LEIDSCH DAGBLAD DAGEN GETELD VAN DE „TV-NOORDZEE" weer bij Athene in Stralend huwelijk IMC© N.V. Dr. Vondeling hield spanning er lang in Indirect en afwijzend antwoord aan SPAAK Grieken in Turkije mogen langer blijven Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1964 No. SI 368 pirecteur: E. A. E. van Dishoeck hoofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, f3.35 per maand, f. 0.78 per week DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Royale meerderheid voor anti-RvE.M.-ivet (Van onze parlementaire redactie) De dagen van de TV-Noordzee zijn nu wel geteld, let een royale meerderheid is de Tweede Kamer isteravond akkoord gegaan met het anti-R.E.M. etje van de ministers Scholten en Luns. Maar vrijwel tot de laatste minuut was de uitslag onzeker, omdat socialisten zich niet bloot gaven. Maar toen tegen het eind van tt debat de socialistische fractieleider dr. Vondeling de steun van jn fractie beloofde, stond de overwinning van de regering vast, 114 stemmen vóór en slechts negentien stemmen tegen bereik- het wetje de parlementaire finish. Alleen de liberalen, de boeren socialist Goedhart stemden tegen. s discussie draaide gisteren vrij alleen om de vraag, hoe het so üstische blok zou stemmen. Reeds de middag hadden de katholieken Christelijk Historischen hun ledige steun aan het ontwerp toe- egd. Anti-Revolutionairen had dat reeds woensdag gedaan, ook de pacifisten en de com- aisten zich duidelijk hadden uit- proken voor het ontwerp richtte aandacht zich op de Partij Arbeid. Van de socialisten hing of de regering met een ge ibende meerderheid tegen de JL. zou kunnen optreden. Zonder steun zou de regering immers hts met een schamele meerder- op pad hebben kunnen gaan. Veroordeling Vondeling hield de spanning a een scherpe veroordeling de „onmachtige regering" en aanval op de rechtsongelijkheid, het gevolg is van het niet op- tegen Radio Veronica, liet hij en er op te rekenen, dat de en de C.H.TJ. straks ook voor uitvoeringsmaatregelen zullen n. Dat was voor hem en de reden om ook voor het ferp te stemmen en zo de re de kans te geven op te treden ïen „ouderwets kapitalistische Piling, die iedereen naar zijn wil zetten". bezegelde het lot van Verol- T.V. Noordzee. Na de duidelijke listische uitspraak in de Tweede zal de oppositie in de Eerste het ontwerp ook wel steu- zodat wij over enkele weken de in het R.E.M.-eiland door lederlandse Justitie zullen be- Afwijzend onzeker als de socialistische as, zo duidelijk was de ale positie: volledige afwijzing het ontwerp om rechtskundige etgevende redenen. Ook na de terige uiteenzetting van minister ilten bleef de liberaal Berk- i mening, dat de R.E.M. inbreuk maakt op de interna- !e rechtsorde en geen schade an vitale nationale belan- Hij vond voorts dat de regering eventueel rechtsvacuüm op een wijze zou moeten vullen en ra de nationale rechtsorde ruim- moeten scheppen, zodat de L vanzelf zou verdwijnen om- geen behoefte meer aan zou Naast mr. Scholten deed atholieke ex-minister mr. Cals kennen als de felste bevechter liberale stelling. Wat wil V.D. dan? De R.E.M. toelaten Zo ongeveer was de strekking In betoog. Mr. Berkbouwer zei, e heer Cals deze conclusie voor zijn eigen rekening moest en daarna barstte mr. Cals ERBERICHT ENKELE BUIEN K.N.M.I. verwacht van heden- iorgenavond: wisselende bewol- raet enkele buien. Aanvankelijk 'aan de kust nog krachtige tot maar morgen tot matig afne- noordwestelijke wind. Onge- lezelfde temperaturen. 11.15 uur) 4'op 19 SEPTEMBER onder: 18.46 uir op: 18.30 uur; onder: 3.04 i Water te Katwijk te 1.47 e "uur; laagwater te 9.52 en 22.0 't blad bestaat uit ttSt pagina's met stemverheffing uit tegen de V.V.D.; die steeds met een formule ring komt „waar men later weer on deruit kan". Of de katholieke fractie te zijner tijd ook voor de uitvoe ringmaatregelen zal stemmen maak te mr. Cals grotendeels maar toch niet helemaal duidelijk. „Wij reke nen er nu op er straks voor te kun nen stemmen", zei hij. Het woordje „kunnen" bracht de socialisten in het geweer, maar mr. Cals bleef vol houden, dat het verkeerd was om zich nu al helemaal vast te leggen. Op de vlakte Ook de Christelijk Historische woordvoerder mr. Bos, die woensdag heel erg vaag was gebleven hield zich nog wat op de vlakte. „Als er zich geen bijzondere omstandighe den voordoen zullen wij ook de uit voeringsmaatregelen steunen", zei hij. De socialisten begonnen na deze opmerking hard te roepen, maar later liet dr. Vondeling blijken deze uitlating toch niet zo „griezelig" te vinden als het' standpunt dat de C.H.-fractieleider Beernink onlangs lanceerde: voor de R.E.M.-wet stem men, maar zich niet uitlaten over steun aan de uitvoering van de wet. De overige bijdragen aan het de bat waren van weinig belang, De socialistische mejuffrouw Schilthuis bleef vrezen, dat de R.E.M. van een eiland op een „drijftuig" zou over stappen en zo aan het bereik van regering zou kunnen ontsnappen. Evenals mr. Cals bleef ook zij aan dringen op actie tegen Radio Vero nica door medewerking aan de Vero- Oude vrouw omgekomen bij brand De 85-jarige weduwe A. Otter- Koster is gisteren by een binnen brand in een woning in Zaandam om het leven gekomen. Door nog onopge helderde oorzaak brak brand i de woning uit. Buren, die te hulp snel den, konden door de deur in te slaan de inwonende zoon, de 60-ja- rige K. Otten nog in veiligheid brengen. Maar toen de brandweer het vuur had geblust, kwam men tot de ontstellende ontdekking, ""at de 85-jarige moeder die wel haar was uitgekomen, om het leven gekomen. De vrouw was in de voorkamer in elkaar gezakt en is vermoedelijk door de rook bedwelmd. De 60-jarige zoon werd met brand wonden overdekt in het gemeente lijk ziekenhuis van Zaandam opge- ONTVLUCHTING DOOR DE LUCHT Een 23-jarige Oostduitser is giste- •n met een sportvliegtuigje naar West-Duitsland gevlucht. Hij had opdracht een aantal akkers in Oost- Duitsland met een bestrijdingsmiddel te bestuiven, doch nam de wijk naar het Westen en landde op een wei land bij Uelzen, in Neder-Saksen. De vluchteling liet zijn vrouw, die niet wilde, en een kind in het com munistische gebied achter. De piloot heeft inmiddels in West- Duitsland politiek asiel gevraagd. De Lorenz genaamd, is afkomstig uit Anklam. Uit Hannover werd gisteren ge meld,, dat drie Oostduitse jongens 16, 17 en 19 jaar in de nacht van woensdag op donderdag naar West- Duitsland zyn ontkomen. programma's strafbaar te stel- Mr. Cals bleek nogal te twijfelen aan de ernst, waarmee minister Luns op zoek is naar de vlag van Radio Veronica. Pas als de nationaliteit van het. schip bekend is, kan de re gering er tegen optreden. Mr. Luns zei, dat de regering concrete vragen heeft gesteld aan vele landen. „Het is niet helemaal zeker, dat we daar antwoord op krijgen", zo voegde hij Een apartje tussen minister Luns en de oppositieleider Von deling tijdens het Kamerdebat over de R.E.M.-wet. er aan toe. Het was een onverwachte openhartigheid van mr. Luns en hij voorkwam er waarschijnlijk vele lastige vragen mee. 9 Slot pag. 2 Commentaar R.E.M.: „Misschien later wat anders" (Van onze parlementaire redactie) De R.EM. breekt zich voorlopig nog niet het hoofd over de aanvaar ding van het wetsontwerp „installa ties Noordzee" door de Tweede Kamer. „Wij gaan gewoon door", zei gisteravond de heer D. W. Dettmeijer politiek adviseur van de R.E.M. „De vraag of wij er mee moeten ophou den komt pas aan de orde als de Telegraaf- en Telefoonwet op het R.E.M.-eiland van toepassing wordt verklaard". Bij de R.EM, is men van- de goed keuring van het wetsontwerp door de Tweede Kamer niet koud of warm geworden. „We hadden niet anders ver wacht," zei de heer Dettmeijer. Wat de R.E.M. doet als de Tele graaf- en Telefoonwet van toepas sing is verklaard, ontvouwde de heer Dettmeijer niet. „Dat is een beleids zaak", zei hij. „Ik ga dan als advi seur diep nadenken. Misschien zijn er tegen die tijd wel weer andere mogelijkheden voor de R.E.M., zoals een drijvend eiland, of een platform op het Engelse deel van het conti nentale plat. De techniek gaat zo Rome's pers over Troonrede (Van onze Romeinse correspondent) I nog eens onderstreept op het Inter nationale congres van sociaal-demo- Gewoonlijk wordt in de Italiaanse cratische partijen, dat thans bladen met geen woord gewag ge maakt van de door Koningin Juliana uitgesproken troonrede. Dit jaar is dat wel het geval en hebben ver schillende kranten er grote aandacht aan gewijd, hoewel zij zich bepalen tot het gedeelte waarin wordt ge sproken over voltooiing en uitbrei ding van de gemeenschappelijke markt (EEG) en versterking van de structuur der Europese Gemeen schap. Men ziet in deze woorden een antwoord en wel in afwijzende zin op de onlangs uitgesproken rede van de Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Paul-Henri Spaak. In Rome is men, net als in Den Haag, van mening, dat deelneming van Engeland aan de Euromarkt ge wenst is, zeker wanneer de E.E.G. een politieke inhoud gaat krijgen. De Ita liaanse minister van Buitenlandse Zaken, Saragat, heeft dit standpunt De Turkse ambassadeur heeft de Griekse minister tenlandse Zaken, Kostopoelos, mee gedeeld, dat zijn regering heeft besloten de verbljjfvergunning van 1.800 Griekse inwoners van Istanboel te verlengen, omdat zij „geen scha duw wil werpen op de feestelijkhe den ter gelegenheid van het huwelijk van Koning Konstantljn". De Grieken staan bloot aan een order tot vertrek, omdat Turkjje, in verband met de Griekse politiek ten aanzien van Cyprus, het Grieks- Turkse vestigingsverdrag van 1930 heeft opgezegd. Secretaris-generaal Oe Thant heeft woensdag bij het begin van het debat over Cyprus in die Veiligheids raad bekendgemaakt, dat Galo Plaza benoemd is tot V.N.-bemidde- laar voor Cyprus, als opvolger van de onlangs overleden Tuomioja. De regeringen van Cyprus, Griekenland, Turkije en Engeland zijn het met JONGSTE VORSTENPAAR TER WERELD Griekenland, heeft nu het jongste vorstenpaar ter wereld. In Athene is vanochtend met veel luister en pracht het huwelijk gesloten tussen de 24-jarige koning der Hellenen, Konstantijn, en de 18-jarige prin ses Anne-Marie van Denemarken. Het was stralend weer, toen de huwelijksstoet door de straten trok, die waren „afgezoomd" met dui zenden juichende Grieken. Ook in de kathedraal waar de trouw plechtigheid plaatshad, was het overstelpend druk: het duurde an derhalf uur om alle twaalfhonderd gasten op hun plaats te krijgen. Athene deze benoeming eens. Plaza zal zijn nieuwe functie zo spoedig mogelijk aanvaarden. De Cyprische minister van Bui tenlandse Zaken, Kyprianoe, heeft in de Veiligheidsraad gezegd, dat zijn regering welwillend staat tegen over een verlenging van het man daat van het V.N.-leger op Cyprus met drie maanden en dat zij bereid is zonder voorbehoud mede te werken wanneer haar soevereine rechten geheel worden geëerbiedigd. Kyprianoe zei dat zijn regering vastbesloten is de kwestie- Cyprus voor de komende 19de bijeenkomst van de Algemene Vergadering te brengen, wanneer de bemiddelings pogingen geen succes hebben. De Turkse vertegenwoordiger Eralp zei, dat het duidelijk is dat het V.N.-leger met zijn beperkte be voegdheden niet in staat is de op dracht van de Veiligheidsraad te vervullen. Het V.N.-leger moest toe zien hoe de ene bevolkingsgroep de andere tot „een langzame honger dood" veroordeelde. De nieuw benoemde V.N.-bemidde laar, Galo Plaza Lasso, heeft giste ren in Nicosia gezegd, dat een op lossing van de kwestie-Cyprus geen van de betrokken partijen mag teleurstellen. Hij wil zelf volkomen onpartijdig blijven. Vooreerst wil hij voor overleg met Oe Thant naar New York, daarna naar Ankara, Athene en Londen, zodat hij niet naar Genève gaat, waar zijn voor ganger een hoofdkwartier had. Koning Constantijn, gekleed in het uniform van veldmaarschalk, arri veerde in een open koets waarin ook zijn moeder, koningin Frederika, zat, bij de kathedraal. Het volgende rij tuig vervoerde de bruid en haar va der, koning Frederik van Denemar ken, die een admiraalsuniform droeg. Bij de aankomst van deze rijtuigen brak een enorm gejuich uit de me nigte los. Koningin Frederika, die kort ge leden de rouw om haar overleden echtgenoot, Koning Paul, aflegde, was zichtbaar diep ontroerd door dit huldeblijk. Bruidsmeisjes waren de prinses- n Anne van Engeland, Clarissa van Hesse, Christina van Zweden, Marga rita van Roemenië en Irene van Griekenland, alsmede Tatania Rad- ziwill. In de kathedraal werden de twee- vare kronen zoals het gebruik voor schrijft driemaal boven de hoofden het paar gehouden. Daarbij as sisteerden prins Michael van Grie kenland, kroonprins Harald van Noorwegen, kroonprins Karl Gustaaf Zweden, prins Alexander van Joegoe-Slavië, prins Igolf van Dene marken, prins Ludwig van Baden, prins Karei van Hessen, prins Char- van Wales, prins Michael van Kent en graaf Michael Bernadotte. „Dans" Terwijl het paar eenmaal om de huwelijkstafel liep, die midden in de kerk waS geplaatst, strooiden de bruidsmeisjes bloemen op bruid en bruidegom. In de Grieks-orthodoxe ritus noemt men dit de „dans van Jesaja". Koning Konstantijn en zijn bruid kusten de gouden bijbel, de ringen werden aangedaan en de nieuwe Koningin maakte een buiging naar haar schoonmoeder, waarmee de plechtigheid was voltooid. Het jonge paar en de vele gasten verlieten vervolgens de kathedraal. In een open rijtuig maakten Koning Konstantijn en Koningin Anne-Ma- rie vervolgens een rit door de fees telijk versierde stad, vervolgd door Koningin Frederika en het vorsten paar van Denemarken. Het was zonnig en warm weer. Bruidsjapon J De bruidsjapon van prinses i N Anne-Marie van Denemarken gemaakt in oud-Griekse stijl, j zeer eenvoudig met een h i taille. Hij is vervaardigd i duchesse en heeft een sluier va ntwee lagen tule van dezelfde i i tint als het kant dat aan de a voorzijde is aangebracht. De kant N heeft toebehoord aan de moeder a van Koningin Ingrid van Dene- i a marken. Koningin Ingrid, de i moeder van de bruid, heeft de- i i zelfde sluier gedragen. - De japon heeft twee slepen, een korte, die prinses Anne- Marie zelf vasthield en een lange van ongeveer zes meter, die gedragen werd door de zes bruidsmeisjes. Deze droegen ja- ponnen van witte organza dezelfde stijl als van de bruids- japon. De mouwen en de rok a van de bruidsmeisjes waren ech- i ter afgezet met zachtgroen a ganza met borduursel. a De bruid droeg de familie-dia- i i deern en een broche die J erfstuk is. Het huwelijk werd door talrijke vorstelijke personen bijgewoond on- wie Koningin Juliana, Prins Bernhard en Prinses Beatrix, Koning Gustaaf Adolf van Zweden, Koning Olav van Noorwegen, groothertogin Charlotte van Luxemburg, Prins Rai nier van Monaco wiens echtgenote wel in Athene was doch die de plech tigheid niet bijwoonde, Koning Hoes sein van Jordanië, het vorstenpaar van Thailand en Prins Philip van Engeland met zijn kinderen Prins Charles en Prinses Anne. In de kathedraal zat aartsbisschop Makarios, president van Cyprus, bij de groep staatshoofden en niet bij de leiders van buitenlandse kerken, onder wie de patriarchen van Mos kou en Jeruzalem. Dr. M. van Blankenstein vanmorgen overleden Op 84-jarige leeftijd Is vanmorgen in zijn woning in Wassenaar plotse ling overleden de journalist dr. M. van Blankenstein. Ondanks zijn ho ge leeftijd was de heer Yan Blan kenstein nog actief op het terrein van de journalistiek. Van 1959 af heeft hij de buitenlandse overzich ten van de Parool-pers verzorgd. In Athene is gisteravond een bal gegeven voor de vele gasten bij het huwelijk van Koning Kon stantijn. Prins Bernhard leidt prinses Anne van Engeland de balzaal binnen. Rome wordt gehouden. GEEN KERNBOM Premier Chroesjtsjow heeft giste- •n ontkend dat hij, toen hij dins dag met een Japanse delegatie over wapen sprak dat hij in de buurt Moskou gezien had, gesproken hebben van een wapen „van- onbeperkte kracht". Het was wel een verschrikkelijk wapen, maar geen kernbom. De Sowjetrussische premier zei dit tot Westelijke journalisten op een :eptie in Moskou. „De buitenland- pers heeft mijn woorden verkeerd weergegeven. Ik heb gezegd dat ge leerden mij een verschrikkelijk wa pen hadden laten zien, dat aantoont aartoe de mensheid in staat is". Hij had niemand willen dreigen. Erg kwalijk nam de Russische pre- ir het de journalisten nu ook ir niet. Zijn woorden waren eerst het Japans vertaald en daaruit ïr in andere talen. Dan kon zoiets voorkomen. Chroesjtsjow beloofde officiële tekst, maar dat zou enige tjjd vergen. President Johnson heeft in een toespraak in Sacramento gezegd dat Amerika nieuwe afweerinstallaties bezit waarmee bomdragende satel lieten in de ruimte kunnen worden vernietigd, en een radarstelsel waar- men achter de horizon aanko mende raketten kan waarnemen. ,Deze nieuwigheden zijn al opera tioneel", aldus de Amerikaanse presi dent, „en doen al dienst bij de be scherming van dit land en van de vrije wereld." Tot dusver, zei hij, konden wij met radar alleen voorwerpen waarnemen die in de gezichtslyn lagen, maar met de nieuwe vinding kunnen ook dingen worden gezien die zich buiten deze lijn, dus achter de horizon, be vinden. Men kijkt ermee „om een hoekje". Duitse reactor voor ruimteschepen West-Duitsland is van plan reactors voor ruimteschepen te bou- die zes keer zo krachtig zijn het Amerikaanse type waaraan thans gewerkt wordt. Dit heeft dr. W. Oldekop van het Siemens-labora- torium in Erlangen meegedeeld op conferentie over ruimte-onder* zoekt in Berlijn. Het project waaraan Duitse natuuricundigen werkten ls er een voor een kernreactor met een ver mogen van 3000 watt, terwijl de Amerikaanse kernreactor, die vol gend Jaar in ruimteraketten zal wor den beproefd, een vermogen heeft) van 500 watt. Advertentie iiniiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiffliiii VOLAUTOMATISCHE iiiiiiiiiiiiiiiiiiia RAUMANN TEPPEMA Nieuwe wintercollecties Damesmantels en -rokken Heren overjassen en kostuums Rodex - Daks - Cotsmoor - Sumrie Schildt. ©.tic/ IVS (Jit het Leidsch Dagblad van 19 Sept. 1864: Men verhaalt, dat een En- gelschman, die expres te Foix gekomen was, om de executie bij te wonen, den rok van den scherprichter voor 20 gekocht heeft, omdat die met bloed van Latour bevlekt (Advertentie). Gedurende de Landbouwfeesten wordt opentafel gehouden van 's middags twee tot zes ure, bij C. F. Muller, Breedestraat bij de Hoogeivoerdsbrug. Prijs tl,-.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1