GOLD STAR keus uit twee seizoen Activiteiten van K. en O. rain het komend GOLD STAR kunst kalei öoscoqp IEE Ontwikkelingswerk is zeer veelzijdig Bende van mister Big bevrijdde treinrover ipgericht 1 maart 1860 Dinsdag 1 september 1964 Vierde blad no. 31353 Sterke groei van ledental en E(Van onze kunstredactie) Het gaat met de Leidse Volks- oiversiteit „K en O" nog steeds -escendo, ondanks concurrentie p velerlei gebied, waaronder in 01 eerste plaats de televisie dient tnoemd. Dankzij de talloze, sterk uit- inlopende en interessante acti viteiten dezer instelling weet zij aandacht door de jaren heen :vendig te houden. «Wat te zeggen van het feit, kt het aantal groene kaarthou ders weer met 1224 is toegeno men tot 5500 en dat der gele idseaarthouders met 465 tot 6745? In totaal dus 12245 leden: een oogst respectabel aantal, waar mee onze stad wel een uitzon- ■ieringspositie inneemt. Lezingen en cursussen Brr In april schreven wij reeds ult- jerig over al hetgeen de groene Tiarthouders in het a.s. seizoen te f Jachten staat. Thans willen wij wam een drietal overzichten de aan- acht vestigen op al het overige, dat het komend seizoen voor b leden in petto heeft. on<f iIn deze eerste beschouwing het e tn en ander over 't „ontwikkelings dat zulk een voorname plaats ••ij de Leidse Volksuniversiteit in- ^Sjéemt. PDaar zijn allereerst de lezingen p*i cursussen. In meestal kleine roepen kan men o.m. een taal le- luisteren naar wat terzake kun- jigen over actuele onderwerpen t eggen hebben, genieten van films Ti de commentaren daarbij van be- P- lende wereldreizigers, alsmede mee- aan creatieve cursussen. Wij noemen van deze cursussen ie betreffende „Moderne stromin- bmen in de filosofie", docent prof. dr. J. A. van Peursen, waarbij aandacht kl worden gewijd aan die stromin- t len in de filosofie, welke in de hui- Jge wereld op de voorgrond treden, Moals fenomenologie, neo-positivisma c p existentie-filosofie. s' 't 'Jwaan en de juwelier M. H. Gans, E piet lichtbeelden en voorbeelden uit -Uwellerscollecties. Dr. A. J. Haex zal een lezing hou- len over „De nieuwe polikliniek voor nterae geneeskunde van het Aca- p* [emlsch Ziekenhuis", gepaard gaan- - *ie aan een rondleiding en bezichti ging van de nieuwe polikliniek. L bi B. van Gelder zal spreken over w;3ybelse verkenningen", een geza- nenlfjkp reis door het Nieuwe Tes- 'lament en dr. J. W Schulte Nord- "••Holt over „Amerika, nu en in de toe- £omst'. Hij zal daarin aandacht wij- len aan Amerika in het algemeen aan de in Amerika levende opti- jnistische en pessimistische verwach- de toekomst het wëand .kei Ook komt er een lezingencyclus vaittiet dia's en film onder de titel wo,Gastheren en ongenode gasten" teflïver parasieten van de mens en de w Invloed, die deze dieren op de ge- Dopondheidstoestand van ons mensen hun gastheren hebben, een in- die van vérstrekkende sociale en economische betekenis kan zijn. Docenten zijn hier dr. J. J. Laar- en dr. C. F. A. Bruyning. Drs. H. van Haaren en de heer C. Blok, conservatoren aan het Gemeente onMuseum te Den Haag, zullen een leiden over moderne vanaf Rodin met aansluitend een cursus over abstrac- kunst. Onder de Leidse schilder Kees Hfeuurman vindt een cursus in teke- ^ien en aquarellen plaats, de Haagse ^■beeldhouwer Jan Snoek leidt een cursus Boetseren. Voorts noemen wij cursussen in „Stofbedrukken en ontwerpen" (lei der de Haagse ontwerper Jan v. d. jjBergh)„Practische auto-techniek rvoor beginners" (leider Jac. van ]Wijk), „Schilderen" (leider Kees 1 Buurman)„Artistieke schilder kunst" (leider C. Kriest), „Foto- graferen" (leider C. Kikkert), „Ama teurfilmen" (leider de bekende ci neast Nico Crama) en een panto mime-cursus „Bewegen en leven" (leider Frits Vogels). In voorbereiding zijn nog cursus sen inkunstna aldwerk, pottenbak ken en „Planten en bloemen in ka- mer en balcon". Wat de talencurssusen betreft, deze worden gehouden in grammati- J KEES BUURMAN n conversatie in de moderne ta- en bovendien in het Italiaans, Spaans, Zweeds, Latijn. Tenslotte zij genoemd een cursus i „Antieke Cultuurgeschiedenis". Filmlezingen Voor een serie belangwekkende filmlezingen zal eveneens grote in teresse bestaan. Wij noemen van deze „Weerzien met Indonesië" door dr. Jef Last, „Slepen en bergen over de gehele wereld" door W. J. Neehus, Tunesië door di\ D. J. Jongmans (met dia's en film), „Een tocht door het gebied van de Rhone-Delta en het natuur reservaat de Camarque" door J. W. Varossieau, „Korea als brug tussen China en Japan" door prof. dr. F. Vos en „Met twee Joegoslaven als gidsen op reis door Servië, Bosnië en Montenegro" door dr. J. J. Smith. Educatief reizen Ten besluite zij de aandacht ge vestigd op diverse excursies, welke worden georganiseerd naar bepaalde objecten in de naaste omgeving of verder weg, die om welke reden dan ook van belang kunnen zijn voor de culturele vorming van de deelnemers. Men ziet: keuze te over om zich te „ontwikkelen en te ontspannen". In volgende beschouwingen zullen wij „Muziek, Toneel en Filmvoorstel lingen", alsmede de door de groeien de afdeling Oegstgeest te organise ren avonden onder de loep Wasmachines van magnaat Bloom voor een koopje (Van onze Londense correspondent) Zevenduizend wasmachines, die per stuk f 650,hadden moeten kosten en die gemaakt waren door wasma chinemagnaat John Bloom, vliegen op het ogenblik de Londense warenhui zen uit voor nog geen f 420,De wasmachines werden vervaardigd op het ogenblik, dat het imperium van de schatrijke John Bloom in elkaar stortte en zijn grote maatschappij „Rolls Razor" vrijwillig in liquidatie ging. Een grote Schotse groep winkelbe drijven kocht de machines „voor een koopje" van Rolls Razor. Warenhui zen in Londen en Schotland, die bij de groep zijn aangesloten, behoefden slechts enkele advertenties in de dag bladen te plaatsen om kopers te trek ken. Een woordvoerder voor de Schot- groep zei gisteravond: „Negen da gen geleden werden de wasmachines op de markt gebracht, maar we heb ben ze nu vrijwel allemaal verkocht. We wilden de machines niet overne men, tenzij we ze heel snel konden verkopen en dat is ons gelukt. De nieuwe prijs betekent een spot koopje". Hij verzekerde dat zijn groep voldoende reserve-onderdelen heeft om een goede service te kunnen ver lenen. John Bloom heeft nu ook ontslag gevraagd als directeur van de „Eng lish and Overseas Investments", een groot reisagentschap, dat hijzelf had opgericht. De raad van commissaris sen van dit reisagentsohap, dat voor namelijk goedkope vakantiereizen r Bulgarije organiseerde, heeft Blooms verzoek ingewiligd. Advertentie Advertentie RADIO TELEVISIE DUITSE WEEK IN ROTTERDAM Culturele manifestaties In de Rotterdamse Schouwburg, de Rivièrahal en de Lantaarn worden van dinsdag 22 september tot en met 25 september, samenvallend met de Duitse week, culturele manifestaties gegeven. Het Landestheater uit Hannover zal dinsdag 22 september in de Rotter damse Schouwburg „Die Zauberflöte" Emanuel Schickaneder, op mu ziek van Mozart, uitvoeren. De mu zikale leiding berust bij Güuther Wich, de regie bij Reinhardt Leh- n. Het koor staat onder leiding Kurt Gatzmann. De rollen wor den o.m. bezet door Barr Peterson (Sarastro), Theo Altmeyer (Tamino), Marina Kontoy van de Hamburgse Staatsopera (Koningin der Nacht) Wolf Hacke (Papageno). Op het programma staat voorts in de Rotterdamse Schouwburg: Woensdag 23 september: Stadt- theater Hildesheim met „Romulus der Grosze" van Dürrenmatt; donderdag 24 september: Die Blih- »n der Stadt Köln met „De gebro ken kruik" van Von Kleist; vrijdag 25 september: Ballet Jooss uit Essen met o.a. „Der grüne Tisch". Voorts musiceert vrijdag 25 sep tember de Berliner Philharmonie, gedirigeerd door Hans Schmidt Is- serstedt, in de Rivièrahal. Prof. Rich ter speelt woensdag 23 september op het orgel van do A-aurenskerk. Die zelfde avond gaat de opera „Die Kluge" van Carl Orff in de Lantaarn, uitgevoerd door het Miinchener Ma rionettentheater. Marcel Matthijs -65 - overleden Schrijver van Filonieentje Te Brugge is op 65-jarige leeftijd de Vlaamse schrijver Marcel Matthijs overleden. Hij heeft ongeveer twintig romans op zijn naam staan, waarvan de bekendste zijn: ,,De ruitentik ker", Doppen", Een spook op zolder", ..Wie kan dat begrij pen, ..Spiegel van leven en dood en Onder de toren". „Het spook op zolder" is on der de titel ..Filomeentje" door Charlotte Kohier bewerkt en honderden malen door haar voorgedragen. Enige van Matthijs' werken zijn )k in het Frans en Duits vertaald. Hij heeft een vrij avontuurlijk leven gehad. Op 11 Januari 1899 werd hij in een plaatsje bij Brugge geboren als vierde van een gezin van zeven kinderen. Toen hij elf was verliet hij de school en trok de wereld in om in zijn eigen levensonderhoud te voorzien. Zo is Matthijs knecht in een lekenbroederspensionaat geweest en tuinman. Tijdens de vier Jaren van de eerste wereldoorlog was hij boer. Na de oorlog begon hU een zwervend leven en oefende een groot aantal beroepen uit. Matthijs is eerst vrij laat tot schrijven gekomen. Prijs Luiining-comité Het Lunning-comité heeft besloten de prijs voor 1964 te verdelen tussen de Finse textiel-ontwerper Vuokko Nurmesniemi en de Deense zilver smid Bent Gabrielsen Pedersen, die ieder een som gelds ter waarde r dan f 10.000 ontvangen. Na 1804 i jaar, Voor de eerste maal in 1800 jaar weerklonken zondag de stemmen van acteurs in het 1 oude Romeinse theater te Triëst. i Het werd deze zomer gerestau reerd en heropend met de op- 1 voering van Sophocles' „Electra" een moderne Italiaanse ver taling van de Nobelprijswinnaar r literatuur, de dichter Sal- vador Quasimodo. Hemelbed van Elizabeth In Gloucester wordt in september een hemelbed uit de tijd van de eerste Elizabeth verkocht dat af komstig zou zijn uit het huis van Anne Hathaway in Stratford-on avon, Shakespeares echtgenote. De makelaar van de verkoper zei: „Men mag met een grote mate van zekerheid aannemen dat in dit bed de schrijver zelf geslapen heeft". Dwaas.... De politie van Shodeham E spoedde zich naar een vlaatse- lijk park, na een telefonisch l alarm dat er een dwaas rond- liep. Hij bleek een acte 1 die zijn rol in studee Opening Galerij Orez in Den Haag De commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland mr. J. KJaasesz zal dinsdagavond, 15 sep tember a.s. de kunstgalerij Orez in Den Haag officieel heropenen. De nieuwe eigenaren van de Galerij Leo Verboon en Albert Vogel beogen tot internationale samenwerking en uit wisseling op het gebied van de beel dende kunst te komen. Zij hebben reeds contacten gelegd met Tokio, New York, Dusseldorp, Parijs en Londen. Voorts zijn besprekingen gaande over het samenstellen van een gecombineerde tentoonstelling. Rietje terug op moeders schoot. Na haar avontuur in Parijs is Rietje Afink, die vier maanden lang vermist werd. in haar ou derlijk huis teruggekeerd. Grote blijdschap gaf dat in Het huis aan de Jacob van Lennepstraat in Amsterdam, toen zij weer met het gezin verenigd was. Zorgvuldig uitgezochte driesterren kwaliteitstabakken maken GOLD STAR 25 tot 'n klasse apart. Probeer ook GOLD STAR 25. 25 pittige sigaretten f 1,25. GOLD STAR King Size. De langste sigaret in Nederland. Met recht een sigaret van formaat en... drie sterren kwaliteit. 20 King Size sigaretten slechts 1,15. Nieuwe leider in Stanleystad: Saviti De burgerlijke regering, die door de troepen van Gaston Soemialot in Stanleystad in 't leven geroepen was en enkele dagen geleden door „ge neraal" Olenga werd afgezet, is ver vangen. Het hoofd van de nieuwe re bellen-regering is Frangois Saviti. Hij verklaarde dat de vorige rege ring was afgezet wegens „misdadige handelingen". Door de snelle rekru tering in het „bevrijdingsleger" wa- zekere elementen in de gelegen heid naar hartelust te moorden en te plunderen, in plaats van zich in te zetten voor de nationale zaak, al dus Saviti, die verzekerde, d,e toestand binnen een week meester te zullen zijn. De gehele, 230 leden tellende Eu ropese gemeenschap in Alberts tad is veilig. Tijdens de bezetting van de stad door de opstandelingen zijn twee r.-k. geestelijken vermoord. Drie andere geestelijken, een Europese burger en een Europese soldaat van de regeringstroepen, die allen ge wond waren, zijn maandag per vliegtuig naar Elisabethstad overge bracht. Bij de herovering van de stad zijn volgens buitenlandse consuls, die uit Albertstad in Elisabethstad zijn aan gekomen, twee of drie Europese en twee Kongolese militairen gedood en verscheidenen gewond. De verliezen onder de rebellen zijn niet bekend. GANGETJE TEL 23005 Acties op Cuba De „Revolutionaire beweging tot bevrijding van Cuba", die onlangs haar hoofdkwartier van Miami naar San José op Costa Rica heeft ver plaatst, heeft bekendgemaakt, dat overal troepen van de beweging gis teren militaire installaties op Cuba hebben aangevallen. ONDERWERELDFIGUUR VERKLAART: (Van onze correspondent in Londen) Charles Wilson, de 32-jarige trein- iver die drie weken geleden uit de streng bewaakte gevangenis van Bir- ingham ontsnapte, werd bevrijd door een Londense bende, die nacht clubeigenaren en bookmakers chan teert. De bende staat onder leiding een geheimzinnige „Mister Big", die de „grote ontsnapping" organi seerde om Wilson te dwingen een groot gedeelte van de geroofde 26 miljoen gulden aan hem te geven. Wilson, bijgenaamd „Charlie de zwijger", zou volgens de Londense politie op de hoogte zijn van de plaats waar een groot gedeelte van de buit is verborgen. De „Daily Telegraph" onthulde za terdag al, dat de ontsnapping het werk zou zijn van een Londense bende chanteurs. Het sensationele zondagsblad „News of the World" drukte gisteren een verklaring af van Bootbhy spant proces aan tegen Duits tijdschrift (Van onze Londense correspondent) Lord Bootby, die enige weken gele den van het Britse dagblad „Daily Mirror" f 400.000.schadevergoeding kreeg voor de valse geruchten, die door het blad waren verspreid over een verhouding tussen Boothby en een Londense onderwereldfiguur, heeft zijn advocaten opdracht gege ven een aanklacht tegen het Duitse tijdschrift „Stern" in te dienen. Vol gens Boothby heeft het Duitse tijd schrift in zijn laatste nummer enkele zinnen afgedrukt, die zijn naam grote schade en onrecht aandoen. „Begrijp me goed", zei de 64-jarige edelman, „ik doe het niet om het geld. Als ik deze civiele zaak win en schadever goeding krijg, 'zal het geld worden ge bruikt voor charitatieve doeleinden. Mijn reputatie staat op het spel, om dat dit tijdschrift zo'n geweldige cir culatie door heel Europa heeft". Boothby wist nog niet of het proces in West-Duitsland of in Groot-Brit- tannië zal worden gehouden. UITVAART MGR. BAETEN Onder zeer grote belangstelling is gisteren in Breda het stoffelijk schot van mgr. J. Baeten, emeritus bisschop van Breda, ter aarde be- stald. De pontificale uitvaartdienst werd geleid door de tegenwoordige bis schop van Breda, mgr. G. de Vet, met assistentie van leden kathearale capittel van de kathe drale kerk van St Barbara. Overeenkomstig de wens van de overledene was de begrafenis voudig gehouden. Als requiemmis werd een volksmis gecelebreerd, waarbij de nadruk viel op de litur gie. Tijdens de laatste tocht de kathedraal brachten honderden mgr. Baeten onder klokgelui laatste groet. Op de r.-k. begraafplaats onderwereldfiguur, die bekende in met enige andere Londense e jongens Wilson te hebben be vrijd. De naam van de man werd door het zondagsblad niet gepubli ceerd. De verklaring, die door de on derwei dfiguur werd ondertekend, erd aan Scotland Yard gegeven. Volgens Üe onbekend gebleven mis dadiger zou „Mister Big" twee maan den voor de grote ontsnapping acht e jongens ieder 3.000 gulden hebben beloofd als zij „Charlie de zwijger" uit de gevangenis zouden bevrijden. Als de ontsnapping zou slagen, zouden nog eens 6.000 gulden volgen. De Londense boef, die als uitkijk fungeerde, verklaart, dat de leiders het „ontsnappingscomité" dupld- caatsleutels van Wilsons cel hadden. Dit houdt in dat de bevrijders hulp hebben gehad van een der gevangen bewakers, die Öe sleutel voor kopië ring uit handen heeft gegeven. Direct na de ontsnapping heeft de politie al beweerd dat de bevrijders hulp van een gevangenisbewaarder moeten hebben gehad, want de sleutel van Wilsons cel was zo In gewikkeld, dat een geschoolde slo tenmaker minstens een half uur nodig zou hebben om een schets voor een duplicaat te maken. Volgens plan De ontsnapping verliep geheel vol gens plan. NadaA de boeven over de verschillende muren van de gevange nis waren geklommen en enige van hen op de uitkijk waren gezet, dron gen twee het cellenblok binnen waar in Wilson gevangen zat. Zij sloegen een bewaker neer en openden de cel deur. „Zij renden samen met Wilson nog geen minuut later naar bulten. Wilson droeg alleen een onderbroek en sokken". In 'de auto die aan de andere kant van de muur stond te wachten, lagen burgerkleren voor hem gereed", heeft de onbekende misdadiger verklaard. Wilson werd volgens hem met een snelle auto naar een g-rote vrachtauto gebracht, die vier kilometer buiten Birmingham op hen stond te wach ten. De vrachtwagen bracht de trein rover naar Londen, waar Wilson nog steeds verborgen zou zitten. Bang De onbekende boef belde de „News of the World" op omdat hij bang waa geen rechtskundige bijstand te krij gen, als hij zich alleen bij de politie zou aangeven. Hij bood twee verslag gevers aan een volledige verklaring af te zullen leggen, als zij hem een goede advocaat zouden bezorgen. De verslaggevers die de boef verscheide ne malen met medeweten van Scot land Yard hebben ontmoet, beloof den hem de beste advocaat die zij konden vinden. De onbekende was tijdens zijn ont moetingen met de twee verslagge vers welke meestal in Londense café's werden gehouden, doodsbenauwd dat hij door helpers van „Mister Big" zou worden ontdekt. Toen hU eindelijk de verklaring had getekend en met een advocaat in een taxi naar Scotland Yard zou rijden, veranderde hij plot seling van gedachte, sprong uit de taxi en rende de straat uit. „Wij hebben hem sindsdien niefc meer gezien", schrijft een der twee journalisten. De boef is nog steeds zoek. Niemand kent .Mister Big". En het enige houvast voor de vergeefs Zuylen is het stoffelijk overschot zoekende Britse politiekorpsen is de bij dat van vier van zijn voorgan- getekende verklaring van de Lon- I gers ter aarde besteld. dense onderwereldfiguur.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11