EIDSCH üfi DAGBLAD MILITAIRE SAIGON IS COUP IN MISLUKT Amerikaanse militair helpt vluchteling leider van opstand houdt zich schuil Onrust bij Stork Ambassade - secretaris in Moskou bewerkt met chemisch gif gericht 1 maart 1860 MAANDAG 14 SEPTEMBER 1964 No. 31364 pirecteur: E. A. E. van Dishoeck f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 „„«redacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 RUSSISCHE KUNSTMAAN De Russen hebben zondag de .Kos mos 45" gelanceerd. Het is een on bemande satelliet die de ruimte moet verkennen en deel uitmaakt van de reeds meer dan een jaar geleden ge- startte Kosmos-reeks. Overeenstemming Tito-Kadar President Tito van Joego-Slavië en premier Kadar van Hongarije heb ben tijdens hun overleg volledige overeenstemming bereikt over de be trekkingen tussen hun landen, in het bijzonder aangaande de ontwikke ling van htm economie en samen werking op vele terreinen, maar zij blijven nog wel van mening verschil len over de middelen om de geschil len tussen China en de Sowjet-Unie op te lossen. Dit is van doorgaans welingelichte zijde in Boedapest, waar Tito vrijdag voor een bezoek van zes dagen aankwam, vernomen. Kadar steunt het Russische-voor- stel voor een internationale commu nistische conferentie. Tito is van mening dat de internationale com munistische beweging niet door uit stoting van China en zijn aanhan gers mag worden verdeeld. Kadar en president Dobi zullen op een nog nader vast te stellen tijdstip een bezoek aan Joego-Slavië bren gen. Russische vierling Mevrouw Ljoedmila Androsowa, die werkzaam is bij een machinefabriek in Nowokramatorsk in het Donetz- bekken (Oekraïne), heeft een vier ling ter wereld gebracht: een meisje en drie jongens. De kinderen zijn genoemd naar Russische ruimte vaarders. Zij heten namelijk Walen- tina, Joeri, Andrian en Walery. ICJifc het Leldsch Dagblad van 14 Sept. 1864 Te Leeds zijn Zaterdag- f ochtend twee moordenaars f ter dood gebragt, waarbij ten f minste 120.000 personen te- f genwoordig waren. j Zondagavond, tusschen 11 en liy2 ure, heeft zich een r zware hagelbui boven Amers- foort en omstr. ontlast, met het gevolg dat de te velde t staande tabak, grootendeels is verhageld. f Khan blijft de sterke man van Zuid-Vietnam staatsgreep van militairen in Saigon is mislukt. Terwijl het er indag alle schijn van had dat generaal Khan, de sterke man van [-Vietnam, van zijn troon was gestoten, werd vanochtend be- gemaakt dat de rebellerende officieren hadden gecapituleerd, leider, generaal Lam Van Phat, zou zich schuil houden. Zijn ornaamste medestander, generaal Doec, woonde echter, nerveus i bijna snikkend, de persconferentie bij waarop het einde van de jatsgreep werd bekendgemaakt. Er is geen strijd geleverd, 'oen het grootste gedeelte van marine en de luchtmacht en van de vier legerkorpsen de van de regering kozen, be lten de opstandige officieren onderhandelen. Het resultaat dat generaal Doec tezamen t de loyaal gebleven generaals verklaring van trouw aan mier Khan ondertekende, werd voorts overeengekomen, een lijst met eisen aan de re- zou worden overgelegd. De maamste daarvan zijn 't verwij- van communistische en neutra- Eche elementen uit de regering een duidelijke scheiding tussen tiek en godsdienst. „Verrader" staatsgreep begon zondag, toen evel van generaal Lam Van Phat pen van de Mekong-rivier naar on trokken. Zij bezetten de be- rjjkste regeringsgebouwen, de tsradio en legden een kordon het paleis van Khan, die op dat lent in Dalat was. In een radio praak zei Phat, dat de „Raad de bevrijding van het land" had iten de „verrader" Khan uit het te stoten en diens regering af letten. Hij beschuldigde Khan pogingen verdeling te zaaien in leger. De „bezetting" van Saigon ep zonder dat er één schot werd t lat was onder het bewind van directeur-generaal van de bur- icht. Later werd hij kolonel bij evende legerdivisie in het gebied Na omverwerping van de ing-Djem werd hij vorig jaar éjn huidige rang verheven. Phat, rooms-katholiek is, werd vervol minister van Binnenlandse Za- in de regering-Khan. Bij de ste kabinetsherziening verloor Khter deze portefeuille en kreeg een functie als bevelvoerend ge- W. nmemers in Saigon geloven, dat ilaatsgreep het herstel van de bt van de militairen ten koste de politici beoogde. Vrijwel alle fïals die aan de coup hebben enomen, zijn kortgeleden onder van de boeddhisten en studen- topfuncties kwijtgeraakt. Zij zouden in het bijzonder ontevreden zijn over de snelle overgang naar de mocratie en de toenadering tot de boeddhisten. Zelfs in de uren dat de opstandige groep heel sterk leek te staan, ver klaarde Washington alleen het drie manschap van Khan te blijven steu nen. Generaal Maxwell Taylor, de Amerikaanse ambassadeur in Zuid- Viel nam, keerde vanochtend vanuit Honoloeloe in Saigon terug. Luchtmacht Vooral dank zij de tussenkomst m de luchtmacht keerden gisteren later op de dag de kansen voor pre- miei Khan. Commodore Ky verza melde alle trouw gebleven eenheden, waaronder ook mariniers, infanterie, alschermtroepen en de vloot. Met RINSJESDAG: NDER ZONNIG onze weerkundige medewerker) irgen is het de derde dinsdag in mber, dit jaar op een datum, Jet vroeger mogelijk is. Dat de U en koets tussen het Lange Voor- en het Binnenhof zo in de zon fif Unken als vandaag, verwachten 1 ■I het westen nadert een sto- Ifont met wat meer bewolking S m wat grotere kans op een Klijke bui. 1 zal minder warm zijn dan ül mg, maar toch blijft het mor net een temperatuur tussen 18 graden in Den Haag nog aan- n. al mocht de dag morgen zon- tginnen. toch is het verstandig Paraplu of een regenjas by de te houden. SYNCOMIII OP „VASTE" PLAATS De communicatiesatelliet Syncom I, die de verbindinigsschakel vormt voor televisiebeelden van de Olympi sche Spelen van Tokio naar de VS heeft zaterdag een laatste „duwtje" in de goede richting gekregen. Vol gens het Amerikaanse Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart bevindt de kunstmaan zich in een stationair blijvende positie ten opzichte van de aarde. De grondbesturingspost in Californië deed de stabilisatieraket ten in werking treden. Men zal af en toe lichte correcties aanbrengen. De Amerikanen willen omstreeks 18 september de Satumus VII lance ren. De raket bevat de prototypen van o.a. de besturingsinrichting van het Apolio-ruimtevoertuig waarmee de eerste mens een reis naar de maan zal ondernemen. Het is de bedoeling dat de Satumus in een baan om de aarde komt. ER BERICHT KOELER Bilt verwacht van heden- tot toavondveranderlijke bewol- aiet plaatselijk enkele buien. later af en toe krachtige ®telijke wind. Lagere middag- laturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). 15 SEPTEMBER, 'op: 6.14 uur; onder: 18.55 uur *nop: 16.14uur; onder: 23.49 u. ^"gw&ter te Katwijk te 9.41 en aag water te 4.54 en 17.23 >t blad bestaat uit 16 pagina's bommen uitgeruste vliegtuigen cir kelden boven Saigon, waar het rebel lerende legerkorps steeds meer geiso- leerd raakte. Nadat ook Amerika daarop had aangedrongen, volgden besprekingen met bovengenoemd re sultaat. Het grootste deel van de troepen die aan de staatsgreep hebben deel genomen, trok vanochtend uit Sai gon weg. Gevechtsvliegtuigen en he likopters bleven zich boven Saigon vertonen, doch in de stad zelf bleef het rustig. Premier Khan die zon dagavond nog een onderhoud had met commodore Ky en Amerikaanse diplomaten voordat de onderhande lingen begonnen zou hebben ver klaard generaal Phat desgevraagd een vrijgeleide te willen geven. Nog meer aardgas in Noord-Holland Een gasvlam is gisterochtend ont stoken op het „Amoco" boorterrein in Schermer onder Alkmaar. De vlam is enige malen uitgeweest en opnieuw aangestoken. Dat kan een teken zyn, dat onder het terrein van de landbouwer P. Pronk aan de Zuidervaart aardgas en/of olie is aan getroffen. Op dat land wordt sedert 22 juli geboord. Over de omvang van de aangeboorde reserve is nog niets bekend. De gasvlam, die gister ochtend om half twaalf voor het eerst te zien was, had een lengte van enige meters. Men zal zich herinneren, dat kort geleden bekend werd gemaakt, dat by Middelie zeker tien miljard ku bieke meter aardgas is gevonden. Het blijkt nu, dat er in de Noord hollandse bodem nog meer energie zit verborgen. Kogelregen bij Muur in Berlijn Voor het eerst sinds de op- richting van de Muur in Berlijn is gisteren een Amerikaanse mi litair behulpzaam geweest bij de vlucht van een Oostberlijner naar het Westen. Het is vooral aan het doortastende optreden van de Amerikaanse korporaal Hans Puhl te danken, dat de 21- jarige Michael Meyer niet in een Oostduitse cel is beland. Meyer was al door de Vopo's op gemerkt, toen hy de Muur nog niet had bereikt. Zy schoten en de jon gen viel gewond neer. Toen zü Meyer naar de Oosteiyke zone wilden sle pen, greep Puhl in. Vanuit het raam van een gebouw dat op enkele me ters van de Muur staat, richtte hij zyn geweer op de Oostduitsers. „Laat die jongen met rust!" schreeuwde hy in het Duits. Toen de Vopo's met hun slacht offer achter de Muur dekking zoch ten, wierp Puhl een gasgranaat over de Muur. Hierop lieten de Vopo's Meyer los en zochten zij Ijlings een goed heenkomen. Inmiddels hadden Westberlijners een gat in de prikkel draadversperring geknipt. Zij zetten een ladder tegen de Muur en hesen Oostduitsers herstellen het prikkeldraad dat doorgeknipt was om een gewonde Oostduitse vluchteling naar het veilige Westen te brengen. Het incident veroorzaakte gisteren een schiet partij tussen politiemannen aan weerszijden van de Muur. met een touw de jongen erover heen. tijdens deze reddingsactie vuurden de Vopo's een regen van kogels af. Westberlijnse grenswachten begon nen terug te schieten, toen de Oost- Moordzaak-Gibson Schotten weigeren o inlichtingen (Van onze Rotterdamse correspondent) Inspecteur P. J. Masereeuw van de Rotterdamse recherche, die naar Grangemoutih in Schotland was ge reisd in verband met de moord op de wasvrouw Jessie Gibson, is min of meer onverrichter zake terugge keerd. Van de zijde van de Schotse Justitie bleek bezwaar te bestaan tegen afgifte van stukken, die be trekking hebben op de zaak-Gibson. De Schotse autoriteiten blijven in tegenstelling tot de officier van Justitie in Rotterdam, van mening, dat de verdachte, een 28-jarige zee man wel kan worden uitgeleverd. Zij zullen nu stappen op diplomatiek niveau gaan ondernemen. Mochten de Britten daarbij kunnen worden overtuigd, dat de uitlevering inder daad niet kan geschieden, dan zul len zij hun volle medewerking geven, zo hebben zij beloofd. De zeeman blijft in Rotterdam gedetineerd voor diefstallen, die hij heeft gepleegd en waarvoor hij reeds was gearresteerd voordat hij werd verdacht van de moord op Jessie Gibson. (Van onze Enschedese correspondent) De onderhandelingen tussen de vertegenwoordigers der drie metaal arbeidersbonden en de directie van de Koninkiyke Machinefabriek Ge broeders Stork en Co NV in Henge lo over een loonsverhoging van 4 zyn vastgelopen. De vakbondsbe stuurders hebben daarom voor de komende dagen spoedeisende leden vergaderingen belegd, waarin zij de gang van zaken zullen onthullen. Bij nagenoeg alle Hengelose me taalbedrijven, uitgezonderd de Hol landse Signaal, zyn de vakbonden op een star verzet gestuit en op grond hiervan vermoeden zij, dat de direc ties van deze bedrijven een onderlin ge afspraak hebben gemaakt om de gevraagde 4 niet toe te staan. Bij de tot standkoming van de huidige CAO op 1 januari 1964 werd de mo gelijkheid opengelaten tot een latere verhoging van de lonen met 4%, in de eerste plaats om zwarte lonen wit te maken. Volgens de vakbondsbe stuurders valt er alles te zeggen voor een 4 -verhoging, omdat de verho ging van 1 januari met slechts 9 wel erg aan de krappe kant is ge weest. De directies van de metaalbe drijven achten het echter econo misch niet verantwoord de lonen te verhogen. Dat dit in andere plaatsen wel is gebeurd is volgens hen te ver klaren uit het feit, dat daar de situa tie van de arbeidsmarkt nog ongun stiger is dan in Hengelo. De directie van Stork zou alleen tot invoering van de gevraagde 407 bereid zijn als het percentage van de tariefver- dienste met 5 verlaagd zou worden en de produktie zou worden ver hoogd. duitse kogels Westduitse huizen raakten. Niemand werd geraakt. Meyer is met schotwonden in ar men en benen in een Westberlijns ziekenhuis opgenomen. Hij is buiten levensgevaar. Het incident had gis termorgen rond half zes plaats en duurde ongeveer drie kwartier. De Westberlijnse politie zei later meer dan zestig schoten in Odstberlijnse richting te hebben afgevuurd. Onge veer 25 kogelgaten waren in de Westberiy nseSallschreiberstraat te tellen. Bonn overhandigt scherp protest De Westduitse regering heeft scherp geprotesteerd tegen een aanslag met mosterdgas op de derde secretaris van haar am bassade in de Russische hoofd stad. Volgens het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken was de be trokken secretaris, Horst Schwirk- mann, tijdens een kerkdienst op 6 september in het Russisch-ortho- doxo klooster in Sagorsk, 70 km bui ten Moskou, bespoten met chemisch gif. Schwirkmann bevindt zich op het ogenblik in de dermatologische kliniek van de Bonmse Universiteit. Zijn leven zou niet ernstig in gevaar zijn. Hij ondervindt er wel veel na deel van dat hij niet dadielijk de be handeling heeft gekregen die hij no dig had, zulks als gevolg van de Rus sische tegenwerking bij de overbren ging naar de Bondsrepubliek. Het ministerie zette nader uiteen dat Schwirkmann tijdens de kerk dienst een klap op de linkerdij voelde. Hij constateerde dat zijn pantalon ter plaatse nat was. Enkele uren la ter kreeg hij hevige pijnen in ,het been. De Duitser consulteerde een aan de Amerikaanse ambassade verbon den geneesheer, die vaststelde dat Schwirkmann met een chemisch gif in aanraking was geweest. Daar zijn toestand snel achteruit ging adviseerde hy de patiënt naar een ziekenhuis in West-Duitsland over te brengen. Toen de Westduitse ambassade aan de Russische autori teiten toestemming vroeg Schwirk mann met een Nederlands toestel via Amsterdam naar de Bondsrepubliek te laten vliegen, weigerde de Russen. Zij verklaarden dat het toestel was volgeboekt, hetgeen, aldus het West duitse ministerie van Buitenlandse Zaken, niet waar was. De terugkeer van de patiënt vond later via Warchau plaats. Artsen in de Bondsrepubliek stel den vast dat Schwirkmann met mos terdgas in aanraking was geweest. Geen dramatisering Minister Schroder heeft het pro test aan de Russische ambassadeur in Bonn ter hand gesteld. Het West duitse ministerie acht de aanslag ernstig, maar waarschuwt voor dra matisering. Men kan nog niet zeggen of het voorval van invloed zal zyn op het bezoek dat premier Chroesjtsjow aan Bonn, begin 1965, zal brengen. I De mogelijkheid bestaat dat een be paalde groep in de Sowjet-Unie het bezoek van de Russische leider wilde het Russische antwoord op het pro test af. De Russische ambassade in West- Duitsland heeft het geval ongeloof waardig genoemd. Politieke kringen in Bonn zijn van mening, dat het in cident de Russen niet gelegen komt. Moskou was juist de laatste tijd be zig een beter klimaat te scheppen. torpederen. In Bonn wacht men eerst schuldig gemaakt. Honderden doden bij ramp in Zuid-Korea Tenminste 218 mensen zyn zon dag by aardverschuivingen en over stromingen in Zuid-Korea om het le ven gekomen, terwyl nog 230 per sonen worden vermist. De aardverschuivingen en over stromingen waren veroorzaakt door zware regenval. Voor zover bekend zyn er in Seoel zelf zeventig doden gevallen. Velen van hen werd ver pletterd door neerstortende aard of vallende muren. Ruim duizend huizen zijn weg gespoeld of vernield; 5.600 huizen in Seoel en de provincies kwamen on der water te staan. De spoorverbindingen tussen Seoel en de oostelijke delen van Zuid-Korea zijn verbroken. President Tsjoeng Hee-park heeft de in Seoel geleger de troepen bevolen aan het reddings werk deel te nemen. Ja nan wil ontslag van Peter Owen De premier van Brits-Guyana, dr. Jagan, heeft bekendgemaakt, dat zijn regering gouverneur Sir Richard Luyt heeft aanbevolen Peter Owen te ontslaan als hoofd van de politie in de kolonie. Dit ontslag was vol gens het kabinet nodig, omdat Owen inlichtingen die van belang voor de staatsveiligheid waren, zou hebben achtergehouden. Vorige maand verklaarde Owen voor het hooggerechtshof, dat de voornaamste oppositiepartij in het land, het voornamelijk uit negers bestaande Nationale Volkscongres, een terroristische afdeling had die zich schuldig zou hebben gemaakt aan moord, brandstichting, bomaan slagen en ondermijnende activiteit. Dr. Jagan zei, dat het kabinet voorts de gouverneur had verzocht alle ambtenaren te ontslaan, die zich aan een dergelijke activiteit hadden Zaterdagmiddag heeft minis ter Toxopeus namens de Konin gin de zitting van de Staten- Generaal gesloten in het gebouw van de Eerste Kamer. De be windsman bij zijn aankomst op het Binnenhof.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1