AFLOOP R.E.M.-DEBAT IS ALLERMINST ZEKER Socialisten beslissen pas na het antwoord van regering Kardinaal Suenens valt systeem van heiligverklaring aan Overeenstemming over aardgastarieven Voorstel weggeld binnen twee weken Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 17 september 1964 Derde blad no. 313G7 TWEEDE IsLAMER eist„Ook Radio-Veronica weg....!!" parlementaire redactie) De kans, dat de Tweede Kamer vandaag akkoord zal gaan met het antl- R.E.M.-wetje van minister mr Y. Scholten van Justitie was vannacht aan het einde van de eerste dag van de parlementaire behandeling toch minder groot dan werd verwacht. Enkele partijen hielden nog een slag om de arm. Kamer wil haast met bestel (Advertentie) miJXE LENINGEN agen van 100 2.000, te lossen in maximaal twee iar; per week, maand of vartaai, voor aanschaffing an duurzame gebruiksgoede- worden desgewenst van ameentewege verstrekt, vragen telefonisch, mondeling, Khriftelijk. Vertrouwelijke be- deling. EMEENTEUJKE ISI VOOR KASBEHEER ER IEDIETWEZ EN IS, LEIDER, POSTBUS 160, IEL 20210 Democratische senator wordt Republikein De 61-jarige Strom Thurmond, die a zuidelijke Amerikaanse staat aid-Carolina in de senaat vertegen- oordigt, heeft gisteren in een tele- sle-uitzending medegedeeld dat hij het vervolg zyn senaatszetel als ïoldwater-Republikein" zal bezet- Het mandaat van Thurmond in 1966 af. Thurmond, die bekend staat als Bi krachtig tegenstander van vele fceringsmaatregelen, verklaarde in uitzending o.m. dat de Democra- Kh< partij „Amerika naar een so fistische dictatuur leidt". Thurmond heeft in de laatste tijd, samen met de „Goldwater-Re- iblikeinen", gestemd tegen zaken s het gedeeltelijk kernstopakkoord, wet op de burgerrechten en de jaar ingevoerde belastingverla- burg over illegale zenders wordt ge voerd, werd niet gedeeld. Men was het er bijna unaniem over eens, dat daarmee een rechtsongelijkheid wordt geschapen, die onaanvaard baar is. Met name mr. Cals zag geen aanleiding Veronica, vlag of geen vlag, ongemoeid te laten en bepleitte onmiddellijk optreden tegen de pi ratenzender. Bezwaren Dc liberale fractie heeft bij de parlementaire behandeling overwegende bezwaren tegen het wetsontwerp aangevoerd. De socialistische oppositie heeft zich niet duidelijk uitgesproken. Verschillende K.V.P.-ers bleken niet gelukkig met de vèr- H gaande bevoegdheden die de regering heeft gevraagd. Ook de C.H.U.-fractie bleek geen fervente voorstander van i het wetje. Hoe de stemmenverhoudingen vandaag komen te liggen, zal In grote mate afhangen van het antwoord, dat de regering van middag zou geven. V aag standpunt van CH De socialisten gaven gisteravond bat aan de behandeling van het Iwetsontwerp een scherp politiek ac cent door hun oordeel op te schor ten in afwachting van het antwoord op de vraag, hoe ernstig de regering 'verwerping van het voorstel neemt. !De vraag rees derhalve, hoe de oppo sitie zal stemmen, indien verwer ping van het wetje kans biedt op een regeringscrisis. Ook de aankondiging van Chris te- ik-Historische zijde, dat men wei voor het wetsontwerp zal •mmen, maar het oordeel over een •treden tegen de REM nog voorbe- tudt, veroorzaakte enige politieke iwinding, daar minister Scholten, dat optreden wenst, zelf tot die behoort. Het omroepbeleid kreeg in het de- ruimschoots de aandacht. Minis- Bot (O., K. en W.), die zich op idrang van de socialistische frac- tleider dr. Vondeling bij zijn col la's Luns en Scholten achter de re- •gstafel had gezet, kreeg te ho- dat de Kamer haast wil met de ivoering van een „open" omroepbe- waarin plaats is voor reclame- happen. De KVP stelde de me er king aan het optreden tegen REM zelfs van de spoedige in- ilng van een omroepweg afhan- Ik. De KVP-er CaJs en de liberale Van Someren-Downer vonden, •t het niet aangaat de REM de pas te snijden zonder een alternatief bieden. Opmerkelijk in het debat was ook, X de meerderheid in de Kamer het ;emoeid laten van radio-Veronica T liet acceptabel vond. De mening van regering, dat ten aanzien van io-Veronica moet worden ge- >ht op de resultaten van het in- tionaal overleg, dat in Straats- Mr. Berkhouwer (WD) voerde ernstige bedenkingen aan tegen het wetsontwerp. Het is te laat geko men om de uitzendingen vanaf het Noordzee-platform te weren en te vroeg ingediend om rekening te hou den met de internationale conventie inzake Illegale zenders, die in Straatsburg in de maak is. Dat daar op wel ten aanzien van Radio-Vero- nica wordt gewacht, maar niet ten aanzien van de REM, leidt tot rechtsongelijkheid en discriminatie. „Vooral omdat ik nog moet zien, dat Veronica wordt aangepakt", al dus mr. Berkhouwer. De liberale woordvoerder vond de REM niet in strijd met enig natio naal of internationaal recht, temeer waar het station de vrijheid ter zee niet belemmert De REM voorziet in een behoefte en daarvoor had de overheid tijdig ruimte moeten schep pen. Nu wordt de klok teruggedraaid. Er is een blinde muur opgesteld, waarachter de regering een onbe grensd terrein heeft om onbeperkt óp te opereren, aldus mr. Berkhouwer, die vergaande juridische bezwaren tegen het wetsontwerp opwierp. Gematigder Zijn fractiegenote mevrouw Van Someren-Downer, die zich wat ge matigder opstelde, noemde de huidi ge situatie een trieste zaak, waarvan het parlement de schuld draagt. Als indertijd de nota-Scholten was aan vaard. was er nu geen REM en geen Veronica geweest, zo betoogde zij. Het zou volgens haar struisvogelpoli tiek zijn nu de REM de pas af te snijden en niets aan het omroepbe stel te veranderen. De liberale woordvoerdster zei niet uit te zijn op vernietiging van de zuilen, maar wees op het groeiende onbehagen over het omroepbestel. Het wordt tijd ook eens anderen aan het woord te laten, zo zei zij. Geen schljnopenheid, zoals de omroepen voorstaan, maar een nieuw bestel, af gestemd op de behoeften. Me vrouw Van Someren-Downer deed de suggestie op korte termijn een proef te nemen met een omroepbestel, ge spreid over een zo groot mogelijk ge zelschap van gegadigden. De juridische adviseur van de REM. mr. Minderopvolgde op de publieke tribune van de Tweede Kamer met aandacht de besprekingen over de REM-wet. Mr. Cals Mr. Cals (KVP) zei, dat ook zijn fractie de huidige situatie ongewenst vindt. Hy deelde het standpunt van de regering, dat het beginsel van de vrije zee niet betekent, dat dan ook rechteloosheid op zeeplatforms moet worden geduld. Dat kan leiden tot ongebreidelde activiteiten, die het rechtsbelang schaden. Toch signa leerde mr. Cals onzekerheden in het volkenrecht, waar het gaat om de vraag wie de jurisdictie toekomt. Voorts liet hy weten, dat een deel van zyn fractie de vergaande dele gatie van bevoegdheden aan de rege ring onaanvaardbaar acht Door de Kamer pas achteraf over een getrof fen maatregel te horen, ontstaat een periode van rechtsonzekerheid, die niet acceptat>el is. Mr. Cals vond het onjuist Radio- Veronica ongemoeid te laten en de REM wel aan te pakken. Als biykt, dat het schip geen vlag voert, wil hy onmiddeliyk optreden. Is er wel een vlag dan wil hy medewer king aan het station strafbaar stel len. Voor de rest achtte mr. Cals voortvarendheid in de omroepwetge- ving noodzakelyk. Dat het omroep beleid in het slop is geraakt weet hy aan de regeringswisseling van vorig Jaar. Het oude kabinet had na de verwerping van de nota-Scholten inzake reclame televisie geen tyd meer om nieuwe voorstellen te doen en het nieuwe kabinet werd gebon den aan het advies van de pacifica tiecommissie, dat nog moet worden uitgebracht. „Te laat Mej. Schilthuis (PvdA) vond, dat dc regering te laat in actie is geko men. Inplaats van dadeiyk in te grijpen, zoals in België en Scandina vië is gebeurd, is het bestaan van de REM aangegrepen om een rechtsva cuüm op te vullen. Daarmee heeft de regering zich in tal van juridi sche netten verstrikt en wordt Radio-Veronica ongemoeid gelaten. Dat leidt tot rechtsongeiykheid, om dat de radio-knutselaar op de wal wel wordt gestraft. Het uitgangspunt is voorts ontoereikend, omdat de REM zomaar op een of ander „drijf- tuig" kan overstappen en dan ook niet kan worden aangepakt Mej. Schilthuis vroeg zich af of de regering wel zeker is van een kamermeerderheid als zü de tele- graafwet van toepassing verklaart op het tv.-platform. Zjj onderkende de kans op liberaal verzet tegen het voorgenomen optreden, maar drong er niettemin bü de regering op aan woord te houden. De minister van Justitie zou in een onmogelijke posi tie geraken als zijn voornemen niet door het kabinet werd gedekt, zo be toogde zü. Haar fractiegenoot Kleüwegt ver weet de regering eveneens gebrek aan slagvaardig beleid. Al in okto ber 1963 gewaarschuwd, had zy het nooit zover mogen laten komen. Ten aanzien van Veronica is de regering duidelyk in gebreke gebleven. Een nieuwe omroepwet laat al jaren op zich wachten. De regering-Marynen is gevlucht in de pacificatiecommis sie en solt met zaken, die nodig om een oplossing vragen. De Party van Arbeid draagt daarvoor geen verant- woordeüjkheid. Stumpertje De AR-woordvoerder Meulink noemde het wetsontwerp „een stumpertje", waarvoor hy evenwel toch een goed woord wilde doen. Hy vond het van vitaal belang, dat kunstmatige eilandjes voor de kust onder de Nederlandse rechtsorde ko men en vond, dat alleen een anar chist daar tegen kan zyn. De rechts orde is van groter belang dan de televisie, zei hy. De AR-woordvoer der vroeg de regering onmiddeliyk op te treden, zodra de wet dat toe laat „Anders wordt een premie ge geven op pogingen zich aan het ge zag van de overheid te onttrekken", merkte hy op. Ook hy wilde een ge- lijke behandeling van Veronica en REM en vond het wachten op het overleg ln Straatsburg zwak. Als de REM de poten van het platform (Advertentie) Overdreven Nogal. Maar toch te billijken. Want denjeuwe Jasnsva Enorm is een delicate sigaar. Men zou hem bijna zóóó voorzichtig roken. En dat voor 27 cent! Wees ook-attent op de andere Jasneva-nieuwelingen: de kloeke Parfait van 22 cent, de senoritas Vedette van 14 cent en de kleine Vivat van 6 cent. Alle Jasneva sigarenlicht en lekker! JASNEVA SIGARENFABRIEKEN VALKENSWAARD Volledig De CH-woordvoerder mr. Bos was eigenlyk de enige spreker in het de bat, die volledig mee kon gaan met de motivering, die de regering heeft gebruikt om wel tegen de REM en niet tegen het radio-schip Veronica op te treden. Mr. Bos had voorts nogal wat bezwaren tegen de „vader- ïyke raad", die scheepsbouwer Ver- olme heeft laten horen om de wet r in te trekken. „Hoe zou Verol- reageren als bepaalde activitei- van buitenaf de gang van zaken in zyn onderneming zouden versto ren?", zo vroeg hy zich af. Aan het slot va ting verklaarde m fractie niet alleen stemmen. zyn uiteenzet- Bos, dat zyn or de wet zou ook akkoord gaan met de bevoegdheden, die de regering voor haar optreden nodig heeft. Het leek er dus op, dat Bos heel andere taal sprak dan zyn fractievoorzitter, mr. Beernink, enkele dagen geleden verklaarde, dat men wel voor de wet zou kunnen stemmen en dan zyn mening ove uitvoeringsmaatregelen zou kunnen voorbehouden, indien de REM zich zou wüzigen in een organisatie, die zou voldoen aan de eisen, die inder- tyd in de nota van staatssecretaris Scholten aan adspirant-concessiona- rissen werden gesteld. Nog vager Het was een vage zinsnede, die nog vager werd toen mr. Bos tijdens de rede van de socialist Kleijwegt zyn standpunt „verduidelijkte". De heer Kleywegt concludeerde eruit, dat de CH wel eens tegen de uitvoerings maatregelen zou kunnen stemmen. Duidelyk werd het standpunt van de CH-fractie in elk geval niet. De tweede CH-woordvoerder, freule Wttewaal van Stoetwegen, beperkte zich voornamelyk tot de verklaring, dat de regering de plicht heeft tegen rechts- en gezagsvacuüm' op te tre den. Uit de Troonrede trok zy de conclusie, dat er hoop bestaat, dat de regering een nieuwe uitweg zal vinden uit het omroepvraagstuk. Boeren De boerenleider Koekoek voelde niets voor het wetsontwerp. De REM heeft meer sympathie dan de minis ter met zyn wet, zo betoogde hy, en het volk heeft het voor het zeggen. De Boerenparty voelt er niet voor mee te helpen een vrije zender, die gratis programma's brengt, om zeep te helpen omdat de zuilenomroep, die stoelt op de politieke party en, bevreesd is voor concurrentie. De heer Koekoek vond het jammer, dat minister Scholten met het wetsont werp is gekomen. „We kregen net sympathie voor hem, omdat hy de boeren niet meer naar de gevangenis stuurt", zei hy. Als de wet, waar voor geen wetteiyke gronden be staan, wordt aangenomen, zal Verol- me wel voor een andere oplossing zorgen, zo waarschuwde hy. De communist Bakker lanceerde een felle aanval op de houding van de WD, die wel het wetsontwerp fel bestrijdt, maar toch in de regering is vertegenwoordigd. Hij beloofde voor de wet te zullen stemmen. Ook de pacifist Slotemaker de Bruine verklaarde zyn steun te zul len geven. Evenals de twee andere socialistische deelnemers aan het de bat, liet ook de socialist Goedhart niet duidelyk biyken of hy het ont werp wel of niet zal steunen. Hy meende, dat men nu alle krachten moet concentreren op het openbre ken van het Hilversumse omroepmo- nopolle om tenslotte een soort Ne derlandse BBC te bereiken. De heer Goedhart herhaalde hiermee zyn be kende standpunt, dat nogal verschilt van dat van de meerderheid in zyn fractie. Gsef ow llevsllngsvogel hst best»: «Sluis verpakte vosrelvoederet Ruim 85% bestaat uit geestelijken (Van onze correspondent) Het Vaticaans concilie heeft gisteren de discussies beëindigd over het schema de ecclesia, dat handelt over de verhouding tussen de kerk op aarde en het hiernamaals. Kardinaal Suenens, aarts bisschop van Mechelen, merkte op, dat het in het belang van de kerk zou zijn wanneer de personen, die wegens hun onberispelijke levenswandel heilig worden verklaard, zouden behoren tot alle sociale standen en gekozen zouden worden uit alle volkeren. Daaraan, zo zei de kardinaal, ont breekt nogal wat Ruim 85 procent van degenen die na de achtste eeuw heilig werden verklaard, bestond uit geestelijken en 90 procent is voort gekomen nit 13 in dat opzicht wel erg bevoorrechte Europese naties. De hele procedure van de heiligverkla ring vindt hy vee! te Ingewikkeld en te kostbaar. In minder dan vyftig tot tachtig jaren is zo'n proces nooit beëindigd. Kardinaal Suenens stelde daarom Advertentie Geef uw lievelingsvogel het beste: OluiS verpakte voRolvoedor»! VOOR GROTE VERBRUIKERS Bij verwarming met aardgas van een blok van zestig womngen met 4 h 5 kamers, gerekend met een jaarverbruik van 2400 kubieke meter per woning, zal de kubieke meterprijs, inclusief vastrecht, rond acht cent komen te liggen. Dit heeft de N.V. Nederlandse Gas unie bekend gemaakt, tydens een persbezoek aan de expositie „Idee 64" in de R.A.I. in Amsterdam. De Gasunie en de Commissie Samen werking Regionale Organen Gas- voorziening (SR.O.G.) hebben over eenstemming bereikt over de gas- tarieven voor industrieën en andere grootverbruikers. Minister Andries- sen van Economische Zaken heeft zich met deze tarieven akkoord ver klaard. Het is de bedoeling van de groot verbruikers contracten af te sluiten met een looptyd van tien jaar. De aardgasprijs zal worden gebonden aan een index, gebaseerd op de prys van zware olie, dit teneinde te be reiken dat de tarieven in de con tractperiode concurrerend zullen biy- Met afnemers met een jaarver bruik van meer dan 1.000.000 kubie ke meter aardgas voorzover zy door de Gasunie worden voorzien kun nen met ingang van 1 oktober le veringscontracten worden afgesloten op basis van een door de Gasunie uitgewerkt tarief. Dit tarief bestaat uit een vastrechtbedrag van f 7500 per jaar en een prys van 4.5 cent per kubieke meter (van 7980 cal. bo venwaarde). Voor afnemer met een jaarverbruik gelegen tussen 100.000 kubieke meter en 1.000.000 kubieke meter, die door de gemeenten of streekgasbedrijven van gas worden voorzien, is een tarief ontworpen, be staande uit een vastrecht van f 4800 Meisje (jaar stom) kan weer praten Het 20-jarige meisje G. Reinders uit Weerselo bij Hengelo (O), dat ongeveer een jaar geleden plotseling haar stem verloor, kan na een ope ratie door de Duitse dr. König in Bad Hombürg weer praten. De arts verwacht niet, dat het meisje op nieuw stom zal worden. De familie is op het idee gebracht de hulp van de Duitse arts te vragen door een voormalig Duits parachutist, Decker genaamd, die in de oorlog ervoor zorgde, dat er een moeiiyk verkrijg baar geneesmiddel voor ditzelfde meisje kwam. per jaar en een prys van 4.75 cent per kubieke meter. Voor grootverbruik in de provin cies Groningen, Friesland en Drente zal op de thans vastgestelde pryzen een korting vorden verleend van 0.2 cent per kubieke meter. De tarieven luiden franco afnemer en inclusief omzetbelasting. voor, dat de bisschopsconferenties der verschillende landen belast zul len worden met een onderzoek van de akten, waarop zaligspreken moet berusten. De zaligen zouden alleen voorkomen op de kalender van hun eigen land en ook alleen daar ver ering genieten. Alleen zy wier faam internationaal Is, zouden voor heilig verklaring in aanmerking komen. Maria-cultus Vervolgens ging men over tot de behandeling van het achtste en laat ste hoofdstuk, dat over Maria. Veer tien concilievaders hebben hierover het woord gevoerd en daarby werd, zoals ook wel was te verwachten, dui delyk dat in landen met een geheel r.-katholieke bevolking dit onderwerp geheel anders wordt bezien dan ge bieden met veel protestanten. De Italianen, Zuid-Amerikanen, Spanjaarden en ook kardinaal Wys- zynski, de aartsbisschop, van War schau, zijn niet enthousiast over de nieuwe tekst van het hoofdstuk. Eerst was dit een afzonderlijk sche ma, dat echter werd ingetrokken na dat er te veel bezwaren tegen waren ingebracht, zy vinden, dat de bete kenis van de madonna niet genoeg wordt onderstreept en willen haar vooral de naam geven van moeder der kerk en haar rol van bemidde laarster tussen Christus en de mens heid zoveel mogeiyk op de voorgrond Een Italiaanse bisschop meende dat de Maria-cultus sterk moet wor den bevorderd en dat men in de eer ste plaats moet wijzen op de mede werking van Maria in het werk der zaligmaking, dat zich door Christus heeft voltrokken. In niet overwegend r.-katholieke landen heeft men natuurlijk heel andere opvattingen. Kardinaal Bea, die aan het hoofd staat van het se cretariaat voor de eenwording der christenen, wilde die titel van be middelaarster Juist vermijden, om dat dit stellig onaanvaardbaar zou zyn voor niet-r.-katholieken. De aartsbisschop van Djakarta, mgr. Adrianus Diajasepoetra, meende dat uit de heilige schrift blijkt, dat tus sen God en de mensen alleen Chris tus een bemiddelaar zyn kan. Hy wilde in de tekst nog een verande ring zien aangebracht, nJ. daar waar wordt beweerd dat Maria op zulk een uitzond erUjke wyze naar voren komt in het openbare leven van Christus. Volgens mgr. Diajasepoetra zou het veel beter zjjn te zeggen, dat ze er op een eigenaardige wyze uit ver dwijnt, want de evangeliëen spreken alleen over haar bij de geboorte en zolang Jezus een klein kind is. Het zwügen dat daarop volgt, zo zei hij, heeft zeker een betekenis. Nieuwe uitgaven Studenten-leven, door Klikspaan, Nleuwenhulzen. Kramers pockets. Uitg.: W. van Hoeve, Den Haag. De joodse oorsprong van het chris tendom, door D. Flusser. Ultg.: Mous- sault N.V., Amsterdam. Waarschuwing van dr. Verwoerd aan Nederland Dr. Hendrik Verwoerd, de premier van Zuid-Afrika, heeft gisteravond Japan en Neder land erop gewezen, dat de ïconomische en culturele be trekkingen, die Zuid-Afrika met ieze landen onderhoudt, hun onder geen omstandigheden het recht geven zich te bemoeien met de binnenlandse aangele genheden van Zuid-Afrika. De premier, die sprak voor een con gres van de Nationale party van Oranje Vrijstaat, maakte daarby melding van een kortgeleden door hem ontvangen rapport, waarin werd gezegd dat Nederland en Japan be sloten hadden al het mogelijke te doen om het hunne by te dragen tot verandering in het „apartsheids- patroon in Zuid-Afrika". „Ik wil Nederland zeggen", aldus dr. Verwoerd, „dat culturele banden het niet het recht geven ons te ver tellen hoe wy onze eigen problemen moeten oplossen en aan Japan wil ik zeggen, dat economische voordelen uit onze wederzydse handel onder geen omstandigheden als veront schuldiging voor inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Zuid-Afrika kunnen worden gebruikt. (Van onze Haagse correspondent) Ruim een vierde van wat het ver keer nu aan motorrijtuigenbelasting opbrengt zal het straks extra moe ten opbrengen voor het Rykswegen- fonds. Dit betekent niet, dat de heffing van het voor dit fonds be stemde „weggeld" naar analogie zal worden geheven van de wegenbelas ting. De onzekerheid over de lasten verdeling zal binnenkort worden gebrokenbinnen veertien dagen wordt de indiening van het wets ontwerp voor het wegenfonds ver wacht. Hoewel nog niet precies vaststaat welke wegen „duur" zullen worden, is het waarsohyniyk, dat van de 3300 kilometers Rijkswegen er ongeveer 500 kilometer in aanmerking komen voor de heffing van het weggeld. Deze 500 kilometer zyn namelyk de uitgesproken autowegen vier baanswegen met middenberm en ongelijkvloerse kruisingen: Den Haag—Amsterdam, Den Haag —Arnhem, Den HaagRotterdam Breda, Amsterdam—Den Boeoh, Rot terdamGouda, RotterdamHar- dinxveldGiessendam, Utrecht GeertruldenbergHardenrijkZwol le, ArnhemNymegen, Haarlem Alkmaar en MaastrichtSittard. Het verkeer (waaronder ook twee wielige motorrijtuigen) moet op deze bestaande autowegen 75 mil joen per jaar opbrengen. Interne geschillen over de aan wy zing van de „dure" wegen, de lastenverdeling en de techniek van het innen van weg geld zyn er de oorzaak van dat het wetsontwerp niet zoals in de be doeling lag is ingediend tegelijk met de begroting. De Raad van State zou zün advies nog moeten uitbren gen. Intussen is het aantal protesten tegen de heffing van weggeld groeiende. By de algemene instem ming met het Wegenfonds zelf, is er kritiek op de nieuwe extra-lasten voor het verkeer. Nadat het Centraal Overleg (overkoepelend orgaan van vervoerders- en verkeersbondem zijn teleurstelling uitsprak komen er nu ook protesten van de af zonder lij k# bonden.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5