EMS-dochter kon bakker en slager niet betalen Prof. Van Niftrik Toneelgroep „Ampins" speelde „Liefdadigheid per abuis" DR. F. R. NOSKE BUITENGEWOON HOOGLERAAR MUZIEK-HISTORIE Moederbedrijf eiste alle ontvangsten op Runderen, varkens en klein vee binnen de V.E.B.O.-ring NIEUW BESTUUR VOOR HET A.Z. Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 12 september 1964 Tweede blad no. 31363 Boeiende lezing Ver. voor Pedagogiek 500 DIEREN de blaarkoppen, die in hoofd- komen uit de Vebostreek, valt gunstige vooruitgang in kwali aantal te bespeuren. Kwa et vorig jaar 117 blaarkoppen leiden, dit jaar zijn voor deze 135 dieren inge- De verschuiving, althans aantal, zet zich ook dit jaar zwartbonte ras voort, het- iet weg neemt, dat nog altijd (v. j. 107) vrijdag bin- lijnen verschijnen. feit. dat het vorig Jaar in geen tentoonstelling werd ge en de varkensfokkers hun daar dit jaar wel konden heeft de „Leid3e" in- nadelig beïnvloed. A.s. vrij- het keurend oog der jury 92 (v.j. 125) varkens o. 56 in de afdeling York- 36 in de afdeling Piétraln. schapen de Leidse schapen is de grootste van West-Euro zon op deze Vebo-tentoonstel- goed vertegenwoordigd, schapen (v.j. 89) zullen dit de présence geven. is ook de vooruitgang ibriek geiten: 77 tegenover 46 kleinvee, waarmede de fok- momenteel goede resultaten 16.02 I Zoekt een 5°Llcht> GERO- CASSETTE ht insti .15 Dan) van f 40.— of f 400.—. Pe.tnS«. WATER, HiarUtraat 207 •f^vnnr het# De Gero-specialtet. ^"«njeidcii en omgeving op de Jaarbeurs 1.30 Lici A li de van 14 t/m 22 september EXPROll^ht te houden Jaarbeurs ne- roep de volgende ondernemingen/ in i8-2Üven uit Leiden en omgeving is Mozar Handelsonderneming T. van Es gr. tja te Voothout, Aardewerkfa- AilegrijGroeneveldt te Voorschoten, p. Arthur (lederwaren, koperwerk onate Alphen a.d. RUn, Duif's Ke- Aiiegretk te Noord wij kerhout, Chemi- 'Fabriek Eureka te Leimuiden, L F. Gietelink (siervoorwerpen) lirJen, Holl. Ver. voor Toegepaste Es (t te Valkenburg, Frans de Ko- (exclusieve kunstnijverheid) te n a.d. Rijn, Speelgoederen- en rarenfabrieken n.v. G. Okkerse ddinzveen, PotteriJ D. Ravelli en piai te Valkenburg, N.V. Handels- Sonate (neming Realo te Nieuw Ven- Kon zeep- Eau de Co- i Parfumeriefabriek v/h n Co te Leiden, W. A. Dht (speelgoederen en sport- m) te Waddinxveen, NV. zloso". jüpoHen en Export MIJ Stassen tit. planlillegom, Handelsonderneming 5GRA>i*n en Knoop te Wassenaar, 30 Hej^unstaardewerkfabriek Velsen senheim, Pottenbakkerij Ver te Zoeterwoude, Potter ij f M- te Leiderdorp en N.V. Zaal- Rita fl(plaids) te Leiden, ba (At (Beide llle-Joui Sérén# De groepen zwartbont vertonen hetzelfde beeld als bij de individuele Inzendingen: het aantal is gehal veerd. Van 12 naar 6 groepen. De groepen blaarkoppen daarentegen maken het weer goed. Er komen 24 groepen tegen in 1963 twintig. Een bljprodukt, doch voor onze export en voor de belegging van onze dagelijkse boterham hoogst belang rijk: de kaas, prijkt deze dag in de zuiveltent. Het zijn de zelikazers, die hier hun produkt zullen tonen. Ruim honderd boeren- en circa twin tig Leidse kazen zullen op smaak, behandeling en kleur worden getest. In deze tent is ook een stand onder gebracht van het Ned. Zuivelbureau en de Voorlichtingsdienst Rijnsrreek- West. Plattelands j eugd demonstreert Indachtig aan het gezegde: „wie de jeugd heeft, heeft de toekomst" is er in de loop der jaren een goede samenwerking gegroeid tussen de Regionale Jongeren-Commissie, sa mengesteld uit leden van de samen werkende, Landbouw Jongeren-Or ganisaties in Zuid-Holland en de VEBO. .Recreatie is iets, dat we moeten léren. De opvattingen over vrije tijd zijn de laatste tijd ingrijpend veranderd: vrije tijd is niet alleen zoals vroeger uitrusten en voorbereiden op een nieuwe werkperiode, maar gewóón vrije tijd, zonder meer. Onze geschiedenis en afkomst zijn ingesteld op werken en niet op re creatie en daarom moeten we recreatie léren"! Dit zei prof. dr. G. C. van Niftrik gisteravond tijdens een door de Vereniging voor Pedagogiek gehouden lezing in het Loge-gebouw aan het Steen- schuur. ven hoe u uw vrije tijd door moet brengen; ontworstel u eens aan het patroon waarin u leeft, keer terug tot de romantiek". Naast deze moge lijkheden tot werkelijke recreatie herschepping) noemde prof. Van Niftrik ook de ironie, de lach de zelfspot een wezenlijke vorm van re creatie. Ook de liefde en het liefdes spel spelen een grote rol op dit ge bied. Maar essentieel vond prof. Van Niftrik „speel eens, als kinderen; kijk eens naar de kinderen die spelen maar toch heel ernstig zijn: dét is de eigenlijke recreatie". Speelkwartier De heer M. G. H. den Haan. die de spreker inleidde, wees nog eens op het feit, dat de vereniging in Leiden door de liquidatie van soortgelijke verenigingen elders, uniek in Neder land is geworden. Hij kon bij de aanvang van het nieuwe seizoen weer 20 nieuwe leden begroeten. Prof. dr. Van Niftrik, die daarna zijn le zing met als onderwerp „Recreatie leren" begon, heeft zijn gehoor op zijn bekende, boeiende wijze een in zicht gegeven in veranderingen, die er hebbben plaats gehad in de hou ding tegenover „vrije tijd". Deze ver anderingen maken het nodig om re creatie te leren. ,We zien vrije tyd nog veel te veel als het bekende speelkwartier op school, even een onderbreking van de ernst en van het werk, maar we wachten op de bel, die ons weer te rug zal voeren tot de ernst. Wy, pe dagogen en cultuurdragers, wy zien niet de zelfstandigheid van het stuk leven, dat recreatie is", aldus prof. Van Niftrik. Kinderen Behalve door deze wijzigingen in de opvattingen, zijn er ook nog men- die recreatie moeten leren om andere redenen namelijk de mensen, die helemaal geen vrije tijd hebben even dagen per week werken on der het motto „arbeid is de zin van het leven". „Wees eens een keer ge- on mens, geen machine, ook niet Uw vrije tijd. Speel eens, laat zelfs werk een spelkarakter hebben, uw hele leven" zei prof. Van Nift rik „Val ook niet in handen van de vrije-tijd-managers, die U voorschrij- Plezierige toneelavond In haar nauwelijks twee jarig bestaan heeft de Christelijke toneelgroep „Amphis" onder 'de voortvarende en bekwame regie van Joop Stafleu al een goede naam gekregen en haar bestaansrecht bewezen. Na het succesvolle debuut met de klucht „De boksende kangoeroe" heeft „Am phis" gisteravond in de vrij goed bezette grote zaal niusclubhuis een goede opvoering gegeven van ,Liefdo een blijspel van de auteur Hans Gelria. en Peter ontplooit activiteit, dat hij De inhoud van het stuk is vrij simpel, maar levendig en geestig. In huize Siersema weten Peter en Erika, een Jong echtpaar geen raad met het vele door Erika geërfde geld. Zij zijn dermate blasé ge worden, dat zij op ales zijn uitge keken en niets hen meer kan opwin den. Daar Peter een slappeling is geworden, waartegen zij allerminst kan opzien, dringt Erika er steeds tevergeefs op aan, dat hij een pas sende werkkring zoekt, teneinde langs de normale weg voor het ge zinsinkomen te zorgen. Zij schrijft uiteindelijk een oheque uit tot een bedrag van haar gehele vermogen en vindt Peter die het niet serieus opvat bereid een verklaring te schrijven waarin hy ermee akkoord gaat, dat Erika de oheque schenkt aan de eerste de beste bedelaar die aan de deur komt. Om te voorkomen, dat zyn vrouw de daad bü het woord zal voegen, verwisselt Peter de beide enveloppen. Happy End Erika, dlie Peter slechts op de proef wil stellen doet echter het zelfde en als er inderdaad een zwer ver aan de deur komt krygt deze de oheque. De vergissing wordt ontdekt n dermate grote helemaal geen slappeling meer is en van enige ver veling in huize Siersema is geen sprake meer. Uiteraard ontbreekt de happy-ending niet. Erika krijgt haar oheque weer terug, doch niet voor dat Frank heeft bedongen een ge deelte van het geld te besteden tot Goed spel Onder regie van Joop Staflen, die zelf de rol van Peter uitstekend ver vulde, heeft „Amphis" aan het door de auteur beoogde doel beantwoord en de toeschouwers een vrolijke toneelavond bezorgd. Zowel de hoofd- als byrollen waren by de Amphis-tonelisten in goede handen en allen gaven van een voortreffelijke rolvastheid en goede dictie biyk. Daarom volstaan wy met het weergeven van de rolverdeling, die er alst volgt uit zag: Joop Stafleu (Peter), Ina Jongbloed (Erika), Hans Broekhuis (zwerver Arie Flo rijn), Jaap van Ek (vriend Frank Hagedoorn), Kees van Klaveren (butler Henry), Astrid Veeren (dienstmeisje Ada) en Ada de Koning (Erika's moeder). Na de pauze nam mej. De Jong afscheid van de vereniging zy gaat vertrekken. De heer Den Haan dankte haar voor het vele werk, dat zij voor de vereniging verricht heeft Tot slot waren de aanwezigen in de gelegenheid om door middel van een nabespreking nog eens terug te ko men op de door prof. Van Niftrik aangesneden problemen en de oplos sing daarvan. Bij Koninklijk besluit is dr. F. R. Noske benoemd tot buitenge woon Leids hoogleraar in de faculteit der letteren, om onderwijs te geven in de muziekgeschiedenis. Hij volgt daarmee prof. dr. E. W. Schallenberg op, die een bijzondere leerstoel met deze leer opdracht bezette en onlangs met emeritaat ging. Dr. Noske, die in 1920 te 's-Gra- vemhage is geboren, studeerde mu ziekwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam, waar hy in 1954 met lof bevorderd werd tot doctor in de letteren en wysbegeerte op een proefschrift getiteld: „La mélodie Fran^aise de Berlioz k Duparc". De nieuwbenoemde hoogleraar was toen reeds een viertal jaren verbon den aan het Koninklijk Conserva torium voor Muziek te Amsterdam, aanvankelijk als leraar, sedert 1953 als hoofdleraar in de muziekgeschie denis. Tevens is prof. Noske sinds 1954 directeur van de Stichting Toonkunst-Bibliotheek en sedert 1959 ondervoorzitter van de Associa- Het Nederlandse Koninklijke Paar. Prinses Beatrix en Koning Olav verlaten het Noorse jacht Norgewaarop Koning Olatf gisteren een noenmaal aanbood Russische jagers boven Westduits gebied Twee Sowjetrussisohe jachtvlieg tuigen hebben, naar pas gisteren in Hannover bekend is geworden, op 2 september herhaaldelijk boven West duits gebied gevlogen. By UI zen vlogen de toestellen 50 km het lucht ruim boven Neder-Saksen binnen en hinderden een machine van de .Hansa-Luftbild-Münster". Dit vliegtuig was bezig foto's te maken in verband met opmetingen. De piloot vroeg via de radio om hulp. Britse jachtvliegtuigen dreven de Russische toestellen terug over de gTens, zonder dat er schoten werden gewisseld. Schuld liep in de miljoenen (Van onze Haagse correspondent) ,,Zwolsman heeft de N.V. E.M.S.-Continental en de leiding van deze maatschappij in juli en augustus van dit jaar in een onhoud bare positie gebracht door alle ontvangsten van bedrijven, die onder E .M.S.-Continental ressorteerden, direct te laten overmaken naar de E .M.S.-moedermaatschappij. Zo werd in zeer korte tijd meer dan 2 miljoen gulden aan de maatschappij onttrokken en dat terwijl de krediteuren stonden te dringen om betaald te worden Dit zei gisteren jhr. mr. A. F. de der eigen onroerende goederen. Met Savornin Lohman, pleitend kort-geding voor de president van de Haagse rechtbank waarin drie af getreden leden van de raad van be de EMS-Continental, de heren S. O. Kuneman, F. W. van der Wolk en dr. J. F. van Saarloos, het de EMS gederfde inkomen, resp. f7500, f6500 en f5000" voor de duur de reeds over deze kwestie uit gespannen hoofdprocedure vorderen. hadden beslag laten leg gen op de gelden van de NV EMS- ContinentaaL Ook stellen eisers, dat EMS verplicht is een vergoeding voor hun uittreden te betalen. De Savornin Lohman, pleitend voor eisers, zei in het begin zyn betoog dat dit kortgeding niet is opgezet om conceramoeiiyk- heden in de openbaarheid te bren gen. „Het geheime leven van Rein- dert Zwolsman zal in deze procedure niet naar voren komen", aldus plei ter. Verandering In november 1963 begonnen eisers hun werkzaamheden voor de NV EMS-Continentaal in oprichting: een zuivere „werkmaatschappij zon- deze maatschappy bestond de af spraak, dat de moedermaatschappij kasoverschotten zou krijgen en om gekeerd, dat de moedermaatschappy zou bUspringen in geval van tekort aan liquide middelen by de EMS- Continentaal. In deze situatie kwam in Juli van dit Jaar een drastische verandering. Door geruchten over de verkoop van horecabedrijven rees er twyfel by eisers over Zwolsmans bedoelingen ten aanzien van de horecasector. Steeds meer moesten eisers de ver kopen vernemen uit de kranten of van lager personeel, dat er toevallig by betrokken was. Er vond geen enkele overleg plaats. Op 17 juli j.l. waren de liquiditeits- moeiiykheden kenneiyk zo groot ge worden, dat door de moedermaat schappy een bedrag van twee ton by de EMS-Continentaai werd opge haald. Er was echter nog veel meer geld nodig. Verschillende krediteuren van EMS-Continentaal, zoals bakkers, slagers en groentehandelaren in Scheveningen moesten op hun geld wachten. Soms weken lang. Enkele dagen later aldus pleiter moest een bedrag van bUna een half mil- Nog moeilijker Eind juli werd het nog veel moei lijker voor eisers. Zwolsman besliste, dat alle ontvangsten van bedryven, beheerd door EMS-Continentaal, di rect op de rekening van de EMS- moedermaatschappij moesten wor de overgemaakt. Er was een bepaald moment nog 134.000 gulden in kas, terwyi de opeisbare verplichtingen van EMS-Continentaal 3.5 miljoen gulden beliepen Steeds weer wezen eisers de heer Zwolsman op de onhoudbare positie Want hoewel er niet voldoende geld was moesten de zaken op normale voet worden voortgezet. Tientallen brieven van krediteuren kwamen binnen. „De directieleden waren wanbetalers geworden", aldus pleiter. Zwolsman betoogt, dat het hier om zeer tydeiyke moeiiykheden ging. maar in augustus verandert het vry wel niet. Alleen enkele krediteuren, die dreigden een vordering by de rechter in te stellen, kregen hun geld. In totaal werd er 2.7 miljoen gulden aan EMS-Continentaal ont trokken. Eisers kwamen tenslotte tot de conclusie, dat zy in deze zaak een persooniyke verantwoordeiykheid hadden. In een memorandum gin gen zy in tegen de beslissing van Zwolsman, dat de ontvangsten van de horecabedrijven direct naar de moedermaatschappy gingen. Bittere ernst Zwolsman, aldus pleiter, las het memorandum, belde vervolgens de hr Kuneman op en vroeg hem of 't een 1 april-mopje was. De heer Ku neman antwoordde hem dat het bit tere ernst was. Zwolsman bleef ech ter de gelden aftappen en op 17 augustus jl. werd in een rumoerige vergadering besloten, dat eisers het bedryf zouden verlaten. Enige dagen later vernamen eisers, dat de NV EMS-Continentaal geli quideerd zou worden. Zy lieten ylings beslag leggen op de gelden van de maatschappy teneinde zeker heid te krijgen voor hun vorderin gen, waarover onderhandeld werd. Aanvankeiyk heeft de EMS gewei gerd het salaris van eisers over augustus uit te betalen, maar enkele dagen geleden hebben zy het salaris tot de ontslagname van eisers uit gekeerd. Geen gronden De tegenpleiter, mr. A. G. Maris, zei, dat er geen gronden zyn om de gevorderde uitkeringen te verle nen, want er is in het geheel geen sprake van een noodtoestand. Boven dien staat niet vast dat in de hoofd procedure de vordering een redely ke kans maakt om toegewezen te wor den, zodat ook op die grond geen toewijzing in kort geding kan volgen. Trouwens, er was ook geen drin gende reden voor ontslag, zoals de wet vereist. De drie eisers hebben aanvankeiyk de „verschrikkelijke'* instructies van de hoofddirectie van EMS opgevolgd. Pas drie weken la ter vonden zy dat zy een eigen ver antwoordeiykheid hadden in deze affaire. Toen was er van een drin gende reden geen sprake meer. want zy hadden de instructies al drie we ken uitgevoerd. Mr. Maris betoogde dat EMS-Con tinentaal voor honderd procent een dochtermaatschappy is, in feite dus een bedrijfsafdeling. De hoofddirectie van EMS was be reid een bilhjke regeling te treffen voor het uittreden van eisers, maar deze stelden zich plotseling op het standpunt dat EMS-Continentaal een zelfstandige zaak was. Toen is besloten dat de rechter maar een schadeloosstelling moest vaststellen. De president riep na afloop de ad vocaten by zich om de mogeiykheid van een schikking te bespreken, zyn poging had voorlopig succes. De uit spraak van het kort geding werd, voor onbepaalde tijd uitgesteld. Vrijdag op het Schuttersveld Runderen, varkens en kleinvee in totaal 489 dieren zul len a.s. vrijdag op het Schuttersveld weer binnen de Vebo-ring verschijnen. Strak aan de lijn gehouden of in hokken zullen zij Itrijden om de hoogste eer, uitgedrukt in vele. prijzen en eervolle vermeldingen. Voor de fokkers het resultaat van soms lange Lroefnemingen en deskundig fokken. Een jaariyks terugkerende demon stratie van werkzaamheden door jonge boeren en boerinnen vormt ook nu weer een zeer belangrijk onder deel van de Vebo-tentoonstelling. Een samenwerking die gelegenheid geeft om elk jaar weer in een rijke verscheidenheid te demonstreren wat de agrarische wereld in Zuid-Holland presteert. In tal van wedstrijden voor ganisaties en individuelen zijn pryzen zullen de jongeren hun vaardigheid en technisch inzicht de monstreren. Bovendien zullen leer lingen van lagere en middelbare landbouwscholen het bewijs leveren, dat zy reeds heel wat kennis o\ vee-beoordeling hebben vergaard. Het middagprogramma van jongeren wordt in het Ant. Clubhuis besloten met een mode-show. Hier zyn het de plattelandsdochters, die het bewys zullen leveren, dat zy ook op dit terrein veel fantasie en vaar digheid bezitten. Zoals gemeld wordt deze Vebo-ten toonstelling vrijdagochtend om tien uur „In den Vergulden Turk" door de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, Gistermiddag heeft die president- curator van die Leidse Universiteit, dr. E. H. Reerink, het nieuwe bestuur van het Leidsoh Academisch Zieken huis geïnstalleerd. Het zal namens curatoren het bestuur over dit zie kenhuis voeren. De samenstelling is a.ls volgt.: de heer Sidney J. van den Bergh, voorzitter; prof. dr. J. Koe- kebakker, vice-voorzitter: mevrouw' mr. C. M. s'Jacobdes Bouvrieir. F. K. T. Beukema toe Water en de heer P. J. J. J. Mertens. Tot de instelling en benoeming van diit bestuur zijn Curatoren ge machtigd door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. Een en ander moet worden ge zien in het kader van een te ver wachten nieuwe regeling voer de positie van de academische zieken huizen. •■SC w

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3