kOW OP 1 JANUARI NAAR SOCIAAL MINIMUM (f 3.540) LEIDSCH DAGBLAD Regering draagt 150 miljoen rij aan premieverhoging (2,9%) Vele arrestaties Faillissement van „zigeunerkoning" j vernietigd 1 VN-bemiddelaar TU0MI0JA (53) overleden (Bad WUf&weos TIJDENS DINER OVERVALLEN Vrachtauto met carabinieri op mijn MEISJE VALT UIT TREIN EERBERICHT BEWOLKT NEGERJONGEN VERMOORD Eerdmans poseert als Juwelendief „Cyprus" morgen in Veiligheidsraad it 1 maart 1860 DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1964 No. 31301 De regering heeft vastgehouden aan haar voornemen, de AOW-uitkeringen per 1 januari 1965 op te trekken tot een sociaal minimum van f 3540,- per jaar voor gehuwde bejaarden en f 2478,- voor ongehuwden. Minister Veldkamp (Sociale Zaken en Volksgezondheid) heeft thans een wetsont werp met deze inhoud bij de Tweede Kamer ingediend. f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Minister Veldkamp houdt vast aan zijn voornemen Volgens het regeringsgezinde Bra ziliaanse dagblad Jornal do Brasil zijn het afgelopen etmaal in de staat Rio de Janeiro driehonderd perso nen in hechtenis genomen. Velen van hen hadden ook al kort na de jongste opstand gevangen ge zeten. Tot de arrestanten behoren een gewezen socialistische afgevaar digde, een communistenleider, twee vakbondsleiders en een pater. (Van onze R.'damse correspondent) De Rotterdamse rechtbank heeft het dezer dagen door haar uitgespro ken faillissement van de „zigeuner koning" Koka Petaio vernietigd. Gebleken is, dat hij intussen zijn schuldeisers, die vorderingen op hem hadden lopen, volledig heeft vol daan Daarmee zou een bedrag van ongeveer f 6000 zijn gemoeid. De Finse bemiddelaar In de kwee- tie-Cyprus. Tuomioja, is gisteravond om half negen in de Finse hoofdstad Helsinki overleden. Sinds het begin van de avond was hij buiten bewust zijn. Zijn vrouw en beide kinderen waren by hem. Op 16 augustus, toen hij op het punt stond uit Genèv© naar Athene te vertrekken, werd hfj door een beroerte getroffen. Hij had twee maanden op Cyprus doorge bracht en intussen Athene en An kara bezocht. Op 3 september werd hij van Genève naar Helsinki over gebracht. Sakari Tuomioja is premier, diplo maat en financier geweest en werd door secretaris-generaal Oe Tnant gekozen omdat hij bekend stond als een harde werker, om zijn kalmte en om zijn werkelijkheidszin. Tuomioja werd op 29 augustus 1911 geboren in het toenmalige Russische groother togdom Finland. Hij studeerde iech ten en werd na de val van de rege- ring-Mannerheim van 1944 tot 1945 minister van Financiën. Van 1948 tot 1950 was hij gouverneur van de Internationale Bank voor wereldop- bouw en ontwikkeling en vervolgens van het Internationale Monetaire Fonds. Daarna werd hij minister van Handel en Industrie in Finland, eer ste minister (1953—1954), ambassa deur in Londen (19551957) en am bassadeur in Zweden in 1961. Tuo mioja werd tevens secretaris van de VN-commissie voor Europa en ver tegenwoordigde de VN in Laos tij dens de ernstige crisis van 1959. Voordat hij tot bemiddelaar voor Cyprus werd benoemd had Tuomioja nooit gelegenheid gehad zich spe ciaal in deze kwestie te verdiepen, maar Oe Thant wist, dat hij een be kwaam onderhandelaar had gekozen. De Veiligheidsraad In New York nam een minuut stilte ln acht hij het vernemen van het overlijden van de Fin. Secretaris-generaal Oe Thant zei, dat Tuomioja de VN en Finland op voorname wijze had gediend. 2 Uit het Leidsch Dagblad van 4 4 10 Sept. 186V Heden Vrijdag is een metse- 4 i laarwerkzaam aan den gevel 4 J van een huis op de Hooigracht, 4 J door duizeling van het steiger 4 J gevallen en zeer gekwetst naar 4 i het Stads-Ziekenhuis vervoerd. 4 J Men gebruikt tegenwoordig a f te Londen de voornaamste f schouwburgen om er gods- >J f dienstoejeningen in te houden. «5 f Een talrijke menigte woont de iï f godsdienstoefeningen bij. >5 (Van onze parlementaire redacteur) I karakter van de uitkeringen zou het sociale minimum dan vanzelf worden bereikt. Intussen zou de Algemene Bij standswet kunnen worden toegepast. Ook het Akkoord van Wassenaar, dat aan het regeringsprogramma ten grondslag ligt, spreekt over een ge leidelijke verhoging. De regering heeft echter aanstonds besloten tot een optrekking ineens. Het gaat er nemelijk om, zo schrijft minister Veldkamp in zijn toelichting, dat zo veel mogelijk een einde wordt ge maakt aan de huidige armenwetuit keringen voor bejaarden en wedu- Slot pag. 2 Vijf gemaskerde en met machine pistolen bewapende bandieten re den dinsdagavond met hun auto door het gesloten hek van de tuin van een nabij de Corsicaanse hoofdstad Ajaccio gelegen weel derige villa, waar gravin Janine Bernstein een aantal gasten een overvloedig diner aanbood. Zij ontrukten de gravin een diamen- ten halssnoer en wisten haar, on der bedreiging met een ijzeren staaf, te dwóngen tot afgifte van de sleutels van een kluis. Na de gastvrouw en gasten in een kamer te hebben opgesloten, door zochten de bandieten op hun ge mak gedurende vijftig minuten de gehele villa, waarbij zij met een buit ter waarde van een kleine half miljoen gulden weer vertrok ken. In Zuid-Tirol, nabij Perca, is een vrachtwagen met politiemannen op eer door terroristen geplaatste mijn gereden. Hierbij vielen vijf ernstig gewonden. Het ongeluk vond plaats aan de vooravond van de voortzetting der besprekingen in Geneve tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van Italië en Oostenrijk over de kwestie Zuid-Tirol. Dc Oostenrijkse politie heeft een man gearresteerd die volgens de Italianen een leidende rol speelt in de terroristische activiteiten in Zuid- Tirol (Alto Adige). De man, Georg Klotz, werd in het Tiroolse Imst ge pakt. ln het Witte Huis in Washing - ton heeft president Johnson een langdurige bespreking gehad over de situatie in Vietnam. Van links naar rechts generaal Max well Taylor, de Amerikaanse ambassadeur in Saigon, die voor deze conferentie was overge- Een tienjarig meisje, Loesje Postma uit Harlingen. is gisteren tussen Fra- neker en Harlingen uit een trein ge vallen, die op dat moment ongeveer 100 kilometer per uur reed. Ze kwam naast de spoorbaan terecht en liep onder meer een hersenschudding op. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt nog een onderzoek ingesteld. Een scholier, die het meisje had zien vallen, trok aan de noodrem. De trein kwam met dertien minuten vertra ging in Harlingen aan. A.W.W.-pensioen voor weduwenen kinderen gaat eveneens S51/0, r jaar bedragen, dat voor weduwen zonder kinderen f 2Jf!8. npensioenen worden gebracht op f 786,— per jaar voor wezen tot i jaar, f 1176,voor wezen van tien tot zestien jaar en f 1586,— voor ende en invalide wezen van 16 tot 27 jaar. Het maximumbedrag j het inkomen, waarover premie wordt geheven, wordt verhoogd tot )0,per jaar. Deze inkomensgrens zal ook voor de kinderbijslag- tten gaan gelden. regeringsmaatregelen maken een stijging van de A.O.W.- en A.W.W.- met 2,9 procent noodzakelijk. Hiervan wordt een half procent opge- i door een bijdrage uit de schatkist ter hoogte van f 150 miljoen per Voor zelfstandigen zal de premie dus stygen met 2,4 procent. aanzien van de loontrekken- wordt voorts een compensa- geboden door het wegvallen van premiebetaling voor de invalidi- en een kleine verlaging van lie voor de werkloosheidswet, premies worden totnutoe door gever opgebracht. Zij komen met een half procent van A.OW-premie. Het resterende deel de hogere AOW-premie, te we- 1.9 procent zal volgens de plan van de regering gelijk door kgevers en werknemers moeten den opgebracht. Aangenomen dt, dat het werknemersaandeel, 0.95 procent, in de !oner zal gecompenseerd. Hierover zal najaar overleg tussen werk en werknemers moeten wor- gevoerd. de Tweede Kamer zyn gelijk- wetsontwerpen ingediend tot van de inkomensgrens in iziekenfondsverzekering voor be iden en tot gedeeltelijke liquidatie de oude invaliditeitswet, overi- I s met behoud van verkregen Jjiten (men zie elders). ;i Pensioenfondsen discussie en zet hij omstandig uit een, op welke gronden hij tot zijn uiteindelijk standpunt is gekomen. Er waren verschillende mogelijk heden. Gedacht zou kunnen worden aan het waardevast maken van de be- drijfspensioenen, maar zo zet de bewindsman uiteen dit zou stui ten op een groot aantal praktische bezwaren. Ook de totstandkoming van een z.g. restbedrijfspensioen- fonds brengt een groot aantal moei lijkheden mee. Wel laat de minister zich positief over de ontwikkeling van de pen sioenfondsen uit, maar naar zijn me ning is deze niet zodanig geweest, dat zij binnen afzienbare tijd kun nen zorgen voor een volwaardige pensioenvoorziening in ons land. Een andere mogelijkheid zou zijn, dat de bejaarden via een groepsrege ling op grond van de nieuwe Alge mene Bijstandswet worden geholpen. Minister Veldkamp geeft echter de voorkeur aan een verbetering in het kader van de sociale verzekering. Ineens Ie Bilt verwacht van heden- tot Igenavond: Veel bewolking met elijk enige regen of motregen, htige tot matige zuidwestelijke Weinig verandering in tempe- (Opgemaakt om 11.15 uur) 11 SEPTEMBER 6.07 uur; onder: 19.05 uur. op: 12.04 uur; onder: 21.25 uur ater te Katwijk te 6 23 en uur; laagwater te 2.17 en 14.2 nummer bestaat uit 22 pagina's) In de Scheveningse Kurzaal heeft Koning Olav van Noor wegen gistermiddag in gezel schap van het Nederlandse ko ningspaar een vertoning bijge woond van Bert Haanstra s film „Alleman"De Noorse vorst in gesprek met de maker van de film. i verhoging van de AOW tot een minimum is al jaren in dis- In de toelichting op zijn ntwerp besteedt minister Veld- Bp uitvoerige aandacht aan deze De werkgevers in de Sociaal-Eco nomische raad hebben gepleit voor een geleidelijke verhoging van de AOW-uitkeringen tot een sociaal mi- j nimum. Door het welvaartsvaste (Van onze A'damse correspondent) De politie van Düsseldorf heeft van de Amsterdamse recherche enige foto's ontvangen met het verzoek te willen nagaan of een in deze Duitse stad gearresteerde rover overeenkomt met het signalement van de man op de foto's. De man op deze politiefoto is journa- list-quiz-master Theo Eerdmans. Theo Eerdmans heeft enkele dagen geleden voor de politiefotopraaf geposeerd. Niet om te worden op genomen in het archief van mis dadigers, maar om te trachten een nog onopgehelderde beroving tot oplossing te brengen. De Amster damse politie is namelijk nog steeds op zoek naar de daders van een overval op klaarlichte dag, waarbij uit een juwelierszaak aan de Leidsestraat voor f 45.000.— aan vers sprekend op Theo Eerdmans. Alleen zou er sprake zijn van een donkerharig persoon, terwijl Eerd mans rossig is. In Düsseldorf zyn twee misdadigers gearresteerd, van wie volgens de eerste berichten de signalementen en de werkwijze kloppen rnet de Amsterdamse affaire. Dat was voor de hoofdstedelijke politie reden om contact met de Duitse collega's op te nemen. Theo Eerdmans was on middellijk tot medewerking bereid. Zoals bij iedere „misdadiger" is er een opname en face en een en profiel gemaakt. Het lijk van een 14-jarige neger-/ hongen, die deel uitmaakte van de beweging voor rassengelijkheid, is gisteren in een rivier bij de plaats Pickens in Mississippi gevonden. De Jongen, die deel uitmaakte van de als Henrij Arsby uit New Orleans, werd sinds zondag vermist. Men neemt aan, dat hfj is vermoord. Op het Jaarlijkse congres van Brit se vakbewegingen in Blackpool is een resolutie aanvaard, waarin de ar beiders over de gehele wereld wordt gevraagd de apartheid te bestryden door middel van een systematisch boycot van Zuidafrikaanse produkten. spanning thans in Turkije heerst, „waar men thans heeft begrepen, dat de oplossing van de kwestie-Cyprus op vredelievende wyze moet worden nagestreefd", President Makarios van Cyprus heeft de voedselblokkade van de Turks-Cyprische wijken van Larnaca en Famagusta opgeheven. Scherpe Russische nota aan Japan De Sowjet-Unie heeft Japan in een gisteren overhandigde nota ervan be schuldigd zijn grondgebied ter be schikking te stellen als basis van agressie tegen Noord-Vietnam. Ook over de rol van Japan in de recente gebeurtenissen in de Golf van Ton kin is de Sowjet-Unie blijkens haar nota niet bijster te spreken. Zij spreekt de hoop uit dat Japan „meer verantwoordelijkheidsbesef" zal to nen en zijn grondgebied niet voor agressieve doeleinden door een bui- telandse mogendheid zal laten ge bruiken, want de Sowjet-Unie kan voor een dergelijk feit niet onver schillig blijven, zo wordt in de nota gezegd. Griekenland heeft bij de Veilig heidsraad een klacht tegen Turkije ingediend in verband met de behan deling van Griekse onderdanen in Turkije. Turkije heeft zich tot de Vei ligheidsraad gewend met de klacht dat Griekenland militaire voorberei dingen treft, die door de Turkse regering gevaarlijk worden geacht. komen, minister Rusk van Bui tenlandse Zaken, president Johnson en minister McNamara van Defensie. Een woordvoerder van de Griekse regering heeft medegedeeld, dat het gevaar van een oorlog tussen Grie kenland en Türkye voorbij is. Dit was gebleken uit een rede van pre mier Inönü van Turkije, die dinsda\ - avond de Turkse Nationale Vergade ring had gezegd, dat Turkye al het mogelijke zou doen om geen aanlei ding te geven tot het ontstaan van een oorlogstoestand tussen Turkije en Griekenland. Volgens de Griekse woordvoerder is het duidelijk, dat een geest van ont- De Veiligheidsraad zal mor genmiddag in New York bijeen komen ter behandeling van de Griekse klacht tegen Turkije en de Turkse klacht tegen Grieken land. die beide verband houden met de kwestie-Cyprus.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1