TROONREDE GAF OPSOMMING VAN VEEL „OUD" EN „NIEUW" NIEUWS DRUM kunst kAleiöoscoQp HALF ZWAAR-HEEL LEKKER! nge acteurs geven ietporkeur aan ons land pgericht 1 maart 1860 Dinsdag 15 september 1964 Tweede blad no. 31363 Kamt T6'°SO Mté), ottoml >rk«ct -• Met het uitspreken van de volgende Troonrede heeft H. M. de Koningin heden middag in de Ridderzaal te Den Haag de de gewone zitting van de Staten-Generaal 19641965 officieel geopend. „Leden der Staten-Generaal, In mei 1965 zal het twintig jaar geleden zijn, dat Nederland werd bevrijd. Veel van hetgeen gedurende vijf zware oorlogsjaren was vernield of beschadigd, is in deze pe riode hersteld. Dank zij gezamenlijke inspan ning en groeiende welvaart werden belang rijke vernieuwingen tot stand gebracht. Het geestelijke en culturele leven kregen weer ruime kansen tot ontplooiing. Zij die de jaren voor de tweede wereld oorlog hebben gekend, zullen soms terug denken aan die moeilijke tijd, toen maar weinig mogelijk was van ivat nu werke lijkheid is geworden. Grootse ■plannen zijn in alle sectoren van het maatschap pelijk leven Verwezenlijkt of nog in uit voering. De plaats van ons Rijk temidden van de volkeren en de verhoudingen binnen het Koninkrijk verschillen in belangrijke mate van die van voor de oorlog. Bijna tien Jaar geleden werd in het Koninkrijk een nieuwe rechtsorde gevestigd. De beginselen die daaraan ten grondslag liggen, hebben hun waarde bewezen. Met België en Luxemburg kwam een nauwe samenwerking tot stand. Opgenomen in het Atlantisch Bondgenootschap zien wij uit naar de niet slechts economische-een- wording van Europa, een eenwording vol gens democratische beginselen van een Europa, dat meer omvat dan de zes landen die thans reeds verenigd zijn in de Euro pese Gemeenschappen. Internationale samenwerking Het Atlantisch verdedigingsstelsel blijft voor het behoud van onze vrijheid en de wereldvrede onmisbaar. Het is noodzakelijk, dat tussen dê Atlantische samenwerking en de Europese integratie een nauw verband wordt bewaard. De regering zal zich ook in het komende Jaar inspannen voor de voltooiing en de uitbreiding van de gemeenschappelijke markt en voor de versterking van de structuur van de Europese gemeenschappen. Vergroting der bevoegdheden van het Europees Parle ment acht zij noodzakelijk. Op verscheidene terreinen wordt in de Europese economische gemeenschap voort gang gemaakt met de ontwikkeling van een gecoördineerd of gemeenschappelijk beleid, ondanks tegenstellingen tussen de deelne mende landen. De voorbereiding van het gemeenschap pelijk vervoerbeleid stuit op moeilijkheden. Tot dusver heeft het Nederlandse stand punt nog onvoldoende instemming gevon den. De regering zal waken voor de belangen die hier niet slechts voor Nederland maar de gemeenschap als geheel op het de internationale handel. Grote waarde hecht zij aan het welslagen van de onder handelingen over een algemene verminde ring van invoerrechten en andere handels belemmeringen. In deze zogenaamde „Ken- nedy-ronde" zal zij ijveren voor een positief optreden van de Europese gemeenschap. Onttvikkelings-kansen Het is verheugend, dat in het internatio nale overleg de problemen van de ontwik kelingslanden steeds meer aandacht krijgen. De wereldhandelsconferentie heeft uitdruk king gegeven aan het groeiende inzicht, dat er een directe relatie bestaat tussen ont wikkeling en handel; een inzicht dat ook aan het Nederlandse ontwikkelingsbeleid ten goede zal komen. Aan het bilaterale element in de hulpverlening zal enige uit breiding worden gegeven; activiteiten van het bedrijfsleven in bepaalde ontwikkelings landen kunnen daardoor worden gestimu leerd. Onverminderd blijft het beleid gericht op vergroting van de ontwikkelingshulp en een meer doelmatige aanwending van de hiervoor beschikbare middelen. Het verheugt de regering, dat een be tere verstandhouding met Indonesië tot stand kwam. Een geleidelijke uitbreiding der culturele en economische samenwer king alsmede van de technische hulpver lening ligt in het verschiet. Naar ontspanning op arbeidsmarkt Het sociaal-economische beleid der rege ring is thans bovenal gericht op het berei ken van ontspanning op de arbeidsmarkt, het herstel van het evenwicht op de beta lingsbalans en het voorkomen van nieuwe kostenstijgingen. De vraag naar arbeids krachten overtreft reeds gedurende enige jaren in belangrijke mate het aanbod, een verschijnsel dat zich in de Europese Econo mische Gemeenschap vrij algemeen voor doet. Mede als gevolg van de omvangrijke loonsverhogingen aan het begin van dit jaar namen de bestedingen krachtig toe. Dit heeft geleid tot een groot tekort op de betalings balans en tot een opwaartse druk op de prijzen. Indien deze inflatoire ontwikkelin gen voortduren, gaan zij ernstig gevaar op leveren voor het groeitempo van onze eco nomie op langere termijn. Om de genoemde doelstellingen te verwe zenlijken zal het naar het oordeel van de re gering noodzakelijk zijn, dat de stijging van de nationale bestedingen in belangrijke mate achterblijft by die van de produktie. Naast de verdere doorwerking van de be perkende maatregelen die de regering reeds heeft genomen, draagt ook de toenemende schaarste aan middelen op de geld- en ka pitaalmarkt tót deze aanpassing bij. De in vloed hiervan op de investeringen wordt thans merkbaar. Loonstijging binnen reden is de Rijksbegroting voor 1965 zoda nig opgesteld, dat van de Rijksfinanciën een remmende werking op de conjunctuur uit gaat. De uitgaven van de lagere overheid mogen eveneens maar in beperkte mate toe nemen. Ook voor het particulier verbruik is matiging geboden. Met het oog hierop en om nieuwe kosten verhogingen zoveel mogelijk te voorkomen, zal een loonstijging in het komende jaar binnen nauwe grenzen moeten blijven. Voortzetting van het prijsbeleid is mede daarom noodzakelijk. De Regering zal het toejuichen, wanneer door toepassing van be staande vormen van winstdeling niet leidend tot bestedingsverruiming doch ge richt op bezitsvorming de welvaart der werknemers bevorderd kan worden. In deze opzet past de voorioaarde die gesteld is ten aanzien van het tijdstip van de invoering van de voorgenomen belastingverlaging. In deze opzet past eveneens de wijze van financiering van de optrekking tot een sociaal minimum van de uitkeringen krachtens de alge mene ouderdomswet en de algemene we duwen- en wezenwet. Sociaal beleid Aan de voorbereiding van verdere wette lijke maatregelen die samenhangen met de invoering van de arbeidsongeschiktheidsver zekering wordt met kracht gearbeid. De re gering blijft streven naar de totstandkoming van een volksverzekering voor zware ge neeskundige risico's, die vooral door haar bredere financiële grondslag aan de ge zondheidszorg een nieuw perspectief zal kunnen geven. Een nota over het beleid inzake de volks gezondheid is In voorbereiding. De regering zal aan de Sociaal-Econo mische Raad advies vragen omtrent het vraagstuk der verdeling van de vermogens- aanwas in de onderneming. Eveneens zal zij aan de raad nader advies vragen omtrent een aantal beleidsvragen op het terrein van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en ondernemingsraden. Ter versterking van de positie van het midden- en kleinbedrijf zal het beleid mede gaan omvatten de subsidiëring der indivi duele voorlichting. In de landbouw voltrekken zich ingrij pende structurele wijzigingen, die een grote inspanning van het agrarisch be drijfsleven vergen. De Regering zal deze ontwikkeling met een veelomvattend structuurbeleid blijven ondersteunen. De regering heeft maatregelen in over weging ter versterking van de concur rentiekracht van de visserij. Tegen 100.000 woningen De bouwnijverheid vertoont een verheu gende expansie. De Regering blijft, binnen de eisen door de sociaal-economische om standigheden gesteld, streven naar een ver dere opvoering van de produktie, in het bij zonder die van woningen, bij het thans be reikte produktiepeil moet het mogelijk wor den geacht, dot in 1964 meer dan 95.000 woningen gereed komen. Voor 1965 zal het beleid gericht zijn op het in uitvoering ne men van 95.000 tot 100.000 woningen, afge zien van de zogenaamde vrijetljdsbouw. Ra tionalisatie en industrialisatie van de wo ningbouw, alsmede continuïteit in de pro duktie, zullen worden bevorderd. Wegenfonds Zowel om economische redenen als uit een oogpunt van verkeersveilighied is het nodig de vernieuwing en uitbreiding van het Rijkswegennet te versnellen. Voor de periode van 1965 tot en met 1970 heeft de regering hiervoor een programma op gesteld. Financiering zal voor het groot ste gedeelte plaats vinden uit de alge mene middelen. Om het gewenste tempo in de uitvoering te bereiken zullen door de weggebruikers extra gelden moeten worden opgebracht. Ter verzekering van de continuïteit zal voor de financiering een Rijkswegenfonds worden ingesteld. Een daartoe strekkend wetsontwerp zal eerdaags worden aangeboden. Voor het ruimtelijke ordeningsbeleid is de steeds verdergaande verstedelijking van ons land een centraal vraagstuk geworden. De Regering ziet het als haar taak tot nieuwe activiteiten te inspireren en medewerking te verlenen aan het zoeken van op de toe komst berekende oplossingen. Grondivets- herziening Bij de vernieuwing van het privaatrecht neemt het ondernemingsrecht een belang rijke plaats in. Na kennisneming van het in het najaar te verwachten rapport van de commissie, voor dit onderwerp ingesteld, zal de Regering haar standpunt bepalen. Wet telijke maatregelen worden voorbereid tot afschaffing van het preventieve overheids toezicht op verenigingen. De Regering acht een gedachtenwisseling in brede kring over een herziening van de grondwet van belang. Zij zal daarom de pu- blikatie van een proeve van een nieuwe Grondwet bevorderen. W etenschapsbeleid De belangrijke plaats van de weten schap in de maatschappij van heden en haar betekenis voor het toekomstig wel zijn van ons volk maken het gewenst het gebruik van de beperkte mogelijkheden beter te coördineren. De Regering wil daarom overgaan tot instelling van een raad voor het wetenschapsbeleid. Een wetsontwerp terzake zal U binnenkort bereiken. De eerste fase van de werkzaamheden voor de invoering van de Wet op het Voort gezet Onderwijs kon binnen het gestelde schema ten uitvoer worden gebracht. De Regering vertrouwt, dat in het komende jaar het overleg over de uitvoeringsmaatregelen tot een voorlopige afronding kan komen. TV-pacificatie Na de verschijning van het rapport der pacificatiecommissie over de bezetting van het tweede televisienet zal op korte termijn een ontwerp van een nieuwe omroepwet aan U worden voorgelegd. De Regering staat op het standpunt, dat voor de toelating tot het omroepbestel en ten behoeve van de ver scheidenheid der programma's de nieuwe technische mogelijkheden zoveel mogelijk dienen te worden benut. Zij streeft ernaar spoedig een oplossing be vinden voor het vraagstuk van de reclame in radio en televisie. Indien de gunstige proefresultaten worden bevestigd zal een aanvang worden gemaakt met de invoering van een landelijk centraal antennesysteem. Moge God U, leden van de Staten-Gene raal, in het komende parlementaire jaar de wijsheid en de kracht schenken om in vruchtbare samenwerking met de Regering die beslissingen te nemen, die ons Konink rijk tot zegen strekken. Ik verklaar thans gewone zitting de» Staten-Generaal voor geopend. Jtrbit vijze K jonge acteurs van de Haagsche Comedie, Kees GooienGuido de Jules Royaards, die van de Vereniging Vrienden van de Haag- 0 Comedie en het Anjerfonds studiebeurzen ontvingen, om deze zomer te gaan zien in resp. Berlijn, Wenen en New York, hebben het een \der verteld over hun ervaringen. ramni toegi ie vot (tik erfcei actie het om ijkhti SS io de Moor vertelde, dat We- weliswaar een wereldstad is, dat mensen er leven in een twintig jaar achter ons ligt. het theaterleven was dit z.i. te merken. Het bekende •Jheater vergelijkend met de "ihe Comedie vertelde de ac- ver de enorme organisatie, die de Weners staat. Het was opgevallen, dat het door een bepaling in de contracten acteurs en actrices onmoge- een serie voorstellingen te ge- ORTÖ111 6011 bepaald stuk. Zo werd Carlos" tweemaal 7 0* Stuart" zevenmaal opgevoerd, joeltijd in Wenen vond Guido te perfectionistisch en dat oor hem aanleiding de voor- gevan aan het meer onge- en Nederlandse toneeL «tad Berlijn en de muur ge- 6t theaterleven daar natuur- n bepaalde achtergrond" zei Coolen over zijn verblijf in terlij n. De communistische wida viel hem in de toneel- op, evenals het perfectlonis- repeteerde bijv. het Berliner ble" dat destijds opgericht loor Bertold Brecht en nu nog door diens vrouw wordt ge- 23 drie maanden op een stuk 't het in première ging. „Maar lift dan wel drie, vier of zelfs op het repertoire, waarop moderne toneelstukken voor staan". Royaards was het opgeval - 'oe „commercieel" toneel in is. „Gezelschappen bestaan 'a niet. Toneel is er een kei- waarbij iert, dat het publiek niet 30 |Wk maar naar de hoofdrol- 27 speler „Richard Burton in „Hamlet" komt kyken. „De producers rekenen er op, dat van een stuk 200 300 voorstellingen zullen worden gegeven om de zaak financieel rond te krijgen" zei Ro- De Stichting Werkgroep Neder lands Toneel in Amsterdam, die reeds enige jaren in de provincies werkt, gaat thans naast haar vierde avondcursus, een toneeldagcursus beginnen. Nadat men een jaar de cursus heeft gevolgd is er gelegenheid tot opname in de spelgroep. De docenten z\jn o.a. Anny Schuitema, Frank Polak van het Nationaal Ballet en Johan Hobo, directeur artistiek leider van de groep. Deze maand begint de werkgroep met de eenakter „De Muur" van de Nederlandse schrijver Theo Olthuis gevolgd door „Als een phoenix" van Christofer Pry, in de vertaling van Bert Voeten. Verder staat op het repertoire „The man" van Mei Di- nelli, „Wie is wie" van Cas Baas, en „De dag" van de onbekende jonge Amerikaanse schrijver Ed Herrick. „FIESTA GITANA" GAAT WEER OP TOURNEE Fiesta Gitana het feest der Spaan se zigeuners, gaat voor de achtste maal op tournee door ons land. Het is geen bestaand gezelschap, maar wordt ieder jaar opnieuw weer op nieuw uit deels andere artiesten samengesteld door de heer H. J. da Silva, die daarmee wil bereiken dat het zuivere improvisatie-element in de flamenco blijft. Het gezelschap, het „Cuadro fla menco", bestaat dit keer uit de gita risten José Motos en Luis Adame en de dansers, danseressen en zangeres sen Milagros, Curro Velez, Dolores Amaya, Antonie Cortes en Manoio Heredia. In Den Haag wordt opgetreden van 24 t/m 30 september. Mr H. G. t. d. Viesprijs De Vereniging van Letterkundigen stelt toneelschrijvers weer in de ge legenheid mee te dingen naar de mr. H. G. van der Viesprijs. Deze prijs be staat uit de rente van een door wijlen mr. H. G. van der Vies aan de Ver eniging van Letterkundigen gelega teerd bedrag van f 15.000. De rente dient te worden besteed „voor de be kroning van het naar het oordeel van het bestuur beste door een Nederlan der oorspronkelijk in het Nederlands geschreven toneelwerk". De toneelwerken, die niet vóór 1 januari 1965 mogen zijn opgevoerd of gepubliceerd, kunnen voor 15 april 1965 aan het secretariaat van de ver eniging worden ingezonden. HL Uitreiking van Jaarbeurstrofee De voorzitter van de Kon. Ned. Jaarbeurs, ir. W. van Os- selen, heeft gistermiddag in Utrecht de jaarbeurstrofee uit gereikt aan de heer Edmond Bellefroid voor enkele hardpor- seleinen siervazen die hij heeft ontworpen voor de porseleinfa briek Mosa in Maastricht „Gul- Jen vorm"-certificaten werden :oegekend aan 19 ontwerpen die waren ingezonden door Jaar- ieursdeelnemers uit de groep cunstnijverheid. Prof. K. N. Elno van het Rijks Ho ge Instituut voor toneel- en cultuur verbreiding in Brussel, die namens de jury de certificaten uitreikte, zeide dat de 70 inzendingen bij de jury enige teleurstelling teweeg hebben gebracht omdat ze niet zonder meer representatief waren voor het peil van de kunstnijverheid in ons land. Overigens heeft Nederland volgens hem geen reden tot gefrusteerdheid of minderwaardigheidsgevoelens ten aanzien van kunstambacht en kunst nijverheid. Het aanbod toont een weelderige verscheidenheid. Neder land heeft enkele kunstenaars, aldus prof. Elno, die aardewerk van univer sele allure ontwerpen. Juist in deze tyd van massaproduk- tie moet er vrijheid blijven voor het scheppend Individu en daarom Is de samenwerking tussen ontwerper en industrie zo belangrijk, aldus prof. Elno, die de met de Jaarbeurstrofee bekroonde Inzending kenschetste als een collectie verrukkelijke vazen, ge tuigend van bijzonder creatief be wustzijn. Oprichting „Ned. Volksopera" Mede in verband met het feit, dat binnenkort het opera-vraagstuk: in de Amsterdamse gemeenteraad be handeld zal worden, heeft het voor lopig bestuur van de in oprichting zijnde Stichting „De Nederlandse Volksopera" blijkens 'n zijnerzijds verstrekt communiqué B en W van Amsterdam op de hoogte gesteld van de plannen die worden ontwikkeld om een bijdrage te geven aan de op lossing van het vraagstuk der beoefe ning van de muziek-dramatische kunst in ons land. De Nederlandse Volksopera heeft ten doel: het opvoeren van opera's en operettes in Nederland en daarbuiten, doch in het bijzonder in Amsterdam. Voor de artistieke leiding staan voorlopig ter beschikking de heren Chris Scheffers en. Willem Rettich. Belangrijke Nederlandse solisten, di rigenten en regisseurs hebben hun medewerking toegezegd. Het Kunst- ma and Orkest is bereid zijn mede werking te verlenen, voor zover dit binnen de overige verplichtingen van het orkest mogelijk zal zyn, aldus het communiqué. Hedendaagse Duitse kunst in Boymans In het museum Boymans Van Beunlngen te Rotterdam zal van 25 september t/m. 1 november een expositie gehouden worden van he dendaagse Duitse kunst. Deze tentoonstelling, welke plaats vindt ln het kader van de Duitse week, omvat schilderijen, beeld houwwerk, tekeningen en grafiek. Zesendertig kunstenaars zullen ver tegenwoordigd zijn met ruim 200 werken. Het accent ligt op de gene ratie kunstenaars die geboren is tussen 1910 en 1930. Weer tekening van Veldhoen in beslag genomen De Amsterdamse zedenpolitie heeft gisteren weer een tekening van de Amsterdamse graficus Aad Veldhoen welke in een etalagé van een winkel aan de Prinsengracht hing en aan stotelijk voor de eerbaarheid werd ge acht, in beslag genomen. De politie had klachten over de tekening ontvangen, waarvan vorige week reeds een exemplaar in beslag was genomen. Dit exemplaar was, zo deelde de graficus mede, ter beoorde ling aan de offcier van Justitie voor gelegd. Merkwaardig noemde hij het dat nu pas de prent in beslag was ge nomen omdat deze reeds vanaf begin juli in de étalage hing. Volgens een Hoge prijzen op kunstveiling Gisteravond is by Mak van Waay aan het Rokin in Amsterdam een be gin gemaakt met de velling van een 851 stuks omvattende collectie aqua rellen, tekeningen, grafiek en boe ken. Ondanks het mooie warme weer was de zaal stampvol belangstellen den, hoofdzakelijk Nederlanders. Voor de boeken, die het eerst onder de hamer kwamen werden, naar het oordeel van deskundigen, zeer hoge prijzen gemaakt. Een handgekleurde atlas inhou dende 88 kaarten, waaronder veel Nederlandse, werd verkocht voor f 3600. Voor een pamfletje in karton nen band met perkamenten rug, een eerste officiële uitgave van een „Tractaet van vrede" in 1848 in Am sterdam gedrukt, werd f 500 betaald. De Leidse Universiteitsbibliotheek kwam met een bod van f 1300 in het bezit van een manuscript „betreffen de het leven van verschillende hei lige maagden". Een Engels handboek over Perzi sche kunst bracht f 1775 en een Duits kinderboekje uit 1800 met dierenaf- beeldingen f 260 grilden op. De geveilde stukken kwamen me rendeels bij de Nederlandse kunst handel terecht. inspecteur van de zedenpolitie was de graficus met deze prent „over de schreef" gegaan.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3