Rietje Afink (14) leefde vier maanden in Parijs PROGRAMMA'S ALSOF 'T AL DE WINTER WAS...'. Verolme verontrust over gang van zaken Blauwe baretten als blijk' van waardering CYPRUS Huwelijksreis begon angstig Caransa wil „Hilton" bouwen in Amsterdam MET EEN ENKEL WOORD Dr. Oanh tijdelijk premier in Saigon SM I is if r s LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 31 AUGUSTUS 1964 L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. HANS KOEKOEKS „DE NACHT VOOR MAANDAG" WAS EEN GOEDE GREEP De V.P.R.O. bracht zaterdagavond een programma met vijf nieuwe, eigenhandig gefabriceerde werkstukken, waaraan 's mid dags nog een Tsjechische film voor kinderen was voorafgegaan, die zeer terecht bekroond werd met een eerste prijs op het tele visie-festival in Monte Carlo. Zondagavond kwam de N.C.R.V. ook nog met twee nieuwe eigen programma's, zodat men de nei ging moest onderdrukken de kachel op te stoken, zo „winters" deed dit televisie-weekeinde al aan! Jacques Brei was het hoogtepunt in het VPRO-programma. Hijzelf was daar de hoofdoorzaak van, door de geïnspireerde manier waarop hü met name „Les vieux", „Le mori- bond", „Les bourgois" en „Au sui- vant" zong, maai een belang rijke factor was ook de regie vah Warry van Kampen die Brei geen ogenblik uit het oog verloor, geen fratsen uithaalde buiten de zanger om (zogenaamd om te verlevendi gen) en die daardoor de zeggings kracht van Brei ongerept wist te handhaven. Belangrijk voor de sfeer en voor Brels inspiratie was ook, dat hij de kans kreeg zijn „tour de chant" achter elkaar, in marstempo af te werken en niet steeds onder broken werd door een tekstuitlegger. Ernst van Al'tena, die veel chansons van Brei vertaald heeft, kreeg de kans van alle chansons heel in het kort de inhoud te geven, waarbij hij steeds in een toepasselijke omgeving was neergezet. Zijn tekstuitleg ging aan het optreden van Brei vooraf, maar omdat hij alle liedjes achter elkaar uitlegde zullen de meeste kij kers de kluts al gauw zijn kwijtge raakt en tijdens het zingen van Brei niet meer geweten hebben dat „Le moribond" bij dat verhaal hoorde over die stervende man. Summiere ondertiteling had hier baat kunnen brengen. Met veel waardering kan verder gewag worden gemaakt van „De nacht voor maandag", de eerste vrije film van Hans Koekoek, die op rus tige wijze, maar met opvallend goed camerawerk, een goede timing en veel gevoel (dat de hemel zy dank niet in larmoyance omsloeg) een soort woordloos beeldchanson filmde over een jongen en een meisje. Dè achtervolging van het meisje door de jongen duurde weliswaar te lang, iedere jongen zonder houten Maar daar stonden kleine, beschei den uitgewerkte vondstjes tegenover, waarvan dat met de foto's aan de muur wel het mooiste was. Met Eric Schuttelaar en Camilla Maas als de hoofdpersonen had Koekoek een goe de greep gedaan! Enrico's „Vocal Six" imiteerden het woordloze gezing van de Swingle Singers, waarbij duidelijk werd dat dit genre gebaat is by de hoogste "perfectie wil" het iets kunnen uit richten." Regisseur Huib de Vries had het overigens met smaak en fantasie geregisseerd, mede waardoor het toch wel het aankijken waard was. oude show-filmfragmenten voor, met Louis Davids als aardigste verschijn sel. In de serie „Portret van een sportman", waarvoor Herman Kuip hof het liefst omstreden figuren uit- der alle kans voor een gevarieerd portret, waarin hij naast de verdien de lof toch ook een paar aarzelende bedenkingen te incasseren kreeg. Zondagavond sprak Kees van Lan- geraad een beetje spijtig dat het por tret wat algemene was uitgevallen dan in „Onder vier ogen" de gewoon te is. Dat kwam doordat dr. Verkuil geen al te grote voorstander van „namen noemen" bleek en de regels van Nicolaas Beets: „Niet d'orgel- toon maar de persoon" liever in om gekeerde volgorde las". Een van dr. Verkuils uitspraken luidde, dat ner gens in Azië de vrijheid van gods dienst zoveel inhoud heeft als in Indonesië. Van Kees van Langeraad was e$ -óok nog diens uitmuntende documentaire over Zuid-Nigeria, een herhaling''" van maart vorig jaar. „Harpen aan de vecht", tenslotte, onberispelijk, ingetogen pro- zoekt, bood zwemtrainer Jan Sten- gramma, dat de moeite waard De heer C. Verolme, scheepsbou wer en deelgenoot in de REM, meent, dat de oplossing van de pro' blemen die zijn ontstaan rond het het REM-eiland, uiteindelijk op gelost zullen worden met behulp van souplesse en gezond verstand. De mate van belangstelling, die door het Moord op baby na zeven jaar bekend (Van c i Haarlemse correspondent) De Haarlemse politie heeft een thans 25-jarige gehuwde vrouw uit Haarlem en een 62-jarige magazijn bediende, eveneens uit Haarlem, aan gehouden. Zij worden ervan verdacht in februari 1957 een toen enkele we ken oude baby te hebben vermoord in de schuur achter de woning van nan. De vrouw, destijds 17 jaar oud en dienstbode bij de magazijn bediende, had in stilte en zonder enige medische hulp de baby, die door de man verwekt zou zijn, ter wereld gebracht. Het kind werd en kele weken verpleegd in de schuur daarna door de vrouw, die hiertoe door de man gedwongen zou zijn, in emmer water verdronken. Man touw hebben het lichaampje in met stenen verzwaarde taa ge borgen en deze samen in de Ring vaart van de Haarlemmermeer gede poneerd. De vrouw, die geestelijk ge stoord blykt te zijn, heeft de politie eind vorige week van haar daad in kennis gesteld. KOSTEN f 100.000 De Koninklijke Landmacht is van plan een bedrag van ongeveer hon derdduizend gulden te gaan uitgeven voor nieuwe baretten. Die baretten zijn bestemd voor het personeel, dat dient bij de gemechaniseerde infan- terie-eenheden. De militaire hoofd deksels krijgen een blauwe kleur. Ze z\jn bedoeld als een blijk van waar dering voor die militairen, die hun gepantserde voertuigen goed onder houden. Er zouden ongeveer 25.000 exem plaren nodig zijn en aangezien ba retten ongeveer vier gulden per stuk kosten vergt de invoering ervan een ton. De legerleiding zou verder van plan zyn een soortgelijke regeling voor de cavaleristen in te voeren. Al- Anneke Grönlohs bruidegom gewond bij een autobotsing (Van onze Haarlei De 24-jarige Wim Jaap van der Laan uit Bloemendaal is vandaag met een fikse pleister op zijn Grönloh in het huwelijk te treden. De bruidegom is in de nacht van vrijdag op zaterdag by een ver keersongeluk in Haarlem betrok ken geweest. Toen h(j zijn bruid na haar optreden in Scheveningen had weggebracht, reed hij met zün auto op de - Schipholweg in de richting van Haarlem. Deze weg is een voor- rangsweg. Uit de Prins Bernhard- laan naderde een stationcar, be stuurd door 'n 32-jarige aannemer uit Hilversum, die volgens de po litie onder invloed verkeerde. De Hilversummer reed de weg op, waardoor een botsing ontstond, bei Je voertuigen werden zwaar beschadigd. Wim Jaap van der Laan werd per taxi naar het St.-Elisabethgasthuis vervoerd, waar een hoofdwond ge- hecht werd. Daarna kon hy huis waarts keren. De vrouw van de aannemer liep een hersenschud ding op en werd ter verpleging in de Maria-Stichting opgenomen. De aannemer werd in het bureau van politie ingesloten. Wim Jaap van der Laan heeft van zyn arts wel toestemming gekregen om vandaag te trouwen, maar het grote feest voor artiesten, dat van nacht zou worden gegeven zal niet doorgaan. le cavaleristen dragen nu een zwarte baret. In de toekomst zou men het mogen dragen van die zwarte baret eveneens afhankelijk willen stellen van de zorg, die de cavalerist voor zijn voertuig toont. Het initiatief tot het invoeren van de blauwe baretten is, naar verluidt, afkomstig van staatssecretaris Haex. De bewindsman zou al met dit ini tiatief zijn gekomen in de tijd dat hy in de rang van brigade-gene- Chinese missie naar Tanganjika-Zanzibar Een Chinese militaire missie komt naar Tanganjika-Zanzibar om er soldaten op te leiden, zo heeft presi dent Njerere aan een correspondent van de Observer meegedeeld. publiek getoond wordt voor de volks aandelen, deed hem proeven, dat er een verandering moet komen. Er is een te grote afstand ont-' staan sprekende over de commer ciële televisie tussen de volksver tegenwoordigers en het volk en tus sen de besturen van de omroepver enigingen en hun leden. „Het we zen van de democratie schijnt hier door aangetast en dat verontrust mij", zo zei de heer Verolme. „Uit die overweging zou het weieens mo gelijk kunnen zyn, dat ik me met politiek ga bemoeien. Onze toekomst op sociaal en economisch gebied loopt de kans in het gedrang te ko men. Voor het ogenblik heb ik echter alle tijd en aandacht nodig om het grote bedrijf met zijn vele takken, waar ik verantwoordelijk voor ben, te leiden. Het eist me nu geheel op. Binnenkort, als ik 65 jaar ben, maar misschien ook al eerder, kan het echter anders komen te liggen." 9 Vervolg van pag. 1 Een woordvoerder van de Cypri sche regering heeft zondagavond in Nicosia verklaard, dat een overeen komst Is gesloten met VN-autoritei- ten, die voorziet in bevoorrading der Turks-Cyprische gemeenschap (die, als bekend, op last van de regering- Makarios aan een economische blok kade is onderworpen). De woordvoer der deelde geen bijzonderheden mede over het akkoord, dat vandaag van kracht zou worden. Hy zei echter wel dat een regeling is getroffen voor de levering van brandstof en het be voorraden van ziekenhuizen. Twee Grieks-Cyprische dagbladen hebben vandaag de Amerikaanse zes de vloot beschuldigd van schending van de territoriale wateren van Cy prus. Een Cyprisch verkenningsvlieg tuig had de Amerikaanse marine vaartuigen. hun aantal werd niet ge noemd, waargenomen op zeven myl uit de kust ter hoogte van Mansoera. Cyprus heeft onlangs zyn zeegrens tot twaalf myl uitgebreid. De bladen eisten een verklaring van de Ameri kaanse ambassadeur. In Alexandrië, waar president Ma- karios op het ogenblik vertoeft, zei een lid van de Cyprische delegatie, dat een aantal Egyptenaren zich heeft aangemeld „om met hun broe ders op Cyprus voor de beginselen der Verenigde Naties te strijden". Hy kon niet zeggen of het aanbod zal worden aanvaard. Een 16-jarige Grieks-Cyprische jongen is zaterdagavond om het le ven gekomen bij een bomontploffing jjjÉHHÉI gevonden buiten het kantoor Grieks-Cyprische blad Mahi, waar van de eigenaar indertijd voor de on dergrondse verzetsbeweging Eoka te gen de Britten heeft gewerkt. In de afgelopeh twee weken is melding ge maakt van zes bomaanslagen. WESTDVITSE „VERONICA" Ook West-Duitsland zal zyn ille gale radiozender krijgen, aan boord van een 1500 ton metend schip dat buiten de driemijlszone in de Elbe- monding zal komen te liggen. Ini tiatiefnemer is een bareigenaar van de Hamburgse Reeperbahn, Manfred Weissleder. Hij zou door een groep Britse financiers worden gesteund. Het schip zal uitzendingen verzor gen onder de naam „Star Club Ra dio". Deze uitzendingen bestaan uit lichte muziek, afgewisseld met recla me. „Wij zullen alles vermijden wat onse luisteraars zou kunnen doen in slapen", verklaarde Weissleder. In luchtballon De huwelijksreis van een Neder- lands-Amerikaans paartje is gis termiddag bijna in een ramp ge ëindigd, toen de ballon waarmee zij als voorproefje van hun hu welijksreis vanuit Geervliet een tochtje wilden maken, bij het op stijgen in elektriciteitskabels ver ward raakten. De heer Verbruggen, een Amerikaan se parachutist, en zijn 28-jarige bruid Hanny Visscher, die een cursus parachutspringen in de Ver enigde Staten heeft gevolgd, zijn zaterdag in Den Haag getrouwd. Zij stapten gisteren opgewekt in de ballon van Jan Boesman.. Een plotselinge windstoot dreef de ballon echter kort na de start te gen elektriciteitskabels, zodat de vonken röndspatten. Het bruids paar dook diep weg in de mand. Toeschouwers slaagden erin de ballon vast te leggenen de bal lonvaarder te bevrijden. De heer Verbrugghen èn "de heer Boesman zijn later zondér nieuwe moeilijkheden weer opgestegen. Mevr. Boesman nam de plaats in van het geschrokken bruidje, dat op zoek ging naar haar afgewaaide sluier. De huwelijksreis van het echtpaar Verbrugghen, die vandaag zo onge lukkig begon, zal hen verder nog o.a, in Hawai en. Japan brengen. RADIO EN TV VANAVOND De filmavond van de AVRO wordt geheel gevuld met een film van Ernst Lubitsch. Het is zijn laatste film en zij bezit alle kwaliteiten, w door deze regisseur bekend is gewor- zijn films tot een genoeglijk gebeuren. De titel van de film van vanavond is „De hemel kan wach- m" en begint om 20.30. Het Radio Filharmonisch orkerst speelt via Hilversum 1 om 20.05 uui werken van o.a. Berlioz en Wagner. De opnamen voor dezè uitzending werden gemaakt tijdens een concert in Grand Theater Gooiland op 27 april. Om 22.55 uur volgt „Weer klank" een muziekrevue onder red- dactie van Everard van Royen en RutgerSchoute. De avond wordt be sloten met een Irving Berlin Sere nade om 23.30 uur. In het NCRV- programma via Hilversum 2 begint hoorspel met de ïsen". Om eigen bo de avond wordt besloten met Orkestengala om 23.05. Men kan leer luisteren naar de orkes- Bobby Gutesha, Herald Mar- Jack Wolfe. 20.00 titel „De stem 22.15 volgen „Klanken dem" shall t (Van onze A'damse correspondent) belangen in de horecasector te ver krijgen. Na het Badhotel in Zand- voort en het Doelenhotel in Amster dam, kreeg hij de Ruteck's-bedry- ven aan de Kalverstraat en Nieu- wendyk in handen. Er is in Amsterdam een grote be- Caransa wil hotel" bouwen n tweede Hilton- Amsterdam. B. en W. van Amsterdam is ge vraagd een terrein ter beschikking te stellendat geschikt is om een hotel van circa 1,00 bedden te bou- De bouwkosten, zullen om streeks 15 miljoen gulden bedragen, Dq firma Caransa zal voor de fi nanciering geen garantie of andere steun van. Rijk of gemeente vragen. Terwijl de heer Zwolsman het ene horecabedrijf na het andere afstoot, tracht zyn Amsterdamse tegenpool, de heer M. Caransa, zoveel mogelijk Aangehouden in Hoek van Holland Rietje Afink is terug. Na bijna vier maanden kon het verdwenen 14-jarige Amster- Uamse meisje door de politie van Hoek van Holland worden aan gehouden. Rietje Afink probeerde zaterdag op vertoon van haar paspoort-onder \eigén naam hotelruimte te verkrij-\ gen m Hotel America. Onderdak werd haar geweigerd, omdat ze nog minderjarig was. Maar na haar ver-\ trek herinnerde de hoteleigenaar, de heer W. de Bie, zich opeens, dat hij haar naam eerder had géhord. Hij waarschuwde de politie, die snél op zoek ging naar het weer ver dwenen meisje. Toen zij een half uurtje later, Frans sprekend, een wagen bestelde in het naast het hotel gelegen taxibedrijf, was haar igheid al békend. Weer ging telefoontje naar politie. De. taxi. werd een politiewagen. En kele uren lateer was Rietje op weg naar Amsterdam. Verhaal Heijdemann. Rietje vertelde noch in België noch in Engeland te zijn ge weest. Van 1 mei af tot zaterdag zij in Parijs. Daar leerde zy 21-jarige Algerijnse jongeman kennen tegen wie zij had gezegd 16 jaar te zijn. Rietje had er hoewel zij er eigenlijk niet voor voelde in toegestemd met hem te zullen trouwen. Zogenaamd haar papieren te halen, zij terdag per trein naar Nederland te ruggereis. Hoe het mogelijk is,dat Rietje wier signalement interna tionaal was verspreid ongehin derd de Roosendaalse passencontrole heeft kunnen passeren, is vooralsnog een raadsel. Knoeierijen Het motief voor haar vlucht is geweest, dat ze bang was dat de vele knoeierijen met haar rapporten uit eindelijk aan het daglicht zouden komen. Op donderdagavond 30 april zetten haar ouders haar op de boot trein naar Hoek van Holland. Zo genaamd om in het kader van de uitwisseling van scholieren tien dia gen naar Engeland te gaan. Het verhaal over dat schoolreisje was echter gefantaseerd. Een dame in de coupé had Rietjes moeder beloofd op het mieisje te zullen passen. In Hoek van Holland, aldus het verhaal van Rietje, besloot zij niet naar Engeland te gaan, want „als ik na tien dagen dan niet terug kom, gaan zy my in Engeland zoe ken". Rietjes gedachte is geweest: „Ik moet een land kiezen, waar ze me niet zo gauw zullen zoeken". zy verliet in Hoek van Holland het station, ging naar een hotel en heeft daar een nacht doorgebracht. De volgende dag reisde zy naar Rotterdam, kocht een kaartje naar Parys, waar zy vyf dagen in een daarvoor hotel heeft gelogeerd. De derde dag ontmoette zy de Algerynse jonge- Rietje Alfink vertelde ook nog een van die dagen vlak by een politie bureau te zyn flauw gevallen en daar te zijn binnengebracht. Haar personalia werden uit haar paspoort overgenomen en een politieman heeft in een telefoongesprek deze doorgegeven aan het Nederlands consulaat of de Nederlandse am bassade. Rietje zelf heeft ook nog met de Nederlandse functionaris ge sproken. Zij vertelde geen geld meer te hebben, maar bij familie te zyn. „Als je geen geld meer hebt, kom je maar by mij", zou volgens het meisje toen de Nederlandse functio naris hebben gezegd. Op dat tydstip was er nog geen verzoek tot opspo ring van Rietje internationaal ver spreid. Eerst trok Rietje bij de Alge rynse Jongeman op diens kamer bui ten Parys in, doch werd er enige tyd later door de concierge BINNENLAND Niet gebruikt Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zaterdag meegedeeld, dat de rechtstreekse telexverbinding tussen het Witte Huls en het Kremlin niet is gebruikt sinds de verbinding op 31 augustus van het vorige Jaar tot stand kwam. Kennelijk in antwoord op een uitspraak van de Republikeinse kandidaat voor het presidentschap, Barry Goldwater, verklaarde het mi- Ongeluk bh" knutselen In het ,jSo- >1]e ls de 18_ Heerde over- idlngen, die hU had opgelopen bij een ongeluk, dat hem overkwam. De Jongen, die een kleine motor uit een oude stofzuiger, bezat, wilde daarmee een slljpsteentje laten draalen. dat hy op de dorpsmarkt had gekocht. Toen hij in de schuur achter de ouderiyke woning de motor ln wer king stelde, sloeg de slijpsteen door het veel te hoge toerental uit elkaar. De Jongen kreeg een stuk tegen het hoofd. Zyn moeder, die door de hevige klap was opgeschrikt, id hem loos in de schuur. Duitser verdronken De 20-Jarige A B. Höckesfeld. afkomstig uit Rinke rode ln Duitsland, ls gistermiddag bij Scheveningen ln zee verdronken. Een vriend zag hem afdryven schuwde de strandpolltie. niet tijdig Deze kon de rolgens de vriend was het slachtoffer Pvroniaan Twee schuurtjes en een clubgebouw in Gorinchem en een hooimijt in de buurtgemeente Arkel het afgelopen weekeinde door brand verwoest, als gevolg van een 15-Jarige fabrieksarbeider uit Go rinchem té zyn, die gistermiddag door de plaatseiyke politie werd gearresteerd en ingesloten. De knaap, die geen mo tieven voor zyn daden kon aanvoe ren, legde een volledige bekentenis af. Nozemrelletjes Ook zaterdag- en zondagochtend heeft de Amsterdamse politie weer charges met de gummistok tegen Jongelui, dio Evenals de voorafgaande avon den werd weer met fietsbeldoppen naar de politie gegooid. Diverse Jongelui moesten mee naar het bureau, waar ze later door hun ouders werden afgehaald. In Rot terdam deed de politie het anders. In plaats van, zoals in Amsterdam, te chargeren, werd ln de Maasstad een geluidswagen ingezet. De Jongelui werd uitdrukkelijk verzocht niet samen te scholen en rustig te blijven wandelen of naar huls te gaan. De laatste twee avonden met succes: er viel geen klap. BUITENLAND Delhi hebber Overstromingsramp de omgeving van Nieuw I nog steeds te lijden van gen. Meer dan 29.000 mei cueerd. Volgens officiële schattl ongo De stoffeiyke in Kongo Franse Preciozi een dunne laag aarde. VN-deskundigen zyn zaterdagmld- ne laag aarde, aan- Pllcque e dag, onde: getroffen genkamp voe. De vondst werd gedaan door een dokter van de Wereldgezondheldsorga- werd vergezeld door de nation18" troullle van het Kongol leger. De Watoetsl hebben hun kamp na deze tweevoudige moord ontruimd. Taxichauffeur vermoord Nadat donderdag ln Glfhorn (Duitsland vrouweiyke collega die begin dezer week was vermoord, ls in de nacht van vrydag op zaterag we derom een taxichauffeur vermoord. Zyn lyk werd in een der bultenwyken van de stad gevonden. De dader, een 25-Jarlge arbeider, ls gearresteerd en heeft een bekentenis afgelegd. Gasvergiftiging By het lossen van ammoniak uit een tankschip zyn za terdagmorgen drie mensen om het leven gekomen, terwyi dertig personen gasvergiftiging opliepen. Vermoedeli)k is by het lossen door een niet goed afgesloten koppeling ammoniak in het water van de Main terecht gekomen, waardoor grote gaswolken ontstonden.: De drie omgekomenen, de gezagvoer der van het schip, een matroos en een arbeider, die ln ademnood verkeerden, zyn waarschijnlijk in het water ge- in of gevallen. Velen der andere ziekenhuizen op- Jaar 1964/1965 i mark scl zal bestaan hoef te aan een hotel in de'midden klasse, waar de toerist en de ver tegenwoordiger modern comfort vin den tegen een redelijke prijs,", aldus zei ons de heer Caransa. „Mijn ho- tel zal dezeflde luxe en comfort bie den als hetHiltonhotel. Eingelijk is Hilton qua opzet een gewoon toeris tenhotel. Alleen de pryzen zyn daar gelijk aan die van een luxe hotel. Ondanks hardnekkige geruchten blijft de heer Caransa ontkennen, het café-restaurant Lido aan het Leidseplein, dat onlangs door de Zwolsmangroep is afgestoten, te heb ben aangekocht. „Ik wil nu wel toe geven, dat ik Lido graag had willen hebben. Ik had een bod gedaan, dat belangrijk lager was dan de prys, waarvoor het is weggedaan. De onderhandelingen waren nog in volle gang, toen het plotseling was ver in Colomb. Er kwamen moeilijkhe den met hun verbiyf in het gezin, zodat de Algeryn toen het voorstel deed om met Rietje te trouwen. Zelfs heeft de Algeryn nog een brief naar haar ouders geschreven, maar deze heeft het meisje, die het adres op de enveloppe schreef, nimmer ge post. Rietje heeft het zogenaamd in Nederland gaan halen van haar pa pieren als voorwendsel gebruikt, om van de Algerijn af te komen en naar Nederland te kunnen terug keren. Haar Algerynse vriend be taalde de treinreis en gaf Rietje 400 franken mee, toch heeft zij zondag ochtend, toen zy per trein in Am sterdam aankwam, geen contact ge zocht met haar ouders. Zy durfde het niet, zei de inspecteur. Ze reisde na vergeefs onderdak te hebben ge zocht terug naar Hoek van Holland. Het meisje zag er uit om door een ringetje te halen. Zij was naar de laatste mode gekleed. Rietje scheen niet geschokt te zyn door een en ander, maar was wel erg moe van de treinreis. Het meisje, dat byna vier maan den weg is geweest, had moeite om zich in het Nederlands uit te druk ken, aldus inspecteur Heydemann. Op 16 mei heeft Rietje nog haar opsporingsfoto in een Franse krant zien staan, zo vertelde zy aan de politieman. Generaal-majoor Ngoejen Khan hééft dr. Ngoejen Xoé.an Oanh, een vroegere docent in de eco nomie aan de universiteit van Harvard, .tot tijdelijke premier in zijn regering benoemd. Zelf zal generaal Khan geruime tijd moeten worden, verplcgd' we gens geestelijke en lichamelijke overspanning. Ngoejen Xoean Oanh by de Amerikanen bekend als Jack Owen deelde op, een persconferentie mee, dat'hij generaal Khan slechts waar neemt. Goedingelichte kringen in Saigon verwierpen berichten dat ge- v_1 nog steeds een krachti ge positie ih. inmiddels is het dageiykse leven in de hoofdstad weer wat rustiger ge- dhlsten, katholieken en straatslypers die twee dagen lang met elkaar slaags zyn geweest, zyn door politie en militairen verdreven. Het aantal doden dat hierby viel, wordt geschat op 20, terwijl er zeer veel gewonden waren. Dr. Oanh is een vooraanstaand econoom, die eerst werkzaam was in Harvard en later by de Verenigde Naties. Na de omverwerping van het regime-Djem, in november vorig jaar keerde hy naar zyn land terug. Hij werd vice-premier voor economische en financiële aangelegenheden in het kabinet van generaal Khan. Dr. Oanh spreekt vloeiend Engels, Frans en Japans. Hy werd geboren in Noord-Vietnam, is boeddhist, doch hangt geen politieke party aan, daar een revolutionair volkscomité is opgericht door een groep boeddhis tische hoogleraren aan de universi teit van de stad. Het doel van het comité zou zyn de vorming van een nieuwe burgerregering. De leider van de groep zou zyn dr. Le Khac Goe- jen, die vorig jaar de campagne van hoogleraren en studentén tegen de regering-Djem leidde. Het comité wil binnen enkele weken een nationale conventie in Saigon houden om te trachten een burgerregering te kie zen. Volgens een mededeling van het Zuldvietname.se ministerie van Bin nenlandse Zaken zijn sedert vrijdag avond in verband met de ongeregeld heden in Saigon meer dan vierhon derd personen gearresteerd. Onder hen bevonden zich elf leden van de communistische Vietcong en 155 per- hadden geen blanco strafregister Het ministerie verklaarde voorts dat de gewelddaden in Saigon als ge volg van krachtig Ingrijpen waren geëindigd. Gebruikmakend van de verwarde situatie waren, zo zegt het ministerie, speciaal opgeleide com munisten de stad binnengeslopen om onder de aanhangers van verschil lende religies onrust te zaaien. De voor Saigon afgekondigde staat van beleg zal een week van kracht blijven teneinde de geinfiltreerde Vietcong- elementen te kunnen opsporen. Er geldt een avondklok van middernacht tot vier uur in de ochtend. De Zuidvietnamese rooms-katho- lieke en boeddhistische overheid heb ben zondag in een gezamenlijke ver klaring hun gelovigen opgedragen zich te onthouden van samenscholin gen op openbare plaatsen en geen enkele manifestaties te organiseren met het oog od de kritieke toestand in het land, „die tot een godsdienst oorlog zou kunnen leiden". igen3 ui. gn VOOR DINSDAG 1 SEPTEMBEl Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 1 H 7.15 Ouvertureradio mensen. 7.55 Overweging. 8.00 8.15 Lichte gram. 8., 9.35 Waterstanden. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Llchtl lezing. 10.25 Klass: gram. 11.00 vi vrouw. 11.30 Lichte gram. 11.50 VoA vooult, praatje. 12.00 Angj} 12.04 Lichte gram. 12.30 Meded. tl land- en tuinb. 12.33 V. d. bod 12.45 Lichte gram. 12.55 Kath. nleij 13.00 Nws. 13.15 Platennleuws. l] Metropole-ork. en zangsoliste. 14.0# d. plattelandsvrouwen. 14.10 Raa maar!!, muz. spelletje. 15.10 Popuj gram. 15.30 Als de dag klankb. 16.00 V. d. zieken* ten zijn in de praktijk, godsd 16.30(3 18.00 Lichte gram. tieners. 18.20 Uitz. van het GPV. 1 tionaal - Internationaal. Tot IJ sprei de heer W. G. Beeftink, voorzitter I hoorspel. 21.40 Radio-Kamerorkest] solist: .klass;--én moderne muz. 2a Act. of gram. 22.25 Boekbespr. 23 Nws. 22.40 Liedjes. 23.10 Licht ork. solisten. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 7.10 Ochtend] ning. AVRO: 8.00 9.00 Ochtendgym. gram. 9.40 Morgi 00 Llch 11.00 f Jazz Bapd. Regeringsuitz.: Uitz. v. d. landbi 12.30 Meded. t.b.v. land- en tulnto 12.33 Lichte gram. 13.00 Niéuws. dec. ,1963). 16.0 20.05 Licht ork. en zangsollst. Lichte gram. 20.45 Adelbrieven vi sport, documentair progr. (TV) Lichte gram.. 21.50 Antiquiteitenw hoorspel (herh. van 21 mei 1964). Festival 1964: Strykk .00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 19.30 Agrarisch nieuws. I Journaal. KRO: 20.20 Brandpunt. :sl tage. 22.00 Een V-film .NTS: 22.50-22.55 Journaal.] Experimentele uitzendingen op n Ageeth Scherphuis terug bij AVRO Televisie-omroepster Age< Scherphuis, die kort geleden aankondigen, dat zy als omroep en samenstelster van document* op free lance-basis van naar de VPRO-televisie gaan, heeft de VPRO verzocht 1 van haar contract te ontslaan. 1 VPRO heeft dit verzoek ingewülM Onder aanbieding van verori schuldigingen voor de wyze, waarl zy ruim een week geleden de AVH verliet, heeft mevrouw Sprenkel in| Scherphuis daarop de AVRO vé zocht haar werkzaamheden by dei omroepvereniging te mogen herval ten. De directie van de AVRO hiermee akkoord gegaan. Volgens de VPRO bestonden er B Ageeth Scherphuis „kleine misv» standen met een principieel kara# ter" over de inhoud van het contra» zodat by nader inzien voor haar betrokkenen niet meedelen. ARIËNS-DAG IN MAARSSEN zondag in Maarssen deel traditionele herdenking van 7 augustus 1928 gestorven priesti mgr. dr. Alfons Ariëns. Morgens werd door de hulpbt schop, mgr. Th. G. A. Hendriksen de dekenale kerk, waarvan m. Ariëns pastoor is geweest, de pont ficale hoogmis gecelebreerd. Na de kerkelyke plechtigheid tn en te voet naar het graf van mr Ariëns op de Maarssense begraa plaaits. Daarna werd een lezing houden door pater dr. M. Gemmi griffier van de kerkelijke rechtbaii Pater Gemmeke vertelde o.m., dl verwacht binnen een jaar klai te zijn met het bisschoppelijk pn ces inzake de zaligverklaring. Zijdelings deelde pater Gemme ee, dat het proces Titus Brandsu er goed staat. Gehoopt wordt d: pensatie t-e verkrijgen van het apc tolisch proces. W*rpRAppORTEN (Van hedenmorgen 1 uur) Amsterdam mist 17 8 Den Helder half bew. 17 13. Ypenburg licht bew. 18 11 Vlisslngen zwaar bew. 17 11 Eelde regenbul 17 8 De Ellt onbewolkt 16 8 Twenthe licht bew. 19 8 Eindhoven licht bew. 19 6 2uld-Llmb zwaar bew. 18 6 Helsinki zwaar bew. 16 7 Stockholm regen 16 10 Oslo licht bew. 16 12. Kopenhagen licht bew. 16 10 Aberdeen onbewolkt 15 6 Londen onbewolkt 20 8 Brussel onbewolkt 18 6 Luxemburg onbewolkt 17 7 Grenoble Nice Berlijn Frankfort Barcelona Madrid Mallorca licht bew. licht bew. zwaar bew.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 2