Hoofdpersoon in Keuls' „Plantage Tamarinde" kunst kalei öoscoqp Albert van Dalsum Filmpremière vindt 28 oktober plaats Wim Kan gaf afschuw van t.v. te kennen RELLETJES IN PHILADELPHIA Politie onderzoekt de „aanslag" in Tonlon ILs m e \J Muziekschool Breda zet haar werk voort Atomen voor de vrede Dp^ericht 1 maart 1860 Maandag 31 augustus 1964 Perde blad no. 31352 NOODWEER IN ZUID-BEIEREN Tengevolge van hevige buien met wervelwinden hebben za terdag in MiihM'orf en omgeving in zuid-Beieren ongeveer vijftig men sen verwondingen opgelopen. In Mühldorf ging een feesttent in de lucht. Er ontstonden overstromingen en het wegverkeer ondervond veel hinder van omgewaaide bomen. Alphen-jeugd had een leuke dag Ruim 150 jeugdleden van de v.v. „Alphen" hebben gisteren met hun jeugdleiders een leuke uitgaansdag gehad. Met autobussen werd 's mor gens vroeg vertrokken in de richting Uithoorn en vandaar ging het naar Loosdrecht en naar Oud Valkenveen, waar men geruime tijd doorbracht. Op de hei werden enkele spelletje gedaan. 's Middags bezocht men het ama teur toernooi van Velox waar ook het eerste elftal van Alphen aan deel nam. Onderweg werden de jongens in ruime mate getracteerd. Moe maar zeer voldaan arriveerden zij weer om 7 uur in Alphen. Hij zit daar in een langelage rieten stoel, bijna zonder een beweging te maken, schijnbaad zonder aandacht te schenken aan de zenuwachtige bedrijvigheid in deze benauwde, met fel schijnwerperlicht overgoten ruimte. Zijn ogen hij wendt ze nu en dan af naar regisseur Michael Forlong of naar tegenspeelster Elly van Stekelenburg richten zich steeds weer op de immense camera, die naar aanwijzingen van vele deskundigen op even zovele standen wordt ingesteld. Stil zit hij daar in de kussens, met een glanzend-blauwe ochtendjas aan in een kamer, waarvan de wanden zijn opgetrokken uit bordkarton en waarvan de vensters uitkijken op een landschap dat zijn tropisch karakter heeft Kit penselen van décorschilders. Hij wacht, terwijl anderen beraadslagen, metingen verrichten, lichtsterkten veranderen, dialogen wijzigen, meubels verzetten, bijzonderheden noteren. Reusachtige collega Middag voor halve minuut Een 'halve minuut slobscène uit „Plantage Tamarinde" kost een middag. Dat betekent, dat hij Al- bert van Dalsum, 75 jaar er reke ning mee zal moeten houden, dat gebaren, gelaatsuitdrukkingen 10 tot 15 maal opnieuw kunnen worden ge draaid. Dat hij een ongeteld aantal keren van de deur naar de stoel zal moeten lopen, dat hij het ene been over het andere moet slaan, het ene been naast het andere op het voe tenbankje moet zetten, beide benen opzij van het bankje, iets hoger, een klein beetje naar links, wat meer naar voren, niet te veel opgetrok ken, maar wel met die jas er over heen. Heel langzaam gaat zijn hand naar de doos sigaren op de platte leuning van de stoel. Met trage trek ken rookt hij. Elly van Stekelenburg donkerbruin geschminkt als Cu- ragaose huishoudster Jaja van een blanke plantagebezitter buigt zich over hem heen en trekt een kussen wat verder naar boven, zodat came raman Prosper de Keukeleire goed keurend knikt. Een eerste shot kaïn worden gemaakt. Het moment dat Albert „Sjon Jan" Van Dalsum tot inkeer komt, dat de in oude gebruiken vastge roeste grootgrondbezitter begrijpt, dat de liefde van zijn dochter Maria (Bronwyn van Hensbergen) voor de jonge halfbloed Philip oprecht is, kan worden opgenomen. Eén van de talrijke proefshots Er zullen nog vele volgen, voordat de film naar het toneelstuk van Hans Ke.uls (enige tijd geleden op Cura?ao de buitenopnamen ge maakt) de 28ste oktober in het Am sterdamse City-theater zijn pre mière zal beleven. Opnamen die het uiterste zullen vergen van de Brit Forlong, van dialoogregisseur Luc v. Gent, van cameralieden, belichtings mensen, kleedster en scriptgirl, van andere medewerkenden, maar boven al van de vermaarde Shakespeare- vertolker Van Dalsum, die slechts eenmaal hiervoor als filmacteur, in ,3oefje" optrad. Hij -weet het precies Desondanks weet hij precies wat het is om een film te maken. En daarom volgt hij alle, overigens bij zonder beleefd gegeven, bevelen rus tig op. Daarom ook laat hij zonder tegenwerpingen toe, dat op een be paald ogenblik zes mensen naar hem toelopen, die zijn rieten stoel enkele decimeters verzetten. Van Dalsum vindt het om dezelfde reden ook van zelfsprekend, dat hij vele scènes moet overdoen, omdat zijn gebaren te wijds zyn, te duidelijk afgestemd op het toneel. Maar een even normale zaak vin den de anderen het, die daar maan denlang dik-geschminkt transpire rend onder de felle lampen van de Cinetonestudio's in Duivendrecht, Albert van Dalsum en Elly van Stekelenburg in een der scè nes van „Plantage Tamarinde dat de grootmeester op zijn wenken wordt bediend. Zij hebben immers ondervonden dat Van Dalsum een reusachtige collega is, die beschikt over een eindeloos geduld, en hoewel hij snel vermoeid is, keer op keer duidelijk laat bljjken, dat het pret tig is een film te mogen meemaken. Hjj weet, dat er wordt gerend als hij om koffie of een asbak vraagt. Zij weten op hun beurt dat Van Dalsum er is, wanneer er taalmoeilijkheden zijn tussen Forlong en jongere ac teurs. Dat om hem, zonder dat hij zich dat zelf bewust behoeft te zijn, in deze film alles draait. Schilder Bertalau Por 84 overleden In Boedapest is de bekende Hon gaarse schilder Bertalan Por over leden. Hij was 84. Por heeft tweemaal de Kossuth- prijs gewonnen en had de titel van „eminent kunstenaar van de Volks republiek Hongarije". SLAGBOOM EN LANGENKAMP WINNAARS ORGELCONCOURS Het eerste nationaal orgel- :oncours voor amateurs is za terdag in de afdeling interpre tatie gewonnen door M. J. Slag boom uit Vlaardingen en in de afdeling improvisatie door H. B. Langenkamp uit Hengelo. He?t concours was georganiseerd door de stichting „pro Organo". Wet houder mr. M. Vrolijk van Den Haag reikte dfe prijswinnaars de zilveren penningen van de gemeente Den Haag uit. Een eervolle vermelding kreeg in de afdeling interpretatie R. W. Theissen uit Den Haag. De jury werd gevormd door Ge rard Akkerhuis, drs. A_ B. M. Brans, Nico van den Hooven, Bert Matter, Jan Schmitz, André Verwoerd ei Charles de Wolff. Het concour werd gehouden in de Goede Vrij dagkerk in Den Haag. De organist Slagboom speelde als verplicht num mer een koraalvoorspel van J. S. Bach. Hij koos voorts Intermezzo no 24 van Henk Andriessen en vertolkte als vrij werk Toccatina van J. F. Doppelbauer. Langenkamp maakte Jeugdfestival Velp besloten GROTE DRIEHINDERPAAL VOOR DE AANKOMENDE ARTIESTEN (Van onze correspondent) Het vorige week maandag door Pierre Janssen stijlvol geo>pende zesde Jeugdfestival te Velp, is zaterdag j.l. waardig besloten met een lang durige, A.B.C. caberetier Wim Kan geldende ovatie, die staande weid gebracht door lfiO vermoeide maar uiterst voldane jeugdfestivallers. Wim Kan, die als laatste aan de beurt was om de jeugd voor te lichten over kunstin dit geval „kleinkunst", kweet zich hiervan op de te voorziene wijze, een mild en tegelijkrtijd superieur praatje over de „ins" en „outs" van het vak, doorspekt met hyperkomische en schampere, maar ook spijkers met koppen slaande opmerkingen, van zijn taak. Nog maar nauwelijks wase hij het podium opgeklommen en had hij de nijvere druk doende N.T.S.- cameramannen gemonsterd, of hij kivam „los". „Er zfjn bepaalde dingen die ik dolgraag wil zeggen" aldus Kan. Hij verbond hieraan een lange snedige tirade waarin hy uiting gaf aan zijn afschuw van de t.v. „Televisie is als een registrerende rol wel belangrijk maar voor een voorstelling funest" is een wel vaker uit de mond van Kan vernomen klacht. „Ik kan niet eens hebben, dat tijdens een voor steling een hond de zaal komt bin nen wandelen, laat staan het hin derlijke gedoe van cameralieden. Zo gauw er camera's in de zaal aanwe zig zijn wordt het contact met het publiek verbroken, iedereen speelt een lichte komedie". Mq het vraag gesprek waartoe de Jeugdfestivallers in de gelegenheid werden gesteld, was het haast onvermijdelijk dat ook de twee andere compagnons van de grote drie, Toon Hermans en Wim Sonneveld, ter sprake kwamen. „Het terrein waarop Toon Her mans zich beweegt is uitgebreider en neigt meer naar de variété-clown- neske kant. Dit betekent in zekere zin een breken met de Nederlandse cabaretopvattingen. Naar mijn me ning bergt Hermans in zich de mo gelijkheid een rol van internationaal formaat te spelen. Wim Kan was van mening dat het Nederlandse cabaret nu bepaald niet bloedarm is, doch integendeel rjjk aan talent. Hij verwees o.m. naar „Tingel Tangel", Wim Sonneveld, Sito Hovink, Seth Gaaikema en Jaap Fischer, en teken de daarbij aan dat de „grote drie" vaak een hinderpaal en een sta in de weg blijken te zijn voor het succes van aankomende artiesten. „Zonder slachtoffers zou ik niet kunnen leven" luidde het antwoord van Kan op een door een festivalier gestelde vraag. „Niemand kan bela chelijk worden gemaakt indien hij niet reeds een kiem van die bela chelijkheid in zich draagt. Het kwaad straft derhalve zichzelf. Mijn ogen blik breekt aan wanneer b.v. door het Ministerie van Defensie tanks worden aangekocht die niet efficient blijken te zijn of wanneer op piet luttige wijze wordt gehannest met Pier-prijzen". Over de Beatles liet Kan zich wederom prijzend uit. „Deze knapen bezitten naast intelligentie en een goed inzicht op het podium een grote magische kracht. Hoe is anders hun succes te verklaren?". En lachend: „Als ze in Nederland terug komen ben ik weer present". Als blijk van waardering voor zijn voordracht werd Wim Kan een boekwerk aange- Woord- en toondichter Jack Bess overleden Op 55-jarige leeftijd is vrijdag avond de woord- en toondichter Jack Bess in zyn woning in Den Haag overleden- De heer Bess, die op 19 oktober 1908 in Den Haag werd ge boren, heeft tal van teksten voor liedjes, o.a. „Het sprookje is uit", geschreven. Hij is voorzitter geweest van de Vereniging van woord- en toondich ters der lichte muziek. De begrafenis geschiedt morgenmiddag op de be graafplaats Nieuw Eyk-en Duynen in Den Haag. Meisje gewond na val met bromfiets Een 18-jarig meisje uit Alphen aan den Rijn viel zaterdagmiddag omstreeks kwart voor één in de Raadhuisstraat met haar bromfiets, waarbij rij een hersenschudding en hoofdwonden opliep. Het ongeluk gebeurde doordat een Hagenaar met het voorwiel van zijn bromfiets ter hoogte van de bloemis terij van de firma Otterloo op de ryweg kwam. Het meisje kon dit voorwiel niet meer ontwijken waar door zij viel. Dokter van der Steen verleende de eerste hulp en liet het slechtoffer naar haar woning ver voeren. Onrust onder negers: geen verband met de rassenkwestie Uitgaansverbod afgekondigd In de negerwijken van Phila delphia, hoofdstad van de Ame rikaanse staat Pennnsj'lvania aan de oostkust, hebben zich in de nacht van vrijdag op zater dag relletjes voorgedaan, waar- Daad van vrienden of vijanden (Van onze Parijse correspondent)' De Franse politie is zoals zaterdag reeds gemeld bezig uit te zoeken of op 15 augustus een aanslag is gepleegd op het leven van generaal De Gaulle. Die dag heeft het staatshoofd op Mont Faront bij Toulon een monument onthuld ter herinnering aan de geallieerde landing in de Provence. Vorige week vrijdag zag een be waker bij het gedenkteken een auto stilhouden. De inzittenden gooiden fosfor op een grote aarden bloempot. Een vlam steeg op, waarna de auto snel wegreed. De bewaker waarschuwde de politie die In de pot een helse machine vond met drie kilo T.N.T. De bom was verpakt in een hou ten kistje en voorzien van een radiolamp, zodat de explosie draad loos tot stand kon worden ge bracht. De antenne behoefde maar een millimeter boven de aarde uit te steken om contact te maken. In een straal van 20 meter zou nie mand zijn gespaard! Een tuinman, die de bloemen en planten extra netjes wilde verzor gen als De Gaulle kwam, heeft in verband met de hitte van medio augustus de bloemen in de pot extra water gegeven, waardoor de bom naar men zegt onchadelijk werd. Zondagmorgen hebben technici) de plek nogm'aal ondserzocht met behulp van een gevoelige mijnen- zoeker. Men had in de pot een zelfde bom gedeponeerd., eveneens met 3 kg T.N.T. verpakt ln een zelfde houten kistje. De meter van nog het apparaat sloeg nauwelijks uit. Was het werkelijk de bedoeling een aanslag op De Gaulle te plegen of is de bom er alleen maar neer gelegd om te laten zien dat het leven van liet staatshoofd altijd wordt bedreigd? En door wie is de bom geplaatst: docr tegenstanders van De Gaulle of door lieden die het bij het grote publiek willen doen voorkomen als of De Gaulle in Gods hand is? Bom of geen bom, wel aanslag of geen aanslag. De Gaulle zit rustig met vakantie in Colombey- les-deux englises. KOUDEKERK Jongen aangereden door auto Een twaalfjarige knaap zat gister avond op de bagagedrager van een rijwiel, dat reed over de Hogewoerd. Gekomen bij de begraafplaats sprong de jongen van het rijwiel en stak plotseling de rijbaan over, waarbij hij werd gegrepen door een perso nenauto. bestuurd door een inwoner van Hazerswoude. Met. een ernstig bloedende wond aan het rechter- onderbeen werd hij op het trottoir geworpen. Na door de E.H.B.O. te zijn behandeld, werd de jongen op advies van dokter De Bruijnt per .l het 17 burgers cn 35 politie- verwondingen hebben opgelopen. Ruim honderd ne gers zijn opgesloten. Op last van gouverneur Scranton zijn be paalde drankwinkels gesloten. De incidenten deden zich voor in de krottenwijken, waar on geveer twee derden van de 600.000 negers in Philadelphia wonen. In totaal telt de stad twee miljoen inwoners. De leiders van de beweging tegen rassenscheiding en de negerpredikan ten in Philadelphia hebben zaterdag hun steun betuigd aan burgemeester James Tate als hjj zou besluiten gou verneur Scranton van Pennsylvania te vragen om eenheden van de natio nale garde voor het herstel van de orde in zyn stad. De negerleiders ver klaarden, dat de relletjes niets te ma ken hebben gehad met de strjjd voor rassengelykheid. Zij adviseerden de burgemeester van de diensten van een groot aantal negerburgers ge bruik te maken om de politie bjj haar taak te helpen. Volgens de politie begonnen de moei lijkheden, toen politiemannen behulp zaam wilden zijn by het weer op gang brengen van een auto, waarvan de motor was afgeslagen. De automobi list weigerde deze hulp en zijn vrouw begon de politie te slaan. Al spoedig bemoeiden ook voorbijgangers zich met het geval, waardoor het conflict zich uitbreidde tot een ware veldslag. Niettegenstaande het feit dat er veel extra politie op de been was, duur den zaterdagmiddag de ongeregeld heden nog voort. Negers liepen in groepen door de straten en plunder den winkels. Burgemeester Tate stel de voor een groot gebied van noord- Philadelphia een uitg:aanverbod in. Ook zaterdagavond zijn er in het noordelijk deel van Philadelphia plunderingen en andere gewelddaden voorgevallen. Er zijn zelfs enkele schoten door burgers gelost. Een man in het bezit van een vuurwapen is aangehouden. De versterkte politie macht van 1400 man beheerste de toestand beter dan de avond tevoren. Zondagochtend verklaarde burge meester Tate dan hij de toestand meester was, hoewel zich op dat ogen blik op verscheidene plaatsen in het noorden van de stad nog incidenten voordeden. Het uitgaansverbod blyft van kracht. De federale recherche onderzoekt de juistheid van verklaringen dat groepje personen van bulten Phila delphia naar de stad waren gekomen met de bedoeling onrust te verwek ken. ff JT t. I: «5* V L' t V f -JL &r ^r Aartsbischop Makarios van Cyprus in gesprek met presi dent Nasser tijdens een bijeen komst in Alexandriè. ZONDER SUBSIDIE In het nu al bijna twee jaar durende geschil tussen de par ticuliere stichting Bredase mu ziek- en balletschool" en het ge meentebestuur van Breda heeft het stichtingsbestuur een nieuwe actie ingeluid door middel van een inlegvel in het introductie boekje voor het nieuwe school jaar. De Stichting merkt daarin op, dat de muziekschool die de gemeente wil oprichten na het raadsbesluit van 14 november 1962, er tot op heden nog niet is gekomen en dat de par ticuliere school onder de moeilijkste omstandigheden een steeds grotere vooruitgang boekt. Bij afsluiting van het afgelopen schooljaar gaven 28 bevoegde leerkrachten les aan ruim 1000 leerlingen. Omdat het subsidie aan de particuliere school van ge meentewege bü raadsbesluit is stop gezet en het dus niet vast staat in boden getiteld „Uit in Gelderland", hoeverre deze school voor het nieu we schooljaar over overheidsbijdra ge kan beschikken, kondigt de Stich ting eigen activiteiten aan die het mogelijk moeten maken om de tot dusver geldende lesgelden te hand haven. „Wij nemen die stappen", aldus het bestuur in de wetenschap dat op dit moment onze Stichting over de enige school in Breda beschikt met de noodzakelijke apparatuur en ervaring om in de continuering van het sinds 1876 door ons gegeven mu ziekonderwijs te voorzien". Het Stichtingsbestuur verzoekt per omgaande om inschrijvingen, opdat „wy met nog meer recht het ver zoek om redelijke steun, om aldus de lage lesgelden te kunnen hand haven, zullen kunnen staven in het algemeen belang". De aangekondigde gemeentelijke muziekschool, die aanvankelijk per 1 september van dit jaar zou be ginnen, is nog in een stadium van voorbereiding. Eerder is in kort ge ding bepaald, dat de gemeente Bre da de leerkrachten van de particu liere school niet kan bewegen in gemeentedienst te treden, zolang ze nog by de Stichting onder contract staan. Drieduizend geleerden confereren in Genève De secretaris- generaal van de V.N., Oe Thant, heeft gisteren in Geneve een tentoonstelling geopend van midellen van kernreactors, on- derzoekapparatuur en programma's voor vreedzame visuele steun bij de 750 technische geschriften die zullen worden uitgereikt op de conferentoe „Atoom voor de vrede". Deze confe rentie begint vandaag in Geneve. De tentoonstelling beslaat onge veer 3000 vierkante meter in het Palais des Expositions. Zy is voor namelijk voor de deelnemers aan de conferentie bedoeld, maar staat vier van de elf dagen voor het pubhek open. Deelnemers aan de conferen- tiee zijn geleerden uit Australië, Oostenrijk, België, Engeland, Cana da, Tsjechoslowakije, Denemarken,LL West- Duitsland, Frankrijk, India, Italië, Japan, Nederland (50), Zuid-Afrika, Zweden, Zwitserland, de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten. Aan de conferentie nemen meer dan drieduizend geleerden en specia listen uit 71 landen deeL De secre taris-generaal zal ook deze confe rentie openen. Voorzitter is prof. Va- sily Femelyanov. Het is de eerste keer dat een Rus deze conferentie leidt, De geschriften die worden over handigd handelen in hoofdzaak over het belang van de opgedane erva ringen bij de bouw en werking van elektrische kerncentrales en over de noodzaak van de ontwikkeling van kernenergie voor het ontzilten van zeewater, voor hoogspanningssyste men en rechtreekse omzetting van hitte in elektriciteit behandeld. TIPS VOOR DE kqoan op het fornuis^-fawf V j£)J dat de steel niet naar voren uitsteekt.Wanneer iedereen dat -■* altijd had gedaan zouden de doktoren duizenden verbrandingsgevallen min der te behandelen hebben gekregen Als u ixitochroóKt^ doe het dan nooit op uw nuchtere maag. Een nuchter lichaam neemt namelijk veel meer nicotine op dan een lichaam dat voed sel heeft gekregen. UK "SIHRS Alsu nu toch wakker ligt en met weet .wat u moet doen van ver- veling.masseer dan eens uw tandvlees Die massage s voor veel gebitten net zo btiang- 'iik als tanden poetsen'

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5