Theo Eerdmans' quiz toch op het eerste net Tal van nazi's op hoge posten Wraak van het „meesterbrein"? Twee treinrovers in Engeland verdwenen CASTRO HELPT PREMIER JAGAN Belangrijke zaken o.a. „Dokumenta III" De haven van Genua krijgt slechte naam met een enkel woord in eenheid samenleven; LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 7 SEPTEMBER 1964 L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. heeft zaterdag, de programma makers als het ware gedwongen de quiz van Theo Eerdmans, die op het tweede net zou komen, naar het eerste terug te halen. Nu zou het op zichzelf niet langrijk zijn op welk net de sympa thieke Amsterdamse journalist zijn spelletje speelt, ware het niet, dat we hier voor de tweede maal een ge- dachtengang in Hilversum aantref fen, die we verkeerd achten. Eerst was het de AVRO, die bekend maakte, dat alle grotere produkties op het eerste net zullen komen. En nu heeft men de VARA gedwongen eenzelfde weg te bewandelen. De opzet van het tweede net was de Nederlandse televisiekijkers een vol waardige keuzemogelijkheid te geven. Wanneer men echter van dit tweede net een vergaarbak gaat maken van alle programma's, die niet goed ge noeg zijn voor het eerste net, dan kan dat doel nooit worden bereikt. TIJDENS het tonen van het test beeld, heeft een geheimzinnige stem gisteravond via TV-Noord- zee de kijkers naar het programma van de REM nog eens laten weten, hoe de heer Verolme denkt over rege ring en parlement. Het was geen vriendelijk betoog. Integendeel!. Op vrij scherpe wijze werd ons in de Grondwet verankerde parlementaire stelsel gehekeld. Waarschijnlijk heeft men op deze wijze de slechte indruk willen wegne men, die de heer Verolme persoonlijk vrijdagavond na het interview voor de AVRO heeft achtergelaten en heeft men willen trachten de publieke opinie te beïnvloeden ten aanzien van de anti-REM-wet. De uitwerking is in feite averechts. Op deze wijze heeft de TV-Noord- zee in feite nog eens duidelijk onder streept, welk gevaar er schuilt in der gelijke etherpiraterij. Op oncontro leerbare wijze wordt anti-democrati sche politiek bedreven. De heer Verolme is hard op weg om de pu blieke gunst, die hjj door de roman tiek welke om dergelijke vrijbuiterij is verweven, had spelen. Nederlandse officieren ereburgers La Courtine De luitenant-generaals S. van de Veen, E. J. C. van Hootegem en ge- neraal-majoor F. A. Palm zijn zater dag tot ereburgers van La Courtine benoemd. Dit geschiedde tijdens de kranslegging by het monument voor de gevallenen in La Courtine. De bij de onderscheiding behorende medail les werden uitgereikt door de burge meester van La Courtine. maitre A. Besse. De Nederlandse militairen namen voorgoed afscheid na zes jaar lang in La Courtine te hebben geoefend. In die 6 jaar zijn talrijke banden aange knoopt met de plaatselijke bevolking. Zo is men er nog niet vergeten, dat de Nederlanders spontaan hulp boden bij de overstroming van Aubusson in Aan luitenant-generaal Van Hoote gem werd verzocht aan Koningin Ju- Onder druk van V.A.R.A.-verenigingsraad De V.A.R.A.-vereningsraad heeft zich zaterdagmiddag uitge sproken tegen het besluit van de televisiedienst om de populaire quiz van Theo Eerdmans in het komende seizoen op het tweede net uit te zenden. Televisiekijkend-Nederland zal dus deze (nieuwe) quiz, die onder de titel „Tel uit je winst" op de beeldscherm komt, via het eerste net kunnen volgen. De verschillende deputaties van de verenigingsraad waren unaniem van mening, dat de kijkdichtheid voor het tweede net nog te gering is om een geliefd programma als de quiz van Theo Eerdmans over het tweede net uit te zenden. Televisie- seoretaris J. W. Rengelink gaf ten antwoord, dat men nog maar moet afwachten of deze nieuwe quiz wel weer net zo populair zal worden, daar de opzet geheel anders zal zijn. De overwegingen van de VARA- televisiedienst om de quiz op het tweede net te plaatsen zijn geweest, het tweede net zo snel mogelijk vol waardig te maken aan het eerste. De quiz, die oorspronkelijk om de twee weken op maandag- en zater dagavond zou worden uitgezonden, zal in november op het eerste net op zondag en dinsdag op de schermen verschijnen. „Zo is het Het veel omstreden satirische actuele programma „Zo is het toe vallig ook nog is een keer" zal op zaterdagavond en op het eerste net worden gehandhaafd. De aanvang zal ongeveer om half tien zijn. Men heeft dit tijdstip bewust gekozen, omdat op dit moment van de avond de kijkers, die het programma abso luut niet willen zien aan het tweede net de voorkeur kunnen geven, aldus de heer Rengelink. Ter geruststel- liana een houten doos, versierd met houtsnijwerk in de vorm van een In- dianenhoofd, over te brengen. Deze doos is door een inwoner van het de partement Creuse, waarin La Cour tine ligt, vervaardigd. Ook de brigade-generaals L. A. Sa- valle en C. Knuist ontvingen ter her innering aan hun verblijf in La Cour tine een geïllustreerd boek over het departement. Na de plechtigheid boden de Neder landse militairen een „vin d'honneur" Aan het slot van de plechtigheid werd meegedeeld, dat de vereniging reserve-officieren van het depar tement Creuse heeft besloten een Frans-Nederlandse vriendschapscom missie te vormen om de banden tus- beide landen te schragen. (Van onze Londense correspondent) Scotland Yard zoekt naar twee mannen, die vorig jaar augustus de schuilplaats van de grote treinrovers, Leatherslade Farm, in brand hadden moeten steken om de sporen van de treinrovers uit te wissen. Deze twee Londense onderwereldfiguren, wier namen bij de politie bekend zyn, zouden de eenzame boerderij in het graafschap Buckinghamshire de dag nadat de treinrovers zich over het hele land hadden verspreid, hebben moeten verwoesten. De f 500.000 die zij voor hun werk zouden krygen, hebben zy wel ontvangen. De twee zijn de laatste dagen spoorloos ver dwenen en de Londense politie ver onderstelt, dat het „meesterbrein" de nog steeds op vrije voeten rond lopende organisator van de grootste treinroof in de geschiedenis wraak heeft genomen. Een etmaal nadat de treinrovers Leatherslade Farm hadden verlaten, vond de politie de schuilplaats. Aan de hand van de daar gevonden spo ren en vingerafdrukken konden ver scheidene treinrovers worden gear resteerd en veroordeeld. Vorig jaar augustus ontving de politie een tip uit de Londense onderwereld over de twee mannen, maar uit gebrek aan bewijs heeft men ze op vrije voeten moeten laten rondlopen. Vrijdagavond arresteerde een vlie gende brigade van Scotland Yard de man, die beweerde meegeholpen te hebben aan de bevrijding van de treinrover Charles Wilson. Vorige week, nadat hi) in aanwezigheid van 200 journalisten een volledige beken tenis had afgelegd over zyn werk in het „ontsnappingscomité", dat de be vrijding van „Charly de Zwijger" uit de zwaar bewaakte gevangenis van Birmingham heeft geregeld, zou de man samen met een Londense advocaat naar Scotland Yard gaan, waar hij een schriftelijke bekentenis zou overhandigen. Op het kritieke moment zonk hem de moed in de schoenen. Hij verdween en werd niet meer teruggezien, totdat de politie hem vond in een hotel in de badplaats Brighton. De Londense politie is er nu zeker van. dat het „meesterbrein" opzette lijk een aantal dwaalsporen naar de bevrijders van Wilson heeft uitgezet. De laatste weken hebben zeven men sen informaties aan de politie ver strekt, die. pas na dagen onderzoek, onwaar bleken te zijn. Een van deze „verklikkers" liep een paar dagen geleden een Londens politiebureau binnen met de mede deling, dat hij waardevolle dingen had gehoord over de ontsnapping, toen hij zelf nog in een Britse ge vangenis zat. De man, die wegens diefstal tot enkele maanden gevan genisstraf was veroordeeld, had zyn straftijd net achter de rug. Hij zou gesprekken in de gevangenis hebben afgeluisterd en hij kon de politie verschillende namen geven. Nadat h\j urenlang door detectives aan de tand was gevoeld, viel hy door de mand en bekende dat hy was „ge- instrueerd" bepaalde dingen aan de politie mede te delen. ling voegde hij hieraan toe, dat In die toekomst beter overleg zal be staan tussen de programmaleiding en de medewerkers van „Zo Is t" in verband met het vaststellen van de juiste normen. Dit laatste geldt ook voor het literaire programma van H. A. Gomperts, die na zijn (Remco Cam- pert) conflict met AVRO nu mede werker van de VARA is geworden. Bovendien zal de heer Gomperts deel gaan uitmaken van een cultu reel forum dat zich op donderdag avond zal gaan bezighouden met aotuele zaken op het gebied van de cultuur in de ruime zin. De heer Rengelink zei zich be slist niet gelukkig te voelen met de uitlating van een lid van de vereni gingsraad, dat de heer Comiperts uit de „vuilnisbak van de AVRO" zou zijn gehaald. „Wij hebben de heer Gomperts als medewerker aangetrokken op grond van. zijn kundigheid, aldus de heer Renge link. Radio Omroepsecretaris J. B. Broecks memoreerde tijdens de bespreking van het VARA-programmaschema voor de uitzendingen van de radio dienst voor het komende seizoen, het 45-jarig bestaan van de radio op 6 november. Hij legde de nadruk op het niet commerciële karakter van de omroep in Nederland al die jaren. REM-artiesten maken 1 weinig kans bij i V.A.R.A. „Als de AVRO niet voortijdig een uitspraak had gedaan om trent zijn houding ten aanzien van de artiesten, die aan de REM medewerking vèrlenen (zij zijn er vrij in) dan zou er een gemeenschappelijk standpunt van de omroepen zijn bekend gemaakt". Aldus de heer J. W. Renge link, die nu verklaarde dat de VARA ten aanzien van dit vraagstuk nog geen standpunt had bepaald. „Dat neemt niet weg, dat wij onder bepaalde omstandigheden inderdaad geen oon tra eten zullen afsluiten met artiesten, die voor de REM wer ken. Maar we nemen incidenteel een beslissing. We bekijken ge val voor geval". Het bleek ook, dat de verkla ring van Joop Simons, die dus gezegd had dat de VARA niet contracteerde met REM-arties- ten, in dat bepaalde geval van een zangeres, die twee engage menten had lopen (Thea Dobbs) incidenteel was. „Wij hebben zijn houding wel gedekt", zo zei de heer Renge- link, „maar wij zijn niet aan dit Q ene geval gebonden. Wel kan ik <5 verklaren, dat we er niet voor voelen om artiesten, die in het w algemeen gesproken voor de concurrentie optreden te con- traoteren. Dat geldt ook voor alle andere omroepen. Dus ook :Q voor de REM". Hij zei ook, dat V er overleg gaande was geweest ek tussen de omroepen om een ge- meenschappelljk standpunt ln te V nemen. „Maar toen kwam de AVRO plotseling met zijn be- kendmaking. We vonden het toen geen zin meer hebben om nog verder met elkander te be- raden. Nu moet elke omroep zelf maar uitmaken, wat hij wil doen". Met betrekking tot Radio Veronica, merkte de heer Broecks op, dat „zelfs een kind genoeg krijgt van de reclames op deze piratenzender". Dit is wel gebleken uit de enorme daling van de populariteit van Veronica sinds de uitzendingen van „Caroline" begonnen zijn, aldus heer Broecks. In zijn toespraak kwam naar voren, dat het hoorspel nog steeds niets aan populariteit heeft ingeboekt. De VARA heeft het grote hoorspel daarom gehandhaafd woensdagavond. Bovendien zal wekelijks on zaterdagavond een spannend luisterspel van een half te beluisteren zijn. In het na jaar '65 zal Hilversum drie gaan uitzenden, deelde de heer Broecks mede. Het is nog niet bekend, wie het zal bezetten. De zendtijd moet billijk over de verschillende omroe pen verdeeld worden. Juana Castro: Juana Castro, de zuster van de Cubaanse premier, heeft zondag in Georgetown gezegd, dat haar broer op verzoek van premier Jagan en diens echtgenote geld, drukpersen en mogelijk ook wapens naar Brits- Guyana heeft gestuurd. Fidel Castro's zuster, die met het regime van haar broer heeft gebro ken, zei dat premier Jagan en zijn vrouw naar Cuba waren gereisd om wapens, geld en drukpersen te vra gen. Zij geloofde dat Castro geld en persen had geleverd, maar ze wist niet zeker of hij ook wapens had ge stuurd. De mogelijkheid achtte zij echter wel groot, „omdat hij dat ook naar Venezuela en andere Latjjns- amerikaanse landen had gedaan". Op de vraag of premier Castro belang had bij Brits-Guyana, ant woordde Juana: „Zeker. De com munisten zijn er op gebrand een ba sis in Zuid-Amerika te vestigen". Juffrouw Castro geloofde niet dat haar broer geestelijk gestoord Is, .maar door hetgeen hij zegt en doet zou men soms wel die indruk krij gen". Zij verklaarde alles in het werk te zullen stellen om het Cubaanse volk te bevrijden van Fidel Castro's „communistische tirannie". Juana Castro had een kort opont houd in Georgetown op weg van Brazilië naar Mexico, waar zij poli tiek asiel geniet. Daadwerkelijk moest gekozen worden tussen twee bespreek bare programma s: Het VAR A-programma rond Esther Ofarium en de éénacter „De schaakpartij" die de KRO op het tweede net uitzond. Eerst bekeken wij Esther: ze was het weer helemaal, en Son ja Bernd't die ook in het programma optrad, zal het nog wel eens helemaal worden. Verder wijdden wij onze aandacht aan de één acter, een klein melodramaatje, een beetje kolossaal gespeeld door Lo van Hensbergen. Sjef van Leeuwen en Ton van Otterloo, maar het hinderde allemaal niet zo erg, want belangrijk was het wel. Belangrijk was gisteravond alleen de Nederlandse bewerking die was gemaakt van een Duitse film van Reinhard Ruttmann over de tentoon stelling „Dokumenta III". We za gen Karei Appel in actie, en dr. Jaf- fé gaf in het Duits explicatie by de moeilijkste gevallen. Het werd wel duideüjk hoezeer jhr. Sandberg, de voormalige directeur van het Stede lijk Museum, zijn tijd vooruit was met tentoonstellingen als „Bewogen beweging" en „Dylaby", enige jaren geleden, 't camerawerk was zodanig dat je net genoeg tijd kreeg werken op je te laten inwerken, 's Middags hadden we trouwens al een bewogen scène op de televisie gezien, die be paald niet zou hebben misstaan op de „griezelzolder" van „Dokumenta III": Barend Barendse interview de in woelige menigte Jan Janssen, terwijl hij de nieuwe wereldkam pioen uit nood om diens nek hing, en met een afgezakt ruggetje zalig naar hem omhoog keek. Het nieuwe realisme-puur! Zaterdagavond liet Dick van Ruler zich vloeren door een kittig Judo- meisje, en dreunde Jon Bluming, de ex-rivaal van Anton Geesink, met „de lege hand" door drie planken heen, nadat zijn stevige vriendje al een keer een baksteen doormidden had geslagen met de zijkant van zijn hand. Zachtzinniger, maar wel onge- organiseerder, zal het toegaan bU het spel „Een tegen allen", een vinding van de befaamde Fransman Blon- deau, eigenaar van schier alle be staande televisiespelletjes. Het regen de spelregels aan de hand van Bel gische archiefopnamen uit Dender- monde en Villeforde. Het enthousiasme van lijke bevolkingen was onvoorstelbaar groot, maar we moeten maar af wachten of dat in Nederland ook het geval zal zyn. Louis Velleman, commentaar leve rend bij de mars in Brussel ter ge legenheid van 100-jaar socialistische internationale, zei er by dat zoveel enthousiasme in Nederland moeiiyk zal zyn op te wekken. We zullen hopen dat dit alleen het socialisme geldt en niet de spelletjes van de NCRV (de ervaringen met „Open het dorp" doen overigens het beste ver wachten). Van Ruler vertelde dat al twee plaatsen zich als uitverkoren televisiehelden en gros hadden aangemeld; niet uit het warme zui den, maar het verre hoge noorden! 1IIII1IIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIII1 EERSTE NET NTS 1 19.30 uur De stuntman, Comedy Caper 1 19.45 uur Openbaar kunstbezit 20.00 uur NTS-journaal 20.20 uur Politieke uitzending 20.30 uur Dit Is Noorwegen, documentaire B 20.45 uur De indringer, speelfilm over rassendiscriminatie 1 22.05 uur Reis door het Amazonegebied, documentaire 22.45 uur NTS-journaal I TV-NOORDZEE 18.30 uu 19.00 uu 19.25 Eilandavontuur, marionetten sciencefiction Gevarieerd half uurtje met o.a. Wist u dat? uur De sleutel, thriller. iiiuiiiiiii VOOR DINSDAG 8 SEPTEMBER mantische orkestwerken. 23.55 TELEVISIEPROGRAMMA Klass. gram. 9.35 s. 8.20 Hoogmis. 9.20 Waterst. 9.40 School- adio. 1000 V. d. kleuters. 10.05 Licht baken. lezing. 10.25 Klass. gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Lichte gram. 11.50 VÓlaanvooruit, praatje. 12.00 An gelus. 12.04 Lichte muz. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tulnb. 12.33 V. d. boe ren. 12.45 Platennws. 12.45 Kath. nws. 13.00 Nws. 13.15 Dansork. 13.35 Lichte gram. 14.00 V. d. plattelandsvrouwen. - - - - muzikaal 6pelle- ongehuwde moeders. 17.00 V. d. Jeugd. 17.50 Regerlngsultz.: Driehonderd Jaar geleden Nieuw Amsterdam omgedoopt tot New-York, door W. Meyer. KRO: 18.00 Lichte gram. v. d. tie- 18.30 Llch- i plano: klass. _„k., radiokoor 22.20 Het Internationaal de Kath. Vredesbeweging 22.40 Liedjes 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dagope- 9.15 Klass. gram. .00 Nws. 11 12.00 Licht Regerlngsultz. V. d. zieken. 12.20 Voor de landb. 12.30 land- en tuinbouw. 12.33 zangsollsten. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded.. 1 Juni 1964). 14.40 V. d. kinderen, ling. 17.35 Lichte gram. v. d. tieners. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Event, act. 18.20 Lichte ork.m.uz. 19.00 Fragmen ten uit de opera Sigurd. 19.55 Nieuws. "3.00 Nordrimg, opa. 21.00 de sport, progr. over de sport ln het oude Hellas. 21.10 Lichte gram. 21.45 Wereldkampioenschappen wiel rennen in Frankrijk. 21.55 Kerkorgel concert. 22.30 Nws. 22.40 Act. 23.00 Ro- (Van onze correspondent in Rome) Er is iets ernstigs gaande met de grootste haven van Italië, die van Genua. Een grote Zwitserse verzeke- ringsmaatschappy, de Société Mu- tuelle d'Assurance Transport, extra premie van 0.3 procent toe te passen op alle goederen die in tran sito de haven van Genua aandoen. Bovendien zal de maatschappy i de toekomst weigeren goederen t verzekeren die in transito via Genua haar hoofdzetel heeft in de stad j worden verzonden, onverschillig of 2 Chaux-de-Fonds, heeft aan al haar relaties een rondschryven gericht, waarin zy mededeelt dat de Zwitser se assuradeurs hebben besloten een DR. FLECHTHEIM BESCHULDTGT Dr. Ossip Flechtheim, hoogleraar in de politieke wetenschappen aan de vrije universiteit van West-Berlyn, Kunst Op het Bernet Kempers uit Amsterdam geko- gesteld uit vertegenwoordigers i muziekwetenschappelijke genootschap gehele wereld, heeft o.m. to u xdeze genoot- taak de band schappen en do International Society te versterken. Vrijgezellen vragen Het vrijgezel- congres verzocht de mini: te worden bevrijd uit de strafklasse". Aan het congres wordt deelgenomen door tweehonderd personen. Afscheid Joh. Derksen De heer Joh. H. M. Derksen heeft zaterdag in matige voor onaerwns die daarbij ultg onderwijs, dat r lcht had op i ln de ort onderwijzenden, getrofl Dlrksen uit Zwolle is zaterdag, toen hij ln Wilsum. gemeente IJsselmulden door de bliksem getroffen. De man, van beroep scheidsrechter, werd vrij ernstig gewond. In Kamperveen. landbouwwerktuigen, hooi vlammen op, nadat de bliksem hooiberg nls9le terug mentaire delegatie, iruggekeerd, onder wie de voorzitter van de delegatie, mr. F. J. F. M. van Thlel (KVP). „Wij zijn ln Suriname voortreffelijk ontvangen, hebben overal grote belangstelling Van Thiel. De delegatie is heel Suri name doorgetrokken en heeft gezien hoe het land wordt opengelegd en ont wikkeld. BUITENLAND sen worden omdat men v ziekte lijden. het leven gekost; 627 afzondering gehouden dat zy ook i Kunstmatig klimaat In de auto nome Sowjet-republlek Jakoetsk ln Si berië zal een stad worden gebouwd met een kunstmatig klimaat. Er zullen grote gebouwen komen met overdekte binnenplaatsen en onderling verbon den door galerijen, worden het kli maat van het gebied verbeteren door bergketens op te ruimen luchtstromingen 1 J Jet-geleerden onf" worden bereikt. Fatale botsing de Janeiro, zijn President Segnl Prof. Philipp overleden Prof. Kurt Phlllpp uit Freiburg, een van de Duit se pioniers op het gebied van de kern fysica, ls dezer dagen ln de ouderdom van 70 Jaar overleden. Dr. Schadé naar Italië Dr. J Schadé uit Amstelveen hoofd der deling neurofysiologie en waarnemend directeur van het Nederlands Centraal Instituut voor Hersenonderzoek te Am sterdam, ls benoemd tot gasthoogleraar de neurofysiologie en experimentele heeft zondag verklaard, dat 40 van de 48 rechters van 't Westduitse fe derale hof van justitie lid van de nazi-party zyn geweest. In een artikel in het Spandaurer Volksblatt zegt hij, dat rechters, aanklagers en hoge politie-officie- ren telkens weer ontmaskerd zijn als massamoordenaars ten tijde van het nazi-bewind. Het resultaat was echter dat zjj in functie bleven of gepensioneerd werden. Flechtheim, die op de processen in Neurenberg voor de VS als open bare aanklager optrad, verklaarde voorts, dat de Westduitse grondwet langzaam „beroofd" wordt van alle democratische inhoud. Een open discussie van vraagstukken die van essentieel belang zijn voor het land. ls taboe. De democratie in West-Duitsland wordt ln gevaar gebracht door de „samenwerking tussen de leiders van de wapenin dustrie en de steeds sterker wor dende strijdkrachten". De socialistische bond van Duitse stu denten heeft zondag in Frankfort het ontslag geëist van de West duitse staatssecretaris voor econo mische samenwerking, Friederich Karl Vialon. In een brief aan nister Walter Scheel, de chef van Vialon, beschuldigen de studenten Vialon ervan dat hij zich in de loop van de tweede wereldoorlog niet correct heeft gedragen tegenover joodse gevangenen. export of import bestemd zijn, omdat, zoals het rondschrijven, de toestanden in die haven eenvoudig erbarmelijk zijn. De société geeft daarom aan haar relaties de raad hun goederen te zenden via de Noordeuropese havens bij hun aankomen te verlangen dat hun leveranciers de clausule C.I.F.-Rotterdam, CJ.F.-Antwerpen ïz. aan het contract toe te voegen, Dit ls reeds een grote slag, hoewel het transport vanuit Zwitserland via Genua niet zoveel om het lyf heeft, is nog iets heel anders: De grote Fiat-fabrieken in Turijn heb ben bekendgemaakt dat zy voortaan de automobielen die over zee het buitenland moeten worden zonden, niet meer via Genua zullen sturen, maar via Bremerhaven. De tarieven in Genua zyn dermate hoog en het tijdverlies is zo groot, dat de verzending via Bremerhaven veel goedkoper uitkomt, al ls de af stand Turyn-Genua zeer gering. Het transport over land kost voor elke automobiel naar Genua 26.45 dollar en naar Bremerhaven 42 dollar. Maar dat verschil van 16.45 dollar wordt niet alleen goedgemaakt door het goedkopere tarief van de Duitse haven, maar bovendien komt er daar door per auto nog een winst by van 16 dollar, zodat het verschil tussen het aan boord brengen van een auto in Genua en Bremerhaven ruim 32 dollar bedraagt. Bovendien kan een ploeg arbeiders in Bremerhaven per dag 160 aan boord brengen en er werken in die haven zes ploegen, zodat men dage- lyks 960 auto's kan inschepen. In Ge nua haalt een dergelijke ploeg niet meer dan hoogstens zestig auto's per dag, behalve dan op de vele dagen dat daar wordt gestaakt. Wanneer de Fiat-fabrieken dit voornemen werkeiyk uitvoeren, is dit voor Genua een buitengewoon harde slag. In 1963 zijn er via deze haven 40.000 Fiat-automobielen uitgevoerd. De klachten over de haven van Genua zyn allerminst nieuw. De ha ven is veel te klein, slecht geoutil leerd en de schepen moeten vaak wekenlang liggen wachten voor zy aan de beurt komen om te lossen of lading in te nemen. In de generale synode van dét ref. Kerken (vrijgemaakt), die t zitting te Rotterdam weer heeftï vat, is aan de orde geweest de i van de verhouding tot de Chrk ref. Kerken. Het moderamen se voor aan de christelijke geri meerde synode een schrijven te r uitgaan met het dringend verzot willen uitspreken „dat, waar hi roeping van de kerk is het woo\ bewaren, de Chr. Geref. en dt ref. Kerken (vrijgemaakt) zich. blijkens de akte van afscheidil wederkerig voor de eis gesteld] zulks in eenheid van samenlcvi doen en aldus de weg naar diet heid daadwerkelijk te gaan b den Dit voorstel vond by de syi geen onverdeelde instemming. 1 dan een lid was van gevoelen, het minder Juist is om de Chr. Ql Kerken zo scherp en nuchtt plaatsen voor het dilemma: Wi|i eenheid met ons Ja dan neen. Djr node zal meer begrip moeten oplfe gen voor de interne verhouding^) de Chr. Geref. Kerken en zjö; moeten tonen dat de bezwaren li kring tegen de vrijgemaakte kf serieus genomen worden. Met i) le één van de leden de vraafl de vry gemaakte kerken metteif gedaan hebben om de situatie ei vatting in eigen kring aan de Geref. Kerken duidehjk te make] Prof dr. L. Loekes van Kal mer kte op, dat de Chr. Geref. f' ken zyns inziens innerUjke t( strijdigheid kennen in eigen gej ren en dat zy zich hebben latehj kapselen ln de gereformeerde to menische synode, wat de hooglL het enig essentiële struikelblok ir de. kr De christeiyke gereformetf moeten, wat de hoogleraar nof' de weelde gaan kennen van id lagere scholen en niet langer gemengde schoolvereniging no(Q achten. Dr. R. H. Bremmer echter van een vrygemaakte J over christeiyke gereformeerde"- gen niets weten. Gemeenschappeiyke schuldbe nis over de verbrokenheid van d reformeerde gezindten is zyn: ziens meer op haar plaats. De sj kwam in deze zaak niet tot eei slissing. Morgen hervat zy haai gaderingen. Samen een kerk bom* In de geheel nieuwe wo<P Noord te Dieren gaan hervoijjj en gereformeerden samen een bouwen. De Geref. Kerk heeft f' Kerstmis 1962 het initiatief. Ir genomen. Men heeft 1963 ger ter bespreking van de probf rondom gemeenschappeiyke bouw. Thans is het contract f® kend en aan een architect opje gegeven. Het contract loopt vq jaar. Opzegging van de overeenf* is in het contract met opzet nir' makkelyk gemaakt. De bouwcoff sie bestaat uit drie hervormdf5 drie gereformeerden. De nieuw# krijgt onder meer twee predilf" en twee kerkeraadskamers. l( WfcSRRAPPORTEI^ (Van hedenmorgen 7 uur^ a i af j Stockholm Kopenhag^r Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Munchen Zurich half bew. licht bew. half bew. licht bew. licht bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt Lissabon onbewolkt

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 2