De Gaulle begint zondag zijn lange reis door Zuid-Amerika V erk iezi ngsprograms conservatieven en Labour lopen parallel Tsjombe wenst geen overleg met rebellen Minister Olah van functie ontheven Kostprijsberekening in de Bollenstreek Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 19 september 1964 Zesde blad no. 31369 Tal van medische voorzorgen to onze correspondent in Parijs) Zondag verlaat generaal De i mile met de presidentiële wing voor een reis naar Zuid- perika Frankrijk, dat hij pas op oktober zal weerzienNog nooit ar. iert 1958 zal generaal De Gaulle lang van huis zijn gebleven. In ka? kleine vier weken zal De in' mile in Zuid-Amerika niet min- 'eli r dan tien landen bezoekenj ar hij in totaal en veertigtal boeringen hoopt af te steken \arbij hij, volgens zijn gewoon- jn zich voor een deel van de taal M n zijn gehoor (Spaans en Por- »ees) zal bedienen. Wanneer de hident half oktober weer te- ^gekeerd is in het vaderland, hij een reis van 32.000 kilo- J ter hebben gemaakt, de groot afstand die een Frans presi- oo t in het buitenland af- ietyte. En voorts zal 't ook de eer- maal zijn dat een buitenlands \tshoofd na elkaar alle Zuid- rikaanse landen bezocht. generaal mag zulke record- taties wel, en hij is er de man ix zich door enigerlei obstakel lar zijner raadgevers van zijn te laten afbrengen. Eerder leel. Die bezwaren waren temin velerlei en van diverse i. De diplomaten van de Quai say hebben nooit duidelijk gezien welke concrete politieke winst 'vermoeienissen en risico's even- I betaald zouden kunnen wor- Daaren tegen vrezen ze wèl, en noedel ijk terecht, dat deze reis het „voorportaal" der Verenigde in Washington kwaad bloed zetten. medici hebben hun eigen over- ngen gehad om het staatshoofd rip met klem te ontraden. Vijf nden na de ingrijpende operatie De Gaulle heeft ondergaan, moet ich nog altijd blijven ontzien. En ndervinding heeft wel geleerd, de generaal moeilijk aan de ver en weerstaat van een volks die hem toejuicht en waarmee het fysieke contact van hon- tn handen die hü drukt, moet aatschappelijk Werk Jinenkort nieuwe ca l^oonwagenwet minister van Maatschappelijk mevr. drs. J. F. Schouwenaar- hoopt, dat de indiening van nieuwe woonwagenwet by de tfEGl Ie Kamer spoedig zal kunnen leden, zy verwacht, dat van een krachtige stimulans zal op het overheidsbeleid en ttticulier initiatief. ting .open jaar ww izelfd ag wordt gemaakt )cht ile voort€anE to de uitvoering *t tienjarenplan voor regionale agenkampen. In oprichting hans tien kampen, waaronder jzer de Haarlemmermeer. Verder er voorbereidingen getroffen g zestien kampen, ijtpter Schouwenaar is voorne- III bij haar beleid in de eerstko- Jaxen de nadruk te leggen op dkJS roerin8 van de algemene blj- ^t, op de nadere regeling van kJ en taak van het todividueel ehooi bappelijk werk en van het 'happelyk opbouwwerk, als- °p de bevordering van het E happelijk welzijn van de ver- ïde bevolkingsgroepen. Ie sociale raden ophouden te regeling vastgesteld -plaatselijke instellingen voor en advies op maatschappelijk Deze regeling treedt 1 janu- werking en stelt gemeenten 000 en meer inwoners in staat baarlke instellingen op te richten. linisterie en de Raad voor happelijk Werk beraden zich samenwerking op het ge er programmering van het onderzoek. Verlicht Zijn geneesheren hebben, toen ze de generaal het plan toch niet uit het presidentiële hoofd konden praten, alles gedaan om het programma nog zoveel mogelijk te verlichten. Op pa- uier is de, generaal voor een deel ook wel gezwicht. Men mag eohter betwij felen, of de Zuldamerikaanse levens drift en spontaniteit zich ook altijd scrupuleus aan de letters van dat verlichte programma en protocol zal houden. Wèl hebben de leden van zijn entourage die verantwoordelijk zijn voor het welzijn van de generaal, alle maatregelen getroffen die men selijkerwijs mogelijk waren om de ri sico's tot een minimum te beperken. Zijn lijfartsen blijven zo gedurende de hele reis in de schaduw van De Gaulle, die zij geen moment uit het oog zullen verliezen. En van Vene zuela. waar de reis maandag begint tot Rio de Janeiro, waar met een re ceptie op het Franse oorlogsschip „Colbert" de tournee zal worden be kroond, zijn alle ziekenhuizen op de hoogte gebracht van de diensten die Volgens deze plaat uit het gaullistisch weekblad Candide zouden de ministers de afwezig heid van bovenmeester De Gaul le als extra vakantie wel appre ciëren Leve de 20ste september" heeft een onbekende met een kanjer van een fout op het bord geschreven. De bovenmeester vermaant de anonieme auteur zich bekend te willen maken. ze De Gaulle eventueel moeten kun nen bewijzen. In de Caravelle, het Franse vlieg tuig waarmee in Zuid-Amerika zal worden gereisd, wordt zelfs een com pleet operatie-„blok" meegevoerd, om zo nodig onmiddeliyk chirurgisch te kunnen ingrypen, ingeval van een nieuwe instorting van de doorluchte gast. Bewaking Niet minder kopzorgen heeft het reisplan al sedert vele maanden de persoonlijke veiligheidsdiensten van het staatshoofd opgeleverd. Men heeft indertijd in Nederland kunnen waarnemen met welke spectaculaire politionele voorzorgen een reis de Franse president gepaard pleegt te gaan. Die maatregelen mochten voor Zuid-Amerika wel minstens tienvoudigd worden, gezien de hogere graad van politieke onrust die in deze streken heerst. Een politiek klimaat dat in dit geval nog alar merender werd door de vele voorma lige OAS-leiders, onder wie Georges Bidault, die in Brazilië, Argentinië andere staten asiel genieten of zijn ondergedoken. Officieel moest de veiligheid van de illustere reiziger natuurlijk aan de tien nationale politieapparaten wor den toevertrouwd. In feite hebben de meeste regeringen echter de „assis tentie" van Franse politie-adviseurs aanvaard, terwijl voorts de vier vaste gorilla's van zijn lijfwacht natuurlijk óók permanent van de partij zullen zijn. In het raam van die samen1 king zijn ook lijsten van „ongewenste Fransen" opgesteld, die tijdens het verblijf van de generaal op kosteloze vakantie zullen worden gestuurd. Men kan aannemen, dat gedurende de veelomvattende voorbereiding van de reis diverse Zuldamerikaanse re geringen Parijs óók wel hebben doen weten dat al te markante politieke uitlatingen in het publiek, misschien wat minder zouden kunnen worden gewaardeerd. Doch ook met een poli tieke sordine, zal de strekking en de opzet van deze continentale kruis tocht van de Franse staatsman toch ook nog wel vry duidelijk uit de grondverf kunnen komen. De Gaulle wenst zfo'n reis nu een maal in het teken te plaatsen van nationale soevereiniteit en onafhan kelijkheid, om zo dit jonge werelddeel te sterken in zyn sluimerende of openiyke aversies tegen Uncle Sam. Het lykt dan ook problematisch of de Franse relaties tot Noord-Amerlka heel veel baat van de trip zullen on dervinden. Want nog nooit heeft De Gaulle zo onverbloemd de indruk gewekt onder Washingtons duiven te willen schieten.... De Britse conservatieve party heeft gisteren haar verkiezingsprogramma gepubliceerd. Daarin zegt zy, dat En geland als uiterste redmiddel over een onafhankeiyke kernmacht moet be schikken teneinde een eventeule aanvaller af te schrikken, wy be schikken daar thans over en slechts onder een conservatieve regering zal zulks ook in de toekomst het geval zyn, aldus het program. In een voorwoord zegt premier Douglas-Home, dat de Britse con servatieven de gedachte aan het op geven van het nucleaire wapen af wezen omdat Engeland, in de ge- vaariyke wereld, waarin wy leven, niet eenzydig zyn kracht kan ver zwakken. Kracht om oorlogen te stuiten voordat zy beginnen en verzoening om overeenstemming met de Sowjet-Unie en de communisti sche wereld te bereiken, aldus Sir Alec. Het vorige week gepubliceerde ver kiezingsprogram van Labour zei, dat een socialistische Britse regering op nieuw wil praten over het Nassau- akkoord van 1962, waarby de Ver enigde Staten toezegde Engeland te zullen voorzien van Polarisraketten zonder kernlading. Zy zal dan de na druk leggen op versterking van de Britse conventionele strijdmacht en constructieve voorstellen doen voor de integratie van alle NAVO-kern- wapens onder doeltreffende politieke leiding. Met betrekking tot het lidmaat schap van de Europese gemeenschap- peiyke markt zegt het program, dat Engeland „op het ogenblik" geen nieuwe poging overweegt om dit te verwerven. Engeland zal onder con servatieve leiding via de Europese Vrijhandelsassociatie (EVA), de Raad Europa en de Westeuropese Unie ve betrekkingen met de zes EEG- landen onderhouden, voorzover deze rijmen met de belangen van het Britse Gemenebest. Een conservatieve regering zal streven naar een vredesstrij dmacht de Verenigde Naties op perma nente grondslag. In de binnenlandse politiek belooft het program herziening van de uit 1906 daterende wet op de vakbonden. Deze verzachting van het standpunt, dat de huidige conservatieve rege ring op het ogenblik inneemt met betrekking tot een uitspraak van het Hogerhuis, die de vakbonden een aantasting van het stakingsrecht aen, is een gevolg van de socia listische belofte dat de wet van 1906 zal worden herzien. Onze Londense correspondent tele foneert: De zwakheid van het conservatieve manifest is dat het in vele opzichten echo probeert te zyn van dat van Labour. Dit is weliswaar in zekere zin onvermydeiyk, omdat de politiek de beide grote partyen nu een maal parallel loopt. Ook de conser vatieven willen economische „plan ning" maar anders dan de socialis ten, nameiyk op vrijwillige basis zonder staatsdwang. Zy willen juist het individu zoveel mogelyk tegen de staat beschermen en het welvaart systeem humaniseren. Speciaal de boven 70-jarigen worden extraatjes boven het bestaande staatspensioen beloofd. Sir Alec verweet Labour, dat het socialistische programma een menu is zonder prijzen. Ook het con servatieve menu is overladen maar Sir Alec was tenminste zo eeriyk om te verklaren, dat het niet gemak- keiyk zal zyn de nieuwe plannen voor wegenaanleg, uitbreiding van het onderwys en de bouw van de Kanaaltunnel en voor nieuwe wo ningen en nieuwe ziekenhuizen, uit te voeren, maar dat het „net" zal kunnen. NOODLOTTIGE MAALTIJD Elf leden van een Chinees gezin uit Liaoll, ten zuiden van de For- mosaanse hoofdstad Taipeh, werden uitgenodigd aan tafel te gaan voor het nuttigen van een uit deeg, kool en knoflook bereide maaltyd. Negen aten, doch twee hadden nog geen trek en besloten nog wat te wachten. Deze twee redden zich hiermee het leven, want de maaltyd die de negen anderen tot zich namen, was hun laatste in deze wereld. De gewaar schuwde politie onderzocht het over geschoten eten. Sporen van een ver delgingsmiddel van insekten, die in de koolresten werden aangetroffen, hadden de dood van de negen on- fortulniyke eters veroorzaakt. VrUgelaten In Madrid zyn donder dag 37 betogers vry gelaten taaiarbeiders tegen het uitblijven twintig kregen boetes e Madrili werden gistermorgen loonsverhoging van twintig pro. Zeventien van hen kregen boetei opgelegd. In verscheidene Madrileense gistermor gehouden gers. de be to- „Er is geen sprake van overleg met de rebellen. Voor ons zijn het vogelvrijen, die slechts één ding kun nen doen, namelijk de wapens neer leggen. Hoe zouden wy trouwens kunnen spreken met lieden, die niets anders doen dan plunderen, brand stichten en vernielen?" aldus de Kongolese premier Moise Tsjombe gisteren op een persconferentie in Leopoldstad. Tsjombe zei ook, dat hy vertrou wen stelde in de bemiddelingscom missie voor Kongo, die de Organisa tie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) heeft ingesteld. Hy schaard© zich achter het beroep, dat de voorzitter der commissie, de Kenias© premier Kenjatta, „op de Kongolese opstan delingen" heeft gedaan om de wa pens neer te leggen. (Kenjatta heeft Ds. L. W. Muns overleden Na een langdurige ziekte is te Utrecht overleden ds. L. W. Muns, gereformeerd predikant aldaar. Ds. Muns, die 5 juli 1920 in Den Haag werd geboren en in 1944 predikant werd te Rotterdam-Heyplaat, diende de kerken van Berlikum, Rotterdam en sedert 1 mei 1956 die van Utrecht zuid. De begrafenis vindt woensdag middag te Utreoht plaats. dit beroep echter op beide partyen gedaan.- red.) Hij deelde verder mee dat zyn regering, „in overeenstemming met de op de conferentie van Addis Abe- da aanvaarde resoluties", heeft be sloten honderd der 150 blanke vrij willigers, die thans by het centrale Kongolese leger dienen, te demobi liseren. Verscheidene blanke vrijwil ligers van het Kongolese leger zyn gisteren met een DC—4 uit de Kon golese plaats Kamina in Johannes burg aangekomen. „Tegen-congres" van Chinezen in Peking Op het internationale communis tische Jeugdcongres, dat woensdag in Moskou werd geopend, is intussen een presidium gekozen, waarin geen en kele Chinees zitting heeft. Dit had een fel protest van de Chinese af vaardiging tot gevolg, doch dit mocht niet baten. Op de openingsdag was het ook al tot een incident gekomen, toen de Chinezen demonstratief ble ven zitten, terwyi de andere afge vaardigde de Russische regerings- en party leider, Chroesjtsjow, luid toe juichten. Boe-geroep en gefluit was het ant woord van het congres op Chinese kritiek ten aanzien van de samen stelling van het presidium. In de aanbeveling voor de samen stelling van het presidium, die was opgesteld door Behnam Petros uit Irak, werd gezegd, dat de Chinezen niet hadden willen deelnemen aan de voorbereidende byeenkomsten, die in april waren begonnen. Naar In buitenlands communis tische kringen in Moskou wordt ver nomen hebben leden van de Chinese afvaardiging voor de dagen na de sluiting van het congres op 23 sep tember „verscheidene honderden" plaatsen gereserveerd in treinen en vliegtuigen naar Peking. Het zou de bedoeling zyn daar een soortgelijk congres te beleggen als nu in Moskou plaatsvindt, maar dan op Chinese leest geschoeid. MAN MET DICTATOR-ALLURES (Van onze correspondent Wenen) De Oostenrijkse minister van Binnenlandse Zaken Franz Olah is door de leiding van de socia listische partij, waartoe hij be hoort, van zijn ministerschap ontheven wegens het verstrek ken van een interview aan een niet-partijblad, zulks in strijd met de beginselen der partij. Olah ls een van de meest impul sieve en radicale socialisten in Oostenrijk. Hy heeft voor de socialis tische party grote verdienste gehad en geniet ook nu nog het vertrouwen van een groot aantal arbeiders, om dat hy vroeger als voorzitter van de algemene vakvereniging veel voor hen heeft bereikt. Toen hy drie jaar geleden minister van Binnenlandse Zaken werd, begon hij al dadelijk de allures van een dic tator aan te nemen. Hoge functiona rissen van politie en gendarmerie werden zonder opgave afgezet of overgeplaatst. Zijn optre den richtte zich aanvankelyk tegen de leden van de roomskatholieke Volksparty, maar al spoedig trad hy ook op tegen partijgenoten. In een tv^interview beschuldigde hy onder meer zyn twee socialistische voorgangers van Binnenlandse Za ken, dat zy te laks waren geweest en hy publiceerde de inhoud van gehei me documenten. Toen zyn party daartegen protesteerde, maakte Olah gebruik van een neutraal boulevard blad (en niet van de socialistische pers) om op anonieme wijze van re pliek te dienen en de privé-aangele- genheden van socialistische hoge functionarissen aan de grote klok te hangen. Vooral dit laatste maakte hem on- mogelyk omdat hij zich niet hield aan de zogenaamde party tucht. Daar Olah zich niet vrijwillig wilde terug trekken, werd zijn geval aan een scheidsgericht van de socialistische party voorgelegd, waarna hy een waarschuwing kreeg wegens het over treden van de party tucht. Op grond van dit oordeel nam het socialistische party bestuur gisteren het besluit hem als minister van Bin nenlandse Zaken af te zetten, on danks het feit dat veel socialisten en vooral enkele vakverenigingen hun redenen sympathie voor Olah betuigden. Het „Je moet weten wat de bollen opbrengen" Zeg tegen een rechtgeaarde „prak tische bollenman" nooit, dat het Landbouw Economisch Bureau een toch wel goede kostprijsberekening heeft opgesteld. Hy zal u minach tend aanzien en vertellen, dat die lui geen klap verstand hebben van het telen van bloembollen en ook nooit kunnen uitrekenen wat het kost. En bovendien geeft het geen cent of je de kosten weet, je moet weten wat de bollen opbrengen. Er zyn echter bloembollenkwekers en exporteurs, vooral onder de jongeren, die wel degeiyk naar de cyfers van het LEI hebben gekeken en aan de hamd daarvan winstgevende beslis singen hebben genomen. Zelfs winst gevend als ze de rente van het eigen kapitaal meerekenen. En dat laat ste doen niet zo verschrikkeiyk veel ensen in de agrarische sector. We hebben de „begroting" van de produktiekosten van tulpebollen, hyacintenbollen, narcissenbollen over 1964" aangeboden gekregen door dit LEI. Dit instituut verzamelt cyfers een aantal verschillende bedrij- Dat woord „verschillend" mag eigenlyk wel vervallen. Er is niet één bloembollenbedryf hetzelfde. Om dan toch tot een berekening te ko men stellen de economen een be- dryfstype samen, dat als gemiddelde kan gelden. Men heeft er voor de „zeezandgronden" de oude Bollen streek, twee gemaakt, een van een ondernemer en vijf man personeel en een van een kweker met één man. De gebieden rond Anna Pau- lowna Breezand en West-Friesland leveren iets eenvoudiger bedrijven op. zodat daar met één type kon worden volstaan. „De A.P." blykt aan een driemans-bedrijf voldoende te hebben en „West-Friesland" een tweemans-bedrijf met bloembollen, groenteteelt met tulpen en by goed. We hebben nu ook al weer ge hoord, die berekeningen van het LEI deugen nergens voor. Ze liggen veel te hoog. Maar om de werkeiyke kos ten te kennen moet de ondernemer niet dag en nacht voor niets moeten sloven, zoals dat te doen gebruikehjk Zyn arbeidsuren dienen netjes in de kosten te worden opgenomen. By gebrek aan betere normen neemt dan het loon van de voorman, die tien personen te leiden heeft en die het bedrijf f. 4,04 per uur kost. Bovendien is men ook ondanks alle protesten stoer doorgegaan met het berekenen van de rente van het eigen kapitaal. Ze kunnen trouwens niet anders. Zo langzamerhand ech ter gaat men in de Bloembollen streek ontdekken, dat dat toch eigenlyk wel moet. Want dit gefin geerde bedryf van 6 man, waar 7 ha grond in eigen bezit by hoort, heeft een nieuwwaarde van f43 2.025 daarin moet men jaariyks aan rente verdienen een bedrag van f 14.555, de af schry vingen komen op een twaalfduizend gulden, omdat de grond niet meetelt, zodat men alles by elkaar f 26.440 moet halen om niet achteruit t© boeren. Onzin Er bestaat by veel mensen de in druk, dat de Bloembollenstreek in derdaad achteruitkrabbelt door een verkeerde financiering. Er wordt veel te weinig een reserverings- en in vesteringspolitiek gevoerd, die op cy fers gebaseerd is. Dat beruchte ver haal van het niet berekenen van de „rente eigen kapitaal" is er ook oor- zak van, dat er zoveel „rijke" hui zen staan. Een van onze kennissen, directeur van een groot bedryf, heeft door ver schillende functies een vry goed in zicht in de situatie. Het is inder daad waar, dat er leiders van grote ondernemingen zyn, die al dat ge reken van „die economen" onzin vin den. Je kunt je heel makkelyk arm rekenen. Men rekent zich veel liever rijk. Dat doen dan ook zeer veel mensen met het grootste genoegen en ze geven het geld er naar uit ook. Hoe men dan nieuwbouw finan- diert is weer verklaard op een van de Tuinbouwdagen in het begin van dit jaar door de directeur van de Coöp. Boerenleenbank in Utrecht, ir. J. S. Keyser. Het is in de tuinbouw- wereld gebruikeUjk om geld op te nemen, vooruitlopend op de winst in de toekomst. Zo gauw men ergens weer enige ruimte in het bankkre diet gaat bespeuren, dan gaat men niet door met het wegwerken van de schuld. Integendeel het ontstane „gat" tussen opname en maximum moet weer zo gauw mogelyk worden gedicht met een nieuwe krediet-aan vrage. Zodoende biyft de schuld al- tyd even groot en neemt het eigen kapitaal, beter gezegd, de hoeveelheid vlottende middelen, niet toe. Moeite Bedrijfseconomen en bedryfsorga- nisateurs, die grote groepen tot be dryf svergely king hebben kunnen be wegen, hebben, net als de men sen van het LEI normaal bedrijfs economisch gerekend. Daaruit is ge bleken, dat in de bloembollenexport byzonder weinig verdiend wordt. Veel bedrijven hebben zelfs moeite om de rente van het eigen kapitaal te ver dienen. Dat kapitaal groeit overigens steeds, zonder dat iemand er iets aan behoeft te doen. Grond en schuren worden steeds duurder en als onder pand steeds waardevoller. Er is aan te nemen, dat de ban ken indirect enorme bezittingen in de Bloembollenstreek hebben. Een voordeel, aldus een exporteur, dan kunnen ze ons niet laten vallen als het eens beroerd gaat. Dezelfde man gaf echter toe, dat de situatie vrij onaangenaam is. Het zal echter niet mogelyk zyn om verantwoorde prij zen te gaan vragen, zolang niet iede een rekent. De concurrentie is dus danig zwaar, dat men wel mee moet met lage prijzen en al biy is als men volgens de eigen berekeningen toch aardig verdient. de superieure HALF ZWARE SHAG van DOUWE EGBERTS heengaan van deze minister is zegen voor Oostenrijk omdat hij niet alleen zijn eigen partij en de Volks party, maar ook het algemene welzyn in Oostenrijk in gevaar bracht. Men vraagt zich nu af wat deze im pulsieve en radicale man zal gaan doen. Wanneer hy zijn extremistisch optreden voortzet, kan hij zyn eigen party schade toebrengen en mis schien de communistische gelederen versterken. Maar zelfs wanneer de communisten zoveel stemmen zouden winnen dat zij weer een paar zetels in het parlement krijgen, blijven zy een onbelangryke snipperpartij. Maar door een dergelijke verzwakking van de socialisten zou de roomskatho lieke Volksparty zeker worden ver sterkt. Denen kunnen uit 11 partijen kiezen In Denemarken zyn politieke cam pagnes gaande voor de algemene verkiezingen, op 22 september. Door een bekendmaking van het ministe rie van Binnenlandse Zaken werden op 11 september acht nieuwgevorm de partyen uitgeschakeld, waardoor er voor de 4.6 miljoen zielen tellende Deense bevolking elf politieke partij en overblijven uit wier kandidaten zij een nieuwe vertegenwoordiging kan kiezen. De enige nieuw in het krijt getre- dene is de „Volksparty voor vredes politiek", die wist te profiteren van een omstreden bepaling in de Deen se wetgeving, waarby deelneming van een party aan de verkiezings- stryd wordt toegestaan wanneer dit door een lid van de volksvertegen woordiging is aangekondigd. Een af gescheiden lid van de links-georien- teertie „Socialistische Volksparty", Anders Storgaard, kondigde name iyk onlangs het bestaan van de „Volksparty voor vredespolitiek" aan. De andere acht nieuwe partij en vonden niemand, die hen wilde aankondigen en moesten daarom de 10.000 handtekeningen verzamelen, die in de constitutie worden vereist voor erkenning door het ministerie van Binnenlandse Zaken. Geen van de acht is daarin geslaagd De stryd gaat nu tussen sociaal-democraten, radicalen, conservatieven, de agra risch-liberale Venstre party, de So cialistische volksparty, de onafhan- keiyken, de Deense communistische party, de één belasting-party, de Deense eenheidsparty, dt Volkspar tij voor vredespolitiek en de Slees- wykse party (van de Duitse minder heid» Vlinderonderzoek Het museum voor natuurlyke his torie in Bonn houdt zich op het ogenblik bezig met een onderzoek naar de trekgewoonten van verschil lende vlindersoorten. Het heeft daar toe de vleugels van talloze vlinders voorzien van minuscule etiketten met de woorden „Museum Bonn 48" en „Zuriick" en de insekten in vry- heid gesteld. Om zyn doel te bereiken, heeft t mu seum de pers in Nederland, België en Frankrijk verzocht de lezers op te wekken by het vinden van aldus gemerkte vlinders, deze aan zyn adres op te zenden. Zowel in Neder land als in Frankrijk en België zyn reeds exemplaren aangetroffen. De natuurkundigen in Bonn gelo ven. dat de mogelykheid bestaat dat vlinders, die in de omgeving van de Westduitse hoofdstad werden losge laten, zelfs in het zuiden van Frank rijk kunnen worden aangetroffen. Akkoord tussen Buma-muziekkorpsen D© Commissie van samenwerking der vier landelijke organisaties op het gebied der harmonie en fanfare en het bureau van muziekauteurs- recht Buma zijn volgens een com munique van Buma erin geslaagd de weg tot elkaar te vinden. „Begrip voor de wederzydse be langen kenmerkte het overleg. Over eenstemming is bereikt over een ta riefsysteem, dat enerzyds betekent een herwaardering van de materie le positie van de componist, ander- zyds de muziekkorpsen belast naar draagkracht en activiteit. Uitvoeren de en scheppende kunst moeten on belemmerd elkaar kunnen sturen naar een bloeiend muziekleven. Dat het getroffen akkoord hiertoe een stimulans moge zyn is de wens van beide partyen", aldus het communi que.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 19