Activiteiten van K. en O. in het komend seizoen KONINGIN wil alles weten van deltawerken kunst kalei öoscqqp Toneelmuziek en filmvoorstellingen Schema aan de kant Vergist W eer korter werken in Franse auto-industrie Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 2 september 1964 Derde blad no. 31354 Première Le martyre de Saint-Sébastien ii (Van onze kunstredactie) Toneel, muziek en film vormen belangrijke onderdelen van K. en O.'s veelomvattend ontwikkelings en ontspanningswerk. Wat het toneel betreft, daarover valt thans nog weinig te zeg gen, behalve dan dat onze stad door middel van een aantal opvoe ringen een volledig en rijk geschakeerd beeld zal krijgen van het geen in het komende seizoen op dit gebied gepresenteerd zal wor den. Vast staat reeds, dat de Ned. Comedie het seizoen komt ope nen, hetzij met het bekende stuk ,,De dans van de reiger", hetzij met ,,De man van morgen' van de onlangs overleden Ierse schrij ver Brendan Brehan. Behalve abonnementsvoorstellingen zullen ook aparte voorstel lingen gegeven worden, waarin het „experimenteel" toneel een grote plaats verkrijgt. Ook aan het Cultureel Jeugdtoneel, zal, in samenwerking met de Leidse Jeugdcentrale door middel van vele jeugdvoorstellingen aandacht gewijd worden. De „kleinkunst" zal vertegenwoor digd worden door Wim Sonneveld, die behalve voor de groene kaart houders, ook enkele avonden zal ge ven voor de gele kaarthouders. Hij brengt zijn nieuwe programma „Een avond met Wim Sonneveld" op het einde van maart 1965. Voor balletvoorstellingen heeft K. en O. contact opgenomen met zowel het Ned. Danstheater als het Na tionaal Ballet. Beide groepen zullen zeer waarschijnlijk een uitvoering voor de leden geven, vermoedelijk in Den Haag:. Ook van muziek zal men ruim schoots kunnen genieten. Als steeds staat de „Meesterserie", welke zes concerten omvat, De concerten hiervan vinden plaats op: 22 oktober, dan speelt het Residentie-Orkest onder leiding van Bruno Maderna, een der beste di rigenten van deze tijd. Dit is een zeer belangrijk concert, waarop de première in ons land gegeven wordt van Debussy's „Le martyre de Saint Sébastien", symfonische fragmenten en van Nono's „Canto di vita e d'amore". Voorts worden die avond uitgevoerd „Sonata sopra Sancta Maria" van Monteverdi en Vivaldi's „Beatus Vir". Twee solisten met we reldnaam werken mede, n.l. de so praan Catherina Gayer en de tenor Ernst Hafliger. Uitvoerenden zijn mede het „Nederlands Madrigaal- koor" en het „Haags Matrozenkoor". Op donderdag 19 november volgt een concert van het' Rott. Philh. Orkest onder directie van Franz Paul Decker. Solist is de trompet tist Adolf Scherbaum. Tot uitvoering komen het Concerto in D van Igor Strawinsky, het Trompetconcert van Haydn en de Vierde Symfonie van Tsjaikowsky. Een hoogtepunt in de reeks zal zeker vormen het optreden van „Les solistes de Zagreb", het reeds van vroeger bekende vermaarde ensem ble met 'als dirigent Antonio Jani- gro Dit concert wordt gehouden op 28 januari. Het programma luidt als volgt: Vivaldi's vioolconcert in Cdur, het concert voor cello en orkest in B dur van Boccherini (solist Jani- groi, Rossini's sonate nr. VI in D dur voor strijkers, Hindemiths „Trauermusik", het Scherzo op. 11 van Sjostakowitsj en Mozarts Diver timento in D dur, KV 136. Op donderdag 11 februari volgt een concert te geven door het Resi dentie Orkest onder leiding van Wil lem van Otterloo, met medewerking van het pianoduo Tila en John Montés. Gespeeld wordt de Symfonie KV 425, het concert voor twee pia- no s, KV 365 beide van Mozart, als mede de Tweede Symfonie van Brahms. Het Rott. Philh. Orkest concer teert de tweede maal op 11 maart, wederom onder directie van Franz Paul Decker. Het voert het volgende programma uit: Deux portraits van Bartók, Jie vioolconcert van Brhams (soliste Johnna Martzy) en Men- deissohns Vijfde Symfonie. Het laatste concert der serie wordt gegeven door het Residentie-Orkest met Willem van Otterloo als diri gent. De pianist André Tsjaikowsky is de solist in Schumanns Concerto in a kl. t. op. 54, omlijst door „Prla- mel voor symfonieorkest" van onze landgenoot Verhaar en Berlioz' „Symfonie Fantastique", een der lie velingsstukken van de dirigent. Films van de maand en Filmkring Ooi: de afdeling „Film" heeft de volle aandacht van K. en O. Zij zal daaraan aandacht besteden op twee manieren, n.l. door middel van een serie „Films van de maand" in het Camera-Theater aan de Hooge- woerd en een serie van de Film kring in de filmzaal van de Rijks universiteit. De eerste drie films van de maand zijn reeds bekend: 14 oktober is er de vertoning van „Romeo en Julia", in de regie van Renato Castellani en met hoofdrollen van Susan Shentell en Laurence Harvey, 18 no vember gaat de Poolse film „Moeder Johanna van de Engelen" en 9 de cember „De kampioen Leugenaar" ,,Les solistes de Zagreb'' met o.a. Heinz Ruhmann in een der hoofdrollen. De Filmkring beoogt het vertonen van films, die in Leiden niet of niet meer in openbare vertoning komen, maar die het om artistieke, histo rische of andere redenen waard zijn, gezien te worden. Bij de meeste films of filmsprogramma's zorgt K. en O. voor een inleider. Deze films worden betrokken van het Ned. Filmmu seum, van buitenlandse filmarchie ven. van de Ned. Fed. van Film kringen en van filmimporteurs. Deze winter zal een keuze ge maakt worden uit een belangrijke film van Elia Kazan, die zich tegen bepaalde misstanden in Amerika keert (commerciële televisie o.a.) „A face in the crowd", „Ivan's jeugd" van de Russische regisseur Tarkowsky, een opmerkelijk, filmisch experiment dat een mengsel is van realiteit, droombeeld en poëtische in vallen, „Louisiana story", een aan grijpende film over de olieboring in de dertiger jaren van Robert Fla herty met daarnaast een moderne korte Shellfilm, een Western programma, een film, die het vraagstuk van de reincarnatie in alle hevigheid voor ons opwerpt: "The search for Bridey Murphy", een avond, gewijd aan opmerkelijke documentaires met als inleider ver moedelijk Jan Blokker en een waar devol filmdocument van het naoor logse Polen „As en diamant" van de regisseur Ladislo Vajda. Boven dien nog films, die men in de loop van het jaar nog aangeboden krijgt. De voorstellingen van de Film kring worden gegeven op de dins dagavonden 27 oktober. 17 novem ber ,15 december, 19 januari, 23 fe bruari, 16 maart en 2 april. Scalagroep in Moskou Het operagezelschap van het „Tea- tro alla Scala" van Milaan is giste ren aangekomen in Moskou, voor een verblijf tot 28 september. In het Bolsjoi-theater en in het congres paleis van het Kremlin zullen opvoe ringen van o.a. Puccini's „Turando" gegeven worden. De belangstelling is zeer groot; de kaartjes voor alle voorstellingen zijn al uitverkocht. Jack Bess begraven Onschatbare verdiensten Honderden bekende figuren uit de wereld van de lichte muze hebben gistermiddag hun vriend en collega Jack Bess de laatste eer bewezen op de begraafplaats Nieuw Eyckenduy- nen. Jack Bess „Jacobus Hubert us Bess" befaamd tekstdichter en au teur, overleed vrijdag op 55-jartge leeftjjd in zijn woonplaats Den Haag. „In zijn veel te korte leven heeft Jack Bess een enorme arbeid ver richt voor de sanering van zyn vak, zich volledig ingezet en zich zelf op geofferd voor de belangen van zijn collega's" aldus Ferry van Delden die de overledene schetste als een dynamische harde werker met een groot gevoel voor rechtvaardigheid. Hij heeft altijd het devies van de Buma hoog gehouden: „Ieder het zijne" en heeft zich met zijn werk onschatbare verdienstelijk gemaakt Namens het bestuur van de Bu ma sprak nog de voorzitter, de heer Jan Mul. SENEGAL WIJST CHINEES UIT De regering van Senegal heeft de nationalistische-Chinese zaakgelas tigde in Dakar, Tsjen Hoe-joe. tot persona non grata verklaard en hem verzocht het land op zo kort moge lijke termijn te verlaten. Volgens welingelichte zijde is deze maatregel niet gegrond op een ver andering in de politieke opvatting der regering van Senegal, doch gaat het in de eerste plaats om de per soon van de zaakgelastigde. Tsjen Hoe-joe vertegenwoordigt nationalistisch-China. Senegal heeft zowel communistisch- als nationa listisch-China erkend, doch alleen laatsgenoemd land heeft een diplo matieke vertegenwoordiging in Da kar. Oplossing voor parkeerprobleem Frankfort wil als eerste stad in W es t-Duitsland, van overheids- wege het parkeerprobleem oplossen door onder andere de particuliere bouwondernemingen te verplichten bij elke woning een garage te bou wen. Een desbetreffend voorstel is bij de gemeenteraad ingediend. Vol gens dit voorstel moet ook per tien woningen een parkeergelegenheid voor bezoekers bestaan. De stad zelf wil eveneens voor elke tien wonin gen op straat een parkeerruimte voor leveranciers, bezorgers en der gelijke ter beschikking stellen. TITAN III A GELANCEERD Van Cape Kennedy Is gisteren een nieuwe, krachtige raket, de Tltan-III A gelanceerd. Deze raket, die drie trappen telt en de hoogte van een gebouw van twaalf verdiepingen heeft, bestaat uit een Titan-II met een bovenbouw die .eenmaal in een baan om de aarde gekomen, moet dienen voor verdere lanceringen. De gisteren gelanceerde raket moest tn tweede satelliet van 1.700 kg ln in afzonderlijke baan brengen Deze laatste operatie slaagde echter niet. In de toekomst zal de Titan-II A het bovenstuk vormen van de nog krachtiger Titan-IIIC. waarmee men een bemand laboratorium ter grootte van een caravan en met een gewicht van 11.340 kg ln de ruimte wil brengen. Driedaags bezoek aan giganthisch project (Van onze Rotterdamse correspondent) Vlaggen wapperen boven Hollands Delta. Nog maar nauwe lijks teruggekeerd van haar Italiaanse vakantie is Koningin Juliana meteen begonnen aan een omvangrijk driedaags bezoek aan alle Deltawerken. f ÉL. frtin zal deze reis voor alle projecten gereed zijn, zeker nog weieens een paar keer moeten herhalen. Koningin Juliana is dezer dagen gaste van de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen. In het gemeentehuis van Numans- dorp heeft hij de vorstin begroet. Na een bezoek aan de Haringvliet brug ging het naar de spuisluizen in het Haringvliet, waar het karwei van de afsluiting van het Haring vliet „al" over de helft is. Zes jaar is men er nu bezig. In de middag werd een bezoek gebracht aan de werkzaamheden voor de aanleg van de Grevelinsendam. Precies Een koninklijke inspectiereis het. waarbij het sterke werkmet steen, staal en beton voor een paar uur wordt onderbro ken om de vorstin te vertellen en te laten zien hoe de stand van zaken is. Men kan het ook een bezoek- met-schouderklop noemen. Bij zo'n werk van ruim vier miljard, uitge smeerd over twintig jaar, kunnen van Rijkswaterstaat en van tijd tot tijd wel een OUDE CRAVEN IN R.-K. KERKEN TE OOSTMARSUM BLOOTGELEGD Tijdens graafwerkzaamheden ten behoeve van een verWarmings- kelder in de katholieke kerk te Ootmarsum zijn zowel binnen als buiten het uit de 13e eeuw daterende kerkgebouw oude graven blootgelegd, die dateren uit omstreeks 1100. Op een diepte van ruim twee meter onder de thans bestaande vloer in het zuidooste lijke transcept stuitte men gisteren op graven welke kennelijk bij de aanbouw der kerk van 1491 tot 1510 zijn geroerd. De zijkanten der graven zijn opgezet deels met Bentheimer zandsteen, deels met ijzeroersteen en afgedekt met een zandstenen zerk. Een der blootgelegde graven is gis teren door prof. dr. J. Huizinga te Utrecht en dr. J. Renault te Amers foort van de Rijksdienst voor Oud heidkundig Bodemonderzoek in sa menwerking met dr. C. T. W. J. Hey- seler en dr. Anton Lodewijk Hulshoff, re^p. directeur en conservator van het Rijksmuseum Twente, onder zocht. Het bleek een kindergraf dat tijdens de uitbreiding van de kerk met de zuidoostelijke kapel bleek te zijn geroerd, om het buiten de fun dering te houden. zuidelijke buitenmuur van de kapel aangetroffen. Deze graven zijn ver moedelijk gesticht in de kapel die na de bouw van de huidige kerk om streeks 1225 is gesloopt. Aan de west zijde van de ontgraving werd de zij muur van een gemetselde grafkelder ontdekt. Waarschijnlijk is dit een fa miliegraf van de Commanderie van het geslacht von Heyden-Hompesch, waarvan Johan Diederik von Heyden op 29 augustus 1669 overleed en in de thans r.-k. kerk werd begraven. In 1810 bij de teruggaaf van de kerk aan de katholieken werd zijn grafzerk naar de hervormde kerk overge bracht. Een 17-jarige „Romeo" heeft zich gisteranacht in Schevenin- gen in het balkon vergist, en is bij de verkeerde „Julia" te recht gekomen. Het meisje vloog uit bed, en liet de jonge Duitser op het balkon in de kou staan. De jongeman werd door de politie opgehaald. Het bleek een 17-jarige koop man uit Bad Godesberg. Hij is tot over de oren verliefd. Daarom verlengde hij zijn va kantie. Zijn geld ivas op, maar hij betrok een tochtige bunker in de Scheveningse duinen. Kle ding en wat leeftocht liet hij daar achter toen hij gisternacht op vrijersvoeten naar de Kat- wijksestraat toog. Hij zag kans aan de achter kant van de huizen in de tuinen te komen. Maar hij vergiste zich in het huis, en begon een vergeefse klauterpartgOp de tweede etage tikte hij zachtjes tegen het raam, in de hoop, dat een zeker Duits logeetje hem even goedenacht, zou komen kussen Meisje, door speedboot overvaren overleden De 17-jarige Amsterdamse typiste Anke Vis, die vorige week in de IJs- sloot bij de Nieuwe Meer in de hoofd stad tijdens het zwemmen door een speedboot werd overvaren, is in het Wilhelminagasthuls overleden. Het meisje werd door de draaiende schroef ernstig aan haar hoofd ver wond. Tegen de 19-jarige serveerster, die de boot, eigendom van haar ver loofde, bestuurde, werd destijds pro ces-verbaal opgemaakt. De Rijkspo litie te water nam de boot voor on derzoek ln beslag. „De Student" Het onlangs door de Ned. Studen tenraad ingestelde algemeen studen ten persbureau ASP, Is van plan een nieuwsblad uit te geven waarin een overzicht wordt gegeven van wat leeft in de Nederlandse en buitenlandse studentenwereld. In deze uitgave wil! men nieuws en informaties achter het nieuws verwerken. Het blad ver schijnt minstens een keer per maand en zal „De student" heten. Het zal ln een oplage van ruim 50.000 exempla ren onder de studenten worden ver spreid. Voedseltekort in de wereld steeds groter De Amerikaanse econoom dr. Ewell, die verbonden is aan de universiteit van Buffalo, waarschuwde gisteren, dat de wereld omtrent 1980 op ern stige voedselschaarste moet rekenen, die „de grootste ramp in de geschie denis" zal worden. Latere geschiedschrijvers zullen wellicht aanmerkingen maken op wat belangrijker was: de inspanningen om een mens op de maan te brengen of die om de honger uit te bannen, aldus dr. Ewell in een toespraak tot een bijeenkomst van het Amerikaanse genootschap voor scheikunde. Dr. Ewell ziet aanwijzingen dat de voedselschaarste kort na 1970 ernstige vormen zal aannemen in India, Paki stan en China, gevólgd door Indone sië, Perzië, Turkije, Egypte en de meeste andere landen in Afrika, Azië en Latljns-Amerika. De bevolking in deze gedeelten van de wereld zal ln twintig Jaar met ongeveer een miljard toenemen, waartegenover geen groei van de voedselopbrengst staat. De Amerikaanse geleerde was van me ning dat rijke landen kunstmest of kunstmestfabrieken aan arme landen dienen te schenken omdat deze er niet voor kunnen betalen. De Koningin op de dam. die de verbinding vormt tussen de nieuwe brug over het Haring vliet en het Hellegat. Zij was onvermoeibaar en diep geïnte resseerd tijdens de eerste dag van het bezoek aan de Delta werken. bemoedigend woord vélen. De Delta- werken spreken, ook internationaal, bijzonder tot de verbeelding, maar voor wie er jaar in jaar uit aan be zig is lijkt er geen eind aan te komen. En toch: bij zo'n driedaagse ba lansopname blijkt, hoeveel er al ge reed is en hoe hard het met andere werken opschiet. Er blijkt ook, hoe het particuliere initiatief de kansen heeft gegrepen, die de uitvoering —i de Deltawerken geeft, de Ha- rlngvlletbrug en het Sloeplan. An dere kant van de medaille: de vor- De Koningin, nog bruin van de Italiaanse zon, heeft er dus drie da gen voor genomen om de stand van zaken bij de Deltawerken eens goed te bekijken. Maar nu wil zij er ook precies alles van weten. De tot in minuten ingedeelde draaiboeken heeft zij aan de kant geschoven. Een bezwerend op een horloge wijzende vinger ziet zij niet. Toen ir. J. Vol kers, hoofd van de Deltadienst van Rijkswaterstaat, gistermiddag bij de bouwput in het Haringvliet kort heidshalve de uitleg bij een wand plaat oversloeg, stelde de vorstin hem na zijn praatje maar één vraag: „En wat is nu die bol op de (overgeslagen) kaart?". Gevolg: op het eind van de eerste dag van haar werkbezoek klopte er geen tijdsche ma meer. Er was anderhalf uur ach terstand in ontstaan. Die tijd werd bij een volgend object echt niet in gelopen. O nee: ook bij de kabel baan over de Grevelingen wilde de landsvrouwe precies weten hoe hier de enorme vork, waarmee de stroom wordt afgedamd, in de steel zit. Op de Piet Hein, drie dagen het drij vend thuis van de Koningin (het Jacht ligt in het haventje van Brui- nisse) moest de kok het diner warm houden. Unicum Voor de technici van de Rijkswa terstaat moeten dit heerlijke dagen eijn. Het is voor deze mannenwereld een unicum, dat een vrouw zo op de details van het werk ingaat. De Koningin is bijzonder geïnteresseerd. Zij toont belangstelling voor tech niek en wetenschap, maar liet zich door burgemeester J. A. Kleynen- berg van Stellendam, Goedereede en Ouddorp uitvoerig vertellen, wat de bouw van brug en dam voor de eilandbewoners betekent. Het moet gezegd, dat het totaal beeld van de eerste dag imponerend Is. Vandaag stonden de Oosterschel- debrug, het Veersemeer en de Sc hel- dewerf aan het Sloe op het program ma. Morgen gaat de reis naar Willemstad. Stakende kompels onder de grond Het enige geschenk, dat de Britse mijnwerker Jim Pearce, die gis teren Slf jaar werd, in zijn zelfge kozen verblijf op 720 meter diepte onder de grond kreeg, was een kaart van zijn vrouw. Pearce „zit" al vanaf de vorige week maandag met zijn kameraad G er sham Jones in een mijn te Coventry uit protest tegen het feit dat de mijndirectie hun geen toeslag wil betalen waarop zij recht menen te hebben. Beide mannen willen de mijn niet verlor ten, hoewel een arts al enkele da gen geleden geconstateerd heeft dat hun gezondheidstoestand achteruit gaat en dat zij dringend verande ring van lucht nodig hebben. Ook gisteren, op de verjaardag van Jim, kregen beide kompels niets anders dan de gebruikelijke maaltijd: thee, soep en brood. (Van onze correspondent in Parijs) De omstreeks 160.000 arbeiders die werkzaam zijn in de Franse auto industrie, werd gisteren, bij hun te rugkeer van hun maand vakantie, de zware gang naar de fabriek nt niet direct verlicht. Bjj hun terug komst hebben ze namelijk bericht van hun directies ontvangen, dat de werktijden per week weer met één tot vier uur zullen worden verkort en ze dientengevolge de komende weken ook minder franken in hun loonzakjes zullen vinden. Alleen bij Citroën, die dan ook aan de lopende band onvermoeid alsmaar meer lelijke eendjes blijft uitbroeden, zal voorlopig de werk week van 47,5 uur gerespecteerd kun nen blijven, ofschoon, in tegenstel ling tot vorige Jaren, ook bij deze firma nu geen nieuw personeel wordt aangenomen. Dit nieuwe crisisverschijnsel in de Franse auto-industrie valt aan de zelfde oorzaken toe te schrijven waaruit enkele maanden geleden ook andere en soortgelijke maatre gelen verklaard moesten worden. De concurrentie van het buitenland, speciaal van Amerika en Engeland, wordt steeds sterker: één op de zes auto's die in Frankrijk rijden, is nu al van vreemde oorsprong. Daaren tegen wordt de export door de hoge prijzen steeds duidelijker belemmerd Frankrijk Is het land in Europa waar verhoudingsgewijze en on danks de hoge benzineprijzen en het vrijwel illusoire autowegennet, toch de meeste wagens rijden. Eén op de vier Fransen bezit vandaag een auto (tegen één op de negen Neder landers). De Franse auto-experts menen niettemin, dat de binnen landse markt toch niet geheel ver zadigd is. Zestig procent van de Franse families heeft, zo rekenen ze blijmoedig uit, nog altijd geen eigen wagen, terwijl de tweede auto, voor madame, een perspectief Is dat de Franse welvaartsstaat zich binnen kort, naar Amerikaans voorbeeld, toch ook wel eens zal mogen openen. Helaas houdt men met die toe komstvisioenen toch geen 160.000 ar beiders en hun gezinnen aan de slag en in leven en door hen wordt het officiële optimisme dan ook beslist niet gedeeld. De enige werkelijke doeltreffende oplossing zou nog al tijd zijn intieme samenwerking op Europees niveau, een samenwerking in kartelverband, die gisteren door de eventueel voornaamste partner, Heinnch Nordhoff, de directeur van de Westduitse Volkswagenfabrieken, echter nog eens zeer nadrukkelijk van de hand werd gewezen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5