t l. L L C l L L L l l L L \Z HERDENKING PROF. FISCHER Films van deze t week in Leiden A Fundamenten van 't Huys van Lookhorst "blootgelegd Hoogste punt bejaardencentrum „Haagwijck" bereikt Van 400 gegadigden slechts plaats voor ruim honderd Boerhaave-lezing door Amerikaan VVP NU ENIG IN NEDERLAND ÉDE ANJELIER" Leidato- allerlei Leids modehuis sliowt in Noordwijkse had wat treft uin ROMANCE? ROMANCE symbool van goede smaak BIJ WERKSPOOR VIER PROCENT lericht 1 maart 1860 Vrijdag 4 september 1964 Tweede blad no. 31356 fühêi I -irfMt' mé M «bik Hoé- lym fff* qpm ypm ypm pm pm jpm pm Oofe werd gisteravond de bezoeker genoteerd, mevrouw M. Henzing, Uf in Leidendie echtgenoot een be ek aan de Leidato bracht. Het tienerfeest op de binnen- een weinig geanimeerde Ietwat apatisch bewe- e tieners zich over de en trekken daarbij alsof ze zich afyra- „wat doe ik hier eigenlijkf" drukte is ook niet zo groot als tijdens het begin van Leidato. Toch zit het weer voor dergelijke openluchtmani festaties beslist mee deze week en ook de muziek die de jonge- lui voorgeschoteld krijgen is 'niet onverdienstelijk. Gert Timmermans heeft bij standhouders en Comité een bijzonder plezierige indruk ge maakt. Na afloop van zijn op treden heeft hij zich ontpopt als een bijzonder joviale kerel, die met de standhouders graag een- woordje sprak en ook heel veel aankopen heeft gedaan. Op dinsdag 29 september zal in iet Groot-Auditorium van de Leidse Jniversiteit een bijeenkomst plaats iden ter herdenking van prof. mr. P. W. D. Fischer, hoogleraar in oud-vaderlands recht en pro- ■wdtaris van die Academische maait, die hailf augustus op 53- j-ige leeftijd is overleden. Sprekers tijdens deze bijeenkomst zijn prof. mr. R. Feenstra. van de juridische faculteit, prof. mr. J. M. van Remmelen. ,—ogleraar in het strafrecht en (Hestor van de fungerende Juridiisohe (leraren. gouden verlovingsringen Constant - Love - Anjer JUWELIER V. d. WATER Haarlemmerstraat 207, heeft ze. Zeer grote keuze Op het graveren kunt u wachten en zonder prijsverhoging. Levenslange service. „Ogenblik van liefde" Gevoelig LUXOR „Dat ogenblik van lief de" behandelt het probleem van twee jonge mensen, die op een romanti sche avond hun gevoelens te veel de vrije loop hebben gelaten, hetgeen niet zonder gevolgen is gebleven. Het A trieste hierbij is, dat het tweetal el kaar nauwelijks kent. Als het meisje na verloop van tijd de jongen op de hoogte brengt, blijkt hij zich haar 1 I (lil h li 111 i i i in fir nnmnnn rnrnfiuiTin nin m PULLOVERS VESTEN KLAAS/S ENS moeten zijn. Nee, het succes in Lel den moet volledig toegeschreven wor den aan de ijver, het idealisme en het enthousiasme van alle mensen die aan de vereniging hun krachten hebben gegeven en dat nog doen. Twee goede krachten gaat de vere niging dit seizoen verliezen. De heer Alb. Boogaard heeft om gezond heidsredenen zijn functie neer moeten leggen en mejuffrouw C. A A. de Jong gaat Leiden en daarmee haar vereniging verlaten. Het over blijvende bestuur heeft de functies onderling verdeeld, maar het blijft uitzien naar nieuwe mensen. Uit het programma/jaaroverzicht van de Vereniging voor pedagagiek blijkt verder, dat de financiële si tuatie door en door gezond ls. De contributie behoeft dan ook niet ver hoogd te worden een verheugend verschijnsel in dez etijd van prijsstij gingen! Op het programma voor het komende seizoen staan weer vele in teressante lezingen. De traditionele Nieuwjaarsvisite wordt dit jaar op geluisterd met een operette van Jo- han Strauss, „Die Fledermaus",, uit gevoerd door het Marionettentheater van Bert Brugman. In de bouw van het aan de Beethovenlaan te vestiqen Bejaar dencentrum ..Haagwijck", uitgaande van de Diaconie der Leidse Hervormde Gemeente komt thans flink schot. Gisteren bereikte men het hoogste punt. Nog circa tien maanden bouwen en inrich ten en de bejaarden zullen in deze gerieflijke flat hun intrek kun nen nemen. Dat zijn er overigens maar plm. honderd van de 400, die nu reeds op een wachtlijst staan. Ter gelegenheid van het bereiken van deze mijlpaal in de bouw, vond gistermiddag „in hoger sferen" een korte plechtigheid plaats, die om. werd bijgewond door de tweede voor zitter van de Diaconie, drs. H. Vis, voorzitter en secretaris van de Stich ting „Haagwijck", resp. de heren B. de Kier en P. Harteveld, de architect ir H, P Schutte en de aannemer, de Het in aanbouw zijnde herv. bejaardencentrum Haagwijck (Foto L.D./Holvast) heer Huurman Jr. Ook de bouwers waren voor deze plechtigheid uitge nodigd. De heer De Kier drukte er zijn vreugde over uit, dat dit moment thans was bereikt, waarvoor hij allen, die bij de bouw betrokken zijn, harte lijk dankte. Thans is het wachten op de voltooing, welke tegen volgend jaar meijuni wordt verwacht. De heer De Kier wees verder op de grote noodzaak van het bouwen van be jaardencentra, hetgeen o.a. valt af te leiden uit de Jange lijst van gegadig den voor „Haagwijck". Terug op de begane grond werden verversingen aangeboden en ontving het personeel een gratificatie. Naar het voorbeeld van de Eint- hoven-voordrachten, bedoeld om de herinnering aan de grote Leidse deskundige op het gebied van de electrooardiiografie te eren, zullen eveneens van tijd tot tijd Boerhaave- voordrachten worden gegeven. De eerste van deze voordrachten vindt plaats op 17 september te 20.30 uur in het Groot-Auditorium, de plaats waar ook deze vermaarde Leidse ge leerde heeft gedoceerd. Spreker op deze eerste universi taire Boerhaiave-bijeenkomst, tech nisch verzorgd door het bestuur van de Boerhaave-cursussen voor voort gezet medisch onderwijs, is prof. dr. Lester S. King te Chicago. Zijn on derwerp handelt over de achtergrond van Boerhaave's leerstellingen. Deze voordracht ls een onderdeel van de Boerhaave-cursus die gewijd is aan het medisch onderwijs en plaats heeft van 16 tot 19 september a.s. Behalve de reeds genoemde Ameri kaanse hoogleraar werken aan deze cursus, naast Leidse hoogleraren, o.a. mee vooraanstaande geleerden uit Frankrijk, Scandinavië, Enge land, Schotland en Israël. Door ijver en idealisme In het afgelopen seizoen hebben zich enige wijzigingen voltrokken, die het nodig maken, de positie van de „Vereniging voor pedagogiek" in Lei den nader te bepalen. Van het be staan van een landelijke vereniging is geen sprake meer. De een na de andere afdeling is geliquideerd, zo dat op het ogenblik de naam „Ver eniging voor pedagogiek" alleen be trekking heeft op Leiden. Waarom is wat elders niet lukte, in Leiden tot een succes geworden? Van de „tijd meehebben" is geen sprake. Bovendien zou dat in an dere plaatsen ook het geval geweest 'ijdens sloopwerkzaamheden de voormalige Ulo-school in Pieterskerkstraat is een deel de fundamenten van het uit kwa] twaalfde eeuw daterende Advertentie BLOEMENMAGAZIJN aannorgt de bloemen voor de Leidato S„' D C. DEXEL S^arlemmerstraat 193 Leiden Telefoon 23166 Camera prolongeert „Moord in ga lop", een onderhoudende thriller naar het gelijknamige boek van Aghatha Christie, met Margaret Agatha Christie, met Margaret Rutherford als de pientere miss Marple in de hoofdrol. De Leidato beleefde gister- weer een van haar zeer op iaruKKe avonden. Tijdens beide voorstellingen schoven de lange 1 bezoekers weer voetje voetje langs de stands. Af toe hield het schuiven héle- op: als de artiesten op- Die artiesten waren de zonder naam en de We kregen de indruk ie naamloze zangeres met. „levensliedjes" de zaal wist te boeien. De bezorgden de Leida- lachstuipen dat ook aan hun stand ver- ,.'t Hugs van Lockhorst", dat eertijds door de graven van Hol land werd bewoond, blootgelegd Aan de hand van een platte grond uit 1607, welke indertijd is vervaardigd door de landme ter J. Pietersz Dou en welke in eigendom toebehoort aan het Gemeente-Archief, is de Rijks dienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek te Amersfoort onder leiding van dr. G. N. Renaud thans bezig een recon structie van de voormalige be woning in kaart te zetten. De fundamenten, welke een aanzet- diepte hebben van circa drie me ter, worden momenteel verwij derd. Tijdens het graafwerk zijn ook enkele scherven van Jacoba- kannetjes aan de oppervlakte gekomen. Zoals bekend zal op de vrij komende ruimte, in afwachting van een definitieve bestemming, een parkeerterrein worden inge- Sabijnse maagdenroof Honingzoet REX Het Rome van Romulus was tot uitsterven gedoemd. Binnen de muren van de welvarende stad waren geen vrouwen en ook alle po gingen van Romulus' rechterhand Hortes om vrouwelijk schoon naar Rome te krijgen, liepen op niets uit. Alleen een massale vrouwenroof kon nog redding brengen. Er was voor zo'n roof weinig no dig. Met een groots opgezet feest en wac potige, robuust uitziende Romei nen was het succes van de onder neming verzekerd. Rome, dat na de dodelijke broederstrijd tussen Remus en Romulus door de laatste werd ge regeerd, was van de ondergang ge red. Aldus het thema van de „Sa bijnse maagdenroof", dat onder de regie van Alberto Gout een kleurige, maar tevens honingzoete rolprent is geworden. De „hartstochtelijke" ge vechten de Sabynen „namen" de roof niet missen zelfs alle schijn van realiteit. Het onberekenbare vrouwenhart voorkomt tenslotte een massale „slachtpartij". Een strijd tussen de wraaklustige SabiJnen en de Romeinen wordt zelfs een „hoog hartige" Sabijnse vrouw te veel STUDIO brengt een reprise van „A bout de souffle", dat enkele Jaren gold als een typisch staal van nou velle vague filmkunst. Immers: het scenario is van Frangois Truffaut en de regie van Jean-Luc Godard, ter wijl Claude Chabrol de algehele lei ding had. Truffaut, die als cineast enkele opmerkelijke werkstukken heeft afgeleverd, schotelt hier ech ter een vrij mager verhaal voor over een uitzichtloze liefde (Nederlandse titel: „Liefde zonder uitzicht") in Parijs tussen een Amerikaans meisje (Jean Seberg) en een Franse nozem (Jean-Paul Belmondo). De laatste wordt getekend als een niet onaar dige jongen, die echter wat slordig met andermans leven en auto's om springt De uitzichtloze liefde eindigt gewelddadig, zoals het past in de moderne versie van een melodrama. Onze totaalindruk van deze film is, dat de inhoud ver achter blijft bjj de vorm. van de kunstzwemgroep Admiraal de Ruyter" uit Amsterdam. Een zeer uitgebreid en select publiek woonde deze avond, die gehouden werd in het fraaie overdekte bad van dit hotelbij. Voordat de bekende Amsterdamse kunstzwemgroep gelegenheid kreeg de „Zwanendans" en andere figu ren uit te voeren toonden de manne quins van het Leidse modehuis waarvan de heer Louis Oèts direc teur ls, Os aieuwe modellen, welke in het komende seizoen gebracht zullen worden. Er was een grote verscheidenheid: van de meest eenvoudige japonnen tot bfjzonder dure bontmantels. Ci- cile Vrinds voorzag de geshowde mo dellen van een toelichting en zij deed dat op zeer charmante wijze. Om beurten verschenen de man- nenquins by het bad. Joke nam het sportieve gedeelte voor haar re kening. Zy toonde jumpers, twin- sets en rokken met truitjes, die zon der uitzondering geslaagd genoemd mogen worden. By zonder in de smaak van de aanwezige dames (en heren) viel het rode pakje afgezet met een zwart bontkraagje en voor zien van zwarte knopen. Ook het rokje met grijze jumper trok veel aandacht. Caroline viel de eer te beurt de bontmantels te mogen showen. Op dit gebied heeft het Leidse modehuis een grote verscheidenheid: van de byzonder kostbare wild nertsman tel tot de voor een geringere beurs geschikte en toch zeer fraaie Kids- kin mantel. Dan was er tenslotte nog Jeanette, die alleraardigste deux-pieces en mantelpakjes in verschillende mo dellen en vervaardigd van allerlei stoffen toonde. Opvallend was, dat de kledingstukken over het algemeen zeer eenvoudig waren afgewerkt. Deze avond, die mede was voor bereid door de Evenementencommis sie Noordwyk en de heren Droogh, was vol afwisseling. Vooral het op treden van de kunstzwemgroep, die internationale vermaardheid geniet, droeg daaraan in niet geringe mate by. Tussen de directie van Werkspoor NV in Amsterdam en de drie metaal vakbonden ls overeenstemming be reikt over het geven van de 4 pro cent loondifferentiatie, die ondeme- mingsgewys in de metaalindustrie kan worden verleend. Deze 4 procent uit te betalen vanaf 1 juli geldt alleen voor de arbeiders by Werkspoor en niet voor de beambten. By de Vakraad is een verzoek tot goedkeuring voor de uitbetaling van deze 4 procent ingediend. Een klein gedeelte van de vier procent zal, al dus de directie, worden gebruikt om de bestaande overschryding^ van de rechtens geldige lonen ongedaan te maken. Ruim 3% procent is een reële loonsverhoging. (Van een bijzondere medewerkster) Het Leidse Modehuis v.h. Van Essen, Br eestraat 37, dat ook een filiaal heeft op het Vuurtorenplein in Noordwijk aan Zee, heeft gister avond zijn uitgebreide herfst- en wintercollectie getoond in Badhotel Zeerust in deze badplaats. Deze show werd omlijst door het optreden Alles wat een ]onge vrouw fijn vln'dt. MODE: Ertflsch gekozen uit de collecties die nu in Nederland te koop zijn. WOONIDEEEN: binnenhuis-architectuur met hier verkrijgbare meubels. BOEK-BIJLAGE: deze maand 'De Appelboom' van Daphne du Maurler, Superbe RUST-RECEPTEN uit meer dan twintig landen. En méér, méér, méérl Bij stijl van leven hoort stijl van lezen. Bij O Hoort ROMANCE, een luxe die U zich slechts voor één gulden per maand kunt permitterenl Schrijf nu een briefkaart aan ROMANCE, postbus 245, Amsterdam en vermeld behalve Uw naam en adree óók of U het blad per post of per bezorger wilt ontvangen. Als welkomstgeschenk ontvangt U dan geheel gratis HET PARELSNOER. Een fraai gebonden boek met een rijke verzameling verhalen van W. Somerset Maugham e John Steinbeck Daphne du Maurler e Ray Bradbury Agatha Chrl8tie e Pearl S. Buck George8 Slmenon Willy Corsarl Godfried Bomans en Roald Dahl de nieuwste en mooiste verhalenbundel van 1964 richt. Men denkt dit terrein over pl.m. twee maanden gereed te hebben Na veel verwarring krijgen zy het geld hiervoor by een. De jongeman is zo fatsoeniyk om het meisje niet zonder meer in de steek te laten, maar ook weer zo onfatsoenlyk om haar op dit gevaarlyke en oneervolle pad te laten voortgaan. Op het be slissende ogenblik blykt hy toch over meer humaniteit te beschikken dan men zo op het oog mocht verwach ten. De jongeman biedt haar vervol gens aan te trouwen, doch het meisje voelt niets voor een verbintenis, die van zyn kant op niets meer dan op „wederzydse schuld" schynt te zyn gegrondvest. Dit loodzware probleem, dat helaas in al zyn facetten in het dagelykse leven meer voorkomt dan men denkt, is door de actrice Natalie Wood en door de acteur Steve McQueen met enerzyds „gepaste" onverschilligheid en met anderzyds tere gevoeligheid uitgebeeld. De hu moristisch getinte oplossing, die hier wordt gebracht, mag dan in werke lijkheid zelden voorkomen, zy mis staat beslist niet.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3