Strijd om dit jaar de regenbogen geheel open Noorwegen; dorado sportvissers voor WERELDKAMPIOENSCHAP WIELRENNEN OP DE WEG IN SALLANCHES Hillegoms raad over bouw kruiscentrum __iricht 1 maart 1860 Woensdag 2 september 1964 Vijfde blad no. 31354 Honkbalteam zonder RICHARDSON? I Nederlandse honkbalnegental >ndag in de belangrijke fi- het Europees kampioen- j te Milaan tegen Italië zeer |:hynlijk zonder zijn uitsteken- Idvelder Hamilton Richardson doen. [Spartaan is gisteren per vlieg- Rotterdam terug gevlogen, zijn vrouw plotseling ziek was a in een ziekenhuis is omen. Wanneer de toestand lichardson's vrouw dit toelaat, 5 Antilliaan zaterdag naar Mi- terugkeren. toernooi om het Europees loenschap honkbal werd gis- in het Campo Kemiedy voort met de ontmoeting Spanje- xijk. De Spanjaarden wonnen 16—6. finst en verlies or Henk Scholte in Antwerpen ik Scholten is in de biljart-vijf- die jaarljjks in Antwerpen gehouden, gestart met een - en ver liespartij. De Neder lan- erloor van de Spanjaard Galvez en won met 73 van de Schrauwen. Belg Raymond Ceulemans ver- Galvez met 82 en Schrauwen met 64 de meerdere over zijn enoot Van Hassel. Spielmann Bland) zorgde voor een verras door Ceulemans te verslaan lubkampioenschep op de BRASEM «Nationale clubkampioenschap- k'aterski worden zondag 6 sep- j gehouden. De waterski en tou- Sib De Brasem organiseert deze rijden gelijktijdig met de jaar- strijd om de „Brasem-Cup" bij jlubterrein in Roelof aren ds veen. rband met het uitgebreide pro- na zullen de wedstrijden reeds iht uur beginnen. (Van onze speciale verslaggever) SALLANCHES Elk jaar levert de vooravond van een we reldkampioenschap dezelfde vragen op. Vragen over de conditie van de favorieten, voorspellingen omtrent de verrassingen, de ver~ richtingen van de „nieuwelingen" op het grote, spectaculaire i Ier feest. Maar anno 1964 zijn die vragen en voorspellingen wellicht talrijker dan ooit tevoren. Dit wereldkampioenschap wordt namelijk laat, erg laat in het seizoen gehouden. Een terugblik op de Tour de France biedt geen oplossing bij het aanwijzen van de titelkandida ten. Zelden was dat trouwens het geval en dit jaar., bijna twee maanden na de finish van Goddet's spektakel, is de Tour alweer vergeten. Vraagtekens De Tour wie over de Tour praat, denkt aan Jacques Anquetil. En daar is nu juist één van die vraagtekens, die het wereldkam pioenschap zondag aanstaande op sterk geaccidenteerd circuit aan de voet van de Mont Blanc be heersen. De raadselachtige Frans- heeft zijn traditionele serie rit ten achter de rug. De Tourwinnaar heeft zich voor het legioen gepre- teerd, de ene dag in Reims, de andere in Marseille. Honderden reis- heeft hij en hebben al die anderen, die ook bij het circus ho- er op zitten. Honderden kilo meters hebben ze gekoerst, rond kerk roeg, rond pleinen, op wielerba- Jacques Anquetil heeft glimla chend de franken in de zak gestoken. Hij heeft hier en daar een oorlogje Poulidor opgevoerd dat hoort tenslotte ook bij de show. Maar hoe het met de vorm van de vijfvou dige Tourwinnaar gesteld? En hoe hebben die andere vedetten hun con ditie bij al die voorstellingen op peil gehouden? Hebben zij aan het we reldkampioenschap gedacht, die ti telstrijd die in september pas moest irden uitgevochten? Rekenden zij :hzelf tot favorieten of legden ze ;h bij voorbaat neer bij het mees terschap van anderen? Van renners, die stilaan aan de zesde september zijn toegegroeid, die een „gemist tourjaar" willen compenseren met ai wereldtitel. Antwoord Het lijkt, dat de broers Louison en jan Bobet een antwoord op al die vragen hebben willen geven. Zij or ganiseerden pal voor het wereldkam pioenschap een tweedaagse wedstrijd tussen Parijs en Luxemburg. Een koers, waarin men eikaars krachten kon aftasten, waarin de afspraken regels in de criteria opeens niet er golden, kortom: tussen Parijs Luxemburg konden de vedetten onderzoek uitgaan. Wie de uitslag ParijsLuxemburg onder de loep neemt en dat heeft de inter nationale sportpers onmiddellijk ge daan is de broers Bobet dankbaar voor hun koers. Want ziet: opeens slopen in die uitslag de kanshebbers rangen. België jubelde het zondagavond uit: Van Looy is Aveer terug! „De keizer van Herentals" poetste zijn ietwat verbleekte kroon weer op met een zege. Van Looy heeft niet afge daan. Nog niet. Twee ongelukkige seizoenen konden hem niet vellen, de gedrongen man uit het Kempen- land kwam terug. Waarschijnlijk juist op het goede moment. Sallanches zal hem als groot favo riet voor de wereldtitel aan de start- streep zien staan. Tenzijja, tenzij natuurlijk het een of andere „akkoord" dat de Belgen nodig on derling moeten sluiten, omver wordt gekegeld, zoals dat vorig jaar door Benoni Beheyt is gebeurd. Beheyt is er natuurlijk dit jaar weer bij hy zal nu „gehoorzaam" zijn. Rond Van Looy De Belgen hebben hun ploeg weer rond Van Looy opgebouwd. Behalve de zekerheid van de snelle eindsprint van de „keizer", hebben zij zich ook wat extra steun in die zaken ver schaft door ook de jonge „leerling" van Rik 2. Ward Seis, naar Sallan ches af te vaardigen. Seis heeft zich tot een m eesterspurter ontwik keld. Zo zelfs, dat hij een coureur als Frans Melckenbeeck uit de ploeg heeft kunnen wippen. Is Van Looy de enige werkelijke favoriet ax>or de wereldtitel? Beslist niet. Let bijvoorbeeld eens op Rudi Altig, voor wie een wereldkampioen schap bijzonder welkom zou zijn, nu de belangstelling voor de wielersport in Duitsland pijlsnel is gestegen, nu de Duitsers zelfs, naar Nederlands voorbeeld, met een eigen merken ploeg op de weg zullen komen. Post en Janssen FarysLuxemburg bracht glun dere gezichten bij de Nederlanders. De bijzonder zorgvuldige voorberei ding van Peter Post op de titelstrijd heeft namelijk haar eerste vruchten afgeworpen. De lange Amstelvener is, zonder op te vallen, zyn weg. gegaan, is buiten de publiciteit gestapt wee valpartijen en een moeizaam genezingsproces. „Niet forceren" is zijn parool ge weest. Nu, een week voor de titel strijd, heeft de glorieuze winnaar ParijsRoubaix wellicht de meest complete renner die Neder land ooit heeft bezeten zich op laten zien een vijfde plaats, tussen de mannen, die al een com pleet koers-seizoen achter de rug hebben. Naast Post natuurlijk Jan Janssen. e vroegere Nootdorper lijkt „on beschadigd" uit een lange reeks cri teria te zyn gekomen. Ook hij mat zich met de groten op de weg naar Luxemburg. Als Janssen die prach- courage uit de Tour ook in Sal lanches weet op te brengen, is hij een potentiële wereldkampioen. Meer kanshebbers in de Nederlandse ploeg Arie den Hartog gebrand op successen nu hij van ploegbaas Ge- miniani niet naar de Tour mocht Koersen Hilversum Politiek en sport Een Japans-Amerikaanse con- troverse ontstond rondom laatste estafette-loper, die de Olympische vlam het stadion -( van Tokio binnendraagt daar het Olympisch vuur ont- steekt. De Japanners kozen daarA'oor uit Yashinori Sakai, een 19-jarige amateur-atleet. Sakai werd niet ver van Hiroshima op de dag van het afwerpen van de Amerikaanse atoombom 6 augustus 1945 geboren. De Amerikanen beschuldigen j de Japanners er nu van politiek Q en sport niet van elkaar ge- '9 scheiden te houden. Een Ame- -2 rikaan stelde als compromis 2 voor, dat Steve Kavanaugh jr., '9 die op 7 december 1941 geboren j werd, samen met Yorhinori 3 Sakai, de vlam het stadion zou ij binnendragen. Stevey's geboor- y' te dag was de dag van de X Japanse o\rerval op Pearl Har- j bour, die het uitbreken van de 3 Japans-Amerikaanse oorlog be- tekende. BEDREIGING VAN ADA'S RECORD By de Amerikaanse selectie wedstrijden hebben zich enkele ge duchte concurrentes aangediend voor Ada Kok in de race om het Olympisch goud op de 100 meter vlinderslag. De 15-jarige Sharon Stouder kwa lificeerde zich voor de Amerikaanse Tokio-ploeg met een tijd van 1 min. 5,7 seconde, slechts 0.6 seconden bo ven het wereldrecord van de Neder landse. Tweede werd Kathy Ellis met 1.06.0 en derde Donna de Varona met 1.06.4. Sharon Stouder had dit weekeinde reeds de 100 meter vrije slag gewonnen in 1.00.4 met Kathy Elis ook toen op de tweede plaats. Top-tennissers naar buitenland Trudy Groenman en Betty Stoev® zijn op weg naar Philadelphia, waar zU van 3 tot 6 september zullen uit komen in het toernooi om de Ladies Cup. De Ladies-Cup is een landen- toernooi zoals de Davis Cup voor heren. De eerste wedstrijd van het toer nooi, dat in tegenstelling tot de Da- vis Cup op een plaats wordt ge speeld, gaat tegen Oostenrijk. De ontmoetingen bestaan uit twee en kelspelen en een dubbelspel. Trudy en Betty zullen daarna deelnemen aan de kampioenschappen van Fo rest Hills. In dit grote toernooi te New York zullen ook Tom Okker, Evert Schnei der en Piet van Eijsden uitkomen. An ja Lepoutre, Els Kröcke en Jan Hajer zullen intussen van 3 t/m 6 september deelnemen aan een toer nooi in Oberstdorf en vervolgens van 7 tot 13 september in Bratis lava. Trudy Groenman en Tom Okker tenslotte behoren tot de deelnemers van het grote internationale invi- tatietoernoooi, dat van 15 tot 20 sep tember in Milaan wordt gehouden. Sportsplinters De uitslagen van de gisteren voor de Engelse league gespeelde wed strijden luiden: Eerste divisie: Nottingham Fo rest Everton 31. Tweede divisie: Bury Ports mouth 1—1; Charlton Athletic Newcastle United 0—1; Coventry Ci ty Ipswich Town 53; Northamp ton Town Middelsbrough 1—1; Swansea Town Rotherham United 0—3. Ontsnapt genler \*an de Amerikaanse luchtvaartdienst, wiens toestel 6 Juni boven de Vlakte der 1 Laos door krachten w gevangenis wellicht ook nog Jo de Haan, die onder het regime van Kees Pelle- •s een sterker moreel heeft ge kregen. al lange lijst kan gemakkelijk nog worden aangevuld met veel meer favorieten. Daar is de Spaanse ploeg, met een Federico Bahamontes, die maand geleden verklaarde: „Het parkoers in Sallanches is geknipt mij". Bahamontes heeft zijn laatste Tour gereden. Hij gaat in '65 zijn laatste seizoen in. Hij zal dat als wereldkampioen willen doen. Karstens zes Nederlandse amateurs zyn zorgvuldig geselecteerd. Als het dan toch moet, wel, dan wil Joop Middelink uit eigen midden best een PETER POST Neerlands hoogste troef bij de profs. favoriet tippen: Gerben Karstens. Juist voor de Leidenaar is dat circuit in Sallanches uitstekend geschikt. EnKarstens heeft al het gehele seizoen een glanzende vorm getoond. Ook onze andere vertegenwoordi gers: Henk Cornelisse, Jos van der Vleuten, Eddy Beugels, Harry Stee- vens en Jan Tummers hebben in de afgelopen weken stuk voor stuk be wezen, dat de zorgvuldige voorberei dingen, die de KNWU hen in ver band met „Tokio" heeft opgelegd, resultaten hebben opgeleverd. Voor al bijvoorbeeld een renner als Tum mers zou best eens kunnen De raad van Hillegom komt hedenavond in openbare verga dering ten gemeentehuize byeen voor grondverkoop ten behoeve bungalowbouw in het uitbreidings plan Treslong, herstel en vern' wing van de meer noordwaarts ge legen huizen van de woningstichting „Patrimonium" achter de Wt steinstraat, het voorbereidend werk voor de stichting van een gemeen schappelijke Groene Kruis-Gele Kruis-gebouw, diverse ondenvjjsza- ken ingevolge art 72 der L.O.-wet en culturele zaken. Lie woningstichting „Patrimo nium, aangesloten bij het landelijk verbond, au*aagt ten behoeve van herstellen en verbeteren van 40 ningen aan de Van Vlietstraat een voorschot van f 181.394 te verlenen tegen een rente van *s Jaars, onder bepaling dat rente en aflossing bij wijze van annuïteiten worden voldaan gedurende een periode van 25 jaar en voorts onder de voor waarden van het woningbesluit, art. d. ad. f 1.000 Bij de raad is een verzoek binnen gekomen van de heer J. B. G. Boom (Van een medewerker) FJORDEN Al meer dan honderd jaar lang rekent men de Noorse rivieren wil men zijn visgeluk liever pro- onder de beste voor de vangst op zalm en forel. Hier kunnen zowel beren op zee of in de fjorden, dan buitenlanders als inwoners van het land zelf hun passie voor sport- zi)n er mogelijkheden te over langs De uitslagen va lilversum gehoudi Westerheideprljs de gisteravond in Barones Spencer K (A. C. Groenewegen) (1.24.8); 2. Yolo- gie M; 3. Whip Bird van Permit. Tot. wi. f 3.10, pi. 1.70, 6, 2.80, koppel 12.fi co v. 7.40, trie Crailoprijs: (1.30.4 tdla. 2.50, 3.90, koppel 9.9 Anna's Hoeveprijs: l. uiauaette L (P. H. Siderlus) (1.28 1): 2. Allouez 2 3. Arrow Axworthy. Tot.: wi. (stalver- band) f2.60. 3.8Ö. 3.60, 3.40, koppel 9.90. cov. 9.40. Riebeeckprljs: 1. Z the Saint (A. G. Heskes) (1.22.9); 2. Zippora; 3. Mlt- chouka. Tot.: wi. f 1.80, pi. 1.30, 1.90, 1.40, koppel 4.90, cov. 4.80, trio 19.50. Llndenheuvelprijs: 1. Captain Double K (P. M. Smit) (1.25.8); 2. Beach- Paddestoelprijs: Owens, de grote ster van sen olympische Spelen 1936 in 'n, Hep in New York als van een estafette-ploeg 50 5 3 ol meen ^ran<^en<^e toorts- was een gebaar om mee te ;hulp{n één miljoen dollar bij el- zwartfe brengen voor de uitzen- >ort- van 't Amerikaanse Olym- DUIVENNIEUWS pische team naar Tokio. De es tafettelopers leggen per dag 150 mijl (240 km) af. Op 27 septem ber hopen zij de fakkel Los An geles binnen te brengen. Op de foto ontvangt Owens de brandende toorts uit handen van burgemeester Robert Wag ner van New York, P.V. „De Reisduif" Duffel. In concours Eerste duif 8.22.18 u J. de Roode; 2. 4, 6. Wedvlucht .42 duiven. Uitslag: 1. 6, 9 P. Mooten; 5 H. de Haas; P.V. „Het Oosten" Wedvlucht Creil. In concours 67 duiven. Los 6.40 uur. Uitslag: 1 C. Vesseur; 2, 4 P. Noppe; 3 R. Broeke; 5 A, v. d. e r I ,i de kustlijn is 20.000 km nenhalen. bn men hoert geen visserslatijn te spreken om vrienden lang en het moet slecht gaan, wil en bekende te imponeren met verhalen van welke kanjers van vis sen men aan land sleepte. Elke zomer wordt er zalm opgehaald van 20 tot 25 kilo. En als men geluk heeft kan men een zalm aan de haak slaan van tegen de 35 kilo. Forel van 10 tot 12 kilo is geen uitzondering. Men kan gerust zeggen dat wei nig landen betere natuurlijke moge lijkheden hebben voor sportvisserfj dan Noorwegen met zijn 200.000 vis wateren. meren en rivieren, waar van niet minder dan 150 rivieren met zalm. Aan de Noorse rivieren ontmoet men miljonairs, mensen van adel, doodgewone mensen, allen bezeten van dezelfde passie om te vissen. Weliswaar is de prijs om te vissen in de beste zalmrivieren op den duur erg hoog geworden, maar in de meeste zalmrivieren bijt de zalm ook voor minder geld. Dat het een dure liefhebberij kan zijn, daarover be staat geen twijfel. In een van de Reyden; 6 W. de Haas sr.; 7 K. Dokkum; 8, 9 A. ter Haar; 10 J. Mar ijt. LPV „De Rynklievers" Wed vlucht Duffel (118 km). In concuurs 329 duiA'en. Gelost 7.30 uur. Eerste duif 9.20.35 uur. Uitslag: 1 A. v. d. Dop; 2 A. Rijsbergen; 3 A. G. Hol land; 4 Chr. v. Hemert; 5 J. Was senburg 6 Chx. v. d. Pluym; 7 en 10 Gebr. Kok; 8 Lolkes de Beer; 9 de Ridder. beste zalmrivieren, de Alta, kost het visrecht voor één seizoen 125.000 gul den. Maar in andere rivieren kan men vissen van 10 tot 500 gulden per dag. niets aan de haak slaan. Als men zeker wil zyn van een grote vangst moet men naar Salt- straumen by Bodo reizen, dat be kend staat als nummer één op de ranglijst voor sportvisserijDaar moet men geluk hebben om geen vis te vangen! BRITTEN In de loop der jaren hebben vele beroemdheden hun geluk beproefd in Noorse rivieren en meren. De trouwste gasten zijn de Engelse zalmliefhebbers, die de rijke moge lijkheden voor deze visvangst al honderd jaar geleden ontdekten. Maar naderhand zijn er ook sport vissers uit andere landen gekomen om hun geluk te beproeven. Het sportvissen in Noorwegen is meer dan alleen zalmvisserij. Het vissen op forel is een niet minder aantrekkelijke sport en is doorgaans veel goedkoper. Voor f 12.50 per sei- ofwel f 2,50 tot f 5,per week kan men naar hartelust vissen in het beste Noorse viswater. Goedko pere gelegenheid om dit plezier te smaken kan men zich tegenwoordig nauwelijks voorstellen in andere landen van Europa. Nederlands elftal in voorbereiding Woensdagavond 9 september om 8 uur zullen twee geselecteerde elftal len uit de 25 voor de centrale trai ning aangewezen spelers in het Gof- fert-stadion te Nijmegen een wed- stryd spelen om te komen tot de samenstelling van een voorlopig Ne derlands elftal Voor do komende interlands tegen België (30 september) en Albanië (25 oktober) heeft het gemeentebestuur van Nijmegen het 25-jarige Gof- fert-stadion gratis en zonder heffing van vermakelijkheidsbelasting be schikbaar gesteld. De voorlopige nationale ploeg zal vervolgens op dinsdagavond 15 sep tember in het Haagse Zuiderpark tegen Holland Sport een oefenwed strijd spelen. De laatste training vindt plaats op 22 september in Zeist. uit Den Haag tot verkoop aan hem van een perceel bouwgrond, gelegen in het uitbreidingsplan Treslong, be stemd voor de bouw van een bun galow. Het bouwperceel heeft een oppervlakte van 1045 meter en de gemeente waagt hiervoor een be drag van f 37.500. De heer F. W. Preidel, Wilhelminalaan, alhier, vraagt eveneens in dit uitbreidings plan een perceel bouwgrond ter grootte van 635 vierkante meter voor een bedrag van f 21.500. Eveneens verzoekt de heer W. P. Assendelft uit Hillegom te mogen kopen een perceel bouwgrond groot 603 meter tegen een prijs van f 22.000. Van de bouwcommissie van het Wit-Gele en Groen Kruis ontvingen het college van B. en W. een op gave van de eisen, waaraan een in Hillegom te stichten gemeenschap pelijk kruisgebouw dient te voldoen. Inzake deze opgave zijn nadere ad viezen ingewonnen, zowel voor wat het te stichten gebouw als met be trekking tot de plaats waar het ge bouw zou kunnen worden opgericht. Nadere bestudering heeft het college van B. en W. doen concluderen, dat aan een langgerekt gebouw met 1 woonlaag op de plaats van de oude Julianaschool de voorkeur moet wor den gegeven. De Dienst a oor Sociale Zaken dient naar de mening van B. en W. naast dit gebouw gehuis vest te blijven. In verband met de geringe financiële draagkracht van de kruisverenigingen lijkt het B. en W. de aangewezen weg het kruisge bouw voor rekening van de gemeen te Hillegom te doen bouwen. Er zou naar gestreefd kunnen worden dit in de jaren 1967—1968 te doen geschie den. B. en W. stellen de Raad voor architect opdracht te geven tot het maken van een ontwerp plan en hiertoe een voorbereidings krediet van f 5.000 beschikbaar te stellen. De commissie van Volksge zondheid heeft in gelijke zin gead viseerd, onder voorbehoud, dat te- n aan de kruisverenigingen een verklaring ter tekening wordt voor- ;d, waaruit blykt dat zij met deze gang van zaken akkoord gaan. Vervolgens wordt er meerdere ma len een beroep gedaan op art. 72 der L.O.-wet. Voor herbenoeming le den adviescommissie Woonruimte- wet 1947 worden de raad voorge steld de heren H. Buurman, B. C. Nijman Jr., A. van Rood en, H. Seijsener en J. van der Vecht. Voor benoeming leden commissie voor ge organiseerd overleg in ambtenaren zaken der gemeente Hillegom wor den voorgesteld de heren C. P. A. Be ij ers berg en, J. de Jong en J. van der Vlnne en als plaatsvervangend lid de heren D. van Egmond. J. Kok i P. J. van Nieuwpoort. Voor d© in de raadsvergadering ui 25 februari 1963 onbewoonbaar verklaarde woningen Stationsweg 234 »n met 246 en de panden Meer- laan 221 tot en met 229 wordt voor gesteld de ontruimingstermijn te verlengen tot 12 september 1965. De vrijwillige gemeentelijke brandweer verzoekt een brandkraan in de ga rage aan de Prins Hendrikstraat ad. f 500 en het badhuis heeft een nleu- i warmtewisselaar nodig van 11.000. Voorgesteld wordt tot wij ziging der verordening der vleeskeu ringsrechten. De zitting zal worden uitgeluid met het voorstel tot het verstrekken een renteloos voorschot aan de Hillegomse Harmonie Kapel voor de aankoop van een nieuw instrumen tarium, groot f 5.000, af te lossen 5 jaar.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 15