EIDSCH mDAGBLAD intensief onderzoek ïaar oorzaak treinramp Bemiddelingspoging in kwestie-CvDrus mislukt VIJF DODEN EN 31 GEWONDEN (§üd Qffieutvs Machinist fout of faalde apparatuur? NDIA VRAAGT EER DRINGEND DM VOEDSEL AUTO TEGEN TREIN: TWEE DODEN WEERBERICHT ZONNIG Busongeluk in Brazilië Spelletjevan meisjes Stenen op de rails locomotief ontspoord Lagere prijzen voor behoeftige Amerikanen gericht 1 maart 1860 DINSDAG 1 SEPTEMBER 1964 No. 31353 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150? f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 (Van onze Arnhemse correspondent) Dor spoorwegrecherche en Rijkspolitie wordt r intensief gezocht naar de oorzaak van de ver- Irikkelijke treinramp bij Westervoort, die vijf Jen en zo'n dertig gewonden tot gevolg heeft tad. 'af de Duitse machinist door een rood licht is gereden is nog bewezen. De passagiers van de uit Hagen in het Ruhrgebied ,ende en ongeveer zestig kilometer per uur rijdende Duitse trein ben verklaard, dat vlak voor de ramp is gestopt. Kort daarna is puit se trein weer doorgereden. Het is daarom beslist niet uit ge en, dat de spoorwegapparatuur heeft gefaald. machinist van de naar Arnhem rweg zijnde Duitse sneltrein, de Rör uit Han in Westfalen, ligt f ig .gewond in een ziekenhuis. Hij nog niet worden verhoord. De wegrecherche heeft vooral be itelling voor de installatie van folkomen vernielde seinwachters- je langs de spoorbaan. Technici Witeerden gistermiddag de resten de installatie beetje voor beetje, de uit Arnhem komende in de tog DoetinchemWinterswijk nde Nederlandse stoptrein een g sein heeft gehad, schijnt intus- ivel vast te staan. Reconstructie fc de tientallen getuigenverklarin- heeft men de toedracht van het .val grotendeels kunnen recon- sren. Het ongeluk is gebeurd op (laats, waar de twee spoorbanen gaan in enkelspoor. Dit laatste in and met de IJsselbrug. Vlak voor '.rissel aan de Westervoortse kant de spoorbrug heeft de Duitse zich in de -.ank van de Neder - se trein geboord. Beide treinen len vijf rijtuigen. Daarvan zijn er dia heeft verscheidene landen, fonder Pakistan, gevraagd sche- met graan, die op het ogenblik lee zijn, naar Indiase havens te ;eren omdat het voedseltekort ïnd is geworden. Overstromingen vertraging in de aanvoer van n door stakingen in de Ver- de Staten zijn daarvan de oor- S. De regering beschouwt septem- als een kritieke maand. In okto- wordt geoogst. De verzoeken om i zyn gericht aan de Verenigde en, Engeland, Australië en Pa- Kind Nieuw inderstripverhaal S Vandaag maken wij een begin g iet de publikatie van een nieuw g Inder-stripverhaal „De won- g eriyke avonturen van Bram- g ietje Fok", dat blijkens de er- m kring elders, door de jeugd bij- g »nder wordt gewaardeerd. g rWjj vragen er de speciale aan- B acht voor en hopen, dat het g V* >k bij onze jeugdige lezers en H jzeresjes in de smaak zal vallen, g zeven uit de rails gevlogen. Neder landse en Duitse rijtuigen stonden schots en scheef naast en op elkaar. Een Nederlands rijtuig is vijftig meter op de Duitse trein terecht gekomen. De ravage was enorm. Ernstig getroffen door de trein ramp is de familie Kuyper uit Zeve naar. Mevr. Kuyper (45) is om het leven gekomen, evenals haar zoon (22). Haar dochter Jenny ligt ernstig gewond in het gemeenteziekenhuis in Arnhem. De heer J. H. Bongers (55) uit Zwolle, machinist bij de Neder landse Spoorwegen, die als passagier reisde, werd gedood. De beide andere Inval in hoofdkwartier van de negerbeweging in Philadelphia De politie van Philadelphia heeft gisteren een inval gedaan in het hoofdkwartier van „Muhammads Aziatisch cultureel centrum" in het hart van de negersloppenwijk. Vol gens de politie werden twee Molotow cocktails en ingrediënten voor het maken van dergelijke bommen ge vonden, alsmede enkele wapens. De geestelijke leider van het cen trum Muhammad, voormalig lid van de beweging der Zwarte Moslims, be hoorde tot de gearresteerden. Het centrum is een nationalistische „vrij heids"- organisatie van negers. De inval werd gedaan in verband met de ongeregeldheden tijdens het week einde. In de Amerikaanse staat Missis sippi is een begin gemaakt met het opheffen van de rassenscheiding bij het niet-universitair onderwijs. Op een lagere, tot dusver alleen door blanke kinderen bezochte school in Biloxi, zijn zeven negerkinderen van zes jaar toegelaten. Op die andere, eveneens tot dusver „blanke" scho len zouden ook negerkinderen wor den toegelaten. In Mount Sterling, Kentucky, is zondag een school waar deze week de rassenscheiding zou worden op geheven, door brand verwoest. En kele uren later brandde het huis van een leider van de integratiebe weging af. De autoriteiten stellen een onderzoek in naar de oorzaak van de branden. doden waren de heer M. A. van Dalen (63) uit Barneveld en mej. H. Kum- melink (50) uit Amersfoort. Tot de dertig gewonden behoort de bestuurder van de Nederlandse trein, de heer J. Gerritsen uit Arnhem. Hij heeft een shock. Omdat ook de uit het Roergebied komende trein voor een groot deel Nederlandse passa giers bevatte, zijn er van de 31 gewon den slechts acht Duitsers. Van acht gewonden is de toestand ernstig. Schade De schade bedraagt ongeveer één miljoen gulden. Van de vijf Neder landse rijtuigen zijn er vier vernield. De schade aan het baanvak valt mee, maar de wissel is door de Duitse loco motief kapot gereden. Het seinwach- tershuisje is verpletterd. De sein- wachter kon er nog net uitspringen. Indien er weer treinen rijden zal het seinen voorlopig geïmproviseerd moe ten worden. De minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. van Aartsen heeft zich gistermiddag persoonlijk op de hoogte gesteld van het oprui- mingswerk. Hij werd rondgeleid door ir. J. Lohmann, president-directeur van de Nederlandsche Spoorwegen. Beide heren verbaasden zich er met (Van onze Venlose correspondent) Op een onbewaakte overweg in het by de Maas in noord-Limburg ge legen plaatsje Sambeek is gisteravond tegen acht uur een personenauto vermorzeld door de trein Nymegen- Venlo. De auto werd bestuurd door de 18-jarige mej. Riek Derikz uit Ven- ray. Zij had pas haar rijbewijs ge haald. Naast haar zat haar verloofde de 19-jarige Joop van Keeken uit Amersfoort, die als verpleger werk zaam is aan de psychiatrische inrich ting St. Servatius in Venray. Mej. Derikz werd op slag gedood De heer Van Keeken werd in meer dan zorg wekkende toestand opgenomen in het ziekenhuis in Boxmeer. Hjj overleed korte tjjd later Het paartje was op familiebezoek ter gelegenheid van de kermis in Sambeek. De familie had, vlak voor het paartje vertrok, nog geadviseerd om bij het kermislawaai niet met de auto te gaan rijden. Een spoorwegongeluk, dat goed afliep gebeurde gistermiddag bij Waalwijk, waar een personenauto op een niet-beveiligde overweg tegen de locomotief van een goederentrein op reed. Hoewel de auto totaal vernield werd en de locomotief werd bescha digd, werd niemand gewond. Een rijkspolitieman heeft giste ren langs de spoorbaan Hardenberg- Gramsbergen een ernstig gewonde jongen aangetroffen. Het bleek de 18-jarige Gerardus Rusken uit Baalderwerk te zijn. Poli tie en spoorwegen vermoeden dat de jongeman tegen een trein is gebotst met zijn brommer. Hij is opgenomen in een ziekenhuis in Hardenberg. Hij bleek een arm en een been te hebben gebroken en had voorts verwondin gen opgelopen aan het gezicht. vele anderen over, dat het aantal slachtoffers niet nog groter is. De ra vage doet sterk denken aan de ramp van Harmeien, die twee jaar geleden 91 mensenlevens eiste. Geluk bij het ongeluk is, dat de Duitse trein onge veer 20 en de Nederlandse trein ruim 50 passagiers bevatte. Een trein, die aan de Arnhemse kant van de IJssel brug stond te wachten, had enkele honderden passagiers. Vanochtend om even over negen, precies 24 uur na de treinramp, is het treinverkeer tussen Arnhem en venaar in beide richtingen hervat. Aangezien de treinen voorlopig nog door middel van vlaggen en met de hand bediende seinen langs de onge luksplaats by de spoorbrug moeten worden geloodst, kan enige vertraging optreden. GENEEFS OVERLEG AFGEBROKEN De Anglo-Amerikaanse bemiddelingspoging in de kwestie- Cyprus kan als mislukt worden beschouwd. Het overleg dat in Genève door Grieken, Turken, Amerikanen en Britten werd ge voerd, is beëeindigd zonder dat enig resultaat is bereikt. Dit is gisteren vernomen in kringen welke nauwe betrekkingen onder houden met de delegaties. De speciale Turkse afgezant, Erim, is vandaag naar Ankara teruggekeerd. Ook de Amerikaan Dean Acheson en de Brit Lord Hood zouden vandaag of morgen uit Genève vertrekken. De Geneefse besprekingen, welke reeds in een impasse waren geraakt, kwamen volledig tot stilstand als ge volg van het communiqué dat vorige week werd uitgegeven na een bijeen komst tussen premier Papandreoe van Griekenland en president Ma- karios van Cyprus. Zij verklaarden, dat zij de gehele kwestie-Cyprus in handen willen geven van de Alge mene Vergadering der Verenigde Naties die in november bijeenkomt. Secretaris-generaal Oe Thant, die vrijdag in Genève aankwam, is eveneens vandaag naar New York vertrokken. Hjj zei, dat hy niet in staat was geweest iemand te vinden die de plaats kan innemen van de Finse diplomaat Tuomioja, de bemiddelaar voor Cyprus die eer der deze maand door een beroerte werd getroffen. Acheson, de bijzondere vertegen woordiger van president Johnson, zal eerst naar Londen reizen voor een ontmoeting met de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, But ler. Vrijdag zou Acheson in Wash ington terugkeren voor besprekingen met president Johnson en minister Koninklijke zetel uit Ridder zaal verwijderd. Nu Prinses Irene niet meer aanwezig zal zijn bij het uitspreken van de troon rede op Prinsjesdag is één van de Koninklijke zetels uit de Rid derzaal verwijderd. s Bilt verwacht van heden- tot feenavonddroog en overwegend 3ig weer. Zwakke tot matige oos- ke wind. Iets hogere middagtem- turen (Opgemaakt om 11.15 uur) 2 SEPTEMBER Dn op: 5.53 uur; onder: 19.25 uur. laan op: 0.40 uur; onder: 17.52 u. oogwater te Katwijk te 11.42 u. jiagwater te 7.00 en 19.39 uur. STKANDVERW ACHTING flossende wolkenvelden. Morgen lig en een zwakke oostenwind. In ruim 20 graden, zeewater Rusk. Acheson zou met de beide staatslieden onderzoeken, welke hulp de VS verder kunnen bieder bij de oplossing van het vraagstuk-Cyprus. Er zijn overigens geen aanwijzingen, dat Acheson of Lord Hood nog naar Genève zal terugkeren. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zei desgevraagd, dat de Ver enigde Staten het zoeken naar een oplossing „niet zullen opgeven". Hij voegde er aan toe, dat, ofschoon de kloof tussen Turken en Grieken wat smaller is geworden, het wel duide- luk is dat een voor beide partijen aanvaardbare oplossing niet is ge vonden. Hulp van Nasser De Verenigde Arabische Republiek zal Cyprus alle mogelijke hulp ver lenen bij de verdediging van zijn onafhankelijkheid en territoriale on schendbaarheid Dit werd gisteroch tend bekendgemaakt in een verkla ring die Makarios en Nasser aan het slot van hun besprekingen uitgaven. De twee staatshoofden zijn het eens over de noodzaak van een billijke oplossing van de kwestie-Cyprus, met handhaving van de eenheid van het eiland. De VAR beschouwt elke aanval op Cyprus en inmenging in zijn aangelegenheden als een aan tasting van de vrede in dit gebied en een schending van de VN-be- ginselen. Deze inmenging dient be ëindigd te worden zodat het Cypri sche volk zijn eigen problemen kan oplossen, aldus het communiqué. Generaal Grivas en duizenden Cy prioten waren gisteravond aanwezig toen president Makarios uit Alexan- drië op Cyprus terugkeerde, aldus Radio-Cyprus. Tegenover verslagge vers verklaarde de aartsbisschop volledig voldaan te zijn over het resultaat van zijn „belangrijke" be sprekingen in de Verenigde Ara bische Republiek, doch hi) weigerde bijzonderheden te verstrekken. Het F.gyptisch-gezinde Grieks-Cy prische blad Teleftia Ora wist gis teravond echter te melden, dat pre sident Nasser elke vorm van mili taire bijstand had beloofd. Tot deze hulp zouden, volgens dit blad, be horen supersonische jachtvliegtui gen, vliegtuigen met raket-afvuur- inrichtingen en bommenwerpers in het geval een invasie of luchtaan vallen zouden worden ondernomen. Een opname van het spoorwegongeval bij Arnhem Westervoort)dat gisteren plaatsvond en waarbij 5 mensen werden gedood en tientallen ge wond. Een ongeluk met een autobus heeft zondag tussen Belo Horizonte en Brasilia aan 20 mensen het leven gekost; 75 personen werden gewond, aldus een bericht in het Braziliaan se blad „Globo". Een groepje achtjarige meisjes heeft met een zeer gevaarlijk „spelletje" gistermiddag bijna een tweede treinramp veroorzaakt. De kinderen hadden in de buurt van het station Amsterdam-Amstel een paar gTote stenen op de rails gelegd met het gevolg, dat een zware locomotief, die met negen rijtuigen vol passagiers onderweg was van Amsterdam naar Venlo, om half vijf gedeeltelijk ontspoorde. Gelukkig liep niemand enig letsel op. De reizigers stapten uit en wan delden naar het Amstelstation, waar ze overstapten in de stoptrein, die een half uur later vertrok. De loco motief stond om kwart over zeven weer in de rails. Tot die tijd reden de treinen naar het zuiden over verkeerd spoor. De N.S. hebben op het bewuste traject al lang veel last van de baldadigheid van de Amsterdamse jeugd, die gistermiddag een ernstige uitwas kreeg toen het speeltuig dat President Johnson heeft gister avond een wet getekend op grond waarvan arme gezinnen levensmid delen tegen lagere prijzen kunnen kepen. De meeste levensmiddelen zijn afkomstig van overtollige voor raden landbouwprodukten waarover de regering beschikt. De hulp be treft ongeveer viermiljoen gezinnen en zal de schatkist meer dan 300 miljoen dollar kosten. Zy is een van de wapens in de „oorlog tegen de ellende", die de president is begon- anders „voor de grap" op de sporen wordt gelegd werd vervangen door grote keien. Een van de meisjes is door de politie gepakt en meegeno men naar het bureau. Vanaf 1 October in da «vinkei CJit het Leidsch Dagblad van 1 Sept. 1864: In een sociëteit van zee kapiteins te A. werd de pre sentielijst geteekend; daar onder waren er verscheiden afkomstig van Texel welke namen van vogels waren af- geleid: kap. Spreeuw, Meeuw, a Zwaluw, Rotgans, Haan, i Kraai, enz. f In één der gemeenten van J het kanton Crenelly is dezer dagen een huwelijk voltrok- ken tusschen een man van 90 jaren en een vrouw van 84 jaren. Bij dat huwelijk heb- J ben zij een kind gewettigd. J ongeveer 50 jaren oud, dat i reeds grootmoeder is.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1