LEIDSCH DAGBLAD DUITSE TREIN BOTST FRONTAAL TEGEN NEDERLANDSE: 3 DODEN Snelle hulp voor de tien zwaar en talrijke licht gewonden „MaanfotograaP prof. Kuiper op Schiphol in vuur en vlam over Ranger-experiment succes van Vrouw doet parathion in neefjes limonade Busramp in Mexico ®ud Ppgericlit 1 maart 1860 MAANDAG 31 AUGUSTUS 1964 No. 31352 pirecteur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 fjiorme ravage bij Arnhem doet denken aan ramp bij Harmeien (Van onze Arnhemse correspondent) Zeker (lrie doden, ongeveer tien zwaar gewonden en een aantal licht gewonden vielen vanmorgen bij Westervoort vier kilometer van Arnhem toen een Duitse personentrein frontaal in botsing kwam met een Nederlandse trein. De diesel-loc van de Nederlandse trein schoof circa 60 meter over de Duitse locomotief heen en kivam bij het tweede Duitse rijtuig tot stilstand. De drie volgende Nederlandse rijtuigen kwamen naast de Duitse trein en naast de rails terecht. De vierde werd zelfs compleet van het onderstel afgerukt. De omwonenden verklaarden later een geluid te hebben ge hoord alsof er een vliegtuig laag overvloog, gevolgd door een gekerm en gegil. Naar alle waarschijnlijkheid is de Duitse machinist door een rood stop licht gereden. De Nederlandse machinist en seinhuiswachter Sins hebben verklaard dat het sein van Arnhem af op veilig stond. nte klap tegen elkaar botsen. Een stofwolk belette hen voorlopig nog het uitzicht. Toen die opgetrokken was zagen ze een enorme ravage, die deed denken aan de ramp bjj Har- melen. Duitse en Nederlandse rijtui gen stonden schots en scheef door elkaar en op elkaar. Het seinwach- tershuisje was verpletterd en op de weg naast de spoorbaan terechtgeko men. De seinwachter was kort voor het ongeluk weggesprongen. Duitse machinist door rood licht? De marechaussee A. M. Prasing, die dienst deed als passencontroleur in de Duitse trein, welke totaal vier rij tuigen telde, en welke by de botsing achter naar voren liep, toen hij een enorm lawaai hoorde. Toen ik bij mijn positieven kwam was Üc op mijn collega in het derde Duit- te rijtuig gesmeten. Boven u~ ronden zich lagen glas, /teren staven. Wij moesten onszelf 'bevrijden en door een ruit in te slaan naar buiten komen. Mijn collega is met een neusfractuur naar een Arn hems ziekenhuis vervoerd, evenals de andere gewonden". De Nederlandse Spoorwegen staan verbluft om de snelle hulp van om wonenden en Arnhemse G.G.D. Toen de eerste spoorwegbeambten uit Arn hem naar Westervoort snelden, kwa men zij reeds vier Arnhemse zieken wagens tegen, die met gewonden op de terugweg waren. Wachtmeester Prasing vertelde dat uit het op de Duitse trein ge schoven uit het op de Duitse trein ge- vrouwen zijn gekomen. Dit rijtuig heeft de onderliggende Duitse wagen volledig ineengedrukt. Het dak hing boven de banken, die als lucifersdoos jes in elkaar gedrukt waren. Chaos lud. Glasscherven, zitbanken, baga gerekken en andere onderdelen com pleteerden de chaos, waar tussen ziekenverzorgers, politiemannen, EHBO'ers en brandweerlieden hun werk deden. Machinist J. Gerritsen, die de stoptrein naar Doetinchem bestuurde, stond na het ongeluk bij na te huilen. „Net, toen ik de IJssel- I brug over was, zag ik de Duitse snel- trein met grote snelheid aankomen Ik dacht: wat rijdt die Duitser hard en ik remde uit alle macht. De Duit se bestuurder zag het gevaar ook. Hij begon te toeteren en remde eveneens. Maar het was al te laat. Ik rende naar achteren. Ik dacht, ik moet de mensen waarschu wen". Nog volledig overstuur werd Jan Gerritsen weggebracht. Hij man keerde gelukkig niets. De conducteur van de trein werd licht aan het been gewond. De Nederlandse trein, die om vijf over negen van het Arnhem se station was vertrokken, bevatte gelukkig weinig reizigers. Ook de Duitse trein, die vanmorgen in alle vroegte uit Duitsland was vertrokken en op weg was naar Utrecht, was niet geheel bezet. Enkele Westervoorters, die op het land aan het werk waren, hoorden de Duitse trein toeteren en keken op. Zij zagen twee treinen, die beide ongeveer 60 km reden, met een enor- WEERBERICHT IETS WARMER rioden. Zwakke tot matige wind tus sen noord en oost. Koude nacht. Morgenmiddag iets hogere tempe- 1 SEPTEMBER Zon op: 5.51 uur; onder: 19.28 uur. Maan op: urn-; onder: 16.56 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.09 en 22.53 uur; laagwater te 5.32 en 18.06 1 Uur. STRANDVERW ACHTING Morgen zonnig en droog met een zwakker meer noord-oostelijke wind. In de middag 19 k 20 graden, zee water 17 graden. Vooruitzichten: Een hoge drukcen- trum trekt bij Schotland de Noord- op en brengt een periode van zonnig en geleidelijk Dit blad bestaat uit 16 pagina's Ontstellend Uit de omgeving en uit het op ongeveer 200 meter gielegen dorp Wester voort snelden mensen toe. Wat zij zagen was ontstellend. Uit een Duitse wagen hing een passa gier met een gebroken been met zijn hoofd naar beneden uit een portier. Hij leed verschrikkelijke pijn, maar was nog volledig bij zijn positieven. Andere Nederlandse en Duitse passagiers waren niet zo kalm. Sommigen waren volledig overstupuir. Een rende in paniekj weg. Toen de eerste ambulances kwamen, hadden Westervoorters reeds en begin gemaakt met het reddingswerk. Het was een ver schrikkelijk werk. Er waren reizi gers, die een arm of een been misten. Even direigde brand het reddingswerk te bemoeilijken door dat olie in vlam was geraakt, maar de Arnhemse brandweer wist het gevaar te bezweren. Om kwart over elf kon zij haar materiaal terug trekken. Paniek De reizigers, die de ramp overleefd hadden, verbonden waren en hun zenuwen hadden bedwongen, werden met particuliere auto's, taxi's en andere vervoersmiddelen naar Arn hem, Zevenaar of Doetinchem ver voerd. De meesten wilden echter eerst hun familieleden bellen, dat ze de ramp overleefd hadden. Jan Miechels uit Eindhoven was één van de reizieers van de Nederlandse trein. „Ik zat met mijn vriend te praten. Opeens voelden we. dat er geremd werd. We beseften niet, wat ér aan de hand was. Toen kwam de verschrikkelijke klap. Alles wat ik me nog van de botsing herinner is, dat een vrouw in paniek gilde". In café Hugen in Westervoort deed hij het overleefd, ik kom er aan hoor" Behalve het spoorwegverkeer onder vond ook het verkeer op de door brokstukken geblokkeerde weg naast de spoorbaan vertraging. Er vormde zich een onafzienbare rij auto's. Politie en marechaussee hadden de zaak echter spoedig opgelost. De Westervoorters en langskom enden, die niet bij het. reddingswerk waren betrokken werden weggestuurd. Het verkeer werd omgelegd. Door de weilanden rondom Westervoort reden lange rijen auto's. Wie niet in Wester voort moest zijn werd niet toege laten. Het duurt waarschijnlijk nog tot morgen voordat het baanvak ArnhemWestervoort weer bereden kan worden. Levensgevaar Het aantal slachtoffers bij di frontale treinbotsing is in verhou ding tamelijk laag. De laatste be richten spraken nog over vier doden twee Nederlanders, twee doden zijn nog niet geïdentificeerd voor vier levens wordt het ergste Volgende opnamen in januari en maart Een bijzonder enthousiaste prof. dr. G. P. Kuiper, leider van het foto-experiment van het maanoppervlak door de Amerikaanse Ranger VII raakte zaterdag op Schiphol in vuur en vlam toen hij na zijn aankomst tijdens een persconferentie vertelde over het grote succes van deze onderneming. Prof. Kuiper, Nederlander van geboorte, doch sinds vele jaren genaturaliseerd Amerikaan, was op weg naar een astronomen-congres in Hamburg, waar hij de eerste „atlas" van het gefotografeerde maangebied aan de Astronomische Unie zal aanbieden. „Atlas" vandaag naar Hamburg In die atlas zijn op een formaat van 20 x 20 centimeter de eerste 200 foto's afgedrukt, die nog geen maand geleden door camera's van de Ranger VII naar de aarde zijn geseind kort voor dit ruimtevaartuig op de maand te pletter viel. Prof. Kuiper, die van de gelegen heid gebruik maakte om een kort be zoek aan familie in Eindhoven te brengen, kon maar één dag in ons land blijven, omdat hij vandaag in het gebouw van de sterrenwacht te Hamburg de atlas officieel gaat over handigen aan de Astronomische Unie. die daar haar 3-jaarlijkse interna tionale vergadering houdt. Op Schiphol toonde prof. Kuiper meters hoge afdrukken van deze foto's en raakte daarbü over het wel slagen van het Ranger-project zo in 'uur, dat hij in de perskamer alle ermoeidheid vergat van de laatste drie dagen, waarin hij nauwelijks enige rust had gehad, en een com pleet college weggaf. Naar bekend heeft onze ex-land genoot, thans directeur van het La boratorium voor Maan- en Sterren kunde aan de Universiteit van Ari- ais hoofdonderzoeker de lei ding gehad van het wetenschappelijk onderzoek van het Ranger-project. was het, die van te voren heeft mogen bepalen op welke plaats van naan men het ruimteschip zou laten neerkomen. Hy koos daarvoor oppervlakte waarvoor nog geen n bestaat en deelde op Schiphol dat op het congres in Hamburg hoogstwaarschijnlijk een naam zal worden vastgesteld Geen tijd verliezen Voorts gaf de NASA. de Amerikaan se dienst voor lucht- en ruimtevaart hem de leiding van een team van 5 geleerden, dat tot taak kreeg de we tenschappelijke resultaten van de vlucht te bewerken en dan binnen 3 maanden rapport, eventueel met aanbevelingen voor de volgende maanreizen, aan de NASA uit te brengen. Want men wil geen tijd ver liezen. Reeds in januari van het volgend jaar hoopt de NASA de Ranger VIII en in maart de Ranger IX naar de maan te zenden. Dc Ranger VII, die op 28 juli werd gelanceerd, had 6 tv-camera's aan boord, zo memoreerde prof. Kuiper op Schiphol. Het ruimteschip had een snelheid van 2700 meter per se conde toen het de maan naderde. In totaal seinden de 6 camera's gedu rende de laatste 16 minuten en 40 seconden 4316 foto's naar de aarde. De laatste opname werd gemaakt op een afstand van 480 meter een frac tie van een seconde voor de Ranger op de maan te pletter viel. De came ra legde daarbij een oppervlakte vast van 50x30 meter! Kraters ook op aarde De lava, die de door meteorieten in de maan geslagen kraters bedekt, lijkt volgens prof. Kuiper veel op lava, die hij in Hawaii had gezien. Dat de maan voor het oog van de leek zoveel kraters vertoont verklaar de hij door te zeggen, dat op de aar de even veel meteorieten terecht ko men en nog wel grotere ook. Maar op de maan, die geen atmosfeer en dus geen begroeiing heeft, blijven die kraters uit de tijdloze periode van haar bestaan duidelijk zichtbaar, op de aarde niet. Miljard gulden Voorts deelde prof Kuiper mee, dat men dankzij deze 4300 foto's nu in staat is een perspectivisch beeld van het maanoppervlak samen te stellen door foto's, die van verschil lende afstanden zijn gemaakt te combineren. „Het is alles erg duur", zo besloot hij. „Iedere Ranger vergt circa hon derdmiljoen gulden. Het kan niet goedkoper. In totaal heeft het Ran ger-project de VS tot dusverre bijna een miljard gulden gekost, maar wy hopen dat al die kosten en moeite beloond zullen worden en dat we in 1969 of 1970 een bemand ruimte vaartuig naar de maan kunnen gevreesd. Dat zijn allen Nederlan ders. De Duitse machinist zou 1500 me ter voor het rode licht eerst nog een geel sein hebben moeten p£ ren. De verklaringen hierover zijn niet duidelijk. Dan is er nog een groot raadsel. Voordat de Duitse machinist over ging op een enkelspoor, dat over de brug leidt, moet hij een wissel heb ben gepasseerd, die verkeerd gesteld moest zijn. Hoe dit mogelijk is, eveneens onduidelijk. Mr. Holstein, officier van Justitie in Arnhem, is vanochtend met de plaatsvervangend rechter-commissa- ris op de plaats van het ongeluk geweest. Hy heeft al gezegd, dat strafrechterlijke vervolging van de Duitse machinist mogelijk is, indien deze de betreffende voorschriften >u hebben overtreden. De directie van de Spoorwegen beraadt zich momenteel over het wel dan niet laten doorgaan van de fes tiviteiten in het kader van het 125- jarig bestaan van de Spoorwegen. Vanavond zou er een première plaats hebben voor het spoorwegpersoneel in de schouwburg in Utrecht en het nog een grote vraag of het door zal gaan. PROF. KUIPER tijdens zijn persconferentie op Schiphol. Op de achtergrond een vergroting van een van de schitterende maanfoto's. Een beeld van de over elkaar geschoven treinen na de fatale botsing bij Westervoort. Koningin en prinsessen terug in Nederland De Koningin en de Prinsessen Beatrix, Margriet en Christina zijn zaterdagmiddag op Soesterberg in Nederland teruggekeerd van een va kantie in het Koninklijk vakantie verblijf in Porto Ercole in Italië. Prins Bernhard is op het ogenblik i Tanganjika (Afrika). De Koningin en de drie Prinses in reisden met twee Friendships: de Koningin en Prinses Margriet reisden samen, de twee andere Prin- ssen zaten in het andere vliegtuig. Koningin Juliana, Prins Bernhard Prinses Beatrix zijn op 17 juli lar Porto Ercole vertrokken. De prinsessen Margriet en Christina volgden ruim een week later Turken stellen aflossing voor korte tijd uit De aflossing van het Turkse troe* pencontingent op Cyprus, welke van daag had moeten plaatshebben, is voor korte tijd uitgesteld. Dit is za terdag officieel meegedeeld in An kara. Blykens een communiqué van het ministerie van Buitenland se Zaken heeft Turküe in een kort uitstel toegestemd in verband met suggesties die door bondgenoten zijn gedaan. gereed gehouden. De secretaris-ge neraal van de VN, Oe Thant, en do geallieerde regeringen hadden mee gedeeld, dat zy stappen bij Ma- karios ondernamen om instemming met aflossing van Turkse troepen te verkrijgen eil Ankara verzocht daar- te wachten totdat antwoord zou zijn ontvangen. Intussen heeft An kara president Makrios doen weten, dat diens redeneringen „ongefun deerd" zijn. Zoals bekend gaat het om de af lossing van ongeveer 250 van de 650 op Cyprus gelegerde Turkse militai- Zaterdag hebben in de Turkse ste den Izmir. Istanboel en Ankara dui zenden studenten gedemonstreerd te gen Rusland. Egypte, Griekenland en Amerika. Op de internationale jaar beurs in Izmir werden ruiten inge gooid van het Russische en het Egyp tische paviljoen. Slot op pag. 2. TEGENSTANDER VAN VERWOERD ONTVOERD De 34-jarige Zuidafrikaan Dennis Riggs, een blanke tegenstander v-an de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek, is vrijdag uit de Noordrhodesische hoofdstad Loesaka ontvoerd. Volgens premier Kenneth Kaoenda heeft de geheime politie van premier Ver woerd de hand hierin. Hij heeft een scherp protest bij de Britse regering ingediend. Riggs was lector aan de universi teit Witwatersrand te Johannesburg. Hij vluchtte een maand geleden met zijn echtgenote naar Noord-Rhode- sië. Vrijdagavond werd hij in zijn woning in Loesaka door enige blan ken overmeesterd en in een auto ge sleurd. De Noordrhodesische politie meent dat zij de uitgestrekte grens reeds gepasseerd zijn. Premier Kaoenda verklaarde zon dag, dat hij eist dat Riggs wordt teruggebracht. Hij is ervan overtuigd dat Riggs door Zuidafrikanen is ont voerd. Incident in Serawak Indonesiërs hebben met mortieren automatische wapens een aanval uitgevoerd op een Maleisische grens post in Serawak, zo werd zondag in Koetsjing bekendgemaakt. Bij het incident sneuvelden twee militairen de Maleisische federatie en wer den drie militairen gewond. De In donesiërs trokken zich terug voordat de Maleisische militairen een tegen aanval inzetten. Zondag is de eerste verjaardag in de federatie Maleisië feestelijk gevierd met défilés, volksfeesten, of ficiële recepties en gebeden. Weer een gifmoord (Van onze Bredase correspondent) Pas nu is bekend geworden, dat zich vorige week zondag in Loon op Zand het zoveelste geval van parathion-vergiftiging in Noord-Brabant heeft voorgedaan. Op die datum deed een vrouw tijdens de verjaardag van haar zesjarig zoontje een dosis dode lijke parathion in de limonade van haar 5-jarig neefje André. Het knaapje overleed een half uur, nadat hij het glas limonade had ge leegd. De vrouw diende de dodelijke hoeveelheid parathion aan de limo nade toe in de woonkeuken, waar het verjaardagsfeestje van haar zoontje werd gegeven. Zij had parathion in haar bezit, omdat zij een landbouw bedrijf je exploiteert. Donderdag werd het jongetje begraven. De tante was bij de begrafenis en gedroeg zich vreemd. Vrijdag werd de vrouw ge arresteerd en legde zij een volledige bekentenis af. Vandaag wordt ze voor de officier van Justitie in Breda ge leid. Het motief voor de vergiftiging niet bekend. Gedacht wordt aan jaloezie. De daderes zou jaloers zijn op haar schoonzusje, de moeder van la, op ongeveer 50 km ten zuiden van de Mexicaanse hoofdstad heeft voorgedaan, zyn 22 bedevaartgangers "*n het leven gekomen, terwijl 54 werden gewond. Met de bus, waarin zich normaal njet meer dan 36 passagiers moch ten bevinden, werden 76 personen vervoerd. het vergiftigde jongetje. Tussen de beide families, die samen een grote boerderij bewonen, heerste allang on genoegen. De honderdduizend gevallen op 11474 Bij de negende trekking van de vierde klasse in de 564-ste Staats loterij is de honderdduizend gevallen op lot 11474. De series van dit lot zijn verkocht in Amsterdam, Rotterdam, Leiden (mevrouw A, van der Steenhoven, Witte Singel 67), Almelo, Doetin chem en Rijswijk. tetnvs 1 Het feest, dat te Versailles heeft plaats gehad ter eere van den Koning van Spanje, heeft aan Keizer Napoleon 1 300.000 frs. gekost. Volgens een onlangs ge- maakte berekening loopen te i Londen 30.000 kinderen rond. welke niemand zich aantrekt.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1