Achtervolgingswonder Bracke speelt wat met Henk Nijdam J.V.S. - T.S.C. JAAP OUDKERK LAATSTE ORANJE Zondag 2.30 uur TROEF VOOR EEN REGENBOOGTRUI Joop Captein in de kwartfinale gewipt Vaasteam A bezet de vijfde plaats KAMSTEEG'S Wieier allerlei uit Parijs Geldermans in team van Janssen? Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 12 september 1964 Derde blad no. 31363 '•3 SPORT, VAN Volleybalteam door Polen verslagen Het Poolse herenvolleybalteam dat niet naar Tokio gaat omdat de Inter nationale Volleybal Federatie - heeft beslist, heeft gisteravond in Tilburg laten zien over een uitste- j kende ploeg te beschikken. Met 3-0 versloegen zij onze landgenoten dat was de derde overwinning in twee ju weken tfid aangezien zfi reeds eerder Rusland en Roemenië aan hun zege- ZO kar bonden! él Het werd 15-13, 15-9 en 15-13 TOor 121 Polen, dat zich efficiënt en met at letisch geweld door de sterke Neder- nCiandse verdediging heensloeg. Even in de eerste set hebben de 'Polen, die in Rutkowski een speler Si van wereldformaat hadden, verbaasd jljnaar de keiharde smashes van Jacq. 'Vink en Piet Swieter gekeken, j Laatstgenoemde was de beste spe ler aan Nederlandse zijde tesamen met Joop Tlnckhof. Aanvoerder Rob FJGroenhuysen had moeite zich aan te In de eerste set, die in 13-15 voor Polen eindigde, was het nog een af tasten van Poolse zijde en het had evengoed andersom kunnen zijn. In de tweede set echter drukten de Po len door, vooral door Rutkowski, die pe motor van de aanval was. De laatste en beslissende set was jeer sensationeel, waarbij de score |-3, 7-7. 10-10, 11-11, 12-12, 13-13, lange tijd in evenwicht bleef Twee onnodige fouten maakten een ■Mnd aan de Nederlandse illusie om ■tenminste nog een set te winnen. Tennissers gewipt Elly Krocké en Jan Hajer, die Ne erland vertegenwoordigen in het iternationale tennistoernooi in Bra slava zijn gisteren met hun part- Ier uitgeschakeld. _-,In de kwartfinales van het ge- lAengd dubbelspel verloor Elly Ïïrocké met de Australiër James ■"-ftoore in twee sets (6-2, 6-1) van de fsjechische combinatie Safarik/ jjonska llek| Sportagenda llkkerpoldw (2.30 uur): UVS—TSC. Khuizerkade (2.30 uur)l LFC— m jWestlandia. ft Kempenaerstraat (2.30 uur) t A8CDuindOrp SV. whuizerkade (2L30 uur) Oranje GroenOoievaars. (12 uur): Neder- (Van Parijs, vrijdagavond Henk Nijdam richtte zich op. In de achtste ronde van zijn achtervol ging, het duel dat hem rehabilitatie moest bren gen, richtte hij zich op, leeg. Ferdinand Bracke, het Belgische achtervolgingswonder passeerde hem een paar seconden later. Met de rook van het schot dat deze poursuite voor geëindigd verklaarde, vervloog de hoop van Henk Nij- Met de eliminatie van Nijdam rest Nederland nog één kans op e wereldtitel bij de baanrenners. Vandaag wellicht zal Jaap Oudkerk groot kanshebber bij de amateur stayers, de regenboogtrui aantrekken. Twee titels hebben thans het wereldkampioenschap opgeleverd, plus een aan tal teleurstellingen, zoals het falen van Nijdam er één was. En natuur lijk de nodige verrassingen. Maar die waren er slechts mate. speciale verslaggever) dam, de man die eens wereldkampioen was. „Het ging niet". Meer zei Henk Nijdam niet, toen hij naar het rennerskwartier verdween. De wegrenner Nijdam had te laat beseft, dat voor de achtervolger Nijdam ook baantraining noodzakelijk is. Wellicht ook zal Henk Nijdam nooit meer die prachtige jachtrijder van vroe ger worden. Nieuwe triomf Bij de profachtervolgers rende dus Bracke naar een nieuwe triomf. Voor de Belg geen tijd op de klokken, voor Leandro Faggin, zijn voornaamste concurrent, weL De titelhouder reed 6 09.80 tegen de Duitser Dieter Kem per. Voornaamste concurrent? Wel licht komt een andere, ook eens zo glorieuze wereldkampioen nog terug: Ercole Baldini. De man, die, zes jaar geleden, de wereld verbaasde met een prachtige wegrace, is teruggeko men op de baan als achtervolger, zo als hij als amateur begon. Baldini reed tegen de Belg Hugo Scrayen een sensationele rit, waarvoor het Prinsenpark op de banken klom. Bezetene Scrayen startte als een bezetene. Hij degradeerde Baldini tot een fi gurant. Na ruim twee kilometer van de vijf, keek hij Baldini in de rug. Maar toen stortte Hugo Scrayen, de die het hout van de win ter- baan is gewend, op verbijsteren de wijze in. Hfi kreeg zijn benen niet meer rond, rukte en trok aan zijn stuur, vergeefs. Hij zwalkte over de baan, zonder een meter snelheid te winnen. En Baldini kwam terug. De Parijzenaars schreeuwden hem in de aanval. Een ronde voor het einde hij gelijk met Scrayen. Baldini gaan winnen. Maar nog was de sensatie niet compleet, want Ercole Baldini vergiste zich een halve ron de. Hij finishte, richtte zich op, toen hij nog een halve ronde moest rij den. Dol geworden Italianen schreeuwden hem toe door te gaan. Scrayen besefte, dat er iets aan de hand was met zijn tegenstander en peiste nog eenmaal de allerlaatste krachten uit zijn lichaam. Toch nog vergeefs: Baldini zette in de laatste bocht opnieuw aan en won tenslotte. De vierde finalist is de Deen Fred die Eugen, die tegen Rolan Zoffel .23.07 nodig had. Een finale Fag- gin-Bracke is normaal, en voorts spannend. Brede grijns Joop Captein, 27 jaar oud, Jaren lang al prof en als sprinter daarbij steeds in de schaduw van Jan Derk sen, dankt Juist aan die Jan Derksen opvallende zege in het sprint- tournooi dar profs Captein, vol maakt kansloos geacht, drong door tot de kwartfinale met een brede grijns op zijn gebruinde gezicht: de Fransman Gaignard, gevreesd heeft „it" - heeft pit maakt fit! Nu ook in grote flest IERS Hoe komt mijn club uit? '8: Rol, Van der Berg, Balk en, Koren, Van Koperen, Witte- i, Veefkind, Zuma, Teske, Van Starp en Van Schooten. iltugdunum: Kerkvliet, v. As, Van ien, Teeuwen, Bavelaar, Redel, Leget, Bekkering, lé, De Cler. Rodenburg: Keereweer, Wiggers, "6 Jonge, Van Rooyen, Hensen, Weerlee, Klinkhamer, Den Os, Ilerk, Van Leeuwen, E. de Gfe' fC: De Hoed, De Roode, H. Van der Heyden, L. de Jong, ra, Brouwer, A. Heymans, De ster, P. de Jong, Gupler. JphenProost, Zaad, Van Wil- Van Geen, Kluivers, Boon, De Alphia: Rietveld, Geers, Hakke- brak, Thomasse, Keizer, Bouthoorn, Klos, De Jong, Koopman, Van Wie- ringen, De Leeuw. ASC: Wurzer, Bekkering, Zwanen- buig, Van der Waals, W. Spiering, Hoope, De Goey, Staafl, G. Spiering, Van der Broek, Raaphorst. DOCOS: Dubbeldeman, Brasker, Paardekoper, Stuifzand, Kamphuis, Van Polanen, Van Dtniten, J. M. van Marwijk, Krom, Van der Broek, J. van Marwijk. ZLC: De Koning, De Groot, De Jong, Abrahams, Planjer, La Lau, De Bolster, De Ridder, De Koning, Br emmer, v. d. Reijden. nog steeds, in de sprinterswereld, was in de val gelopen, die Derksen en Captein voor hem hadden gezet. „Als je de kop van Gaignard krijgt opgedrongen en dat zal wel had Derksen gezegd, „blijf hem dan ophouden tot aan de 200 meterlijn. Blijf hoog in de baan, want zo ik Gaignard ken, zal hfi daar onderdoor duiken. Als je attent bent kun Je hom op het rechte eind kloppen, want het eindschot van Gaignard is niet sterk". En precies zo gebeurde het. Captein „viel" in de laatste bocht naar het achterwiel van de wegspringende Fransman en sloeg hem op het laatste rechte eind. Rinus Paul was zonder illusie maar met veel plezier naar Parijs ge komen, voor eigen rekening uiteraard. De Hagenaar maakte er tegen de Belg Sterckx en de Duitser Potzernheim dan ook een, zoals hfi zelf zei „feestrit" van. Als weg sprin ter kan hfi niets anders doen, dan de andere twee zoveel mogelijk met lange sprints proberen af te matten. Eerst van start af, later in de twee de ronde nog eens, dwong Paul zijn concurrenten hem achterna te gaan. Dat deden ze trouw, maar Sterckx, die won, en Potzernheim zochten hijgend het rennerskwartier op. In de herkansing speelde Paul het zelfde spel met hetzelfde minieme resultaat tegen de pas prof gewor den Australiër Baensch en de Frans man Chorreau. Mislukking De comeback van de eens zo glo rieuze wereldkampioen Michel Rous- liep op een bescnamende mis lukking uit. De veel te zware Frans- werd in zijn serie „op een been" door de Belg Jos Debakker geklopt en sneuvelde in de herkansing zo tegen de Japanner Matsukawa en de Australiër Ryan. Het Prinsenpark hoonde de eens zo grote vedette Favorieten voor de regenboogtrui overleefden de series gemakkelijk: Gaiardoni en Maspes, die elkaar nog steeds geen blik waardig keuren .wandelden" in hun series naar de streep. De oude Oscar Plattner had een sterke laatste vijftig meter voldoende en tenslotte voegde de Australiër Baensch zich via de her kansingen bij de laatste acht, nadat HENK NIJDAM van favoriet tot figurant Verrassing Toch zorgde diezelfde Baensch, 25 jaar oud en helemaal nieuw in het profmilieu voor een formidabele ver rassing: hij wipte Santé Gaiardoni. Die Baensch blijkt over een verras send grote pure snelheid te beschik ken In Europa, onder andere in Nederland, leerde hij de fijne kneepjes van het vak, en maakte hij vrienden. En Santé Gaiardoni werd daarmee op verbijsterende wijze ge confronteerd. In de eerste rit ver trok Baensch van kop en hield in de laatste bocht de Italiaan kundig bo ven zich. Toen de twee op de streep afstormden, besliste de pure snelheid. En die had Baensch. in de tweede rit 1 bleek dat nog duidelijker. Baensch kwam uit tweede positie eenvoudig voorbij Gaiardoni, die op de 200 meterlijn nog hard was weg gegaan. Antonio Maspes kon sardo- isch grijnzen, toen hij na zijn twee de gewonnen rit tegen Joop Captein, die kansloos was, van de baan af kwam, en de ontroostbare Gaiardoni passeerde in het rennerskwartier. Maar wellicht vergaat die lach hem morgen als hij in de finale Baensch ontmoet. Jos Debakker, die Plattner confronteerde met de grotere snel heid van de jeugd, is de derde fina list. Sterckx de vierde. Internationale motorzesdaagse Geen wijzigingen De weergoden hebben zich giste ren op de voorlaatste dag van de internationale motorzesdaagse in Er furt van hun beste zijde laten zien. In tegenstelling tot de voorgaande dagtn toen de regen het de rijders nogal eens moeilijk maakte, hebben de 173 rijders gisteren als het ware een toeristische tocht in de omge ving van Erfurt gemaakt. Door het fraaie weer waren de moeilijkheden tot een minimum te ruggebracht. Bepaald komisch was de manier waarop een Spanjaard de remproef aflegde. In plaats vaa voor de vakken te stoppen gaf hij gas waardoor hij met enorme snelheid de plaats passeerde waar hij stil had moeten staan. De enige Nederlander, die gisteren in moeilijkheden kwam, was Willy van Ommeren van het clubteam Holland West. Halverwege de 332 km, die moesten worden afgelegd, begon zijn motor slecht te lopen. Om de In de klim verloren tijd in te halen, ging de man uit Amby zo snel mo gelijk naar beneden. Éénmaal nam h\j te veel risico's en toen eindigde zijn afdaling in een greppel langs de weg. Met behulp van een toe schouwer kreeg hij de machine weer op de weg en vervolgens ook weer goed op gang. Jan Schenk moest kort na de start aan het repareren. Het tijdrovende karwei kostte hem zeven straf pun ten, zijn totaal kwam daarmee op tien. Zyn kansen op de zilveren me daille zijn dus nog ruim aanwezig. Door het ontbreken van moeilijk heden kwamen er gisteren ook wei nig of geen wijzigingen in de klasse menten Het Zilveren Vaasteam A met Van Dobben, Wendelgelst, Frits Selling en Van Olst bezette bij de aanvang van de vijfde dag de vijfde plaats in het klassement. Onze land genoten boekten daarmee in verge lijking tot de voorgaande dag een winst van twee plaatsen. De eerste vier worden ingenomen door Oost- Duitsland B, Oost-Duitsland A, Tsje- cho-Slowakije A en Tsjecho-Slowa kije B. De Nederlandse ploeg verza melde 1760, 662 winstpunten. De lei ders 1885,360. In de strijd om de Internationale Trophy heeft Oost-Duitsland met 0 strafpunten en 3553.840 winstpun ten nog steeds de eerste plaats in handen. Engeland volgt met 3439,904 punten. De indivuduele rijders Van de Sluys en Rudi Boom doen het even eens voortreffelijk. Stef van der Sluys is achter de Oostduitser Rau- hut tweede en Boom bezet de derde plaats. Het clubteam van Holland West blijft zich uitstekend weren. Het trio van Ommeren, Sikkema en de jong bezet nu achter Dukla Praag de twee de plaats. De Tsjechen verzamenl- den 1327.163 winstpunten. Het Ne derlandse team blijft daar met 1282.498 punten slechts kort achter. In de herkansing bij de stayers slaagde Marinus niet. Hij rukte wel iswaar snel op naar de derde positie (en dus een finale plaats) en stortte daarna volledig in. Nu plaatsten zich de Duitser Rudolph, en de Fransen Varnajo en Giscos. Tiende De Nederlandse achtervolgings- ploeg heeft zich niet bfi de laatste acht kunnen plaatsen. Hoe hard Tiemen Groen en Theo Nikkesen hun makkers Cor Schuuring en Ge rard Koel ook opzwiepten, het hielp niets. Meer dan een beschamende tiende plaats in 4.47.61 zat er voor het zo kansrijk geachte kwartet niet in. Duitsland liet (verrassend) de 1ste tijd voor zich afdrukken (i.41.78). Met Duitsland wisten zich verder te plaatsen Italië, Denemar ken, Groot Brittannië, Frankrfik, Rusland, Polen en Tsjecho-Slowakije. Drie Franse rugby internatio nals zUn donderdag bij een verkeers ongeluk om het leven gekomen. Emile Carrere (27), Jean Othats (27) en Reymond Albaladejo (31) waren met him wagen op weg van Bordeaux, waar zij een ayondwedstrijd hadden gespeeld, naar Dax. De auto van het drietal werd ge raakt door een autobus, waarna de wagen tegen een boom sloeg. De drie spelers vonden daarbij de dood. SNELLE V;SERVICE.' AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. NIEUWE FINSE REGERING In Finland is gisteren stemming bereikt inzake de formatie de coalitie-regering ter vervan ging van het kabinet-Lehto, dat sinds december regeert. Dit akkoord is bereikt tijdens besprekingen van de kabinetsformateur, dr. Johannes Virolainen, met de politieke leiders. De boerenpartij van Virolainen ontvangt zeven portefeuilles, de con servatieven drie. de Zweedse partij twee. de Finse Volkspartij twee. Bo- iien zal een deskundige deel uit maken van het kabinet. De coalitie bescliikt over 113 stemmen in het parlement tegen de oppositie 87. De voornaamste portefeuilles. Bui tenlandse Zaken, Binnenlandse Za- en Defensie, worden door de boerenpartij bezet. Minister van Bui tenlandse Zaken wordt dr. Ahti Karjalainen, oud-premier. Naar verwachting is de eerste taak m de nieuwe regering wijziging of misschien intrekking van de ont- werp-begroting van 6,2 miljard Finse i, vorige week door Lehto inge diend. DUIVENSPORT ,Leidse Postduiven Club" Wed vlucht vanaf Vilvoorde (138 kilome ter). In concours 173 duiven. Aan komst eerste duif 16.32.59 uur. Uit slag': 1 en 6 D. v. d. Nieuwenidfik; 2 9 A. Filippo; 3 H. van Riet; 4 en 10 P. Landesbergen; 5 en 7 J. van Alphen; 8 J. Degen. Indonesië „tussen oorlog en vrede" De Indonesische minister van Defensie, generaal Nasoetion, heeft naar aanleiding van de spanning met Maleisië gezegd, dat Indonesië leeft in „een schemering tussen vrede en oorlog". Het zal Maleisië niet de oorlog verklaren, maar het zal evenmin zwijgen als het .gepro voceerd" wordt. Volgens de generaal is de paraat heid van de Indonesische strijd krachten verhoogd in verband met de aanwezigheid van Britse oorlogs schepen tn de Indonesische wateren. Gisteren zijn in Djakarta lucht alarmoefeningen gehouden. De Russische voorzitter van de Veiligheidsraad, Moroaow, heeft gis teren bekendgemaakt, dat de Veilig heidsraad maandag het debat zal voortzetten over de klacht van Maleisië over Indonesische agressie. De Britse afgevaardigde Dean liet weten, dat het wenselijk zou zijn dat dan het debat wordt afgesloten. Een 500-tal leden van het Indo nesische Jeugdfromt hebben woens dag in Soerabaja de vlag van het Amerikaanse consulaat verwijderd en het gebouw met anti-Amerikaanse leuzen beklad. Van de consul werd geëist, dat de Amerikaanse voor lichtingsdienst binnen een week zou worden gesloten, aldus te van d« zijde van de Amerikaanse ambas sade in Djakarta meegedeeld. (Van onze speciale verslaggever) PARIJS, vrijdagavond Ab Gelder- mans was gisteravond in het Park des Princes om naar zfin collega baanrenners te kfiken. Geldermans heeft voor het volgende seizoen grote plannen: hfi zal waarschijn lijk in de ploeg van Jan Janssen, Pelforth, starten en hfi heeft tn die ploeg de kans gekregen om ditmaal eens niet alleen maar knecht te spelen. Geldermans verklaarde deze kans heel graag te aanvaarden. Het heeft, volgens hem, geen zin meer nu nog bij de ploeg van Anquetil te blfiven, nu die het volgend jaar voor het merendeel uit Fransen zal bestaan, en in zijn geheel voor Ford zal gaan rfiden. Bfi Ab Gel dermans was ook Peter Post en ook Post heeft plannen om volgend sei zoen van merk te veranderen. Zfin manager onderhandelt voor hem met Kees Pellenaars en de kans bestaat dus dat een van de beste renners, die Nederland ooit heeft gehad, nu in een Nederlandse ploeg zal rfiden. Maar zekerheid daarover ls nog niet te verkrijgen, want ook het Bel gische merk Flandria wil Post niet graag kwfit. Maandag zal waarschfinlfik een principiële beslissing worden ge nomen. Het ziet er naar alt, dat de meest biedende voor het volgend jaar op Post kan rekenen. Telegram De Nederlandse amateur-wereldkam pioen der achtervolgers Tiemen Groen, die pas rustig kon genieten van het feit dat hfi, die aan het be gin van dit jaar nog nieuweling was, nu wereldkampioen is, heeft gistermiddag een telegram ontvan gen van Prins Bernhard. De tekst ervan luidde: „Van harte gelukge wenst met behalen van wJc. tndivi- Italiaan wereldkampioen bfi do duele achtervolging. Hoop tn Tokio op voortzetting van uw succes. Bernhard, Prins der Nederlanden". Men zal begrfipen, hoe dolgelukkig Tiemen Groen met dit telegram is. Revanches Stadion-directeur Dick Bessem en manager Jan Derksen hebben het programma voor de revanches van de wereldkampioenschappen maan dagavond In Amsterdam, ln grote fijnen gereed. Tfidens de wereld kampioenschappen hebben ze con tracten afgesloten met zeer voor aanstaande renners, zodat een bij zonder attractief programma te wachten staat. In de eerste plaats is daar de revan che van de titelstrijd voor de ach tervolging bfi de amateurs: de Belg Herman van Loo rfidt tegen Tie men Groen in het Olympisch Sta dion de vier kilometer. Voor de rit van 60 km bfi de profs-stayers zfin al gecontracteerd Proost, Tlmoner, de Zwitser Tiefenthaler, de Duitser Marsell, Henny Marinus en Jan Legrand. De amateurs rfiden 40 km en daarvoor staan op het program ma: de Duitser Matthes, de Zwitser Luginbiihl, de Belg Walschaerts, Jaap Oudkerk, Bert Komijn en Ri nus Neesman. Als Patrick Sercu in dit weekeinde opnieuw wereldkam pioen wordt, zal hfi ln Amsterdam sprinten tegen Plet van der Touw, die hem al tweemaal versloeg, en Bram Breur. En dan ls er natuur lijk de ln Sallanches zo succesvolle Nederlandse prof-ploeg op de weg: wereldkampioen Janssen, Post, Geldermans, Den Hartog, De Haan, Zilverberg, Maliepaard en Haas zullen een klassementswedstrfid Nog niet alle contracten staan vast. Er zullen er nog wel enkele worden afgesloten, b.v. wanneer een niet- sprlnt der profs zou worden. „Want", zegt Jan Derksen, „met die Italianen ls niet te onderhan delen. Als ze een contract tekenen komen ze toch niet". Manuscript van Chopin gevonden Een gedeelte van een reeds lang Chopin is onlangs in de Poolse stad Krakau bfi een nietsvermoedende particuliere eigenaar teruggevonden. De eigenaar, die zich de waarde van het oude manuscript niet reali seerde, kwam met enkele zwaar door het weer aangetaste bladzijden van het stuk. Variaties in D voor vier handige piano, bfi een muziekhandel om het te verkopen. Twee bladzijden ontbraken er, maar de Poolse mu- ziekautoriteiten zullen wellicht een wedstrijd uitschrijven om het werk te completeren. Chopin schreef de variaties in 182d Het handschrift wordt thans schoon gemaakt en gerestaureerd in de Ja- gellon-bibliotheek van de universiteit van Krakau. gehele land verspreide lokaalspoor fijnen die uitsluitend voor goederenvervoer worden gebruikt, zullen de bekende Andreaskruisen worden vervangen door andere verkeersborden. Dit gebeurt ln overleg met de directeur-generaal van het verkeer. Twee bekende Franse film- spelers spelen hoofdrollen in een film van een eigen produktie- maatschappij: Jean Gabin en Fernandel in een scène van de film Vlegeljaren

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5