Tiemen wil je een stuk uitliet vuistji Tiemen Groen, Jan Janssen en Jaap O lidkerk schitteren weer 11.10 itE OSEPH GUY FRANSE COGNAC &nCvr JAN JANSSEN met vliegtuig opgehaald Olv 10" TEUT AF Karstens, en Zoet PROF Fenerbahce: al 36 keer landskampioen Tokio-gangers ook „Rond IJsselmeer" gericht 1 maart 1860 Dinsdag 15 september 1964 Vijfde blad no. 31365 iOOLHUYZEN UIT L.Z.C. to onze zwemmedewerker) Moolhuyzen oudspeler van Nederlands jeugdzevental bedankt als lid van de Leid- r Swemclub. De 22-jarige Am- er, die het afgelopen seizoen lerste team van de LZC als •speler onder zijn leiding heeft zal waarschynlyk terugkeren oude vereniging Neptunus e oud-international ikke trainer van de Ne- B-selectie en landskam- iV zou de nieuwe Leidse ;er voorlopig onder zijn Ijnemen. jde in Woubrugge wonende Ge- V Leeuw, tot het vorige seizoen i de steunpilaren van LZC, zal lse vereniging verlaten. De vermoedelijk overschrij- nvragen naar de AZC. 1RIGINELE LLANDSE PRIJS ii AMSTERDAM HULDIGT VIER WERELDKAMPIOENEN Stralend, onder de toejuichingen van ruim 25.000 toeschouwers, reden gisteravond tijdens de revanches van de wereldkampioenschappen wielrennen twee van de drie Nederlandse titel houders: Jaap Oudkerk en Tiemen Groen, hun ere-ronde. Tevoren waren zij toegesproken door de voorzitter van de KNWU, dr. P. van Dijk en hadden zij van het onverwacht op het toneel verschenen Belgische tieiler-idool Adamo een geschenk ontvangen. Groen en Oudkerk had den naast zich op het ere-podium een derde we reldkampioen, de kleine, kalende Spanjaard Guillermo Timoner, maar een door iedereen verwachte coureur ontbrak: Jan Janssen, de man, die bij de strijd der professionals op de weg de regenboogtrui veroverde. Janssen, die 's middags een criterium in de Franse stad Va lenciennes had gereden, zou onmiddellijk na af loop met een Frans sportvliegtuigje naar Ne derland worden gebracht, doch dit toestel moest wegens pech aan de grond blijven. De stadiondirectie wilde echter beslist drie Nederlandse wereldkam pioenen op de baan brengen en daarom steeg korte tijd na het bekend worden van Janssen's oponthoud een Dover van Martin Aircharter op van Schiphol met bestemming Rijssel. Dit toestel, om half acht van Schiphol vertrokken, was reeds om tien uur terug met de wereldkam pioen. Op de luchthaven waren inmiddels regelingen getroffen om Janssen's doortocht zoveel mogelijk te bespoedigen. IJLTEMPO De Ossendrechter kon ongehin derd de douane passeren en buiten stond een wagen klaar, die hem in ijltempo naar het Olympische Sta dion bracht. Twintig minuten later om tien voor half elf klonk door de microfoon het bericht, waar op de 25.000 kijkers de gehele avond hadden gewacht: „Jan Janssen is in het Olympisch Stadion". Aangezien de professional stayers op dat moment reeds aan hun wed strijd waren begonnen duurde het nog ruim een half uur, voor Jans- eindelijk gehuldigd kon worden. Op zijn beurt werd de Os sendrechter toegesproken door dr. van Dijk, waarna hij een ereronde reed, die hij alleen al had verdiend door ondanks de tegenslag toch nog naar het stadion te komen. Een in het begin wat met zijn tegenstanders stoeiende wereldkam pioen Guillermo Timoner vond na 25 van de 60 km in de stayers-wedstrijd voor profs de tijd gekomen om de kop over te nemen. Hennie Marinus op dat ogenblik leider, werd na een jog 25 dagen voor de Spelen komst van het Olympische ip Japanse bodem komen de ners elke dag meer in de »an de Olympische spelen, ig is het Olympische dorp id. Alles is eraan gedaan om tijdelijke bewoners zo logelijk naar de zin te ma- iet minder dan 53 officials, ken, 634 studenten, 1139 offi- en manschappen van de Ja- strijdkrachten, alsmede meer W koks zijn met de zorg Olympische gasten in het «last. tshin, een van de hoogste, de hoogste sportautoriteit hnd, heeft op een perscon- in Moskou meegedeeld, Bussen erop rekenen bij de ische Spelen in Tokio 40 a den médailles te winnen en N Russische team er alles 1 doen om de vier jaar ge in Rome op Amerika verkre- nrsprong niet alleen te hand- maar zelfs te vergroten. Tot sngrijkste concurrent rekent ook Duitsland en Japan, issische Olympische ploeg 'taal 341 leden, vanwie 273 «n 68 dames, verdeeld over Qgi takken van sport. Pese kampioen op de 5000 de Britse atleet Bruce Tul- si niet deelnemen aan de ische Spelen. In de wedstrijd Frankrijk kreeg Tulloh zijn kans om zich voor Tokio stsen, maar hij heeft deze niet kunnen grijpen. Er gaan to taal 42 Britse atleten naar Ja pan, waarbij men bekende namen zal missen als die van David Jo nes, Ron Jones en Peter Radfort. De Belgische Olympische atletiek- ploeg bestaat uit tien man, behalve de polsstokhoogpringer Paul Cop- pejans, allen lopers. Het zijn Pen- newaert (400 m), Lambrechts en Rockaerts (800 m), Allosius (1500 m), Roelants (5000 m en 3000 m steeple), Clerckx (10.000 m), Ma rien (110 m horden), Geeroms (400 m horden) en Vandendriessche (marathon). De duizend journalisten, die in To kio worden verwacht, zullen wor den ondergebracht in een zes eta ges tellend flatgebouw, waarin 196 kamers met radio en telefoon) ter beschikking zijn. Hiervan zjjn er 168 met elk vier bedden, zeven met zes bedden en 21 met acht bedden, bij welke laatste men beter kan spreken van zalen dan van kamers. Het jacht, waarmee de Griekse Ko ning Constantijn in 1960 Olym pisch kampioen in de Drakenklasse werd, is in Japan aangekomen, Of schoon de jonge Griekse Koning nog niet weet, of hij naar Japan komt, zeker is wel, dat hij niet zal deelnemen aan de Olympische zeilwedstrijden. De Griekse Ko ninklijke Draak zal door een landgenoot van de Koning worden gevaren. strijd van enkele ronden en mocht daarna met de Belgische oud-wereldkampioen Proost en de Huldiging van de wereldkam- pioenenv.l.n.r. Jaap Oudkerk, Timonerde zanger Adamo die aan de huldiging extra luister bijzette en Tiemen Groen. Duitser Marsell verder strijden om de tweede plaats. Nadat Marsell wegens kramp had moeten opgeven, besliste Proost 17 km voor het einde het duel schijnbaar definitief in zijn voor deel, maar met nog acht km te rij den kwam Marinus, goed geleid door Koch, nog eenmaal terug. Te hoog Grote Prijzen Italië Titel voor Read bij kwartliters Phil Read, de Britse Yamaha-rij der, heeft zondag op het snelle cir cuit van Monza door een klasse zege in de races om de Grote Prijzen van Italië de wereldtitel der kwartliters veroverd. Jim Redman, wereldkam pioen 1962 en 1963 in de 250 en 350- cc-klasse, kwam met zijn Honda dit maal niet verder dan een derde plaats. Ook de Canadees Mike Duff, teamgenoot van Read, zag kans de gele Honda achter zich te laten. In de 350-cc-klasse leidde Redman, reeds wereldkampioen in die klasse, van start tot finish. Mike Hailwood won met een privé-MV onbedreigd de halve literklasse. De voornaamste uitslagen zijn: 125cc-klasse: 1. Taveri (Zwits) met Honda de 103,5 km (18 ronden) in non. 40 sec. (gem. 169,363 km.-u., w record). 2. Anderson (Nieuw- Zeeland) met Suzuki 36.41,6. De stand in de competitie om de wereldtitel luidt: 1. en wereldkam pioen Taveri 46 punten, 2. Redman 36 punten. 250cc-klasse: 1. Read (GB) met Yamaha de 126,5 km (22 ronden) in 41.24,2 (gem 183,318 kmu, /nieuw reccrd), 2. Duff (Can) met Yamaha 41.34,2, 3. Redman (Rhod.) met Hon da 41,34,5. Stand wereldkampioenschap: 1. en wereldkampioen Read 46 punten, 2. Redman 40 punten. 350cc-klasse: 1. Redman (Rhod.) met Honda de 155,2 km (27 ronden) in 51.31 (gem 180,815 km/u). 2. Deale (Rhod) met Honda 51.53,2 Stand wereldkampioenschap: 1. en wereldkampioen Redman 40 punten, 2. Beale 24 punten. 100 cc-klasse: 1. Hailwood (GB) met MV de 198 km (33 ronden) in 1.02.58,2 (gem. 191.757 km/u, nieuw record). 2. Caldarella (Arg) met Gi- lera 1.03.9,2. Stand wereldkampioenschap: 1. en wereldkampioen Hailwood 48 punten, 2. Aheam (GB) 28 punten. Liverpool, de Engelse kampioen, heeft zich geplaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Euro pese beker voor landskampioenen. De Engelsen wonnen de tweede wedstrijd tegen Reykjavik (IJsland) met 61. Het eerste treffen was al in een 50 zege voor Liverpool geëindigd. Op de derde dag van het toer nooi om het Europees kampioenschap rolhockey voor junioren heeft Neder land gelijkgespeeld tegen Italië. Por tugal versloeg Frankrijk met 40. Zwemploeg speelt bescheiden rol Het Nederlandse ploeg je, dat deel nam aan internationale zwemwed strijden in Moskou, heeft geen impo nerende rol kunnen spelen. Wisselslagzwemmer Arthur van Oest, door de KNZB voorgedragen voor Tokio, maar door het NOC geweigerd, maakte gisteren de zeer matige tijd van 5 min. 24.4 sec. waarmee hij zes de werd. De Rus Stanislaw Valuiskow eindigde als eerste in 5.08.1. Tonny Buiskool, de jonge schoolslagzwem ster, mocht op de 200 m. het grote duel tussen wereldrecordhoudster Ga- lina Prozumenschikova en haar voor naamste concurrente Svetlanana Ba- banina, alleen vanuit de achterhoede bezien. Babanina won in 2.49.0 tegen Prozumenschikova 2.51.3. Tonny Buis kool maakte een tijd van 3.03.2. Ook de tijden van de overige Ne derlanders waren niet groots: Jan Bouman finishte op de 100 m. vrye slag in 59.0, Peter Schillemans legde de 200 m. rugslag af in 2.24.8 en Ineke Heemskerk de 100 m. vlinder slag in 1.14.4. SCHAKEN Knappe prestatie van mr. De Groot Byna traditiegetrouw heeft een Leidse schaker in de open Zuid engelse schaakkampioenschappen in Eastborne voor een verrassing ge zorgd. Mr. A. de Groot, de flegma tieke LSG-speler finishte op een fraaie vierde plaats, slechts een half puntje achter de drie leiders. In de voorlaatste ronde had De Groot zelfs nog uitzicht op de over winning. Hij verloor toen echter van de Engelse meester Norman Little- wood, maar kwam in de laatste ronde terug door een knappe zege op de Engelsman Cook, Achter de koplopers Hindle (Engeland), Reefschlager (Duitsland) en Rumens (Engeland), allen 8 pnt, eindigde De Groot samen met de Britten Littlewoot' en How- son, met IV2 pnt op de gedeelde vier de plaats. De gedeelde 7e plaats was voor Roos (Den Haag) en Neder - koorn (A'dam), ieder met 7 pnt. De drie overige Leidenaars, drs. Weiland, Kijne en Van der Spek beëindigden het toernooi in vakar toestemming. Geen van drieën kon in de laatste ronden nog boven de 50%-grens uit komen, zodat de drie LSG-ers broe derlijk met 5V2 punt uit 11 partijen in de middenmoot bleven. diens gangmaker de aanval. Koch probeerde daarna onderlangs te pas seren en stak, toen dat ook niet lukte, protesterend een hand op Achter de inmiddels wat verder weggelopen Ti moner bleef Proost zodoende op de tweede plaats, maar het grootste ap plaus was niettemin voor de dappere Marinus. Jan Janssen, die het laatste num mer, de klassementsrace, won voor Peter Post en Jo de Haan, keerde di rect na afloop weer terug naar Schiphol vanwaar hij om een urn 's nachts naar het Parijse vliegveld Orly vertrok. Van Parijs vloog hij daarop door naar Toulouse, waar de wereldkampioen vandaag in een cri terium start. Een duel, dat de 25.000 toeschou wers herhaaldelijk van hun plaats bracht leverden de amateurstayers Jaap Oudkerk en Jean Walschaerts in een wedstrijd over veertig km De Nederlandse wereldkampioen, kort na de start van de vijfde naar de eerate plaats gesneld, pareerde de aanvallen van de Belg in ronden- lange duels, daarbij echter wel ge holpen door het feit dat Walschaerts' gangmaker Meulemans op beslissen de ogenblikken wel wat te hoog in de baan ging rijden. Onbedreigd Nadat Oudkerk ook de laatste Bel gische aanval had afgeslagen, werd hij verder door niemand meer be dreigd). WaJW^haerts daarentegen zakte in de slotfase nog terug tot de vijfde plaats. „Dit was de enige re vanche, want in verband met Tokio heb ik andere contracten. Daarom wilde ik beslist winnen. Het was wel moeilijk, want er stond veel wind", was het commentaar van Oudkerk na afloop. Oudkerk bevestigde zijn suprema tie, zoals Tiemen Groen dat deed in een wedstrijd tegen Herman van Loo, te Parijs zijn tegenstander in de eindstrijd. De snelvertrokken Belg behield lang een voorsprong, maar moest in de slotronde toch capitu leren voor een geweldige krachtsex plosie van „us Tiemen", die ondanks de ongunstige weersomstandigheden tot een tijd kwam van 5.05.8. Van Loo deed er ruim vijf seconden lan ger over. Bij afwezigheid van Piet van der Touw had de Belgische ex-wereld kampioen Patrick Sercu geen enkele moeite om een sprintwedstrijd a quatre, verreden over drie manches, te winnen. Sercu eindigde in alle drie de manches op de eerste plaats. Onze landgenoten Ruikers, Breur en Kipping eindigden resp. als tweede, derde en vierde. Het ls nu definitief, dat Gerben Karstens en Bart Zoet volgend seizoen tot de rijen der professio nals zullen overgaan en dan deel gaan uitmaken van de Televlzier- ploeg, aldus heeft Pellenaars mee gedeeld. Tiemen Groen ls en blijft voorlopig nog amateur. Voorts fa het voor 90 procent zeker dat Peter Post voor de ploeg van Pellenaars zal rijden. Financieel is alles rond, alleen de belasting kan nog een spaak in het ren- nerswiel steken. Post heeft name lijk by het Belgische merk Flan- dria, waarvoor hü nu rydt, minder aan belasting te betalen dan even. tueel hier in ons land. En dat telt mee Als Post naar de ploeg van Pelle naars overgaat dan zal hy Pieterse en v. d. Vleuten meenemen. Staatssecretaris zeer verheugd Drs. L. J. M. van de Laar. staatssecretaris van Onder wijs. Kunsten en Weten schappen. heeft de Konink lijke Nederlandse Wielren- unie naar aanleiding van de successen bij de wereldkam pioenschappen. de volgende brief gezonden: ..Met respect heb ik de successen van de Neder landse wielrenners bij de wereldkampioenschappen 1964 vernomen. Dat van de tien te behalen titels, drie aan Nederland zijn toege vallen. is een feit dat niet al leen de betrokkenen en uw organisatie maar geheel Ne derland met trots mag ver vullen. Ik moge u daarom mijn hartelijke gelukwensen aan bieden en u tevens verzoe ken deze te doen toekomen aan de helden van de dag": Jan Janssen. Tiemen Groen en Jaap Oudkerk. Tenslotte spreek ik de hoop uit dat de Olympische Spelen Neder landse overwinningen op deze onderdelen te zien zul len geven Conflict opgelost? Het ziet er naar uit dat de con troverse in de KNVB tussen de semi- profsclub en de amateurs, binnen kort uit de wereld zal zijn. Het bonds- bestuur heeft namely k van zyn rechten gebruik gemaakt om de com petitie naar eigen goeddunken in te delen, al is er (succesvol) overleg tussen beide sectiebesturen geweest. De zaak is nu aan de districtsbe- sturen voorgelegd. De beslissing ligt by de bondsafgevaardigden die daar toe in algemene vergadering byeen moeten komen. De Britse motorcrosser Jeff Smith is in San Sebastian wereld kampioen motorcross 500 cc gewor den. Hy eindigde in de Grote Prijs van Spanje met zijn BSA als eerste en bleef daarmee zyn grote concur rent, de Zweed Rolf Tubblin, die in de afgelopen twee jaar het wereld kampioenschap veroverde, juist twee punten voor. 1 jonge, belegen, oude j Edammer of Goudse j TURKEN MORGEN TEGEN DWS Hoewel Oscar Hold, de Britse trai ner van Fenerbahce zich bij aan komst op Schiphol niet heeft uitge laten over de opstelling, waarmee het Turkse team tegen DWS zal uit komen, verneemt het A.N.P. uit Istanboel dat de ploeg er als volgt uit zal zien: Doel: Hazim Cantez. Achter: Ozean Koksoy en Ismail Kurt. Midden: Seref Has (captain), Os man Goktan en Ihsan Okcugil. Voor: Huyseyln Yazlci, Nedim Dogan, Ogun Altiparmak, Birol Pekel en Aydin Yelken. Fenerbahce werd gesticht in 1901 in de nadagen van het Ottomaanse rijk. In de eerste 6 jaar kon de ver eniging niet optreden als voetbal club, omdat deze sport door de sul tan was verboden. Trouwens ondanks 36 landskampioenschappen heeft Fenerbahce zich niet beperkt tot voetbal alleen. Het is een algemene sportvereniging, met vele bloeiende afdelingen. Enkele clubleden hebben Aan de van woensdag tot en met vrydag te houden dertiende ronde „Rond het IJsselmeer", welke drie etappes telt de eerste van Bever wijk naar Arnhem, de tweede van Arnhem naar Sneek en de derde van Sneek, via de afsluitdyk, naar Bever wijk zullen ook de voor de Olym pische Spelen in Tokio aangewezen wegrenners deelnemen. Dit zyn Henk Comelisse, Harry Steevens, Evert Dolman, Bart Zoet, Gerben Karstens en Jan Pieterse, alsmede Cor Schuuring, die weliswaar is gekozen voor de ploegachtervolging op de baan, maar die eventueel kan worden ingezet op de 100 km ploe- gentydrit op de weg. Ook Tiemen Groen, de nieuwe wereldkampioen in de achtervolging by de amateurs, zal meerijden. De coaches zyn van me ning, dat „verandering van omge ving" voor Groen, die de laatste tyd steeds op de baan heeft gereden, geen kwaad kan. De Olympische ren ners zullen over verschillende ploegen worden verdeeld, maar de coach van de wielerploeg voor Tokio, Joop Mid- delink, die met de ronde meegaat, houdt de supervisie over hen. Andere deelnemers aan deze door de Amsterdamse sportclub „De Ger maan" te organiseren ronde zyn Piet Deenen, Frans Ouwerkerk, Coen Vis ser, Jac. Schouten (winnaar 1963), André van Middelkoop, Henk Peters, een Friese ploeg met o.a. Henk Hoek stra en Anne Koster, Sjaak Koever mans, Jan Fransen en Adri Drop, de winnaar van 1962. Kopenhagen Drie Nederlandse amateurs zyn op de ereplaatsen geëindigd in de 25ste Kopenhaagse „SorgenfriIoeb"-wieler- wedstrijd. Halverwege de koers ontstond er een kopgroep van vier man, by wie zich onze landgenoten Karei Leyten, Freddy van Lachterop en Daan Holst bevonden, die als vluchtgenoot de Noor Per Digerud by zich hadden. Dit kwartet kreeg ten slotte een voorsprong van 36 seconden op het peloton. In de eindsprint toonde de Brabander Leyten zich de snelste, voor de Amsterdammer Van Lachte rop, Digerud en Van Lachterops stadgenoot Holst. De spurt van het peloton werd gewonnen door de Zweed Sture Pettersson. zich zelfs voor de Olympische Spelen weten te kwalificeren. Internationaal is Fenerbahce het meest bekend door het voetbalteam, dat sinds 1952 be staat uit prof-spelers. De laatste 4 jaar vertegenwoordigde de club Tur kije tweemaal in het toernooi om de Europese beker voor landskam pioenen, en eenmaal in het toernooi voor de bekerkampioenen. Tijdens het seizoen 1963/64 werden achtereenvolgens de bekerhouders van Roemenië en Ierland uitgescha keld. In de derde ronde verloor de Turkse club na drie wedstryden van de Hongaarse club M.T.K. By de laatste interland Turkye- Nederland, op 26 april 1959 in Istan boel, die in een doelpuntloos geiyk spel eindigde, waren 6 van de spe lers afkomstig van Fenerbahce. De club wordt sinds kort getraind door de Brit Oscar Hold. CAWLEY: 49.1 OP, 490 m horden De 24-jarige student Rex Cawley heeft op de tweede dag van de se lectiewedstrijden voor de Amerikaan se Olympische atletiekploeg het we reldrecord op de 400 meter horden verbeterd en gebracht op 49.1 sec. Het oude record van 49.2 sec. stond sinds 6 augustus 1958 op naam van zyn landgenoot Genn Davis, die dit record vestigde in Boedapest. Het werd sindsdien slechts eenmaal geëvenaard, namelyk in Belgrado by de Europese kampioenschappen in september 1962 door de Italiaan Sal- vatore Morale. Alle favorieten hebben zich op de tweede dag gekwalificeerd voor de Olympische Spelen. De enige verras sing was de nederlaag van de we reldrecordhouder Henry Carr, op de 200 meter. Hy reikte nu niet ver der dan de vierde plaats Winnaar werd Paul Drayton in 20.4 voor Ri chard Stebbins (20.5) en Bob Hayes (20.7). De tyd van Carr was 20.8. Ondanks zyn matige prestatie werd Carr toch opgenomen in het Olym pische drietal voor de 200 meter. Zyn verkiezing ging ten koste van Hayes, die zich nu volledig kan concentre ren op de 100 meter. Vermeldenswaard is ongetwyfeld ook de nederlaag van de wereldre cordhouder discuswerpen, Al Oerter, wiens worp van 58.92 meter slechts goed was voor een tweede plaats. Hy werd overtroffen door Jay Silvester, die een afstand van 60.54 meter be reikte.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9