Leegte na Kennedy wil wel Leidse jeugd in zee met REM-tv eestje liep uit de hand LANG HAAR Zaterdag 12 september 1964 De Amerikanen gaan vólgende maand ter stembus om aan te ge ven of zij n-og enige jaren onder Lyndon B. Johnson willen vertoe ven dan wel het gezelschap ver kiezen van Barry Goldwater. Hoezeer die twee ook in politiek opzicht uiteen mogen lopen, hoe gevaarlijk het ook lijkt om de cow- boy-achtige senator Uit Arizona vier jaar in het Witte Huis te la ten slapen, de (Amerikaanse) jeugd is er desondanks niet zo heel erg in geïnteresseerd wie met de presidentstitel gaat strijken. Tot deze slotsom komt men als men zo hier en daar wat Jeugd bladen bestudeert, die er toeixittig een woord voor over hadden. Om de oorzaak van dit probleem te vinden behoeft men geen geestelijk hoogstandje te verrichten. Johnson en Goldwater zijn zonder twijfel mannen-met-grote-kwaliteiten maar- het zijn ook gladde, door de wol geverfde politici, wier taal nu een maal door de jeugd moeilijk wordt verstaan. Ook in Nederland hebben wij genoeg van deze excellenties met hun zinnen als spaghetti-slier- ten. die zo moeizaam de punt kun nen vinden. Voor de Jongeren is het trieste dat een Johnson of een Goldwater komt na de periode-Kennedy. Als geen ander was Kennedy erin ge slaagd een groot deel van de Jeugd en niet alleen de Amerikaanse los te rukken uit haar volslagen onverschilligheid ten opzichte van allerlei politieke en sociale vraag stukken. Hij gedroeg zich met dat vonkje idealisme en enthousiasme dat voor Jonge mensen onontbeerlijk is om voor-wat-dan-ook interesse op te brengen. jonge mensen voor Kennedy uit de doeken gedaan. Stuart was in Dal las toen Kennedy er werd vermoord. „Als ik de ogen sluit", aldus jtuart, „dan zie ik dat verschrikkelijke mo ment voor me. Een paar schoten en in de auto gleed de president van de V.S. onderuit. Men zegt dat wij luttele ogenblikken later al weer een nieuwe president hadden, maar ik zeg u dat er, wat ons jongeren be treft, een plaats open is gebleven. Ik betwist niet dat Johnson een goed president is, maar de opbloei waartoe Kennedy een deel van de jeugd inspireerde, heeft hij naar mijn mening niet kunnen doorzet ten. Misschien heeft hij dezelfde goe de bedoelingen, misschien zelfs de zelfde ideeën, maar zijn stem klink* voor ons van zo ver. Zijn woorden vallen, alvorens zij mij kunnen be reiken, in een afgrond. Er zal ook, over een jaar of wat, wel een boek over Kennedy komen, geschreven door een befaamd histo ricus. Men zal daarin wellicht tot de conclusie komen dat hij op vele punten zijn doel niet heeft bereikt en dat er op zijn beleid nog heel wat kon worden aangemerkt. Ik zal dat boek dan onuitgelezen ter zijde leggen. Het heeft mij niets te zeg gen". Brieven Hoe zeer Kennedy In de Jeugd van zijn land iets had wakker gewoeld, bewezen de tienduizenden brieven van tieners, welke de president jaarlijks bereikten. En Kennedy van zijn kant had ook zoveel belangstel ling voor hetgeen er onder de jeugd leefde dat elke vijftigste brief, welke in het Witte Huis werd ontvangen persoonlijk door hem werd behan deld. Aan de rest werkte een team van medewerker». Iedereen kreeg antwoord. Bewondering De Amerikaanse student in de rechten, Jim Stuart (22) heeft in een Califomisch blad voor jeugd zaken iets over de bewondering van Zwijgzaam Een dertigtal Zweedse parle mentsleden zou blijkens de resultaten van een onderzoek door een Jonge conservatieve kandidaat voor de aanstaande verkiezingen de levenswijs heid dat spreken zilver maar zwijgen goud is, consequent in praktijk hebben gebracht. Vol gens onderzoeker Jan Gillberg, die van zijn bevindingen in het politieke tijdschrift „Origo" mededeling doet, heeft dit der tigtal het afgelopen jaar in het parlement geen mond open ge daan. Bovendien bleek bij een ondervraging over fundamentele politieke onderwerpen hun ken nis daarvan maar zeer matig en kon geen van hen ook maar bij benadering het bedrag noemen dat dit jaar door het parlement voor sociale maatregelen was uitgetrokken. Gillberg vindt dit wel een bewijs dat een verjonging in het Zweedse politieke leven dringend nodig is. En tot lee- ringhe ende vermaeck heeft Gil bert namen en foto's van de zwijgzame parlementsleden in genoemd blad gepubliceerd, met hun antwoorden op de gestelde vragen erbij. Vlinders Een paar jaar geleden is een boekje verschenen onder de titel „Vlinders voor de president", waar in een verzameling briefjes van de allerjongste Amerikaantjes aan Kennedy is opgenomen. Er zijn ont roerende exemplaren by welke aan tonen hoe dicht de president bij de Jeugd stond. Beste, meneer Kennedy, Hoe gaat het allemaal in Wash ington? Ik heb net de kranten gelezen en uw laatste toespraak was geweldig. De voornaamste reden, waarom ik schrijf is om dat ik geloof dat u wel een op- kikkertje kan gebruiken. Daar om vertel ik u over de vakantie. Ik heb ontzettend veel pret met waterskiën en zwemmen in het meer. Vissen is ook heerlijk. Ik wou dat u er ook was. Uw trouwe vriend, Harry. Beste meneer de president. Mijn naam is Jane. Ik ben 11 jaar en ga over naar de zesde klas. Deze dop kreeg ik van de melkfles en dacht dat u 'm wel zou willen hebben. Hoogachtend, Jane. Beste meneer Kennedy, Wat ik het meest verlang be halve in de hemel te komen, is u een hand te geven. Nou het wordt al donker en ik had al naar bed gemoeten. Ik zeg dus maar dag. Hoogachtend, David. Beste meneer Kennedy, De jongens uit mijn straat zijn zo ruw, er moet iets aan gedaan worden. Larry is de leider van hen. Hij is ook vals. Ik weet dat u problemen heeft met Berlijn en Cuba en zo, maar kunt u ze niet verbieden. Hoogachtend, Mary. en als dat belegen goed-vader- landse liedje uit de kijkkast klinkt, kan de vraag rijzen: hoe denken die „ferme jongens, stoere knapen" er eigenlijk over. Staan (zitten) zij maar wat te suf fen, zoals het lied verder wil, öf hebben zij zich al een oordeel gevormd over de tv-zender die dagelijks dat vermanende gezongen woord tot hen richt. En zo ja, naar wie gaat dan hun sympathie uit: naar Jan Salie die aldus het schone vers pruilend en druilend op zijn muilen aan het strand schuilt of naar Jan Couragie die het want kiest. Jouw Wereld heeft deze vragen in ietwat gewijzigde vorm gesteld aan ruim dertig jongeren uit Leiden en omgeving. En één ding is nu wel duidelijk: mocht hun stem beslissend zijn, dan zou TV-Noordzee in de ether blijven. den." Beiden keerden zich tegen een eventueel ingrijpen door de regering. Een 21-jarige student in de lette ren verklaarde de REM een gevaar voor de Nederlandse samenleving te vinden. „Op dergelijke installaties voor onze kust kan iedereen zich wel vestigen en ik-weet-niet-wat-voor zaken uithalen. Ik vind dat de rege ring hiertegen beslist moet optre den," Het merendeel van de reacties bleef overigens in de sfeer van „ja, de REM is wel leuk, waarom moet de regering daar wat aan doen?" Want al leeft de kwestie wel bij de Jongeren, een onderwerp van studie hebben zij er bepaald niet van ge maakt. Het gros van de REM-fans toonde zich uitsluitend geïnteres seerd in het amusement dat Noord- zee-TV te bieden heeft, maar had zich nooit verdiept in de andere aspecten van het REM-eiland. Op vallend was het daarentegen, dat de tegenstanders van de Noordzee-TV met meer argumenten op tafel kwa men. In dit licht moet u dan ook de uitslag van deze bescheiden enquête zien: 24 (dJ. 70 procent van het totale aantal) pro en 6 contra de REM. Een uitslag overigens, welke men ook niet zonder meer kan negeren. Als de regering een taak wacht, dan Is het wel een ondank bare. Wie maakt een goede film of goed scenario? Het instituut Film en Jeugd orga niseert in samenwerking met de Nederlandse Organisatie van Ama teurfilmers en de Stichting ter bevordering van de Amateurfoto grafie een film- en scenariowed strijd voor Nederlandse jongeren tot 18 jaar. De bekroonde films zullen worden doorgezonden naar het in ternationaal jeugdfilmfestival, dat jaarlijks in Venetië wordt gehou den, het „Concours de la dixième muze". De film- en scenariowedstrijd heeft hetzelfde voorgeschreven onderwerp, namelijk „Een feest dag". De filmwedstrijd duurt tot 30 april 1965, de scenariowedstrijd tot 31 december 1964 om de inzenders van scenario's de mogelijkheid te geven het scenario te verfilmen en aldus nog aan de internationale wedstrijd deel te nemen. De jury bestaat uit personen van de organiserende partijen, alsmede uit bekende figuren uit de Nederlandse filmwereld, o.a. H. Wielek en Bert Haanstra. De prijzen zullen worden uitgereikt in de „week van de foto grafie" 1965, te Amsterdam. Vierendertig ferme jongens ®st en wat minder stoere meisjes hebben wij op de man (en ij vrouw) af gevraagd: aan wiens kant sta je in het „duel" tussen de regering en de REM? De eerste vier antwoorden die we kregen, deden ons wel sterk ^twijfelen aan het argument van *|de heer Verolme dat „tachtig procent van de bevolking ach- ed4; ter ons staat". Maar nadat we viermaal een „krachtig optre- den" tegen TV-Noordzee had- ,yiden horen eisen, kwam plotse ling het keerpunt en volgde werkelijk een stroom van sym pathiebetuigingen met de ÏEM. Gebleken is in elk geval wel, ifcei lat het rumoer om de REM ook PJ le interesse heeft van het gros Mn de jeugd. Van de 34 kan- jibi oorbedienden, verkoopsters, fa- zen rieksarbeiders, studenten, vej mekschoolleerlingen, aspi- axs wt-kunstenaars en anderen a e n leeftijd variërend van 15 tot deü 5 jaar hadden slechts vier B° een mening over deze affaire. Q >e rest had een uitgesproken landpunt, al werd dit niet al- i \jd nader gemotiveerd. - «Beter dan Bussum", vond een Pfp lenstplichtige militair. Een gieche- .'hul T»a DrMhaof» ITEI genui, 16 W-jarige Amerikaanse marinier Daniel is door de politie in Pitts burgh gearresteerd omdat hij bui ten medeweten van zijn ouders thuis een feestje had georgani- Iseerd. Er werd voor duizenden dollars schade aangericht. Een vloerkleed van tienduizend dollar was volgens de politie geruïneerd, e Jonge marinier was met kort ver lof thuis en maakte van de af wezigheid van zijn ouders die op vakantie in Europa zijn ge bruik door enkele kennissen uit te nodigen voor een whisky- en watermeloenfeestje, politieagenten beschreven de toe stand in het huis na het feest als «ongelooflijk". In het hele huis lagen honderden lege bierblikjes, kapotte flessen en stukken water meloen. Buren die de politie op de hoogte hadden gebracht, verklaarden dat het feest vrijdagavond begon en zondagmorgen nog lang niet afge lopen was. Volgens de autoriteiten waren er op de hoogtepunten van het feest ruim driehonderd per sonen aanwezig. Toen de politie arriveerde, waren er slechts 25 tot 30 jongens, van wie alleen Daniel in hechtenis werd genomen. De marinier verklaarde tegenover de politie dat hij ongeveer veertig jongens en meisjes, voornamelijk studenten, had uitgenodigd, maar dat het plan uitlekte en talloze personen zonder uitnodiging in de feestvreugde kwamen delen. VEROLME: 80% van het Nederlandse volk staat achter ons (JW: en 70% van de Leidse jeugd). een 18-jarige leerling-apothekers assistente. Haar even oude colle gaatje voegde eraan toe: „Tachtig procent van het volk is toch voor de REM? Nou, dan ga je zoiets toch toch niet verbieden?" Kritiek had den de meisjes toch ook wel: „Ik vind dat ze te vroeg beginnen. Je zit nu zowat de hele avond voor de televisie." Inderdaad een vervelende zaak. Op een school in de Schotse plaats Dalkeith is een prestige- strijd aan de gang om de lengte van de haren van de veertien jarige Owen Hólmes. De haren reiken tot de schouders van de jongenhetgeen het hoofd van de school veel te lang vindt. De vader ziet hier geen kicaad in, zolang het haar maar schoon is. De hoofdonderwijzer heeft be paald, dat Owen zolang hij niet naar de kapper is geweest, bij de meisjes moet zitteii en ook de kook- en naaVessen moet volgen. Owen, een bewonderaar van de langharige zanggroep de Rolling Stones, is echter niet van plan te capituleren „Natuurlijk blijft de REM niet. Als de REM zijn zin zou krijgen, zou immers het volk zijn zin krijgen, en zoiets is in Nederland onmogelijk." Overigens waren de meeste REM- fans niet zozeer tegen de regering als wel voor REM. Het omgekeerde deed zich echter voor bij een 20- jarige kweekschoolleerling uit Rijns- burg. „Verbieden!" zei hij. „De re gering moet tonen in staat te zijn tot een krachtig optreden. Het is een soort prestigekwestie geworden." Een 19- jarige medescholier uit Voorschoten viel hem bij. De twee aanstaande onderwijzers hadden trouwens nog een neven argument tegen Noordzee-TV. „Nu de programma's al om half zeven beginnen, komen veel kin deren helemaal niet meer aan huiswerk maken toe." Voorts von den zij de REM „een nieuwe ver zoeking" voor Jongelui die niet zo Tweede Europese jeugdontmoeting Onder auspiciën van de Raad van Europa wordt van 13 tot 23 september in de Westduitse plaats Duisburg een Europese jeugdont moeting georganiseerd, waaraan circa 350 jongeren tussen 18 en 25 jaar (onder wie twintig Neder landers) deelnemen, afkomstig uit de bij de raad aangesloten landen. Het thema van dit congres, het tweede dat georganiseerd wordt, is: kennismaking met de moderne in dustrie. Het programma is gecon centreerd rondom verschillende as pecten van het leven in een geïn dustrialiseerde maatschappij, een en ander gezien tegen de achter grond van het leven in het West duitse industriegebied. Op het pro gramma staan ook een ontvangst bij de president van de Bondsre publiek en bij de minister-presi dent van Nordrhein-Westfalen, als mede een discussie met Duitse po litici en een bezoek aan enkele grote industrieën. stevig in hun schoenen staan en toch al zo weinig aan actievere bezigheden toe komen. Daarentegen ontpopte een 17- jarige Iyceïst zich als een vorige REM-fan. „Er ia in ons land geen andere weg dan die Verolme is ge gaan. Ik mag de REM wel, het brengt wat leven in de brouwerij. De regering mag dit beslist niet ver bieden!" Zijn vriend, een 17-jarige belastingambtenaar, dacht er anders over: „Het REM-eiland mag dan wel buiten de territoriale wateren staan, de Noordzee-TV bestrijkt een groot deel van Nederland en dus moet de regering er zeggenschap over hebben. Nee, wat Verolme nu doet, gaat tegen mijn rechtsge voel in." „Ik vind de uitzendingen van de REM wel leuk. De regering moet het maar laten zoals het is", meende Reportage t J FritKoffijberg t Marius van Rijn J „Ik vind het onjuist, dat iedere particulier zomaar kan beginnen met televisie-uitzendingen", aldus een 19-jarige studente in de medi cijnen. Het beetje goodwill dat de REM aanvankelijk bij deze stu dente had gekweekt, was zij op slag kwijtgeraakt na het recente tv-programma met de heer Verol me. „Ik vond het aanmatigend zo als Verolme een zogenaamd vader lijk woord meende te moeten rich ten tot de Nederlandse regering en in het bijzonder minister Schol- ten. Trouwens, ik vond zijn hele optreden onsympathiek." Zij staat dan volledig achter eventuele re geringsmaatregelen tegen de REM. „Gek, dat dat allemaal maar kan zonder ingrijpen van de regering." „Commerciële televisie ia stom vervelend. Dat heb ik in het buiten land wel gezien", zei een 19-jarige aspirant-kunstenaar. Toch was hij voorstander van de REM. „Er ge beurt hier immers nooit iets. En als ze eindelijk iets doen, echt op z'n Amerikaans, dan mag ik dat wel." Het programmapeil moet wel met sprongen omhoog", zei hij, „met het geld van de reclame kan de REM immers de beste tv-series kopen. Dat kan Bussum ook wel, maar „daar houden ze geen rekening met de smaak van de kijker." „We moeten het simpel zien", vond een andere, 21-jarige, leerling aan de kunstacademie. „Een clubje mensen wil een hoop poen verdie nen met commerciële televisie. Op het land mag dat niet, dus dan maar op een eiland in zee. Ik kan me dat heel goed voorstellen." De program ma's vond hij overigens bitter slecht en de reclame nietszeggend. „We kunnen ook nooit verwachten, dat een commerciële zender goede pro gramma's zal gaan brengen uit idealisme. Dat zou ik wel leuk vin-

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7