Eindelijk het dat u kunt vergeten Instrumenten - museum in West-Berlijn Rijke bron voor ons weten en begrip H SAMENWERKING NED. OPERA MUNT BRUSSEL? kunst kc\leiöoscoQP BESTVERZORGDE 50 BOEKEN '63 ZIJN ER DITMAAL SLECHTS 46 In november: Cabaret „Pepijn" 6>® Marijke v.d.Lugt zingt voor de BBC Afscheid van Son ja van Beers Opgericht 1 maart I860 Vrijdag 4 september 1964 Derde blad no. 31356 Leidraad door de muziekgeschiedenis Al-s men dr. Alfred Benier, de leider van liet Westberlijnse instrumen tenmuseum vertélt, dat de al sinds vele jaren aan zijn goede zorgen toe vertrouwde verzameling de belangrijkste in haar soort is, wijst er erop, dat er geen „belangrijkste" instrumentenverzameling bestaat. Hij geeft lechter wel toe, dat het Berlijnse museum, samen met die van Londen, Parijs en Wenen, tot de belangrijkste van Europa behoort. Vraagt men deze verdienstelijke geleerde echter naar de unica onder de ongeveer SOOn, voor het grootste deel nog bespeelbare instrumenten, dan zal hij de verbaasde bezoeker kostbaarheden tonen, die op de wereld huns gelijken niet hebben. Kostbaarste object: Stradivarius" een Het zwaartepunt van de Berlijnse verzameling heeft in de nu al meer 75 jaar van haar bestaan altijd op de ontwikkeling van de Europese instrumentenbouw gelegen. Het kost baarste object is derhalve, en ook iedere leek een begrip, een Stra divarius-viool uit het jaar 1703. Rond deze „ster" zijn strijkinstru menten uit vier eeuwen gegroepeerd: violen, celli, gamba's, daarbij de li ra da braccio, de baryton, de viola Men vindt er zelfs de door Johan Sebastian Bach uitgevonden fstr. viola pomposa en de nonnenviool, Bi een éénsnarig strijkinstrument, dat jals een blaasinstrument klinkt en in y de nonnenkloosters van de 'ate mid- y I deleeuwen de trompet verving. De toetsinstrumenten beginnen wat de tijd betreft met een zeer fraai versierd cembalo van Vitus de Tran- Usuntinis uit het jaar 1560 en tonen door middel van Italiaanse, Neder landse en Duitse cembali, spinetten uit Italië, Engelse clavichorden en Franse en Duitse hamerklavieren de ontwikkeling tot de huidige concert- rvleugeL Zeer opmerkelijk zijn het oudst bekende tafelklavier met pe daaldemping uit 1775 en de Weense Brodmann-vleugel uit 1810, afkom stig uit het bezit van de componist Karl Maria von Weber. Frederik bood dit van zijn hand tekening voorzene blad tientallen jaren later ten geschenke aan de Franse staatsman Mirabeau, die er Blaasinstrumenten zijn de „trots" i De trots van de Berlijnse verza- meling; blaasinstrumenten is het aan VU het begin van deze eeuw op de zol- [^■der van de St. Wenzels kerk van MdNaumburg ontdekte, enige volledig W bewaard gebleven instrumentarium een middeleeuwse stadpypers- MQ kapel, waarbij zelfs een 2.70 meter lange bas is. Deze unieke vondst heeft 't pas mogelijk gemaakt, in onze da gen menige compositie van de oude meesters in hun oorspronkelijke be zetting te spelen. Behalve deze instrumenten, die tegenwoordig als modellen voor mo derne kopieën voor de vertolking van renaissance-muziek dienen, vindt men er ook fluiten in de meest ver schillende grootten en stemmingen, daarbij de oudst bewaard gebleven kunst-dwarsfluit van Jacques Hotte- terre uit de 17e eeuw, kostbare Den- ner-klarinetten en alle soorten me talen blaasinstrumenten. Vergelijkin gen met exemplaren in Parijs doen vermoeden, dat enige zeer rijk van houtsnijwerk voorziene hobo's uit de „Grande écurie" afkomstig zyn, het beroemde orkest van Lodewijk XIV van Frankrijk. Ivoren fluiten Uit de bezittingen van Frederik de Grote van Pruisen, zelf fluit-virtuoos en componist, stammen drie ivoren fluiten. Eveneens een voor de jonge koning door zijn leermeester Quantz vervaardigde fluit-grepen-tabel. (Van onze correspondent) Plannen voor een zeer nauwe samenwerking, tussen de Ned. Opera en de Brusselse Munt schouwburg, zijn thans in studie. Het idee ervoor is afkomstig van Jacques Huisman, directeur van de Brusselse Nationale Opera, die ook zitting heeft gehad in de onder voorzitterschap van prof. Eduard Reeser staande commis sie, welke de Nederlandse rege ring heeft geadviseerd over de toekomst van de Ned. Opera. Naar verluidt houden de plan nen van de heer Huisman een geregelde uitwisseling van pro- dukties in. Het repertoire van de gecombineerde opera, zou daar door uitermate omvangrijk kun nen worden. De Munt heeft b.v. voor het komende seizoen acht reprises en 6 nieuwe opvoeringen (Pel- léas et Mélisande, Elektra, Ma- non, Lulu, Peter Grimes en Eli- sir d'Amore) op het speelplan staan. Het zou in de bedoeling liggen dat de huidige administra trice van de Munt, mevrouw Lotsy, zich vooral met de Ned Opera zou gaan bezig houden. op aantekende: „de la main même du Roi". Aan deze herinneringsstuk ken zal binnenkort het reisklavier van de Koning worden toegevoegd, dat hjj op zijn veldtochten met zich meevoerde. Het bestaat uit drie delen, kan in elkaar geschoven en zo ge makkelijk getransporteerd worden. Op het ogenblik bevindt het zich nog met ontelbare andere instrumen ten in het depot van het museum en moet gerestaureerd worden. „Mu ziekinstrumentenverzamelingen zjjn heden ten dage noch plaatsen van zuivere kunstestetica noch opeenho pingen van kostbaarheden en rari teiten", zegt Dr. Berner. „Zij verte genwoordigen veeleer één van de rijkste bronnen voor ons weten en begrip van de muziek in het verle den en in de toekomst. Daarom wil len zij als een leidraad door een veelzijdig gebied van de cultuurge schiedenis bezocht en begrepen wor den. Slechte ontwerpen nog in meerderheid In tegenwoordigheid van de burgemeester van Amsterdam, mr. G. Hall en zijn echtgenote, mevrouw E. van HallNijhoff, schrijfster een der beloonde boeken, zijn gistermiddag in het Stedelijk Museum te Amsterdam de oorkonden uitgereikt voor „de bestverzorgde 50 boeken 1963". Tevens werd deze middag de tentoonstelling van de bekroonde boeken op de bovengalerij van het museum officieel geopend. Deze jaar lijkse gebeurtenis (het xvas de 16e keer) gaat uit van de Vereniging ter bevordering van de belangen des Boekhandels en de Commissie voo collectieve propaganda van het Nederlandse boek. Ditmaal werden door de jury slechts 46 boeken bekroond. „Voor het eerst", zo zegt zy in haar rapport, heeft de jury gebruik gemaakt van haar mogelijkheid ne- neden het streefgetal van 50 te blij- Voorkomen moet worden dat bij beste 50 een paar boeken zijn ir de jury niet geheel achter staat. De voorzitter van de jury, de heer J. N. van Wessem, zei dat er van de volgens opgave 5477 in 1963 in land vervaardigde boeken 398 ter beoordeling werden ingezonden. De redenen waarom een ingezon den boek niet voor verkiezing in aanmerking kwam waren volgens de heer Van Wessem veel om op te noe- en niet zelden voor een belang- rijK deel in één boek verenigd. De feiten die in de vorige jury rapporten waren vermeld blijven met grote hardnekkigheid opduiken. Slechte (dat is niet consequente of steriele) ontwerpen of technische ge brekkige uitvoeringen zyn blijkbaar )nze boekproduktie nog altyd ver de meerderheid, aldus de heer Van Wessem. Geen Thoraasvaer en Pieternel bij „Theater" (Van onze correspondent) In navolging van de Ned. Come- die zal de toneelgroep „Theater" by de Nieuwjaars première geen Tho- caer en Pieternel meer laten optreden voor het uitspreken van jaaroverzicht en gelukwens. Vorig jaar gaf dit in Nijmegen oeilijkheden, toen regisseur Carel Briels zich gekwetst voelde door de strekking van de tekst en aan zyn ongenoegen op hardhandige wijze uiting gaf. Toneelgroep „Theater" zal dit jaar de Nieuwjaarswens la ten verzorgen door het politiek ca baret van Sieto Hoving, dat zich ook een jaaroverzicht voor stad en streek zal wagen. handen van een paar „grootmach ten": van de uitgevers waren er 17 die met 1 boek bekroond zijn, 3 met 2.4 met 3,1 met 6 en 1 met 9 boe ken. Voorts was de jury van oordeel dat de uitgevers weinig onderschei dingsvermogen toonden in hun in zending. De heer Van Wessem vroeg zich af of de prijzen van bepaalde luxueuze uitgaven niet preventief werken voor de verkoop. Soms kan volgens hem een vereenvoudigde herdruk in paper-back iets van dit nadeel wegwerken. Half november hoopt onze stadge noot mr. Paul van Vliet in de Haagse binnenstad zyn cabaret „Pepyn" te beginnen. Het programma is groten deels gereed. Het zal zoals gemeld een menselijk satirisch karakter krygen, met veel liedjes, waarvoor Paul van Vliet de teksten maakte, die door Koos Visser en Kay van Oven werden getoonzet. „De naam „Pepijn" betekent niets. Ik heb hem gekozen omdat ik hem gewoon leuk vond, terwijl hij beetje oud en wat harlekynerig klinkt", zo legde Paul van Vliet uit, die naar bekend destijds ook meewerkte aan het Leids Studen tencabaret. Daar leerde hij zijn vrouw Liselore Gerritsen kennen, die ook in het cabaret „Pepijn" zal op treden. Voorts werkt Ferd Huga aan mee, die de toneelschool Will Spoor volgde en zal er nog actrice worden aangetrokken. Cabaret „Pepyn" zal op vrijdagen, zaterdagen qn zondagen geopend zijn. Het programma duurt van half negen tot elf uur. 's Nachts twaalf uur treedt elk weekeinde andere gast op: een musicus, een neelspeler, een dichter die uit eigen werk voorleest, en anderen. Het cabaret komt in twee pakhui zen aan de nieuwe Schoolstraat in Den Haag en zal honderd zitplaatsen U wilt een sigaret proeven- geen flauwe filtersmaakHunter brengt u de volmaakte oplossing! Het opzienbarende nieuwe Afenol Hunter-filter kunt u niet proeven, hoewel het de hoogste filterende wer king heeft van alle in Nederland gebruikte sigarettenfil- ters. Toch laat het de smaak van de pure Amerikaanse tabak volledig en onversluierd door. Een ander filter zou Hunter trouwens ook nooit hebben i geaccepteerd. Wilt u voortaan louter milde Amerikaanse tabakproeven en geen flauwe filter- smaak? Rook dan Hunter-filter- dat is tenminste een echte sigaret! tóv5 v> De sopraan Marijke van der Lugt is uitgenodigd door de B.B.C. te Londen om als soliste op te treden op maandag 7 september bij het Philharmonic Orchestra in de Ro yal Albert Hall te Londen. In een programma „The 70th season of Henry Wood promenade concerts" o.lv. de dirigent Norman del Mar zal zij opera-aria's zingen uit Ri chard Strauss „Elektra" en „Salome". Het programma zal dezelfde avond te 19.30 uur door de Engelse radio worden uitgezonden. krijgen. Paul van Vliet heeft de ver bouwplannen al lang en breed ge reed en wacht nu op de Rijks-goed keuring. Hfj vertrouwt, dat deze spoe dig afkomt. Zuid-Hollands Orkest naar Zwitserland Het Zuid-Hollands Orkest o.l.v. Jan van der Waart vertoeft van 9 tot 14 september in Zwitserland, waar het in Zürich en BadRagazzal concerteren en voorts het koor „Sur- sum Corda" uit Amsterdam zal be geleiden. Dit koor vertoeft in Zwitserland in het kader van een uitwisselingscon- Ter gelegenheid van het 125- jarig bestaan van de Nederland- se Spoorwegen is dezer dagen in alle vroegte in Amsterdam deze overzichtsfoto gemaakt van vrij wel alle treintypes, welke op het ogenblik in gebruik zijn. Er kwam heel wat rangeerwerk aan te pas om de treinen netjes in het gelid te krijgen. cert met het Zwitserse koor „Arte Antica" (Zürich). Voor de president van de recht bank in Amsterdam heeft gisteren kort geding gediend van de voor malige penningmeester van de Ned. Toonkunstenaarsbond, de heer C. H. D. Mackenzie (eiser), tegen drie van de tegenwoordige bestuursleden van de NTB (gedaagden) (de heer Mac kenzie was penningmeester van de de NTB voordat deze bond uit het NW werd geroyeerd). De drie be stuursleden (de heren A. Schweitzer, M. Ferares en mevrouw C. J. van Zelm) hadden beslag laten leggen op alle huidige en toekomstige vorde ringen van de heer Mackenzie op de Ned. Radio Unie. tot een totaal be- van f 144.500, een opeenstape ling van dwangsommen van f 500 per dag, die de heer Mackenzie de gedaagden schuldig zou zijn omdat hij zich niet zou hebben gehouden aan de bepalingen van een vonnis in een kort geding van 12 augustus 1963. De heer Mackenzie wilde opheffing van dit beslag. De president van de rechtbank be paalde de uitspraak op donderdag 10 augustus tien uur. Janine Charrat richt nieuw ballet op De bekende balletdanseres Janine Charrat en Milorad Miskowitsj heb ben aangekondigd dat zy een nieuw balletgezelschap zullen oprichten, dat de naam zal dragen van „Ballet in ternational de Paris". Het corps de ballet zal uit 30 leden bestaan. „Wij zullen de grote Franse en bui tenlandse sterren uitnodigen aan onze voorstellingen deel te nemen", verklaarde Janine Charrat. Charrat en Miskowitsj zijn voornemens drie balletten ten tonele te voeren. Charrat zal 20 oktober naar Wenen gaan, waar zij de choreografie zal verzorgen van „l'Enfant et les sorti- lèges" van Maurice Ravel. Décors en kostuums zullen worden ontworpen door Bernard Dayde. Ned. Kamer Orkest geeft avondconcerten Het Nederlands Kamer Orkest zal dit seizoen in Düigentia te Den Haag weer enkele avondconcerten geven. Onder leiding van Szymon Goldberg. David Zinman en Alberto Erede wor den op 16 en 30 oktober, 27 novem ber, 11 december, 19 februari en 19 Na 10 jaar Nat. Ballet: „Gaskell bederft de stemming" Het applaus na afloop van de voorstelling was het enige biyk van waardering by haar afscheid van het Nationaal Ballet te Amsterdam. Na tien jaar werken met deze bal letgroep kon er geen boeket, geen hartelyk woord ten afscheid af voor Sonja van Beers. Haar stem klonk allerminst opge wekt toen ze vertelde,,Het is onmo gelijk met Sonja Gaskell te werken. Dat is de voornaamste reden dat ik by deze groep ben weggegaan. Maar het is wel triest dat het nu zo is gegaan. Na tien jaar". Het is niet voor het eerst dat de slechte sfeer van dit balletgezelschap in het nieuws komt. De persoonlijk heid van Sonja Gaskell roept bij veel van haar dansers en danseressen weerstanden op. Het is de vraag hoe lang dit zo kan doorgaan zonder dat de kwaliteit van de groep daaronder gaat lijden. Ook al is Sonja van Beers dan nu teleurgesteld bij het Nationaal Ballet vertrokken, zonder toekomstplannen is ze bepaald niet. Ze heeft al aan biedingen gekregen om voor de Duitse televisie in Berlijn enkele gastvoorstellingen te geven. Bovendien heeft ze samen met Billy Wilson een balletschool in Amsterdam opgezet die waarschyn- lyk in de derde week van oktober gaat draaien. Het is de bedoeling daar lessen in jazz-ballet te gaan geven voor tv-artiesten. maart werken uitgevoerd van onder anderen Bach, Handel, Mozart. Haydn. Rossini, Krenek, Richard Strauss, Schönberg en Flothuis. Als solisten in deze reeks treden op Janet Baker, Peter van der Bilt, Pierre Fournier, Szymon Goldberg, Fou Ts'ong en André Tsjaikowsky.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5