't is weer tijd voor Onvoldoende actie tegen „beunhazen" NOG VEEL AUTOWRAKKEN OP NEDERLANDSE WEGEN VRIJDAG WEER AUTO'S OVER WILHELMINABRUG planck-medaille voor leids oud-hoogleraar uhlenbeck 166 nieuwe catena-leden zittend is moeilijker LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 15 SEPTEMBER 19«1 Vergadering r.-k. kapperspatroons: Op de vergadering in het Ge reformeerd Jeugdhuis aan de Breestraat, waarmee de Neder landse Katholieke Kapperspa troonsbond afdeling Leiden en omstreken gisteravond het nieu we seizoen opende, is gister avond levendig gediscussiëerd over vele onderwerpen, die de kappers na aan het hart liggen. Ongeveer 25 kappers en kap sters namen aan de discussie deel. Op deze gespreksavond, die onder de bekwame leiding stond van de algemeen secretaris van de Neder landse Katholieke Kapperspa troonsbond, de heer Th. Bosch uit "s-Hertogenbosch, werd onder meer uit de doeken gedaan hoe het zg. kappersreglement ingrypt in over tredingen van de tarieven. Deze ta rieven vormden trouwens een be langrijk onderdeel van de discussie. De heer Bosch verwacht niet, dat, als de NKKB haar tariefbepalingen zal laten vallen iets, waarop door verschillende vragenstellers werd aangedrongen, omdat zij het nut van dezo (lage) tariefbeperking niet in zagen de huidige tarieven veel zullen veranderen. Station Een zaak, waarover de meningen nogal verdeeld waren was die van de stationskapper in Leiden, die geopend is als de andere kappers gesloten zijn. Volgens de heer Bosch konden hier tegen geen maatregelen worden ge troffen. In de eerste plaats omdat de zaak van deze kapper nauw- verbonden is aan het (semi) over heidsbedrijf N.S. en ten tweede om dat een vonnis van de Rotterdamse rechtbank in een dergelijke zaak elk optreden tegen stationkappers onmogelijk maakt. R. DUURSMA 40 JAAR BIJ ONDERWIJS Op maandag 28 september is de heer R. Duursma 40 jaar in dienst het onderwijs, waarvan de laat ste 16 jaren als directeur van de Lagere Land- en Tuinbouwschool al hier. Voor het vele dat de heer Duurs- a voor het onderwijs en vooral in de Leidse periode voor de school en land- en tuinbouw in 't algemeen heeft gedaan, zal hij die dag in een speciaal daartoe belegde bijeenkomst werden gehuldigd. Na afloop is van 11 tot 1 uur een receptie. Beunhazen Ook blijkt het onmogelijk te zijn om afdoende en onmiddellijk op te treden tegen de onrechtmatige ge vestigde kappersbedrijven. Van deze „beunhazen" zijn er op het ogenblik ruim 600 in Nederland, aldus de heer E. M. Langezaal voorzitter van de afdeling Leiden. „We kunnen wel een proefproces uitlokken" zei de heer Bosch „maar dat heeft alleen maar succes als we duidelijk kunnen aan tonen, dat andere kappers schade lijden van de „beunhaas". En dat is juist in het kappersbedrtjf zo bij zonder moeilijk. Op de vraag of ook in het kappersbedrijf een toeneming van de concentratie van verschillen- Open Deur-werk opent zondag seizoen „In dienst van de ander". Onder deze titel opent Bijzonder Kerkewerk (Open Deurwerk) van de Leidse her vormde gemeente as. zondagmorgen in de Stadsgehoorzaal het nieuwe seizoen. Het is deze keer weer een dagpro gramma tot 's middaga vier uur. In de pauze wordt aan de bezoekers een eenvoudige broodmaaltijd aangebo den. Wie niet op eigen gelegenheid naar de Stadsgehoorzaal kan komen melde zich op Hoge Rijndijk 14A. Leden van. de Rode Kruis Colonne zullen desgewenst bij in- en uitstap pen hulp verlenen. Advertentie Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker. V. d. WATER, Haarlstr. 207 heeft het. De beste merken Junghans - Kienzle - Mauthe. Jubileum bij LDM Vrijdag 18 september hoopt de ad ministratief ambtenares mej. J. C. Waldköbter, het feit te herdenken dat zy 25 jaar geleden bij de N.V. Leid- sche Duinwater Maatschappij in dienst trad. RUIM f 500 UIT MUNTMETER De politie heeft een 23-jarige tim merman uit Leiden aangehouden, verdacht van diefstal van ruim f 500 uit een muntmeter van de SLF. De meter was geplaatst in een perceel aan de Beestenmarkt en diende t.b.v. de lichtvoorziening van een snackbar an horeca-bedrijf. HENGELSPORT „DVS" De derde wedstrijd in de Vliet leverde een goede vangst op. In totaal 382 maatvissen en 24.508 gr. De uitslag luidt: 1. W. van Ber- kel 46 st-3035 gr. (grootste blei), 2. J. van Loon sr. 40-2853, 3. P. Zand bergen 30-2630 (grootste voorn), 4. W. v. Loon, 5. L. Schuchard, 6. J. van Loon jr, 7. W, v. d. Linden, 8. L. Devilee, 10 W. Koreman. „De Amateurs" In de Vliet werd een wedstrijd (om lengte) ge houden tussen De Amateurs en de firma Koningsveld. „De Amateurs" won met 668 cm tegen 576 cm. De persoonlijke uitslag luidt: 1. Mazurel (K), 2. De Leeuw (A), 3. G. Am sterdam (A), 4. S. Gommans (A) 5. Doderes (K), 6. V. d. Hoeven (A), te vens grootste vis. de bedrijven tot één bedrijf te ver wachten viel in de toekomst, ant woordde de heer Bosch, dat het hier- e niet zo'n vaart zou lopen door de persoonlijke inslag van het be drijf. Wel viel een teruggang te con stateren in het aantal eenmansza ken in Leiden en omgeving. Ook de examenaanvragen voor het kappers- bedrijf vertonen althans wat de heren betreft een sterke terug gang. Na deze discussie werden de agen dapunten afgehandeld. De heer Lan gezaal onderstreepte nog eens het belang van de vaktechnische werk groepen, die de afdeling Leiden van de Kapperspatroonsbond voor haar leden organiseert. „Voor het bijhou den en het vernieuwen van Uw vak kennis zijn deze werkgroepen onmis baar", aldus de heer Langezaal. Ook heeft de afdeling Leiden het plan ;en steden-uitwisseling op dit ge bied te organiseren. Advertentie Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schllperoort via Radio Veronlca-M.11.15,10.10.30. dl. 19.00, do. 18.45 u. Voor de Leidse kantonrechter De categorie van „rjjp-voor-de- sloop" autobezitters, die ook in het kanton Leiden met hun totaal gemis verantwoordelijkheidsgevoel nog dagelijks de wegen onveilig maakt, werd ditmaal wel zeer opvallend vertegenwoordigd door een 22-jarige winkelbediende uit Leiden. Hij had in de avond van 20 april de aandacht de politie getrokken. Een des kundig onderzoek bracht zoveel ge breken aan zijn voertuig aan het licht, dat er zonder overdrijving van „een wrak-op-wielen" kon worden gesproken. Bovendien bezat de winkelbediende geen enkele rijbevoegdheid en was hij niet verzekerd. Ter zitting gaf de kantonrechter, mi. W. de Koning, slechts een bloemlezing van de lange reeks gebreken, die het vehikel toonde. Voldoende echter om uit te laten komen, welk een gevaar de winkelbediende op de weg had bete kend. daar met auto en al over de kop. „Dank zij zijn veiligheidsgordel bleef de bestuurder op z'n plaats anders waren de gevolgen voer hem waar schijnlijk fataal geweest" las de kantonrechter ondier meer in het proces-verbaal. De officier eiste voor de nalatig heid f. 90 boete subs. 18 dagen en hij waarschuwde verdachte voor een eventuele herhaling. „Als die automobilist niet zo hard had gereden zou hjj die kist gemak kelijk hebben kunnen ontwijken TIEN JAAR „DE BURCHT" Ter gelegenheid van het tweede lustrum van het Eerste Leidse Jeugd orkest en Drumband „De Burcht" wordt zaterdagmiddag van 4.30 tot 5 ur in het Sint-Antoniusclubhuis een receptie gehouden. Donderdag 24 september geeft „De Burcht" in de i lustrumconcert. zonder in de berm terecht te komen" zei verdachte nog. „U ziet blijkbaar niet in aan welk een gevaar die automobilist door uw toedoen is ontsnapt" wees de kan tonrechter hem terecht. In verband hiermede, vond hij de eis nog wat te mild en vonniste de tuinder met f. 100 boete subs. 20 dagen. Gevaar De officier, mr. N. J. Out, legde in zijn requisitoir de nadruk op het steeds meer voorkomende verschijn sel, dat automobilisten in spé alvast een tweede-hands karretje aan- sohaffen dat maar al te vaak in een dermate wrakke toestand verkeert, dat het een gevaar op de weg vormt. Behalve een boete van f. 60 subs. 12 dagen voor het rijden zonder rijbe wijs, eiste hij in totaal f. 110 subs. 22 dagen voor de „gebrekenlijst" en de vernietiging van Rijkswege van het in beslag genomen vehikel. Tegen de inbeslagname protesteerde verdachte. De kantonrechter was echter niet bereid het beslag op te heffen en legde de geëiste vernietiging van het voertuig in zijn vonnis vast. Hij had wel begrip voor verdachtes extra strop en kwam hem daarom in zo- 6 tegemoet, dat hij vonniste met twee geldboetes van elk f. 50 subs. 10 dagen. „Kan ik dan alleen de motor niet terugkrijgen?", probeerde verdachte nog. Hij kreeg nul op het request. De tweede vertegenwoordiger van bovenvermelde categorie stond kort daarna in de verdachtenbank. Een 21-jarige monteur uit Leiden werd op 22 april met zijn „wraik-op-wie- len" op het Stationsplein gesnapt. Ook hier gaf de kantonrechter slechts een résumé van de gebreken, die het tweede-hands-koopje van de monteur vertoonde. De officier eiste de vernietiging van het in beslaggenomen tuig" alsmede een geldboete f. 120 subs. 24 dagen. Nadat de monteur evenals zijn voorganger tevergeefs de teruggave van zijn „karretje" had bepleit, werd het vonnis f. 50 boete subs. 10 dagen en vernietiging van Rijkswege. Over de kop Wrak „Door het schokken van mijn vrachtauto is het touw waarschijn lijk wat losgeraakt, waardoor die kisten enigszins zijn gaan schuiven" zo verklaarde een 20-jarige tuinder uit Noordwyk zijn overtreding. Deze bestand hieruit, dat een van de kisten midden op de rijbaan van de Prov. weg no. 1 bij Noordwijk was gevallen en wel op het moment, dat een met vrij hoge snelheid achterop komende auto te dicht was genaderd om nog tijdig tot stilstand te kunnen warden gebracht. De bestuurder week daarom naar links uit schoot daarbij in de middenberm en sloeg In de bouw van de nieuwe Wilhelmina-brug is een mijlpaal be reikt. Vanmorgen omstreeks tien uur werd een van beide hamei stijlengeplaatst. In de loop van de dag hoopt men ook de andere stijl op zijn plaats te zetten. De beide gevaarten 11 ton zwaar ruim 10 meter lang werden per schip aangevoerd uit Kinderdijk, waar het stalen gedeelte van de Wilhelminabrug vervaardigd werd. Half oktober hoopt men de zg. „val" dat is de klap van de brug te plaatsen. Het autoverkeer zal met ingang van 18 september weer van de brug gebruik kunnen maken, zij het met enige beperkingen. De maximum snelheid op de brug bedraagt voorlopig 6 km per uur. Voorzichtigheid is dus geboden, (Foto L.D./Holvast) De Max-Planckmedaille, een van de hoogste onderscheidingen van de Westduitse wetenschap, zal aan de Nederlandse natuurkundige prof. dr. G. Uhlenbeck worden toegekend, die in 1955 gasthoogleraar in Leiden is geweest voor de Lorentz-Ieerstoel. Prof. Uhlenbeck ,die thans in de Ver. Staten woont, zal de medaille in ontvangst nemen op een congres in Düsseldorf dat van 5 tot 10 oktober wordt gehouden en waaraan ongeveer 2000 Duitse en buitenlandse natuur kundigen zullen deelnemen. Bij de Leidse studentenvereniging Catena hebben zich dit jaar 166 kandidaat-leden gemeld, die deel nemen aan de kennismakingstijdDe vereniging begint binnenkort een experiment met ontwikkeling naar een gemengde vereniging voor man nelijke en vrouwelijke studenten. NIEUWE DIA-OOGST De Leidse Amateur-Fotografen- vereniging opende gisteravond in de bovenzaal van restaurant „De Doe len" haar nieuwe en tevens 42-ste winterseizoen met een zeer goed be zochte bijeenkomst. Traditiege trouw stond ook deze openingsbij eenkomst weer grotendeels in het te ken van het projecteren van selec ties uit de „nieuwe dia-oogst", welke de kleuren-amateurs in de afgelopen zomermaanden hadden vergaard. In zijn welkomstwoord sprak de voorzitter, de heer J. Versteeg, zijn vreugde uit over de grote opkomst. Spreker stelde naast de onderlinge competities enkele interessante en leerzame avonden in het vooruitzicht en wees in dit kader reeds op de lezing welke prof. ir. Schermerhom over het onderwerp „Experimentele fotografie" zal houden. De voorzitter spoorde de nieuwe leden aan om aan de kpmende com petities deel te nemen vooral, omdat zy van de jury-beoordelingen zeer veel kennis kunnen opsteken. Nadat enkele huishoudelijke punten waren afgehandeld, volgde de projectie van de „nieuwe oogst", waarnaar ook nu zowel de inzenders als de kij kers zonder-meer met grote belangstelling hadden uitgezien. Hoewel de inzen ders in verband met de komende kleuren-competitie (vermoedelijk) „hun troeven" achter de hand heb ben gehouden, schoven er weer vele series fraaie kleurendia's door de LAFV-projector, die zowel in eigen land als in meerdere Europese lan den waren „geschoten". De voorzitter projecteerde deze avond nog een fraaie serie macro-foto's en toonde vice-voorzitter Van der Ber de prachtige resultaten, die hij bereikte op meer experimenteel gebied o.m. met polariserend licht en dubbele belichting. Auto rijdt op auto's in Zonder aanwijsbare oorzaak is gis teravond omstreeks halftwaalf in de Van 't Hoffstraat een 34-jarige on derhoudsmonteur uit Leiden met zijn auto tegen een stilstaande auto gere den, waarvan de bestuurder nog in de wagen zat. Deze auto ramde op zijn beurt een langs het trottoir gepar keerd staande auto. Alle bij deze bot sing betrokken auto's werden vrij ernstig beschadigd. De EHD heeft de monteur, die tengevolge van deze manoeuvre een hersenschudding en verwondingen aan zijn gelaat opliep, over gebracht naar het Acad. Zieken huis. De bestuurder van de stilstaan de auto werd niet gewond. Professor Uhlenbeck werd 6 decem ber 1900 te Batavia geboren. Van 1913 tot 1918 volgde hij een hbs in Den Haag. En van 1918 tot 1921 en vervol gens van 1924 tot 1927 studeerde hij wis- en natuurkunde te Leiden waar hij in 1927 promoveerde. Van 1921 tot 1924 had hij aan de universiteit van Rome gestudeerd. In 1920 en 1921 was dr. Uhlenbeck leraar aan het gymnasium in Leiden en van 1924 tot 1927 was hij-als assistent in de theo retische natuurkunde aan de Leidse Universiteit verbonden. Van 1927 tot 1935 was dr. Uhlenbeck assistent hoogleraar aan de Universiteit van Michigan, aan welke universiteit hij later, na o.a. te Utrecht (van 1935 tot 1939) te hebben gedoceerd, als hoog leraar terugkeerde. Nadien was hij als gezegd in 1955 gasthoogleraar te Leiden. Zittend volleybal valt niet mee. Verre van dat zelfs. Dit heeft ook international Jacques de Vink onder vonden. De Leidenaar kwam gister avond als gastspeler van hoofdklasser De Kangoeroes binnen de lijnen te gen de invaliden sportclub „De Sleu tels". Het team van Lex Karamoy had het bijzonder moeilijk. Wat techniek betrof spanden zij natuurlijk de kroon, maar het zittend verplaatsen ging moeilijk. Heel moeilijk. De Leid se hoofdklassers wisten geen raad en verloren Met 3-1 (15-7, 14-16, 15-6 en 15-10) was de winst voor De Sleutels. Het was overigens niet de eerste wedstrijd in de jaarlijkse nederlagen- serie, waarvoor de afdeling Leiden van de NeVoBo een wisselbeker be schikbaar heeft gesteld. De derde klasser DOG was de eerste, die met het lastige zit-volleybal kennis maakte. DOG paste zich echter snel aan en wist een gelijkspel (2-2) uit de strijd te slepen. Ook VVS (beker houder) kwam vorige week tot dit resultaat. Jaarvergadering LFC In de Jaarvergadering, die de Leidee voetbalvereniging LFC on langs hield, heeft haar voorzitter, de heer F. van Waveren, gewezen op de bijzonder goede samenwerking, die er in het afgelopen seizoen heeft plaats gehad tussen het bestuur en de verschillende commissies. Ook in de samenwerking met an dere verenigingen constateerde hij een verbetering. „Meer en meer", zo zei de heer Van Waveren, „zullen wjj als besturen van verenigingen be grip voor eikaars standpunt moeten opbrengen". Uit de jaarverslagen van de heren A. Missaar (secretaris) en J. Selier (penningmeester) bleek, dat LFC vooral in financieel opzicht een zeer gezonde vereniging kan worden ge noemd. De verslagen van de elftal-, jeugd-, kas-, ballotage-, toto-, bouw en technische commissie gingen vlot onder de hamer door. De heren A. Missaar, H. F. Duffels (2de seer.) en H. Holswilder werden in hun functie herbenoemd. Aan de elftalcommissie werden toegevoegd de heren Zandvliet sr., Zweistra, v. d. Heijden en Blom. Uit de vergadering werd voorts een jubileumcommissie benoemd die de viering van het 60-jarig bestaan van de Kanaries (op 28 aug. 1967) zal voorbereiden. Tenslotte overhan digde de heer Duffels namens de totocommissie een financiële bijdrage aan de bouwcommissie voor de ver wezenlijking van de overdekte tribune. Geen voorrai verleend Bij het niet verlenen van vooJ aan een bus van de N.Z.H., 1 hedenochtend omstreeks half 1 op de wegkruising BoommarktJ telbrug-Kort Rapenburg, de bes] der van een vrachtauto, kom vanaf de Boommarkt, een era aanrijding veroorzaakt. Zowel aê] die in de richting Bostelbrug j als de vrachtauto werden aaj voorzijde zwaar beschadigd. Ta volge van deze aanrijding, w4 ook een verkeerslicht werd venj liep een inzittende van de bu( 27-jarige mej. A. van der Sta- Valkenburg, een lichte hersensc) ding op. j Studiereis van! dr. Gans naar \f Dr. L. Gans, wiens plan om V als koopwaar onder de mensdi brengen niet zonder succes is g|f ven. en die o.m. streeft naa^ stichting van een Internat!*! Kunstcentrum in Amsterdam, P van de Amerikaanse regeringj uitnodiging ontvangen om in hefli der van het Foreingh leader pi gramm een bezoek aan de \k brengen. Begin volgend jaar zal dr. deze studiereis maken. Hij zalj op de hoogte stellen van de i heden die in Amerika best eigentijdse beeldende kunst tot ticulier bezit te maken. Bo- zal hij nagaan in hoeverre kaanse instellingen aan de zenlij king van zijn internal kunsthuis-plan kunnen Schade 20 miljof' bij brand in Uï De kledingconfectiefabriek i firma Berghaus in Ulft is avond met de gehele inventari brand verloren gegaan, h brand, die omstreeks negen i brak is ontstaan, is nag niet l Naar schatting bedraagt de sl 15 d 20 miljoen gulden. Niet f de gebouwen gingen verion alle machines en een enormsI raad wintermantels werd een\ der vlammen. Men heeft aanvankelijk (de tj weer van de gemeente Gendi waartoe Ulft behoort, werd om negen uur gealarmeerd) getrw) brand met het plaatselijke klei terleel te bestrijden. Enkele 1 brandweren namen aan de blU deel en ook de brandweer vamT*' borg. Pas na vijf kwartier, omlï£ over tien dus, toen de fabriekje als verloren kon worden bescttë^ besloot men assistentie te vragtf q Doetinchem, dat over groot ma» beschikt. J*00 Men was om half twaalf nogjj^ met de blussing. P- Niemand vroeg generaal pard<j§ Niemand heeft^"' tot 1 september bij het van Justitie gemeld om in king te komen voor generaal I De minister van Justitie had gelijkheid geboden van bo, vluchtelingen, die clandestien j land verbleven, mits zij voor ni Nederland waren binnengeil hun verblijf te legaliseren. Tocw ben dertig Chinezen, onder gezin van zeven personen donesië, verzoeken tot aanve»- van verblijf ingezonden. Hun! vragen worden onderzocht

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 4