f „banda is erger dan welensky" oor de gemeenten wat vrijer bouwbeleid i'r Toxopeus wil nieuwe en korte grondwet Hebt u in die kapper Ergens uzelf herkend 1 •a Wat doet een kapper bij Hoogovens "A HOOGOVENS IJMUIDEN P.M.F. distantieert zich van Deferre DOEC EN OANH IN ONGENADE België krijgt hoge raad verkeersveiligheid Negers wonnen stembusduel Hij wilde in S j gebed gaanS igericht 1 maart 1860 Dpsel Woensdag 16 september 1964 Vijfde blad no. 31366 Minister Bogaers (Volkshuisvesting en Bouwnijverheid) wil zijn woningbouwbeleid voor 1965 de gemeenten wat meer inslag bieden. De bewindsman kondigt in zijn toelichting op de •ting voor volgend jaar althans de volgende maatregelen De geografische verdeling van de contingenten zal niet alleen worden gebaseerd op de behoefte, maar ook op de plaatselijke bouwcapaciteit; bij de toewijzing van de industriële woningbouw zal meer ruimte worden toegelaten voor het initiatief van gemeenten en andere opdrachtgevers; de gemeenten zullen meer vrijheid krijgen om een nader te bepalen deel van het contingent niet in de primair aange wezen, maar in een andere sector te realiseren. Minister Bogaers wil volgend jaar het toewijzingsbeleid zo- lig hanteren, dat daardoor een grotere bouwproduktie ont- at. Hij wil voorts trachten de doorstroming en de bouw van aliteitswoningen te bevorderen door aanpassing van de sub- [emethoden. II afwachting van het onderzoek de woningbehoefte, dat In ok- begint en dat nadere gegevens ▼erschaffen voor een beter ge it van de bestaande woningvoor- en voor het gewenste woning- rtiment, heeft de bewindsman al men beraamd om te komen tot tn van betere kwaliteit. ior wat de woningwetsector be denkt de minister daarbij aan ilmulering van een type woning, qua huur en stichtingskosten tussen de categoriën A en B van remiesector. Hij wil daarvoor een enningsbijdrage" verstrekken, denkt bij de bestemming van lleuwe woningtype aan de „voor van de arbeidsbevolking len deel van de middengroepen. toor de huurwoningen in de ge lieerde particuliere sector zijn [ingen van het bestaande sub- telsel in studie. Achter deze ien steekt de opzet het woning- timent uit te breiden. Bouwprogramma het bouwprogramma voor 1965 |t uitgegaan van een totale pro- Ie van f 6.150 miljoen in de (nijverheid. Daarvan zal f4.750 len kunnen worden verwerkt in kbouwen-sector, terwijl voor en waterbouwkundige werken |0 miljoen is opgenomen. Hoewel ipaciteit voor volgend jaar kan p berekend rond f 5.100 mil- Toor de gebouwen-sector, laat pnomische situatie en met na- Ie nog altijd aanwezige span- op de arbeids- en kapitaal- t een dergelijk hoog bouwpro ta niet toe. Voorshands is het pma daarom beperkt gehou- ^ïet de bedoeling later nog eens i gaan in hoeverre een hogere ktle mogelijk en verantwoord het bouwprogramma is f 2.515 q bestemd voor de woning waarvan het belangrijkste ,t zitten in de afbouw van ln uitvoering. Er is voor de aanbouw van tenminste woningen met een uitloop tot I woningen, afhankelijk van kntal huizen dat dit jaar in 'gereed komt. Gestreefd wordt een daling van het uitvoer- Bveau. Voor boerderijen is f90 k bestemd. Het agrarische Wbeleid laat een sterke af- m van de bouw in deze sec- In de sector van de nijverheid zal voor f 740 miljoen worden toegela ten en in de sector handel en ver keer f 390 miljoen. Voor bejaarden- klinieken, zwakzinnigen-inrichtingen en zwembaden moet iets meer wor den gedaan: de bouw in de sector gezondheidszorg en hygiëne kan op lopen tot f 195 miljoen. Voor de ker ken is f 40 miljoen bestemd en voor de scholen f 345 miljoen. De overheid zal voor f 95 miljoen aan gebouwen kunnen neerzetten, met name om de achterstand te kunnen inlopen. Voor de overige bijzondere gebouwen is f 70 miljoen gereserveerd en voor de sector herstel en verbouw f 190 miljoen. Resultaten Minister Bogaers deelt in de toe lichting op zijn begroting mee, dat zijn expansieve bouwbeleid reeds re sultaten begint op te leveren. Het aantal, bouwvakarbeiders is sinds april 1962 met dertig procent toege nomen en er is een forse stijging van de produktivlteit verkregen. Van medio 1963 tot medio 1964 werden 91.568 woningen opgeleverd. Een op merkelijke stijging. In het eerste halfjaar 1964 kwamen 12.000 wonin gen méér gereed, dan ln de overeen komstige periode van 1963. Minister Bogaers acht het een mis verstand te menen, dat de sterke stijging van de bouwkosten ook de laatste tijd nog onverminderd voort gaat. In het eerste kwartaal 1964 stegen de bouwkosten inderdaad nog sneller dan het algemene prijspeil, maar in de laatste maanden bleven zij stabiel terwijl het algemene prijs peil verder steeg. De minister put uit dat verschijnsel steun voor zijn pogingen de stijging van de bouw kosten te beperken. Gemeentelijk belastinggebied wordt verruimd Minister Toxopeus (Binnenlandse Zaken) heeft bij zijn begro ting voor 1965 meegedeeld, dat de reeds aangekondigde wets voorstellen tot een definitieve regeling ter verruiming van het gemeentelijk belastinggebied en de wetsvoorstellen tot technische herziening van de gemeentelijke belastingbepalingen in voorbe reiding zijn. De definitieve vaststelling van de uitkeringen uit het gemeen tefonds over de jaren 1960, 1961 en 1962 zal thans spoedig haar beslag kunn enkrijgen. Uit de toelichting op de begroting blijkt dat vooral de kleine gemeenten in 1964 moeite hebben hun be groting sluitend te maken. Het aantal gemeenten met een niet sluitende primitieve begroting steeg van 16 procent ln 1963 tot 19 procent in 1964. B.B. groeit In de memorie van toelichting op de begroting wordt om. een verdere groei van de Bescherming Bevolking gesignaleerd. Het z.g. bezettings- cijfer la met tien procent toegeno men. Maar het bemanningscijfer voor de brandweer is in het meren deel der BB-kringen onbevredigend. Er is sprake van een onvoldoende bereidheid om de voorgeschreven verbintenis als vrijwillige nood wach ter te tekenen. Aanvulling met pllchtnoodwachters zal noodzakelijk zijn, zo staat in de memorie van toelichting. Ook de bezetting van de georganiseerde zelfbescherming baart de minister zorgen. Deze zelfbescher ming zal op sterkte dienen te wor den gebracht, waar nodig door in voering van de noodwachtplicht. In het nieuwe begrotingsjaar zul len openbare schuilgelegenheden worden ingericht in nieuwbouwpro jecten. Ook staat een verdere ult- (F. de Vries, blokwalserjj xie ook elders op deze pagina) to, net als hij indertijd, ook uit op meer mogelijkheden voor de toekomst? andere woorden: hebt u ook het gevoel dat u meer kunt bereiken als u jf de kans krijgt? Misschien heeft deze kapper u dan op een idee Jicht. Want de kans is heel groot dat u bij Hoogovens wel helemaal uit de pkomt zoalsu dat eigenlijk al zolang wilt. Hoogovens hééft door zijn omvang Rouw de mogelijkheden. En u zou allicht eens een visje kunnen uitgooien, fcnk daar eens over na en praat er thuis eens over. Als u met vragen zit, kunt lijd bellen, schrijven of even langskomen bij de afd. personeelszaken, ge- f „Buitenhof", Staalstraat in Velsen-Noord. Elke maandag t/m vrijdag, 18.30 tot 17.00 uur,bent u welkom.Telefoon: 02550-6611,toestel 1111. HOOGOVENS IJMUIDEN brelding van het sirene-not op het programma, zo deelt minister Toxo peus mee. Ambtenarenreglement Een herziening van het rijksamb tenarenreglement, althans wat be treft de passages over schorsing en ontslag, ls ln voorbereiding. Het Is de bedoeling een bepaling op te ne men, die in voorkomende gevallen ambtenaren na het bereiken van de leeftijdsgrens, de gelegenheid geeft tot het blijven vervullen van hun betrekking. Een commissie is Inge steld die moet adviseren bij een ontslag wegens ongeschiktheid, an ders dan op grond van ziels- of lichaamsgebreken. Het komende parlementaire jaar zullen bij de Tweede Kamer wets ontwerpen worden Ingediend tot om. opheffing van de gemeente Rozendaal (Gld.), tot gemeentelijke herindeling van Zeeuwsch-Vlaan- <Jeren, van Stadskanaal, van Hel mond, van MaassluisMaasland Naaldwijk, van Vlaardingen en van Goeree-Overflakkee, tot uitbreiding van Rotterdam in het Botlekgebied en tot wijziging van de grens tussen Doetinchem en Bergh en tussen zuidelijk Flevoland en de aangren zende gemeenten. Minister Toxopeus merkt ln dé toelichting bij zijn begroting voorts op, dat er alle aanleiding beslaat tot vergaande wijziging van de grondwet. De gedachten gaan daar bij voorlopig ln de richting van een nieuwe grondwet, die een beperkter omvang zal hebben dan de huidige. Het ligt in het voornemen van de minister in de loop van het volgend jaar een „proeve" van een nieuwe grondwet te publiceren, waarin een aantal voorlopige gedachten is neergelegd. Men hoopt op deze wRze de gedachtenwisseling over een her ziening van de grondwet te bevor- (F. de Vries, blokwalserij) Het lijkt ingewikkelder dan het is. Kapper de Vries werkte in een plattelandsstreek 'waar de trek naar de industrie gebieden zo groot was, dat hij zijn zaak moest opgeven. „Ik ging toen in loondienst werken", zegt hij, „omdat ik voortaan vast werk wilde met een vast inkomen en vaste werktijden. En bij Hoogovens omdat ik daar zo veel kanten op kon. Ook voor de toekomst". Nu werkt hij aan de walsbaan. Dat is het stukje Hoogovens waar hij zich het meest thuis voelt en waar zijn beste promotiekansen liggen. De haven, het spoorwegnet, de cementfabriek en de giet- hallen, om maar een greep te doen, zijn andere stukjes. Hoogovens. Met elkaar vormen zij Hoogovens IJmuiden. Samen met de mensen van de afd. personeelszaken heeft meneer de Vries er zijn plaats gevonden. Hij is er zomaar één uit velen. (Van onze correspondet ln Parijs) De vroegere Franse premier Pierre Mcndès-France, die hoewel hü zich al zes Jaar geleden uit de actieve politiek heeft teruggetrokken, door velen toch nog altijd werd be schouwd als de belangrijkste leiders figuur van de linkse oppositie schijnt nu de laatste banden met zijn geestverwanten te hebben ver broken. In de Courrler de la République, een maandblad waarvan PMF de re dactionele en politieke verantwoor delijkheid draagt, werd dezer dagen scherp stelling genomen tegen het presidentiële regime zoals dat in Frankrijk en ook in Amerika ge huldigd wordt omdat het tot de „de politisering van het kiezerskorps moet leiden". Niets is gevaarlijker, zo luidt de conclusie van dit essay, dan de op vatting te verspreiden en te stimu leren dat alle grote problemen van de binnen- en de buitenlandse poli tiek zouden kunnen worden opgelost Henry Chlpembere, die de vorige week aftrad als minister van On derwijs van Malawi (het vroegere Njassaland), heeft felle kritiek ge leverd op premier Hastings Banda, onder andere in verband met diens politiek jegens Portugees Mozam bique, Zuid-Rhodesië en Zuid- Afrika. Volgens Chlpembere is de huidige regering nog erger dan die van Sir Roy Welensky, die het be stuur uitoefende over de inmiddels uiteengevallen federatie van Rho- deslë en Njassaland. Ohipembere nam zijn ontslag uit solidariteit met drie andere ministers die door Banda vorige week maan dag uit het kabinet werden verwij derd omdat zij betrokken zouden zijn geweest bij een door de Chine zen gesteunde samenzwering. Ook af. Op een bijeenkomst te Fort John ston, beweerde Chlpembere dezer dagen, dat de premier alle wetten maakt, ze ondertekent en dan zijn ministers opdracht geeft, ze het volk toe te lichten. Hij en andere minis ters hadden dr. Banda meermalen verzocht zijn houding te veranderen, wilde het land geen tweede Kongo worden, maar de premier had steeds geantwoord dat ze alles maar aan hem moesten overlaten. Met de vrij heid in Malawi was het volgens Chipembere treurig gesteld, evenals met de „afrikanisering". Tal van hoge posten zijn nog in handen van blanken, aldus de oud-ministers van Onderwijs. door één enkele man, die alle ver antwoordelijkheden aanvaardt om in ruil steeds meer volmachten on der steeds minder controles te vra gen. En het richtsnoer van Mendés- Fiance blijft dan ook: een regering, een assemblee, één plan. Deze nadrukkelijke bevestiging van de complete afwijzing van de huidige grondwet die de socialistische kandidaat voor het presidentschap Gaston Deferre en zijn supporters met enkele slagen om de arm wel hebben erkend, bewijst dat Mendès- France zich van de campagne van de burgemeester van Marseille nu duidelijk wenst te distantiëren. Deze verwijdering werd gisteren trouwens nog eens bevestigd door een passage uit een lang artikel van de hoofdredacteur van l'Express, Jean-Jacques Servan-Schreiber, welk orgaan algemeen nog altijd als de officieuze spreektrompet van Mendès-France werd beschouwd. Servan-Schreiber, wiens uitstekende politieke analyses men in zijn week blad lange tijd heeft moeten missen doordat hij als manager optrad van Gaston Deferre, erkent nu dat er tussen hem en Mendès-France „zich geen breuk maar wel een verschil van mening heeft voorgedaan". Servan-Schreiber weigert Mendès- France dan ook te vervolgen ln diens overtuiging „dat alles wat sinds 1958 in Frankrijks politiek gebeurd, gegroeid, gegrondvest is en bloc zou moeten worden verworpen met in begrip van de grondwet". In theorie en in absolute termen gesproken een „Juiste opvatting", meent Servan- Schreiber, „maar die tevens zou lei den tot het resultaat dat men het kind met het badwater wegsmijt". Wanneer de hoofdredacteur van l'Express nu voor het eerst sedert de oprichting van zijn weekblad openlijk stelling neemt tegen Men- dés-Franse, dan ontkent hij niette min dat zijn krant zich in dienst van Gaston Deferre zou hebben ge steld. Volgende week komt l'Express in eer, nieuwe en gemoderniseerde vorm uit om in de eerste plaats een informatief tijdschrift te willen wor den. Servan-Schreiber heeft in zijn lange rentrée-artikel eveneens de on derhandelingen uit de doeken ge daan, die hij in de voorzomer met de krantenmagnaat Prouvost, uit gever van Paris Match, had gevoerd om tot een nauwe samenwerking te komen, die tenslotte op de onaan vaardbare eisen van de wederpartij is afgesprongen. Maar welke precies die eisen waren, heeft l'Express tot dusver nog niet onthuld. In Zuid-Vietnam Is besloten tot een commandowisseling in de strijd krachten, waarbij generaal Doeong Van Doec, die de troepen naar Sai gon aanvoerde bU de mislukte staatsgreep van zondag, van zijn functie zou worden ontheven. Poli tieke zegslieden zeiden dat de pre mier, generaal Khan, tevens werkt aan een kabinetsherziening waarbij vice-premier dr. Ngoejen Xoean Oanh ontslagen zou worden. Hij zou de staatsgreep hebben gesteund. De troepen die zondag Saigon heb ben bezet, zijn gisteren teruggekeerd naar hun district. Urrutia wil bundeling anti-Castro krachten Manuel Urrutia, die in 1959 tijdens het regime van Fidel Castro enige Ujd president van Cuba ls geweest, zal trachten de in Florida en Latljns- Amerika gevestigde anti-Castro be wegingen te verenigen. HU verklaar de in Los Angeles dat binnen een jaar een anti-Castro revolutie plaatsvinden. Er zijn zeker tien organisaties die hiervoor willen samenwerken, aldus Urrutia, die berichten tegensprak volgens welke hU gezegd zou hebben dat een vluchtelingenorganisatie waarvan hij leider is. premier Castro binnen twee tot drie maanden zal vermoorden. (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische minister van Ver keer, eindelUk tot het inzicht geko men dat er te veel auto-ongelukken in België gebeuren, heeft gisteren aangekondigd dat hij binnenkort zal voorstellen in België een hoge raad voor verkeersveiligheid in te stellen. Deze zal zowel leden uit ambtelijke als uit niet-ambtelijke kringen om vatten. Het is de bedoeling dat de raad de Belgische regeling van advies zal dienen met betrekking tot alle belangrijke kwesties die in ver band staan met het verkeer, in het bUzonder met dat langs de weg. De minister heeft tegelijkertijd toegegeven dat België een middel eeuws wegenstelsel heeft, doch dat daaraan voorlopig niets te doen zal zijn. Ook ten aanzien van het bin nen afzienbare tijd in te voeren Belgische rijbewUs bestaan nog veel moeilijkheden, vooral van technische aard. Er zullen er om te beginnen drie miljoen moeten worden uitge reikt, hetgeen niet geringe admi- Voor de eerste maal sinds de Ame rikaanse burgeroorlog hebben in de Amerikaanse staat Alabama neger kandidaten een verkiezingsstrijd te gen blanke tegenstanders gewonnen. Dit gebeurde ln de stad Tuskegee, aar maandag gemeenteraadsver kiezingen zijn gehouden. Daarin ver sloegen twee neger-kandidaten hun blanke tegenkandidaten, met het re sultaat dat de raad thans uit drie blanken en twee negerleden bestaat. nistratieve rompslomp met zich brengt. Binnenkort zal de Senaat zich hebben uit te spreken over het wets ontwerp dat voorziet in het instellen van zogenaamde blauwe zones (stadsgedeelten waar de parkeer- mogelijkheid wordt beperkt tot één uur) en van parkeermeters. De Bel gische Kamer heeft het ontwerp reeds aangenomen. Het ministerie van Verkeer over weegt tenslotte ook nog het beper ken van een maximumsnelheid bin nen de bebouwde kom van de ge meenten tot 60 kilometer en het vaststellen van een minimum snel heid van 80 kilometer op de weinig# autosnelwegen, die België rUk ls. l Een bewoner van een huis I aan de Herengracht in Am- I sterdam kreeg bezoek van een I man, die hem het adres van een dominee vroeg. H\j wilde, zei hij, met deze in gebed gaan, omdat zijn dochter er I met een Spanjaard vandoor I was. Voor de man het huis J I verliet vroeg hij gebruik te 5 I mogen maken van het toilet, I doch even later trof de bewo- y I ner hem aan in zijn slaapka- g I mer. De bezoeker vertrok I toen haastig „naar de domi- nee". Naderhand bleek een gouden cilinderhorloge uit de slaapkamer te zijn verdwe- nen

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 15