stereof. t en s< ogst: z\ werkelijke werel- iy, musical, 22.25 Boek- 30 Nws, 22.40 22.50 Metropole orkest 23.30 Lichte gr .muz., 23.55-24.00 Nws. Hilversum II 298 m VARA: 8.00 Nws., sportmed., post- itrljdlied, 8.18 I progr., 9.45 Geestel. leven, toespraak. IKOR: 10.00 Klnderdienst, 10.30 Oud-Katholieke Hoogmis. 11.45 Vraag en antwoord, 11.55 Gr .muz,. 12.00 Resonans, heden daags doen en denken. AVRO: ensemble, 13.00 Nws ;and 13,20 Carrousel, progr. dat - opgaat. 14.15 Instrv originele onderdelen AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. Centraal-Magazijn Geversstraat 21. GEOPEND (ook zaterdags) van 7.30 tot 17.30 nar Controle op betalen van weggeld (Van onze Haagse correspondent) Voor controle op het betalen van het „weggeld" voor de grote autowegen in Nederland, heeft het Engelse systeem model gestaan: ook hier zullen de kwitanties achter de voorruit worden geplakt. Het weggeld zou voor alle personenauto's even hoog worden: 50 gulden per jaar. Het tarief voor andere dan personenauto's staat nog niet vast. Omdat de wegenbelasting naar ge wichtsklasse wordt geheven, zal het uniforme weggeld als een tweede be lasting relatief zeer verschillend drukken op de exploitatie van perso nenauto's. Voor lichte auto's, waar voor 48 gulden wegenbelasting per jaar wordt betaald, betekent het weggeld meer dan een verdubbeling van de lasten Voor de zwaarste personenauto's (rond 2000 kilogram) \1ET EEN ENKEL WOORL Oranjehotel Onge bestaanden, autoritelti tegenwoordige! oud-gevangene namen vandaag deel herdenking van de st hotel". Zy defileerden na door voHtititiBÉÉËBH Ranitz ten officiële ver verzetsgroepen, belangstellenden de stichting „Oranje- :rden na een toespraak door voorzitter Jhr. mr. C. J. A. de Utrecht langs de gewijde 1 in de cellenbarakken en brachten een bloemenhulde, die werd herhaald bij het monument. Koninklyk paar terug Het Ko ninklyk paar en prinses Beatrix zyn teruggekeerd uit Athene, waar zij het huwelijk van Koning Konstantyn van Griekenland met prinses Anne-Marie van Denemarken hebben by gewoond. De regerlngs-Prlendship. waarmee zij de terugreis maakten, landde vannacht even over half een op het vliegveld Soesterberg. Doodsoorzaak Kozakkenpaarden De twee paarden van de in ons land optredende D; donderdag plb zyn vergiftigd taxus baccata, vende naaldstruik. Deze struiken ston den o.m. langs een pad in Driebergen, waar de groep deze week optrad. Oudste raadslid overleden Het oudste gemeenteraadslid van Limburg is overleden. Het is de 86-Jarige Fran- clscus Janssen uit Ottersum. In 1923 werd hij voor de eerste keer gekozen en na een hele tyd uit de politiek te zyn geweest, keerde hy in 1958 terug in die gemeenteraad van Ottersum. plotseling zyn gestorven, het eten van de altyd Aanslag met explosieven Gevan genisstraffen van respectieveiyk zes en drie jaar eiste de officier van Justitie bij de Utrechtse rechtbank, gistermid dag tegen de twee Amsterdamse dui kers (28 en 23), die in mei van dit jaar met behulp van explosieven een aanslag pleegden op een bezinestation in Utrecht. Bulten deze poging om de safe met springstof open te krijgen, bleken zy zich aan een reeks diefstal len en inbraken te hebben schuldig gemaakt. Hieronder waren drie geval len. waarby benzinestations het doel- in nachteiyke operaties BUITENLAND zullen de tarieven voor verzorgde reeds aangekondigd dat de grensfor- mallteiten zijn vereenvoudigd en dat het voor toerisme opengestelde gebied is vergroot. i Deense collectieve Sabotageproces Acht die deze week schuldig werden bevon- tegen rege- dle deze week schuldig den aan sabotagedadei riaigsgebouwen in Pretoria, zyn g.ste- 2e van hen kregen vyftlen jaar, werd tot twaalf Jaar veroordeeld, tot acht en de laatste tot vijf jaar heeft de boeren in het gehele 1 ras l op- ^n tot nader order geen melk af Men vindt de prijs te laag. Onderscheiden President Urho Kekkonen van Finland ls gisteren door het presidium van de Opperste Sowjet onderschelden met de orde van Lenin wegens zijn bijdrage tot de ontwikke ling der Russisch-Finse betrekkingen en zyn ijveren voor vermindering der Internationale spanning en versterking betekent de lastenverhoging een ex tra-belasting van zo'n dertig procent. Verwacht wordt, dat de hoogte van het weggeld maar weinig automobi listen en ook zondagsrijders zal doen besluiten van de autowegen te blijven. Van zondagsrijders ver wacht men zelfs een frequenter ge bruik van de autowegen, omdat zy hun weggeld „eruit" zullen willen krygen. Daarom wordt de opbrengst van personenauto's (er zyn er meer dan één miljoen) voor 1965 geraamd op 50 miljoen. De resterende 25 mil joen gulden moeten worden opge bracht door de andere categorieën autoweggebruikers. Over een varië rend tarief voor vrachtauto's, bestel auto's en bussen wordt nog beraad slaagd. Het wetsontwerp voor het wegen fonds, waarin ook de financiering en de heffingen zullen zyn opgeno men. wordt begin oktober verwacht. lovereenkomst tussen de vertegen- digers van het Deense Werkge- erbond en de 68 vakorganisaties. week (vyf dagen van acht minimum-loon van 325 kronen (ca 180 gulden) per week. Ook de geiyke j redeloos" had gen gisteren wegens belediging van de Bondsregering tot een boete van 50O mark veroordeeld. Het proces was 86 dagen geleden begonnen. Er werden meer dan vijftig getuigen gehoord. Frans protest Frankrijk is met Birma en Pakistan de communist landen bygevallen, die in Wenen ben geprotesteerd tegen toelating - vertegenwoordiger het bureau heeft niette- waarin de geloofsbrieven van de afge vaardigden van nationalistisch-China werden goedgekeurd, aanvaard. 15.35 Stereof. ultz.: Meisjeskoor, l( zangsol;, C 21.00 Kyk tal: klass. muziek. 22.00 Dansmvuj 22.30 Nieuws, 22.40 Journaal, Lichte gr.muz. 23.55-24.00 Nieuws, TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 15.30—16.45 De Bezetting XI st< documentaire Nederland ia g. Convent .00 Gereformei NTS: 19.30 Weekjourn 19.55 Journaal. 20.00 Sport ilm, 22.05 Kunstgrepen. NTS Ier ;q!: in zaterdag. 7.45 Ra [Ja Nieuws, 8.15 Gew. n r.., gr.muz.. 9.00 Verzoet m Experimentele uitzendingen op iveene net (kanaal 27) KRO: 19.30-22.50 Cyrano de Bejrj, ac. toneelspel. MAANDAG 21 SEPTEMBER Hilversum I 402 m NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Dag ling, 7.20 Lichte gr.m>- iltslagen ""■i rant, 8.(™ .30 Lichte gr. ramma voor de zieken, 9.35 tanden. 9.40 Voor de vrouw. an Klass. pianomuz.. 10.20 Rondom of. Woordtheologische etherleergm 11.05 Lichte grammofoonmuziek. !.L< Voor boer en tuinder. 12.30 Med en Ungen t.b.v. land- en tulnb 12.33 Licht ensemble. 12.53 Gran 5 1 muziek, eventueel actualiteiten, 1 Nieuws, 13.15 Licht ensemble, Lichte gr .muziek, 14.05 Schoota' v" 14.35 A.mst.prdamsp Politiekanel1fou Vocaal '.00 Bybeloverdenking, 16.30 Kta .mermuziek, 17.00 Voor de klei 17.15 Vrolijke gr.muzlek, 17.50 EpP1 ringsuitzending: Suriname: Bigi K n daarna, door Joop 't Har! io.w Kerkorgelconcert. 18.20 Uit' ding van de Christelijk Hlstori -h) Unie: Politoeren, nieuws en cormlpd taar van de Christelijk Histor Unie, 18.30 Lichte gr.muzlek, Nieuws en weerpraatje, 19.10 Lichiug- strumentaal kwartet, 19.30 Eirdfl krant, 19.50 Zigeunerklanken, Exodus, hoorspel (herhaling vi september 1960), 21.30 Meteoren: zikale hoogtepunten uit de lp avondprogramma's van het af ge! seizoen, 22.05 Wereldpanorama. i Nederlandse grammofoon! W: Nieuws, 22.40 Avondoverden |jjte 22.55 Boekbespreking. 23.05 StSrw, uitzending: Lichte gr muz. 23.55-1 Nieuws. Hilversum II AVRO: 7.00 Nieuws, 7.10 Och! ;ym. 7.20 Lichte gr .muz., 8.00 NI arg 1.15 Ochtendgym. De groenteman, 9.15 Klassieke mofoonmuziek. 'A 4ete wijPin 11.02 Dansorkest en Licht ensemble, 12.30 Med land- en tuinbouw, 12.33 V( platteland. 12.40 Lichte orkesW 13.00 Nieuws. 13.15 Med. eventuef, tueel of grammofoonmuziek, dracht, 16.00 Nieuws, 16.02 Lo pole-orkest, 18.50 Openbaar Ki programma: Accordeonmuz. foonkwartet, 20 00 Nieuws, 20.05 ziekrevue. 21.00 Pianorecital muziek, 21.30 De avonden zij hoorspel. 22.30 Nieuws, 22.40 A%j teiten. 23.00 Moderne orkestwT 11 Intermezzo: voordracht, 23.65fJnsa gro moderato. Adagio. Allegro Turks schip lost in Famagoesta Het Turkse schip „Yoruk Hassan" dat donderdag met 250 ton levens middelen in de Cyprische haven Fa- magoesta is aangekomen, is gister ochtend onder VN-toezicht met het lossen begonnen. De goederen zyn afkomstig van het Turkse Rode Kruis (de Rode Halve Maan) en bestemd voor de Turks- Cyprische gemeenschap. De douane van Famagoesta heeft van de Cypri sche regering opdraoht gekregen de goederen zonder invoerrechten door te sturen. gico. Wolfgang Schnelderhan, Symphonle Orkest van Bambeii Ferdinand Leitner. J IIIMax RegerVariaties en «em over een thema van Mozart op de V Thema: Andante grazioso. Va: ij 1. l'Istesso tempo. 2. Poco aglt uen Con moto. 4. Vivace. 5. Quasi 6 Sostenuto. 7. Andante grazi Molto sostenuto. Fuga: grazioso. Philharmonlsch Berlijn o.l.v. Karl Böhm. TELEVISIEPROGRAMMAfcana] NTS: 19.30 De geheime agen undercover man), tv-film, 19.45 an R baar Kunstbezit. 20.00 Journ weeroverzicht, 20.20 Zendtijd P Bsat< partyen: Christeiyk HistorischeSvar 20.30 Karntnerland, filmdex p. taire over Oostenrijk. 21.00 De .e K' van het leven (Not as a str A, v? speelfilm (Beide keuringen, 18 23.10-23.15 Journaal. BETALING PER Gl( taling per giro, verzoeke# de f 10.05 voor hun abonnei gedurende het 4e kwartaal r" so mogelijk vóór 1 oktober) aan ons over te maken. Onze MAANDABONNEES per giro betalen (f 3.35) zoeken wij ter voorkoming aanbieding van een kwiU het abonnementsgeld vóór: éérste van de betreffende m te voldoen. Ons gironummer is 57055.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 2