Zijn moeders engelen? UW KLEUTER VEILIG VOOR HET EERST NAAR SCHOOL i SHERLOCK HOILMES Geen jusdan saus Zaterdag 12 september 1964 Pagina 3 Zeventiende Femina99 De echtgenote van de burge meester van Rotterdam, mevr. mr. J. M. van WalsumQuis- Moederlijke 1 ZE zeggen, dat moeders zulke engelen zyn, omdat ze zich al tijd opofferen voor haar gezin, zich alles ontzeggen terwllle van de kinderen, zichzelf helemaal wegcij feren, enzovoort. Maar is het waar? Soms wel natuurlijk. Meestal niet. Want moeders zijn behalve dat ook mensen en niet alleen hunkeren ze van tijd tot tijd naar wat ontspan ning of vrolijkheid, ze hebben daar ook récht op en ze zijn zich van die rechten bewust. Een gezonde portie egoïsme kan daarom geen kwaad lijkt me. Alleen., dat egoïsme past niet goed bij het ideaalbeeld dat „men" zich van de moeder-in-het- algemeen heeft geschapen en stuit daarom nogal eens op weerstanden. „Waarom zet je je bureau nu al tijd op zo'n onmogelijke plaats, vlak voor het raam", klaagt vader. „Je zou de kamer veel gezelliger kunnen Inrichten als je dat ding in een hoek schoof." Hij heeft gelijk en niettemin be trek ik onmiddellijk de verdedigings werken. „Niks d'r van.ik kan niet werken met mijn gezicht tegen de muur, ik moet de boomgaard kun nen zien en de spelende kinderen buiten en twintig keer op een dag naar de berk kunnen kijken en het 1 gras horen groeien. Het spijt me 'f vader, maar het bureau blijft daar staan; 't is mijn lievelingsplekje." Kijk, dat mag niet. Moeders, die een hele dag thuis zijn, moeten het mooiste plaatsje in de kamer vrij- - houden voor de heren der schep ping die daar van tijd tot tijd een half uurtje wensen te zitten. Moe ders mogen er natuurlijk een hobby op na houden en hun vrije tijd door brengen zoals zij het prettig vinden, als maar niemand van de huisgeno ten er last van heeft. Is dat wel het geval, dan neemt men dat moeder hoogst kwalijk. „Marian, neem een sleutel mee naar schoolik moet de stad in en ik weet niet of ik vóór twaalf uur terug ben." 'tls zo saai als je er tussen de middag niet bent," klaagt ze. „Dat weet ik, puk, maar de bus rijdt om het uur en als ik die van elf uur mis, kan ik onmogelijk thuis zijn wanneer JU uit school komt. En wat geeft dat nu? Je kunt toch wel zelf een boterham klaarmaken en thee zetten." Natuurlijk kan ze dat. Ze Is bij zonder handig in die dingen. Boven dien, de zoons hebben een vrije mid dag en komen om half één thuis, ze zal dus niet lang alleen blijven. Maar het feit, dit moeder zich niet wenst te haasten, dat ze op haar gemak wil winkelen en rustig koffie wil drinken in een lunchroom natuurlijk met gebak hè, gromt Marian jaloers is een aanfluiting van het engelen-standbeeld dat de wereld voor moeders heeft opge richt. Marian vindt dat het vanzelf spreekt, dat haar moeder als een dwaas door de stad stormt, met één oog op de klok, dat ze trappelt van ongeduld in volle winkels en iets koopt dat maar half naar haar zin is, uit angst nog meer tijd te ver liezen en de bus van elf uur te mis sen. Maar déze moeder voelt daar kennelijk niets vooren is het standbeeld dus niet waard. „Zeg jongens, vóór jullie allerlei af spraken maken, moeten Jullie even luisteren. Woensdagavond komt vader laat thuis en ik moet naar een vergadering. Het kan me niet schelen wie, maar één van jullie heeft dan huisarrest om op Marian te passen." „Neen," gilt Henk. „Woensdag avond is trainingsavond. Dan kan ik niet oppassen." „En ik zou bij Kees naar de tele visie gaan kyken," gromt Adriaan. „Jullie zoeken het maar uit," zeg ik rustig. „Minstens één blijft er thuis." „Is die vergadering dan zó be langrijkkun je niet afzeg gen?" zeurt Henk die zijn koste lijke trainingsavond niet wil mis- „Ik heb Kees beloofd dat ik zou komen," argumenteert Adriaan. „Dat is nou net de enige avond met weinig huiswerk." „Allemaal goed en wel, jongens, maar ik heb óók recht op een vrije avond in de week. Nu vader er niet is. moet een van jullie oppassen. Vecht onder elkaar maar uit, wie het zal zyn." De Parijse fourreur Chombert ontuyrerp deze drie bontman tels. Links een sportieve jas van Fortuga, dat is luipaard uit Thailand met schïldpadtékening. In het midden een trenchcoat van otter in oud-goud. De bij passende hoed is gevoerd met zwart ciré. Deze combinatie beveelt Chombert aan voor alle weersom standigheden: U kunt er zelfs mee in de regen lopen. Rechts: langharig bont is zeer en vogue deze winter. Deze prachtige mantel is gemaakt en wit A croix rousse). pel. zal vrijdag 25 september de opening verrichten van de 17e internationale consumen tenbeurs „Femina". De „Fe mina", die dit jaar in de Ahoy- hal wordt gehouden, beslaat een oppervlakte van 16.000 vierkante meter. In 450 stands geven fabriekan ten, importeurs en handelsonder nemingen de bezoekers informaties over de talloze nauveauté's op het gebied van huishouding, mode e.d. Het Gemeente EnergieBediIjf in de Maasstad zal de problemen rond het gebruik van aardgas toelich ten. Voorts zijn er stands over het gebuik van brandstoffen als kolen en olie. Evenals andere jaren zijn er de gebruikelijke stands voor huishou delijke apparatuur (wasmachines, koelkasten, mixers e.d.), woning stoffering en voedingsmiddelen. Zo zal het Nederlands Zuivelbureau met behulp van een gesloten tele visie-circuit voorlichting geven over het gebruik van de verschillende zuivelprodukten. Onder de bijzondere inzendin gen valt op, min of meer als vervolg op de Duitse week die in september in Rotterdam wordt gehouden, de deelname van het „Bundesverband der Deutschen Industrie". Op een oppervlakte van 900 m2 tonen vooraanstaande Duit se fabrikanten hun produkten, o.m. zijn aanwezig foto- en aar dewerkindustrie. De Duitse spoor wegen gaan reclame maken voor het reizen in Duitsland door mid del van een verplaatsbaar Cine rama-theater. Hier zullen toeris tische films worden vertoond. Ook de vrijetijdsbesteding vindt een plaats op de „Femina". Het „actieve" gedeelte hier wordt ge vormd door het inrichten onder auspiciën van de Nederlands bond Aqua Terra van een 600 m2 grote aquariumpositie. Hieraan wordt ook meegewerkt door „Artis" in Am sterdam. In totaal 40 aquaria, ter raria en paludaria (oeveraquearia met water- en landplanten) zullen worden tentoongesteld. De passieve vrijetijdsbesteding is vertegenwoor digd door de Koninklijke Neder landse Voetbal Bond. Ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan richt de K.N.V.B. een grote expositie in die een beeld geeft van de geschie denis van de voetbalsport in Ne derland. De „Femina" zal worden gehou den van 25 september tot en met 8 oktober. PANTALON Iedere mode-ontwerper hult zich in een waas van geheimziningheid als het over zijn nieuwe collectie gaat. Toch komt een bepaald mode accent soms tegelijkertijd in ver schillende collecties voor. Dat is dit keer een ruime toepassing van de pantalon voor dames. Werden zojuist in Parijs korte broekjes van nertz getoond, naast allerlei soor ten rokbroeken, New York lanceert deze herfst het mantelkostuum met lange pantalon. Het jasje van dit kostuum is niet strak van lijn, maar echt vrouwelijk, met ronde kraag jes. De broek is van dezelfde stof en geheel op het jasje afgestemd, de manchetten van het jasje en de zomen van de broekspijpen dienen dezelfde garnering t» vertonen. Een lange broek met een wille keurig jasje wordt met „uit de mo de" bestempeld. De verontwaardiging is om te snij den. Is dè.t een moeder? Die laat haar gezin in de steek, zomaar op een doordeweekse avond en gooit met één slag alle plannen van haar kinderen in de war. „Kan Marian niet alleen blUven.. ze ligt toch in bed?" „Hoor eens, je zusje is negen. Een kind van negen jaar laat Je niet een hele avond moederziel alleen. Mid den op de dag doet het er niet zo veel toe, dan speelt ze buiten of gaat naar school. Maar 's avonds dient er iemand thuis te zijn „Boris kan toch op haar passen," meent Henk. Het hondje, dat allemansvriendje, met een natte vinger te lijmen, moet die mijn dochter verdedigen? Ik schud beslist het hoofd. „Eén van Jullie. Ik zal een tele foonnummer achterlaten, zodat je weet waar Je me kunt bereiken als het nodig is." „Een echte baby-sitter krijgt een gulden per uur," waagt Adriaan. „Precies. En omdat ik me dat niet kan veroorloven blijf jij thuis." Neen, moeders zijn geen engelen van zelfopoffering. De moeder van mijn kinderen althans niet. Die ver beeldt zich dat ze ook recht heeft op wat vrijheid, genoegen en levens vreugde. Dat is haar blijkbaar meer waard dan een standbeeld of de hoofdrol in een sentimenteel ver haal. Maar wie ter wereld heeft de legende van de zich wegcijferende moeder dan in de wereld gebracht? Als u het mU vraagt: de mannen. Uit puur egoïsme en voorzorgsmaat regel, in de hoop dat wij moeders ons wel aan de regels van het spel zouden houden. THEA BECKMAN (W)ETENS WAARD Frankrijk, het land van de ..haute-cuisine", wordt wel beschouwd als de bakermat van de sauzen. Er gaat bijna geen dag voorbij of er prijkt een saus op tafel. Wij stellen U voor dit goede voorbeeld zo nu en dan eens te volgen en de zo vertrouwde jus eens te vervangen door een van de onder staande sauzen. De beroemde detective-figuur stond model voor dit ontwerp van de Parijse Paülette, die haar creatie dan ook Sherlock Holmesnoemde. 2® gebruikte evenals voor de andere modellen in haar collectie jersey. U zult merken, dat een saus bij vele gerechten, zoals b.v. rijst of macaroni, beter op z'n plaats is dan jus en dat de smaak en het uiterlijk van een gerecht er door verhoogd kun nen worden. Bovendien geven sauzen U meer mogelijkheden tot variatie. Er zijn immers vele goede sauzen en er is maar één goede jus. De recepten zijn bedoeld voor vier personen. Groene-kruidensaus 60 gr. (5 eetlepels) boter of mar garine, 60 gr. ((8% eetlepel) bloem, 100 gr. spinazie en 3/4 liter water of een restje gekook te spinazie en spinazienat aan gevuld met water tot 3/4 liter, een bouillontablet, zout, peper, veel peterselie, selderij en bies look, een scheutje melk of kof fiemelk. De spinazie uitzoeken en in het water gaarkoken in 5 minuten. De spinazie op een zeef laten uit lekken en het vocht bewaren. De boter of margarine smelten. De bloem erdoor roeren. Bij gedeelten onder goed roeren het spinazie- water met het bouillontablet, zout en peper bij de massa schenken. De saus telkens la/ten doorkoken alvorens opnieuw vocht toe te voe gen. De spinazie fijnhaikken en door de saus roeren. De saus af maken met veel fijngesneden peterselie, selderij en bieslook en een scheutje melk of koffiemelk. Deze saus kan heel goed gegeven worden bij hard gekookte eieren, omelet, peulvruchten, gestoofde of gekookte vis. Pikante tomatensaus 1 eetlepel boter of margarine, 2 grote uien, 1 teentje knoflook, 1 k 2 afgestreken theelepels papri ka poeder, 1 blikje tomatenpuree van 170 gr., 2 tweelepels mosterd, 7 dl water, 1 eetlpeel azijn of citroensap of sinaasap pelsap, 1 eetlepel suiker, 1 lau rierblad, de 6chil van 1/4 sinaasappel, zout, peper, noot muskaat (aardappelmeel), peter selie. De uien en de knoflook schoon maken, fijnsnijden en in de boter of margarine licht fruiten. Het paprikapoeder, de tomatenpuree en de mosterd even mee verhitten. Vervolgens water, azijn of citroen- of sinaasappelsap, suiker, laurier blad, enkele dunne stukjes sinaas- mm Zoals het wel msm en zoals het niet moet Dezer dagen zullen de Leidse huisvrouwen een brochure in de brievenbus vinden van het Ver bond voor Veilig Verkeer en als u schoolgaande kinderen hebt és het beslist de moeite waard om dit boekje zorgvuldig te lezen. Als uw kind naar de kleuter school gaat brengt u het waar schijnlijk weg. Maar dat kunt u niet altijd blijven doen. Als u uw zoontje of dochtertje naar school brengt, leer het dan spelenderwijs de verkeersregels en wijs onder weg op gevaarlijke punten. Zo kunt u, door het kind dagelijks het goede voorbeeld te geven, het oefenen voor de tijd dat het alleen naar school sal gaan. Het Verbond voor Veüig Verkeer wil u daarbij helpen door de brochure „Voor het eerst naar school", waarin u foto voorbeelden vindt van hoe het wel en hoe het niet moet. Een paar regels: Maak gebruik van zebrapaden. Steek dddr over waar uw kind goed uitzicht heeft en zichtbaar is voor het rijdende verkeer. Leg uw kleuter de be doeling van voetgangers- en ver keerslichten uit. Bij het overste ken: stop bij de stoeprand en kijk goed uit. Laat uw kleuter -nooit zonder toezicht op de rijweg fiet sen. Omstreeks het negende jaar ia een kind „rijp" om als zelfstan dig fietsertje deel te nemen aan het verkeer appelschil, nootmuskaat, peper en naar smaak zout toevoegen. Het geheel tenminste 1 uur zachtjes laten trekken. De saus degewenst zeven, indien nodig bljbinden met een weinig aangemengd aardappelmeel en af maken met fijngehakte peterselie. Deze saus smaakt verrukkelijk bij gegrilleerd of gebakken vlees, vis of kaas, omelet of roerei, witte bonen. Pittige of zoetige kerriesaus 2 Vi eetlepel boter of margarine. 50 gr. ontbijtspek, 1% afge streken theelepel kerrie, een (klein uitje, 50 gr. (7 eetlepels) bloem, 3/4 liter water (zout), peper, (1 2 bolletjes gember). Het spek langzaam in de boter of margarine uithakken. Het uitje schoonmaken en fijnsnijden. Ui en kerrie bij het spek voegen en even meebakken. Het spek er uithalen. De bloem toevoegen en door het vet roeren. Het water bij gedeelten onder goed roeren bij het mengsel schenken. De saus telkens laten doorkoken alvorens opnieuw vocht toe te voegen. Het spek bij de saus doen, (zout en) peper toevoegen en het geheel enige tijd laten trekken. De saus kan bij zeer veel gerechten gegeven worden, zoals b.v. bU hard gekookte eieren, gestoofde of ge bakken vis, macaroni, rijst, peul vruchten. Houdt u van een gekruide zoe tige saus, Laat dan wat fijngesne den gember meetrekken, en geef de saus bij gebakken vis of vlees, een omelet of koud vlees (b.v. ham) met rijst. HU zal er zeker goed bU smaken. Bruine groentesaus 50 gr. (±4 eetlepels) boter of margarine, 60 gr. (8% eetlepel) bloem, een restje jus aangevuld met water tot 3/4 liter, sout of een bouillontablet, peper, 4 worteltjes, 1 preitje, 1 uitje, 1 tomaat (stukje kpmkommer) peterselie, pikante saus. De boter of margarine lichtbruin laten worden. De bloem erdoor mengen en onder roeren bruin bakken. Dit moet gelijkmatig ge heimen, tot de bloem en kleur heeft van hazelnoten. De jus met het water by gedeelten onder goed roeren bU de massa schenken. Zout of een bouillontablet toevoegen. De groenten schoonmaken en wassen. De worteltjes In dunne plakjes, de prei en ui in ringen en de tomaat (en komkommer) in stuk jes snijden. De groente 15 minu ten ln de saus laten trekken. De saus desgewenst door een zeef wrUven en afmaken met fijnge hakte peterselie en pikante saus. Deze saus kan b.v. gegeven wor den bU gekookt of gebraden vlees, een reet koud vlees of vleeswaren, omelet, roerei, hardgekookt ei, bruine bonen of kapucUners.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11