Drukte op Leidato was weer overweldigend Al bijna 15.000 i Afscheid en jubileum s van Voorthui jsenschool 't is weer tijd voor Ckefarine 4 JEUGD VERUIT INÏ DE MEERDERHEID Veel waardering schoolhoofd Ongewone staking in Engelse kolenmijn voor 1.15 Opgericht 1 maart I860 Dinsdag 1 september 1964 Een woeste hoos van opwindend ritmische klanken is gister- avond door Jhonny Lion en The Jumping Jewels uitgestort over de duizendkoppige menigte op de Leidato. Het was vet als zaterdagavond. Uitverkochtstond er op de kas sa's binnen de tientallen meters hekken op de Breestraat. En binnen dromden de honderden, ja duizen den stevig opeengepakt in de gan gen tussen de stands en de grote zaal om zich te goed te doen aan de orgie van lawaai, welke Johnny Lion en de zijnen op het hoge podium produceerden. Weer een overweldigende belang stelling dus. Of de standhouders er gelukkig mee zijn? Ja en neen. Ze trekken belangstel ling, dat staat vast. Ze kunnen hun namen weer eens pousseren. Maar het aantal potentiële kopers tussen die vele honderden is gering. Daar voor is de gemiddelde leeftijd van de bezoekers ook te laag. Het over grote percentage wordt gevormd door de jeugd, die in zo groten getale was opgekomen voor Johnny Lion en The Jumping Jewels in de eerste plaats, maar ook voor het tempera mentvolle zangeresje Imca Marina dat maar een kleine opwekking no dig had om de zaal tot meebrullen te krijgen. Te onrustig Pas alleen tijdens de wat rusti ger muziek van het orkest van Fred dy Hull was er ruimte om door de paden te lopen en zich eens op de hoogte te stellen van de talrijke aantrekkelijkheden, die ook de Leid- Advertentle Zoekt D een schoorsteenklok, wandklok of wekker, v. d. WATER. HaarUtr. 207 heeft het De beste merken Junghans - Kienzle - Mauthe. DRIE PREDIKANTEN OVERLEDEN Het afgelopen weekeinde zijn de Ned. Herv. Kerk drie predikanten ontvallen. Het zijn ds. B. J. Kanis, ds. B. J. van Lokhorst en ds. J. W. J. Addink. Ds. Kanis, die aan de Leidse Universiteit heeft gestudeerd, dien de de gemeenten van Oude Niedorp, Midwolde en Leek. Zijn laatste ge meente was Stolwijk, waar hij op 1 Mei 1944 met emeritaat ging. Hij bereikte de leeftijd van 86 jaar. Het stoffelijk overschot van ds. Kanis is gistermiddag op Wester- veld gecremeerd. In Monfcpellier is, zoals gemeld, op 40-Jarige leeftijd overleden ds. J. van Lokhorst, schipperspredikant in Groningen. Zaterdag is in alle stilte op de be graafplaats „Jaffa" in Delft het stoffelijk overschot ter aarde be steld van ds. J. W. J. Addink, emeritus-predikant van de Ned. Herv. Kerk en oud-voorzitter van de algemene synode. Ds. Addink, die de leeftijd van 86 jaar bereikte, stu deerde aan de Rijksuniversiteit in Utrecht. In 1906 aanvaardde hij zijn ambt in Herkingen. Van 1920 tot aan zijn emeritaat in 1946 diende hij de gemeente van Heeze. Gedurende acht jaar was hij vice- president van de algemene synode van de Ned. Herv. Kerk en daarna Uog drie Jaar president. De Leidato heeft haar tien duizendste bezoeker verwel komd. Het was mevrouw J. A. M. Zuidhoekoorder meer uit Noordwijk-Binnen, die met haar dochter, mevrouw W. B. Zwet- selaatZuidhoek gisteravond een bezoek aan de Leidato bracht. De heer J. Wolfslag, voorzitter van het Comité Leida to '64 begroet de beide dames met een bos bloemen. (Foto L.D./Holvast) 5 De Leidato LEIdse De- tailhandél en Ambachts Ten- H Oonstelling blijkt voor de g ingezetenen uit Leiden en omstreken een grote trek- B pleister te zijn. Passeerden B de eerste dag circa 8000 be- zoeker s(ster s) de controle, gisteren waren dit er plm. 4000. Vandaag verwacht men reeds de 15.000ste. Een record 5 bezoek in drie dagen! B In verband met de enorme a toeloop, welke ook voor het H tiener feest bestaat (plm. 800 B per avond), heeft het Leida- B to-bestuur besloten om de fl tieners, die hiervoor belang- stelling hebben, uitsluitend toegang te verlenen aan de Zijde Aalmarkt. De verplich- B ting om eerst de tentoonstel- ling te bezoeken, komt hier- door te vervallen. Pipo de clown, die morgen- middag om twee uur aan het Station arriveert, zal ook al in verband met de te ver- m wachten belangstelling - niet p optreden in de Stadsgehoor- B zaal ,doch in het St-Anto- B niusclubhuis, waar twee s B voorstelingen, echter uitslui- El B tend voor de jeugd, worden B B gegeven. B I de komende dagen wel de kopers komen, die tot nu toe verstek heb ben laten gaan om de eerste drukte te ontlopen. Want al kon men'door de rumoerige drukte geen rustige in druk krijgen, zelfs zo was het dui delijk genoeg, dat de Leidse Mid denstand op de Leidato haar arti kelen op een aantrekkelijke wijze heeft geëtaleerd. D. C. DEXEL HAARLEMMERSTRAAT 193 TELEFOON 23166 - LEIDEN sprek bleef de sfeer toch eigenlijk te onrustig, temeer omdat de poorten tot het tienerfestival op de binnen plaats moesten worden gesloten. Er kon domweg geen kip meer bij. „Ach, 's middags is het wel wat beter. Dan is het vanzelfsprekend wat rustiger", vertelde een standhou der ons. „Maar 's avonds staan we hier in feite als suppoosten om onze stand overeind te houden". Een op merking, die we nog beter begrepen, toen we het dunne houten wand je van zijn tijdelijke winkeltje ang stig zagen doorbuigen onder de dei nende druk uit het middenpad. Maar goed, het hield het, zoals tot nu toe alles op de Leidato nog in goede banen is gebleven. Gemoedelijk Omdat de jeugd er de boventoon voert is het er wat roezemoezig, wat onrustig. Maar we hebben geen boze gezichten gezien. Men neemt het gemoedelijk op en wellicht zullen in Mej. clrs. M. H. Goedman vertrekt na 10 jaar Tivee man blijven ondergronds Het Is een curieuze staking, 1500 meter onder de grond in een Engelse kolenmijn in Keresley. Bij het licht hun mijnlampje zitten daar in het halfduister op een houten bank sinds vorige week maandagochtend uur de mijnwerkers Gershon Jo- (43) en James Pearce (33). Zij weigeren naar boven te komen, om dat z(j menen recht te hebben op een premie van f22,-. Zij mogen niet ro ken en niet slapen, omdat zij dan de Britse mijnwet zouden overtreden en onder dwang naar boven kunnen worden gebracht. Onafgebroken zin gen zij daarom poulaire liedjes om wakker te blijven. Sinds het begin van hun sit down staking hebben zij niets anders meer gegeten dan boterhammen met kaas thee en soep uit de mij nkantine. Hun familie heeft al een groot aan tal pakketten met gebraden kotelet ten, fruit, cakes, melk en eieren naar de mijn gestuurd, maar die zijn alle maal door de genationaliseerde directie geretourneerd. „Ze kunnen eten wat we ze geven, anders komen ze maar naar boven", aldus het com mentaar. „Jim is een grote eter", aldus de 30-jarige vrouw van Jones, „en ik ben erg bezorgd dat hij een ver schrikkelijke honger heeft. Maar ik denk niet dat de directie hem en Pearce met dat monotone dieet naar boven kan krijgen. Daarvoor zijn ze veel te veel overtuigd van hun ge lijk". Normaal wordt de mijn tijdens het weekeinde gesloten, maar de directie nam ditmaal speciale maatregelen, dat de twee hun pakketje met brood en thee en soep om de vier uur zou den blijven krijgen. De driehonderd collega's van de op standige mijnwerkers zijn uit sym pathie eveneens in staking gegaan, hoewel de vakbond van mijnwerkers zijn afkeuring over Jones en Pearce heeft uitgesproken. Het produktie- verlies van de mijn bedraagt nu al 3500 ton. In de hal van de Dr. van Voorthuijsenschool werden gister avond cadeaus gegeven en toespraken gehouden ter gelegenheid van twee bijzondere feiten. Een heugelijk feit was het 50-jarig bestaan van de school, maar iets minder plezierig was hei ver trek van een zeer gewaardeerde leerkracht, mejuffrouw drs. M. H. Goedman. Projector De voorzitter van de oudercom missie van de school, de heer A. Heetveld, opende de avond met het aanbieden van een wel bijzonder fraai cadeau aan de Jubilerende school, namelijk een filmprojector met geluidsinstallatie. Die zou nog dezelfde avond zijn nut bewijzen: er werd een film vertoond, „Glas", van Bert Haanstra. In zijn dankwoord zei de heer Den Haan, het hoofd van deze school: „We hebben deze avond eigenlijk ge houden, omdat de mensen hun hand niet kwijt konden. Dat klinkt wat vreemd, maar bij de viering van het school jubileum is er eigenlijk weinig gelegenheid geweest voor vrienden en goed realties van de school om ge lukwensen of geschenken aan te bie den. Vandaar deze avond, waar door een intiem gezelschap in de ge legenheid is om zijn gelukwensen alsnog te uiten. „Ook merkte de heer Den Haan op, dat hem nogal eens verweten wordt met zijn school te veel de publiciteit te zoeken. „Maar" aldus de heer Den Haan „wij moe ten aan de weg timmeren wij moeten de frustraties bij ouders en alle an dere betrokkenen op heffen door een zo groote mogelijke openheid. Dat is nu juist het grote verschil met tien jaar of langer geleden". Die open heid in het optreden heeft zijn vruchten afgeworpen in de vorm van tal van bijzonder goede en pleizie- rige relaties met vele instellingen en instanties. Dat bleek ook wel op deze avond waar vele sprekers en spreeksters 't woord voerden namens hun Instelling of vereniging. Ook werden veel cadeaus aangeboden. Slag leveren Wethouder S. Sannes liet zich ver tegenwoordigen door de heer B. Swa- nenburg, die namens het gemeen tebestuur zijn gelukwensen aanbood. „Wij hebben nogal eens slag moeten leveren" zei de heer Sannes tegen de heer Den Haan. „Wees er echter van overtuigd, dat wij afschoon wij niet al uw wensen konden inwil- legen grote waardering hebben voor uw werk en dat wij u beschou wen als een bijzonder capabel schoolhoofd. „Vervolgens richtte de heer Swanenburg het woord tot me juffrouw Goedman. „Het spijt mij, dat wij U het gevoel moeten geven van onvoldoende medewerking. Ge loof me, we hebben er zelfs een con flict met do Rijksinspectie voor ge riskeerd, ma^ mogelijk Uw wensen en de wensen de school in te willigen, al zijn volledig overtuigd van het enor- belang van Uw werk in de ob servatieklas". Nog vele sprekers voerden daarna het woord. Zo schetste drs. Hazewin- kel sprekend namens de Dr. Van Voorthuijsen Stichting het belang de nazorg voor de geestelijk ge handicapte kinderen, een punt waar hij een groot medestander vindt de heer Den Haan, Verder sprak mejuffrouw drs. Den Hartog na mens het NOV, afdeling Leiden, Mr. P. J. Prinsen Geerligs namens de landelijke stichting „Helpt elkan der en de heer A. van Bemmel na mens de plaatselijke afdeling van „Helpt Elkander". Ook juffrouw Goedman ontving vele cadeaus. De heer A. Heetveld. voorzit ter van de oudercommissie over handigt mejuffrouw Goedman een boekenbon. (Foto L.D./Holvast) i van de teleurstellingen en van het verdriet om de machteloosheid wan neer die gunstige tekenen uitbleven". Na het dankwoord van mejuf frouw Goedman werd de avond be sloten met „Glas" van Bert Haan stra. Deze film oogstte uiteraard weer veel succes. Voorrecht Mejuffrouw drs. M. H. Goedman, die in de tien jaar dat zij aan de Dr. van Voorthuijsenschool verbon den was kans heeft gezien haar aca demische graad te halen, zei in haar dankwoord onder meer „Ik heb het in de wereld van het moeilijk leren de kind een zo bekwaam orthopeda goog en didacticus als de heer Den Haan, te hebben ontmoet met hem te hebben mogen samenwerken". Ook tot de oudercommissie richtte zij het woord. „U vertegenwoordigt een groep, waarmee ik mij altijd sterk verbon den heb gevoeld: de ouders van on ze kinderen hier. Mogelijk kwam dat, doordat U mij vaak deelgenoot maakte, waar het Uw jongen of meisje betrof, van Uw spanningen en zorgen en ik getracht heb die enigszins te verstaan. Met U ben ik vaak blij geweest als er vooruitgang of verbetering in de ontwikkeling en in de prestaties te bespeuren viel En met U heb ik ook iets gekend 4-voudige werking... Mita geneeskracht! Tegen pijn en griep wordt meer en meer een combinatie gebruikt van geneesmiddelen, die eikaars wer-1 king ondersteunen. Eén bestanddeel van Chefarine „4" zorgt ervoor dat - niettegenstaande de krachtige werking - ook een gevoelige maag niet van streek raakt. LEIDENAAR BIJ ONGEVAL GEDOOD In het Binnenziekenhuis te Eind hoven is onze stadgenoot de 61-jarige heer M. Zwart aan de gevolgen van een verkeersongeval overleden. Zon dagmiddag werd de man bij het over steken van de Boschdijk in Woensel door een personenauto aangereden en ernstig gewond. Expositie werken Jan Juffermans De Jeugdige tekenaar Jan Juffer mans exposeert van 5 tot 13 septem ber tekeningen en schilderijen in de Boerhaavezaal. Zijn tentoonstelling wordt zater dag 5 september "s middags om drie uur geopend. zó zacht zó geurig Luister naar H't la weer tijd voor North State", met de Dutch Swing Collega Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica- ze. 11.15, zo. 10.30, dl. 19.00, do. 19.45 u, Duizenden dicht opeen gepakt

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3