Blokkade tegen Turken op Cyprus opgeheven RIJNSBURG KRIJGT EEN „VROLIJK" RAADHUIS TOENADERING VATICAAN HONGAARSE REGERING I Nieuwbouw is binnen twee jaar gereed Bouwsom: acht ton Spoedige afsluiting van concilie? LEIDSCH DAGBLAD WOENSAG 16 SEPTEMBER 1964 President Makarios heeft de economische blokkade van de Turks-Cyprische gemeenschappen opgeheven. Dit heeft Galo Plaza, de speciale afgezant van Oe Thant, gisteren in Nicosia meegedeeld. Makarios heeft Oe Thant in een telegram laten we ten, dat hij bereid is tot alle maatregelen die de spanning op het eiland kunnen verminderen. De aartsbisschop zei ook nog be reid te zUn, last te geven tot het la ten opruimen van alle Grieks-Cypri sche stellingen op het eiland, mits de „DE OVERVAL NAAR RUSLAND (Van onze Hilversumse correspondent) De Nederlandse verzetsfüm „De Overval" ls aan de Sowjet-Unie verkooht. Na in het Russisch te zijn nagesynchroniseerd zad hij met hon derd kopieën in roulatie worden ge bracht. „De Overval" werd vorig jaar als Nederlandse inzending op het filmfestival in Moskou vertoond en maakte daar toen veel indruk. Zonder nochtans in de prijzen te vallen. Het is de tweede keer dat de Russen een Nederlandse film te zien brij gen: destijds heeft Ciske d'e Rat in de Sowjet-Unie veel succes ge oogst. Turks-Cyprische leiders hetzelfde zouden doen. De Cyprische regering voelt verder voor een algemene am nestie, zodat geen enkele Turkse „re bel" nog vrees zou behoeven te koes teren voor arrestatie of bestraffing. Makarios had Plaza de verzekering gegeven, dat in het vervolg alle le vensmiddelen uit Turkije voor de Turks-Cyprioten direct en ongehin derd naar de plaatsen van bestem ming zullen worden gebracht, op voorwaarde dat deze zendingen Cy prus „langs de normale wegen" be reiken. „Wij gaan nu de goede richting uit", aldus Plaza, die verder zei dat de regering-Makarios, om duidelijk blijk te geven van haar goede wil, ne gen ton levensmiddelen ter beschik king heeft gesteld van de V.N. Toen dit voedsel in twee vrachtauto's gis teravond echter in Kokina aankwam, riepen de Turks-Cyprioten: „Wij wil len geen levensmiddelen van de Grie ken". Generaal Thimaya, de VN- commandant, gaf de begeleidende Finnen de opdracht de goederen toch te lossen, al probeerden de Turken dit te verhinderen. „Als het voedsel niet wordt gebruikt, moet het maar ver rotten" aldus de generaal. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 16 sept. spruiten 15-3: 58, sla 4-12 per 100 St., bospeen 17-40 per 100 bos. KATWIJK AAN DEN RIJN, 15 sept. Groenteveiling: waspeen per kist Al kool per 100 st.. 6 st. per bak A- ------ A2 15-34, 8 st. pel 12-19, sla per 100 st. -11, spinazie 33-36, l 25, prinsessenbonen 55-63, snijbonen 40-74, pronkbonen 30-40, groenekool 7-9, rodekool 7-18, ------ waspeen 79.000 kg: Augurken: fijnbasterd 33-37, basterd 33, grof A 29, grof 18, knorrels 10, bommen 6 alles per kg. Belgische arts vrijgesproken Slaan journalist is niet bewezen De Maastrichtse politierechter, mr. W. Penning heeft de Belgische arts Yvon Galloy uit Beau vaas vrijgespro ken. De dokter stond terecht ver dacht van mishandeling van de journalist Kees Slager van Het Vrije Volk, die hij op 17 april in Valken burg zou hebben geslagen. De jour nalist Slager, wilde een foto maken van stakende artsen, die toen in Valkenburg verbleven. Dokter Galloy zou hem toen het toestel uit de hand hebben geslagen, waardoor de jour nalist een blauw oog opliep. De politierechter was van oordeel, dat de getuigenverklaringen zoveel twij fels opriepen, dat veroordeling niet mogelijk was. De officier van Justitie mr. J. H. Fransen had f. 40 boete geëist. Tegen de pertinente getui genverklaringen van Slager en de eveneens als getuige opgeroepen Maastrichtse persfotograaf, A. Heyn, stonden die pertinente verklaringen van drie artsen, die eveneens getuige waren geweest van het gebeuren. Deze verklaarden, dat dokter Galloy niet had geslagen, alleen het toestel had willen wegdrukken. De pleiter mr. P. W. M. J. Russel, bestreed, dat verdachte zelfs maar de opzet zou hebben gehad om de journalist te Slaan. Hij vergeleek diens optre den tot grote hilariteit van de aanwezigen met het optreden van de persfotografen tijdens het bezoek van de Koningin aan de Deltawer ken. D. v. d. Kwaak slaat eerste paal In 1966 heeft Rijnsburg een nieuw gemeentehuis. Het verrijst (VES1 °P een stuk terrein vlak naast het oude raadhuis aan de Kerk- ARLI straat. Het wordt volgens de architect een „vrolijk" gebouw van •FRW twee etages, zeer modern en zeer representatief voor het bloem kwekersdorp. Er komen drie woningen en een garage bij, terwijl het plan ook voorziet in de aanleg van een fraaie raadhuistuin met fontein. Wanneer het nieuwe nuis, waarvan de totale bouw som bijna acht ton zal vergen, van de gemeente gereed is, zal het oude raadhuis, een voormalige school, worden afgebroken. Daar na zal een begin kunnen worden gemaakt met de oprichting van een gedenkteken voor de Graven van het Hollandse Huis achter de oude hervormde kerk, die in de onmiddellijke omgeving van het Rijnsburgse raadhuis staat. werd aan dirie architectenbureaus opdracht gegeven tot het ontwerpen van een schetsplan. Na een nauw gezette studie bleek het Rotterdamse architectenbureau Van Tijen, Boom en Posno de knapste prestatie te hebben geleverd. Dit bureau zag kans een „rustig, modem raadhuis" te ontwerpen. Het grootste aandeel daarbij werd geleverd door de archi tect M. D. van Wensveen, wiens naam in de Rijnsburgse raadzaal werd genoemd. De eerste paal voor de bouw va ju het nieuwe raadhuis werd vanoch tend door de heer D. van der Kwaak, lid van het college van Gedeputeerde j herhaaldelijk met Staten van Zuid-Holland, in de grond geslagen. Volgens de burge meester van Rijnsburg, de heer B. H. Koomans, ls aan de gedeputeer- verzocht deze taak op zich te willen nemen, omdat juist h\j bijzonder hartelijk heeft meege- Itaak van heibaas op zich leefd met de Rijnsburgse raadhuis- richtje hij enkele woorden Plannen. „WU zijn zeer verheugd, 1 tot|__het dat dat nu eindelijk na een periode u van twintig jaar de nieuwbouwplan- fien werkelijkheid gaan worden", aldus de burgemeester. Gedeputeerde Van der Kwaak tijdens het slaan van de eerste paal. (Foto L.D./Holvast) Onmiddellijk na het uitspreken un deze wens trok de gedeputeerde in gele Jas aan en toog als eerste aan het (hei) werk, gadegeslagen door een groot deel van het gemeen- tepersoneel. Daar de heer Van der Kwaak over weinig tijd beschikte hij had nog meer plichten te vervul len zette hij er veel vaart achter, t deze eersite paal in de grond zat nog voordait men er erg in had. Er klonk een hartelijk applaus, toen de gedeputeerde zijn officiële taak had volbracht en afscheid van gezelschap nam. Vrij vlot Na deze plechtigheid in de open lucht begaf het gezelschap zich weei de raadzaal, waar de burge meester onder meer de aandacht vestigde op het feit, dat de bouw plannen de Rijksgoedkeuring werd in maart 1961 aangevraagd nog vrij vlot worden gerealiseerd, gezien het tempo, waarin Rijksgoedkeurin- gen voor grote gebouwen plegen af te komen. Doortastend Voordat de heer Van der Kwaak lof Rijns- burg. „Het is aan uw doortastend heid te danken, dat de nieuwbouw- plannen in deze vooral op bouwgc- bled zo moeilijke tjjd gerealiseerd kunnen worden", zei de gedeputeer de. Het gaat volgens hem goed in Rijnsburg, want zowel met betrek- plechtigheid op het bouwterrein king tot de sanering als de woning- vooraf ging, aan, dat in P46 de bouw gebeurt er in deze gemeente tiieuwbouwplannen op tafel versche- i heel veel. Hij wenste het gemeente- Hen en dat in hetzelfde jaar voor dit j bestuur geluk met de keuze van het doel een reservefonds werd gevormd, raadhuisontwerp en sprak tevens de dat in de loop der jaren is opgelopen 1 hoop uit, dat niets de bouw meer tot een bedrag van f. 350.000. In 1957 l in de weg zal staan. Wethouder K. Zandbergen maak te van de gelegenheid gebruik om nog eens te wijzen op de treurige toestand waarin het huidige ge meentehuis verkeert. Zo er ooit een raadhuis gebouwd móest worden, dan is het nu toch wel in Rijsburg het geval. Namens het gemeente- personeel sprak de gemeentesecre taris, de heer J. J. Geldhof, een woord van gelukwens tot het college B. en W. Ook hij toonde zich bijzonder ingenomen met het lijfce" ontwerp van het Rotterdamse bureau. Vermelden wij tot slot nog, dat het nieuwe raadhuis wordt gebouwd door de fa. Van Rhijn en Zonen te Katwjjk aan den Rijn. Het omvat behalve het bestuurlijke deel, grote burgerzaal, een secretarie, afdeling voor de dienst van gemeen, tewerken op de eerste etage en raadzaal en een trouwzaal op tweede verdieping. Proces verkoper tegen gelukkige brandkastkoper De eigendomsrechten van de inhoud van de oude brandkast, die dezer dagen op een openbare veiling in Terwolde werd gekocht door de heer De Bruin voor het'luttele be drag van f 6,50, worden hem be twist door de verkoper van de brandkast, de heer K. Scholten, die de safe van zijn dezer dagen over leden moeder erfde. Het makelaarskantoor Eggink In De venter, dat de belangen van dt heer Scholten behartigt, gaat nu procederen tegen de heer De Bruin Volgens de heer Eggink is de koop niet geldig, omdat de safe niet tevoren was geopend. Daar komt bij, dat de heer De Bruin al leen de brandkast kocht en niet da inhoud. De heer Scholten de sleutels van de brandkast het overlijden van zijn moeder hebben zoekgemaakt. Overigens zijn de berichten over de inhoud van de safe volgens de makelaar sterk overtrokken, waren slechts drie mensen bij het openen en een ervan was ikzelf. En Ik kan u wel verzekeren, dat er geen serviezen in zaten. Hooguit wat bestek. Juist door de grote pu bliciteit voel ik me echter toch wel genoodzaakt te procederen", aldus de heer Eggink. Vijf nieuwe bisschoppen Nog geen overeenstemming over lot van kardinaal Mindszenty bereikt (Van onze correspondent) In het departement van Buitenlandse Zaken te Boedapest is gisteren een acte ondertekend met bijbehorend protocol, waarin is vastgelegd welke resultaten zijn bereikt bij de besprekingen tussen de heilige stoel en de Hongaarse regering. Het contact 2al worden voortgezet, met de bedoeling tot nog nauwere samen werking te komen. Namens het Vaticaan werd het do cument ondertekend door mgr. Ago- stino Casaroli, staatssecretaris van de congregatie voor buitengewone kerkelijke aangelegenheden, en voor Hongarije door Jozsef Prantner, voorzitter van het rijksbureau voor godsdienstige zaken. De onderhandelingen waren reeds in april 1963 begonnen. Als eerste praktisch gevolg van het akkoord heeft de Paus vijf nieuwe bisschop pen kunnen benoemen, nl. voor Ka- locsca, Materiana, Rotaria, Melzi en Tagarata, terwijl hij bovendien de bisschop van Dadima (tevens hulp- Szombathely) heeft kun- bevestigen. Deze laatste, mgr. Jozsef Winkler, was indertijd door Paus Johannes benoemd, maar de Hongaarse regering had hem tot nu toe niet willen erkennen. De vijf eerstgenoemde bisdommen waren reeds geruime tijd zonder hoofd. Het aanvullende protocol bij het akkoord noemt de punten op waar- het me- Kardiaal Mindszenty Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft op het tussen het Vaticaan en Hongarije gesloten ak koord als commentaar gegeven, dat VORMINGSCENTRUM De Remonstrantse Broederschap en de Nederlandse Protestantenbond zullen gezamenlijk een vormingscen trum vestigen in het tegenwoordige conferentie-oord van de Protestan tenbond, het in Lage Vuursohe ge legen landgoed „Venwoude". Tot directeur van de Vrijz. prot stichting i.o. vormingswerk Venwou de is benoemd ds. W. Sangers, direc teur van de Volkshogeschool „Over- cinga" te Havelte. Het ligt in de bedoeling, dat het centrum zijn werkzaamheden 1 januari begint. In de Hongaarse hoofdstad is gisteren een overeenkomst gete~ kend tussen Hongarije en het Vaticaan. De vertegenwoordiger van het Vaticaan en de Hon- gaarse minister van culturele zakendie de onderhandelingen hebben besloten, heffen het glas op het bereikte resultaat Kerkelijk Leven vangenlspred.) H. A. v. Herwaarden te Koudekerke en 't Zand. Bedankt voor Tzum J. A. Fricke te B er gum. GEREF. KERKEN Weesp. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Tweetal te Deventer G. Mul te Ro zenburg en Joh. Stratlng te Alkmaar- Broek op Langendjjk. Beroepen te Stadskanaal A. G. Verheul te Emmel- oord. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Dokkum J. Kievit te Noordeloos. GEREF. GEMEENTEN Tweetal 1 Dirksland e den. Beroepen te Wagénlngen Schip- aanboord te Apeldoorn. Bedankt voor Vllsslngen J. van Haaren te Rijssen. Het belangrijkste punt nog geen overeenstemming is be reikt, betreft kardinaal Mindszenty. In het Vaticaan deelde men ons mede, dat in de positie van de kar dinaal geen enkele verandering ls gekomen. Vaticaanse kringen zeiden, dat de bisschoppen en geestelijken in Hon garije door deze overeenkomst wat meer vrijheid krijgen om hun ambt uit te oefenen. Over godsdienston derwijs, religieuze orden, de pers cn andere belangrijke zaken is nog geen Welingelichte r.-k. zegslieden me nen, dat de nieuwe bissohoppen alle activiteit zullen ontplooien die in een communistisch land mogelijk is. Zij worden beschouwd als leden van de progressieve groep in de R.-K. Kerk. Ds. Y. Schaaf secretaris bijbelgenootschappen Ds. Y. Schaaf, die van 19591963 voor het Ned. Bijbelgenootschap in Kameroen heeft gewerkt, ia per 1 Januari 1965 benoemd tot secretaris belast met publiciteit en informatie voor alle in Afrika werkende bijbel genootschappen Ds. Schaaf blijft voorlopig in Nederland wonen en zal regelmatig reizen door Afrika maken. Een foto van de maquette van het nieuwe raadhuis in Rijns- burg. (Foto L-D./Holvaat) Hoge verwachtingen slechts ten dele vervuld? (Van onze correspondent) De eerste algemene congregatie van de derde zitting van het concilie handelde over een onderwerp, waarvan de leek kennis neemt zonder er al te veel van te begrijpen. Het ging om het ze vende hoofdstuk van het schema de ecclesia (over de kerk). Het werd speciaal op verzoek van Paus Johannes XXIII geredigeerd. In het kort komt het neer op het verband tussen de kerk hier op aarde en het hiernamaals. Het hiernamaals Daar elke godsdienst zich bezig houdt met leven na de dood en in zekere zin een voorbereiding daarvan wil zfjn, spreekt het eigenlijk vanzelf dat een dergelijke hoofdstuk aan het schema moet worden toegevoegd. Er werden door 14 concilievaders opmer kingen over gemaakt, waarbij enkelen erop wezen, dat het hoofdstuk nalaat te zeggen, wat het lot zal zijn van degenen die sterven in een staat van ernstige zondigheid. Wanneer men de theorieën van de kerk over het hier namaals uiteen wil zetten, dan moet men ook de hel en het eeuwig voort duren van de hellepijnen vermelden. Zelfs het vagevuur is volgens sommige sprekers te summier behandeld, ter wijl alle aandacht wordt geconcen treerd op de toestand dergenen, die dankzij de kerk, de eeuwige zaligheid verwerven. Andere sprekers meenden, dat men kon volstaan met veel minder aan halingen uit de heilige schrift en meer aandacht diende te wijden aan de heiligen, die, omdat zij volmaakte mensen geweest zijn, aan de gelovi gen ten voorbeeld moeten worden ge steld. Veel belangrijker dan deze discus sies was gisteren het begin van de zitting. Eerst hield kardinaal Tlsse- rant, de deken van het heilig college, een lange toespraak, waarin hij selde, dat het niet de bedoeling kan xjjn dit concilie om nieuwe dootrinale waarheden vast te stellen, maar leen om de pastorale actie der kerk te bevorderen. Op vroegere concilies werden ech ter wel degelijk nieuwe dogma's af gekondigd. De kardinaal zei verder te hebben vastgesteld hoezeer vele bisschoppen het op prijs zouden stel len als deze zitting de laatste kon zijn. Waarschijnlijk opgeschrikt door het ontevreden gemompel ln de zaal, kwam hij later nog eens uitleggen, dat zijn opmerking over de beëindi ging van het concilie geen bevel was, maar een wens. Tenslotte bezwoer de kardinaal, evenals de algemeen secretaris, mr. Felice, de aanwezigen, toch vooral alle geheimhouding te betrachten. Concilie-moeheid Nu de derde zitting ls begonnen, valt het op, dat er meer dan verleden jaar een zekere concilie-moeheid is waar te nemen en ook iets van ner vositeit. Bij verschillende deelnemers voelen wij onzekerheid. ZU vrezen, dat de hoge verwachtingen welke men koesterde, niet of slechts zeer ten dele zullen worden vervuld, omdat er ln het Vaticaan en bU de curie te veel wordt gestreefd naar een spoedige afsluiting van het concilie. Om te vermijden, dat de concilie vaders al te vroeg zouden gaan wan delen is bepaald, dat de cafetaria, de z.g. Jonas Bar, voortaan pas 's mor gens om 11 uur opengaat. Vooral wat de liturgie betreft zijn de meer vooruitstrevenden nogal teleurgesteld. Eerst was het Motu Proprio, dat op 27 Januari werd be kendgemaakt, een teleurstelling, doch de definitieve tekst, welke eind februari werd gepubliceerd, hield rekening met talrijke telegrammen van protest, welke te Rome waren binnengekomen. Op 5 maart werd toen een liturgieraad ingesteld, maar later is verscheidene keren gebleken, dat wat deze raad vaststelde, daarna door de congregatie der riten wordt gesaboteerd. Sommige concilievaders menen in de grote encycliek van Paus Paulus „Ecclesiam Suam" een toon te be luisteren, welke niet overeenstemt met wat zij zich van het concilie had den voorgesteld.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9