ROXY Leg Internationaal gesprek in Leiden over de opleiding tot arts «ipeeltuin Zuidwest zaterdag open PROF. v. d. VALK VOOR EEN JAAR NAAR AMERIKA F' B. J. Huurman overleden School Kennedylaan officiëel geopend jagraag! ermuseum: een levend museum Drs. J. Schipper uit Leiden naar Kongo Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 17 september 1964 Tweede blad no. 31367 Verkorting algemene studie en specialisering huisarts Gisteren is te Leiden een internationale conferentie over de op leiding tot arts begonnen. De bijeenkomst die onder auspiciën van de medische faculteit der Leidse Universiteit is georganiseerd door de faculteitscommissie Boerhaave-cursussen voor voortgezet me disch onderwijs, zal tot zaterdag duren. Aanwezig zijn naast Ne derlandse geleerden, prominente deskundigen uit verscheidene Europese landen, de Verenigde Staten en Israël. De conferentie is geopend in tegenwoordigheid van dr. A. J Piekaar, directeur-generaal voor de wetenschappen van het Minis terie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, en van de pre sident-curator dr. E. H. Reerink. De bedoeling van de cursus is te j komen tot een beter inzicht in de doelstelling en in de techniek van jj de opleiding tot het algemene artsdiploma in verschillende landen. Sterke ontwikkeling Oorspronkleijk door Boerhaave in jolden in 1703 geformuleerd, bereid- het algemene diploma van arts ik jot voor ongeveer veertig jaar goed toot de huispraktijk en vormde «gelijkertijd ©en brede basis voor p pecialisatie in vakken zoais chirur- le, verloskunde, oogheelkunde, "te toenemende specialiseringen de grote hoeveelheid onderzoek - inieken die in de laatste decennia tjkot ontwikkeling zijn gekomen, pr naken het noodzaikelijk zowel de uur als de aard van de opleiding w jt arts te herzien. Er is overal in de wereld een sterk I treven bemerkbaar om ook de huis its als specialist te gaan beschou- met als taak hem een breed '(lanrakingsvlak te geven met andere t pecialisten en het vak op brede en 1 eychologische basis uit te oefenen zft net als zwaartepunten het voorko- len van ziekten. Een mogelijke verkorting van de :n|tudieduur voor het algemene arts met een extra specialisering oor de a.s. huisarts van bijv. één is daarom een grondige nadere ludie waard, die o.a. tijdens deze (Advertentie) Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer. JUWELIER v. d. WATER HaarLstraat 207 heeft hem Ook briljanten ringen. Ruime keuze in alle prijzen. Wethouder S. Sannes gaat zater dagmiddag de bijzonder grote (4300 i2) en mooie speeltuin van de ver- tiging „Zuidwest" openen, gelegen de De Bazelstraat en de Ber- gestraat bij de Bevrijdingskerk, ad ere tuin, die aanvankelijk op 18 pil zou worden geopend maar niet was klaargekomen, is een IR istoord voor aUes wat jong is en wil telen. Heel veel heeft het bestuur danken aan het Centrum voor akopleiding aan de Rooseveltstraat, aa-aarvan instructies en personeel de ;ari *e speelwerktuigen vervaardigden. n;lok gemeentelijke diensten droegen 'etftterlijk en figuurlijk een steentje i' ,eri Blikvanger in de thans door een ek omgeven speeltuin is een veilig tfgegaasde" 5,5 meter hoge en 18 ic» leter lange glijbaan. Naast de speel- «stellen vindt men er .verder onder ,ni teer een rolschaatsbaan, een plas- <1: Uver, zandbakken en een portiers- rt De tuin aal voorlopig zijn ge- iend 's morgens van 11 tot 12 uur sue 2 bijeenkomst wordt belicht en inmid dels reeds in commissieverband door de Ministeries van Sociale Zaken en Onderwijs, Kunsten en Weten schappen wordt verricht. Verkorting welkom De opleidingen tot specialist-in ternist of bijv. chirurg worden niet besproken. Daar do studieduur voor deze speciale vakken steeds langer wordt (5 tot 6 jaar) en dus bijna even lang is als die voor het alge mene artsexamen, zou te dien aan zien, ook voor deze categorie een verkorting van de algemene oplei ding welkom zijn. Dat deze verkor ting niet mag leHen tot vervlakking der studie soreekt vanzelf en ook hierover zal in deze conferentie het nodio-e ter taf él worden gebracht. Oék de tedhn-i'ék van het genees kundig onderwüc wordt uitvoerig besnroken waairbil de ongeveer hon- derenifcwrntiiig deelnemers tevens in de gelegenheid gesteld worden een bezoek te brengen aan het nieuwe gebouw van de poliklinieken voor inwendige ziekten aan de Wasse- Door de grootte en de efficiënte bouw van dit centrum met aparte oniderzoekkamens voor a.s. artsen en specialisten zal hierin een dusdanig onderwijsysteem kunen worden in gevoerd. dat de Datiënt hiervan geen hinder of tiidVerlies meer zal ondervinden, terwijl het onderwijs zelf op een veel hoger plan gebracht kan worden. Boerhaavelezing Verbonden met de conferentie is zoals reeds gemeld de eerste officiële Boerhaavelezing, waarvoor de historicus en Boerha avekenner dir. Lester S. King ui't Chicago is uitgenodigd. Hij zal hedenavond spreken in het Groot-Auditorium, de plaats waar ook Boerhaave heeft gestaan. De Boertiaavélezing zal jaarlijks of twee-jaarlijks gehouden worden blijvende herinnering moeten fee uit de zeventiende en achttiende eeuw, wiens grote onderwijsgaven onbestreden zijn, zodat de Leidse geneeskundige school in Boerhaave's tijd als voorbeeld in het buitenland gesteld werd. Zowel te Edinburgh als te Wenen is het geneeskundig onder wijs georganiseerd volgens de door hem aangegeven richtlijnen. Een gedenkpenning ter ere van deze grote Leidse figuur versierd met zijn lijfspreuk: „Eenvoud is het kenmerk van het ware", is ter gelegen! van deze eerste lezing vervaardigd en zaïl aan dr. King worden o handligd. Prof. mr. M. H. van der Valk, bij zonder Leids hoogleraar in het Chi nees recht en zijn geschiedenis van wege het Leidsoh Universiteits-Fonds, zal gedurende het gehele lopende academiejaar werkzaam zijn aan Harvard University. Hij is uitgeno digd als algemeen adviseur bij een seminarie over Chinees recht, geor ganiseerd in het kader van de inter nationale juridische studiën aldaar, op te treden. Tevens zal hij assisteren bij de samenstelling van een Chinees juridisch woordenboek. Prof. Van der Valk die een dezer dagen is vertrok ken, hoopt in de zomer van 1965 in Nederland terug te keren. Bekende figuur in bouwbedrijf Na een langdurig ziekbed is gisteren op slechts 59-jarige leeftijd overleden de heer B. J. Huurman jr., een bekende persoonlijkheid in het Leidse openbare leven en een vooraanstaande figuur in de kringen van de bouwnijverheid. De heer Huurman maakte zowel voor als na de tweede wereldoorlog een aantal jaren deel uit van de gemeenteraad, waar in hij zitting had namens de Chr. Hist. Unie als lid van de protestants chr. fractie. In die kwaliteit was hij achtereenvolgens lid van de Commis sies voor de Sted. Lichtfabrieken, Fabricage, Financiën, de GGD en Endek- geest. De heer Huurman werd 28 mei 1905 hier ter stede geboren. Na een gedegen opleiding in de bouwvakken deed hij in 1926 zijn intrede in het aannemingsbedrijf van zijn vader, de heer B. J. Huurman, gevestigd aan de Herengracht en indertijd even eens lid van de gemeenteraad. Als bouwkundige, taxateur verwierf de heer Huurman zich grote bekendheid. Door zijn or ganisatorische bekwaamheid werd worden aan de geneeskundige cory- hij al spoedig aangezocht 1 tot 6 uinbouw en plantkunde opent nieuwe seizoen De afdeling Leiden en omstreken tul in de Kon. Ned. Maatschappij voor ninbouw en Plantkunde opende steravond in het Gereformeerd ïlejeugdhuis het nieuwe winterseizoen goedbezochte ledenvergade- Ing, waarin de heer F. de Haas een jj, luserie hield over „Floriade 1960". G: Na het gebruikelijke zomerreces a» de waarnemend voorzitter, de 1, eer K. Snieder de leden weer een .45 ctief winterseizoen in het vooruit- llT cht stellen waarvan het programma r voorlopig als volgt uitziet: 21 ok- iber lezing van de heer J. van Eg- nd over „Moderne kamerplanten hun verzorging"; 18 november le- lurjing van de heer J. de Vogel over Rozen" en 16 december wedstrijd in et maken -van kerststukjes onder et motto „Kerstmis 1964". Voorts fllen onder auspiciën van de afde- Qg op 13 oktober en 14 december tcursies naar de Leidse Sterre- acht worden gemaakt en binnenkort 'orden gestart met een cursus bloem inden in samenwerking met het Da- töcontaot St.-Antoniusparochie on- leiding van de heer W. Buurman. oor beide programma-onderdelen aven zich respectievelijk 65 en 25 cgadigden op. Besloten werd onder meer deel te amen aan de landelijke ledenwerf- de Maatschappij, die er aar streeft om het ledental per 1 pril 1965 op 20.000 te brengen (thans Him 18.000). Na de pauze nam de heer De Haas, ostuurder van de Rotterdamse Tuln- Studieclub, de aanwezigen een uitgebreid bezoek aan de rootse bloemen- en plantenexpositie, Ie in 1960 onder de titel „Floriade 960" in Rotterdam is gehouden owel een overweldigende nationale k internationale belangstelling trok, BOUW IN RECORDTIJD Als laatste in een serie van zeven is gistermiddag de gerefor meerde lagere school aan de Kennedylaan in Leiden officieel ge opend. Nog geen jaar nadat de eerste steen gelegd werd, kon deze school in gebruik worden genomen. Ook de voorbereidingen voor de bouw en het verkrijgen van de nodige vergunningen zijn zo snel verlopen, dat binnen twintig maanden een plan werkelijkheid werd. van bestuursfuncties op het terrein van de bouwnijverheid en het bouwbedrijf. Zo was hij gedurende een groot aantal jaren voorzitter van de afdeling Leiden van de Alg. Ned. Aannemerspatroonsbond en van de Leidse Bouwkring (particuliere bou wers). Voorts van de Leidse Bond van Grond- en Huiseigenaren en van de Ver. van afgestudeerden aan mid- delbaartechnische scholen in Neder land. Behalve commissaris in enkele maatschappijen voor onroerende goe deren, lid van de Gem. Huisvestings- commissie en technisch adviseur voor de Ver. voor christelijk Onderwijs, bekleedde de heer Huurman nog de functie van notabel der Ned. Herv. Gemeenite. De vakopleiding had in bijzondere mate zijn belangstelling, hetgeen o.a. tot uitting kwam bij de voorbereiding en i?>wtandkoming van de tentoonstelling „De mens en zijn arbeid", waarvan hij een ijverig be stuurslid was. In de gemeenteraad droeg zijn grondige kennis van de stad en de plaatselijke verhoudingen er ve. toe bij, dat zijn oordeel in tal van zaken als gezaghebbend werd erkend en aanvaard. Van de heer Huurman mag wor den getuigd, dat de belangen van de Leidse gemeenschap hem zeer ter harte gingen en dat hij op menig terrein zijn beste krachten in dienst van die belangen heeft gesteld. Hij ruste in vrede. As. zaterdagmorgen om 11 uur wordt in het Groene Kerkje te Oegstgeest een rouwdienst gehou den, in aansluiting waarop de be grafenis plaats vindt. De Leidse politie bindt zater dagmiddag om 15.00 uur op het LFC- terrein de (voetbaDstrijd aan tegen ae bewoners van het regionale woon wagenkamp. De opbrengst van deze wedstrijd komt ten goede aan de In validen Sport Bond. Een kijkje in één van de mo dern ingerichte lokalen van de nieuwe school voor gerefor meerd lager onderwijs aan de Kennedylaan. (Foto L.D./Holvast) Molens Als een van de belangrijkste oorza ken voor deze snelle gang van zaken noemde mr. dr. M. Teekens, voorzit ter van de Gereformeerde Schoolver eniging Leiden, de toepassing van de systeembouw. Ook van gemeentelijke zijde is alle medewerking verleend om de zaak zo snel mogelijk te ver wezenlijken. „M©t de opmerking dat ambtelijke molens langzaam draaien behoeft men bij mij niet meer aan te komen" merkte mr. dr. Teekens dan ook op. Verder wees hij op het be lang van het lager onderwijs en de steeds meer toenemende verantwoor delijkheid van het onderwijzend per soneel. „Juist in deze tijd hebben ouders in het algemeen weinig tijd voor hun kinderen en een groot ge deelte van him taak moet worden overgenomen door het onderwijzend personeel van de lagere scholen" al dus mr. dr. Teekens. Twintig „Het schoolbestuur heeft de school op een presenteerblaadje aangeboden gekregen. In goed 20 maanden stond het gebouw er" zei de heer A. Boo gaard, rijksinspecteur van het lager onderwijs. Ook hij wees op de ver antwoordelijkheid van het schoolbe stuur. De wethouder van onderwijs, de heer S. Sannes, bracht de felici taties van burgemeester en wethou ders over. „Dit is de eerste school waarvan ik de bouw van begin tot eind heb meegemaakt in mijn func tie als wethouder" aldus de heer Sannes, die zijn toespraak besloot met het uitspreken van de hoop op een vruchtbare samenwerking ook in de toekomst tussen schoolbe stuur en gemeente. Hoofd Ir. T. K. J. Koch de man van de systeembouw, het z.g. „H.B.80" toonde zich vol lof over de afwerking en de indeling van de school. Hij deelde mee, dat de wand van de aula in de toekomst gesierd zal worden door een ijzerplastiek van Henk Krij ger. Namens het bestuur van de Christelijke Nationale Schoolbond bood dr. H. Schilp zijn gelukwensen Tfjdens deze feestelijke bijeenkomst werd de heer A. Drukker officieel ge ïnstalleerd als hoofd van de school. Advertentie Juist als man kun je dat zo waarderen I Een lekkere Amerikaanse sigaret Het Nederlands leger- en wapenmuseum „Generaal Hoef er" in Leiden heeft in het jaar 1963 weer meer bezoekers ontvangen dan in voorgaande jaren. Door middel van moderniseringen van expo sities is het gelukt om verschillende collecties voor geïnteresseerden in een veel ruimere mate toegankelijk te maken. Ook aan interieur en exterieur werden vele verbeteringen aangebracht. Dit blijkt uit het vandaag verschenen, prachtig uitgevoerde jaarverslag van het museum. Vernieuwing bijzondere gebeurtenis den van het beschermheerschap door Prins Bemhard op 13 augustus 1963. Dit gebeurde naar aanleiding van het 50-jarig bestaan van het museum. Ingrijpende bouw techni sche voorzieningen maakten het on mogelijk herdenkingsfestiviteiten te organiseren. De voornaamste verbeteringen zijn de modernisering van gebouw 11 (1874) en de herrangschikking van de gewerencollectie. Deze laatste col lectie was tot nu toe vrij proviso risch ingericht. Door een overzichte lijke indeling in ruim veertig vitrines, waarin de geweren landsgewijze en in chronologische volgorde staan ge rangschikt, is het nu mogelijk een duidelijk beeld te krijgen van de ontwikkeling van het geweer in een periode van ongeveer 125 jaar. Ook in zaal 12 waar het „Kabinet Koe koek" is ondergebracht werden in grijpende verbeteringen aangebracht, zoals het aanbrengen van een ver laagd plafond. Ook de expositie zelf is geheel vernieuwd. Een andere be langrijke verbetering is de vernieu wing van het opbergsysteem van de prentcollectie. Het is nu mogelijk het zeldzame en dikwijls kostbare ma teriaal geheel stofvrij en zonder ge vaar voor beschadiging te bewaren. Actief Ook in 1963 zijn de activiteiten van het museum weer groot geweest. Aan tal van tentoonstellingen in Neder land werd medewerking verleend, o.a, aan de reizende expositie van zeer modern materiaal van leger en luchtmacht „Paraat". Aan verschil lende militaire evenementen, zoals de Taptoe Delft en het 150-jarig be staan van het regiment Huzaren van Boreel werd een belangrijke bijdra ge geleverd. Verder werd medewerking ver leend aan televisie, film en toneel. Ook werden weer informaties ver strekt aan vele instanties en werd medewerking verleend aan het tot stand komen van „De Nederlandse Cavalerie", een geïllustreerde uitga ve van de uitgeversmaatschappij C. A. J. van Dishoeck. Op het ge bied van de bibliotheek-administra tie is in de loop der jaren een aan zienlijke achterstand ontstaan. Met de catelogisering is volgens het UDC systeem een begin gemaakt. De bibliotheek van het museum om vat nu inclusief de collectie in Delft plm. 20.000 werken. Door schenkingen en aankopen is de collectie van het museum in het verslagjaar aanzienlijk uitgebreid. Bezoek meer dan in 1962. Bij deze cijfers moet men rekening houden met de sluiting van het museum op zater dag in verband met personeelsgebrek. Diezelfde oorzaak noodzaakt de be zoeker zich aan te sluiten bij een groep om rondgeleid te worden. Het is niet mogelijk het museum in eigen tempo te bezoeken. Het museum ziet dit als een groot bezwaar. Een ander bezwaar is het feit, dat het museum in tegenstelling tot vele andere musea geen verpozingsruimte voor bezoekers heeft. Men is gedwon gen 2 2V» uur een rondleiding te volgen. Plannen De verbetering van de verlichtings installaties is een volgende stap in de voortdurende verjonging die dit museum ondergaat. Ook de exposities gaan met hun tijd mee. De exposities over Korea en de Prinses Irene-bri gade zijn daar een duidelijk bewijs van. In 1964 hoopt men de registratie en inventarisatie geheel voltooid te hebben. In het jaarverslag zijn vele bijzon der fraaie reproducties opgenomen. Verder treft men er in aan het jaar verslag van de stichting „Vrienden van het Legermuseum". Vier korte artikelen van directeur en conserva toren van het museum beogen een introductie te zijn tot de unieke col lectie. Ontwikkelingsprogramma „Dienst over grenzen" Deze zomer zullen via het bureau Dienst over Grenzen' te Utrecht 27 mensen uitgezonden ivorden in een dienende junctie in hoofdza kelijk ontwikkelingslanden. Drs. J. Schipper uit Leiden, zal zeer binnenkort naar Kongo (Leo- poldsvillej vertrekken, ten einde daar een functie aan de Christelijke Universiteit van Stanleyville te gaan vervullen. De heer Schipper is op 10 juli j.l. met mej. M. de Leeuw gehuwd en ook zij zal, aangezien zij lerares Frans is, aan genoemde Univer siteit medewerken. Het bureau „Dienst over Grenzen", dat in de Comelis Houtmanstraat 17 te Utrecht gevestigd is, is een geza menlijke onderneming van de Ne derlandse Zendingsraad te Amster dam en de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen te Utrecht. In de Nederlandse Zendingsraad werken de zendingcorporaties van praktisch alle Protestantse kerken samen, terwijl in de Stichting Oecu menische Hulp de Hulpwerk- (dus diakonale) organisaties van dezelfde kerken samenwerken. Zowel de Ne derlandse Zendingsraad als de Stich ting Oecumenische Hulp hebben nauwe relaties met de Wereldraad van Kerken in Genève. Lacune Het bureau „Dienst over Grenzen" werd ca. 2 jaar geleden door de bo vengenoemde lichamen opgericht om in een steeds duidelijker aan de dag tredende lacune te voorzien. Er blij ken nl. veel meer mensen, vooral jonge mensen bereid te zijn de ker ken in de ontwikkelingslanden te dienen dan via de Nederlandse zen dingslichamen bekostigd kunnen worden. De Nederlandse zendingen beschikken weliswaar over een jaar lijks gelukkig stijgend, maar toch al tijd nog beperkt budget, waardoor slechts een beperkt aantal mensen uitgezonden kunnen worden. Boven dien beperkt de vraag van de zen ding zich hoofdzakelijk tot predikan ten en een aantal artsen en leraren. Ook de Nederlandse hulpwerk-or ganisaties, die uitgaan van diakona le lichamen beschikken over een be perkt budget. Derhalve zijn ook zij niet in staat alle aanbod op te ne- Hierdoor dreigde de situatie te ont staan, dat een aantal mensen, die zich gaarne zouden inzetten voor het werk van de kerken in de ontwikke lingslanden, niet geplaatst kunnen worden en teleurgesteld afgewezen moesten worden. Personeel Via de Wereldraad van Kerken be reikten de Nederlandse Zendingsraad en vooral de Stichting Oecumeni sche Hulp echter herhaaldelijk aan vragen om personeel. Deze aanvra gen kwamen niet alleen rechtstreeks uit de jonge landen, maar ook van zendingen uit Frankrijk. Engeland en de Verenigde Staten, die wel over de fondsen voor uitzending, maar niet over de juiste mensen beschik- Het bureau „Dienst over Grenzen" voorkomt nu dat Nederlanders, die niet door een Nederlandse kerkelijke instelling uitgezonden kunnen wor den. verloren gaan voor uitzending en dit bureau brengt dus vraag van buitenlandse kerken en zendingen in contact met Nederlands personeel, dat zich aanbiedt. Dat het bureau daarbij een nuttige functie vervult, wordt wel bewezen door het feit, dat vanaf 1 september 1962, de oprichtingsdatum, tot sep tember van dit jaar, in twee jaar tjjds dus, in totaal 90 personen uit gezonden konden worden. De beroe pen variëren van automonteur en kippenboer tot artsen en leraren «an middelbare scholen (momenteel is ook een aanvrage van een Aziatische instelling om een piloot in behande ling).

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3