LEIDSCH DAGBLAD Ürotere spanning tussen Griekenland en Turkije Gesprek met Rusland over miljoenenorders (9iïc/ OMm tvs Dubbel beroep op de Veiligheidsraad Weer Indonesische infiltranten door Maleisiërs gedood Tv-A oordzee bedrijft politieke propaganda Ipgericht 1 maart 1860 MAANDAG 7 SEPTEMBER 1964 No. 31358 y! Troepenconcentraties aan weerszijden van grens Etadii ook|irecteur: E. A. E. van Dlshoeck st, 'pofdredacteur: J. Brouwer Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week TIJDENS TENTOONSTELLING IN MOSKOU De N.V. Stemmler-Imex, die op de internationale bouw- en wegenbouwtentoonstelling in Moskou voor de uitgebreide Ne derlandse inzending heeft gezorgd, is reeds voor het einde van deze expositie met de staatsinkoopcentrales van de Sowjet-Unie aan het onderhandelen over een miljoenenorder. Dit heeft een vertegenwoordiger van Stemmler zaterdagavond op Schiphol meegedeeld bij de terug komst van burgemeester Boot van Hilversum die bij de opening van de tentoonstelling aanwezig is geweest. Stemmler-Imex is een handelsfir ma, die voor vele Nederlandse, doch ook wel enkele Westeuropese bedrij- Generaal Taylor naar Washington Generaal Maxwell Taylor, de Ame rikaanse ambassadeur in Saigon, is gistermiddag naar Washington ver trokken. Hij wordt vergezeld door en kele militaire leiders, onder wie het hoofd van de afdeling operaties. Diens reis houdt verband met het verlangen der Amerikaanse regering nauwkeurig op de hoogte te worden gesteld van de militaire situatie in Zuia-Vietnam. Kort voor het vertrek van de am bassadeur was Ngoejen Ton Hoan, leider van de Dai Viet-party, naar Hongkong vertrokken, na van pre mier Khan opdracht te hebben ver kregen het land binnen achtenveer tig uur te verlaten. Hoan werd er door de premier van beschuldigd en staatsgreep tegen hem te hebben wil len ondernemen. Volgens welinge lichte kringen moet hij minstens drie maanden buiten het land blijven. Generaal Taylor verklaarde voor zijn vertrek, dat generaal Khan thans „klaarblijkelijk het hoofd der regering" is. ven, bemiddelt in het handelsverkeer met Oost-Europa. De directie is thans in Moskou bezig met het af sluiten van een opdracht voor de le vering van een complete fabrieksin- stallatie en bespreekt voorwaarden, waaronder in Rusland de licentie- bouw ter hand kan worden genomen van Nederlandse wegenbouwmachi- Locomotief grijpt auto: twee doden Op een niet-beveiligde overweg in Klarenbeek, gemeente Voorst, is za terdag een auto onder een losse lo comotief geraakt die onderweg was van Apeldoorn naar Zutphen. De beide inzittenden werden gedood. De slachtoffers ztfn de 26-jarige heer J. D. Loof uit Heemskerk, die de auto bestuurde en zyn even oude vriend, de heer Goris uit IJmuiden. De heren Loof en Goris namen deel aan een sterrit van de Kon. Papierfabriek Van Gelder Zonen. De machinist van de locomotief heeft verklaard, dat h|j voortdurend signalen heeft gegeven. Een ongevallenwagen van de spoorwegen heeft de locomotief op gevijzeld om het wrak van de auto te verwijderen. Het treinverkeer is bijna twee en een half uur gestag neerd geweest. De reizigers van twee treinen zijn in die tijd met bussen vervoerd. Chassis Daarnaast heeft Rusland een aan vrage ingediend voor de levering van tweehonderd chassis voor zeer grote vrachtwagens, waarmee alleen al een bedrag van tien miljoen gulden is gemoeid. Eerst zal echter moeten worden nagegaan of deze opdracht technisch uitvoerbaar is. Intussen heeft Stemmler een con tract getekend, waarbij Rusland voor vierhonderdduizend gulden nagenoeg alle door Nederland geëxposeerde machines en installaties overneemt ten behoeve van kwaliteits- en pres tatiebeoordelingen. Zelfs wordt ge sproken over door andere landen op de expositie getoonde produkten, die Rusland bij voorkeur uit Nederland wil verkrijgen. Ook voert de directie besprekingen over uitbreiding van de Russische le veringen aan Nederland van werk tuigen, machines en tractoren. Uit het Leidsch Dagblad van 4 4 7 Sept. 1864: 4 Uit Harderwijk wordt ge- 4 4 meld dat er nog nooit zoo 4 4 vele witte en blaauwe prui- 4 4 men op de weekmarkt zijn f 4 aangevoerd als heden. Zij 4 4 werden verkocht voor 35 d 40 f 4 ets per half mud. f 4 Nog vóór den winter zal te v f Parijs het le deel verschij- v 4 nen van een reusachtige on- v 4 derneming, naamelijk: van J 4 een Encyclopédiewelke be- v 4 rekend wordt 200 deelen te J f zullen vullen. Ogo nog steeds buiten werking Door een defect aan drie anten nes, die niet uitgestoken zijn, func tioneert de in de nacht van vrijdag op zaterdag gelanceerde Amerikaan se kunstmaan „Ogo" nog steeds niet Bijgevolg kan geen van de proeven waarvoor de kunstmaan was bedoeld worden uitgevoerd, aldus is van de zijde van de Nasa medegedeeld. Hedenmiddag om kwart over twee Nederlandse tijd zou een poging ge daan worden de antennes van de Ogo alsnog uitgestoken te krijgen. De kunstmaan bevindt zich dan op 40.000 km. afstand van de aarde. De Amsterdamse kunstschil- [Ia Griekenland dat zater- om een spoedvergadering I de Veiligheidsraad heeft derjjraagd heeft zondag ook ivatfkije Oe Thant verzocht de keldfl bijeen te roepen in verband otraj de kwestie-Cyprus. Aanlei :eh^| hiertoe is de verhoogde ckkijining tussen beide landen. tan] Turkse pers maakte dit 'tuii\ ikeinde melding van Griekse a^e 'jpenverplaatsingen in Thra- ^eibij de Turks-Griekse grens ideejjaf op de voorpagina's foto'i inval pantsereenheden die stellin- eia] betrekken. lis Griekse pers maakte gewag vai troepenconcentraties. &an| Griekse premier, Papandreoe, zaterdag bovendien een beroep vlier11 0P NAVO om „tussenbei- lanvp komen om de Turkse oorlogs- g_ jing af te wenden". Papandreoe gasjoorts: „Wanneer de Turkse pre 000,1 denkt dat hy Griekenland met )ENjdreigen van oorlog bang kan a n, is hij misleid. Griekenland lan nooit geaarzeld te vechten kei leer het voor zijn plicht kwam ek| Griekse strijdkrachten zijn in 500,| van paraatheid gebracht. Vol- Athene hebben de Turken langs lyk^urks-Griekse grens artillerie- en ludejereenheden opgesteld. De verkse troepen in dat gebied heb- ;n border gekregen zich gevechts- w- te houden. De eenheden van de ^^jmacht en marine in noord- 'penland hebben een soortgelijk .000j eekregen. ®n; Opgezegd •aatlerdag werd ook bekend, dat r wdje het handels- en betalings- )00,-[ag met Griekenland van 1953 IN; K-dag heeft opgezegd. In An- "gi'on meent men te weten, dat de jestite regering alle betrekkingen Griekenland wil herzien en dat 000 rele verc*ragen zullen worden :enland heeft om de spoedbij- i de Veiligheidsraad ge- met het oog op „de snelle jchtering van de Turks-Griekse De vaste Griekse af- digde bij de VN, Dimitri Bit- Iheeft verklaard, dat deze ver tering te wijten is aan „onge- jefde en uitdagende maatregelen pe Turkse regering tegen de jen in Turkije". In het Griekse iek aan de voorzitter van de theidsraad, de Rus Morozow, ji nog gezegd, dat de Veiligheils- spoedig mogelijk moet bij- ïn en voor 16 september, fop die datum het in 1930 geslo- rieks-Turkse vestigingsverdrag a Griekenland verwacht dat ;eptember de maatregelen de Grieken in Turkije nog „verscherpt en sneller uitge zullen worden. Ij Grieken op Cyprus jlcieel is in Ankara meegedeeld tiirkjje om een bijeenkomst van Veiligheidsraad heeft gevraagd in ind met het optreden van de rtng-Makarios, die handelt met rinden van de Griekse regering. heeft o.m. aangevoerd, dat ieks-Cypri'oten met steun der ^ER BERICHT REGEN Griekse regering de VN-troepen op Cyprus beletten de orde te herstel len en door hun optreden, met nege ring der aanbevelingen van de Vei ligheidsraad, de spanning doen toe nemen. In dit verband wijst Turkije op de aanwezigheid van 6.000 Griek se militairen op Cyprus, die met in stemming van de regering-Makarios zijn ontscheept. Ook verklaart de Turkse regering, dat de economische blokkade tegen de Turks-Cyprioten een ondraaglijke toestand schept, waardoor de span ning nog groter wordt en de pogin gen der VN-macht om orde en rust te herstellen in gevaar worden ge bracht. „Bezetting" De leider van de Turkse bevol kingsgroep op Cyprus, Raoef Denk- tasj heeft bekendgemaakt, dat hij in een brief aan secretaris-generaal Oe Thant van de VN er heeft, dat Griekenland „onder de ogen van de Verenigde Naties" tien duizend man troepen op Cyprus heeft gebracht en begonnen is het eiland te bezetten. De Veiligheidsraad en de VN- strijdmacht hebben naar het oordeel van Denktasj tot dusver slechts pre sident Makarios van Cyprus de han den vrij gelaten en die van Turkije gebonden. Volgens Denktasj moet de Veiligheidsraad Turkije toestaan i troepenmacht op Cyprus te brengen, die even groot is als die welke Grie kenland heimelijk op Cyprus had overgebracht. Pak slaag Een jongetje dat een paar voet zoekers afstak, is zaterdagavond het dorp Arsos, dicht by Nicosia, aanleiding geweest tot een vuurge vecht tussen Turks- en Grieks-Cy prioten, aldus deelde een VN-woord voerder mee. Toen de dorpelingen de knallen van het ontploffende vt werk hoorden, dacht elke bevolkings groep dat de andere het gesloten be stand had geschonden en het duurde niet lang of een waar vuurgevecht was in volle gang. Bij elkaar werd een vyftigtal schoten met jachtge weren afgegeven. Gelukkig werd de ware oorzaak, en ook de schuldige, spoedig ontdekt. Het incident werd hierop besloten met een pak slaag. Maleisië heeft aangekondigd, dat het met foto's en materiaal in de Veiligheidsraad van de Ver. Naties het bewys van de Indonesische in filtraties zal leveren. Het is overigens onzeker, dat er een veroordeling van Indonesië zal volgen, omdat er waar schijnlijk geen meerderheid te vin den zal zijn voor de Maleisische aanklacht en voorts omdat Moskou eventueel van zijn vetorecht gebruik zal maken. Gisteren zyn by een gevecht in noord-Borneo vijf Indonesische guerrillastrijders gedood. Verscheide ne infiltranten werden gewond. De strijd deed zich voor in de omge ving van Pensiangan, een kleine stad bij de Indonesische grens. De infiltranten lieten wapens en uitrus tingsstukken achter en trokken zich daarna op Indonesisch gebied terug. In de buurt van Labis in zuid- Mal akka is, volgens in Koeala Loem- poer ontvangen berichten, een In donesische parachutist gewond en „Varend volk" was de titel van het jaarlijkse bloemencorso van Aalsmeer, dat zaterdag weer door Amsterdam trok. In de hoofdstad maakte de regen van deze titel rauwe werkelijkheid. Maar deze stoere blazers en trommelaars meenden, dat er toch muziek in moest blijven zit ten, al had het publiek groten deels de aftocht geblazen. zijn wapens en ontplofbare stoffen buitgemaakt. Van de ongeveer dertig Indonesische parachutisten, die woensdag bij Labis landden, zouden er vier gedood zijn en van de onge veer 100 Indonesiërs die midden augustus bij Pontain, 104 km ten zuidwesten van Labis aan land gin gen zouden er inmiddels 14 gedood en meer dan 40 gevangen genomen zijn. Goerka's en Nieuwzeelandse mi- litairer zijn ingeschakeld bij het op sporen en onschadelijk maken van de Indonesiërs. ,.Tot dusver is Indonesië" in het defensief geweest, maar nu hebben wij een peil bereikt waarop wy kunnen veroorloven in het offensief te gaan, niet uit expansionisme, maar om weg te vegen wat c revolutie in de weg staat". Dit werd gisteren door vice-premier en mil ter van Buitenlandse Zaken Soeban- drio gezegd op een bijeenkomst van het opperbevel. In Singapore waar het uit- gaansvebod vanochtend enkele uren was opgeheven, is bij straatgevecht een man gedood. Bij een ander incident werd één persoon gewond. Sedert woensdag de relletje tussen de Chinezen en Maleiers be gonnen zijn 12 mensen gedood ongeveer 80 gewond. In de drie en een half uur, het uitgaansverbod op zaterdagoch tend was opgeheven, deden zich vijftien indicenten voor. Bij een van werd een 54-jarige Chinese vrouw neergeslagen. Zij overleed la ter in een ziekenhuis. blad bestaat alt 16 pagina's (Van onze Haagse correspondent) Een geheimzinnige en sensationeel klinkende fluisterstem uit de Noord zee maakt sinds dit weekeinde in de Nederlandse ether politieke pro paganda voor de R.E.M. en tegen de regering. Terwijl de kijkers in afwachting van programma met het testbeeld van TV-Noordzee geconfronteerd wer den, klonk onverwacht de stem: Ruzie bij kaarten Grondwerker stak schoonzoon dood Een 61-jarige grondwerker heeft zaterdagavond bij een vechtpartij in zijn huis aan de Boelenslaan in de Friese ge meente Achtkarspelen, zijn 32- jarige schoonzoon J. Kooistra, fabrieksarbeider in Drachten, „Kom desnoods een beetje dichter bij zitten ,want ik kan niet te luid spreken". Om dan aan te kondigen „heel vertrouwelijk" te zullen uit eenzetten „waarom de regering de TV-Noordzee wil torpederen". De stem uit de golven commenta- riëerde op gemeenzame en sarcas tische toon de pogingen, welke van officiële zijde zijn en worden ge daan tegen de illegale radio- en tv- zender. Een van de regeringsargu menten op het R.E.M.-eiland zou een „rechtsvacuüm" zijn ont staan („Da's een heel geleerd woord", vond de stem) werd nogal luguber op de hak genomen met de alweer vertrouwelijke me dedeling, dat op het R.E.M.-eiland elke nacht drie of vier moord worden. Na nog enige politieke orakeltaal te hebben uitgeslagen, besloot de stem met de mededelingen champagne te zullen gaan kopen met het geld van de aandeelhouders in de R.E.M. „die 120.000 gekken" en te zullen drinken op de goede afloop, voor de regering. Artsenstaking kostte Belgische defensie ruim een miljoen (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische doktersstaking heeft het ministerie van Landsverdediging ongeveer 1% miljoen gulden gekost. Er zijn 36.142 dokters, die reserve officieren waren, opgeroepen. Hun rang varieerde van vaandrig tot en met kolonel. Drie zijn er niet opge komen. Zij zijn echter niet als deser teur beschouwd, omdat hun wegblij ven gemotiveerd bleek. Dat heeft de minister van Landsverdediging ge antwoord op een vraag van een der leden van de Belgische Kamer. Uit ïijn antwoord blijkt dat hij 11.5 mil joen Belgische franken heeft betaald aan soldij en vergoeding voor de op geroepen geneesheren, 1% miljoen franken voor verblijfskosten en nog eens miljoen voor het gebruik van eigen auto's. De totale kosten bedra gen 17 miljoen franken en daarbij moeten dan nog worden gevoegd die van het verblijf in militaire zieken huizen en dergelijke. Deze laatste zijn nog niet berekend. deres Jacoba Surie, een van de bekende Amsterdamse Joffers" heeft zaterdag in besloten kring haar 85ste verjaardag gevierd. De schilderes aan haar bureau dat vele dierbare herinneringen draagt. HUWELIJK VAN 100-JARIGE Antonio Esposito, een stevige Italiaan van over de honderddie mijnwerker is geweest en zich Garibaldi nog herinneren kan, is zaterdag te Cantanzaro in Zuid- Italië voor de vijfde maal voor de kerk getrouwd. Hij is zes jaar ver loofd geweest met Maria Mustara, die nu op 94-jarige leeftijd zijn vrouio is geworden. Antonio is op 14 maart 1864 geboren. Zijn eerste vrouw kwam in 1908 om bij een aardbeving. En het geheim van zijn hoge leeftijd? Jk rook niet, maar ik drink geregeld wijn en andere sterke drank". Zijn bruid zei: Antonio en ik zijn echt gelukkig'. Bilt verwacht van heden- tot ®n enavond: :"e ïnemende bewolking met plaat- enige regen of motregen. Over- nd matige wind tussen zuidwest lest. Weinig verandering in leratuur. emaakt om 11.15 uur). 3al 8 SEPTEMBER. ta op: 6.04 uur; onder: 19.11 uur. iel. lan op: 8.27 uur; onder: 20.29 u. fen ogwater te Katwijk te 4.34 en uur; laagwater te 0.32 en 12.47 dodelijke messteken toegebracht. De schoonvader is overgebracht naar het politiebureau in Buitenpost en zou vandaag worden voorgeleid voor de officier van Justitie in Leeu warden. Het stoffelijk overschot is in beslag genomen voor een onder zoek door de gerechtelijke anatoom patholoog dr. J. Zeldenrust. De schoonzoon was met zijn vrouw en zyn kinderen naar Boe lenslaan gegaan om daar het week einde te logeren. Zaterdag werd er gekaart. Er waren nog enkele ken nissen uitgenodigd. In de loop van de avond, omstreeks half elf, toen men wat bier had gedronken, ont stond een twist over het kaartspel, die uitliep op een complete vecht partij. Daarbij viel de grondwerker met een mes in de vuist zijn schoonzoon aan en bracht hem ste ken toe aan hoofd en hals. Het slachtoffer zakte hevig bloedend in elkaar. Een van de aanwezigen ging een arts halen, maar toen deze kwam was het slachtoffer al over leden. De dader werd door de Rijkspolitie gearresteerd.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1