Komend Parijs' seizoen in vrij dikke 1 mist nog kunst kalei öoscoqp Liquidatie Ned. staat nu reeds Opera vast HOOFDPIJN Slechts namen enkele grote overgebleven Strijd om particuliere muziekschool te Breda Staatstheater komt in muziektheater Op 19 oktober gaan Britten ter stembus Gesprek over Laos in beslissend stadium Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 16 september 1964 Derde blad no. 31366 Zo snel en overhaast het vorige seizoen leek te moeten wor den afgeroffeld, zo moeizaam en traag schijnen nu de Parijse uit huizigheden weer op gang te kunnen komen. De fut is er (nog?) wat uit, en in beide omstandigheden mag men wel symptomen van een crisis zien, die overigens zo zoetjes aan een permanent karakter heeft aangenomen. We mogen nu echter toch niet ver ruimen een poging te ondernemen tot verkenning van het ko mende seizoen, dat zich nog hult in een vrij dikke mist. JEAN ANOUILH Wat op stapel staat Over Sartre, Ionesco, Beckett Plays dat door Studio op het «pertoire is genomen, op het slot het vorig seizoen, in Franse ver ten doop werd gehouden) Rous- Pagnol, Agmé heeft men nog ilets vernomen, terwijl van Frank- universeelste toneelschrijver, vandaag, Jean Anouilh alleen «kend is dat hjj bezig moet zijn iet de bewerking van Shakespeare's Ichard III, dat voor het Theatre lontparnasse is bestemd. Henry de lontherlant wiens vroegere verbe- societystuk „Fils de personne" orig seizoen weer eens is opgehaald, zich thans daarentegen wèl wy- aan een nieuw en origineel rerk. Iquarel van Appel voor f1000 Op een gisteren voortgezette unstveiling bij Mak van Waay an het Rokin in Amsterdam, eeft een aquarel van Karei ippel „Droomvogel" f 1000.- pgebracht. Het werk was een eschenk van de kunstenaar aan et Koningin Wilhelminafonds het werd verkocht ten bate an deze instelling. Er was weer bijzonder veel animo te kopen in de volle veilingzaal ar werd zeer hoog geboden, zelfs »r stukken die door insiders tot minst aantrekkelijke werden ge in dilt verband werden ge- «nd twee tekeningen van Van «geren, die samen weggingen voor De meeste werken werden tor Nederlandse particulieren ge- Kht. Een kerkinterieur van Bosboom acht f4800 op, een pentekening Pieter Brueghel f620, een teke- ag van Gabriel f 640, een serie art-wit tekeningen van Isaac Is- Hs tussen de f400 er f720, een uarel van dezelfde schilder f 600, aquarel van Ten Kate f 1475 en i van Jacob Maris f 1575. Prinsjesdag-concert in Houtrusthal Residentie Orkest heeft glster- oad in de Houtrusthallen in Den ag het z.g. „Prinsjesdag-concert" ïeven, dat door verscheidene auto riten werd bijgewoond. leiding van Willem van Ot- ioo speelde het orkest de ouver- „Leonore III" van Van Beet- fen, de achtste symfonie en het We pianoconcert. Aanwezig waren hun dames mr. A. J. Jonkman, indtter van de Eerste Kamer, oister-president mr. V. G. M. Ma len, de commissaris der Koningin de provincie Zuid-Holland mr. J. sasesz, de staatssecretarissen drs. J. M. van de Laar, dr. I. N. Th. Venhorst en W. den Toom van p. Onderwijs, Buitenlandse Zaken Defensie, mr. G. Ph. Helders en 1 dr. J. R. Stellinga, leden van Raad van State, de garnizoens- Mnandant van Den Haag kolonel Schendel en de Haagse foouder mr. M. Vrolijk. Maar dat is dan weer zo'n gerucht dat al te bedenkelijk lang circuleert, om er op dit ogenblik overdreven veel geloof aan te mogen hechten. Billetdoux, die zich de laatste ja ren onder de jongeren als een der sterkste figuren doet kennen, is bij het betrekkelijke en zeer onver diende fiasco dat hij vorig jaar met „Comment va le monde, mos- sieu" leed gelukkig niet blijven stil staan. Van hem heeft Jean-Louis Barrault nu een nieuw werk „H faut passer par les nuages aan gekondigd, waarvan zelfs de datum 7 oktober als definitief is vastgesteld. Zijn generatiegenoot en geestverwant De Obaldio staat even eens weer op t affiche met „La dot" „De bruidschat" en „Le héros et le general", die door een troep uit Lyon zullen worden opgevoerd. Roland Dubillard, die men tot de zelfde groep van talentvolle jonge ren mag rekenen, zal men opnieuw kunnen bewonderen ook als vertol ker zijner „Naives hirondelles", maar de energie voor het schrijven van een vijfde stuk heeft deze ongenees lijke bohémien helaas blijkbaar niet weten op te brengen. Efficiënter en lucratiever besteedt dan Mar cel Achard de tijd die hem nog is toegemeten- Deze grijze routinier zal ook dit seizoen de boulevard met een zoveelste blijspel, een clochard-ge schiedenis, Machin Ohouette gehe ten, hopen te verblijden. Ook Fran- <?oise Sagan schijnt weer wat in haar (toneel) schild te voeren. Buitenlandse namen Voor de rest slaat voorlopig de klok vooral wel weer buitenland se namen. „Der Stellvertreter" heeft als actualiteitstoneel zyn Parijse carrière nog lang niet voltooid. An nie Girardot, een van Frankryks be gaafdste actrices uit de middengene ratie, zal kruipen in de huid van wijlen Marilyn Monroe in het suc cesstuk dat haar weduwnaar Arthur Miller over haar heeft geschreven, en dat door Visconti wordt geregis seerd. Georges Wilson, de nieuwe patroon van het TNP, opent zijn tweede sei' zoen met Osborne's even vermaarde „Luther", terwijl van de Amerikaan se avantgardist Jack Gelber de appel gepresenteerd zal worden. Natuurlijk kon 't óók niet uitblijven dat, na het fenomenale succes van „How to suc ceed in business", nieuwe musicals van Broadway zouden worden geim- porteerd, waaronder verschillen de produkties te noemen zijn die we dan eerst echter nog wel eens willen zien Opera en ballet Bij de échte opera, die on der Georges Auric zijn vroegere pres tige weer wat herwint, zal Wieland Wagner Strauss' „Salome" regisse ren, onder de muzikale directie van André Cluytens. Ook Roland Petit heeft de weg naar de Opera de Pa ris" die hij twintig jaar geleden als jong danser verliet, weer teruggevon den, voor een groot ballet in drie be drijven dat hij op Victor Hugo's „Notre-dame de Paris" ontwierp. Terzelfder tijd, doch voorlopig in Brussel, bereidt Maurice Béjard, an dere Franse promotor van een „to taal theater", een grandioos ballet waarvoor Beethovens Negende als muzikale basis dienen zaL André Cluytens haalt alle Beetho- m-symphonieën wéér eens door de cyclusmolen en het Olympia-theater is het seizoen alreeds begonnen met schare doorluchtige sterren en MARCEL ACHARD beroemdheden die van Trini Lopez via Dalida, Clauda Francois, Nouga- ra, Brei, Bécaud en Amont reikt tot Sylvie Vartan in eigen persoon. OVERSCHOT VAN GRAAF v NASSAU GEVONDEN? Vlak bij de plek in de Hervormde Kerk aan de Utrechtse weg te Zeist waar men onlangs bij restauratie werkzaamheden de grafsteen van Graaf Lodewyk Adriaan van Nassau vond, is de Rijksdienst voor Oud heidkundig Bodemonderzoek gister middag op een half vergane loden kist gestuit. In de 'kist lag het ge beente van een man van middelbare leeftijd. Dr. Huizinga van het antropolo gisch instituut van de Rijksuniversi teit te Utrecht en de heer Halberts- ma van het R.O.B. te Amersfoort, die de kist openden, nemen aan dat men te doen heeft met de stoffelijke resten van de Graaf van Nassau, die in 1742 op ongeveer 77-jarige leeftijd overleed. De loden kist lag ondersteboven in het zand. Men vermoedt dat de kist omgekeerd is bij de herbegra ving na de herbouwing van de kerk in 1840. De oorspronkelijke houten kist moet toen reeds ver teerd geweest zijn, terwijl men aan de loden birmenkist waarschijnlijk wat Weer subsidie aangevraagd Stichting ..Vrienden van de Bredase muziek- en balletschool** heet de te Breda in oprichting zijnde sympathisantenvereniging, die de particuliere school wil steunen in haar zelfstandig voort bestaan. Er is inmiddels een voorlopig bestuur gekozen, waarin zitting hebben de heren P. Drabbe, H. Weller en J. Tebbe. De nieuwe stichting stelt zich ten doei de school moreel en materieel ter zfjde te staan, haar particuliere sta tus te handhaven en actief en daad werkelijk belangstelling voor welzijn van de school aan kweken en te bevorderen. Het be stuur van de particuliere school heeft zich inmiddels tot de gemeenteraad van Breda gewend om subsidie het nieuwe schooljaar. Wordt die niet verleend dan ziet de school zich genoodzaakt leerlingen het drievou dige van het tot heden geldende ta rief aan lesgeld te berekenen. Komen daardoor minder aanmeldingen dan zullen docenten door gedeeltelijke werkloosheid op wachtgeld moeten worden gesteld. De particuliere school in indertijd bij raadsbesluit verdere subsidiering onthouden en zou huurpand aan de Fatimastraat Breda moeten verlaten, omdat het Vóór het raadsbesluit: (Van onze Amsterdamse correspondent) De Amsterdamse gemeenteraad is vanmiddag bijeengekomen voor een agenda, waarvan maar één punt discussie zal uitlokken: het voorstel van B. en W. totgoedkeuring van het besluit van het Stichtingsbestuur van de Ned. Opera, om dit instituut op te hef fen. Het ziet er naar uit dat het een debat wordt dat eerst tegen middernacht en misschien zelfs later zal eindigen. Maar alle waarschuwingen, vragen, antwoorden en suggesties ten spijt staat nu al vast, dat de raad met het voorstel akkoord gaat. (Van onze correspondent in Londen) Boordevol optimisme heeft de Britse premier Sir Alec Douglas- Home de gong geluid voor de laatste ronde in de verkiezingsstrijd. Don derdag 19 oktober zal de grote dag zijn. Zal het een vierde achtereen volgende overwinning worden voor de optimistische Tories of zal „under dog" Labour eindelyk na dertien lange jaren kans zien vanuit de oppositiehoek Whitehall te verove ren? De opiniepeilingen die nu vrij wel elke week worden gehouden, to nen aan dat de maandenlange wed ren om de gunst van het electo raat in een „fotofinish" zal eindigen. Labour heeft al maanden een grote voorsprong gehad, die de leider der socialisten, Harold Wilson, veel zelfvertrouwen heeft gegeven. Maar de laatste weken blijken de Tories veel vertrouwen van het Britse pu bliek te hebben teruggewonnen. Wie zich echter doods taart op de grillige opiniepeilingen, kan zich lelijk vergissen. De man in de straat zal zich pas de allerlaatste weken voor de „grote slag" rond de Big Ben afvragen op welke groep hij zal stemmen. Labour of conservatieven? Enkele dagen geleden lanceerde Harold Wilson zijn partij-program ma. HU heeft natuurlijk de Tories op hun zwakke punten aangevallen. Het eerste commentaar van Sir Alec op Wilsons verkiezingsmanifest was: „Een menu, maar zonder de prijs lijst". Maar als het een menu is, dan is het voor miljoenen Britten licht te verteren. Sir Alec zelf is nog niet met zijn partijprogramma voor de dag: geko men. Maar veel verrassingen zal het conservatieve manifest niet kunnen opleveren. Maanden geleden hebben de plannenmakers der Tories al be sloten om de verkiezingen ook op het thuisfront uit te vechten, ook al zullen zjj dankbaar gebruik maken van hun grote daden op het gebied van buitenlandse zaken (het initia tief tot het kernstopverdrag, dat vo rig jaar augustus in Moskou werd gesloten door Amerika, Rusland en Engeland) en het behoud van de eigen afschrikwekkendetoommacht. Het is altijd Wilsons plan geweest om de Britse atoomwapens aan Ame rika over te dragen. De opkomst van „cowboy" Barry Goldwater, de sim plistisch redenerende senator uit Ari- schroeven gezet De militante kreten van Goldwater zijn nu overbekend in Groot-Briütaninië. Als deze sena tor de nieuwe Amerikaanse presi dent wordt, ziet het er minder pret tig uit voor Wilson, die de bescher ming van het Westelijk halfrond door middel van de afschrikwekken de atoommacht aan Amerika wilde overlaten. Terecht liet Labourleider Wilson dit punt dan ook uit zijn partij-programma. Maar even te recht zal Sir Alec een dankbaar ge bruik kunnen maken van Wilsons „misstap". Tien miljoen munten meer Minister Witteveen (Financiën) verwacht, dat ook in de komende jaren een omvangrijke jaarlijkse produktie van munten nodig zal zjjn om aan de behoeften te kun nen voldoen. Dit blijkt uit de be groting 1965 Van het Staatsmunt- bedrijf. Tegen 15 miljoen munten in 1964, is voor het komende jaar een muntprogramma opgesteld, dat voorziet in de aanmaak van 25 mil joen kwartjes, 50 miljoen dubbeltjes, 20 miljoen stuivers en 100 miljoen centen. (Totaal 195 miljoen stuks) De besprekingen in Parys tussen de leiders van de drie groeperingen in Laos zfln in een beslissend sta dium gekomen. Naar verluidt heeft de linkse prins Soevanoevong een staken van het vuren voorgesteld en terugkeer tot de toestand van 24 juni 196?. zona, beeft Wilsons plan op lossen sprake komen. Politieke „fusie" Egypte-Irak De Verenigde Arabische Republiek (Egypte) en Irak hebben besloten al hun politieke organisaties tot één li chaam samen te voegen ten einde de politieke bedrijvigheid in de twee landen te bundelen, aldus meldt het persbureau voor het Midden-Oos ten. Het besluit hiertoe is genomen door de gemeenschappelijke pre sidentiële raad van Egypte en Irak. De Egyptische minister-president, Ali Sabri, is gisteren voor een acht daags. bezoek in Moskou aangeko- aan het hoofd van een delega- ?aarvan onder meer landbouw deskundigen deel uitmaken. Het ge zelschap werd op het vliegveld be groet door premier Chroesjtsjow. Be sprekingen over economische vraag stukken vormen het voornaamste doel van het bezoek. De kwestie van Russische krediet aan Egypte, als door Chroesjtsjow bij diens bezoek Cairo toegezegd, zal zeker ter Dat betekent dat hij bereid is de posities die zijn troepen hebben overd op de neutralistische generaal Kon Le, terug te geven. Als v waarden stelt hij echter, dat de i tralistische kolonel Deoeane, die zich na een meningsverschil met zijn troepen heeft afgescheiden van gene raal Kong Le, met deze tot een ver gelijk komt en dat de bestandscom missie, die in 1962 in het leven is geroepen, weer actief wordt. Prins Soevanna Phoema heeft zich bereid verklaard generaal Kong Le op te dragen zich met kolonel Deoea ne in verbinding te stellen. De rechtse groepering heeft tegen een en ander geen bezwaar. Mogelijk is de weg nu spoedig vrij voor een bijeenroeping van de Geneefse con ferentie van veertien. Max van Egmond won Duitse prijs In het dertiende Internationale muziekconcours van de Westduitse radio omroepen kende de jury gis teren in München slechts één eerste prijs (4000 mark) toe en wel aan de hoornist Hermann Baumann. De speciale prijs voor concertzang ging naar de bekende Nederlandse zanger Max van Egmond. Niemand twijfelt eraan dat de Ne derlandse opera aan zijn laatste sei zoen is begonnen. Formeel kan Am sterdam kiezen tussen het laten voortbestaan van de Ned. Opera het meewerken aan de liquidatie, ge volgd door de oprichting van St-aatsopera. In feite staat alleen de laatste weg open. De Staatssecretaris van O. K. en W. is van mening dat de opera moet worden geliquideerd. Als de Amsterdamse gemeenteraad zich niet bij deze mening aansluit, zal hij zonder Rijkssteun de Ned. Opera verder moeten financieren. Einde niet onverwacht De moeilijkheden bij de Ned. Opera dateren naar bekend niet van vandaag of gisteren. De ge schiedenis van het gezelschap is aaneenschakeling van conflicten. Het laatste conflict, dat leidde tot het Salvador Dali zonder snorpunten De schilder Salvador Dali heeft zfjn snor gecoupeerd. Toen maandag bü een stierengevecht in Catalonie verscheen zagen de baasde toeschouwers dat de lange, omhoogstaande punten van zyn knevel verdwenen waren. In kunste naarskringen in Spanje is deze in grijpende verandering het gesprek van de dag. Men breekt zich het hoofd over de vraag, welke koers de surrealistische schilder nu zal gaan volgen. Dat de verdwijning van zyn snorpunten in zijn werk te bespeu ren zal zijn acht men wel zeker. EXPOSITIE VAN KERKONTWERPEN In het Bouwcentrum in Rotter dam is vandaag een expositie ge opend van zes ontwerpen voor mo derne kerkbouw. Deze ontwerpen zyn door jonge architecten gemaakt in opdracht van de prof. dr. G. van der Leeuw-stichting, welke stichting dit jaar 10 jaar bestaat. De opdracht behelsde een ontwerp voor een kapel op het terrein van het instituut „Kea-k en Wereld" in Driebergen. Een zestal architecten, de heren ir. G. Boon, ir. A. E. van Eyck, ir. H. Hertzberger, ir. E. J. Jelles, J. van Stigt en J. Verhoeven, heeft een ontwerp ingezonden. In een omlijsting van fotomateriaal en enkele plastieken worden de maquettes en tekeningen geëxpo seerd. Deze tenoonstelling is te bezichtigen tot en met 7 november.1 heengaan van de muzikale leider I'ranz Bauer-Theussl, heeft dit voor jaar de emmer doen overlopen. De heer Bauer-Theussl had geëist dat niet minder dan 34 orkestleden in het kader van een reorganisatie zou den proefspelen. De musici weiger den. Dit werd door het bestuur aan gegrepen om een streep te zetten onder de zich in tal van problemen verstikkende Ned. Opera. Voer de beide grote subsidie-ge vers het Departement van O K en W en het gemeentebestuur van Am sterdam, kwam dit niet onverwacht. Ruim een jaar geleden toen het ge raamde tekort van de opera maar liefst f 800.000 hoger was, werd bin nenskamers reeds over liquidatie ge sproken. Langzaam doodbloeden De komende maanden zal de Ned. Opera langzaam doodbloeden. Het speelplan is teruggebracht tot een minimum van 34 openbare voorstel lingen, waaronder geen enkele nieu we instudering. Zodra de Stichting De Ned. Opera in liquidatie is zal zij geen nieuwe contracten meer kun nen afsluiten. Solisten en orkestle den die tqdig het zinkende schip wil len verlaten, kunnen niet worden vervangen en men kan zich afvra gen wat er van de laatste voorstel lingen van het seizoen 1964-'65 zal terechtkomen. De Staatsopera in welke vorm dan ook zal in het seizoen 1965-'66 be ginnen met een schone lei. Het ge meentebestuur van Amsterdam is er veel aan gelegen dat de operatradi tie wordt voortgezet. Daarom is nu al aangekondigd dat er op de ge meentebegroting van het komende jaar een bedrag van f 2 miljoen voor operakunst zal worden gereserveerd. Het is voor Amsterdam een verade ming geweest dat de Staatssecretaris in strijd met het advies van de com missie -Reeser de toekomstige Staatsopera in de hoofdstad wil doen vestigen. B. en W. van Amsterdam hebben zich althans gehaast het plan voor het Operagebouw in de Ferdinand Bolstraat uit de kast te halen. In de toelichting wordt gezegd dat de theater-situatie in Amsterdam van dien aard is, dat het bouwen van een muziektheater gemotiveerd Henny Veis -17 - Europees kampioen accordeon De 17-jarige Henny Veis uit Apeldoorn heeft met een totaal van 97 van de 100 beschikbare punten in Parijs de Europese titel voor accordeonisten be haald. Hij kwam uit in de hoog ste afdeling en kreeg een bij zondere onderscheiding van de jury. Het concours werd georgani seerd door „La communaute Europeënne de la'accordeon". Er werd aan deelgenomen door 18 accordeonisten uit geheel Europa, onder wie zich zowel profs als amateurs bevonden. stadsbestuur van Breda plannen voor een gemeentelijke school heeft. De plannen bestaan nog altijd, maar konden tot nu toe niet uitgevoerd worden. Intussen dient in het be lang van de betrokken leerlingen het muziekonderwijs doorgaan te vinden, zo redeneert de particuliere school. Vandaar de hernieuwde actie om subsidie voor het komende school jaar, die het college van B. en W. allerminst welkom is. Het college heeft in eerste instan tie een subsidieverzoek afgewezen. Of de raad in zyn eerstvolgende verga dering het verzoek in behandeling neemt, staat nog allerminst vast. In tussen kan voor het begin van de gemeentelijke muziekschool nog geen definitieve datum genoemd worden. Het is niet bekend of de gemeen te die docenten van de particuliere school de mogelijkheid heeft gelaten in gemeentedienst te treden nu al over voldoende personeel beschikt. In kort geding is onlangs bepaald dat de gemeente Breda docenten van de particuliere school er niet toe mag bewegen in gemeentedienst te tre den, zolang die docenten nog by de particuliere school onder contract zijn. Ereleden Gaudeamus De leden van het Gaudeamus- kwartet, Jan Brejaart, Max Werner en Jan van der Velde, zyn gister avond benoemd tot erelid van de Stichting Gaudeamnis. De primarius van dit kwartet, Jos Verkoeyen was al erelid. (Advertentie) neem 'ASPRO' 'Aspro' bevat alles om u snel van uw pijn af te helpen.» Doeltreffend en betrouwbaar. 2 'ASPRO', ^r talfeit lüeefy fit.' Peter Appel leidt „Les Présages" De bekende Nederlandse danser Peter Appel, gedurende vele ja- solist bij het Nederlands Ballet laatstelijk in ons land werkzaam als solist by Het Nationale Ballet, zal morgen overkomen om daar de repe tities te leiden van het ballet „Les Présages" (L. Massine/Tsjaikofsky) dat binnenkort wederom op het re pertoire wordt gezet. Op 31 augustus 1962 verliet Peter Appel „Het Nationale Ballet" tenein de in het buitenland verdere ervaring op te doen. Van september 1962 tot januari 1964 was hij als eerste dan- ïn tevens balletmeester verbon den aan het ballet van Basel, waar hij tezamen werkte met de choreo graaf Orlikowsky. Tezamen met hem leidde hij de repetities van Larrain's produktie „Cinderella", te Parijs. Sedert januari 1964 is hij naast Peter van Dijk als balletmeester en gastleraar verbonden aan het ballet Hamburg. In de afgelopen zo mer verleende hij medewerking aan de voorbereiding van de London Fes tival Ballet voorstellingen van „Het Zwanenmeer" in het Festival van Verona. Weer schilderijen te Rome ontvreemd Uit de 19de eeuwse villa „Albani" zijn gisternacht schilderyen gestolen een waarde vertegenwoordigen ongeveer anderhalf miljoen galden. De schilderijen zyn het eigendom m de Prins Alessandro Torlonia. Het zyn 15 werken van klein for maat die vervaardigd werden door Guido Reni, Ferrarese en door leer lingen van Raphael. Politie-autoriteiten zijn van me ning dat de dieven „in opdracht ge werkt" hebben, want zU schijnen met zorg de stukken, die zij wilden mee nemen, uitgezocht te hebben. Waarschijnlijk is de diefstal tot stand gekomen met de hulp van een medeplichtige die zich in de villa heeft laten opsluiten. Villa „Albani" gevestigd in een voorname wijk van Rome, werd in 1852 gebouwd door kardinaal Ales sandro Albani. Expositie bij Heuff Zaterdagmiddag 26 september om vier uur wordt in Kunstzaal Heuff, Hoflaan 7 te Wassenaar een expositie geopend van aquarellen en tekenin gen van Rudi Bierman en van plas tieken van Wicher Meursing.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5