R.E.M. vraagt om uitstel Raad van Wassenaar over giftige stof In april raketten op De Zeven Provinciën' WIM LUITEN NAAR TOKIO? Snelste tijd van Tieinen Groen Staatsfondsen vast BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 8 SEPTEMBER 1964 )a(HUREN GYMNASTIEKLOKALEN Ml J 0 gij raadsbesluit van 23 maart werden nieuwe tarieven vastge- voor het gebruik van gemeen- gymnastieklokalen. Hierbij onderscheid gemaakt tussen 0» ijj. en gymnastiekverenigingen, l^ede door B. en W. aan te wü- --personen en instellingen, die de- sport- en culturele iden gebruiken, en de overige ikers. ..plFport- en gymnastiekverenigin- 'Itegen een gereduceerd tarief in d %k te geven. Een deel van de rvai{prijs wordt dus voor rekening zw?de gemeente genomen. In de ge- idsaktebegroting werd dit echter niet uitdrukking gebracht. 5t ingang van 1 januari 1964 jierin wijziging worden gebracht. pl geschieden door een overboe- van hoofdstuk VIII, par. 16, van pwone dienst, naar de verschil- i onderwijsparagrafen. De over- ^ingen zullen naar verwachting ^Sedrag belopen van f24.000,-. De ^^ffende inkomsten-posten op de lillwijsparagrafen zullen met een bedrag worden verhoogd. Hler- al nog een bedrag van naar tchting f 750,- moeten worden aald aan de Stichting Rooms 'olieke Scholen, die 't gemeente- ymnastieklokaal aan de Boom- in bruikleen heeft, terwijl de ite de avond-verhuur regelt, ts zyn B. en W. met de be- van de bijzondere lagere scho- overleg getreden of zij bereid be gymnastieklokalen van hun In eveneens tegen het geredu- |e gemeentelijke tarief te ver- j aan sport- en gymnastiekver- tgen, indien de gemeente deze 1 aanvult tot de kostprijs (het voor de overige gebruikers), besturen gaan in principe met regeling akkoord. Bij één van de (ren bestaan echter bezwaren het verhuren van lokalen aan n in verband met het eken van het nodige toe- I Hieromtrent zal nog nader g worden gepleegd. De besturen I de aanvullende huren kunnen verkrijgen onder overlegging tussen hen en de sport- en gym nastiekverenigingen gesloten huur contracten. Het ligt in de bedoeling de regeling met ingang van 1 okto- a.s. te doen ingaan. Hiermede in 1964 nog een bedrag gemoeid zyn van naar verwachting f4.000,-. De besturen van de andere bijzon dere scholen zijn buiten dit overleg gehouden, omdat zij binnen ryks- subsidieverband aan de sport- en gymnastiekverenigingen het geredu ceerde rijkstarief in rekening bren gen, dat ongeveer met het gemeen telijk tarief overeenkomt. Uitkering in-eens remeentepersoneel (rerband met het feit, dat eerst i gebleken, dat de per 1 jan het overheidspersoneel nde loonsverhoging is achter bij de loonontwikkeling in ticulieren bedrijf, heeft de besloten, zulks teneinde de rstand op te heffen, aan het neel over het jaar 1964 een ns toe te kennen, tkering bedraagt voor elke f een gedeelte van een i het jaar 1964, waarin de in dienst was of zal zijn, de bezoldiging op 1 sep- I 1964. fcn W. zijn van oordeel, dat nkomstig de suggestie van de ter, voor het personeel dezer fate overeenkomstige voorzie- 1 behoren te worden getroffen lor het rijkspersoneel. De voor (neente uit de hierbedoelde kelen voortvloeiende kosten p geraamd op f550.000. BIJNA f 10.000 BSIDIE VOOR ARS. MULA NATURAE lert raadsbesluit van juli 1955 de Leidse Schilder- en Teken- hie „Ars Aemula Naturae", in het culturele leven van Lei- tn belangrijke plaats inneemt, Ibsidie van 40% in de uitgaven I honoraria der leraren, ver- èrd met 50 van de inkomsten I lesgelden. Deze regeling heeft ligend gewerkt, hoewel sterk emis wordt gevoeld van een ke in de huisvestingskosten. Dor kon aan het onderhoud i;t pand Pieterskerkgracht 9 i de inventaris niet de zorg besteed, die wenselijk weest. Bovendien bieden de subsidienormen te weinig klieid tot uitbreiding van de iten, omdat enerzijds niet vol- zekerheid wordt verkregen Ie honoraria van nieuwe lera- I anderzijds de uit de uitbrei- an de activiteiten voortvloeien de huisvestingskosten geheel ïkening van de instelling blij- jbij Ars Aemula Naturea in Imate de behoefte aan uitbrei- |an de activiteiten wordt ge- - met name wil men overgaan instelling van een grafische in een portretklas achten W. de tijd gekomen de be te subsidienormen te herzien, lerband met het bovenstaande Izy verhoging van de subsidie, roor de honoraria tot 60 ge- tevens ware devergoeding k concierge onder deze norm tgen. Daarnaast komt het B. gewenst voor een subsidienorm [voeren vari 25 in de huis- Kosten in de ruimste zin. bsidie voor de lesgelden kan verlaagd tot 40 indien, be lle lesgelden, tot de eigen in- In ook worden gerekend de uties en de donaties, p W. stellen daarom de raad rmet ingang van het cur- 1964/1965 (subsidiejaar jet subsidiepercentage voor de Irla van de leraren te bepalen kn dit percentage mede toe te op het salaris van de con- |n subsidie in de huisvestings- I Inclusief verlichting, verwar- onderhoud en inventaris, toe LANGS SINGELROUTE MEER VERLICHTING De openbare straatverlichting van de Zijlsingel, Herensingel, Maresin- en RUnsburgersingel, wij wezen daar reeds op (red.) voldoet niet aan de eisen, welke het huidi ge wegverkeer stelt. De verkeersin tensiteit is op deze singels zeer toe genomen als gevolg van het tot voor- rangsweg verklaren van die route; bovendien wordt veel doorgaand ver keer langs de singels geleid. In ver volg op de uitvoering van het plan tot verbetering van de verlichting langs de Zoeterwoudse en de Witte Singel, waarvoor de Raad bij besluit van 16 Januari 1961 een krediet van f 65.000,- beschikbaar stelde, is thans plan ontworpen tot verbetering de verlichting langs de noorde lijke singelroute. Met de uitvoering hiervan is een bedrag van naar ra ming f85.000,- gemoeid. Het ontwerp houdt onder meer in de verplaatsing van een aantal licht masten naar de zijde van de singel- grachten, zulks ter verbetering van de geleiding van het verkeer in de bochten. De lichtpunthoogte van de armaturen op de Rijnsburgersingel tussen Schuttersveld en de Stations weg is lager gedacht, dan die el ders langs de singels, om het door gaande verkeer duidelijk te maken, dat de hoofdrichting zich niet langs dat gedeelte singel voorzet B. en W. zullen er naar streven de nieuwe verlichting voor het ko mende winterseizoen gereed te heb ben. VERNIEUWING VERWARMING LEIDSE VOLKSHUIS Van het bestuur van de „Stichting het Leidse Volkshuis" is bij B. en W. het verzoek ingekomen een geldle ning te mogen ontvangen voor de vernieuwing van de centrale verwar- mingsinstallatie in het pand Apothe- kersdijk 33. De huidige apparatuur blijkt dermate verouderd te zijn, dat reparatie uitgesloten moet worden geacht. Een afdoende voorziening vergt een investering van f60.000,-, inclusief de bijkomende werken. Het bestuur van de „Stichting het Leid- Volkshuis" is in staat uit eigen middelen f 12.500,- te financieren en verwacht een bijdrage van f 5.000,- van het Leningen en Schenkingen fonds. Voor het resterende deel van de kosten ad. f 42.500,- wordt een beroep gedaan op de gemeente. B. en W. zijn van mening, dat aan het verzoek kan worden voldaan. Subsidie voor Njord Van het bestuur van de Studenten- Roeivereniging „Njord" bereikte B. en W. reeds in 1961 het verzoek om, in verband met de hoge kosten van de verbouwing en uitbreding van haar roei- accommodatie (clubge bouw en buitenloods) de toekenning van een subsidie uit de gemeentekas te willen bevorderen. Nu de werkzaamheden inmiddels geheel zijn voltooid, is gebleken, dat „Njord" door middel van verschillen de acties van de totale kosten, groot f 77.250,- zelf een bedrag van f 66.036,- bijeen heeft gebracht. De ze aan de dag gelegde grote activi teit en de betekenis van de studen- tenroeisport voor onze stad billijken naar de mening van B. en W. de in williging van het verzoek. Het College is dan ook bereid de raad dienovereenkomstig te advise ren en stelt voor een bijdrage in de kosten te verstrekken van 10% f 77.250,-. Ds. W. J. H. Hubcek thans predikant in Zwolle Ds. W. J. H. Hubeek, die ruim tien jaar de afdeling Leiden/Oegstgeest van de Ver. van Vr^jz. Hervormden als voorganger diende, deed zondag avond in de Grote Kerk te Zwolle intrede als predikant van de her vormde wjjkgemeente 6 (Assendorp- West) na als zodanig te zijn beves tigd door ds. G. W. Korevaar, voor zitter van de Centrale kerkeraad. Deze had in overleg met de te be vestigen predikant als schriftlezing gekozen 1 Corinthe 3 en als tekst zijn prediking 1 Corinthe 3 vers „Daarom, noch wie plant, noch wie begiet, betekent iets, maar God, die de wasdom geeft". In aansluiting op dit tekstwoord sprak ds. Hubeek over 1 Corinthe 3 vers 9: „Want Gods mede-arbeiders zjjn wij; Gods akker, Gods bouwwerk zljt gy". Wij vinden elkander, aldus spreker, in die gemeenschap waarbij Hij het middelpunt is. Het was begrijpelijk, aldus ds. Hubeek, dat de hoorcommissie hem indertijd gevraagd had waarom hij uit Leiden wegging. Toen het eerste verzoek om kanselruil indertijd tot hem kwam meende hij niet weg te kunnen en mogen gaan. Nu kon spr. als antwoord geven dat hij zijn amb telijke loopbaan graag wilde beëindi gen als gewoon predikant, vrij van de tweeslachtige positie die hij in Leiden had. De IJsselstreek heeft zich doen kennen door haar ver draagzame vroomheid waar de mo derne devoten als Thomas a Kempis, Geert Groote en Wessel Gansfort hebber, geleefd en gewerkt en waar de modaliteiten principieel aanvaard worden als uitdrukking van het veel zijdig lichaam van Christus. Die ver draagzaamheid waarvan Paulus in zijn brief aan de Romeinen (hfdst. 14) gewaagt heeft spreker aangetrok ken. Hem verheugde de opdracht van de Centrale kerkeraad om behalve in zijn eigen wijkgemeente, waarvan de kerkeraad uit gemeenteleden van verschillende modaliteit bestaat waar nodig te mogen werken on der de vrijzinnig hervormden in de ganse gemeente. Nochtans, samen zijn wij des Heren en wij horen dus bij elkander. Terugkomend op zijn tekstwoord merkte ds. Hubeek op dat wat de ak ker is voor de landman de gemeente voor God is. Wij zijn het voorwerp van zyn trouwe liefde. By alle mo tieven die tot de kanselruil hebben geleid heeft voor beide predikanten gegolden het woord uit het Spreuken- boek: „Zie de mens kiest zijn weg". Beiden hebben zeer beslist hun keu- gedaan. „Wanneer mijn oog maar op U gericht biyft" schryft Thomas a Kempis ergens. Ds. Hubeek wekte tenslotte de gemeente op: Laten wij telkens In de kerk samen innerlijk zo worden opgebouwd en kracht mogen ontvangen voor ons geloof om dit ook in ons dageiyks leven om te zetten. Wie oren heeft om te horen die hore. Academische examens Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het doctoraal examen biologie mej. M. J. H. A. v. d. Linden (Lelden) Duivenberichten P.V. „De Bonte Duif" Wedvlucht vanaf Vilvoorde, uitslag: 14 J. Roest; 26 P. de Haas; 3810 comb. Wolters Meys: 6. D. v. Mosse- veld; 7 W. Siera: 9 K. v. d. Berg. Leidse Postduiven Club Wed vlucht vanaf Duffel, aantal duiven 207, uitslag: 1 W. v. d. Nieuwendijk; 28 F. v. d. Zeeuw; 3. A. J. Abrahams 4. D. v. d. Nieuwendyk; 5 H. Sterks; 6 P. Landesbergen7 A. W. Krol; 9. A. Houweling; 10. J. Degen. Kampioen generaal: 1. D. v. d. Nieuwendijk; 2. P. v. Dijk; 3. L. v. d. Nieuwendyk. Kampioen vitesse: 1. D. v. d. Nieu- wendyk; 2. L. v. d. Nieuwendyk; 3. J. v. Alphen. Kampioen Fond: 1. H. v. Riet; 2. L. v. d. Nieuwendyk; 3. D. v. d. Nieu wendyk. Kampioen oude duiven: 1. D. v. d. Nieuwendijk; 2. L. v. d. Nieuwendijk; 5. P. v. Dyk. Kampioen jonge duiven: 1. P. v. Dyk; 2. J. Degen en Bink v. d. IJsel. 25 de subsidiepercentage te bepalen op 40 en dit lage mede toe te passen op ptributies van de eigen leden [donaties, e hand van de begroting voor rsusjaar 1964/1965, kan het volgens de thans voorgestel- men worden geraamd op Onbewoonbaar en toch bewoond...? Had een 46-jarige inwoner te Lei den een onbewoonbaar verklaarde woning verhuurd als werkplaats, of als werkplaats- woongelegenheid? De man hield zich bfj het eerste, doch in een advertentie zou hy de combinatie van beide hebben aan geboden. Drie personen betrokken het pand, niet alleen om er te werken, doch om er te wonen. Althans, dat :n de bevindingen van een po litieman geweest, die een onderzoek had ingesteld en er o.m. bedden en kookgerei had aangetroffen. De Leidse kantonrechter had verdach te tot f 100 boete veroordeeld, tegen welk vonnis hy in hoger beroep kwam bij de Haagse rechtbank. Daar hield hy vol alleen over werkgelegenheid te hebben gespro ken, doch de betreffende adverten tie had verdachte niet by zich. Een kunstschilder legde de eed af als getuige en verklaarde nimmer het perceel te hebben gewoond. „Als dat wel het geval biykt te zyn, betekent dat meineed," stelde de officier van justitie vast. Teneinde in deze nog enkele oud- bewoners te horen, hield de recht bank de zaak aan. „Auto" voor f 100 Een 56-jarige inwoner van Leiden had voor f 100 een „auto" gekocht, welke een rydend wrak bleek te zyn. „Ik dacht dat het nog een goede auto was," verklaarde de man op timistisch; „degene van wie ik de auto kocht mocht er niet meer mee rijden vanwege zjjn zenuwen." „Kan ik me voorstellen," mompelde de officier van justitie. Met het on- deuglijke geval had verdachte rond gereden, eigen en het leven van an deren er aan wagend. Tegen de straf was hij by de Haagse recht bank in hoger beroep gegaan. De officier vond de boete van f 75 door de kantonrechter opgelegd beslist niet te hoog en eiste bevestiging van het vonnis. „Het is geen manier om me dan nog wegenbelasting te la ten betalen", beklaagde verdachte zich. Uitspraak over 14 dagen. Namens de N.V. Reclame Exploi tatie Maatschappij heeft gedelegeerd commissaris mr. H. Minderop aan de leden van de Staten-Generaal uitstel gevraagd voor de behandeling van het zogenoemde „anti-R.E.M.- PROEFPROCES TEGEN D.A.F. De officier van justitie in Den Bosch zal proces-verbaal laten opmaken tegen Van Doornes Automobiel fabriek (DAF), welke de pensioen premie en een deel van de ziekte wetpremie van het personeel voor eigen rekening heeft genomen. De officier wil door de rechter zien uit gemaakt, of het geoorloofd is enkele artikelen uit de C-A.O.-metaal te interpreteren zoals D.AP. dat doet. De DAF1. gaat ervan uit, dat de metaal-CA.O. kan worden gezien als een minimum-regeling, waarvan de werkgever kan afwyken ten gunste van de werknemers. Als de rechter deze interpretatie ver werpt, wordt het voor vele bedry- ven binnen de metaalindustrie de vraag, of de gunstige arbeidsvoor waarden welke zy bieden wel ge oorloofd zyn. Vele ondernemingen in deze bedrijfstak hebben in de loop van de tyd aanvullende of af wijkende regelingen tot stand ge bracht. Voor het personeel van de D.AF. scheelt de premiebetaling door de werkgever liefst 6.24 pro cent op het loon. De vakbonden in de metaalindustrie hebben onlangs de premiecompen satie gevraagd, zoals by de D.AF. een jaar geleden is ingevoerd. Vol gens de katholieke metaalbewer- kersbond St.-Eloy overtreedt de DAF. met de geringere inhouding van de ziekengeldpremie geen loon- bepalingen. Kruiser verbouwd wetje". Hy meent, dat aan ont werp en behandeling zeer ernstige bezwaren kleven inzake wetsvorming, rechtszekerheid en rechtsgelijkheid. De R.E.M. voert aan, dat op het ogenblik niet van een gewyzigd, maar van een nieuw wetsontwerp moet worden gesproken. Dit had eerst de Raad van State moeten passeren. Titel, considerans en in houd verschillen aanmerkeiyk met het eerste ontwerp. De spoed, waarmee het ontwerp is ingediend, wordt in stryd geacht met de voor de wetgever vereiste zorgvuldigheid t.a.v. de rechtzeker heid van de individu. De minister trok voor de memorie van antwoord twee maanden uit, doch gunt de Ka mer drie weken voor de behandeling begint. De R.E.M, kreeg daardoor maar veertien dagen voor verweer. Deze termyn ontneemt de tegenpar tij een gelyke kans op verweer, zoals bij processen gebruikelyk is. Wyzende op de uitslagen van quêtes onder ons volk en de me gen van buitenlandse en binnen landse rechtsgeleerden meent R.E.M. te kunnen constateren, dat het wetsontwerp indruist tegen het rechtsgevoel van het Nederlandse volk. Bestreden wordt, dat de minis teriële argumentatie inzake eei rechtsvacuüm juist is. Gesteld wordt, dat de jurisdictie over het t.v.-plat- form toebehoort aan de staat, waai de buitenlandse onderneming geves tigd is, waarvan de aandelen in han den zyn van de onderdanen van deze staat. r> (Van onze parlementaire redactie) De kruiser, „De Zeven Provinciën" zal in april van het volgend jaar de beschikking krijgen over 40 Ter- rierraketten. Het vlaggeschip van de Koninklyke Marine vaart in maart 1965 naar de verenigde Staten om de raketten in te nemen. Daarmee zal een eind zy*n gekomen aan de lange reeks proefvaarten, waarmee het ver bouwde schip de vorige maand Is begonnen. Het is niet bekend of „De De Leidse judoleraar Wim Luiten heeft een uitnodiging ontvangen om naast de ai eerder aangewezen J. Bontje (Den Haag) ais scheids rechter op te treden tydens de Olympische judowedstryden in Tokio. Het is echter nog niet zeker of de heer Luiten de uitnodiging zal aan vaarden. Het Nederlandsch Olym pisch Comité moet dan namelyk de reiskosten voor hem betalen en het is nog niet bekend of men daartoe bereid is. De verbiyfkosten in Japan zijn voor rekening van het organisa tie comité. De heer Luiten is tydens een ver gadering van de Federatie van Jiu Jitsu en Judo Bonden tevens be noemd tot pers en propaganda com- i de FJJB. Naar aanleiding van een vraag, die het raadslid mevrouw mr. C. M s* Jacob geb. des Bouvrie vorige maand gesteld heeft over het ge bruik van giftige stoffen by de be strijding van ongedierte heeft de Wassenaarse gemeenteraad zich gis teravond enige tyd bezig gehouden met de gevaren van het gebruik van giftige bestrijdingsmiddelen. Me vrouw s' Jacob kreeg overigens op haar vraag een geruststellend ant woord. Zij had gevraagd er voor te zorgen dat als in de parken en plantsoenen giftige stoffen worden gebruikt ter bestrijding van onge dierte, er waarschuwingsborden wor den geplaatst, zodat eigenaren van honden die daar wandelen hiermede rekening zouden kunnen houden. In het door burgemeester mr. W. J. Geertsema gegeven antwoord op deze vraag werd duideiyk, dat er geen causaal verband is tussen het gebruik van vergif in parken en plantsoenen en de sterfe c.q. ziekte van enige honden, waarover de laat ste tyd enkele klachten zyn binnen gekomen en die kennelyk mevrouw s' Jacob geïnspireerd hebben tot het stellen van haar vraag. Tydens een onderzoek zyn er feiten aan het licht gekomen, dat hier van opzet telijke vergiftiging gesproken moet worden. Niettemin hebben burgemeester en wethouders besloten het gebruik van verdelgingsmiddelen, welke strych nine bevatten voorlopig stop te zet ten. Het plaatsen van waarschu wingsborden kan derhalve achter wege bhjven. Er werden het college nog enkele vragen gesteld. Mr. C. A. van Gor- cum (P.v.d.A.) had geconstateerd dat in de omgeving van de Hofcampweg onkruid was verdelgd met behulp van het een of andere giftige bestrij dingsmiddel en hy vroeg het college met dergeiyke middelen de uiterste voorzichtigheid te betrachten. Uit het antwoord van wethouder ir G. A. P. de Kort en van de bur gemeester bleek, dat van gemeente wege alleen onschadelyke middelen worden gebruikt. De heer Van Gor- cum trok daaruit de conclusie, dat de onkruidbestrijding waarop hy doelde door anderen moet zyn uitge voerd. De raad had verder betrekkelyk weinig tyd nodig voor de behande ling van de niet byzonder uitvoerige agenda. Alle voorstellen die wy uit voerig behandelden werden aange- Tiemen Groen, de als een komeet aan het wieier firmament omhoogge- schoten achtervolgingsspecialist uit Follega, heeft vandaag op de Paryse Pare des Prince baan de snelste tyd voor zich laten afdrukken, tijdens de series van het wereldkampioenschap achtervolging. Groen versloeg zyn tegenstander Stanislaw Moskvin met ruim negen seconden verschil. Mosk vin was vorig jaar in de final? door gedrongen. De tijd van Groen was 5.01.66. De wereldkampioen 1963, Jean Walschaerts (België) stelde byzonder teleur. Hij verloor niet alleen van de Italiaan Luigi Roncaglia, maar zyn tyd (5.17.13) was bij lange na niet voldoende zich in de kwartfinales te plaatsen. De indeling kwartfinales luidt: GroenClaesges (Did)Van Loo (Belg)—Roncaglia (Italië); Mogens- frey (Den)Jozefowiez (Polen); Da ler (Tsjech)— Spiegelberg (Did). Op en Deur-avond Woensdag wordt in het gebouw Breestraat 19 weer een Open-Deur avond gehouden. Vóór de pauze herinnert dr. P. L. Schoonheim, de Open Deur-predi kant, aan de komst van het Evan gelie in Europa, volgens het bybel- verhaal in Handelir^en. In het tweede gedeelte van de avond vertelt de predikant over va kantie-belevenissen, waarby uiter aard ook dia's worden vertoond. Zeven Provinciën" ook de beschikking over atoomkoppen zal krygen. De ruimte ervoor is wel aanwezig. De kruiser is tydens haar verbou wing voorzien van een af vuur instal latie voor Terrierraketten. Om deze indrukwekkende installatie aan te brengen, moest het achterschip vol ledig worden verbouwd. Deze verbou wing had plaats by de Rotterdamse Droogdok Maatschappy. Tydens de vele proefvaarten na de verbouwing wordt het gehele schip op zyn bruik baarheid getoetst. Gisteren vertrok de kruiser voor een proefvaart van enkele weken, die haar onder meer naar Dakar in Senegal zal brengen. Deze reis naar West-Afrika heeft vooral tot doel de luchtverversings installatie te testen. Aan de ont vangst van de Terrierraketten, vol gend voorjaar, zullen uitgebreide schietoefeningen by Portorico in het Caraibisch gebied vooraf gaan. De ze oefeningen, die plaats hebben in intergeallieerd verband, zullen wor den afgesloten met het vuren op on bemande vliegtuigen. De verwach ting bestaat, dat de kruiser na weer operationael te zijn geworden, deel zal uitmaken van smaldeel V. Stokdoof en toch rijbewijs gehaald Na botsing zonder meer doorgereden De Rotterdamse politierechter heeft een 20-jarige lakschrijver uit Schiedam f 100 boete, subs. 20 dagen hechtenis opgelegd, zomede intrek king van het rijbewy? voor twee jaar. Dit in overeenstemming met de eis van de officier van Justitie. Op 22 mei had verdachte met zyn bromfiets op de Broersvest in Schie dam een 15-jarig meisje aangereden. Het meisje kwam met haar fiets te vallen en is in het ziekenhuis be handeld. Zy is daarna vier weken thuis verpleegd. Na de aanrydlng was verdachte doorgereden zonder zich om zyn slachtoffer te bekom meren. Hy had zich verder ook niet bekend gemaakt by de politie. Ter zitting werd verdachte, die stokdoof is, by gestaan door zyn vader. Hy gaf het hem ten laste gelegde toe. Hy had niets van de botsing ge merkt. De politierechter merkte op, dat verdachte wegens zijn gebrek niet aan het verkeer behoort deel te ne men, waarna de vader verklaarde, dat verdachte kortgeleden was ge slaagd voor zyn rijbewys. De vader had hem dit genoegen verschaft als verjaarsgeschenk en zeide, dat de jongeman by de eerste maal voor het rybewys was ge- Zowel de officier van Justitie als de politierechter waren verbysterd over deze mededeling. Brand uit wraak (Van onze Venlose correspondent) De politie in het Peelplaatsje Bakel heeft twee jonge mannen (19 en gepakt, die uit wraak brand hebben gesticht by de benzinepomp van garagehouder. De mannen haalden na cafésluiting de garagehouder uit zyn bed om de tanks van hun brom- fietsen te doen vullen. Toen deze echter bemerkte, dat geen van hen geld by zich had, hield hy terwyi de mannen elders geld gingen halen der bromfietsen als onderpand by zich. Na enige tyd keerden zy met geld terug. Terwijl de garagehouder zich weer ter ruste begaf lieten de twee mannen een groot deel van hun benzine uit de bromfietstanks lopen vlakby de pomp en smeten, toen wegreden, er een brandende lucifer ln. Gelukkig werd het laaiende vuur tydig ontdekt en wist de spoedig gealarmeerde brandweer erger te voorkomen. De daders kregen ieder een procesverbaal en de bromfietsen werden ln beslag genomen. GEEN VROUWEN IN HET CONCILIE i Aan de derde zitting van het Vati caanse concilie, die volgende week maandag begint, zullen geen vrou wen deelnemen, zo is ln Vaticaan stad meegedeeld. Kardinaal Suenens, aartsbis schop van Mechelen en Brussel, kreeg vorig jaar byval van de kant van de bisschoppen toen hij op een concilievergadering de toelating van vrouwen voorstelde. Later werd mee gedeeld, dat het voorstel „ln studie" BEURSO VERZICHT Amsterdam, 8 september. De Staatsfondsenmarkt heeft ook vandaag een vaste stemming ver toond met ruime handel. De vraag in deze hoek overheerst de laatste dagen in sterke mate mede doordat ook het buitenland (Zwitserland) zich voor de Ned. Staatsfondsen interesseert. Vandaag bereikte de nieuwe 514 lening 1964 ee n hoogste stand op 100%. Ook de overige Staatsleningen waren niet onbelangrijk hoger ten op zichte van de slotpryzen van gisteren. Er gaat in de beleggingssector veel om. Zo bedroeg de omzet van gisteren in de 6% obligaties nationale investe ringsbank (Herstelbank) nominaal f 542.000. Nu de Utrechtsche, West- landsche en de Friesch-Groningsche hypotheekbanken de uitgifte van de 6% pandbrieven a pari hebben stop gezet, komt dit de overige beieggings- markt ten goede. De stemming voor de internationale waarden was vanmiddag by de ope ning doorelkaar genomen pryshou- dend. Hierby noteerden Unilever bo ven het slotniveau van gisteren op f 148,20 (f 147,60). Het Damrak moest vandaag grotendeels op eigen kompas varen omdat Wall Street gisteren, wegens Labour Day, gesloten bleef De opgewekte tot vaste stemming van gisteren voor de internationale waar den kon vanmiddag vry goed worden gehandhaafd. Kon. Olie trok aan van f 163.70 tot f 164.20 (f 163.80). Philips nauwelyks pryshoudend op f 159,60. Aku en Hoogovens waren fractio- neel lager. In aandelen Centrale Sui ker werd 442 tot 440 gedaan (444%). Ook de VAT-aandelen werden een weinig lager van de hand gedaan. De handel in deze stukken is thans mini maal. President Johnson heeft het wets ontwerp inzake de rente-egalisatie belasting getekend. Zoals bekend houdt dit in, dat de Amerikanen by het kopen van buitenlandse effecten 15% belasting moeten betalen. Deze wet geldt tot eind december 1965. Dinsdag, 8 september 1964 ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000. vorige slotkoers koers v. heden Ned. '64 5^4 Ned. '64 5 Ned. '58 4 Ned. '59 4% Ned. '60-1 4% Ned. '60-n 4tt.. Ned. "59 4»4 Ned. '60 4V* Ned. '61 4%. Ned. '63 4V« Ned. '47 3V2 Ned. "53 I-n 3 Ned. '48 ZV* Ned. "50 I-II ZVi. Ned. '54 I-n ZYi Ned. '55 I ZVa Ned. *55 n ZY* Ned. *37 3 Ned. Gb ob '46 3 Ned. dol. ln. '47 3 Ned. inv. cert. 3. Indië *37 A 3 Ned. w.b.l. '57 6. N. w.b.l. '58-'59 N. w.b.l. '60 4Vt 100,V* 97% 93% 92'1 91%b 91% 91% 82JI 87H 80 v; 80,V 82 81% 85% 96% 92%* 102% 93% 93% 100% 98% 96% 94^4 94% 94 92% 91% b 92* 91|| 86% b 86% 86%S 90 96% 92% 102% ACTIEVE AANDELEN 110 A'dam Rubber Ver. HVA-my. A.K.Ü. Deli My cert. Hoogovens cert. Philips gem. bez. Unilever cert. Dordtse petr. Kon P (50 f 20) Holl. Amer. Lyn Java China Pak KliM Kon Ned. St.boot Kon Paket My. Stoomv My Ned. Nlev Goudr cert v. Ommeren cert. Kon. Rott. Lloyd 140% N Scheepv Unie 132% 147% 486% 128.70 616% 159.75 108% 148 69.90 147%' 153% 136% 104% 110% 148% 485% 126.80 616% 159.60 148.20 756 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en GemJenlngen A'dam '47 3% 92% A'dam '48 3% 921/4 92 R'dam '52-1 4% 91%b 91% idem *37 I-m?H 89% Bankwezen Bank N.G. 85' 5% 98% 98% Idem '58 6 96% 96% idem '64 5 96% 97% d. N WB *52 4% 92% 92% BVG Rspbr. '52 161% 162 BVG Rspbr f500 140 140% tndustr. Obligaties Philips Dol -51 87% 87% Premieleningen Alkmaar '56 2% 80b 80^ A'dam '53 3 115% A'dam '51 12% 8 88% A'dam *56 I 2% 82 81% A'dam *56 n 2% 86 86 A'dam *56 m 2% 86% 86% A'dam *59 2% 83 82% Breda *54 2% 84% Dordrecht '56 2% 80x 80% Eindhoven '54 2% 82 Enschede '54 2% 78fi 79 Den Haag *521 2% 88% Idem 0 2%... 88 R'dam *52 I 2% 87 87 Idem n 2% 86%x 86% Idem '57 2% 87% 87% Utrecht *52 2% 101% Z.-Holl 1957 2% 86% 87% Zuid-Holl '59 2% 86 87% POET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Interlinie f 50 204.50 205.50 Nefo f50.— 11150 112 Robecc 236 235 Ver Bez v. 94 f50 502 505 300. Unitas f50.- 137 137.50 Europa I 10 pb 537 537 Amst Bank 411% Cultuurbank 23 23 Holl Bank O eert. 247% Ned Handelmy. 313 Ned. Mid.ban" Rott Bank R.V.S. eert. Industrie Ondernemingen Albert Heyn 600 Bronsw. Calvé Delft eert. K Pap v. Gelder K Ned Grofsm. De Gruyter pref b Holl Constructie Ing.bur v Bmyv Internatio v Kemp en Beg Kon Zout Ketjen Leidse Wolspxy MUller en Co. NB Ned Kabelfabr Philips pref Rott Drooed My Ver Mach.fabr. Ver Touwfabr Vlhamy Walvisvaart Wemlnk's Betxny Zaalberg Mijnbouw ei Blliton 2de t 247% 320 105.50 Kon Petr (f 20) Amer fondsen Canad Pacific R. Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell OU Unior Pacific Un States Steel 163.50 164.20 VERKLARING DER TEKENS Gedaan en laten Exclaim Gedaan en bieden Laten

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9