DWS verlaat slagveld in 3- 1 ZEGE Turkse supporters molesteren arbiter wat is wijsheid? Stadion met UILTJE Plannen doorkruist Rustige vergadering van Afdeling Leiden Sporttoto gericht 1 maart 1860 Donderdag 17 september 1964 Vierde blad no. 31367 Twee prachtige treffers van koningsschutter Frans Geurtsen Stopper Daan Schrijvers na rust in grote vorm De tamboers van het muziekkorps dat zich achter het doel van Ah Filibeli een plaatsje had gezocht, sloegen een waarderende roffel en tientallen brutale, maar hartstochtelijk juichen de Amsterdamse jongetjes stortten zich als een zwerm hongerige mussen op het doorweekte stadion veld. Want eindelijk was het zover Eén minuut voor de rust in het eerste treffen tussen DWS en Fehnerbahce in de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker. Frans Geurtsen, de ..ongrijpbare" rechtsbuiten op welke plaats hij overigens zelden ver toefde van de hoofdstedelijke landskam- Frans Geurtsens prachtige kopbal doorkruiste de Turkse plannen. Want het was van meet af duidelijk dat de geelzwarte ploeg uit Istanboel slechts één doel voor ogen had: mikken op een gelijkspel om straks in Turkijevoor de ogen van 60.000 hysterische landgenoten de paar dui zend Turken die gisteravond de tribunes bevolkten en een oorverdovend lawaai produceerden, gaven daarvan al een klein voorproefje de Ne derlandse kampioen afdoende bij de keel te grijpen. i sportredacteur) pioen had slechts met het ..gouden" hoofd be hoeven te knikken om een prachtige voorzet- op-maat van de kleine Josje Vonhoff gecamou fleerd langs de aan de grond genagelde Ali Filibeli te knikkenVan je hoempa, hoem pa. DWS Daverend, door duizenden Am sterdammers uit volle borst gezongen, sloeg de Sparendammer strijdkreet tegen de muren van Dick Bessems veste. Het enerverende voetbal gevecht, dat in de tweede helft de hartstochten hoog zou doen oplaaien en DWS uiteindelijk een 3-1 zege zou opleveren, had het beslissende stadium bereikt. Eén minuut voor rust GEVAARLIJKER Door de bank genomen was DWS in de matige eerste helft iets gevaar lijker De Amsterdamse ploeg, hoewel nerveus, toonde een grotere homo- genteit dan de Turkse formatie, die sterk defensief speelde, bü elke DWS-aanval zes, zeven man en soms ook wel meer in haar doel gebied samentrok en niet schroomde zich te bedienen van unfaire prak tijken als dat in haar kraam te pas kwam. Josje Vonhoff ook DWS ging er stevig tegenaan werd daar van het slachtoffer, want toen de hoofdstedelijke rechtsbinnen iets te fors in botsing kwam met de Turk se linksbinnen Biron Peker kreeg hij van de zwak leidende Deense ar biter Sörendsen een openbare waar schuwing. De gemene trap, die de vallende Turk Vonhoff in de maag streek toediende, bleef onbestraft, zo als zovele kwalijke zaken in deze Een van de gevaarlijke kop ballen van Frans Geurtsen. Rechts Mosje Temming wedstrijd onbestraft zouden blijven. Scheidsrechter Sörendsen, die na af loop in de kleedkamers ernstig door Turkse heethoofden gemolesteerd zou worden, zal met zeer weinig ple zier aan deze ontmoeting terugden ken. Aanvallend liet de formatie uit Istanboel weinig bijzondere zaken zien. Ook al stak de DWS-verdedi- ging voor rust bepaald niet in haar beste vorm. Er zat te weinig verband in de aanval der Turken, die indi vidueel wel aardige staaltjes voetbal lieten zien, om het doelman Jong bloed al te lastig te maken. Welis waar slaagden de Turken erin de DWS-goalie in de twaalfde minuut te passeren, maar kort daarvoor had de heer Sörendsen gefloten voor een overtreding van.Frits Flinkevleu- geL Ook Fehnerbahce mocht niet over gebrek aan geluk mopperen, toen, in de vijftiende minuut, Ali Filibeli een prachtige kopbal Geurtsen door zijn handen liet gaan maar het leer nog enkele centime ters voor de doellijn weer kon be machtigen. In de DWS-voorhoede waren Geurtsen, Lenz en Hollander de gro te figuren. Midvoor Temming, meest al op de rechtsbuitenplaats te vin den, had iets te weinig speed, terwijl Vonhoff voortdurend op het mid denveld te vinden was waar hij aar dige dingen deed. Maar al was DWS iets sterker en ook doortastender, de hoofdstedelin gen leken toch allengs het spoor bijs ter te gaan raken in de opeenhoping van Turkse verdedigers Voor Ali Fili- beli's heiligdom. Lenz kreeg nog een prachtige kans, na een kopbal van Geurtsen waar de Turkse doelman onderdoor dook. maar hij kreeg het leer niet snel genoeg onder controle. Toen kwam de doeltreffende kop bal van Geurtsen, die de kleur te rug bracht op de gezichten van de DWS-supporters en in de strijd de beslissende ommekeer bracht. Aangeslagen Want DWS ging na de hervatting direct door. De Turken waren aan geslagen en binnen vijf minuten hadden een kopbal van Geurtsen (na een door Burgers genomen vrije trap) en een machtig schot van de veelzijdige linksbuiten Hollander (na een juweeltje van een trekbal van Geurtsen) het Turkse doel op een haartje na gemist. Hollander zou snel revanche nemen. In de zesde minuut kwam de DWS-linksbuiten, na een prachtige dribbel van Lenz, in schietpositie en razendhard verdween de bal in de uiterste hoek. Vuurwerk en donderslagen begeleidden deze luid bejubelde treffer: 20. Even liet DWS de teugels vieren. Niet verstandig, want de Turken konden zich uit de wurgende greep bevrijden en Biron Pekel slaagde er zelfs in (in de tiende minuut) met kopbal de achterstand van Feh nerbahce tot 21 te reduceren. Verder liet DWS het niet komen. De Amsterdamse verdediging, waar van Flinkevleugel en Israel naar een grote en de robuuste stopper Daan Schrijvers zelfs naar een zeer grote vorm groeiden, sloot snel de gelede ren en in de zeventiende bracht Geurtsen op een fraaie dieptepass van linksback Pijlman de konings schutter van DWS werd daarbij zwaar op zijn huid gezeten door de Turkse stopper die hem bü het shirt vastgreep de marge weer op twee doelpunten verschil 31. Heksenketel Het resterende deel v. d. strijd was *n heksenketel. Arbiter Sörendsen kreeg het nog een keer aan de stok met een Turkse supporter, die met een nationale vlag het veld oprende, het geen eindigde met een groot hand gemeen op de Marathontribune, Geurtsen kwam er nog een keer goed door, maar werd voor de zo veelste keer bij zün shirt vastgehou den sotpper Osman was de dader en tenslotte, op het moment dat Schryvers door een Turk in de grond werd geboord, floot de heer Sörend sen langdurig voor het eind. Als by afspraak stormden honderden Am sterdammers en Turken het veld op, waar politie en secondanten met de „demonstranten" slaags raakten. Tcrwül Nederlanders en Turken el kaar ook op de tribunes vlytig op het gezicht sloegen, verlieten de „ac teurs" byna onopgemerkt het ter rein en werd de brancard van Joop de Jong (gebroken been in de oe- Insigne van Verdienste voor H. Rooyakkers en A. v. d. Born De jaarlijkse algemene vergade ring van de Afdeling Leiden va: KNVB, die gisteravond in de Stads gehoorzaal werd gehouden, heeft opmerkelijk rustig verloop gehad. Met uitzondering van enkele discus sies, die aHe het financiële gedeelte betroffen, gingen de twaalf agenda punten vlot onder de hamer door. De LVB kan op een goed seizoen terugzien. „Een als nimmer te voi zo vertelde voorzitter J. J. de Jongh in zün büna een half uur durend openingswoord. Niet alleen werd het 60-jarig bestaan gevierd, maar te- waren de prestaties zeer ver heugend. Ook het ledental steeg aan- zienhjk. Met de aanwas van zo'n 750 leden, nadert de Afdeling Leiden al zeer dicht de 15.000-grens (14.916) De logische uitbreiding van het aan tal elftallen (tot 701) bracht acht honderd extra wedstrijden met zich Iets, dat door het nog steeds nüpende veldentekort wel eens moei- lükheden opleverde. Financieel klop te het ook uitstekend. Er kon een batig saldo van f 9.335,51 worden ge boekt, waarvan echter büna f 7.000 uit totomiddelen komt. Strafzaken De minder prettige geluiden vielen te beluisteren bü het onderwerp .Strafzaken". Hoewel achttien ver enigingen 'n blanco hjst hadden, wa- er in het afgelopen seizoen toch Woeste horde bestormt kleedkamers lis een wilde horde stormden de Turken de catacomben van het Olympisch Stadion binnen. Spe lers en supporters. Hun doelwit was scheidsrechter Tagc Sörend sen. Zy stortten zich op hem, sloegen en trapten tot de Deen met hulp van toegeschoten Neder landers kon worden bevryd. In zijn kleedkamer vond Sörendsen eindelyk rust. Aan deze laffe aan val hield de Deense scheidsrechter s-blessures over „No gentlemen, no gentlemen De eerste Turkse speler, die van het veld kwam, stak zün misnoe gen over het spel van de Neder landers niet onder stoelen of banken. De DWS'ers en de spelers van Fehnerbahce kwamen drup pelsgewijs van het strydtonecl, dat inmiddels meer op een slagveld leek. De verwarde situatie was ontstaan, doordat Daan Schryvers op de grond liggend werd geschopt. Spelers namen de boks houding aan en het publiek begon zich in de strijd te mengen. Het zou slechts het voorspel zyn. In de catacomben van het Olym pisch Stadion speelden zich daar na tonelen af, die naar Neder landse begrippen onvoorstelbaar waren. Huilend, ondersteund door Turkse supporters hinkte een der spelers van Fehnerbahce naar de kleedkamers. Hy had het allemaal niet kunnen verwerken. En toen gebeurde het. Turkse supporters waren er in geslaagd langs de suppoosten, die de kleedkamers voor „onbevoegden" gesloten moesten houden, te komen. Zy molesteerden de scheidsrechter. Er werd geslagen en geschopt, en ineens kwamen uit de kleedka mers de Turkse spelers In geslo ten gelid oprukken. „Politie, politieklonk het. De Engelse trainer van de Turkse ploeg, Oscar Hold, was er eerder en wist zyn spelers tot orde te brengen. In de Nederlandse kleedkamer keken de spelers strak voor zich uit. Op de massagetafel zat aanvoerder Daan Schrijvers, de hand op zijn pijnlüke heup. Er kon moeilijk iets vriendelyks over zyn tegenstanders van vandaag over zün lippen komen. „Ik wist het wel. Ik ben zelf ook niet zo zachtzinnig, maar dit Stil zochten de andere spelers de douche op, terwyl het in de cata comben rumoerig bleef. Met een gapende hoofdwond werd er van buiten de kuip een toeschouwer binnen gebracht. Het gistte aan alle kanten. De warmbloedige Tur ken, konden de nederlaag niet verkroppen en wilden zich wreken, hoe dan ook. De kleedkamer van scheidsrechter en grensrechters bleef gesloten. Leo Horn kwam naar buiten met het „nieuws" over de meniscus. Het gesprek kwam op de schuld vraag. „Natuurlük, de Turken hebben dit op hun geweten, maar de thuisclub is verantwoorde- lük"Wat de gevolgen zullen zyn? Stellig zal de heer Sörendsen in zün rapport melding van de zaak maken en dan is het laatste woord aan de UEFA. „De clubs moeten ons beschermen, doen zy dit niet, dan moeten wy dat zelf doen", aldus Leo Horn, die zijn felle afkeuring over de handelwyze van de Turken niet onder stoelen of banken stak. nog 99 strafzaken. Alphia eiste er hier alleen al negen van op. Het scheidsrechters-probleem is in de af deling nog steeds groot. In vergelü- king met het vorige seizoen waren er zeven minder beschikbaar, terwül het aantal wedstrijden toenam De huldiging van twee oude ge trouwen in de afdeling Leiden vorm de een plezierig intermezzo. De he ren H. Rooyakkers en A. J. van der Born (afwezig) werden onder scheiden met het Insigne van Ver dienste van de Afdeling Leiden. De heer Rooyakkers verkreeg dit omdat hy veertig jaar lang consul van het Lugdunum-terrein is geweest, wat voorzitter J. Breedeveldt natuurlük ook niet zonder meer liet passeren, terwül de heer Van der Born ja renlang het „centrale" punt" van de afkeuringsberichten is geweest. De bestuursverkiezing verliep bü- zonder vlot. Er waren geen tegen kandidaten, zodat mr. J. J. de Jongh de voorzittersfunctie blijft bekleden, de heren P. J. v. d. Berg en T. Platje hun bestuurszetel behouden en de heren H. Hoogervoorst en Th ,J. v. d. Meer zitting blyven houden in de commissie van beroep. Ook de heren J. J. Stalenburg en Th. Admiraal blüven lid en plaatsvervangend lid in de financiële commissie- Traditiegetrouw had de voorzitter .an ASC, de heer A Wempe, het laatste woord. Hü bedankte hierin het afdelingsbestuur voor he vele werk, dat het heeft verricht. Engels voetbal De uitslagen van de gisteren voor de Engelse league gespeelde voetbal wedstrijden luiden: Blackburn RoversArsenal 12; FulhamSheffield United 12; Leeds UnitedBlackpool 30; Man chester UnitedEverton 21; Shef field WednesdayChelsea 23; Tot tenham Hotspur—Stoke City 2—1 West Bromwich AlbionBirming ham City 02. Italiaanse voetballers niet naar Spelen Het Italiaanse Olympische Comité heeft besloten het Italiaanse elftal terug te trekken uit het Olympische voetbaltoernooi in Tokio. De reden hiervan is, dat de amateur-status van de spelers sterk in twüfel wordt getrokken. Volgens een zegsman van de Japanse Voetbalbond zal het te rugtrekken van Italië geen invloed hebben op de poule-indeling. Italië was in een groep ondergebracht met Argentinië, Ghana en Japan. De heer Van der Linden uit Hel mond, lid van Rood Wit '62 is de enige die afgelopen zondag alle sporttotowedstrüden juist heeft voorspeld. Hy toucheert derhalve 50.000 gulden. De tweede prys valt in 18 delen uiteen. Ieder ontvangt f 5.319.90 netto. De eerste acht wed strijden waren door 119 deelnemers juist voorspeld. Zy ontvangen 470 gulden netto. Joop de Jong; die de strijd van af een brancard volgde, juicht bij het eerste doelpunt van zijn clubgenoten. WEG MET DE PROTESTEN... Het Leidse voetbal is niet zo happig op protesten. De vereni gingen in de Afdeling Leiden van de KNVB voelen er byna niets voor. Dit is de overduide- lyke conclusie uit een onlangs gehouden enquête. Vóór de af schaffing van de protesten in het afdelingsvoetbal zyn 36 ve enigingen. Slechts 14 voelen minder voor. In het zaterdag voetbal ligt de verhouding wel iets anders, maar ook hier over heerst de wens tot afschaffing. Tegen de 22 voorstanders van het verbannen van de protesten waren er 10 verenigingen met heimwee. Maar overtuigender dan deze cüfers was het werk dat de protestcommissie in het afgelopen seizoen te verwerken heeft gehad. Geen enkele maal hoefde zy in zitting byeen te komen.... Leiden is (gelukkig) geen uitzondering. Meerdere af delingen streven naar een alge hele afschaffing, welke zeker stuks senoritas van 14 t/m 18 ct sigaren van 20 t/m 33 ct SLACHTOFFERS In de veldslag na afloop van de voetbalwedstrijd DWSFehnerbahce zyn drie agenten gewond. Een van hen werd door Turken by de keel ge grepen, een ander heeft een gezwol len kaak opgelopen en een derde een ontwrichte duim en schaafwonden aan het hoofd. De politie heeft geen arrestaties kunnen verrichten. Scheidsrechter Sörendsen is na on derzoek in het Wilhelminagasthuis naar zyn hotel kunnen terugkeren. 'Een toeschouwer ligt nog in het zie kenhuis met steekwonden in rug en wang. WATERPOLO TEGEN HET 5ELGISCH TEAM waterpolozevental van de idsche Zwemclub heeft van de Igische Zwembond een uitnodiging mtvangen om in het weekeinde een feetal wedstrijden tegen de Belgi selectie te spelen. LZC zal zater dagavond en zondagmorgen in Brus- el de „sparringpartner" van de Bel- zijn. Deze uitnodiging is een uit- loeisel van de Spaanse trip, die de «idenaars enige weken geleden heb- gemaakt. VOETBAL Chaux de Fonds in tweede ronde De Zwitserse kampioen La Chaux a Fonds heeft gisteravond verras- end de tweede ronde bereikt van de ry'd om de Europa Cup voor lands kampioenen. De Zwitsers wonnen in lürich met 21, terwyl vorige week i en tegen het Franse Saint Etlenne Iilijk werd gespeeld (22). Het Weense Rapid heeft op eigen Trein de eerste wedstrüd gewonnen igen de Ierse kampioen Shamrock •I overs (30), terwül in Luxemburg 3' enfica startte met een duidelüke -2 zege op Aris Bonneweg. In Bel- deelden de Noordierse kam- n Glentoran en het Griekse Pa- ithinaikos de punten (22). De Roemeense bekerwinnaar Stae- i heeft zich voor de tweede ronde in de strijd om de Europa Cup »r bekerwinnaars geplaatst. In erry (Noord-Ierland) wonnen de oemenen met 20 van Derry City. te eerste wedstrijd eindigde in een -0 zege voor Staenu. Het Tsjechi- :he Sokolovo heeft in Praag een 1-0 zege behaald op het Cyprio- ische F. C. Anorthosis. Ronde van Leiderdorp Om half elf valt zaterdagmorgen i de Leiderdorpse Hoofdstraat het tartschot voor de tweede, 100 kilo- leter lange wielerronde van Le ider- urp. De wedstrüd, die in het teken in de ,3rugfeesten" wordt gehou- m, telt een groot aantal deelnemers, ffee van hen behoren tot de grote ivorieten voor de eindzege. Jan van msterdam, winnaar van het vorig ar, zal er ook nu weer alles aan Kn om zegevierend over de streep gaan, terwijl Gerben Karstens de ieede, zeker niet minder grote kan- idaat voor de zege is. Politie in actie bij een van de e/e vechtpartijen na afloop van Ie strijd tussen DWS en Feh- itbahce.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7