Goed „Idee" voor de vrouw Ongestild verlangen Over vijftien jaar hebben we allemaal een vaatwasmachineMaar waar moeten we hem laten Zaterdag 19 september 1964 Pagina 3 lar V= -J ,3 De naam is ,,Idee 64", het motto „comfortabel leven" en het doel voorlichting geven over huishoudelijke apparatuur. Plaats van het gebeuren: het RAI-gebouw te Amsterdam, van 17 tot en met 26 september. De „Idee 64" is een tentoonstelling van huishoudelijke apparaten, verlichting, keukeninrichtingen, sani tair en verwarming. Zij is echter geen gewone huishoudbeurs. Men kan er namelijk niet kopen, alleen kijken. Kijken en kiezen. Nijlpaardfilet, gestoofde rups en zeewiersoep Volgens de Engelse biochemi cus dr. N. W. Pirie zal de snelle groei van de wereldbevolking er toe leiden dat de mens van het jaar 2000 de onontbeerlijke ei witten binnen krijgt door nijl paard- of zeekoevlees te nutti gen. Pirie, verbonden aan het Brit se experimentele laboratorium te Rothamsted, beveelt voor de gastronoom van de toekomst het volgende voedzame menu'tje zeewier soep nijlpaardfilet gami gestoofde rups met sausje van boomblarenextract. Volgens Pirie's voorspelling zal het aantal aardbewoners in de komende veertig jaren van 2.9 tot 6.9 miljard stijgen. „Dit betekent dat er nieuwe voedingsbronnen zullen moeten worden gevonden", zo meent hij. Als variatie op bovengenoemd menu bevelt Pirie slangen en zeekoevees hartelijk in uw be langstelling aan. Hij wijst erop dat het zwem mende zoogdier in de Afrikaan se staat Guinee, zij het uiter aard in kleine porties, veelvuldig op tafel verschijnt. „Het is nonsens om te denken dat de mens zal ophouden te eten", zo meent de Britse geleer de, „ik geloof niet aan een over schakeling op illen met gecon centreerd voedsel". Linksboven: Welke huis vrouw heeft er geen stofzuiger? Maar er zijn er velen, die nog steeds verkeerd omgaan met dit oudste technische huishou delijke apparaat. Zij gebruiken de verkeerde zuigmonden en vergeten de zak iedere dag even te legen. RechtsbovenDe pan op tafel, dat mag tegenwoordig als het maar een mooie pan is. Die mooie pannen zijn er te kust en te keur en soms kun je er op tafel nog in bakken en braden ook. Onder: de RAI staat vol met begerenswaardige apparaten. We dromen er nu nog van. maar er komt een tijd, dat we ze hebben. Maar hoe geven we al die dingen een plaats? Twee jaar geleden ontstond de expositie voor de eerste maal uit een initiatief van het bedrijfsleven, dat er behoefte aan had de consu ment eens in de twee jaar een zo compleet mogelijk overzicht te ge ven van alles wat er op het gebied van de huishouding te koop is. En er is veel te koop, meer dan het doorsnee-gezinsbudget toelaat en er zijn bovendien van ieder huishoudelijk apparaat zoveel uit voeringen en merken, dat de as pirant-koper de kluts kwijtraakt. De „Idee 64" is er om die koper een welbewuste keuze te laten doen. De uitvinder van de naai machine is doodgeslagen. Dat gebeurde in 1807 in zijn woon plaats Kufstein, waar de kleer makers hun voortvarende col lega Madersperger liever ver moordden dan het risico te lo- Nu wordt het dan weer herfst en grabbelen de stukjesschrij vers in de kist met gemeenplaat sen, om er de weemoed, het af scheid, gele bladeren en laatste zonnedagen uit op te diepen. Ik niet, ik heb er doodgewoon geen tijd voor, al zie ik wel, dat de merels onze lijsterbes leegpik- ken, dat de rozen nog bloeien maar zo mismoedig alsof ze zoe ten dat het voor 't laatst is. Ik heb achter iets anders te doen dan daar weemoedig bij te mij- meren, want een bitter kar- (lll(\ weitje wacht me: de winterber- ging van de kampeer spullen. vis j Voor .de laatste maal pomp ik de luchtbedden vol, niet om er op uit M te slapen, maar om talkpoeder gevolg in hun binnenste te krijgen. Voor de laatste maal rol ik slaapzakken uit en hang ze te luchten. Ook het kleingoed wordt „behandeld", vlekvrij, roestvrij, deukvrij gemaakt en diep weggeborgen. De tent krijgt een goede beurt. ,öaan we kamperen?" vraagt Marian verheugd als zij al die toe bereidselen gadeslaat. Ze werpt een blik op de hemel die dreigt met regenvlagen en stormstoten, maar met het optimisme van de jeugd veronderstelt ze dat het nog wel tal opklaren. „Neen Puk", zeg ik droevig. „De koek is op. Het wordt te koud, te vroeg donker, het is herfst". „Eergisteren scheen de zon", mompelt ze hardnekkig. „En de ide sc^ meeste kampeerterreinen zijn tot eind oktober geopend". Ik schud het hoofd en borstel de luifel af. Marian loopt mok- s j kend om mij heen. Ze heeft geen itredet zin om nu al aan de winter te be ginnen Ik aai even over de tent, die in de gure wind over de waslijn hangt. Goeie, ouwe, trouwe vrind. Hoeveel zomers heeft hij al niet met ons rondgezworven, hitte en stormen, onweersbuien, windhozen en wolkbreuken over zijn nok voe len storten? Hij is er oud en lelijk bij geworden, zijn witte huid zit vol vlekken: van verpletterde insekten, van rood, geel, zwart of bruin stof. Hij heeft een onmogelijk model en toch kunnen we niet van hem scheiden. Elk jaar zeggen we: Het vol gend seizoen kopen we een bun galow-tent, ik schaam me dood voor dat smerige ding van ons. Maar nauwelijks breekt de lente aan, of we halen hem Juichend van de zolder, kloppen hem uit, begroeten zijn vlekken en vou wen met de warmte, waarmee je een oude kennis terugziet en we pró ten niet meer over ver vanging. Hem opzetten kost pre cies tweeëntwintig minuten, af breken tien minuten. Wat kun nen nomaden beter verlangen in het seizoen van de Grote Volks verhuizing? 't Gaat regenen. Ik sleur de zware tent haastig van de lijn, sleep hem naar binnen en laat Marian helpen met opvouwen. Ze weet precies hoe het moet, ze heeft het honderden malen gedaan. „Zo. laat verder maar liggen", zeg ik. „Papa brengt hem van avond wel naar de zolder." Ik verdwijn naar de keuken en wanneer ik even later weer in de kamer kom zie ik Marian op haar knieën voor het bergje tent liggen, haar neus tegen het groezelige doek. Diep snuift ze de geueren op die er in de loop van vele zomers in zijn blijven hangen: de geur van cypressen en rozen en stoffige bergpaden en alpenkruiden en zoe te meren en zoute stranden. De geur van zon, föhn, mistral, jugo en sirocco. Ze ligt heel stil, haalt diep adem en droomt van de verre streken die ze eens heeft bezocht, waarvan ze de namen niet kon onthouden, maar die nog altijd voor haar le ven, in een herinnering gevuld met geuren, kleuren, diepten en hoog ten. Het water van de Oostzee smaakte anders dan dat van de Adriatico, de zon in het noorden heeft een andere dagindeling dan die in het zuiden, de nachten aan zee hebben een andere duisternis dan de nachten in de bergen. Ze droomt van verse sardines, van pas geplukte abrikozen, van door de zon rijpgestoofde druiven en perziken en citroenen, van vele soorten kaas, van knoflook, sala mi, olijfolie en bosbessen. Al die geuren en herinneringen hangen nog tussen de vouwen van 't tent zeil en zij herkent ze, stuk voor stuk, alle tezamen: de zomer! Ze schrikt even als ze me ziet staan en krabbelt overeind. „Hy ruikt lekker", zegt ze, ter verontschuldiging. „Hoeveel maan den duurt het tot we weer op reis Ach, dat ongestilde verlangen naar „daarginds", waar het ook weze mogeOp de Veluwe of aan het IJsselmeer of bezuiden Triëst of ten noorden van Stock holm Daarginds is altijd juist niet thuis, heeft niets met win- „Later, als ik groot ben, ga ik óók in de winter kamperen". „Op een ysschots?" vraag ik pla gend. Op de drempel keert ze zich om, kijkt me hoogmoedig aan en mur melt: „Heel ver weg.waar de zon schynt". Ze is alweer vergeten dat „hier" en niet „daarginds" eergiste ren de zon nog scheen. THEA BECKMAN pen minder werk te krijgen. De opmars van de naaimachine was echter niet meer te stuiten. Het was het eerste industriële huis houdelijke apparaat. Het tragische einde van de heer Madersperger heeft andere inven tieve lieden niet afgeschrikt om meer apparaten te ontwerpen en te vervaardigen, die de vroeger zo omslachtige huishoudelijke arbeid konden verlichten. Zo ontstond de stofzuiger, de elektrische strijkbout, het fornuis, de elektrische koffie molen, de wasmachine, de mixer, de koelkast, de geiser. Men treft in welhaast elke woning Maar de ontwikkeling gaat door. Er zijn inmiddels boenmachines, vloerwrijvers, breimachines, strijk- machines, haardrogers, diepvrie zers, vaatwasmachines en sapcen trifuges. Er is een meneer, die een prototype van een elektronische naaimachine heeft gebouwd. In 1970, uiterlijk 1980, staat hij in uw kast. Tegen die tijd vindt ge uw mooie aardgaskomfoor ook al ouderwets, want dan worden onze maaltijden in enkele seconden met micro-golven gereedgemaakt. In 1964 slaan wij de uitvinders niet meer dood. Wij spreken hen netjesmet „u" aan en zijn hun erkentelijk voor hun bijdrage aan het comfortabele leven, waarvan wij dromen. Verstandig kiezen Op naar de „Idee" dus. Want daar vinden wij het nieuwste, dat ingenieurs en vormgevers voor ons flatje hebben gemaakt. De huis vrouw, die hier ronddwaalt zal al gauw een lang verlang lijstje hebben opgesteld en haar echtgenoot zal verzuch ten: Moet dat nu werkelijk allemaal? terkou of herfststormen te ma ken, „daarginds" is het altijd zomer. Dat ook daar de bladeren nu geel worden en als afval over de wegen waaieren, dat ook daar de trekvogels zich verzamelen en de eerste natte ivindstoten een lawaaiig hoofd opsteken, wie denkt er aan? Om haar af te leiden, en het heimwee te sussen geef ik haar een toffee. Maar het dochtertje is in middels te groot geworden om zich zó gemakkelijk te laten paaien. Met een bolle wang zegt ze, op weg naar haar kamer: Moederlijke Het moet niet, nee. Een echtpaar zonder kinderen! dat af en toe een eitje klutst, doet niet verstandig een omvangrijke keukenmachine aan te schaffen als het bijvoor beeld nog geen koelkast heeft. En waarom zou iemand, die vlakbij een zelfbedieningswasserij woont, zo nodig een wasautomaat van dui zend gulden moeten hebben? Het moet allemaal niet. Maar veel van de apparaten, die aan de markt zijn, zijn wèl gemakkelijk. Neder land is, in Europees verband ge zien, beslist geen welvaartsstaat al willen wij ons dat zelf wel eens voorhouden. Er bestaat een grote achterstand op het gebied van de technische vervolmaking van de huishouding. Maar langzamerhand krabbelen wij bij. In de afgelopen vier jaar is de omzet van koelkas ten, wasmachines, mixers, geisers enz. met niet minder dan 100 pro cent gestegen. Men mag aannemen, dat die stijging voortgaat. Waar het hier echter in het algemeen over grote investeringen gaat, is het nodig zich uitvoerig te laten voorlichten. Die voorlichting kan men krijgen bij de winkelier, maar dan zal men vele winkeliers moeten aflopen om alle uitvoeringen en alle merken van een bepaald apparaat te bekij ken. Daarom is het nuttig, dat er van tijd tot tijd een „Idee" is. Objectief De „Idee 64" is bijna de helft groter dan de vorige. Er zijn 90 stands te vinden, waar in totaal 180 verschillende merken zijn ver tegenwoordigd. Een meer objectieve voorlichting kan men vinden in een tweetal centra in de grote Europahal, waar verwante appara ten naast elkaar staan opgesteld. Een afdeling onder de naam „Hof van Heden" laat het verschil zien tussen gebruiksvoorwerpen van vroeger en die van nu en welke zorg er aan de juiste vormgeving wordt besteed. Door deel te nemen aan de prijsvraag „zitten en zitten is twee" kan het publiek zijn voor keur kenbaar maken over de goede „zit" van een collectie stoelen. „Wonen nu" is een kleine ten toonstelling met drie ingerichte woningen uit Nederland, Frank rijk en Zweden. De bewoonsters zullen hier van hun eigen woon- kunst vertellen. Tenslotte is er een voorlichtingscentrum op het gebied van woningtextiel, zijn er deskundigen om over verwar mingszaken te adviseren en wor den er ideeën gegeven voor de inrichting van teenagers-kamers. „Comfortabel leven" is het motto, dat de tentoonstelling „Idee 64" is meegegeven. Het is een wensdroom van velen, maar als de welvaart blijft stijgen zal het geen droom blijven. In de periode 19601964 is de reële consumptie in Neder land met ongeveer 25 procent toe genomen. De omzet van huishoude lijke apparaten is in deze periode met 100 procent toegenomen. De industrie doet zijn best om ons vol te stoppen met huishoudelijke ap paratuur, die het leven steeds com fortabeler kan maken. Het zijn al lemaal apparaten, die een plaats moeten krijgen in onze woning. In verreweg de meeste gevallen is die plaats er niet. Nergens in Europa is de woning nood zo groot als in Nederland. Bij de pogingen zoveel mogelijk wonin gen per jaar te bouwen tegen de laagst mogelijke prijs blijft het merendeel van de huizen beneden de eisen, die men aan modern wooncomfort mag stellen. „Nederland bouwt het huis van gisteren" is de opmerking, die men in architectenkringen steeds meer kan horen. Aan die architecten ligt het niet, maar de woningwet In het RAI-gebouw staan de apparaten voor gebruik gereed. Comfort Stofz Een fornuis? Dat gaat nog. Maar een koelkast: een tafel model misschien, die wil nog wel een plaatsje vinden in de keu ken, maar dan moet de was machine toch maar van het lijstje worden geschrapt. En welk nieuwbouw flatje, dat in 1964 wordt gebouwd en dat toch zeker tot ver na het jaar 2000 bewoonbaar moet blijven, biedt ruimte voor een vaatwasmachi ne, die over een jaar of vijftien toch een normaal gebruiksvoor werp zal zijn? Een broodrooster kan men nog in de kast bergen, een haar droger eveneens, maar een diep vriezer vraagt ruimte, die er maar zelden zal zijn. Toch eten we in 1980 de helft van de week uit de diepvries zuigers Dc man. die stofzuigers ver koopt, behoeft de huisvrouw er niet meer van te overtuigen, dat één enkele eetlepel stof vijf miljoen bacterieën kan bevat ten. Iedere huisvrouw is tegen woordig wel van het nut van een stofzuiger overtuigd. De stofzuiger is een van de oudste technische huishoude lijke apparaten. De markt is verzadigd zoals dat heet, maar dat neemt niet weg, dat Een Nederlandse woningwetwo ning wordt afgeleverd met het sim pelste keukenmeubilair, dat zich laat denken. Er komt een tijd en voor menigeen is die er reeds dat ook de bewoner van die wo ningwetwoning zich het comfort kan permitteren van een comforta beler keuken met dubbele gootsteen en praktische inrichting. In het RAI-gebouw heeft men keuze uit tientallen merken keukeninrich tingen, die zeker betaalbaar zijn. Waarom niet, evenals bijvoorbeeld in Duitsland de keukens leeg aan de huurders opleveren, waardoor de huur lager kan zijn en ieder de keuken-naar-maat kan plaatsen? Slechts één van elke vier wonin gen, die in 1963 zijn gebouwd, be schikte over centrale verwarming. Maar in de onverwarmde kamers zijn geen stookkanalen en wat doet men dan met al die fraaie verwar mingsapparaten? Complete badka mers, door buitenlandse fabrieken als massa-produkt naar de RAI gestuurd, liggen financieel binnen bereik van de massa, maar waar laat je in 's hemelsnaam een twee de w.c., een badkuip, een bidet, een wastafel, als het departement van volkshuisvesting en bouwnijverheid meent, dat een vierkante meter badgelegenheid per gezin voldoen de is? Uit de omzetcijfers van de handel in huishoudelijke appa raten blijkt, dat de Nederlander veel over heeft voor „comforta bel leven". Zou hij een deel van dat geld dan niet over hebben voor een woning, die dat comfor tabele leven mogelijk maakt? Men mag hopen, dat degenen, die verantwoordelijk zijn beperkingen, waarbinnen de gesubsidieerde woningbouw plaatsheeft, de „idee 64" zullen bezoeken. Misschien, dat zij daar, temidden van hetgeen de tech niek voor ons heeft uitgedacht, op het idee zullen komen de wo ning van de toekomst te bouwen. er elke dag opnieuw stofzui gers aan vernieuwing toe zijn. De stofzuigerfabrikanten heb ben, om de behoefte te peilen, een enquête ingesteld, die ver» rassende resultaten heeft op geleverd. Gebleken is, dat in de Neder landse woningen in totaal 3.7 mil joen vaste kleden of matten, 15 miljoen verschillende soorten gladde bedekkingen en nog eens 13 miljoen losse kleden, lopers of mat ten liggen. Gebleken is ook, dat vele vrou wen hun stofzuiger niet juist ge bruiken. In 50 procent van de ge vallen werd de borstel-zuigmond verkeerd toegepast, namelijk op kleden en matten, voor 24 procent goed, dus op gladde vloeren waar voor hij is bedoeld, maar ook voor 24 procent helemaal niet. De gladde zuigmond blijkt zich in een aanzienlijk grotere geliefd heid bij de huisvrouw te kunnen verheugen. Slechts in 11 pro cent van de onderzochte gevallen bleek deze fout te worden gebruikt op gladde vloeren, maar daartegen over in 47 procent van de gevallen goed, dat wil dus zeggen op kle den en matten. Bij 32 procent bleef dit hulpstuk achterwege. Ruim 21 procent van de onder vraagde huisvrouwen leegt de stof- zak elke dag, 21 procent doet dat enkele malen per week en 31 pro cent eens per week. De papieren stofzak is nog niet „in". Bij 80 procent van de in ge bruik zijnde stofzuigers komt hij er nooit aan te pas. Slechts by 12 procent wordt de stofzak regelma tig gebruikt, daarnaast nog een en kele keer by 5 procent en „wel eens" by 3 procent. Er is een opvallende verandering geconstateerd in de voorkeur voor het model van de stofzuiger. Het ketelmodel, dat in 1958 slechts in 3 procent van de gevallen werd ge bruikt. neemt nu met 22 procent de derde plaats in. Het oude, ge trouwe sleemodel voert nog steeds de boventoon met 45 procent, maar in 1958 was dat nog 79 procent. De kleinere handsteelzuiger is sinds '58 opgeklommen van 13 tot 27 procent. Primeurs Onder de talloze noviteiten, die de fabrikanten op de „Idee 64" exposeren, zyn er vele, waarvan de vormgeving nieuw is. Maar een vluchtige rondgang op de tentoon stelling in aanbouw leverde al een indrukwekkende hjst van werkeiy- ke primeurs op: Een Franse ruimtebesparende badkamer met wastafel, bad en bi det als één geheel, een nieuwe serie Zweedse elektrische fornuizen, een luchtbevochtiger voor aardgas-cen trale verwarming, een draagbare haardroger met ingebouwde nagel- lakverharder. aluminium voor zetramen die de doe-het-zelver zelf kan aanbrengen, een bak- en braadpan en een grilleerautomaat voor modernisering van oude wo ningen, een oliehaard die t.z.t. op aardgas kan worden omgeschakeld en een plastic zwembad met wa terzuiveringsinstallatie. Op de Jdee 64" in het RAI- gebouw zijn voorts tioee voor lichtingsstands ingericht, die men „levende catalogi" zou kun nen noemen geconcretiseerde pagina's uit een huishoudelijk prentenboek. De bezoeker kan hier de verschillende merken van bepaalde apparaten naast elkaar zien met opgave van prij zen, technische bijzonderheden enz. De volgende produkten staan hier in diverse merken en uit voeringen bijeen: Vaatwasmachines, centrifuges, wasmachines en -automaten, kokendwatertoestellen, boenma chines, vloerwrijvers, stofzuigers, naaimachines, breimachines, strijkijzers, strijkmachines, haardrogers, diepvriezers, koel kasten, fornuizen, mixers, hand mixers, sapcentrifuges, keuken machines, waterkokers, brood roosters, koffiemolens en koffie zetapparaten. Eerst koken dan trouwen Andrew Caims is een man die het spreekwoord: „de liefde van de man gaat door de maag" let- teriyk neemt. Laatst heeft hy heel lekker gegeten. De keukenprinses die aan het werk was geweest was zyn 19-jari ge dochter Barbara, aan wie hy twee maanden geleden toestem ming voor een huweiyk had ge weigerd omdat „zy nog geen ei kon koken". Barbara reageerde daarop door van moeder een schort te lenen en les te nemen. De roastbeef, die zy haar vader voorzette was voortreffeiyk en dat kon Andrew Cairns ook zeggen van de andere schotels. „Nu mag Je trouwen", luidde de uitspraak. Barbara is nog dezelfde dag in hetbekende vaartuigje gestapt „Als Eric (de schoonzoon) zyn hele leven roastbeef te eten krygt zal het hem niet slecht gaan", gaf Cairns zyn zegen aan het jon ge steL

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11