LEIDSCH DAGBLAD het R.E.M.- eiland" liet gaat nu niet alleen om Ook ontslagen bij de Royal McBee Leiden Gracia schittert op galabal ƒ15.000.- ontvreerad bij P.T.T. Straatsburg Jverleg an nog lang duren Ruim vijftig personeelsleden in Sleutelstad en 25 in Cuyck Auto slipte op nat wegdek: drie doden (Ducf pgericht 1 maart I860 DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1964 No. 31367 Irtcteur: E. A. E. van Dishoeck jofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, t. 3.35 per maand, f. 0.78 per week DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Minister Scholten antwoordt de Kamer Niet star ster Scholten verwierp de be ging van de socialist Kley- lat het beleid van de vorige g star en dom zou zijn ge en tot de huidige impasse zou geleid. Hij herinnerde eraan, tijd zelf de invoering van recla- de ether te hebben verdedigd bij die gelegenheid voor te gewaarschuwd, dat verwer- wel eens zou kunnen leiden tot le zenders buiten de territoriale i. de nota inzake reclame-tv in- niet verworpen, dan hadden lier nu niet gezeten, aldus de ter, maar was er een open be- eweest op het tweede net. Soholten zei zich thans ver te voelen tegen de inbreuk op uropese frequentieverdeling op den. was dankbaar voor de opmer- n van katholieke en liberale dat hij aan de huidige situatie schuld draagt. bewindsman legde er nogmaals drnk op, dat hij weliswaar voor ne in de ether heeft gepleit, nooit voor commerciële televi- ilgens het Amerikaanse systeem. aanzien van de delegatiebe- Iheid in het wetsontwerp beloof- e minister, dat er een behoed- gebruik van zal worden ge- t. Maar deze delegatie is nodig bel te kunnen reageren op situaties. ERBERÏCHT ESTELIJKE WIND KNMI verwacht van heden- torgenavond Kelend bewolkt met enkele Matige, nu en dan krachtige Hike wind. Ongeveer dezelfde ig temperaturen. •gemaakt om 11.15 uur). 18 SEPTEMBER 6.19 uur; onder: 18.48 uur &n op: 18.05 uur; onder: 1.53 u. •Swater te Katwijk te 0.58 en 18 uur. er te 8.51 en 21.14 uur. blad bestaat nit 20 pagina's Radio- Veronica (Van onze parlementaire redactie) De minister van Justitie, mr. Y. Scholten, heeft vanmiddag in Tweede Kamer verklaard, dat het wetsontwerp installaties ordzee de regering niet alleen is ingegeven door de aanwezig van het televisieplatform van de R.E.M., maar dat ook al- Bene regels zijn ontworpen met het oog op de toekomst. Het in de lijn van de verwachting, dat er meer van dat soort stmatige eilanden in de Noordzee worden opgericht, zei de ister. platform van de R.E.M. is de ddellijke aanleiding voor het intwerp geweest. De regering dat nooit versluierd, doch ge- j de zaak in een grotere con- te moeten inbrengen om het lane rechts- en gezagsvacuüm e vullen. Men kan haar toch lijk verwijten, dat zü niet in de van de minste weerstand heeft Igd. uister Scholten wees het ver dat de regering te lang heeft cht, van de hand. Van de rege- wordt een zorgvuldige wetge- eëist, zei hij. Er is hard ge- maar er moest uitvoerig inter- ■tementaal overleg worden ge- d. Dat heeft tijd gekost. Dat op de resultaten van het inter naal overleg in Straatsburg is cht, heeft als reden dat het dan ig zal hebben geduurd, alvorens rettelijke basis ingegrepen zou en worden. De conventie die in tsburg in de maak is, heft rens het geconstateerde rechts- a niet op, regelt slechts de in- op de frequentieverdeling, xerig lichtte minister Scholten elling van de regering toe, dat aiststaat jurisdictie over het latige eiland toekomt. Hij gaf ns toe, dat er geen uitdrukke- intemationale regeling over dit bestaat, maar dat de plaats het eiland ligt toch een reëel ||nopingspunt is, dat de voor- verdient boven het criterium de nationaliteit van de eige- Zo'n eiland kan elk ogenblik lenaar of exploitant verwisse- bracht. „Gelijke monniken, gelijke kappen", zo was geëist. Het lijken ge lijke gevallen, aldus minister Schol ten, maar er is een wezenlijk ver schil in juridische zin tussen een voor anker liggend schip en een eiland. De methoden die in andere landen tegen dergelijke radioschepen zijn gebruikt, kunnen daar voldoen, maar dat impliceert niet, dat ze ook hier bruikbaar zijn. De regering acht het niet juist een marineschip te zenden om een onderzoek in te stel len naar de vlag, waaronder Vero nica daar ligt. De zaak is omstreden de een zegt: „het kan", de ander „het kan niet". In het geval van de REM is de regering met deze wet zeker van haar zaak, inzake Veronica is haar bevoegdheid twijfelachtig. Het is een afwegen van belangen. Voor Neder land als zeevarende natie is een op treden tegen een varend schip een zeer zware zaak. De regering meent derhalve er goed aan te doen de in ternationale regeling, die in Straats burg wel niet meer zo lang op zich zal laten wachten, af te wachten. Inmiddels wordt in het buitenland het onderzoek naar de vlag van Ve ronica verder voortgezet. Minister Scholten verzekerde nog eens nadrukkelijk, dat de Telegraaf- en Telefoonwet van toepassing zal worden verklaard, zo kort mogelijk na het accepteren van de onderha vige wet. Dit is „zeer duidelijk en zonder voorbehoud" door het kabinet besloten. De vraag van de socialistische af gevaardigde Kleywegt over de even tuele gevolgen van een afwijzing van deze wet, achtte de minister nu niet relevant. (De zitting duurt voort) Na de reorganisatie hij Van Wijk Leiden zit momenteel met zijn arbeidersmarkt wel in ,,het hoekje waar de slagen vallen". Werden onlangs circa 200 werknemers (sters) bij de Textielfabrieken van Van Wijk ontslagen en heeft ook de directie van Zaalberg een personeelsreorganisatie in voor bereiding hier is echter nog geen ontslag gevallen thans is aan 57 personeelsleden van de N.V. Royal McBee aan de Roo- seveltstraat ontslag aangezegd. Bovendien treft 25 man van de zusteronderneming te Cuyck hetzelfde lot. Evenals bij Van Wijk zijn deze ontslagen bij Royal McBee een ge volg van een op handen zijnde reor ganisatie. Per 30 oktober a.s., wij schreven daar reeds over, zal de pro- duktie van kantoorschrijfmachines in Nederland worden stopgezet en ge heel worden geconcentreerd in de buitenlandse vestigingen. De produk- tie van de lichte portables daarente gen zal uitsluitend in de Nederlandse bedrijven van Royal ter hand worden genomen. De 57 ontslagen vallen ditmaal niet in de produktiesector, doch liggen verspreid over de administratieve sector en in de kring van het tech nisch administratief personeel en de staf welke belast is met de techni- De ministers Scholten, Luns en Bot achter de regeringstafel tijdens het kamerdebat over de R.E.M. sche voorbereiding in het Leddse be drijf. Het personeel, dat een dienstver band heeft, dat ligt tussen één en elf jaar, is een ontslagtermijn aangezegd van resp. twee tot zes maanden, waarbij de bepaling is gemaakt, dat zo wanneer men binnen deze termijn een andere werkkring vindt, de ont slagtermijn volledig wordt uitbetaald. In een aantal gevallen heeft de di rectie in samenwerking met het per soneel voor de ontslagenen reeds een nieuwe werkkring gevonden. Voor het geval men hierin qdet is wordt nog naar een zocht Het aantal werknemers (sters) in het produktieproces blijft gehand haafd. Wel zal in vele gevallen in de normale afvloeiing (verandering van werkkring) niet meer worden voor- In overleg met de vakbonden is voor het personeel, dat ontslag is aangezegd, een regeling getroffen. Besprekingen zijn echter nog gaande om voor het personeel, dat op een andere plaats in het bedrijf tewerk wordt gesteld, voorzieningen te tref fen. Tijdens een gisteravond gehouden vergadering van de drie georgani seerde vakbonden heeft het personeel deze ontslagkwestie besproken. Beslo ten werd, dat alle ontslagen afzon derlijk zullen worden onderzocht en zo nodig een actie zal worden onder nomen. Gisteren zijn Koningin Julia na en Prins Bernhard in Athene aangekomen voor het bijwonen van het huwelijk van Koning Constantijn met Prinses Anne Marie. Op het vliegveld werd het koninklijk paar begroet door de Griekse Koning. In Noordwijkerhout In de afgelopen nacht hebben onbekenden zich toegang ver schaft tot het postkantoor in Noordwijkerhout. Daarbij werd de brandkast geforceerd en f 13.000 aan contanten, alsmede voor een waarde van f 2.000 aan zegels ontvreemd. Tijdens een zware regenbui is gisteravond op de rijksweg tussen Vianen en Lexmond een personenauto geslipt en in botsing gekomen met een tege moetkomende vrachtauto. De gevolgen waren verschrikkelijk. Twee kinde ren, die in de personenauto zaten werden op slag gedood. De bestuurder overleed kort na aankomst in het ziekenhuis. Zijn echtgenote en twee andere kinderen werden gewond. De weg, waarop het ongeval ge beurde, heeft de reputatie bij regen moeilijk berijdbaar te zijn. De weg is bochtig. In het verleden zijn er on der slechte weersomstandigheden al veel ongelukken gebeurd. Gister avond werd aan deze trieste rij er weer een toegevoegd. Wellicht heeft de 39-jarige C. Monfrooij uit Lex mond, die achter het stuur van de personauto zat, het gevaar niet on derkend. In ieder geval slipte hij op de spekgladde weg en botste tegen de vrachtauto. Zijn zesjarig zoontje Gerrit werd op slag gedood. Het an dere slachtoffertje was de tienjarige Annkele Kortenhoeve uit Lexmond, een buurmeisje van de familie Mon frooij. De heer Monfrooij bezweek in het ziekenhuis aan de opgelopen ver wondingen. Mevrouw Monfrooij werd ernstig gewond, maar verkeert buiten levens gevaar. In de personenauto zaten vijf kin deren, vier van de familie Monfrooij en het buurmeisje. Een van de ge wonde kinderen is er nog ernstig aan toe. De chauffeur van de vrachtwagen kreeg een shock. Zijn zoontje, dat naast hem in de cabine zat, kon na in het ziekenhuis te zijn verbonden, naar huis worden gebracht Het tienjarige dochtertje van de familie Wunderink uit Epe gem. Brummen) is gisteravond in Zutphen op de Overwelving bij een aanrijding door een vracht auto dodelijk gewond. Het meisje overleed op weg naar het zieken huis. Het kind kwam onder de achterwielen terecht, toen de vrachtauto na het wachten voor het stoplicht op trok. De chauf feur is doorgereden. Wellicht heeft hij niets van het ongeval gemerkt. Het was een tragisch toeval, dat ook gisteren de negentienjarige mej. Groot Kormelink uit Groen- lo, in een Nijmeegs ziekenhuis is bezweken aan de verwondingen, die zij vorige week opliep, toen zij op dezelfde plaats werd aangere den. Koortsachtige activiteit in Athene Als climax van de festiviteiten die voorafgaan aan het huwelijk, morgen van Koning Constantijn en Prinses Anne-Marie, is gis teravond in het koninklijk paleis te Athene een groot galabal ge houden. Er waren ongeveer twaalfhonderd gasten, onder wie tal van vorstelijke personen. Met een wals van Strauss „An der schonen blauen Donau" open den Koning Constantijn en Prin ses Anne-Marie het bal. Over het algemeen trok van alle gasien prinses Gracia van Monaco, die een rode robe droeg, de meeste aandacht. Vooral heur haar, dat in oud-Griekse stijl was opgemaakt, viel op. Vele ogen waren ook ge richt op koningin Sirikit van Thai land, die gekleed was in een Oos ters gewaad. Fr heerst een koortachtige activiteit in Athene. Ontvangsten en diners volgen elkaar op en men is druk bezig met het aanbrengen van de versieringen in de stad. Koning Con stantijn heeft zelf gisternacht de generale repetitie geleid van de tocht, die de koninklijke stoet op de huwelijksdag moet maken. Met zijn horloge in de hand en omgeven door hoffunctionarissen volgde hij het rij tuig waarin het bruidspaar zal zitten. De grote kerk van Athene wordt versierd met 10.000 rode gladiolen. Men heeft de kleur rood gekozen omdat deze het best past bij de Byzantynse stijl van de kerk. Links en rechts van het koor zullen twee, met roze tapijten beklede podiums v/orden geplaatst voor de staats hoofden en hun vertegenwoordigers. Op verschillende plaatsen van de stad zullen televisieschermen worden geplaatst. Het zal de eerste keer zijn dat men in Athene waar men nog geen televisieketen heeft, een gebeur tenis op het scherm zal kunnen vol gen Geschenken In het koninklijk paleis in Athene stromen honderden geschenken van over de gehele wereld binnen. Pre mier regering en volk van Canada hebben prinses Anne-Marie een minkstola gezonden. De president van Zuid-Afrika schonk koning Constantein een gouden sigarenkist je Generaal Franco, het Spaanse staatshoofd, zond een fluwelen wand kleed met daarin het wapen van de Griekse koninklijke familie gebor duurd, president Ajoeb Khan van Pakistan een zilveren theeservies en president Cemal Gursel van Turkije een kostbaar zijden kleed. De or thodoxe patriarch ran Antiochië, die b\1 het huwelijk tegenwoordig zal zyn heelt het paar een oude Russische ikoon aangeboden. Patriarch Alexis van Moskou en geheel Rusland kwam gisteren in gezelschap van zes prelaten met een speciaal vliegtuig van het type Ilioesjin-18 in Athene aan. Hy werd verwelkomd door aartsbisschop Chrys sostomos üe primaat van Grieken land, onderminister van Buitenland se Zaken Pappas en andere autoriei- ten. Andere orthodoxe leiders die het huweiyk zullen bywonen, zyn de patriax-chen van Jeruzalem en Alex andria en vertegenwoordigers van de oecumenische patriarch van Istan- boel. Uw onschokbare vriend Uw onschokbare vriend is geschokt! Jawel. Herinnert u zich die grote Certina-adver- tentie van vrijdag j.l. Juist, die robuuste Certina DS op het aanbeeld. Uw onschok bare vriend stond erboven. Eronder stonden alle zaken in deze stad, waar u Certina hor loges kunt kopen. Pardon Niet alle zaken. Enkele waren vergeten. Wat een schok Hieronder volgen ze alsnog: LEIDEN: Fa. Matth. Brinks - Haarlemmerstraat 126 Fa. F. W. Plessen - Bevrijdingsplein 12, Leiden-Z.W. Fa. S. de Water Zn. - Haarlemmerstraat 207 Katwijk a/Zee L. van Duyn - Princestraat 15 teams 1 Uit het Leidsch Dagblad van 17 Sept. 1864: Weldra verschijnt de eer- i ste aflevering in het licht van i een hoogstbelangrijk werk i dat in of buiten Nederland i zijn wederga niet heeft: het i woordenboek der Nederland- i sche taal. (Advertentie) Koffijhuis i Zomerlust van J. Hoogeveen, Hooge Rijndijk. Soeterwoude i Zondag namiddag ten 4 ure: i katknuppelentot prijs: een i zilveren tabaksdoos. Entrée i 49 cents in vertering.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1