Bezoekers van LEIDATO "0 O" kwamen nu aan hun trek Leidse Sleuteltjes oogstten succes C. J. Piena kwart eeuw raadslid VASTE VLOERBEDEKKING op de LEIDATO was u al al uw was Aquariumvrienden openden seizoen Opgericht 1 maart I860 Woensdag 2 september 1364 Tweede blad no. 313f HET WAS GISTERAVOND NIET ZO DREK De bezoekers aan de Leidato hebben gisteravond heel wat ge makkelijker kunnen .winkelen" dan de voorgaande avondentoen het vrijwel onmogelijk was een kijkje te nemen bij de stands. De standhouders kregen nu ook volop de gelegenheid hun „wa ren" aan te prijzen. Dat mindere bezoek zal wel veroor zaakt zyn door het amusements programma, dat voor deze avond niet zulke spectaculaire namen bevatte. Toch hebben de bezoekers volop kunnen genieten van het ge- bodene. Universitaire benoemingen Bij onderscheiden besluiten van curatoren der Leidse Universiteit zijn benoemd of herbenoemd: drs. P. van Gijzel, tot wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie; drs. C. van de Merwe, tot wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de sociologie; drs. De Jong, wetenschappelijk amb tenaar in tijdelijke dienst bij de pedagogiek, tot wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse in vaste dienst; dr. K. Mechelse, weten schappelijk hoofdambtenaar in tij delijke dienst bij d'e klinische-neuro logie, tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar in vaste dienst; dr. R. Roelvink, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar In tijdelijke dienst bij de bibliotheek. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Paulus Albertus Maria, zn van Y. D. Rlinja en C. J. M. de Rijk: Laurens Frederik. zn van F. P. Kruit en J. Lek; Uona Elisabeth Antonla. dr van J. P. Splinter en M. A. Kuljken; Jeannette Anna Maria, dr van D. Jansen en C. J C. Stikkelman; Petrus Johannes Ma ria, zn van J. F. M. Zaat en M. J. J. van Delft: Maria Catharina, dr van H. F. P. Knaap en M. S. van Meeuwen; Ram; Paula Maria, dr van C.' de Wolf en M. IJzerman. GETROUWD 8. Visser en J. D. Allart. OVERLEDEN A.. Dencher, 57 jr, i n; J. C. M. Ge- Egmond, 54 Jr, tv; E. Groendijk, 51 Jr, Zoekt U een gouden armband of collier voor f 70.- en f 100.- of f 300 en f 800,-. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstr. 207, heeft z Grote keuze in alle prijzen. Officiële publikatie GEMEENTEBEGROTING 1965 Burgemeesters en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, zulks ter voldoening aan het bepaalde in de artikelen 228 en 253 der gemeen tewet, dat de begroting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor het dienst jaar 1965, almede de begroting voor dat dienstjaar van de takken van dienst, aangewezen krachtens artikel 252 der gemeentewet, op de secretarie der ge meente voor een leder ter lezing zijn neergelegd en tegen betaling ten algemeen verkrijgbaar zij) Zo oogstten de Leidse Sleuteltjes on der leiding van Henk Francke heel veel succes. Op charmante wijze zongen zij vele bekende liedjes, waarvan „Dikkertje Dap". „Hol lands Bonte Wondertuin" en „Op de zeebra steek ik over" vooral een hartelijk applaus ontlokten aan de honderden luisteraars. Grijze haren Gert Timmermans was wel de groot ste trekpleister. Natuurlijk zong hy het bekende ,,'k Heb eerbied voor jouw grijze haren" en verder pre senteerde hy „Avé Maria" en zy'n nieuwste schlager „De stem van mün hart". Het programma werd afgerond met het optreden van het bekende ac cordeontrio de 3 Jacksons, dat vele populaire nummers ten gehore bracht. Gelukkig De standhouders waren wel .géluk kig met dit mindere bezoek'„Het was", zo vertelde ons één van de exposanten, „de vorige avonden niet mogelijk op rustige wijze iets aan de bezoekers van mijn stand te vertellen. Nu hebben we daar gélukkig wél de tijd voor en kun nen we tenminste zaken doen. Daarom is het toch uiteindelijk begonnen" 15.000 ste Het bestuur kon gisteravond de 15.000ste bezoeker verwelkomen. Het was de heer J. J. Lardee uit Leiden, die in de bloemetjes werd gezet. Men verwacht, dat vandaag de 20.000ste bezoeker (ster) begroet kan worden. Tot nu toe hebben de organisatoren van de Leidato niet over het be zoek te klagen. Het overtreft alle venvachtingen. De bezoekers zelf waren gisteravond bijzonder tevre den over het gebodene. „Gelukkig hebben wè nu eens de gelegenheid op ons gemak alles te bekyken wat De Leidse Sleuteltjes oogstten gisteravond op de Leidato heel veel succes. (Foto L.D./Holvast) de Leidse middenstand piesen- teert", zei een van de honderden, de gisteravond langs de stands in de Stadsgehoorzaal wandelden. Advertentie BLOEMENMAGAZIJN Anjelier D. C. DEXEL Haarlemmerstraat 193 Telefoon 23166 - Leiden STAND NO. 1B. OS AAN'T SPIT Eén van de Leidato-evene- menten ivas de os aan het spit. Gisteravond was het zo ver. Om klokslag zes uur re den twee grote vrachtwagens het Stadhuisplein op en bij de klanken van het carillon en op vier sterke ruggen van in overalls gehulde slagers kwam het gevaarte te voor schijn. Gevaarte ja, want het beest weegt schoon aan de haak 537 pond, verzekerde men ons. Uit een andere wa gen kwamen stenen en een stalen stellage. Aan die stel lage kwam de os te hangen en van de stenen werd een stookplaat onder het beest gebouwd. Houtskool en spi ritus deden de rest. Onder het deskundig oog van de heer Vink ervaring in het braden van grote stukken vlees in Canada en Amerika, praat nog steeds Amerikaans kreeg de aanvankelijk witte „body" van de os een fraai bruin kleurtje, waar menig vakantieganger jaloers op was, Twee uur na het ontsteken van het vuur was het zo ver, de os kon verorberd worden. Dichte drommen hongerige en belangstellende mensen hadden zich inmiddels - ge lokt door de geur van gebra den vlees - om het vuur ver zameld. Uit een andere wa gen was een complete sla gersuitrusting te voorschijn gekomen en omstreeks acht uur roerden de eerste geurige ossehapjes klaargemaakt. Voor 25 cent kon men zich te buiten gaan aan het in cognac en barbeque-saus ge drenkte ossebraad. Vriende lijke Rode Kruis-zusters - de opbrengst was voor het Ned. Roode Kruis - hadden de grootste moeite alle reikende handen achter de hekken van vlees te voorzien. En maar toe tasten BEËDIGING MARINE OFFICIEREN Dc commandant der zeemacht in Nederland, vice-admiraal mr. A. N. Baron de Vos van Steenwijk, zal dins dagmiddag op het Nieuwe haven terrein in Den Helder een aantal nieuw benoemde beroepsofficieren, officieren van vakdiensten, reserve officieren en officieren van de mari ne vrouwenafdeling beëdigen. Tot deze officieren behoren oa. de luite nant ter zee van vakdiensten der 2e klasse: J. Philippo uit Leiden. De luitenants ter zee arts der 2de klasse KMR; H. Wamsteker uit Oegstgeest, H. van Aarem uit Leiden, J. C. Ver maak uit Wassenaar: de luitenant ter zee der 3e klasse KMR: F. Noordhoek uit Bodegraven, de lui- Expositie in „De Ruif" In „De Ruif", Jan Vossensteeg 59, wordt zaterdagmiddag te twee uur door mevrouw Colijn een tentoon stelling geopend van aquarellen en tekeningen van Rie van Goor. tenants ter zee van de technische dienst der 3e klasse K.M.R; B. C. M. Juffermans uit Hillegom, E. J. Korthals uit Alphen aan de Rijn, de luitenants ter zee van de elek trotechnische dienst der 3e klasse K.M.R.Ir. T. Ykema uit Leiden, H. Bouhuys uit Katwyk aan den Rijn, de luitenants ter zee van spe ciale diensten der 3e klasse K.M.R.; Mr. U. W. Baron Bentinck, uit Lei den en J. J. Oijevaar uit Leiden. Volgde in 1962 de heer A- J. Jongeleen als wethouder op Het is zaterdag een kwart eeuw geleden, dat de huidige wet houder van Openbare Werken, de heer C. J. Piena, voor de toen malige S.D.A.P. zitting nam in de Leidse raad. De oorlogsomstan digheden, gevoegd bij zijn politieke instelling, waren oorzaak, dat hij deze 25 jaar in dienst der gemeenschap niet geheel vol kon maken. Direct na de tweede wereldoorlog stelde hij echter zijn bestuurlijke kwaliteiten, eerst als vertrouwensman van de illegali teit in het adviescollege, dat aan de eerste gemeenteraad na de bevrijding voorafging en later als lid van de P. v. d. A., wederom in dienst van zijn geboortestad. Thans al weer enkele jaren als wethouder, in welke kwaliteit hij zijn fractiegenoot, de heer A. J. f ongel een opvolgde. De heer Piena, 25 augustus 1908 in de Sleutelstad geboren, trad reeds op jeugdige leeftijd als leerling-instru mentmaker in dienst bij de afdeling keel-, neus- en oorheelkunde van het Acad. Ziekenhuis, in welke afdeling hij wist op te klimmen tot admini strateur. Een functie, welke hij met grote ambitie en kennis van zaken bekleedde. De waardering voor zijn arbeid in het A.Z. was algemeen, het geen o.a. ook in september 1961 van vele zijden bij de viering van zijn 40-jarig jubileum tot uiting kwam. SANEREN EN BOUWEN C. J. PIENA aangebonden tegen de vele proble men, welke Leiden helaas nog kent; o.a. sanering van oude stadswijken er de bouw van woningen, kwam in zijn Jeugd via het Leidse Volkshuis by de Arbeiders Jeugdcentrale. Hij was vele Jaren bestuurslid van de AJC en lei der van de Jongerengroep de Rode Valken. Geruime tyd was de heer Piena vooraitter van de vakgroep Hoger onderwij spersoneel van de Centrale Nederlandse Ambtenarenbond, thans Algemene Bond van Ambtenaren, in welke organisatie hy tal van Jaren het secretariaat nauwgezet waarnam. Voor de tweede wereldoorlog had de heer Piena reeds zitting in het be stuur van de Leidse Bestuurdersbond van het NW, welke functie hy ln 1955 opgaf. Veel en goed werk deed de heer Plena in de crisisjaren als voor zitter van de werklozenorganisatie van het NW. Hy werd later belast met het vakbondsjeugdwerk GROOT AANDEEL IN VERZET Vooral ln de oorlogsjaren zyn de goede eigenschappen van de heer Plena sterk naar voren getreden. Sa men met Gerrit Kastein had hij een aandeel in het laten onderduiken en verzorgen van joodse landgenoten, werd lid van de verzetsgroep van de Raad van Verzet en later comman dant van deze groep. Hij werd con tactman tussen de illegale groepen, raakte in de gevangenis, maar kwam Diverse merken en maten en kwaliteiten. Bezoekt onze stands 16,17,18. Wy geven U gaarne alle gewenste Inlichtingen. Adr. van Ooy jr Breeslraal 39 Leiden HET HUIS VAN VERTROUWEN DAT VERTROUWEN GEEFT. KIND VERDRONKEN Uit de langs de Surinamestraat lopende vijver is gisteravond om streeks half tien het stoffelijk over schot opgehaald van de 2-jarige Niky Bink. Nadat om vier uur by de politie bericht van vermissing van het kind was binnengekomen heb ben burgers en politie in de omge ving een uitgebreide speurtocht in gezet. Op aanwyzing van een 17- jarig meisje, dat het Jongetje had zien spelen op het talud van de vijver, is men later ook gaan dreg gen. Eerst om half tien kwam aan alle angstige spanning een einde en haalde een burger het stoffelijk overschot van het kind uit de vyver LEIDEN, 31 augustus 1694. op. DOKTER R.J. TH. P. NIEMER OVERLEDEN Na een langdurig ziekbed is giste ren op de leeftijd van slechts 49 jaar overleden dokter R. J. Th. P. Niemer, een bekend vrouwenarts hier ter ste de. Dokter Niemer, wiens vader in de Sleutelstad een praktijk als huisarts had, verbond zich in 1946 als gynae coloog aan het St.-Elisabeth Zieken huis. Na de H. Mis van Requiem vindt zaterdagmiddag om 12.30 uur ln de Willibrorduskerk te Oegstgeest een uitvaartdienst plaats, waarna de by- zetting in het familiegraf volgt. Handel niet Frankrijk Drs J. L. Lagro, directeur van de NederlandsFranse Kamer van Koophandel te Parijs, zal woensdag 16 september voor belanghebbenden by de handel met Frankrijk, geves- De os begint kleur te krijgen: het zal niet lang meer duren of het mes wordt er ingezet. Hon derden mensen zijn aangelokt door de geur of door het flakke ren van de vlammen en verdrin gen zich achter de hekken. (Foto L.D./Holvast) Tentoonstelling Nut en Genoegen Zaterdag 5 september a.s. houden de leden van de Leidse Volkstuin- dersvereniging „Nut en Genoegen" in het clubhuis van de speeltuin vereniging „Ons Eiland" (ingang Kortenaerstraat) een tentoonstelling van zelf gekweekte bloemen, groen ten en fruitsoorten. De officiële opening zal om 10 uur worden ver richt door wethouder P. S. Harm- sen, waarna de expositie tot 9 uur 's avonds toegankehjk is voor het publiek. Daar voor de inzenders aan deze tentoonstelling tevens een onderlin ge wedstrijd is verbonden zal een deskundige jury zowel de kwaliteit van de produkten als de inrichting van de stands keuren en beoordelen. De tentoonstellingscommissie kon door diverse schenkingen een aantal fraaie prijzen voor deze wedstryd beschikbaar stellen. tigd in het district van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland een zitdag houden ten kantore van de Kamer, Stationsweg De houthakker van Houdemont gearresteerd (Van onze correspondent in Brussel) Roger Champenois, de 35-jarige houthakker van Houdemont, ver dacht van moord op zijn vrouw en beschuldigd van een moordaanslag op een weduwe en haar dochtertje en ontvoering van een ander dochtertje, is gistermiddag by de Belgisch-Fran se grens gearresteerd. By na tien dagen hebben meer dan 500 rykswachters, by gestaan door le den van het voormalig verzet die alle schuilplaatsen in de streek kennen, naar hem gezocht. Twee keer was hy by na gepakt, doch wist* hy weer te ontkomen. Gisterochtend ontdekte een land bouwer in het dorpje Villers aan het riviertje Semois dat er iemand op zijn hooizolder was geweest. Hy liep weg om de gendarmerie te waarschu wen en toen hy terugkwam ontmoet te hy Champenois, die onder zyn arm nog een ham droeg, welke hy twee dagen tevoren had gestolen uit een andere boerdery. Champenois wist echter te ontkomen, maar niet voor lang. De rijkswacht heeft hem ten slotte in een bos in de buurt ge vonden. Hy had zich verstopt in de kruin van een boom. Een rijkswach ter heeft hem eruit moeten halen, doch daarna is hy gewillig meege gaan. Advertentie eens bij een vakman om te ervaren hoe gemakkelijk gaat in de LH LAVAMAT Wij weten, wat Uw reac tie is, als U met de AEG Lavamat hebt gewassen: U dacht wel, dat volauto matisch wassen erg com fortabel was. Maar dat de AEG Lavamat steeds op nieuw al die was- en drooghandelingen zo feil loos alléén verricht, dat moet je eerst in de prac- tijk ervaren. Ja, de AEG Lavamat is gemaakt voor al Uw was. AMSTERDAM met de producten AEG TELEFUNKEN OSRAM er met steun van anderen en vervals te papieren snel weer uit. Hy was mede-oprichter van de Binnenlandse strydkrachten in Lelden en zorgde voor de inrichting van twee noodzie kenhuizen en een verbandpost van de BS in de Sleutelstad. Begin Juni 1945 werd hy door het Militair Gezag be noemd als hoofd van afdeling Ar beidszaken van het M.G. Twee maan den later werd de heer Plena hoofd van de afdeling arbeidszaken van het militair district Zuid-Holland van het M.G. In 1939 tot „Leids" regeren geroe pen trad hij vooral na het beëindigen van de tweede wereldoorlog in de po litiek op de voorgrond. Nadat hy reeds, zoals gezegd, in 1945 als ver trouwensman van de illegaliteit in •een gemeentelijk adviescollege was benoemd, kwam hy by de eerste nor male verkiezingen als lid van de fractie van de PvdA in de raad. Reeds dadelijk zag de heer Piena als raads lid de problemen, waarmee Leiden in de na-oorlogse jaren te kampen had: het bouwen, ook ln sociaal opzicht, aan een nieuwe toekomst. Als PvdA-raadslid gekozen, werd hem als spoedig, na het vertrek van Eibert Meester uit de raad, een nieu we taak toevertrouwd: fractie-voor zitter van de PvdA in de Leidse raad. Behalve de sociale vraagstukken, de heer Piena had vele jaren zitting in de Raad van Arbeid, was het ook de Leidse Jeugdactie, welke zyn voort durende aandacht had. Daarnaast bekleedde hy vele functies in party- politiek verband. Nu al weer enkele jaren neemt de heer Piena in het college van B en W de plaats in van zyn party-genoot Jongeleen en is het ook in deze wet- houderlyke functie, dat hy Leiden dient. Interessante lezing over aquaria De vereniging van aquariumhou ders „De Leidse Aquariumvrienden" heeft gisteravond in de kantine van de H.C.W. het nieuwe seizoen ge opend met een zeer goed bezochte ledenbyeenkomst. Tot het welsla gen van deze avond droeg in hoge mate by de heer A. van Hunen- steyn, bondskeurmeester van de N.B.A.T., die onder het motto „100 procent liefhebberij" een interessan te en leerzame lezing hield over het Inrichten en onderhoud van aquaria. Het deed de voorzitter, de heer M. van Dyk, zichtbaar genoegen, dat hy op deze eerste by eenkomst weer zo'n gToot aantal trouwe leden welkom mocht heten en dat hy hen na de gebruikelijke periode van non-activi teit weer een actief seizoen met vele leerzame byeenkomsten in het voor uitzicht kon stellen. De heer Van Dyk kon mededelen, dat d© verenigingsbibliotheek weer met énkele Interessante boeken was uitgebreid, dat binnenkort een ex cursie wordt gehouden naar de Hor tus Botanicus, waar de heer J. H. Smit een deskundige uitleg zal ver zorgen en dat het bestuur de leden in de gelegenheid stelt kosteloos een cursus te volgen in de micro-biolo- gie, welke door de. bioloog, de heer A. v. d. Bogaard zal worden gegeven. Daar de heer Van Hunensteyn niet alleen een vlot en boeiend verteller doch tevens een by uitstek deskun dige op aquariumgebied is, vond hy voor zyn lezing een zeer aandachtig gehoor. Hy vertelde tal van wetens waardigheden over diverse vissen- en plantensoorten en vestigde daar- by vooral de aandacht op de pas ingevoerde byzonder fraaie exempla ren. Aan de hand van een groot aantal zelfvervaardigde kleurendia's waarmede hij het gesproken woord accentueerde, liet hy zien dat vooral de roodharige planten, zoals de myrlophyllum rubra en de telan- thera lilicina, een aanwinst voor het aquarium zyn, waardoor de vraag ernaar dan ook steeds groter wordt. Geruime tijd stond spreker ook stil bij het inrichten en onderhoud van een aquarium en gaf de aanwe zigen vele, zowel bekende als nieuwe waardevolle tips, waarvan niet alleen de pas beginnende aquarianen doch ook „de oude rotten ln de liefhebbe rij" veel konden opsteken. Zo vestig de hy onder meer de aandacht op een nieuw soort TL-verlichting met een (door infra rood lichte bijzon der prachtig kleureffect. Na de pauze vertoonde de heer Van Hunen steyn onder meer kleurendia's van goed en slecht Ingerichte quaria ter demonstratie van hoe het wel of niet

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3